Antiekbeurs nu ook met schilderijen uit de Romantiek en Victoriana WJBERDY: BERDY DOET MÉÉR MET LEER! ECHTE LAMMY aACHTJAS II645,- p 1 r 1 o VinGoor jWl Jeugdboeken a door Cees Straus Onder de drieduizend r' J CT DE ZOON VAN BOLKE DE BEER. SI I i DELFT. Met een heel voorzichtig, bijna miniem te noemen stapje heeft de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft een koerswijziging ingezet. Tot de tweede helft van de vorige eeuw ontbreekt het in hun ogen aan zuivere stijlen en breekt eigenlijk al het tijdperk van de moderne kunst aan. Voor een deel hadden ze wel gelijk: uit kunstzinnig oogpunt is menig meubel uit de laatste decennia van de 19e eeuw een wangedrocht, ook al door de machinale vervaardiging. BETER DRUKWERK BESTELLER? ’n Populaire jeugdheld terug! BOLKE DE BEER VAN RIXEL zo'n drukker Oosterdulnwag 29 tal. 14768 IJmuldan AMSTERDAM nog toe werd de toelatingsgrens van de aangeboden voorwerpen rond het jaar 1850 getrokken. Wat daarna werd gemaakt, werd onverbiddelijk de deur gewezen, want zoals de oudere garde onder de beursexposanten zich regelmatig liet ontvallen, wat daarna kwam had helemaal niets meer te maken met datgene dat antiek als zodanig bestempelt. In 4 Uk kwaliteit. ROTTERDAM VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” GEBOORTE? iMS VERLOVING? wHM HUWELIJK? p o K VK Delft” wijzigt koers maar traditie blijft gehandhaafd ir Rembrandt van Rijn: zelfportret met Saskia, ets (1636). (Laurentius). (ADVERTENTIES) 3> fi 1. TÜr Madonna met kind van Sano di Pietro (Siena 1406-1481) (Cramer). h- Bronzen groep met Louis XIV te paard. Frankrijk, begin 18e eeuw. Hoogte 50 centimeter (Nijstad Lochem). Renaissancistisch portret van een krijger. Waarschijnlijk Duits, toegeschreven aan Hubert Gerhard, 16e eeuw derhalve. (Ch. van der Heyden). Men heeft daarover beraad gevoerd met als resultaat dat met ingang van de huidige beurs, die vanaf morgen in Het Prinsenhof weer in alle pracht en praatis te zien, schilderijen uit de Romantiek mogen worden geëxposeerd. Er werd een tweede uitzondering gemaakt voor wat betreft het ouderdomsminimum, namelijk voor het Victoriaanse sieraad. Hetgeen op zich merkwaardig is, want waarom dan niet meteen wat meer Maar oude kunst en antiek is meer dan meubels. De Delftse beurs, waar het 17e- eeuwse schilderij traditioneel meer dan goed is vertegenwoordigd, begon in te zien dat ze ten aanzien van de schilderkunst van de 19e-eeuw de boot begon te missen. Al verscheidene jaren beleeft de handel in de 19e eeuwse schilderijen een behoorlijke opleving en niet zonder reden. Romantiek, Haagse School, Hollands impressionisme en zelfs de navolging hebben werken opgeleverd die op hoog peil staan. voorwerpen uit diezelfde periode. Tenslotte hebben de Engelsen in de tweede helft van de 19e eeuw een aantal kostelijke prentenmakers en aquarellisten voortgebracht. Maar zover is het in Delft nog niet. Veel effect hebben de nieuwe regels trouwens niet. Daarvoor leeft in Delft de traditie te zeer en wat er bij komt, de beste kunsthandelaren voor de 19e eeuw zoals Pieter Scheen en Ivo Bouwman zijn niet bij de organiserende stichting aangesloten. De inbreng van de Romantiek en het vroeg-impressionisme blijft eigenlijk louter beperkt tot de deelneming van een enkele exposant, Rob Kattenburg en Gebr. Douwes. Bij de laatste kunsthandel zijn onder meer twee werken te zien van Kaspar Karssen, een J. C. Schotel, Jongkind, Boudin en een Christoffel Bisschop. Mooi werk, daar niet van, maar je zou toch kunnen verwachten dat er meer exposanten waren die deze nieuwe gelegenheid te baat zouden nemen. Toch is de 31e Oude Kunst- en Antiekbeurs weer de beurs van de schilderijen geworden, al moet daar in een adem ook de prentkunst bij worden vermeld. Delft is ook de beurs van Rembrandt. Maar liefst 32 etsen bracht Theo Laurentius uit Zaltbommel in het afgelopen jaar bijeen en hij kan er terecht trots op zijn ze nu in Delft te tonen. Met een grote verscheidenheid aan onderwerpen die Rembrandts veelzijdigheid ook op dit terrein nog eens onderstreept: enkele zelfportretten, landschappen, religieuze en genrevoorstellingen. Al op heel vroege leeftijd omstreeks 16, 17 jaar oud maakte Rembrandt een serie intieme paneeltjes die voorstellingen bevatten waarmee de zintuigen worden gesymboliseerd. Ze zijn voorzien van de bekende rossige gloed, zo typerend voor de vroege Rembrandt. Cramer laaten dat is erg aardig ook zien waar Rembrandt die invloed vandaan haalde. Meer Rembrandts zijn te zien bij Hans Cramer uit Den Haag die twee kleine panelen uit de serie „zintuigen” aanbiedt. Hij exposeert een Jan Pynas, leermeester van de grote schilder, die eveneens met dat merkwaardig rode licht werkte. Bij Noortman schilderijen uit diverse periodes. Genoemd mag worden op de De collectie van Cramer bevat vrijwel allemaal topstukken. Een tweetal portretten van Terborch, een heel getemperde Jan van Goyen, en voorts groten als Salomon van Ruysdael, Nicolaes Berchem en Guardi. De collectie middeleeuwers is kleiner dan in voorafgaande jaren, maar bevat wel veel moois waar onder een madonna met kind van Sano di Pietro. eerste plaats een rivierlandschap van Aelbert Cuyp, rijk gestoffeerd met vee en haast fluwelig van toon. Duidelijk een uitgerijpte Cuyp die het métier volstrekt beheerst. Noortman heeft daarnaast een charmante paardenmarkt van Philips Wouwerman, een rozig Godenfeest van Cornells van Haarlem en verscheidene goede bloemstillevens. De sector marines is bij Rob Kattenburg goed vertegenwoordigd. Dat zal niet voor lang meer zijn, want naar hij mededeelde zal de zaak in Amsterdam binnenkort worden verruild voor een pand in Aerdenhout waar de keuze heel wat ruimer zal worden. Kattenburg zal zich daar ook niet in hoofdzaak tot de 17e eeuw beperken zoals hij nu in Delft laat zien, maar wil zijn grenzen zo breed mogelijk leggen. Nu, in Delft, heeft hij een ongelooflijk fraaie Jan van Ós met enkele schepen op de rede. Een doek waarin het licht heel subtiel wordt behandeld en dat toch ook voor de liefhebber van een mooi geschilderd schip veel te bieden heeft. Bij Schlichte Bergen uit Amsterdam treft vooral een triptiek uit het begin van de 16e eeuw met als voorstelling de Aanbidding der koningen. Het rechterpaneel is helaas leeg, midden- en linkerpaneel verraden een al zeer verfijnd Antwerps maniërisme. Delft is vanouds de beurs van een uitstekend stuk antiek. Dat zoiets niet duur hoeft te zijn, ook niet op deze beurs, bewijzen enkele vitrines die met voorwerpen zijn ingericht die voor minder dan drieduizend gulden worden geboden. Uit een zo’n vitrine noem ik onder meer een Tibetaans beeldje in brons voor 1350 gulden (16e-17eeeuw, zeer fraai en zijn geld meer dan waard), een Hollandse tabaksdoos uit de 18e eeuw voor 1500 gulden, een kleine bronzen ikoon voor 500 gulden (nog altijd niet duur gezien de huidige rage die de prijzen exorbitant op jaagt) en een 17e-eeuwse vijzel uit Spanje 850 gulden. Zo’n vitrine bevat uiteraard nog maar een keus want op de stands is genoeg te vinden voor wie onder de duizend gulden wil blijven. Opvallend is ook dat sommige, vaak zeer redelijk prijzende deelnemers de bedragen voor hun objecten al op het titelkaartje vermelden hetgeen een genante vraagstelling voorkomt. Delft is al 31 keer een schatkamer die alles van een sprookje wegheeft. Komt er dan nooit een einde aan dat aanbod, kan je je afvragen. Ten aanzien van het goede meubel lijkt die vraag met ja te kunnen worden beantwoord. Het rijke aanbod van de vele kussenkasten, de Zeeuwse en Friese keeftkasten en wat dies meer zij is al sinds jaren voltooide tijd. Ook tafels en aardige Franse stoeltjes, buffetten en bureaus zijn in Delft zeldzaam geworden. Maar aan het aanbod in andere catego rieën lijkt geen einde te komen. Zilver is er overstelpend veel, porselein is nooit weggeweest en ook de klokken blijven met Stender en Katz goed vertegenwoordigd. Zo lang Stender bijvoorbeeld nog het eerste Hollandse staande horloge kan vinden of zo’n typische Japanse tafelpendule in de vorm van een tempel (gedragen door een drietal kwelgeesten die letterlijk onder de vergankelijkheid gebukt gaan) lijkt het wel goed te gaan. Toch zou de beursleiding er goed aan doen de voorgenomen plannen ten aanzien van de tijdslimiet ook daadwerkelijk uit te voeren. Dat vereist het aantrekken van nieuwe deelnemers en dus minder ruimte voor de huidige exposanten. Delft zal er echter wel aan kunnen winnen. (Tot en met woensdag 7 november, ge opend op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag vanaf 13 uur en bovendien op dinsdag- en donderdagavond van 19-22 uur. De entreeprijs bedraagt 6,50 gulden, de rijkgeïllustreerde catalogus kost twee tientjes). Nieuwendi|k 133 143 Verkoop Leer Suède Ie Etage (roltrap) i. Bij elke boekhandel. K Echte lammy uachtjas! Van de soepelste Da't is de nieuwe Bk wintermode' Hoogstraat 194 I Verkoop Leer Suede Ie Etage (roltrap) Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 De beroemde kinderboeken van A.D. Hildebrand in een nieuwe, aantrekkelijke uitvoering. Gebonden, ZA QA per deel êz» ■ir Middenluik van een Antwerps triptiek, omstreeks 1540 met twee van de drie koningen in aanbidding. (Schlichte Bergen) Ifc tó

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15