Partijleider zou dood zijn of stervend Huwelijksboot Van der Stoel: onjuiste visie Klaas de Vries het weer 32 MORRIS before you buy donderdag avond koopavond BONT& LAMS VACHT „DE DAMIAAÏJÉS Ceolat Directie Van Gelder moet plan intrekken het woord is aan... vandaag: Een moeilijk beginsel Personeel Wormer in motie: Gasophoping en opgeblazen gevoel verdwijnen snel en betrouwbaar met Kennedy vrijwel zeker kandidaat agenda pagina Jeugdwerk Schoolhoofd En verder BARENDS schröder danstip Zonnige perioden r (ADVERTENTIE) Dr. A. M. Meerloo: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 296 I» pagina’s Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten 22 13 .25 en 27 2 Beurs Bibliotheek Binnen- en buitenland Economie Filmpagina Filatelie Foto/Film Gastenhoek Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws5,6,7,9 en 11 Puzzel21 Radio en televisie/Strips.... 19 Schrijvende lezers9 Sport Weerraporten see suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. Veilinghuis Bontspeciaalzaken I 2,3 en 4 23 17 21 21 9 13en15 6 DANSCENTRUM (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. In westerse landen en in westerse kringen in Moskou heerst grote ver warring over de toestand van de Russische president en par tijleider Leonid Brezjnjev. Al sinds gistermiddag circuleren berichten, dat de Russische leider op sterven ligt dan wel reeds overleden is. r\ Verantwoorde kinderschoenen L Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 31 26 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - f F* muider Courant Grote verwarring iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIES) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) jive Zie pagina 3 Voor betere bontmode lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van Russische zijde zijn de geruchten over Brezjnjev tegengesproken. Een func tionaris van het centraal comité van de Russische communistische partij zei dat Brezjnjev „met dergelijke berichten (over In het Brabantse plaatsje Asten weige ren schoolbestuur en ouders de kinderen van zigeuners toe te laten tot de gewone klassen, onder het motief dat zij de intelli gente Astenaartjes zouden belemmeren in het leertempo. Nu zitten de zigeunertjes in een apart schooltje en blijven zij het stem pel van hun uitheemsheid meedragen. In Asten vormt men dus een „thuisland” voor zigeuners met volle medewerking van de lokale overheid. Consequente be ginselvastheid is uiterst moeilijk. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington verklaarden gisteren, geen berichten te hebben ontvangen die de geruchten over Brezjnjevs dood bevesti gen. „We hebben het bij Moskou nage vraagd en geen bevestiging gekregen”, aldus Witte-Huiswoordvoerder Hodding Carter. WASHINGTON Het PvdA-Kamer- lid Max van der Stoel heeft uitlatingen van zijn fractiegenoot Klaas de Vries te gengesproken dat West-Duitsland alleen nieuwe kernwapens op zijn grondgebied zal toelaten als Nederland ook moderne atoomraketten toelaat. De Vries heeft dit gezegd in een vraaggesprek met de New York Times. rf- Gisteren zijn op het stadhuis in Dronten twee Vietnamese bootvluchtelingen in het huwelijk getreden Het zijn Nguyen Quang Hung (rechts) en Tran Thi Tiet. Ze werden eind augustus door een Nederlands schip opgepikt uit de Zuidchi- nese Zee. Het kersverse echtpaar woont op het ogenblik in een opvangstcentrum in Bidding - huizen. Van der Stoel maakt op dit moment een oriëntatiereis door de Verenigde Staten. Hij wijt uitspraken van De Vries aan een misverstand. met geen woord werd gerept over de ge ruchten in het Westen over Brezjnjev. Gistermiddag was in beurskringen in New York, Londen, Parijs en Frankfort al sprake van berichten over het overlijden van de Russische leider. De verwarring nam in de loop van de dag toe toen bronnen in de Russische hoofdstad bekend maakten dat drie Ame rikaanse oogspecialisten in Moskou wa ren om te adviseren bij de behandeling van „een belangrijk lid van het Politbu ro”. Brezjnjev is het belangrijkste lid van dit hoogste partij- en bestuurscollege in de Sovjet-Unie. De schoolstaking vorige week vrijdag aan de Moerbergschool is vergeefs ge weest. De ouders van de leerlingen wilden daarmee duidelijk maken dat zij het niet eens waren met de voordracht van het college van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een nieuw schoolhoofd. Het waarne mend schoolhoofd bleek in die voor dracht gepasseerd, terwijl deze kracht zowel volgens oudercommissie als on- derwijsteam goed voldeed. Ondanks de genoemde actie volgde de raad de voordracht van het college en ging over tot benoeming van de andere kandi daat. Zie verder de plaatselijke pagina s. Begin deze week greep de politie in nadat een groep jongeren in Velsen- Noord het al te bont maakte. Een kleine uitspatting in de reeks van ongeregeld heden, waarmee de Velsennoordse be volking zo langzamerhand heeft leren leven. De problemen ontstonden voor namelijk nadat het jeugdwerk in buurt centrum De Nel door interne conflicten in het slop raakte. Met een nieuw be leidsplan hoopt de huidige staf een einde te maken aan de problemen. Het organisatiecomité van de Olym pische Spelen voor Gehandicapten Pa ralympics legt zich neer bij de uitspraak van de meerderheid van de Tweede Kamer gisteren tegen deelname van Zuid-Afrika. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM Crazy little thing called love QUEEN Zie verder pagina .2 Het Patriottisch Front heeft zijn bezwa ren tegen het Britse ontwerp voor een nieuwe grondwet laten vallen en zal opnieuw deelnemen aan de Londense conferentie over Zimbabwe. Men gaat zich nu buigen over de overgangsperio de naar de onafhankelijkheid. Zie verder pagina 3 L «ITfUIfi j KINDERVOETSERVICE In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schil derijen, klokken, antieke meubelen en an dere interessante verzamelaarsobjecten. Deze maand geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) Aan de andere kant blijft de mogelijk- heid open dat er in Zuid-Afrika inderdaad i heel langzaam iets van een mentaliteits verandering te bespeuren valt, waarvan gehandicapte kleurling-sporters als eer sten profiteren. De reactie op de afwijzing zou dan kunnen zijn dat de buitenwereld niet zozeer anti-apartheid maar anti-Zuid- Afrika wordt verweten. In ieder geval zullen de kleurlingen die in de Zuidafri- kaanse sportbonden zijn toegelaten en blijkbaar dus enig vertrouwen stellen in een voortgaande verwatering van de apartheid, zeer teleurgesteld zijn. De Tweede-Kamerleden hebben persoonlijk echter een en ander goed overwogen en zullen ook niet zonder moeite tot hun uiteindelijke opstelling zijn gekomen. Dat geldt ook voor de tegenstemmers. Anegang 21 Haarlemmerweg 517 Haarlem Amsterdam Tel. 321424 Tel 020-823431 Lid stichting bontwaarborg. Eigen ateliers. PRESIDENT BREZJNJEV (Van onze redactie binnenland) WORMER-VELSEN. Het personeel van de Van Gelder Papier-vestiging in Wormer heeft gisteren in een motie geëist dat de raad van bestuur van het bedrijf zijn plannen tot inkrimping van het personeelsbestand intrekt en de onderhandelingen met de vakbonden heropent met de uitgangspunten van de vakorganisaties als basis. Ruim vierhonderd personeelsleden die gistermiddag aanwezig waren bij een pro- testvergadering in Wormer schaarden zich unaniem achter een motie van deze strekking. De directie van Van Gelder Papier wil de vestiging in Wormer, waar 560 man werken, geleidelijk afbouwen. Het direc- tieplan voorziet in de nabije toekomst in het buiten gebruik stellen van drie van de vijf machines. Volgens woordvoerder Y. Boersma van de Industriebond FNV bete kent dit het verlies van 250 arbeids plaatsen. Omdat de twee overgebleven machines te weinig rendement opleveren verwach- De uitspraak van de Tweede Kamer tegen deelneming van een Zuidafrikaanse (multiraciale) ploeg aan de Olympiade voor gehandicapten blijft ruimte geven voor gemengde gevoelens. De desbetref fende motie, die een meerderheid kreeg door de instemming van een deel der CDA-fractie, heeft een zeer principieel klinkende argumentatie meegekregen, waartegen weinig in te brengen valt. Zo lang Zuid-Afrika de apartheidswetten handhaaft, zou men het racisme in de kaart spelen door in een incidenteel geval van demonstratieve rassenmenging de houding aan te nemen alsof er iets wezen lijks verandert in de Zuidafrikaanse sa menleving en het gemengde team gehan dicapten daar een symptoom van is. Het Nederlandse volk is nu door zijn vertegenwoordigers in het parlement ge kenmerkt als zeer principieel en in grote meerderheid vervuld van afschuw ten aanzien van de rassendiscriminatie. Dat schone beeld wordt echter herhaaldelijk verduisterd door gedragingen van indivi duen en gemeenschappen in den lande, die blijkbaar meer van Zuid-Afrika eisen dan van zichzelf. Acties van buurtbewo ners tegen uitheemse gezinnen die zich in hun straat willen vestigen, afwijzing van sollicitanten, huurders, pensiongasten vanwege hun uitheemsheid, een misprij zende generalisering ten opzichte van kleurlingen die gevallen komen steeds meer voor, naarmate de hoeveelheid „vreemdelingen” in onze samenleving groter wordt. De discriminatie werkt trou wens van twee kanten. Van de Molukkers bijvoorbeeld is bekend, dat zij integratie schuwen en een behandeling op gelijke voet beschouwen als pogingen om hun de eigen cultuur te ontnemen. Zo ontstaat toch een soort ongeschreven apartheid in onze samenleving, met discriminerende tendensen ten opzichte van alle onder scheidbare minderheden. JAN TIMMAN „Ongekende klasse van Timman,, RIO DE JANEIRO. „Jan Timman heeft in het verdere verloop van de partij tegen Velimirovic schaak gespeeld van ongekende klasse.” Dat verklaarde de „oude meester” Mi guel Najdorf in Rio de Janeiro waar Tim man tijdens het interzonale schaaktoer nooi zichzelf overtrof door Velimirovic alsnog op verlies te zetten. Met het halve punt, dat hij aan zijn afgebroken partij tegen Ivkov overhield, heeft Timman nu 107- punt en deelt hij de derde plaats met Petrosjan. Hübner, die eerste is met 1TA punt, is uitgespeeld. Portisch, die 11 pun ten heeft, ontmoet morgen in de slotronde Shamkovitch, Petrosjan moet het opne men tegen Ivkov en Timman speelt met wit tegen Garcia. Timman en Velimirovic waren na 77 zetten tot de volgende stelling gekomen: Wit: Timman: K e6, T f3, a2. Zwart: Velimirovic: K g8, L b2, a3. Timman had als 78ste zet afgegeven K e6-e7. De partij verliep daarna als volgt: 78. K e6-e7 K g8-h7, 79. T f3-g3 K h7-h6, 80. K e7-d6 K h6-h5, 81. K d6-c5 K h5-h4, 82. T g3-g8 L b2-e5, 83. K c5-d5 L e5-b2, 84. K d5-c4 L b2-f6, 85. T g8-g6 L f6-g5, 86. K c4-d5 L g5-cl, 87. K d5-e4 L cl-b2, 88. K e4-f5 K h4-h5, 89. T g6-d6 K h5-h4, 90. T d6-d3 L b2-cl, 91. T d3-c3 L cl-b2, 92. T c3-e3 L b2-cl, 193. T e3-el L cl-d2, 94. T el-hl (schaak) K h4-g3, 95. T hl-dl L d2-b4. 96. T dl-d3 (schaak) K g3-f2. 97. K f5-e4 K f2-e2, 98. K e4-d4 L b4-c5 (schaak), 99. K d4-c4 L c5-e7, 100. T d3-h3 L e7- d6, 101. K c4-b3 L d6-f8, 102. T h3-h8 L f8-d6,103. T h8-a8 Velimirovic geeft zich gewonnen. De geruchten over de dood van de Rus sische leider werden sterker toen de Rus sische televisie gisteravond plotseling zijn gebruikelijke nieuwsuitzending van 21.00 uur (onze tijd) afgelastte. Volgens een woordvoerder van Eurovisie in Brussel is een dergelijke annulering zeer ongebrui kelijk. „Dat is, voor zover mij bekend, alleen gebeurd toen Nikita Croestsjov af trad (in 1964)”, aldus deze functionaris. De Russische televisie heeft geen verklaring voor het annuleren van de uitzending ge geven. Overigens gingen de programma’s op de Russische televisie later op de avond gewoon door. De uitzending werd beëindigd met een nieuwsbulletin, waarin ten de vakbonden dat de gehele vestiging in verloop van tijd zal worden opgeheven. De bedrijfsdirectie heeft steeds gewei gerd in te gaan op de vakbondseis, dat er een garantie voor de werkgelegenheid moet komen. Mocht de directie ook nu niet willen ingaan op de in de motie ge noemde voorwaarden, dan worden acties overwogen. In de vestiging in'Velsen staat de werk gelegenheid van honderd man op de tocht door het verhuizen van een machine voor de produktie van krantenpapier naar de vestiging in Renkum. Ook hier wil de directie geen garantie voor de werkgele genheid geven. Was er ooit iemand zó duidelijk verheugd u weer te zien, als uw hond? I Vannacht regen, overdag zonnige peri oden en slechts een kleine kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur rond 15 graden. Tot matig of vrij krachtig afne- i mende westenwind. WASHINGTON(UPI). Senator Ed ward Kennedy zal het nu vrijwel zeker opnemen tegen president Carter voor de nominatuur van de Democratische Partij voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen volgend jaar. Kennedy liet gisteren via zijn perssecre taris weten dat hij een campagne-comité zal vormen dat zijn kandidatuur zal on derzoeken. Volgens waarnemers houdt dit vrijwel zeker in dat hij zich kandidaat zal stellen. toestand Brezjnjev zijn dood) meer dan honderd jaar moet worden”. Brezjnjev rust in de omgeving van de Russische hoofdstad uit van de vermoeienissen van zijn recente reis naar de DDR, zo werd gezegd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1