op Zacharias met arcadische versie Linkerhandconcert c *5 f5 Feministen blijven amateurniveau steken Origineel initiatief vestigt aandacht op het Dubbelriet Altaarcartons uit privébezit koningin overgedragen aan Rijk Buchmesse van links tot neo-fascisme ft \DE Gemeenten mogen kunst uitlenen URT ERK Internationale belangstelling voor Maarten 't Hart voor al uw bontwerken RIJKSMUSEUM VERWIERF BELANGRIJKE AANWINSTEN IN BEVERWIJK Auditief en visueel project in concertzaal Kadens tuis door Jeroen Koolbergen „VROUWENWERK „Gematigd modernen'- bij Amsterdams Philharmonisch Orkest pttpost 16 OKTOBER WOENSDAG 1 7 19 7 9 17 KUNST UM Gebruik 'm goed. Uw vriend, die het post- codeboek altijd onder z'n diaprojector zet, heeft er eerst alle postcodes van familie, vrienden en ken nissen in opgezocht en genoteerd in z'n agenda. En hij gebruikt die post codes ook 1 Volgende dia I DEN HAAG. Vanaf zaterdag tot medio december toont het Rijks- museum in Amsterdam twee zeldza me altaarcartons van de Italiaanse kunstenaar Frederico Barocci (1526-1612). Ze komen uit het privé- bezit van koningin Juliane. Ze heeft ze begin vorig jaar overgedragen aan het Rijk, onder meer ten behoe ve van het duurzaam behoud van de kwetsbare kunstwerken. Officiële instanties zijn niet bereid mee te delen of met de overname geld ge moeid is geweest en zo ja, hoeveel. FRANKFURT. Toen dit weekeinde de 31e Frankfurter Buchmes- se haar deuren sloot, waren de deelnemende uitgevers redelijk tevreden over de zakelijke resultaten. Vuurwerk was er dit jaar nauwelijks: de nieuwe boeken van belangrijke schrijvers waren veelal reeds aangekondigd en de spectaculaire zogenaamde „veilingen” van de paperbackrechten van bestsellers zijn voor het grootste deel of al achter de rug of vinden na de Messe hun beslag. - - A (Van onze kunstredactie) (Van onze kunstredactie) Mar/oke Kuipers: Marjoke Kuipers 2x (eerste versie), fotocollage (ADVERTENTIE) (ADVER TENTIE) I (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De stichting KADENS (KAmermuziek Door ENSembles) heeft een bijzonder origineel initiatief ontplooid, met het organiseren van een zogenoemde Dub- belrietserie: drie dinsdagavondconcerten die samen een overzicht moeten geven van muziek die vanaf de Renais sance tot heden voor dubbelrietinstrumenten, in kleine bezetting, geschreven werd. Naast deze concerten, waarop achtereenvolgens de fagot en de hobo in de muziekpraktijk gedemonstreerd worden, is er in de vitrines in de wandelgangen van de betreffende concertzaal een tentoonstelling ingericht van een aantal originele instrumenten en copieën. Hierdoor kan een overzicht worden verkregen .van de ontwikkeling die deze instrumenten vanaf de Renaissance heb ben doorgemaakt. De voor deze gelegenheid samengestelde collectie bestaat uit instrumenten uit particuliere verzamelingen, die voor de duur van dit project werden afgestaan. Behalve hobo’s en fagotten, zullen schalmeien, pommers, waaronder een grootbaspommer van circa drie meter7 lengte, een set van drie rankets (vervaardigd naar de originelen uit het AMSTERDAM. Onder het toeziend oog van zijn leraar Kyrill Kondrasjin die zich onder het op het podium gezeten gedeelte van het publiek had gemengd Ziet dirigent Kees Bakels met het Amster dams Philharmonisch Orkest in de klin kende praktijk zien, welke overeenkom sten en verschillen er zijn tussen de sym fonische muziek van Lex van Delden en die van Dimitri Sjostakovitsj. Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschapen kwaliteit van het materiaal De meer dan een meter hoge cartons, resp. „De Graflegging” en „De Bewe ning van Christus”, zijn werktekeningen voor altaren in resp. een kerk in Senigal- lia en de kathedraal van Milaan. Het laatste altaarstuk staat thans in een mu seum in Bologna. De cartons zijn in het bezit geweest van de Engelse schilder Thomas Lawens, die in 1830 overleed. Daarna kwamen ze in het bezit van koning Willem II. Ze zijn in 1975 te zien geweest op een overzichtstentoonstel ling van Barocci in Bologna. Er zijn slechts enkele cartons van de kunste naar bewaard gebleven. Op de tentoonstelling wordt ook Toor- op’s tekening „Tuin der Weeën” ge toond. De tekening, die alleen bekend In de ogen van de feministische kunste naars is het maken van de kunst op zich al een daad van protest waarmee de vrouw, zich kan bevestigen. Soms lijkt het er op dat alleen al het stellen van die daad goed is voor feministische kunst van de boven ste plank. De exposanten in de Nieuwe Slof ontbreekt het in de meeste gevallen volslagen aan enige zelfkritiek. Dat heeft niets te maken met hun vrouw zijn, maar alles met het feit dat ze niet in staat zijn als kunstenaar hun ideeën over te brengen. van honderden vrouwen in de kunst ook wel op zich zal laten wachten). In de BKR is thans eveneens vastgelegd dat kunstwerken, die via de contra-presta- tie zijn Verkregen, niet mogen worden verkocht. De uitleenregeling is de uitwerking van een, in 1975, door de Tweetje Kamer aan genomen motie-Kosto. Ze past in het ka- der van de decentralisatie van sociaal- culturele activiteiten van het rijk naar de lagere overheden. BEVERWIJK. Dat feministische kunst een begrip is dat voor velerlei uit leg vatbaar is, wordt je nog eens duidelijk op de diverse exposities die er op dit gebied veelvuldig worden gehouden. De feministen ontwikkelen niet een bepaal de stijl die ze zich proberen eigen te maken, maar ze nemen steeds de vrijheid om elke bestaande techniek of stijl naar eigen ideeën om te zetten. Dat zou mis schien tot succes kunnen leiden, althans tot goede resultaten zoals die bijvoor beeld ook opliterair vlak zijn waar te nemen, maar het tegendeel is waar. Gene ‘'an der Stelt Wagenweg 11 2012 NA Haarlem Tel (023)31 20 86 (v.h. Kamperman) Donderdag- avonds geopend tot 21.00 uur 5 J MAARTEN t HART calvinistische jeugd gen. Maar het is niet de eerste keer sinds de instelling van de prijs in 1950 dat een niet-schrijver de prijs wordt toege kend. Bovendien heeft Menuhin een aan tal publicaties op zijn naam staan. In Nederland is van hem bijvoorbeeld ver krijgbaar Onvoltooide reis; herinnerin gen. (Donker, Rotterdam, 1977). De Duitse Boekhandel schrijft in haar argumentatie voor de toekenning dat Menuhin door zijn pedagogische en publicitaire arbeid op komt voor gerechtigheid, en zijn muziek ziet als een kans om vrede te stichten. In de internationale hal wqs er weer één uitgever die probeerde om extra de aan dacht te trekken. Vorig jaar liepen er heren van de Scientology-beweging in 18e-eeuwse kledij rond om reclame te maken voor het boek over reïncarnatie van hun leider Ron Hubbard. Dit keer was het een Engelse uitgever, die door de gangen wandelde met een koksmuts op en vergezeld van een enorme witte hond. De bedoeling van zijn optreden was niet me teen duidelijk. Een kijkje bij zijn stand bracht opheldering. Daar stond een etens bak opgesteld waar men geld in kon wer pen voor een tehuis voor daklozë honden. In schril contrast hiermee bood de uitge ver een titel aan: „The Good Dog’s Cook Book". Geen kookboek voor Chinezen om de lekkerste hondehapjes uit klaar te ma ken, noch een handleiding om de viervoe ter zo goedkoop mogelijk in leven te hou den. Het betreft hier een receptenboek waaruit men gerechten kan bereiden die zowel voor baas als hond te verteren zijn. De honden in het tehuis waar de uitgever voor collecteerde zullen het vast met min der moeten doen. Het boek zal binnenkort in Amerika. Noorwegen, België en Neder land uitkomen. instrumentenmuseum te Wenen), kortholten, kromhoorns en doedelzakken te zien zijn. Het eerste concert in deze Dubbelriet- serie heeft plaats op dinsdag 23 oktober. Middeleeuwse en Renaissance muziek wordt dan gebracht door De vrolijke fla- ganten; een speelgroep bestaande uit studenten van het Arn hems Conservatorium, die op vrolijke en speelse wijze muziek uit de betreffende periodes zullen brengen, in oorspronkelijke costuums, met de daarbij behorende zang en dans. Naast dubbel- rifetinstrumenten zoals Cornemuse en Ruispijp, worden dan ook blokfluiten, gamben en vedels bespeeld. Op 13 november zal de fagottist Ronald Karten, samen met Bart Schneemann, hobo. Mieke van Loon, cello en Reynoud Maartense, klavecimbel en piano, composities uitvoeren van Handel, Telemann, Mozart, Saint-Saëns en Poulenc. Op 27 november wordt uitgebreid aandacht besteed aan de hobo. Rykle van der Heide, hoboïst van hét Noordhollands Philharmonisch Orkest, bespeelt dan tevens de barokhobo. Op het programma van dit derde en laatste concert in deze serie - waaraan Marijke Verberne, cello, Marion van Harreveld, klave cimbel en Marianne de Beauregard, piano, meewerken - staan werken van onder andere Telemann, Vogt. Debussy en Mihalo- vici. Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte Stil htiny Bontwaarhori) Doedelzakspelers. De doelelzak is een van de vele dubbelrietinstrumenten die bi/ Kadens aan bod komen Gebr van der Stelt Hertenlaan 8.1861 EJ Bergen Tel (02208) 55 30 j Abonnementsconcert door het Am sterdams Philharmonisch Orkest. Dirigent: Kees Bakels. Solist: Chris tian Zacharias, piano. Programma: Van Delden, Ravel. Sjostakovitsj. Amsterdams Concertgebouw. 16 ok tober 1979. DEN HAAG. In de Beeldende Kun s tenaarsregeling is thans vastgelegd dat gemeenten kunstwerken, die via de con- tra-prestatie zijn verworven, mogen uit lenen via artoteken en dergelijke. De makers van de kunstwerken moeten er hun toestemming voor geven. (Tot en met 22 oktober). CEES STRAUS Een derde belangrijke aanwinst is de houtsnede „Twee vrouwen aan het strand” van Edvard Munch (1863-1944). Het Rijksmuseum bezat nog geen enkele houtsnede van deze kunstenaar. Het stuk is vorig jaar december aangekocht op een veiling in Londen met geld van externe subsidiegevers. Het wordt de aankoop van het jaar genoemd. Bakels en het APhO gespeelde Vijfde symfonie uit 1937, waarin alle mogelijke zielsbekentenissen worden gedaan, al thans gesuggereerd. Ondanks hun zoeken naar en soms ook vinden van nieuwe instrumentale combi naties en effecten, zijn geen van beide componisten de 60-jarige Nederlander Van Delden net zo min als zijn in 1975 op 69-jarige leeftijd overleden, beroemde Russische collega tot de vernieuwers te rekenen. Maar daardoor heeft het leeuwe- deel van het publiek in het Amsterdams Concertgebouw het met deze confrontatie in elk geval, begrijpelijkerwijs, ook juist niet moeilijk gehad. AÜes werd duidelijk met grote aandacht hetgeen onder meer ïs af te luisteren aan een laag aanbod van neus- en keelgeluiden van begin tot eind aangehoord. De orkestdiscipline is overigens in het verleden onder Bakels weleens groter ge weest dan nu het geval was. Ondanks dat deze dirigent met zijn uitstekende slag techniek alles wat er maar een beetje op aan komt ook nog eens minutieus aan geeft, waren er ditmaal nogal wat onge- Voor het eerst exposeerden er dit jaar op de beurs minder buitenlandse uitgeve rijen dan het jaar daar voor: 3730 tegen 3838 in 1978. Het aantal Duitse uitgeverij en nam echter toe: 1266 tegen 1213 vorig jaar. De oppervlakte van de beurs bleef gelijk: 70.000 vierkante meter, maar het aantal uitgestalde boektitels en nieuwe uitgaven nam af: 280.000 respectievelijk 84.000, tegen 282.000 resp. 85.000 vorig jaar. Wel deden er meer landen mee: 80 vergeleken met 75 de vorige keer. Onder de nieuwkomers bevonden zich Malta, Barbados en Fidji. In grotere getale dan ooit presenteerden zich op het Messe-terrein dit jaar de alter natieve uitgeverijtjes, voor zover ze nog niet tot het officiële beursgebeuren in de Duitse hal waren doorgedrongen. De or ganisatoren van de Messe zijn hun blijk baar welgezind, want er was dit jaar zelfs een overkapping opgericht, zodat men ook bij regenval rustig kon blijven rond neuzen tussen de stalletjes met boeken en vlugschriften over mensenrechten, de lijkheden in het orkestspel en klonken naast passages van grote suggestieve kracht bepaalde episodes, ook in artis tiek opzicht wat onzeker. Verbazingwekkend was, dat de solist van de avond, Christian Zacharias, een academische versie van Ravels Linker handconcert voorschotelde, terwijl deze jonge Duitser in 1975 winnaar werd van de Parijse Ravel-prijs. In het verleden al op dit podium en bij dit orkest te beluisteren met ook al de zelfde dirigent, maar dan in een pianocon cert van Mozart, viel er bij deze pianovir tuoos onder meer al een gebrek aan zan gerigheid en vooral aan bewogenheid op. Maar voor een dergelijke, weliswaar bij zonder uitgebalanceerde en in eenheid met het orkest uitgewerkte, maar emotio neel totaal gedistantieerde en ook toon- technisch dorre Ravel-interpretatie (nota bene Zacharias’ specialiteit!) waren de verwachtingen ten opzichte van deze meervoudige prijswinnaar van belang rijke internationale concoursen, destijds blijkbaar toch nog te hoog gespannen. JOHAN VAN KEMPEN Bij beide componisten vind je het zoge noemde „gematigd modern” idioom en vakmanschap. Onze landgenoot Van Del den zoekt het blijkens zijn hier uitge voerde Musica sinfonica in een zekere eenheid van het te gebruiken materiaal, vooral in ritmisch opzicht en hanteert daarbij min of meer Hollandse dimensies, al is deze compositie uit 1967 voor een ééndelig stuk met zijn negentien minuten, qua lengte, nogal rijkelijk bemeten. Sjostakovitsj zoekt het altijd in grootse, monumentale vormen en zou de romanti sche tradities nog willen overschreeuwen, zo lijkt het. Alle contrastwerking wordt kleurrijk uitgebuit, zoals ook in de door vrouwenbeweging, de homobeweging, de strijd tegen dictatoriale regimes en de binnenlandse politiek. Wat het laatste be treft moest vooral Franz Jozef Strauss het in brochures en op spotprenten en posters ontgelden. De verzamelde uitgeverijtjes „Gegen- buchmesse” zoals deze overal werd ge noemd, namen ook een motie aan waarin de verwijdering van alle neo-fascistische uitgeverijen en geschriften van de Messe werd geëist. Een meerderheid van de Duitse Schrijversbond en de Journalis tenvakbond sloot zich hierbij aan. Tot daadwerkelijke verwijdering werd overi gens niet overgegaan, omdat in het statuut van de Messe verankerd ligt dat iedere censuur op de beurs verboden is. Ook een voorstel om dan maar alle neo-fascisti- sche uitgeverijen in één kleine hal bij elkaar ts stoppen, haalde het niet. De Messe had dit jaar geen thema. Vol gend jaar is die er wel: „De Derde We reld". De „Friedenspreis” van de Duitse boekhandel werd uitgereikt aan de violist Yehudi Menuhin. De keuze heeft verba zing en ontstemihing gewekt bij sommi- Nu is er geen enkel bezwaar tegen ama teurkunst, maar dan liever wel tussen de schuifdeuren. De expositie in Beverwijk, die niets verheldert over de ingenomen standpunten, is zinlpos omdat het de vrou wenbeweging eerder afbreuk doet dan goed De wrevel over zoveel technisch onbeholpen gerommel overheerst het ple zier ten aanzien van de enkele aardige inzendingen van wie met name Marjoke Kuipers mag worden genoemd die ten minste nog enig besef van eigen kunnen etaleert. Wat blijkt namelijk? Feministische kunst is alleen feministische kunst als het er met nadruk op wordt gezet. Het lijkt wel een reclamepraatje, maaf de tentoon stelling Vrouwenwerk in de Nieuwe Slof in Beverwijk bewijst het eens te meer. Feministische kunstenaressen moeten zich zeer nadrukkelijk manifesteren (met vaak symbolistisch getint werk ten gevol ge) wil je hun ideeën feministisch kunnen noemen. Doen ze dat niet, dan moet het etiket van elders gehaald worden. In dat geval hoor je verhalen dat de vrouwelijke kunstenaars het nog veel moeilijker heb ben dan hun mannelijke collega’s (een uitspraak waarvoor het bewijs nog moet worden seleverd en dat gezien het succes Serieuzer nieuws is de belangstelling die de Engels/Amerikaanse uitgeverij Paddington Press heeft getoond voor au teur Maarten 't Hart. Uitgever John Mar qusee vertelde me dat hij enorm veel verwacht van vertalingen van Een vlucht regenwulpen en De Aansprekers. Pad dington Press is van oorsprong een non fiction uitgeverij dievijf jaar geleden voorzichtig met romans begonnen is. Hun eerste boek in dit genre, Maggie, een auto biografisch verhaal geschreven door een arme vrouw uit het East tnd van Londen werd meteen een bestseller. Sinds die tijd heeft de uitgeverij zich geconcentreerd op fiction die tegelijk van hoge kwaliteit is èn bij het grote publiek aanslaat. „Als er in Nederland zo’n 120.000 exemplaren van een boek van 't Hart worden verkocht, slaat het boek in ieder geval aan”, zegt Marqusee. „Ik ken geen Nederlands, dus ik kan de literaire kwaliteit niet beoorde len. Maar ik heb er vijf readers op gezet en iedereen is wild enthousiast. We brengen het eerste boek tegelijk in Engeland, Ame rika en Canada uit, met veel promotionele activiteiten. Ik heb er het volste vertrou wen in”. Dat eerste boek moet volgens Theo Son- trop van dé Arbeiderspers, 't Harts uitge ver, De Aansprekers worden. Maar Joost de Wit van de Stichting ter Promotie van de Vertaling van Nederlandse Literatuur heeft geadviseerd met Een vlucht regen wulpen te beginnen. De stichting zal de Engelse vertaling voor het grootste deel subsidiëren. Het boek moet in het voor jaar van 1981 uitkomen. Wordt het een succes, dan zal Paddington Press al 't Harts boeken met tussenpozen van een jaar uitbrengen. „Een calvinistische jeugd, dat is overal hetzelfde,,’ zegt Mar qusee, „dat moet toch aanslaan bij men sen in Engeland en in het zuiden van de Verenigde Staten. Als ik voorzichtig te genwerp dat Nederlandse literatuur over het algemeen niet zo goed gaat in het buitenland, blijkt Marqusees enthousias me niet te temmen. „Óveral gaat litera tuur moeilijk. Dacht je dat er zoveel Fran se literatuur in Engeland verkocht werd? 't Is ook een kwestie van de boekhandels bewerken en goeie reclame maken. Ik ben er helemaal niet bang voor”. Theo Sontrop van de Arbeiderspers, net terug uit Frankfurt, heeft nog geen tijd gehad om Maarten ’t Hart het heugelijke nieuws mee te delen. Hij vertelt dat het initiatief om 't Hart in Engeland uit te brengen is uitgegaan van een Engelse vertaler. Deze vertaalde Een vlucht regen wulpen op eigen risico. Nadat onder han delingen met uitgever Peter Owen op niets waren uitgelopen, bleek Paddington Press bereid. Sontrop houdt vol dat het beter zou zijn om met De Aansprekers te beginnen. Hij vindt dat de uitgever een beter zicht op de markt heeft. Zijn geschil in deze met Joost de Wit van de stichting noemt hij „een meningsverschil", overi gens in goede verstandhouding”. Ten slot te vertelt hij dat boeken van Maarten 't Hart onder optie zijn bij uitgeverijen in Zweden. Noorwegen. Frankrijk en Duits land. was van oude foto’s, was sinds 1909 verloren gewaand. Het Rijksmuseum kreeg hem in 1976 aangeboden door een kunsthandelaar in Canada. De aankoop is bekostigd door de inkomsten uit de verkoop van reprodukties. De tekening is vorig jaar te zien geweest op de Toor- op-overzichtstentoonstelling in het Kröller-Müllermuseum. v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17