Huisarest Londen-top in kritieke fase EG-Commissie: Havemann opgeheven Directeur van ziekenhuis China aanvaardt Vietnamees ministerie: Carter maant Vechtpartij in Zuid-Korea gerechtsgebouw in Hamburg Irak verhoogt olieprijzen ie Volgens PvdA-Kamerlid De Vries in interview: Muurkrant pleit voor dissident Vermoedelijke Moro-ontvoerder uitgeleverd politiek van Vietnam niet Oorlog dreigt tussen Thailand en Cambodja aangehouden I Duvel Wernher von Braun Ongerief rip -,-rf (Van onze redactie buitenland) rslag unster- lebben rebben •bond loven ilgoed )ortus ectors mond (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het Patriottisch Front van Zim babwe heeft zijn bezwaren tegen het Britse ontwerp voor een nieuwe grondwet laten val len en zal opnieuw deelnemen aan de Londense conferentie over Zimbabwe. Men gaat zich nu in de Britse hoofdstad buigen over de overgangs periode naar de onafhankelijkheid. D c, K trijfel door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) - - Bonn wacht op besluit Den Haag bij modernisering kernwapens (Van onze redactie buitenland) HANOI. Er dreigt een gewapend conflict tussen Thailand en Cambod ja. Een grensoorlog is niet uitgeslo ten. Het risico van een confrontatie wordt door „het imperialisme en de internationale reactie” veroorzaakt, aldus een communiqué van het Viet namese ministerie van Buitenlandse Zaken, dat gisteren is uitgegeven. Belgi- rootste ld wor- lid De vragen toethof Justitie officier volging van de FB. Dit ibbelin- een de- ion. ote mo- i aan de )oor te kunnen Dit zei het mi- ipening »res dat eerste ;ren en iter. De ongres, rlandse len met gin 1981 »n. erk Re- van de :ier van overleg ale CRI iedienst esloten 225 van Ze zijn sctieltje, s de po- 'vangen erlands Bureau itenlan- en Ma- gsmate- egeling e, twee- jboorte- ibortus, ie man) ands en ie hoge ,de zeer passend Volgens De Vries vindt de Bondsrepu bliek voor een positieve beslissing de steun van alleen Italië en België onvol doende. De Nederlandse stem is daarbij volgens hem doorslaggevend. „Het lijkt (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Irak heeft de prijs van zijn ruwe olie met ongeveer tien procent verhoogd. Het land is hiermee de vijfde OPEC-staat (groep van olieproducerende Van de kerkeer rkomen en wor- :tor. Zij sen niet htbaar- ans bij (Van onze redactie buitenland) PEKING. In de Chinese hoofdstad Peking is gisteren een muurkrant aange plakt op de zogeheten „muur van de de mocratie", waarin wordt geprotesteerd te gen de veroordeling van de 29-jarige Chi nese dissident Wei Jingshen. De publika- tie trok meteen veel belangstelling. In de muurkrant wordt gezegd, dat de werkelijke reden voor de veroordeling van de dissident niet contra-revolutionai- re agitatie en het doorgeven van militaire geheimen aan een buitenlander is (zoals het vonnis van de rechtbank vermeldde), maar het feit dat de Chinees zich bezig hield met onderwerpen die door de Chine se leiders zijn verboden. De straf die Wei heeft gekregen (vijftien jaar cel) is veel te zwaar aldus de muurkrant. laiiUen) die de afgelopen dagen een prijs verhoging heeft aangekondigd. De nieuwe prijzen gaan morgen in. Andere landen die hun prijzen onlangs verhoogden zijn Libië, Iran, Koeweit en Venezuela. Intussen heeft olieminister Jamani van Saoedi-Arabië gisteren in Washington ge zegd, dat nauwelijks druk wordt uitgeoe fend op de OPEC-landen om op de verga dering van december in Caracas de prij zen te verhogen. Hierin zal geen verande ring komen, tenzij Iran minder ruwe olie gaat produceren, zo verwacht Jamani. (Van onze redactie buitenland) ROME. De extreem-linkse professor Franco Piperno is gisteren door Frank rijk aan Italië uitgeleverd, waar hij te recht zal moeten staan op beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord vorig jaar op de Italiaanse oud-premier Aldo Moro. De 36-jarige hoogleraar natuurkun de van de universiteit van Padua arriveer de aanboord van een Frans vliegtuig op een militair vliegveld bij Rome. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/POESAN. Presi dent Carter heeft een brief aan president Park van Zuid-Korea geschreven, waarin hij hem vraagt de politieke onderdruk king te matigen. De Amerikaanse minis ter van Defensie, Harold Brown, die in Zuid-Korea op bezoek is, heeft de brief overhandigd. In de Zuidkoreaanse havenstad Poesan, waar na twee avonden van ongeregeldhe den de staat van beleg is afgekondigd, heerste ook gisteravond een gespannen situatie. Op belangrijke kruispunten heb- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Hwang Hwa heeft gisteren tijdens een persconferentie ter afsluiting van het politieke deel van het bezoek van de Chinese premier Hwa Guo- feng aan Frankrijk gezegd, dat de Vietna mese bemoeienis in Cambodja niet als een voldongen feit moet worden geaccep teerd. Op de vraag of China een tweede mili taire aanval overweegt zei de minister, die de premier verving omdat deze zich niet goed voelde, dat zijn land nooit lichtvaar dig handelt. In officiële kringen in Parijs is meege deeld dat president Giscard d’Estaing en de premier het niet eens zijn geworden over een oplossing voor de situatie in Indo-China. Beide partijen zouden het er alleen over eens zijn dat alle volkeren vrede wensen. dat de last van de beslissing nu op de schouders van de Nederlanders wordt ge legd,” aldus de PvdA’er. In de Verenigde Staten is beroering naar aanleiding van het interview ont staan, omdat tot nu toe werd aangenomen dat de Westduitsers met een modernise- ringsbesluit akkoord zouden gaan als ten minste België en Italië dat besluit zouden delen. „Als Nederland nee zegt is het voor de Duitsers ook nee”, aldus De Vries giste ren. „Ik heb zelf de indruk dat wanneer België ja zegt en Nederland nee, het voor de Duitsers uiterst moeilijk zal worden om toch ja te zeggen”. De stem van Italië wordt door De Vries niet als doorslagge vend beschouwd. Overigens verwacht het Kamerlid dat België en Nederland uitein delijk op één lijn zullen gaan zitten. Onder het mom van humanitaire hulp leveren de Amerikaanse imperialisten en de expansionisten uit Peking grote hoe veelheden wapentuig aan de strijders van de verdreven Pol Pot, aldus de verklaring. Het ministerie wijst met klem de suggestie van de hand als zou Vietnam verantwoor delijk zijn voor de hongersnood in Cam bodja. Ondertussen zijn rond 20.000 aan mala ria en ondervoeding lijdende Cambod jaanse vluchtelingen via een nauwe berg pas Thailand binnengekomen en hebben zich genesteld in het overvolle kamp bij Klong Kai Teun, waar zich al ongeveer 20.000 vluchtelingen bevinden. Dit is giste ren van militaire zijde in Thailand meege deeld. In het gebied rond de stad Aranjapra- thet zijn deze week ongeveer 70.000 vluch telingen aangekomen, terwijl bij de grens (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. In een gerechtsge bouw in Hamburg is het gisteren tot een massale vechtpartij gekomen tus sen ongeveer honderd jongeren en een groot aantal politieagenten. De jonge lui waren de rechtszaal binnen ge stormd juist op het moment dat een zitting was begonnen tegen drie jonge vrouwen. Hoewel de politie spoedig ter plaatse was, zagen de drie vrouwen tijdens de vechtpartij kans uit het gerechtsge bouw te ontsnappen. Tegen hen is een arrestatiebevel uitgevaardigd. De vrouwen worden ervan beschul digd de Bondsrepubliek te schande te hebben gemaakt door het uitdelen van pamfletten, waarin werd beweerd, dat de Westduitse stadsguerrilla’s Andreas Baader, Jan-Carl Raspe en Gudrun Ensslin in de Stammheim-gevangenis van Stuttgart niet door zelfmoord zijn overleden, maar door de Westduitse politie zijn vermoord. Linkse extremisten, meest studenten behorend tot de beweging van „autono- misten” (arbeidersautonomie-red.) waar van Piperno leider was, staken na een bijeenkomst op de universiteit van Rome vier autobussen en verscheidene auto’s in brand uit protest tegen de uitlevering. De passagiers van een van de bussen konden nog net uit het voertuig springen voordat dit vlam vatte. Piperno, die ontkent een rol te hebben gespeeld bij de moord op Moro, werd op 17 augustus in een café in Parijs gearres teerd. Een hof in Parijs besloot woensdag hem uit te leveren op grond van de be schuldiging dat hij twee mannen verbor gen had in wier huizen de politie wapens had gevonden, die gebruikt waren bij de moord op Moro. Dat besluit werd overigens al op 28 maart 1970 genomen, het Wernher von Braunhof bestaat dus al een tijdje, maar mevrouw L. van Tongerloo ontdekte het pas dit jaar en vond het een beetje overdreven een straat te vernoemen naar een nazi die zoveel doden op zijn geweten had. Het straatnaambordje vermeldt dat Von Braun „ruimtevaartpionier” is ge weest, maar dat is maar de helft van het verhaal. Mevrouw Van Tongeren schreef een beleefd briefje aan het gemeentebe stuur van IJsselstein, waarin zij memo reert dat zij zelf onder de laatste vliegrou te van de V2’s woonde, en dat een dorps- genote de V2 toen typeerde als een „duvel met de hel aan z’n kont”. Zij wijst op Von Brauns verleden en verzoekt het Wernher von Braunhof naar een sympathieker ruimtevaartpionier te vernoemen, daar aan toevoegend: „Naamswijzigingen van straten vormen immers geen uitzondering, laat staan dat zij onmogelijk zouden zijn. Juist politieke omstandigheden zijn er vaak de reden voor. Is Nederland zijn naoorlogse Stalin- straten niet allemaal alweer kwijt? Wijzig de bijvoorbeeld de gemeente Utrecht de Mengelberglaan niet in Wolter'Heukels- laan, omdat een verzetsman beter klinkt dan een beroemde dirigent die met de Duitsers sympathiseerde?” londge- jl, Hefs- en en zikkeld, genheid eid met ing van jrd mil- waarvan sel voor zeggen laar de ben militairen met tanks stellingen be trokken. President Park, die verantwoor delijk is voor de toepassing van de staat van beleg, heeft opdracht gegeven tot slui ting van de universiteit en tot censuur op de pers. De president heeft een verklaring uitge geven waarin hij zei, dat de afkondiging van de staat van beleg noodzakelijk was, omdat hij voor eens en voor al een eind wilde maken aan gewelddaden door „duistere elementen”. De ongeregeldheden braken uit op een tijdstip dat de regering zich op onverzoen lijke wijze geplaatst ziet tegenover de op positie in het parlement. Deze trad in haar geheel af, nadat regeringsgezinde afge vaardigden enkele weken geleden een voorstel aanvaardden, dat oppositielieder Kim Young Sam belette zijn zetel in het parlement in te nemen vanwege zijn felle aanvallen op president Park. de wederzijdse troepenvermindering van Oost en West aan de orde is. Wie voor deze zitting worden uitgenodigd is nog niet bekend. De Britse premier Margaret Thatcher heeft in Luxemburg de Westeuropese lan den opgeroepen akkoord te gaan met het voorstel van een NAVO-commissie, in West-Europa 572 moderne kernraketten te stationeren. Het militaire machtsappa raat van de Sovjet-Unie laat West-Europa geen andere keus, aldus de premier. De NAVO-ministers van Defensie nemen waarschijnlijk in december een beslissing over de raketten. Het Warschau-Pact heeft gisteren een verklaring gepubliceerd waarin uitdruk kelijk wordt gezegd dat er geen Russische raketten voor de middellange afstand bui ten de’Sovjet-Unie staan opgesteld. I V oiiwiwa Linkse demonstranten staken gisteren in de buurt van de universiteit van Rome enkele bussen en auto ’s in brand uit protest tegen de uitlevering van prof. Piperno door Frankrijk aan Italië. innen in door de i achter- ikkeling ng in te loeilijke •stander irklozen sn voor staat.” zeen bij ■icht op zerheid. wensen men, zo hij de en het (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN. De Oostduitse au toriteiten hebben gisteren het huisarrest opgeheven van de Oostduitse dissident prof. Robert Havemann. Dit heeft Have mann gisteren telefonisch laten weten aan vrienden in West-Berlijn. Het huisarrest werd zondag ingesteld, toen Havemann naar een vergadering wil de gaan met de Oostduitse dissident Bah- ro, die vorige week op vrije voeten kwam. Bahro is eergisteren naar West-Berlijn gereisd. Waarnemers mene dat dit een van de moeilijkste punten zal zijn bij het nu al zes weken durende overleg over de toekomst van Zimbabwe. De kans dat het overleg-hierop vastloopt is niet gering, zo wordt gezegd. Na een onderhoud van een kwartier met de voorzitter van de Zimbabwe-conferentie, de Britse minister van Buitenlandse Za ken lord Carrington, lieten de leiders van het Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe, gisteren weten dat ze het niet nodig vonden „terug te keren naar de discussie over de grondwet”. Carrington toonde zich zeer tevreden over deze verklaring. Hij zei nu te wachten op het begin van de besprekingen over de overgangsre gelingen in de voltallige (Londense) vergadering, die vandaag nog worden hervat. Struikelblok voor verder overleg was tot nu toe de kwestie van de (in de grondwet omschreven) schadevergoeding voor blanke boeren in Zimbabwe, wier grond na het onafhankelijk worden van Zimbabwe kan worden onteigend. Verondersteld wordt, dat over deze kwestie een compromis is bereikt door de toezegging van Groot-Brittannië, de VS en enkele EG-landen een compensa- tiefonds in het leven te roepen. Volgens Britse dagbladen gaat het hierbij om een bedrag van vijf miljard gulden. In Mozambique is vernomen, dat guerrillastrijders van de ZANU, een van de vleugels van het Patriottisch Front, de afgelopen twee weken bij acties op Zimbabwees grondgebied 93 soldaten van het Zimbabwese leger hebben gedood. Volgens de ZANU heeft het leger van Zimbabwe in dezelfde periode 212 Zimbabwese burgers gedood. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken New som heeft gisteren voor een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat China een van de belangrijkste leveranciers van wapens is aan de guerrillastrij ders in Zimbabwe. Bovendien trainen de Chinezen de guerrilla strijders, aldus Newsom. weer bij overleg LUIK (DPA). De Belgische politie heeft gisteren in Luik de Westduitse zie- kenhuis-directeur aangehouden die werd gezocht in verband met wantoestanden in zijn ziekenhuis in Erftstadt bij Keulen. De Westduitser werd in een trein ontdekt. Tegen de 66-jarige man is een arrestatie bevel uitgevaardigd wegens grove nalatig heid bij het gebruik van de radio-actieve stof radium. Jarenlang zou in het desbe treffende ziekenhuis met dit materiaal zijn gewerkt zonder de vereiste vergun ning. Bovendien zou de medische appara tuur niet aan de eisen voldoen en de veiligheidsmaatregelen onvoldoende in acht zijn genomen. WASHINGTON-DEN HAAG- LUXEMBURG-PRAAG. Volgens het PvdA-Kamerlid Klaas de Vries zal West-Duitsland zich binnen de NAVO niet uitspreken voor plaatsing van nieuwe kernraketten op zijn grondgebied, als Nederland niet mee doet. De voorzitter van de Kamer commissie voor defensie zegt dit in een vraaggesprek met de New York Times. Van wie je ook nooit meer iets hoort, dat is Tom Lehrer, die in de jaren vijftig, begeleid door zijn eigen klaterende piano muziek, liedjes zong die zeer sterk en verrassend van tekst waren, en daarom vooral veel opgang maakten in Ameri kaanse en ook Nederlandse universitaire kringen, waar men zich niet ontzag Tom Lehrer-sessies te organiseren bij iemand die zich erop kon beroemen een Tom Lehrerplaat in zijn bezit te hebben. Zoals tegenwoordig mensen die Koot en Bie op de videoband hebben staan, eens per jaar hun vrienden thuis uitnodigen voor een Koot en Bie-happening. Een van de venijnigste Tom Lehrer- liedjes ging over Wernher von Braun, aan wie de kreupelen en weduwen in Londen hun hoge pensioenen te danken hadden. Dat sloeg dan niet zozeer op Von Brauns onmiskenbare verdienste voor de ruimte vaart, als wel op zijn even onmiskenbare verdiensten voor de ontwikkeling van Hit Iers Vl’s en V2’s, die niet alleen in Londen, maar ook onderweg waar zij voortijdig neerstortten, dood en verderf zaaiden. Von Braun was bij die ontwikkeling geen klein radertje in een grote machinerie, integendeel, toen Hitler geen fiducie meer had in de ontwikkeling van de V2, stelde Wernher von Braun in een laatste wan hoopspoging een zorgvuldig gemonteerd filmpje samen van de tot dan toe bereikte successen bij de ontwikkeling van de V2. Alleen met Wernher von Braun bekeek Hitler de beelden, die grote indruk op hem maakten en hij gaf bevel dat toch met het V2-project moest worden doorgegaan. Von Braun was en bleef tot het einde van de oorlog lid van de Nazi Partij, en het was grotendeels aan hem te „danken”, dat er in totaal zo’n 43.000 V2’s gelanceerd werden, waarvan 1500 tegen Engeland en 2100 op de haven van Antwerpen werden afgevuurd. De eerste V2 werd op 8 sep tember vanuit Nederland gelanceerd, werd 5 minuten en 20 seconden later door de Britse radar gesignaleerd, en verwoest te vijf seconden daarna een geheel blok huizen in Londen. Geschat wordt dat de V2 het leven van 8000 Londenaars eiste, ongeveer evenveel als de ..Blitzkrieg” van 1940. Allemaal dankzij het vernuft en doorzettingsvermogen van Wernher von Braun, die de produktie van de V2, toen de oorlog al zo goed als verloren was. nog wist door te drukken.' Geen wonder dus dat IJsselstein in de provincie Utrecht een straat, het Wernher von Braunhof, naar de grote man van het Saturnus- en Apollo- project heeft genoemd! Volgens de New York Times zou door een Nederlandse afwijzing binnen de NAVO een crisis kunnen ontstaan, omdat de Amerikanen in het moderniseringspro gramma van het kernwapenarsenaal de sleutel zien voor de NAVO-politiek van de komende tien jaar. „Een langgerekt me ningsverschil kan het bondgenootschap storten in wanorde en bedreigen met een fundamentele verzwakking”, aldus de krant. In politiek Nederland zijn de meningen over deze zaak verdeeld. Een Kamermeer derheid, bestaande uit CDA en PvdA, vindt dat de NAVO nu nog geen besluit over de modernisering mag nemen. De Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken heeft besloten eind februari vol gend jaar een hoorzitting te houden over de MBFR-besprekingen in Wenen waarop Patriottisch Front nog eens duizenden Cambodjanen wach ten. Zij zullen, zo wordt verwacht, de grens overtrekken als het offensief van de Vietnamese bezettingsmacht tegen de Ro de Khmer-soldaten van Pol Pot begint. De Tweede-Kamerleden Van den Bergh (PvdA) en Ploeg (WD) zijn van oordeel dat de Werkgroep Bootvluchtelingen waarvan zij deel uitmaken, een initiatief dient te nemen voor hulpverlening op grote schaal aan de hongerende bevolking van Cambodja. In een brief aan de werk groep wijzen de Kamerleden op het ont stellende menselijke drama dat zich in Cambodja afspeelt. De Amerikaanse voedseldeskundige Jean Mayer heeft in een schrijven van de Federatie van Wetenschapsmensen giste ren gezegd dat er misschien nog tijd is om 600.000 kinderen in de- leeftijdgroep tus sen vijf en negen te redden als de hulppro gramma’s worden opgevoerd. De meeste kinderen onder de vijf jaar zijn al gestor ven. Volgens Mayer is er dagelijks 1000 ton voedsel nodig. Burgemeester en wethouders van IJs selstein schreven haar terug, dat geen voorstel aan de raad zou worden gedaan om de straatnaam Wernher von Braunhof te wijzigen. Onder de leerlingen van de scholen in IJsselstein was indertijd een prijsvraag uitgeschreven tot het beden ken van straatnamen, de ingezonden na men werden beoordeeld door een jury, die in haar advies ook de naam „Wernher von Braunhof opnam: „Aangenomen mag worden, dat het de raad, toen deze op 28 maart 1970 besloot tot het geven van de betreffende straat naam, genoegzaam bekend was, wie „Wernher von Braun” was. Nog in maart van dit jaar is dit punt in een raadsverga dering aan de orde geweest, maar werd geen besluit tot straatnaamwijziging genomen. In de overwegingen, welke wij in onze beslissing hebben betrokken speelt ook nog mede, dat een straatnaamwijziging voor de bewoners van de betreffende straat nogal wat ongerief met zich mede brengt. zoals postbezorging e.d.”. een de zolgend >ctorge- n. Ver volgens herstel sitie en ingskli- BRUSSEL. De Europese Commissie, dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft in haar economische jaarverslag de verwachting uitgesproken dat de econo mische groei in de EG volgend jaar af neemt, terwijl de werkloosheid zal toene men. De verwachtingen van de Commis sie zijn niet optimistisch. Gepleit wordt voor bezuinigingen en een bevriezing van de reële lonen. De stijging van de olieprijzen met zestig pro cent tot juni van dit jaar heeft de economi sche groei in de EG met 0,6 procent ver minderd en dat kan dit jaar wel eens één procent worden. Een en ander viel samen met een toena me van het aantal mensen in de leeftijds klassen dat geacht wordt te werken, met een half procent. Dit houdt in, dat de werkloosheid in de Gemeenschap als ge heel zal toenemen. Terwijl nu 5,9 miljoen mensen (5,4 procent van de beroepsbevol king) werkloos zijn, zal dat volgend jaar oplopen tot 6,2 procent, aldus de Europese Commissie. 1 V V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3