Eroscentrum, wasserette of dolfinarium bij Leidseplein? Studiereizen PPR en ENFB: CPN stroopt de mouwen op voor oppositie f: Marine Beurzen w „Geen autootje pesten” ■w Bevolking spreekt zich uit over toekomst van antieke gevangenis Angstzweet bij overgebleven akkoordpartners? Ex-gedetineerden »g Ontelbare overtredingen In het reine OKTOBER 1979 AMSTERDAM 10 V De opmerkelijkste constate ring uit het rapport van de Raad X, voor het Verkeer: „Wanneer vanaf morgen elke automobilist in Amsterdam zich stipt aan de verkeersregels zou houden, zou het verkeer in de hoofdstad vol ledig tot stilstand komen.” 1J Het is nauwelijks voorstelbaar dat Amsterdam nog berijdbaar zal zijn per fiets, auto of tram, wanneer het aantal stoplichten groter wordt. Toch heeft het gemeentebestuur snode plannen om binnen tien jaar te komen tot bijna een verdubbeling van de 275 stoplichten die de stad nu heeft. feti onder redactie van Theo van der Kaaij 081 I tl Hl stoplichten in Amsterdam „Mensen, hier is zoveel leed geleden, breek in naam van de naastenliefde dit afschuwelijke complex af. Wie zal hier nog met enig genoegen kunnen winkelen of recreëren? Het interieur heeft me bij zonder benauwd. Geef alles, hoe aardig de gevel ook moge zijn, alles aan de vergetelheid prijs, het is te erg.” „Ik vind dat dit fraaie gebouw ten dienste gesteld moet worden van het be vorderen van sociale contacten tussen zoveel mogelijk groepen die in Amster dam wonen. Een noodlottige bestemming zou zijn het verbouwen van dit pand tot modem, efficiënt, maar harteloos com plex, dat wel geld maar geen warmte oplevert”. „Bouwes mag nooit meer op het Leidse plein komen, de lui. Laten staan en ver bouwen. Eerst Bouwes een jaartje opslui ten in een isoleercel”. lichten bevordert het rijden door rood. De betekenis van het stoplicht wordt ontkracht en automobilisten, fietsers en voetgangers nemen het verkeersrecht in eigen hand. De stoplichtennota geeft aan waar in stallaties nodig zijn en waar ze wegge haald dienen te worden, gebruik ma kend van de richtlijnen die het verkeers circulatieplan geeft, PPR en ENFB heb ben bovendien nog wat verfijningsmaat- regelen in petto. Zo zouden voetgangers lichten hoorbaar moeten zijn voor blin de mensen en de beschikbare oversteek- tijd moet ook toereikend zijn voor wie slecht ter been is. Tram en bus dienen absolute voorrang te krijgen bij stop lichten en er dient bij afstelling van lichten meer rekening gehouden te wor den met fietsers. De stoplichtennota pleit overigens voor een snelle doorstro ming van autoverkeer op hoofdwegen, want, zo zeggen PPR en ENFB, „Stop lichten mogen niet gebruikt worden om autootje te pesten.” In de deze week verschenen discussie nota komt de Raad tot de conclusie dat het verkeer in Amsterdam zich beslist niet correcter gaat gedragen wanneer de politie meer bekeuringen gaat uitdelen. Het feit dat verkeersdeelnemers in de hoofdstad en masse verkeerd parkeren, ROEL WALRAVEN (CPN): vuile PvdA-was toen het noodlot toesloeg trad strijdplan X in werking en de gelederen werden geslo ten. In de PvdA is partijdiscipline weer een vreemd woord, zodat de raarste boch ten werden gemaakt om met de CPN in het reine te komen. Een brief ging de deur uit van de vier overgebleven akkoordpart- foutief stoppen, te hard rijden, verboden negeren en rode stoplichten aan de laars lappen, acht de Raad het gevolg van een verkeerd beleid. densoos, wasserette, moderne gevangenis, ban-de-bom-centrum, boksring, cremato rium, dolfinarium, eindpunt Schiphollijn, koninklijk paleis, raketlanceringsplaats, spookhuis, vormingscentrum. w Voor erg veel automobilisten in Amsterdam is een rood stoplicht het sein om het gaspe daal nog eens extra diep in te trappen (Foto Lex van Rossen) „Ons is niet een procedure als deze bekend waarbij 4800 personen en instel lingen op een dergelijke uitvoerige manier hun mening kenbaar maakten”, schrijft de stuurgroep aan wethouder Michael van der Vlis, die zijn collega’s mag uitnodigen een voorlopig standpunt in te nemen. Wat zwaar zal tellen is het feit dat niet minder dan 80.000 personen gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid een bezoek te brengen aan het huis van bewaring, hetzij via het informatiecentrum, hetzij via een van de vele festivals. Een aantal week einden hebben in de zomermaanden in het teken gestaan van „loeren in de lik” en „neuzen in de nor”. (De aktiviteit „baden in de bak” is samenwerking met de „Vrienden en vriendinnen van het Zuider- bad” kon helaas geen doorgang vinden). Duizenden bezoekers werden nog eens geteld op het homo-festival, de Cisca Uit markt, de disco-avond en de volksmaal- tijd. Bijzonder hoog gewaardeerd werden de rondleidingen door het gevangenis- Dit zijn drie van de 4800 reacties die Amsterdammers en niet-Amsterdammers hebben gegeven tijdens de afgelopen zo mer gehouden meningspeiling over de toekomst van een niet onbelangrijk stuk van het Leidseplein. In opdracht van het gemeentebestuur mocht dit voorjaar een complex, onder leiding van ex-gedetineer- den. Wat de stuurgroep nadrukkelijk ver meld heeft aan het gemeentebestuur is de aanzienlijke hoeveelheid scepsis onder de bevolking. Erg veel mensen reageerden aldus: „Dat gemeentebestuur laat nu wel een leuke inspraakprocedure houden, maar zal het zich daar nu ook aan hou den?” Wanneer B. en W. binnenkort hun voorlopig standpunt ten aanzien van de toekomstplannen voor dit stuk Leidse plein publiceren zal er nog voor december een hoorzitting door de stuurgroep wor den georganiseerd. Misschien heeft tegen die tijd ene Nico- laas Bouwes uit Zandvoort weer iets van zich laten horen. Hij diende twintig jaar geleden al een aanvraag in voor een ap partementenhotel, winkels en een par keergarage. In 1975 kwamen de tegen- plannen van Bouw-es-wat-anders. Later schaarden zich Jasperina de Jong en Jan Schaefer onder de plannenmakers. In maart van dit jaar veegden B. en W. alle ideeën van tafel en lieten weten dat de Amsterdammers zelf maar eens moeten zeggen wat er met de antieke gevangenis gebouwen dient te gebeuren. Heel toevallig heeft deze week ook de Amsterdamse Raad voor het Verkeer uitspraken gedaan over het verkeers- lichtenbeleid en de algemene verkeerssi tuatie in de stad. De Raad is een advie sorgaan voor het stadsbestuur, bestaan de uit afgevaardigden uit de bevolking. Ook de Raad voor het Verkeer zegt dat het verkeerslichtenbeleid beter uitge werkt dient te worden. De Raad vindt dat ook bii verkeerslichten overdaad kan schaden, wat dagelijks leidt tot on telbare overtredingen. De „Blij-dat-ik- rij’’-aanhangers hoeven van de Raad voor het Verkeer niet veel steun te ver wachten. Een van de uitgangspunten is dat niet-noodzakelijk autoverkeer in Amsterdam zoveel mogelijk terugge drongen dient te worden; hoe meer fiet sers en klanten voor het openbaar ver voer, des te beter. Het schilderen van leuzen op het leegstaan de huis van bewaring heeft geen zin meer, maar wat moet er met het gebouw gebeuren? Het anders zo gesloten front van burge meester en wethouders van Amsterdam vertoonde tijdens de laatst gehouden raadsvergadering donderdagavond een gapende leegte. CPN-wethouder Rudi van der Velde, nog geen 24 uur daarvoor met een motie van wantrouwen door de gemeenteraad aan de dijk gezet, wilde geen officiële ontslagprocedure afwach ten en voegde zich zonder meer bij zijn communistische collega’s in de zaal. Het was tekenend voor de oorlogssituatie die heerst op het Amsterdamse stadhuis. Na het optrekken van de kruitdampen van het onderwijsdebat (Van der Velde kwam aan de schandpaal omdat hij de directeur van de afdeling onderwijs wilde ontslaan, om zo uit de problemen te gera ken die hij zelf als wethouder veroorzaakt had) tekent zich een vreemd strijdtoneel af. Het zware geschut van de grootste fractie in de raad, de PvdA, heeft doel getroffen. De motie van wantrouwen wordt mede ondertekend door CDA, D’66 ROB GROOTHOFF (VVD) nieuwe affaire". De discussie over fraude en mistoe standen op de afdeling onderwijs van het Amsterdamse stadhuis is nog maar nauwelijks verstomd, of een nieuwe „affaire” dient zich aan. Gemeente raad en -bestuur kunnen zich de borst nat maken, want het betreft opnieuw ambtenaren die zich niet volgens de reglementen gedrageri. Het VVD- raadslid Rob Groothoff heeft in open baarheid gebracht dat ambtenaren ^an de dienst sportzaken zich al vanaf 1966 te buiten gaan aan overbodige studie- en dienstreizen, betaald uit de gemeentekas. De directeur van de af deling zou dezer dagen terugkeren van een huwelijksreis die nota bene voor een gedeelte door het stadhuis betaald is. Het geld staat op een speciale reke ning en is afkomstig van een comité waarin de ambtenaren zitting hebfcen. Dat comité organiseert exposities van onderhoudsmachines voor sportac commodaties. De ambtenaren zouden het werk voor dit comité in de normale arbeidstijd verrichten. Volgens raads lid Groothoff heeft de onderdirecteur er helemaal een potje van gemaakt door het afgelopen jaar een derde van zijn werktijd zogenaamd op dienstreis te zijn. Wethouder Kuijpers van sport zaken voelt zich door de onthullingen van Groothoff „geschokt”. Hij heeft dé ambtenaren inmiddels om een verkla ring verzocht en de gemeentelijke ac countants op de boekhouding van de afdeling gezet. De Koninklijke Marine houdt begin november in Amsterdam een „varende banen-markt”. De bedoeling daarvan is om enkele honderden jongelui te werven, teneinde het steeds nijpender wordende personeelstekort te vermin deren. De marine mikt met deze banen- markt op jongeren met de diploma’s mavo 4 (Engels, wiskunde), lts (idem) en mts (vliegtuigtechniek en elektro techniek). De marine heeft door de toenemende automatisering een groei ende behoefte aan nieuw technisch personeel, die moeilijk te vervullen, blijkt. Volgens cijfers van het ministe rie van sociale zaken zijn er in Neder land ongeveer 3000, dit jaar van school gekomen, werkloze jongelui met zo’n opleiding. De Koninklijke Marine heeft daarvan alleen dit jaar al 250 mensen nodig. De banenmarkt wordt gehouden op 8 en 9 november in de haven van Am sterdam. Via een advertentiecampag ne in de dagbladpers worden geïnte resseerden deze week opgeroepen zich voor de banenmarkt te melden. Ook wordt een aantal jongeren, van wie de gegevens via de arbeidsbureaus of de gemeentehuizen zijp verkregen, direct benaderd. Allen zullen dan voor een bezoek aan de marinekazerne in Am sterdam worden uitgenodigd. Op 7 no vember vaart het gloednieuwe stan daardfregat „Callenburgh” met een aantal belangstellende jongelui van IJ- muiden door het Noordzeekanaal naar Amsterdam. Het fregat wordt daar in de marinehaven afgemeerd en zal ge durende de banenmarkt gebruikt wor den om de geïnteresseerden een beeld te geven van het marineleven. De stichting Geologische Aktivitei- ten houdt op zondag 28 oktober de 20e „GEA-beurs” in gebouw De Hoek steen, Jan van Galenstraat 6-10. Het betreft een internationale beurs voor liefhebbers van geologie. Er zullen mi neralen, gesteenten en fossielen uit de gehele wereld te zien zijn. Vakgeologen zijn aanwezig voor het beantwoorden van vragen en edelsteenkundigen doen gratis testen. De GEA zelf geeft voor lichting over cursussen, boeken over geologie kaarten, vindplaatsen en mi croscopen. De beurs is van tien tot vijf uur geopend. De stichting Numismatica houdt een dag eerder, op zaterdag 27 oktober in de Balzaal van het Hiltonhotel, Apollo- laan 138, een internationale munten- en penningenbeurs. Ook hier gratis taxe ren en determineren van meegebrach te munten. De beurs toont een bijzon dere collectie munten uit Turkije, Am sterdamse noodmunten en rekenpen ningen of jetons. Ook deze beurs duurt van tien tot vijf uur. Straks bijna twee keer zoveel Meer dan tweederde (68.8 percent) van de insprekers is van mening dat alle ge bouwen moeten blijven staan en ver bouwd dienen te worden tot iets anders. Voor sloop en nieuwbouw heeft zich 13,5 percent uitgesproken. De stuurgroep heeft berekend dat buurtbewoners van het Lèidseplein relatièf iets vaker willen slopen en dat mensen van buiten Amster dam, en zeker buitenlanders, vaker voor behoud zijn. Ook neemt de geneigdheid tot slopen toe naarmate de leeftijd van de mensen vordert. Het gevangeniscomplex moet verbouwd worden voor sociaal-cul- turele activiteiten, zo vinden de meeste insprekers. Lager scoren theaters, win keltjes, terrassen en woningen. Hotels en kantoren zjjn het minst gewenst. Een willekeurige greep uit de sociaal- culturele voorzieningen die de bevolking gewenst acht levert een bonte scala van mogelijkheden op: iets voor alle Amster dammers, opvang drugsverslaafden, eros centrum, iets voor gewone mensen, fiets enstalling, feesten, dierenasiel, ruimte voor flikkers en potten, vrijmarkt, bejaar- stuurgroep aan de slag gaan om te onder zoeken hoe de bevolking denkt over de toekomst van hét leeggekomen huis van bewaring en het kantongerecht aan het Kleine Gartmanplantsoen. ners PvdA, CDA, D'66 en PPR om te vragen of de CPN toch alsjeblieft weer terug wilde komen. Veertien dagen mocht over dat voorstel gedacht worden. Een dag later kan fractievoorzitter Ernst Bak ker van D’66 zich niet meer inhouden. Hij distantieert zich van de brief, noemt hem „hypocriet” en het idee om de CPN terug te vragen „politiek onbestaanbaar”. Weer een dag later lucht het WD-raadslid Rob Groothoff zijn hart over het onderwijsde bat. „Een dieptepunt” noemt hij het peil van de discussie in de raad. „De sfeer is zodanig verpest, dat er op zakelijke basis niet meer goed met elkaar gewerkt kan worden,” aldus Groothoff. De WD kan dit in alle objectiviteit constateren, want ze is niet vertegenwoordigd in het stads bestuur. De CPN heeft na dertien jaar bestuurs- verantwoordelijkheid dezelfde comforta bele, maar vrijblijvende positie en stroopt koelbloedig de mouwen op voor de rol van oppositiepartij. Fractievoorzitter Walra ven heeft de akkoordpartners („schapen” noemt hij ze) al een stevig poepje laten ruiken. „Huisbaas Schaefer” moet eraan geloven vanwege zijn „huurpolitiek” D’66- wethouder Wolffensperger vanwege pro blemen die er zouden spelen op zijn dienst herhuisvesting en zo zijn er nog wel een aantal doelwitten. Het draaien van de akkoordpartners kan duiden op de aanwezigheid van angst zweet. Donderdag beginnen de gesprek ken met elkaar over het bezetten van de opengevallen wethouderspost. Er wordt nog steeds gerekend op een positief be richt van de CPN. De tijd van antwoorden is immers nog niet verstreken? si- PELLE MUG (PvdA) programcollege graag handhaven nog halverwege het raadsdebat, na het buiten hangen van diverse manden vuile PvdA-was: „Wij gaan er van uit dat onze partij deel uit blijft maken van het college van B. en W.” Het woord verwarring komt niet voor in het communistisch woordenboek, dus Bij wijze van troost zwaait de gemeen te met het VCP, het verkeerscirculatie plan, bedoeld als medicijn voor ver- keerscongesties. De werkgroep verkeer van de PPR en de fietsersvakbond ENFB in Amsterdam vinden het ge meentelijk voornemen om het stoplich tenbestand drastisch uit te breiden maar natte-vingerwerk en zijn op zoek gegaan naar wat zij noemen een verkeerslich tenbeleid. „Een excursie langs de nieuwste.tech- v nische mogelijkheden”, zo stellen PPR en ENFB in een verslag, „en een bezoek je aan het ambtelijk apparaat maken duidelijk dat er met verkeerslichten nog al wat te regelen valt, maar dat de orga nisatie daarachter nog lang niet feilloos loopt. De resultaten van de slechte orga nisatie zijn op straat te zien. Vooral de „architekten” van het verkeerslichten beleid de computerdeskundigen van. de gemeentelijke afdeling verkeer en ver voer, zijn op dit moment een zwakke schakel in het beleid. Echt beleid'ont breekt dan ook.” PPR en ENFB onderschrijven loyaal de grote lijnen van het verkeerscircula tieplan voor de hoofdstad (aparte ring wegen voor openbaar vervoer en auto’s, doorgaande routes, buurtstraten, bin nenstad auto-„luw”, parkeergelegenheid aan de rand van de stad en meer open baar vervoer), in hun stoplichtennota houden zij daar duidelijk rekening mee. Om de volgende redenen zijn PPR en ENFB tegen een forse vermeerdering van het stoplichtenbestand. Zogenaam de groene golven zijn in Amsterdam technisch vrijwel niet te realiseren. Ver keersdeelnemers worden eerder gecon fronteerd met rode golven. Hoe meer rode lichten, des te vaker zal de automo bilist sluiproutes zoeken, het liefst door smalle buurtstraatjes die daar niet op berekend zijn. Waar geen stoplichten zijn stroomt het doorgaand verkeer be ter door, ten koste van kruisende wegen en voetgangers. Een overmaat aan stop en PPR en Van der Velde moet het veld ruimen. De CPN neemt de zaak zeer hoog op, zegt dat haar eigen mensen geen weg werpartikelen zijn en besluit zich volledig terug te trekken uit het college van B. en W. Geen bestuursverantwoordelijkheid meer voor de communisten, het zal alleen nog oppositie zijn wat de klok slaat. Verbijstering en verwarring bij de PvdA. Het gaat toch uitsluitend om de persoon van Van der Velde? De CPN mag gerust met een andere kandidaat komen, de CPN hoort immers vertegenwoordigd te zijn in het stadsbestuur. PvdA-fractie- voorzitter Pelle Mug tijdens het raadsde bat: „Wij willen het programcollege bui tengewoon graag handhaven, we moeten er zorgvuldig mee omgaan.” Nu lijkt het erop dat de PvdA nooit rekening gehouden heeft met de mogelijk heid dat de CPN zou breken met het programakkoord. En de CPN ging er van uit dat de motie het nooit zou halen in de raad. Fractievoorzitter Roel Walraven zei WWW M fe.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11