VOLGEND EK-TOERNOOI MET VERRUIMDE BEPALINGEN Om zelfvertrouwen De Kennemers op te vijzelen amateurvoetbal Elsevier Umuiden kan kosten niet dekken Baas HOUT- en BOUWMATERIALEN Denk aan de winter Neem nu strooizout in huis Jaarvergadering IJmond-handbal „Veel bezoekers komen via sluipwegen” I I Uit voorraad leverbaar in verpakkingen van 25 kg. Bezwaren ,e ir ?n DE VERLATEN MIJN Plooien DE GLANS VAN GOUD door Hammond Innes P 4 l1Q90 r apei back 2! r nd OPENINGSTIJDEN: ma t/m vr. 7-17 uur zaterdags 8-12 uur HARMENJANSWEG 19 - HAARLEM tel. 023-310612-310214 I (Van onze volleybalmedewerker) HEEMSKERK/ZAANDAM. „Vergeleken met de wedstrijden te gen The Smash en tegen Volendam, constateerde ik opnieuw een stijgende lijn. Al zag je ook nu nog dat af en toe de gemakzucht in de ploeg sloop.” (Van onze sportredactie) IJMUIDEN.- „Een teleurstellende zaak”, zo noemt de heer Baas, secretaris van de zaterdagamateur IJmuiden het feit dat zijn club er tot op heden niet in is geslaagd de na de promotie sterk gestegen kosten te dekken met de binnenkomende recettegelden. Een tegenval lend aantal bezoekers ligt aan deze gang van zaken beslist niet ten grondslag. Vanaf de eerste thuiswedstrijd heeft IJmuiden zich mogen verheugen in een groeiend aantal belangstellenden. Niet alle toe schouwers passeren bij het betreden van de bijvelden van het sport park Schoonenberg echter het kassahuisje en dat breekt de vereni ging in financiële zin lelijk op. Hatters since 1896 De hoed die uw persoonlijkheid accentueert Non-professionals” doen intrede in amateurteam (AD VER TENTIES) rf- JO VAN MARLE JAN BLIJBOOM Clement Jump” van Odin KEUR b.v Reeds verleden jaar kondigde de voor zitter van de sectie amateurvoetbal Jo van Marie die tevens zitting heeft in de UEFA-commissie die waakt over de ama- teurbelangen van het Europese voetbal aan dat het niet langer meer een haalbare kaart is van alle aangesloten landen te eisen dat ze ploegen inschrijven die vrij zijn van financiële smetten. Waarbij het staatsamateurisme in de Oostbloklanden dan nog een probleem op zich vormt. Het meest sprekende voorbeeld dat de meeste landen zich geen lor aantrekken van de strenge UEFA-bepalingen deed zich eind maart van dit jaar voor in de Zuidspaanse stad Almeria waar het Ne derlands amateurelftal voor het Olym pisch kwalificatietoernooi aantrad tegen Spanje. Een ongelijke strijd omdat de Spaanse officials zonder blikken of blo zen spelers in het veld brachten die aan de top van het betaalde voetbal al een zekere reputatie hedden opgebouwd. Tijdens een officiële ontvangst maakte Jo van Marie daar in bedekte toespelingen aanmerkin gen op, wat tot heftige verontwaardiging in het kamp van de Spaanse journalisten speelde aanvallend een sterke partij. Zijn blok is echter nogal zwak, vandaar zijn positie aan de buitenkant. Voorlopig wil ik zeker doorgaan met deze formatie.” Vanaf de tweede set, toen Odin weer ouderwets een jacht op punten ontketen de, nam de weerstand van VONO af. Dat kwam ook zeker door het goede serveren van de Heemskerkers, waardoor VONO de pass niet meer bij het net kon brengen. „Het was met VONO eigenlijk hollen of stilstaan, maar dan nog in een ergere vorm dan kort geleden bij Odin,” karakte riseerde Hoekstra later de speelwijze van de gasten. „Ik ben echter over het vertoon de spel van mijn ploeg meer content dan vorige week.” Op promotieklasse-niveau vonden ook reeds twee midweekse wedstrijden plaats. De heren van VCK werden andermaal met een nederlaag geconfronteerd. De Odin-dames daarentegen zetten hun op- De tribune, die afkomstig is van het honkbalveld van het Zeewijk-complex, biedt plaats aan tweehonderd bezoekers. Dit gaat nu binnen afzienbare tijd ge beuren. De UEFA-bepalingen zullen dus danig worden verruimd dat voetballers die een inkomen uit hun sport genieten beneden de 20.000 gulden per jaar in offi ciële landenwedstrijden van het amateur voetbal mogen uitkomen. Mét daarbij de voorwaarde dat zulke spelers niet opge steld zijn geweest in nationale ploegen die meedoen of hebben meegedaan aan de toernooien om het Europees of wereld kampioenschap voor de topselecties. Dit om te voorkomen dat de Oostbloklanden voor beide categorieën hun sterkste team zouden kunnen inzetten aangezien de fi nanciële drempel voor hen geen belemme ring vormt. Het ligt in de bedoeling dat volgend jaar na de Olympische Spelen een begin wordt gemaakt met de voorronden voor het toer nooi om het Europees kampioenschap mars voort. Concurrente Krovo kwam er in Heemskerk niet aan te pas. (Van een medewerker) BEVERWIJK. „De laatste weken ben ik meer pastoor dan voetbaltrainer geweest. Ik heb in samenwerking met Jan Lejeune urenlang met de jongens moeten praten”, aldus Clement Koster van het Beverwijkse De Kennemers. Dat praten was vooral bedoeld om het ge deukte vertrouwen weer wat op te vijze len. Een vertrouwen dat na de start van de competitie danig geknakt is. De ploeg staat erg dicht bij rode-lantaamdrager VSV en kreeg in de laatste drie weken maar liefst elf doelpunten om de oren. Dat zijn resultaten waarbij zelfs de eigen aanhang gaat twijfelen. Bij wijze van proef zou 14 november in de vriendschappelijke amateur-interland tegen Oost-Duitsland in Sneek een elftal van „non-professionals” aantreden. De technische commissie van het amateur voetbal heeft van dit voornemen moeten afzien omdat het op een aantal practische bezwaren stuitte. Wat is bijvoorbeeld de zeggenschap van het amateurvoetbal over spelers die in het voor amateurteams volgens de nieuwe formule. Drie en dertig aangesloten lan den worden dan in de gelegenheid gesteld een gooi te doen naar een plaats in de eindronde. Nederland zal dan in zoverre een belangrijke koerswijziging moeten uitvoeren dat het nationale amateurelftal in zijn huidige vorm niet meer voor offi ciële wedstrijden in aanmerking kan komen. Weinigen zullen daar een traan om laten omdat het al jaren lang een bewezen feit is dat de pure Nederlandse amateurs in elke confrontatie met een land van enige bete kenis reeds bij voorbaat als verliezers mogen worden aangemerkt. Al jaren lang worstelt bondscoach Arie de Vroet im mers met het jaarlijks terugkerende pro bleem van spelers die afvallen omdat ze via hun verrichtingen in de nationale ploeg het betaalde voetbal worden bin nengehaald. En al blijft De Vroet man moedig volhouden dat „zoiets nu eenmaal de consequentie is van de Nederlandse constellatie en daarom minder frustre rend dan menigeen denkt”, het zou toch steeds ongeloofwaardiger worden als de ze onbevredigende situatie tot in lengte van jaren blijft voortduren. weken durend oefenprogramma af met negen wedstrijden. Het programma ver liep volgens Koster zeer voorspoedig: „Bijna alles werd gewonnen. Ik had een zeer jonge ploeg met doelman Jos Wage- naar als routinier voor de achterhoede en betaalde voetbal uitkomen? Hoe vang je problemen op die kunnen ontstaan als een deel van zo’n Nederlands elftal wordt uit betaald en het andere deel (de amateurs) niet? En hoe kunnen op zo’n korte termijn in de betaalde sector spelers worden gese lecteerd van wie redelijkerwijs mag wor den aangenomen dat ze inderdaad een versterking betekenen in vergelijking met de amateurs die ze gaan vervangen? Allemaal vragen waarop de technische commissie geen snelle antwoorden kon vinden, wil de vermenging althans niet Het spannende boek van de tv-serie: F Na de gewonnen eerste set viel Odin met meer overtuiging aan. In die fase viel Krovo duidelijk door de mand. Vooral opbouwend gold dat, want op het serve ren van Anja Heijne scoorde Odin in de tweede set bijvoorbeeld twaalf punten in een onafgebroken serie. Odin—Krovo 3-0 (15-12, 154 en 15-6). Een naar de juiste vorm zoekend Odin kwam in de rommelige openingsset moei zaam los van Krovo. Debet daaraan was wellicht het ontbreken van Lucy Heiligers (vakantie) en Gerda Bleijsie (nog steeds geblesseerd), hoewel daar de rentree van spelverdeelster Ingrid Tijsma tegenover stond. meteen al tot geïrriteerdheid leiden. Maar hoe dit alles ook zij en wat er nog allemaal moet gebeuren om de nieuwe categorie non-professionals organisatorisch binnen de KNVB in te passen, één ding staat onherroepelijk vast: het Nederlands ama teurelftal raakt zijn status kwijt. Dus geen vertegenwoordiging meer van het ama- teur-voetbal in het buitenland? Toch wel, want volgens Jo van Marie zal er metter tijd een kalender voor aantrekkelijke vriendschappelijke wedstrijden worden samengesteld. Wim Jonker in dezelfde functie voor de rest van de ploeg. Dat werkte uitstekend. Al in de eerste wedstrijd verlies ik twee spelers door blessures en dat was nog maar het begin. De laatste drie wedstrij den, om maar eens wat te noemen, be stond de verdediging louter en alleen uit invallers. Henk de Vriend en Martin Piro- vano hadden beide een kuitbeenbreuk, Ruud Janssen was in eerste instantie afge keurd en Henk Schweizerer verbleef in Amerika. Als klap op de vuurpijl ver draaide Wim Jonker zijn knie en de malai se was compleet. Dan raak je als ploeg in de hoek waar de klappen vallen en daar is het moeilijk uit vandaan komen. Zeker wanneer je dan zo’n jonge ploeg hebt.” Nu kan er wat dat betreft de toekomst wat zonniger tegemoet worden gezien, omdat bijvoorbeeld Schweizerer en Jans sen zondag tegen AFC-34 weer kunnen aantreden. Intussen was het voor Koster vooral zaak het nog aanwezige moreel weer op te krikken. „Het moreel was duidelijk gezakt. Een jonge ploeg is erg vatbaar, wanneer er geen resultaat wordt behaald. Dat is nu eenmaal een gegeven. Ik ben er zelf in blijven geloven en dat heeft de spelers goed gedaan. Mijn geloof in betere resul taten wordt gesterkt door de nu weer goede uitslagen van het tweede elftal, dat natuurlijk in eerste instantie ook ver zwakt aantrad. Dat werkt binnen een selectie door en pakt alleen maar positief uit. Op de derde training elke week zijn er bijvoorbeeld 15 spelers van de 25- mansselectie, terwijl de overige twee trainingen volledig worden bezocht. En wie werkt die wint. Daar ben ik van overtuigd. We moeten over het dode punt heen. Wellicht lukt dat zondag tegen AFC. Een gelijkspel is in feite al genoeg.” Argus 2—VCK 3-0 (15-10, 15-6 en 15-10). VCK had in de eerste set weinig kijk op de moeilijke Zaanse serve. Het kwam de Beverwijkers op een snelle 6-0 achter stand te staan. De inbreng van Peter Duinmeijer bracht daarin een tijdelijke ommekeer teweeg die evenwel niet toerei kend was voor de zo begeerde setwinst. In de tweede en derde set gaf het meer bekeken en op routine gestoelde aanvals- spel van Argus de doorslag. Als de ploeg van Gerrit van der Brink niet reeds in een vroeg stadium van de competitie de rol opgedrongen wil krijgen van „zekere” de gradant, dan zal VCK uit de komende wedstrijden tegen The Smash 3 en Phoe nix 2 punten moeten halen. Dat is in elk geval duidelijk na de vierde nederlaag in successie van de Beverwijkse debutant. (Van onze handbalmedewerker) VELSEN-NOORD. Vanavond vindt in de kantine van het sportcomplex „Rooswijk” de jaarvergadering plaats van de handbalvereniging IJmond. Be langrijkste punten van de agenda zijn de bestuursverkiezingen en de benoemingen van de diverse commissies. gelukt. Wat de accommodatie betreft zijn we onder andere bezig met een geluidsin stallatie. Dat moet uiteraard allemaal be taald worden en het is daarom zo jammer dat veel mensen langs sluipwegen probe ren binnen te komen in plaats van die paar gulden entree te betalen.” Omdat inmiddels gebleken is dat het IJmuidense publiek een groeiende be langstelling heeft voor de verrichtingen van de club, heeft de vereniging in samen werking met de Gemeentelijke dienst sport en recreatie voor een tribune ge zorgd die bij de thuiswedstrijd tegen Vo lendam in gebruik zal worden genomen. „Vooral de vervoerskosten zijn enorm gestegen”, aldus Baas, „we vinden onze tegenstanders tegenwoordig in Drenthe en Groningen. Die kosten moeten natuur- i lijk gedekt worden. Wij hoopten dat door middel van de recette te doen, maar dat is onhaalbaar gebleken.” De accommodatie van Umuiden is in feite niet geschikt voor een eerste klasser. Het publiek heeft vanaf de omringende wegen vrij toegang tot het veld omdat slechts een laag hekje de contouren van het complex moet aangeven. Veel suppor ters maken frequent van de mogelijkheid gratis binnen te komen gebruik. Baas daarover: „We proberen er als vereniging van alles aan te doen om het geheel ook voor publiek aantrekkelijk te maken. Sportief gezien is dat dacht ik al In feite vindt Koster dat helemaal niet zo gek omdat deze resultaten inderdaad aanleiding geven tot andere gedachten. Echter ook voor hemzelf. „Als trainer mag je er nooit van uitgaan dat de fout altijd maar bij een ander ligt. Ook voor jezelf moet je erg kritisch zijn. Ik ben dan ook bij mijzelf te rade gegaan. Dan kom ik toch tot de slotsom dat ik niets heb nagela ten om tot goede resultaten te komen. De spelers vinden dat gelukkig ook. Er wordt hard getraind, de voorbereiding is opti maal en het contact met de spelers ge zond. Vooral dat laatste geeft mij een geruststellend gevoel.” Naast deze aspecten is ook de accommo datie bij de Kennemers optimaal waar door het slechte resultaat, zo mogelijk, nog vreemder overkomt. Dan moet naar andere oorzaken gezocht worden. En in die volgorde doet Koster dat ook. Eerst bij zichzelf dan bij de ploeg. Al pratende wordt het duidelijk dat zijn ploeg dit jaar alleen nog maar geschitterd heeft door de afwezigheid van prominente spelers. Voor de competitie draaide de ploeg een zes (Van onze sportredactie) ZEIST. Steeds meer tekenen wijzen er op dat het toernooi om het Europees kampioenschap voor amateur-landen- ploegen binnenkort op de helling gaat. Er is zoveel verschil van mening hoe het begrip amateur mag worden geïnterpre teerd dat binnen de UEFA versnelde po gingen in het werk worden gesteld om spelers die tot een bepaald bedrag verdie nen met voetbal officieel in aanmerking te laten komen voor een vertegenwoordi gend elftal dat in Nederland al wordt aangeduid met de afschuwelijke bena ming „non-professionals”. Een uitgemaakte zaak dus er zijn genoeg voorbeelden hoe o.a. ook West- duitsers, Belgen en Fransen heel ver in hun interpretatie van bet begrip amateur gaan dat het zo langzamerhand de hoogste tijd is geworden op UEFA-ni- veau alle plooien glad te strijken overeenkomstig de hedendaagse prak tijk. Bjj elke boekhandel (die n<«9 andere paperbacks van Hammond Innes heelt af 13,90 leidde. Zij benadrukten dat Van Marie het bij het verkeerde eind had om dat de betreffende spelers niet als full- profs mochten worden aangemerkt. Later op de terugreis naar Madrid maakten de Spaanse voetballers er in informele gesprekken helemaal geen geheim van dat ze uitsluitend hun brood met beleg verdienden met voetballen. Aandacht zal voorts worden besteed aan het naderende 40-jarig bestaan van de vereniging, in 1980. De vergadering begint om 20.30 uur. komt op tijd: 3-1 Dat waren gisteravond de woorden van Odin-trainer Hans Hoekstra, onmiddellijk nadat zijn ploeg zich ten koste van VONO met drie winstpunten had verrijkt. Wel gaf Odin de eerste set nogal onbenullig prijs, maar de daaropvolgende „jump” van de Heemskerkers was driemaal ach tereen goed voor de setwinst: 3-1. Odin—VONO 3-1 (12-15,15-9,15-7 en 15-9). Met aanvaller Henk Raspoort op de bank en Eddy Gijsbers in de plaats van Hans Gooijer als middenaanvaller hield Odin de bezoekers in de openingsset tot 11-11 aan het lijntje. Het begint een vervelende traditie te worden, maar juist op dat mo ment openbaarden zich in het spel van Odin weer de gebruikelijke foutjes, waar van VONO op gepaste wijze gebruik maakte. Dat wil echter niet zeggen dat het experiment met Gijsbers in het midden en Gooijer aan de buitenkant mislukte. Hans Hoekstra: „Juist Hans Gooijer Koster speelt „voor pastoor” Koster: urenlang met spelers gepraat. Evenals tweede secretaris Ad Eckhard is voorzitter Theo Kuypers aftredend, maar herkiesbaar. Van de overige be stuursleden zijn Bep Tromp (leden-secre- taresse), Joop de Ruiter (tweede penning meester) en René Eyking (commissaris jubileumzaken) niet voor nog een bestuurstermijn herkiesbaar. KRUISWEG H HAARLEM

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27