ONDERZOEK LEIDSE UNIVERSITEIT Ondanks problemen in Brazilië Model controlekamer Meer werk in garage Kritiek VNCI op fosfatennota Senaat: Carter Karakter handel met Oostblok zal veranderen Delegatie uit Maleisië Onderzoek Landbouwhogeschool: in ons land mag benzine rantsoeneren Aandeel 25% in militaire produktie gevraagd Veel bezoek aan Artis in september Scholen gevraagd energiegebruik te verminderen tussen de bedrijven door „Eenzijdige kijk op verdwijnen van arbeid” Levering uranium niet vertraagd „Cosmetica-reclame vaak misleidend” MH (Van onze redactie economie) 1 Professor Heertje: LEIDEN. Armoede, een begrip dat bijna altijd bete kent dat je te weinig centen hebt om in de noodzakelijke levensbehoeften te kunnen voorzien. Je bent zo arm als de mieren of zo arm als Job, maar wat is hier in het Wes ten, met name in de Europese Gemeenschap, nu arm? Defecte Capri’s Russisch bier EG-werkloosheid Zuinige Mercedes Olietekort V 1 Wat is arm in de EG? sen 'i haf** 8,52 0,38 201.00 WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat is met overgrote meerder heid akkoord gegaan met een wetsont werp dat president Carter de bevoegdheid moet geven tot het rantsoeneren van ben zine bij een toekomstige oliecrisis. Het wetsontwerp, dat met 77 tegen 18 stemmen werd aanvaard, gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, waar het waar schijnlijk ook zal worden goedgekeurd. Het wetsontwerp is een compromis. Rantsoenering kan worden ingevoerd als wordt verwacht dat een tekort van twintig procent van de behoefte zeker dertig da gen zal aanhouden. Rantsoenering kan zonder meer worden ingevoerd als de president dat verlangt en Senaat en Huis van Afgevaardigden daarmee akkoord gaan. Volgens een eerder voorstel van het Huis zouden Huis of Senaat invoering van rantsoenering door een veto hebben kun nen treffen. maand wordt een ruim acht ton kosten de opiniepeiling gehouden in alle landen van de Gemeenschap, behalve Luxem burg, dat volgens de onderzoekers te klein is. inkomen zou u zich „echt arm noemen” en met welk inkomen zou u „zonder moeilijkheden kunnen rondkomen.” Met deze „Leidse Methode”, zoals de in ons land ontwikkelde manier heet om de armoedelijn in Europa vast te stellen, wil de Commissie haar al eerder ingezet te strijd tegen de armoede wat meer body geven. Het resultaat van de studie moet voor het eind van het volgend jaar binnen zijn, waarna een rapport wordt ingediend bij de Raad van het Europese Parlement. „Een moeilijk punt bij het onderzoek Het stuk is bovendien vaag over de kwali teit die de wasmiddelen dan krijgen en over de gevolgen voor het milieu. Dit schrijft de Vereniging van de Nederland se Chemie Industrie (VNCI) aan de vaste Kamercommissie voor Milieuhygiëne. daardlijst met produktnamen, omdat door de toevloed van nieuwe fantasiebe- hamingen (veelal voor artikelen die on der andere namen al lang bestaan) de verwarring voor de consument steeds groter wordt. Uit het onderzoek van Josine Kraal blijkt ook dat veel van de zogenaamd bijzondere ingrediënten in cosmetica he lemaal niet zo’n bijzondere werking heb ben. Ze zijn vaak alleen om reclametech- nische redenen toegevoegd, om het pro- dukt een geur of kleur te geven, om het als gezond, natuurlijk, geheimzinnig of exclusief te doen voorkomen. Dit geldt vooral voor de populaire toe voeging van kruiden. Het is volgens Josi ne Kraal zeer de vraag of de toegevoeg de hoeveelheden de vermelde werking jJ- Enkele jeugdige leden van de astro-technische- en electronica hobbygroep van de Otto Grotewohl-school in Eisenhuttenstadt in Oost-Duitsland hebben zelf een controlekamer voor model-ruimteschepen gebouwd. De hobbygroep neemt ook deel aan uitvindersbeurzen en jongeren tentoonstellingen. Op de foto demonstreren twee jonge onderzoekers Stefan en Henri met enige trots hun ruimte bedieningspaneel. waar maken. Ze wijst er op dat het effect van de kruiden maar in enkele gevallen bewezen is. gen prof. dr. B. M. S. van Praag, hoogle raar economie aan de juridische facul teit van de Leidse universiteit, die met het onderzoek is belast en zijn naaste medewerkster drs. Aldi Hagenaars. produktie van door het Westen gebouwde bedrijven in het Oostblok en het drijven van ruilhandel. De trage economische ontwikkeling in de communistische landen, vooral wat betreft het vergroten van de export van produkten die harde valuta’s opleveren, zal tot gevolg hebben dat het blok zijn internationale handelsstrategie moet her zien, zo meende men in Wenen. Het Amerikaanse ministerie van trans port heeft meegedeeld dat Ford Motor Company een groot aantal Capri’s gaat terugroepen in verband met defecten die de veiligheid van de passagiers in gevaar kunnen brengen. Het gaat om de Capri’s van de bouwjaren 1971-73 met .manke menten aan de rugleuningen van de voor ste zetels en om Capri’s van de bouwjaren 1971-74 en 1976-78 waarvan het versnel- lingspookje loslaat. Het gaat om circa 400.000 auto's. Ook de inwoners van de Sovjet-Unie kunnen binnenkort bier in blik kopen. Het gaat om blikjes met 35 cc bier van het merk „Gouden Ring” met 13 procent alco hol dat zestig kopeken (1,80 gulden) per blikje gaat kosten. Eind van dit jaar ho pen de brouwers in Moskou één miljoen blikjes bier te hebben geproduceerd. Vorige maand was 5,4 procent van de beroepsbevolking in de Europese Ge meenschap werkloos, 0,1 procent minder dan in augustus. In vergelijking met sep tember vorig jaar is de werkloosheid afge nomen, zo heeft het Bureau voor de Statis tiek van de EG meegedeeld. In de meeste EG-landen nam de werkloosheid af, maar in Frankrijk, België en Nederland kwa men er werklozen bij. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse dierentuin „Artis” heeft in septem ber, toen de toegangskaartjes traditioneel voor half geld van de hand gingen, ruim 87.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er bijna 23.000 meer dan vorig jaar septem ber. Volgens de leiding van de dierentuin heeft het fraaie herfstweer belangrijk bij gedragen tot het hoge bezoekersaantal. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris De Jong (Onderwijs en Wetenschappen) heeft de scholen in het voortgezet onder wijs gevraagd zuiniger met energie om te springen. „Hét gaat de komende winter niet om enkele tientallen grotere bespa ringen, maar om miljoenen kleine. Dat moet van ieder van ons komen”, aldus de bewindsman in een brief aan schoolbestu ren, personeel en leerlingen. Dit heeft het ministerie gisteren meegedeeld. Eenvoudige handelingen kunnen al hel pen. „Wie het laatst een kamer of lokaal verlaat, doet het licht uit. Laat de warm- waterkraan niet te lang lopen, laat de buitendeur niet open staan en sluit de ramen op tijd”, aldus De Jong. Hij vraagt verder om een goed onderhoud en een juiste afstelling van de centrale verwar mingsapparatuur. 49,30 37,80 40,00 27,00 157,00 113,00 67,508 39,20 129,00 38,00 49,10 50,00 63,508 46.00 129,508 39,30 49,00 127.00 55,500 50,50 3,60 50,00 62.50 87,20 51.50 151,00 45,40 52,00 128.00 37.00 50,00 98,50 64,50 86,10 47,00 34,00 120,50 50,20 62,20 183,50 35,00 79,00 140,10 44,30 39,50 37,70 53.50 300,00 173,00 157,00 295,00 180,00b 140,50 57,10 9,10 85,00 13,90e 44,90 147,50 30.50 67,00 44,20 85,50 31,50 57.70 100,00e 113.60 77,00 94,30 66,20 118.00e „Cosmetica die veel pretenderen maar weinig weten waar te maken,’, aldus Josine Kraal. Wil men die groep cosmeti ca in de toekomst indammen, dan is het naar haar opvatting noodzakelijk alleen die artikelen tot de lijst bijzondere cos metica toe te laten, die degelijk zijn onderzocht op werkzaamheid en veilig heid. „Bij het project staan een paar vragen centraal. Ten eerste: hoe waarderen de mensen hun eigen inkomen? Dat hangt natuurlijk van een aantal factoren af, zoals het aantal kinderen dat men heeft en de psychologische en de sociale ach tergrond. Als er bijvoorbeeld veel men sen in een buurt wonen die goed verdie nen, dan vindt degene die minder ver dient dat hij een te klein inkomen heeft”. De vereniging is het eens met het plei dooi in de nota voor het bouwen van een zogenaamde derde trap bij zuiveringsin stallaties die de fosfaten uit alle bronnen kan wegnemen. Daarom vindt de vereni ging het onlogisch dat de bewindslieden willen dat de industrie fosfaatvrije was middelen maakt. Dat is volgens de VNCI dan niet nodig. WENEN (ANP). Het oplopen van de schuld aan Westerse landen zou het Oost blok ertoe kunnen dwingen in de jaren tachtig naar andere vormen voor de Oost- West-handel te streven. Dit is de mening van vooraanstaande bankiers en econo men die in Wenen bijeen zijn geweest voor een conferentie over de Oost-West-handel. Het ziet ernaar uit dat de gezamenlijke schuld van de communistische landen aan het Westen, die nu wordt geraamd op ongeveer 54 miljard dollar (omstreeks 108 miljard), in 1990 verviervoudigd zal zijn. Deze ontwikkeling zou de communis tische landen ertoe kunnen brengen te kiezen voor ingewikkelder vormen van zaken doen met het Westen,zoals het op richten van gezamenlijke ondernemingen, overeenkomsten voor het afnemen van de De vereniging vindt dat de bewindslie den er al te gemakkelijk van uitgaan dat binnen enkele jaren fosfaat-vervangende stoffen zijn ontwikkeld die geen schade aan de mens en het milieu veroorzaken of even makkelijk zijn weg te halen door de derde trap. Tenslotte pleit de VNCI er voor snel te beginnen met de bouw van die derde trap. De minimale vereisten van levenson derhoud zijn aan plaats en tijd gebon den. Wat bijvoorbeeld hier in Nederland als armoede wordt beschouwd, zal in sommige landen in Afrika als welvaart worden ervaren. Kortom: armoede is een betrekkelijk begrip. Er zijn dan ook uiteenlopende maatstaven aangelegd om armoedesituaties aan te duiden. Bij de Tweede Kamer bestaan dan ook grote aarzelingen over de levering aan Brazilië, omdat dat land het non-Profile- ratieverdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet heeft ondertekend. Na langdurige debatten werd vorig jaar be sloten aan de levering van het verrijkte uranium de voorwaarde te verbinden dat Brazilië in ieder geval een ad-hoc opslag- regime zou opstellen. Bij de dinsdag gehouden (besloten) commissievergadering over kernenergie zegde minister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken de Kamer een brief toe over wat inmiddels de „Khan-affaire” is gaan heten. Deze brief wordt volgende week verwacht. Het staat nu vrijwel vast dat de Pakistaanse wetenschapsman dr. Khan belangrijke geheime informatie over de ultracentrifugefabriek in Almelo in handen kreeg. Tot nu toe werd dit ontkend. Khan bekleedt nu een belangrijke func tie in de nucleaire industrie van zijn land. Door de snelle ontwikkeling hiervan wordt gevreesd dat Pakistan in navolging van buurland India bezig is met de ontwikkeling van de atoombom. Een speciale werkgroep van ambtenaren van verschillende ministeries heeft inmid dels een nader rapport over de zaak-Khan opgesteld. Dit rapport blijft voorlopig ge heim, zo liet het ministerie van Economi sche Zaken desgevraagd weten. De kleine, zuinige Mercedes zal wellicht omstreeks 1982 gaan worden geprodu ceerd in Bremen, zo heeft een woordvoer der van Mercedes meegedeeld. De fabriek in Bremen wordt momenteel uitgebreid krachtens het investeringsprogramma voor 1978-83 van 1,2 miljard mark en de produktiecapaciteit van de fabriek moet worden vergroot tot 100.000 auto’s per jaar, zo deelde de woordvoerder mee. In de deelnemende landen, de Bonds republiek Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Nederland, België, De nemarken en Ierland, krijgen ruim 30.000 Europeanen onder meer de vraag voorgelegd welk inkomen voor hen vol strekt minimaal is, dat wil zeggen dat men met minder géén kans zou zien „de eindjes aan elkaar te knopen”, met welk is het ontbreken van een gefundeerde definitie van het begrip „minimum”. In Europa is het daarbij vrij ingewikkeld dit allemaal op een rijtje te zetten, omdat je met zoveel verschillende landen te maken hebt. Ierland bijvoorbeeld is een straatarm land. Italië ook, maar dan alleen het zuiden. Het noorden van dat land is redelijk welvarend. We moeten dan ook naar een regionale opdeling van wat arm is. En daarbij moet de vraag worden gesteld waar die armoede van afhangt en hoe vaak het voorkomt. De bedoeling van het onderzoek is een ar- moedekaart van Europa te krijgen”, zeg- Het is volgens het rapport ook larie koek dat toiletzeep, huid-, gezichts- badcosmetica de huid zuiveren, ont spannen, kalmeren, verjongen, voeden, activeren, versterken en rimpels doen verdwijnen. Dat sommige produkten vermoeide voeten voorkomen of voeten reukloos maken is evenmin waar. Ook de voorlichting over zon- en brui- ningscosmetica laten naar de mening van Josine Kraal te wensen over. Zo worden ten onrechte slogans gebezigd als „voor een snelle, mooie, langdurige of gezonde bruining”, „voorkomt vervel len en uitdroging” en „verdrijft zonne brand”. Bij het aan de man brengen van scheercosmetica wordt als onjuiste in formatie verstrekt, dat deze sneetjes en wondjes geneest. Het rapport pleit ook voor een stan- Directeur Maurice Ernst van het Bu reau voor economisch onderzoek van de CIA verwacht dat tijdens het herstel van de economische recessie in de VS weer een olie tekort zal ontstaan. Twee factoren die nieuwe druk op de olievoorziening uitoefenen zijn volgens hem de oliepro- duktievermindering in Iran en de uitput ting van de mogelijkheden om meer olie te gaan produceren in de Sovjet-Unie. In de landen aan de Perzische Golf buiten Iran zijn plannen voor uitbreiding van de olie- produktiecapaciteit in de ijskast gezet. Het ziet er naar uit dat Saoedi-Arabië in de toekomst zijn produktieplafond eerder zal verlagen dan verhogen, aldus Ernst. a rd 8,58 1,74 3,90 463,00 322,00 I 5,45 I (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Bij investeringen in afzonderlijke on dernemingen blijkt vaak niet alleen sprake van arbeids besparing, maar ook van vraag naar arbeid. De ene soort arbeid verdwijnt, de andere komt in trek. Een voorstelling van zaken als zou den technische ont wikkelingen en in vesteringen alleen maar leiden tot uitstoot van arbeid is dan ook veel te eenzijdig. Professor dr. A. Heertje, hoogleraar economie aan de universiteit van Amster dam, gaf deze opvatting gisteren weer op de landelijke economistendag in Am sterdam. Volgens Heertje is het zeer de vraag of de onderscheiding in breedte- en diepte- investeringen, die vooral in de macro economic wordt gemaakt, in de micro- economische werkelijkheid, dus op het niveau van individuele bedrijven, kan worden teruggevonden. Die onderschei ding komt erop neer dat bij diepte-inves- teringen arbeid wordt uitgestoten en bij breedte-investeringen juist vraag naar ar beid ontstaat. Eind 1980 hoopt de Leidse universiteit hier een antwoord op te kunnen geven. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, dat overigens be perkte volmachten heeft, heeft de Leidse universiteit opgedragen te onderzoeken waar de „armoedegrens” ligt in de lid staten van de Gemeenschap. Deze (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vertraging in de bouw van de nieuwe Braziliaanse kerncentrales lijkt geen gevolgen te zullen krijgen voor het URENCO-project in Almelo. Uit een vertrouwelijke notitie van minister Van Aardenne van Economische Zaken blijkt dat de levering van het in Nederland verrijkte uranium gewoon door zal gaan vanaf 1981. Wel maken enkele politici zich zorgen over de wijze waarop dit uranium door Brazilië zal worden opges lagen. De regering heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat Brazilië een vertraging van vijf jaar met de bouw van haar kern reactoren heeft opgelopen. Dit betekent dat dat land pas in 1983 behoefte zal krijgen aan het in ons land verrijkte ura nium. Besloten is echter dat dit geen ver traging in de Nederlandse leveringen met zich zal meebrengen. De vertraging in het bouwprogramma betekent in ieder geval dat het Neder- lands-Duitse en Engelse URENCO-con- sortium twee jaar langer de tijd heeft om met Brazilië tot duidelijke afspraken te komen over de opslag van het bij kernre actie vrijkomende plutonium. Dit mate riaal vormt de grondstof bij de vervaardi ging van kernwapens. SCHIPHOL (ANP). Een uit bijna honderd leden bestaande handelsdelega- tie uit Maleisië is woensdagmiddag voor een driedaags bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. De missie, die be staat uit Maleisische zakenlieden en rege- ringsofficials, heeft gisteren deelgenomen aan een investeringsbijeenkomst met Ne derlandse zakenlieden in Amsterdam. Doel hiervan is om de handel tussen Maleisië en Nederland te bevorderen en om dit land aan te prijzen als investerings- land. Daartoe zullen de leden van de mis sie en de bijna 70 daartoe uitgenodigde Nederlandse zakenlieden lezingen hou den. Vandaag bestaat er voor de Neder landse zakenlieden gelegenheid voor meer gedetailleerde besprekingen met de afzonderlijke leden van de Maleisische delegatie. Het bezoek van de missie aan Nederland is onderdeel van een twee we ken durende rondreis door Europa. Eer der was de delegatie al in Zwitserland en Zweden. BRUSSEL (ANP). Bij de gezamenlij ke produktie van militair materieel be schouwt Nederland een aandeel van 25 a 35 procent als „eerlijk en redelijk”. Dit zei de directeur-generaal economische en fi nanciële zaken van het ministerie van Defensie, P. B. R. de Geus, op een sympo sium over Europees wapenbeleid van de Westeuropese Unie (WEU) in Brussel. Nederland heeft in het verleden de Franse Alouette, de Westduitse Bölkov en de Engelse Westland helicopters gekocht en krijgt behoefte aan anti-tank- en mid delgrote transporthelikopters, aldus De Geus. In het verleden is al veel ervaring opgedaan met het overwinnen van allerlei hindernissen, zowel in de WEU (die zeven NAVO-landen omvat en een meer dwin gende bijstandsverplichting kent dan het NAVO-verdrag) als in het Noordatlan- tisch bondgenootschap zelf. „Deze ervaring moet worden vertaald in gemeenschappelijke programma’s voor het aanschaffen van defensiematerieel, waarin alle landen van de WEU een eer lijk aandeel hebben, in verhouding tot hun bijdrage aan de gemeenschappelijke defensie. Dit betekent voor Nederland een verhouding van één op drie a vier tegeno ver landen als West-Duitsland, Frankrijk en Engeland”, aldus De Geus. Nederland besteedde vorig jaar 3,4 pro cent van zijn bruto nationaal produkt aan defensie, West-Duitsland 3,3 Frankrijk 4 en Engeland 4,7 procent. Ruim eenvijfde, 21,9 procent, van de defensie-uitgaven zijn in Nederland investeringen, een percenta ge dat hoger ligt dan in West-Duitsland (20,8 procent), maar lager dan in Engeland (32,9 procent). DEN HAAG (ANP). De werkgelegen heid in de garagebedrijven groeit nog steeds. Er zijn nog enkele duizenden vaca tures. Dit staat in het rapport „Sociaal Beleid” dat de afsluiting vormt van een vijf-jarig onderzoek van de Bond van Ga ragehouders (BOVAG) met hulp van de overheid. Het rapport signaleert een tekort aan vakbekwaam personeel. Over het alge meen vindt het personeel dat het slecht wordt betaald, maar het rapport bestrijdt dit. De garages hebben wat de beloning betreft geen achterstand op andere be drijfstakken, aldus een van de conclusies. Plezierig noemt het personeel het werk, de zelfstandigheid, de techniek en het vakmanschap. De sfeer in kleine bedrij ven wordt door de soepelheid aantrekke lijker gevonden dan in grote organisaties. DEN HAAG (ANP). De fosfatennota waarin de ministers Ginjaar en Tuijnman schrijven dat er fosfaatloze middelen moeten komen, zit vol tegenstrijdigheden. ENSCHEDE. (ANP) Mislei dende reclame bij het aanprijzen van cosmetica-artikelen komt zo vaak voor dat er maatregelen tegen moeten worden genomen. Dit staat in een rapport dat Josine Kraal, studente aan de Landbouwhoge school in Wageningen, in opdracht van de Keuringsdienst van Waren in Enschede heeft gemaakt. Ze stelt onder meer voor, een fors aantal aanduidingen in de cosmetica-recla- me te verbieden. Bij haar cosmetica gaat het bijvoor beeld om beweringen dat de haargroei wodt bevorderd, shampoo speciaal be stemd is voor vet en droog haar en bepaalde middelen de haarwortels en haarstructuur gunstig beïnvloeden. Regels voor toevoeging van dit soort ingrediënten acht ze dan ook hoogst noodzakelijk. Dit bepleit ze ook voor de bijzondere cosmetica, zoals de produk ten voor hypo-allergene cosmetica, haar groeimiddelen, busteverstevigers en dergelijke.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23