spijbelen en o E zi a Universiteit zal spaanplaatgas snel aanpakken 1 Nieuwe berekening premies voor AOW en AWW Pleidooi voor nazorg slachtoffers misdrijf en dan dit noq p V Ontslag Molukse helpers ongedaan „Geding tegen uitwijzing kan overal Apart schooltje voor zigeuners Verzet tegen TNO-boringen „Verband tussen Wet tegen vuurwerk met harde knal criminaliteit’ „Nullijn modaal vasthouden” Zuid-Afrika niet naar Arnhem" V IV I Bloemen voor koningin P Humanitas: hulpverlening faalt E-i B| p y a ik. L Vi ■■n (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het organi satiecomité voor de Olympi sche Spelen voor gehandicap ten (Paralympics) die volgend jaar in Arnhem worden ge houden legt zich neer bij de uitspraak van de meerderheid van de Tweede Kamer giste ren tegen deelname van Zuid- Afrika. Fietsreflectors Informatie doven Abortus LPG-overslag Eemsmond mV Geen speelgoed •st. V J Comité aanvaardt uitspraak Kamer het het xx/eer] Witteveen: Economische o Volgens voorzitter Van Emden gaat het Internationaal Comité voor de Olympi sche Spelen hiermee akkoord. Er zal een speciale delegatie naar Zuid-Afrika gaan om de motieven van het besluit om dit land niet toe te laten te verduidelijken. Van Emden: „We zijn erg teleurgesteld over de aanvaarding van de motie. We waren en zijn nog van mening, dat Zuid- NIJMEGEN (ANP). Het bestuur van de Nijmeegse universiteit heeft beloofd binnen zes weken maatregelen bekend te zullen maken tegen de overlast die het personeel van het Instituut voor Toege paste Sociologie ondervindt van spaan plaatgas (formaldehyde) in zijn gebouw. De gemeente Amsterdam gaat de bewo ners van tweehonderd woningen honderd gulden per woning uitkeren wegens „ge derfd woongenot” als gevolg van gas uit spaanplaat. Het materiaal is inmiddels vervangen. 21 20 24 13 21 9 19 23 24 8 15 23 21 24 27 9 18 9 6 14 0 6 13 14 5 8 15 17 16 18 18 18 0 1 0 3 0 10 0 0 0 1 1 2 0.1 0 0 Afrika op grond van een multiraciaal team aan de Spelen moet kunnen deel nemen.” Minister Van der Klaauw, (Buitenland se Zaken) die de motie gisteren ten stellig ste had ontraden als zijnde „haaks op het regeringsbeleid”, kondigde aan de kwes tie te zullen voorleggen aan de minister raad. Na afloop hiervan vanavond zal het standpunt van het kabinet bekend wor den gemaakt. De eerste organisatie die reageerde op het aannemen van de motie was het Komi- tee Zuidelijk Afrika. Dit toonde zich zeer ingenomen met het standpunt van de Ka mer. „Slechts door voortgaande internati onale isolatie van Zuid-Afrika kan de blanke minderheid in dat land tot het besef worden gebracht dat vergaande ver anderingen in het hele apartheidsbestel nodig zijn om te komen tot een normale sportbeoefening,” aldus het comité. Oppositieleider Den Uyl zei gisteravond tijdens een toespraak in Voorschoten, dat in de Kamer een scheiding is opgetreden tussën hen die consequent een anti-apart- heidsbeleid willen voeren ten aanzien van Zuid-Afrika en hen „die het geheel van dat beleid niet als maatstaf willen ne men.” Hij zei zich af te vragen hoe een kabinet geloofwaardig kan optreden ten aanzien van Zuid-Afrika als het handelt 'tegen de opvatting van de Kamermeerder heid. Daarnaast stemde gisteren 'n meerderheid in de Tweede Kamer voor een PvdA-motie waarin de Eerste Kamer wordt gevraagd zo snel mogelijk de Sanctiewet goed te keuren. Bovendien wordt» de regering ge vraagd binnen een maand een memorie van antwoord te sturen aan de Senaat inzake de Sanctiewet. Het kabinet had dit al eerder toegezegd. De Sanctiewet voorziet in wettelijke mo gelijkheden om een boycot in te stellen tegen goederen uit landen waar bijvoor beeld mensenrechten worden geschonen. WD, SGP en GPV stemden tegen de motie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Sociale Verzeke ringsbank heeft opdracht gekregen een nieuwe berekening te maken voor de vast stelling van AOW- en AWW-premies en de kinderbijslag voor het komend jaar. Deze opdracht is het gevolg van een protest van FNV-vertegenwoordiger Bo de gisteren in de vergadering van de Soci ale Verzekeringsraad, die het uiteindelij ke advies over de premies voor het ko mend jaar aan de staatssecretaris van Sociale Zaken moet vaststellen. ir Koningin Juliana bracht gisteren een bezoek aan West-Overijssel. In Staphorst kreeg de vorstin bloemen aangeboden door de 11 -jarige Femmigje Huisman bij het bezoek aan de boerderij van de familie Huisman. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „De regering in menig ander land zou haar economi sche problemen graag met de onze willen ruilen. Vanuit het Internatio nale Monetaire Fonds in Washington ziet men de Nederlandse positie veel minder somber dan het kabinet doet, blijkens de sombere toon van de mil joenennota 1980”. Het uurloon en de sociale premies zijn in Nederland volgens Witteveen de hoog ste in de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. De uur lonen op zich zijn weliswaar lager, maar komen nog altijd op de zevende plaats binnen deze organisatie van industrielan- Bode wees erop dat de Sociale Verzeke ringsbank bij haar berekeningen ervan is uitgegaan dat een aantal aangekondigde maatregelen van de regering, met betrek- was verwezen door zijn collega in Gronin gen, rechtbankpresident Overdiep. De Groningse rechter had de zaak naar Den Haag verwezen, omdat hij van mening is dat in dit soort zaken zoveel mogelijk een lijn moet worden gevolgd. Een 22-jarige Turk bereikte gisteren via een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank, dat hij in Nederland mag blij ven terwijl zijn aanvraag voor asiel als vluchteling opnieuw wordt bekeken. De landsadvocaat had bezwaar gemaakt te gen het feit dat de man naar Amsterdam was verhuisd om een kort geding bij de rechtbank in de hoofdstad mogelijk te maken. Hij meende daar meer kans te hebben. De Amsterdamse rechter zag hierin echter geen beletsel om het verzoek van de Turk in te willigen. De WD-kamerleden Dees en Van de Ven hebben minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) gevraagd te voorkomen dat race- en trimfietsen ook moeten wor den uitgerust met een rode reflector. Zij noemen zo’n reflector op deze fietsen niet nodig ter verbetering van de zichtbaar heid, omdat deze fietsen doorgaans bij daglicht worden gebruikt. Teletekst en Viewdata bieden grote mo gelijkheden om tegemoet te komen aan de informatiebehoefte van doven. Door te beschikken over meer informatie kunnen dove mensen beter functioneren. Dit zei directeur-generaal Hendriks van het mi nisterie van CRM gisteren bij de opening van het eerste nationale dovencongres dat gisteren bij de opening van het eerste nationale dovencongres dat gisteren en vandaag wordt gehouden in Deventer. De driehonderd deelnemers aan het congres, dat is georganiseerd door de Nederlandse Dovenraad, toonden zich ingenomen met het voornemen van de NOS om begin 1981 te starten met teletekstuitzendingen. DEN HAAG (ANP). Alle rechtbank presidenten zijn bevoegd uitspraken te doen in korte gedingen die illegaal in Nederland verblijvende vreemdelingen aanspannen tegen de staat om hier te kunnen blijven. Dit stelde de Haagse rechtbankpresi dent Blaauw gistermorgen na afloop van een kort geding dat naar zijn rechtbank h. bew. zw. bew. mist h. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew h. bew. zw.bew. onbew. zw. bew. mist onbew. 1. bew mist regen 1. bew. onbew. 1. bew zw. bew. onbew. zw. bew. C OJ 0 0.2 1 2 0 0.1 0 1 0 1 o o o 7 0 o o o 1 o o 6 0 0.1 0 F Pel pla mo ger nes tie Ii wei var re gek het ma hie se het zw; zzo nno w windst. ozo nw UTRECHT (ANP). Het onmiddellijke ontslag dat veertien medewerkers van de stichting Tjandu (landelijke hulporgani satie voor aan drugs verslaafde Moluk- kers) hadden gekregen na bezetting van het pand van de stichting in Utrecht, is ingetrokken. Het stichtingsbestuur stemde hiermee gisteren in tijdens de voortzetting van het kort geding dat de stafmedewerkers tegen het bestuur hadden aangespannen voor de rechtbank in Utrecht. De hoop is dat met deze uitspraak weer overleg mogelijk wordt. Hulp aan de in zeer grote problemen verkerende Moluk se verslaafden werd door de betrokken belangrijker geacht dan de interne ruzies. F Bu gis) afs bez fen me vol tee: C tail de goe dig li dee de ove Ind alle vre I het kei gez ziji We 1 bet hei sto tre ziji nin tuu vei act C levt de vee de Het var deli boe C ria jaa: pas ziet KIe 20.C ren dee h the teli: I tor op pr< me vri I toe de ro. Ba ger i cor ja. ten wo inti aid nat Zal I (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. „Scholen moeten aan zienlijk meer aandacht besteden aan kinderen die spijbelen. Wegblijven van school kan een signaal zijn van crimi neel gedrag op latere leeftijd. Spijbe len is een zeer bekend verschijnsel in de achtergronden van delinquenten." Dit zei de Groningse criminoloog dr. Dijksterhuis gisteren in Utrecht tij dens een symposium, dat ter gelegen heid van de internationale beveili- gingsbeurs Security werd gehouden. Dijksterhuis heeft meegewerkt aan een onderzoek naar het gedragspa troon bij overvallen, waarbij ook de achtergronden van gepakte en inmid dels veroordeelde overvallers werd be trokken. Van de vijftig geïnterviewde overvallers heeft meer dan de helft op lager- en middelbare school gespijbeld. De uitkomsten van het onderzoek wor den volgens Dijksterhuis grotendeels door de conclusies uit buitenlandse rapporten onderschreven. Naar aanleiding van het onderzoek (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Binnen de politiekorpsen moet een maatschappelijk werker worden aangesteld voor nazorg aan slachtoffers van geweldmisdrijven. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z. -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich i Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Weer in binnen- en buitenland Stimezo-Nederland, het Nederlands Centrum Buitenlanders en het Bureau Voorlichting Gezondheidszorg Buitenlan ders hebben samen voor Turken en Ma rokkanen een pakket voorlichtingsmate riaal samengesteld over geboorteregeling Het pakket bestaat uit een brochure, twee talige voorlichtingsfolders (over geboorte regeling, de pil, het spiraaltje, abortus, sterilisatie van de vrouw en van de man) en een woordenlijst (Turks-Nederlands en Marokkaans-N ederlands). ZW zw zzw zzw z zw zzw zw zw z zzw zo nnw wnw ozo z zw windst. ono verand. nw nw no ozo zzw niet ontvangen ono windst. windst. w nnw ono o n nno wnw wnw ASTEN (ANP). Er komt een apart schooltje voor de negentien leerplichtige zigeunerkinderen in het Brabantse Asten. Vorige week weigerde het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs de kinde ren gezamenlijk op te nemen op de Henri- quesschool. Deze weigering werd met name ingege ven door de afwijzende houding van de ouders van de andere schoolkinderen. Ook onderwijstechnische redenen speel den een rol, aldus het bestuur. EEXT (ANP). Tegenstanders van opslag van radioactief afval in zoutkoe- pels onder Groningen en Drenthe hebben aangekondigd verzet te zullen plegen te gen boringen voor grondwateronderzoek die TNO binnenkort zal ondernemen. De tegenstanders, verenigd in de Alarmgroepen Atoomplannen in Gassel- te, Borger, Rolde, Pieterburen, Onstwed- de en Anloo, vrezen dat deze boringen gegevens zullen opleveren omtrent de ge schiktheid van de bodem voor opslag van kernafval. De (gecombineerde) fractie van PvdA en PPR in provinciale Staten van Brabant vindt dat de opwerkingsfabriek voor radi oactief afval Eurochemic in het Belgische Mol niet opnieuw mag worden geopend zolang de veiligheid „onvoldoende is ge waarborgd”. De fractie vindt het onaan vaardbaar dat dergelijke werkzaamheden zonder inspraak van de Brabantse staten vlak over de grens kunnen plaatshebben. Dit zegt een werkgroep van Humanitas, stichting voor maatschappelijke dienst verlening en samenlevingsopbouw, in een rapport dat heet: Een sleutelvoorziening voor slachtoffers van delicten. In het gis teren uitgebrachte rapport worden voor de eerste maal in Nederland gerichte voor stellen gedaan voor hulp aan slachtoffers van misdrijven. De opstellers vinden dat zowel psycho logische als sociale hulp moet worden geboden. De maatschappelijk werker zou niet moeten wachten tot slachtoffers naar hem toe komen, maar moet actief hulp aanbieden. Zijn taak zal volgens de werk groep vooral bestaan uit het aanwijzen van bestaande voorzieningen om schade vergoed te krijgen. Verdachten van mis drijven zouden bij het werk betrokken moeten worden en de maatschappelijk werker moet worden geholpen door vrij willigers, zo menen de opstellers van het rapport. Er zijn nogal wat leemten in de hulpver lening aan slachtoffers van delicten, zo concludeert het rapport. De bestaande voorzieningen falen volgens de werk groep vooral omdat zij alleen zijn gericht op „bepaalde categorieën misdrijven” of omdat zij onvoldoende zijn ingericht op slachtoffers van delicten. Het werkstuk is mede gebaseerd op ervaringen die zijn opgedaan in experi mentele hulpprojecten in Rotterdam, Hoorn en Groningen. Deze zijn opgezet in samenwerking met de plaatselijke politie korpsen. De WD wil weten of Delfzijl, Amster dam, Rotterdam en Terneuzen hebben laten weten geen belangstelling te hebben voor een LPG-overslagplaats. Het Belgi sche Gent zou daarom een van de grootste aanvoerhavens voor LPG ter wereld wor den. Het liberale Tweede-Kamerlid De Voogd heeft daarover schriftelijke vragen gesteld Fietsbond Het PvdA-Tweede-Kamerlid Roethof wil van de minister De Ruiter van Justitie weten waarom de Utrechtse hoofdofficier van justitie alsnog een strafvervolging gaat instellen tegen enkele leden van de Echte Nederlandse Fietsbond, ENFB. Dit gebeurt naar aanleiding van strubbelin gen met de Utrechtse politie bij een de monstratie voor het Centraal Station. king tot uitkeringen en minimumlonen, zal worden goedgekeurd door het par lement. Dit is echter nog niet gebeurd. De bank moet nu rekenen volgens de nog geldende situatie, aldus Bode. Minister Andriessen van Financiën heeft de speciale zelfstandigenaftrek, die twee jaar geleden is ingevoerd, verlengd en overweegt deze blijvend te maken. Ook in het komende jaar zal hierdoor een zelfstandige ondernemer die een winst maakt van minder dan 67.000 gulden bij zijn belastingaangifte een aftrek kunnen toepassen van tweeduizend gulden. Zeven gemeenten uit het Eemsmondge- bied (Appingedam, Bierum, Delfzijl, Hefs- huizen, Loppersum, Termunten en ’t Zandt) hebben een plan ontwikkeld, waarmee volgens hen de werkgelegenheid in deze streek kan worden uitgebreid met ongeveer duizend banen. Realisering van het plan gaat ongeveer achthonderd mil joen gulden kosten, een bedrag waarvan de rijksoverheid een aanzienlijk deel voor haar rekening zal moeten nemen, zeggen de zeven. Ze hebben hun plan naar de ministerraad gestuurd. Dit schrijft dr. H. Witteveen, vroeger minister van Financiën en tot voor kort directeur van het IMF, in het weekblad Economisch-statistische berichten. Witte veen wijst erop dat vele landen worstelen met ernstige economische problemen, als hoge inflatie en werkloosheid en scherpe ongelijkheid van inkomens. In vergelij king daarmee laat de Nederlandse econo mie „een uitzonderlijk gunstig beeld zien”. den. De inflatie in Nederland is het laagst en de werkloosheid wordt gecompenseerd door een groot aantal vacatures, zo stelt de oud-minister. Toch wordt deze positie volgens Witte veen bedreigd. De prijs van het regerings programma met gerichte maatregelen voor verbetering van de werkgelegenheid, dat twee miljard gulden gaat kosten, is volgens hem: loonmatiging. Wanneer de vakbeweging de nullijn voor de modale werknemer in het komend jaar niet weet vast te houden, dan moet het kabinet zijns inziens „een fors deel van de uitgaven plannen laten vallen”. Bovendien moet dan door belastingver laging meer ruimte worden geschapen voor het bedrijfsleven. Een poging om de voorgestelde sterke stijging van de overheidsuitgaven tegelijk met een reële loonsverhoging door te voeren is volgens Witteveen „funest voor onze kwetsbare economische positie”. De eerste uitgave die volgens Witteveen in aanmerking komt om te worden ge schrapt is de 450 miljoen gulden voor verbetering van de arbeidsmarkt. Dit doel kan ook op andere wijze worden nage streefd, zo stelt hij. De oorzaken van de knelpunten op de arbeidsmarkt liggen na melijk voor een groot deel bij de vergaan- DEN HAAG (ANP). Er komt een wettelijk verbod op de verkoop van zwaar knalvuurwerk. Minister Gin jaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft dit meegedeeld aan de Federatie van de Nederlandse Vuur- werkhandel. De minister stelt dat zijn verzoek om vrijwillige beperking van de ver koop van het hard knallende vuur werk vorig jaar op niets is uitgelopen. Hij verwijt de federatie op geen enke le wijze begrip te hebben voor het feit dat dit materiaal gevaar voor gehoor- beschadiging oplevert. onder de vijftig overvallers conclu deert Dijksterhuis, dat de kans op her haling van de misdaad groter wordt naarmate er, bij terugkeer uit de ge vangenis, minder materiële nazorg ont vangen wordt. Volgens de Groningse criminoloog laat de helft van de bij het onderzoek betrokken overvallers her haling afhangen van de materiële situ atie na vrijlating. Dijksterhuis meent dan ook dat in stanties, die met de nazorg van veroor deelde overvallers belast zijn, zich in de eerste plaats met zaken als werk voor de cliënt moeten bezighouden. „Eerst het eten, dan de moraal”, aldus Dijksterhuis. Speelgoedpistooltjes van het merk Re dondo vallen onder de bepalingen van de vuurwapenwet. Dat heeft de officier van justitie in Breda, Van Benthem, in overleg met de landelijke vuurwapencentrale CRI (Centrale Recherche Informatiedienst van het ministerie van Justitie) besloten Volgens de politie te Breda zijn er 225 van dergelijke pistooltjes verkocht. Ze zijn gevaarlijk omdat het plastic projectieltje, waarmee wordt geschoten, volgens de po litie gemakkelijk kan worden vervangen door een metalen voorwerp. Weersvooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI: Wisselvallig aantal uren zon 1 tot 7. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden. Maximumtemperaturen omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 60 percent. 25 ZATERDAG 20 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.12 uur, onder 17.37 uur Maan op 06.11 uur, onder 17.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 03.14 uur en 15.29 uur Laagwater 11.19 uur en 23.36 uur WEERRAPPORTEN s L - - 14 15 14 13 15 14 15 14 15 15 12 27 22 12 19 15 14 16 6 16 18 11 24 22 16 'ot; m. r- positie Nederland goed de nivellering van de lonen, bij de hoge werkloosheidsuitkeringen en bij „de zeer enge interpretatie van het begrip passend werk”, aldus Witteveen. Grote verschillen in de lonen kunnen in de eerste plaats worden bereikt door de inkomens van de jongeren te laten achter blijven bij de algemene loonontwikkeling en door een grotere loonsverhoging in te voeren voor ongeschoolde en/of moeilijke arbeid. Verder is Witteveen voorstander van wat hij noemt „vragen aan werklozen of zij zich willen laten omscholen voor ander werk waaraan behoefte bestaat.” Grote vraagtekens plaatst Witteveen bij de reeks maatregelen die zijn gericht op het scheppen van werk bij de overheid. Ten dele hadden deze de normale wensen van de departementen moeten vormen, zo stelt hij. Als voorbeelden geeft hij de uitbreiding van de belastingdienst en het gevangeniswezen. „Zeer discutabel” vindt Witteveen de vierhonderd miljoen gulden die volgend jaar wordt uitgetrokken voor sectorge- richte steun aan het bedrijfsleven. Ver sterking van de bedrijven kan volgens hem beter worden bereikt door herstel van de algemene concurrentiepositie en verbetering van het ondernemingskli maat. zw. bew. geh. bew. h. bew. h bew onbew. geh. bew. mist onbew. 1. bew. zw. bew. regen niet ontvangen zw. bew. regen h. bew. onbew. mist zw. bew. - 3 d -gS gji 6 5 4 3 5 7 7 4 9 4 8 22 10 8 6 5 4 2 3 4 4 7 1? 2 9

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2