IW w Internationaal beheer nodig’ bv 1G jaar ^rikyinLathennicn WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 8 (Door drs. Hans Elgershuizen) In onderstaand arti kel zet drs. Hans Elgers huizen, oceanograaf bij de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen, op een rijtje wat de Noordzee allemaal wordt aange daan. Er wordt naar olie ge boord, de scheepvaart is enorm toegenomen, militairen zijn er in de weer een enorme hoe veelheden afval ver dwijnen dagelijks naar de diepte. Langzamerhand wordt het wel erg druk op de Noordzee. Nog geen 50 jaar geleden was het aantal mensen dat gebruik maakte van de Noordzee in wat voor vorm dan ook, nog geen procent van het huidige en de zee was nog schoon en had een mooie blauwgroe ne kleur. 7 Bovendien beant woordt hij de vraag wat er allemaal moet gebeu ren, wil de achteloze manier waarmee wij met de Noordzee om springen, ons niet zeer zuur opbreken. De aanval op de Noordzee is op vele fronten tegelijk ingezet. s 4 NOORWEGEN iFrigg Beryl 1 GROOT- West lewett Bank BRITTANNIË A 1 Itóagnus Brent Forties Montrose i -^ M^PIacid^. X Argyll 4 5 0 28602 •fr Een booreiland wordt de Noordzee opgesleept. Er zit bijzonder veel olie en gas in de bodem. •fr Meeuwen bij een net vol vis: wordt de zee leeggevangen? mogelijk van kant te maken. r. Peter 4 22 van de De mame: veelgeziene vaarder op de Noordzee. ..«X De kleine drukke en vervuilde Noordzee - Casco- J Denk maar eens na hoe bijvoor beeld het DDT in de moedermelk van de eskimo’s terecht zou kunnen komen. Als we 100 of meer jaren vooruit konden zien, dan zouden ons de gevolgen van bepaalde stof fen misschien duidelijk worden. Misgeboorten, kanker en allerlei onbekende ziekten kunnen ons ten deel vallen, als we niet beter op passen. ■fr De verdeling nn de Noordzee: de dikke zwarte lijnen zijn de grenzen van het gebied. Veror staan boortorens afgebeeld op plaatsen waar zich belangrijke olie- ei gasvindplaatsen bevinden en enkele van de pijpleidingen. steld. Immers, we willen wel olie en gas uit die zee hebben met alle risi co’s vandien, maar we willen tege lijk een lekker visje uit die zee eten. Olie- en gaswinning komen met de visserij in conflict. We willen lekker gezellig genieten van de rust aan het strand en tege lijkertijd heeft het leger een stuk strand nodig voor zijn oefeningen. Soms kunnen we zoiets nog regelen door afspraken binnen ons land te maken. Tegenwoordig moeten die dingen echter steeds meer op inter nationaal niveau worden bespro ken en moeten er verdragen tussen stoffen die de olie in fijne druppelt jes verdelen en zelf niet giftig zou den zijn. Er zijn inmiddels al aan wijzingen genoeg dat deze en vele andere stoffen samen met die olie- bestanddelen juist extra giftig wor den. Met een duur woord wordt dat synergisme genoemd. We moeten die olie mechanisch opruimen. 372 400 412 434 464 507 531 563 585 611 661 688 711 748 771 831 874 911 950 987 De olie- en gaswinning uit de Noordzeebodem verloopt met nogal wat risico’s. Zo groot mogelijke vei ligheidsmaatregelen moeten zo snel mogelijk worden genomen om een situatie, zoals die is ontstaan voor de kust van Texas met een doorlo pende oliespuiter, te voorkomen. I - MEN TONEEL 'etsen. Gelukkig waren er ook nog een paar van die biologen, die dat in de gaten kregen en nu proberen we stapje voor stapje er iets aan te doen. Maar wat we doen, doen we naar aanleiding van zichtbare za ken, dingen die acuut optreden. Maar er zijn nog zo’n hoop van die dingen die we niet direct zien. Veel van die vuiligheid, zoals zware me talen, landbouwvergiften, verfpig- menten, olie bestand delen, enz. enz. hopen zich op in de in zee levende planten en dieren, en ook in de mens. Er moet een streng verbod komen op dumping van af val in de Noord zee. Waar dat dan toch moet gebeu ren, moet dit alleen worden toeges taan onder zeer goede regels en met de grootste voorzichtigheid. De visserij zou meer ecologisch moeten worden benaderd. Het is namelijk nogal belangrijk wat voor vissen er worden uitgedund. Het uitdunnen van de haring veroor zaakt een toename van de sprot, een vissoort die een stuk kleiner is. Een kleiner organisme eet per tijdseen heid en per gewichtseenheid heel wat meer dan een groter, veel effi ciënter organisme. Wat zijn hier de gevolgen van voor het overige deel van het leefmilieu in de Noordzee? Landwinning, en speciaal de aan leg van een zogenaamd Noordzee- eiland voor plaatsing van vuile industrieën buiten de bewooride ge bieden, moet vooralsnog van de hand gewezen worden, zolang niet is aangetoond dat het anders kan. In conflictsituaties moet er duide lijkheid zijn waar de prioriteiten liggen. Een boortoren voor de olie winning kan niet worden geplaatst midden in een drukke scheepvaar troute. landen worden opgesteld, die dan door de desbetreffende volksverte genwoordigingen bekrachtigd die nen te worden. Steeds duidelijker wordt het dat er een internationaal beheer moet komen, zowel voor de Noordzee als voor alle andere zeeën. Voor dit laatste wordt door de landen die zijn aangesloten bij de Verenigide Naties al druk overleg gevoerd op allerlei conferenties in Genève, Ca racas en in New York. Voordat het zover is, dat voor de hele wereld regels voor het gebruik van de zee gelden, kunnen we er in ieder geval vast voor zorgen dat bepaalde za- Nu klagen we al over die teerrom- mel die ons het bad plezier op het Noordzeestrand ontneemt. Soms denken we dat, als onze voeten niet na zo’n strandwandeling onder de teer zitten, we over een prachtig schoon strand hebben gelopen. De schijn bedriegt ons: al onze stran den, ook de mooiste gouden randen van die zee als de Oosterschelde, zitten vol met microscopisch fijn verdeelde resten van olie. Zelfs in onze Oosterschelde vond men al schimmels die specifiek alleen voorkomen als die resten aanwezig zijn. ken van de Noordzee veilig zijn gesteld. Op de allereerste plaats moeten we er met zijn allen voor zorgen dat het levende systeem van de Noord zee met al zijn planten en dieren gevrijwaard blijft van een volledige vernieling. Want als we die planten en dieren kwijtraken, dan kunnen we er ook zeker van zijn dat een belangrijke functie van de zee voor een groot deel al is verdwenen. Planten in- het water zorgen er na melijk voor dat er zuurstof wordt geproduceerd. Om stoffen goed af te breken, is die zuurstof nodig. Als er geen zuurstof is, treedt er rotting op. Daarbij worden wellicht allerlei stoffen gevormd waar we helemaal niet blij mee kunnen zijn. Op de tweede plaats moet het gebruik van die Noordzee op een rechtvaardige wijze gebeuren. Niet alleen moeten de voor- en nadelen van het gebruik evenredig worden verdeeld onder de landen die daar recht op hebben, maar ook moeten we er rekening mee houden dat onze kinderen en kleinkinderen, en de generaties daarna, ook recht hebben op die rijkdommen. Dit be tekent vooral het voorkomen van uitputting van de voorraden grond stoffen die bijvoorbeeld in de bo dem van de Noordzee zitten. We moeten zorgen dat de kans op ongelukken met tankers, en hele maal met schepen met nog gevaar lijker „persistente” stoffen (stoffen die niet biologisch afbreekbaar zijn), drastisch wordt verminderd. Een Amoco Cadiz-ramp kan nu elk moment optreden als we niet beter uitkijken. Verplichte vaarroutes, verkeersregels, loodsen aan boord, gebruik van goede walradar en een verbeterd opleidingsniveau van de bemanning kunnen hierbij worden genoemd. Ook zouden de construc ties van de schepen eens aan een soort keuring kunnen worden on derworpen. Een verbeterde berichtgeving van wat er op zee gebeurt (via satellie ten) zou ook snel moeten worden ingevoerd. Verder is een goed sy steem van ongevallenbestrijding, zoals een vloot van oliebestrijdings- vaartuigen, uiterst urgent. Wat doen we met een of twee van die vaartuigen voor heel onze kust? Om nog maar niet te spreken over het feit dat nog steeds wordt ge werkt met zogenaamde weinig toxi sche detergenten, dat wil zeggen: x - Als het zinvol zou zijn om aan de monding van de Nieuwe Waterweg te vissen vanwege de enorme vang sten die daar zouden kunnen wor den gedaan, moet dat toch van de hand gewezen worden, omdat een veilige scheepvaart daar de voor keur verdient. Grind- en zandwin ning moeten worden stopgezet op plaatsen waar de vis, zoals haring, de grond gebruikt om zijn eieren op af te zetten. Defensie moet wijken voor recreatie in druk bevolkte ge bieden. Alles zou in feite moeten wijken om het natuurlijk leefmilieu van de Noordzee te garanderen. Economisch vertegenwoordigt het Noordzeemilieu op zichzelf een belangrijke waarde. Op dit punt dient het traditionele economische denken te worden bijgesteld. Ook moet er rekening mee worden ge houden dat sommige gebruiksmo gelijkheden van de zee op langere termijn bezien een vele malen hoge re waarde vertegenwoordigen dan andere. Energie is niet alleen nu broodnodig, maar misschien nog meer over een paar jaar. Keiharde afspraken moeten er tussen de landen die gebruik maken van de Noordzee, op papier worden gezet. Dat betekent een officieel li chaam, dat de uitvoering van de afgesproken zaken naloopt en even tueel kan afdwingen. We kunnen er niet omheen dat er een goed beheer van de Noordzee moet komen. Op initiatief van de Waddenzee- vereniging is een paar jaar geleden de Werkgroep Noordzee opgericht. Deze volledig zelfstandige werk groep staat op de bres voor een beter beleid ten aanzien van het beheer van de Noordzee. Daarvoor organiseert deze werkgroep op 25 en 26 oktober van dit jaar in het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag een seminar over het beleid ten aanzien van het gebruik van die Noordzee. Dat is een bijeen komst met een aantal lezingen, waarin de problematiek nog eens op een rijtje wordt gezet - --«Ai Vroeger kon je zoop het schone, het werkelijk schcne Noordzee strand gaan zitten. Ju zal niemand het wagen dat zomaa- te gaan doen! Als de Noordzee druk wordt, moeten er verkeenregels komen voor de scheepvaat. De quote- ringsmaatregelen v<pr de visserij moeten wellicht nog meer worden uitgebreid, en zo zijl er nog meer zaken op te noemen In feite komt het erop neer dat er duidelijker afspraken moeten ktmen voor ons gedrag op die zee ari het gebruik ervan. Er moeten prioriteien worden ge- Het accent van het gebruik lag op vervoer, defensie en visserij. Tegen woordig wordt de Noordzee voor heel wat meer zaken gebruikt, va riërend van pootjebaden tot en met koelmiddel voor elektriciteitscen trales, en van drinkwater tot en met het dumpterrein van de meest af schuwelijke afvalstoffen. Niettegenstaande het feit dat een aantal jaren geleden de landen rond de Noordzee in Oslo en Londen afspraken hebben gemaakt over het lozen van allerlei stoffen in die zee, komt er nog heel wat gif, onder meer via de Rijn, in zee. Sommige zaken, zoals de afvalstoffen van de verfindustrie, met stellig een veel te grote hoeveelheid. Ook grote steden als Den Haag dumpen hun afval nog steeds ongezuiverd in zee. De Noordzee staat nog niet vol met boorplatforms, wel neemt het aantal nog steeds toe. Het ene plat form is nog groter dan het andere. Sommige van die platforms hebben een geweldige vuurfakel, waarin volgens zeggen duizenden trekken de vogels elk jaar het leven laten. De Noordzee is de drukst bevaren zee ter wereld. Er wordt nog heel wat vis uitgehaald. Ook de garna lenvangsten zijn nog steeds rijk te noemen. Er wordt zand en grind gewonnen, er wordt vanaf speciale schepen bijzonder afval verbrand. Havenslib wordt er massaal gedumpt. Alleen uit de Nieuwe Waterweg komt er al zo’n 20 miljoen kubieke meter per jaar van dit spul vol met zware metalen vlak voor onze kust in zee. Het zeegebied wordt ook nog ge bruikt door militairen. Wat die in al die jaren in de Noordzee hebben achtergelaten, valt, haast niet meer te becijferen. Dat is dan nog lang niet alles wat er wordt gedaan in, op, boven en met dat zeetje, dat tussen Groot- Brittannië, Noord-Frankrijk, Bel gië, Nederland, West-Duitsland, De nemarken, Noorwegen en de 62e breedtegraad ligt. Het is dan wel 572.000 vierkante kilometer groot en heeft zo’n diepte van ongeveer 95 meter, hetgeen betekent dat er grof weg zo’n 55.000.000.000.000.000 liter water in zit, maar dat betekent niet dat de Noordzee zo groot is, dat je er tot in lengte van dagen van alles kunt instoppen. De Noordzee heeft een geheel ei gen karakteristieke flora en fauna, dat zelfs ook nog de voordelige functie uitoefent van schoonmaker van dat milieu, althans voor biolo gisch afbreekbare stoffen. Die flo ra en fauna worden, zoals we zien aan de Waddenzee (net als de Oos terschelde een gouden rand van die zee), bedreigd. En met die organis men in die zee, bedreigen we ons zelf. Zij zijn een signaal dat er iets naars aan de gang is. Eidereenden kunnen door die vui ligheid die de Rijn (wij Europeanen) de zee inbrengt, hun eieren niet meer uitbroeden en sterven. Grote sterns, Noordzee-sterns en talloze andere zeevogels op een enkele soort na, zoals de zilver- en de kok meeuw, zijn er al bijna aan onder door gegaan. Zeehonden laten hun laatste stuiptrekkingen zien. Bruin vissen zie je alleen nog maar in de meest schone gedeelten van de Noordzee, maar ook daar neemt hun aantal schrikbarend af. En als klap op de vuurpijl probeerden we de laatste haringen ook nog zo snel -a SHETLAND EILN. NEDERLAND iBELGIE FRANKRIJK IDUITSLANO IB R Aardolie Aardgas Pi/pleiding km 2Q0 DENEMARKEN’ L X

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9