HOGE EN LAGE HUREN DICHTER BIJ ELKAAR Kunstenaars uit Moskouse bond Vrijwilligsters voor Cyprus terugvorderen 1 Van der Stee Beyers Naudé mag niet naar Europa Supporters uit Polen vragen politiek asiel Staat kan geld van Menten niet wil beperkte haringvangst Woningbouw blijft achter Damiate Pers NCW-voorzitter ontkent werken El Salvador wil betrekkingen met Cuba aanknopen Gemeente-ambtenaren Raad Rotterdam: aanbevolen IJmuider Courant CDA kritiseert plannen Pais Anglicaans begrip voor homofielen monopolie Smit moet doorbroken Roman Moravia in beslag genomen Team verpleging in ziekenhuizen VS schroeven hulp aan Chili terug met koppelbazen 4 3 j Verlichting X D< fc te sc rr v< bi w M d< R; t I v (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Nationale Woningraad (NWR) wil af van een jaarlijkse huurverhoging in procenten. De NWR vindt dat de huurverho ging beter in geld kan worden uitgedrukt. Op die manier zouden hoge en lage huren voor woningen van gelijke kwaliteit dichter bij el kaar kunnen worden gebracht. E. des Bouvrie ontwierp een kollektie opmerkelijke aanbouwkeukens: I ’American Kublon, een handgemaakte keuken met ongekende mogelijkheden. -iS 1 (ADVERTENTIE) NWR voor verhoging van huur in centen Nieuwe bewoners Bijlmer selecteren (ADVERTENTIE) 147,50 De inbeslagneming kwam als een ver rassing omdat Moravia in brede kring de meest gewaardeerde nog in leven zijnde schrijver in Italië is. Het incident valt samen met de viering van het vijftigjarig schrijverschap van Moravia. In opdracht van de gemeente onderzoe ken de ambtenaren hoe het leefklimaat in de Bijlmer kan worden verbeterd. De tot nu toe verzamelde gegevens dienen als basis voor een nog te schrijven rapport. In een enquête onder huidige Bijlmermeer- bewoners wordt geïnformeerd naar de wensen van de bewoners. Van de commissie maakt ook het Wijk- opbouworgaan Bijlmermeer deel uit. Als de nu gedane selectievoorstellen worden gehandhaafd zal het orgaan uit de com missie stappen. Wethouder Van der Vlis, voorzitter van de onderzoekprocedure, heeft, blijkens de bekend geworden notulen, grote bezwa ren tegen de door de ambtenaren voorge stelde selectieprocedures. Bij de toewij zing van woningen behoren inkomen en urgentie als criteria te worden gehanteerd en niet leefstijl, zo vindt de wethouder. De Nationale Woningraad vindt dat het nu veel te lang duurt alvorens een redelijke gelijkheid in huur is bereikt. De voorzitter van de NWR Kempen: „Het wordt voor mensen die in een nieuwbouwwoning trekken steeds moeilijker de huur tc brengen. Ik vind dat diegenen die al jaren geweldig zitten in (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Een werkgroep van de anglicaanse kerk in Engeland heeft van daag een rapport over homoseksuele rela ties gepubliceerd. Het rapport zegt onder meer niet te kunnen ontkennen „dat er omstandigheden zijn waarin mensen te recht kiezen voor een homoseksuele rela tie, in de hoop dat zij aldus een partner schap vinden en de lichamelijke uitdruk king van seksuele liefde, zoals dat ook in het huwelijk wordt gevonden”. De werkgroep ziet het levenslang duren de huwelijk van een vrouw als de norm voor de menselijke seksuele relatie, maar zij erkent dat voor een minderheid die erotisch alleen kan reageren op een ander van hetzelfde geslacht, het huwelijk een onmogelijkheid is. Daarom weigert het rapport deze mensen automatisch te ver oordelen wanneer zij homoseksuele rela ties aangaan. Het rapport is bedoeld als duscussie- stuk van de kerk. De anglicaanse synode wil de kwestie behandelen in haar zitting van februari 1981. Het idee van een huurverhoging in centen is niet nieuw. Vooralsnog wil staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting echter vasthouden aan een procentuele huurverhoging. Het huidige huurverhogingssysteem is er ook op gericht dat de huur van een woning aan het woongenot wordt gekoppeld. Dit gebeurt aan de hand van een puntenwaarderingstabel. De huurverhoging kan boven het normale verhogingspercen- tage (dit jaar 5 procent) uitkomen, wanneer iemand te weinig huur betaalt in relatie tot de kwaliteit van de woning. (Van onze redactie buitenland) BAD OYENHAUSEN. Een 52-jarige Pool en zijn 17-jarige zoon hebben giste ren in de Westduitse plaats Bad Oyenhau- sen politiek asiel gevraagd. Het tweetal maakte deel uit van een groep Polen, die woensdagavond in Amsterdam de voet balwedstrijd Nederland-Polen had bijge woond. Volgens de Westduitse politie had de vader het gezelschap verlaten toen de vier bussen, waarin de supporters de reis maakten, in Bad Oyenhausen stopten om te tanken. Nadat men de man had terug gevonden, verklaarden vader en zoon in het bijzijn van hun landgenoten dat zij in West-Duitsland wilden blijven. Daarop kreeg het tweetal van de reisleider de koffers. Volgens de reisleider zouden van de ongeveer tweehonderd supporters er 24 politiek asiel hebben gevraagd. De Westduitse politie kon dit niet beves tigen, maar achtte het niet onmogelijk dat zij in Nederland zijn achtergebleven. Bij navraag op de ministeries van Buiten landse Zaken en Justitie, alsmede bij de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie bleek dat geen verzoeken van Polen om politiek asiel zijn binnengekomen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse haven moet minder afhankelijk wor den van de sleepdienst van Smit Inter nationale, die op het ogenblik nage noeg een monopoliepositie inneemt. De Rotterdamse raad heeft gisteren een PvdA-motie van die strekking aange nomen. Daarin wordt van het gemeentebes tuur binnen een jaar een studie over deze zaak verwacht. In dat kader zal tevens de mogelijkheid van een ge meentelijke sleepdienst worden onder zocht. De twee hadden zonder officiële goed keuring van de autoriteiten schilderijen tentoongesteld. De uitstoting betekent dat zij hun werk alleen in hun eigen huizen kunnen laten bezichtigen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Teamverpleging, waar bij een kleine groep patiënten de volledige verpleegkundige verzorging en behande ling ontvangt van een vast team verpleeg kundigen, maakt het mogelijk de kwaliteit van de verpleegkundige zorg te verhogen. Voor teamverpleging zijn, in tegenstelling tot wat vroeger werd gedacht, niet meer verpleegkundigen nodig dan voor de tra ditionele vorm van verplegen. Op grond van deze gegevens meent de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) dat invoering van teamverpleging in algemene ziekenhuizen alleszins het overwegen waard is. Dit blijkt uit het rapport „Experiment teamverpleging” dat de Nationale Zieken huis Raad deze week heeft uitgebracht. Het rapport bevat de resultaten van een experiment met teamverpleging dat is uit gevoerd in een aantal ziekenhuizen. De NZR wil met het rapport de discussie in de ziekenhuizen op gang brengen over aspecten die de kwaliteit van het verple gen bepalen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben besloten uit protest hun finan ciële hulp aan Chili terug te schroeven en hun personeelsbestand aan de ambassade in Santiago in te krimpen. Dit heeft de Washington Post gisteren bericht. De Amerikaanse stap zou een antwoord zijn op de weigering van de regering-Pinochet drie voormalige hoge officieren van de Chileense geheime dienst uit te leveren, die verantwoordelijk worden geacht voor de moord op de voormalige Chileense minister van Buitenlandse Zaken, Orlan do Letelier. Volgens de Washington Post willen som mige leden van de regering nog verder gaan en Amerikaanse banken en onderne mingen verzoeken af te zien van nieuwe investeringen in Chili. DIRECTIE: Damiate Pers b,v? Mr. H. C. van der Mije on ka de AMSTERDAM (ANP). Een amb telijke commissie van de gemeente Amsterdam vindt dat van toekomsti ge bewoners van de Bijlmermeer de doopceel moet worden gelicht. Er moet volgens ambtenaren van de dienst volkshuisvesting bijvoorbeeld worden gekeken naar het woonge- drag in de vorige woning. Ook moe ten bewoners worden geselecteerd op grond van leefstijl, gezinssamenstel ling en leeftijd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning mi h<: V€ D’ na de ve na vc zo O: Ol vs er bc ds vc de av vc 4- dt L’Aquila (AP). De officier van justitie van de Italiaanse stad L‘Aquila heeft gis teren beslag laten leggen op de laatste roman van Alberto Moravia, La vita inte- riore, omdat het boek de openbare zede lijkheid zou schennen. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Dr. Beyers Nau dé, een van de bekendste blanke strijders tegen de apartheid in Zuid-Afrika, mag niet naar Europa om een onderscheiding op het gebied van de mensenrechten in ontvangst te nemen. Dit heeft zijn vrouw gisteren gezegd. Mevrouw Naudé zei dat haar echtge noot was uitgenodigd om in Wenen een onderscheiding te ontvangen van de kan selier Bruno Kreisky Stichting „voor zijn niet aflatende inspanningen voor verzoe ning van de rassen in Zuid-Afrika”. Het ministerie van Justitie heeft dr Naudé, destijds directeur van het Christian Insti tute, een paspoort geweigerd. Hij had ook naar Brussel willen gaan op uitnodiging van een Vlaamse culturele organisatie. huizen met lage huren, meer huur moeten gaan betalen. Met dat geld kunnen subsidies in de nieuwbouw worden verstrekt en worden de lasten voor mensen in die nieuwbouw verlaagd. Ons idee zal echter wel nadelig uitvallen voor veel huurders die nu zeer goedkoop wonen. Politici moeten de moed hebben de huurverhoging in centen te aanvaarden. Maar ik begrijp dat het moeilijk ligt. De huurders zijn immers ook kiezers”. MOSKOU (UPI). Twee niet-confor- mistische kunstenaars, Vitali Dlougi en Vitali Kazarine, zijn uit de Moskouse kun- stenaarsbond gestoten, zo is gisteren in de Moskou kunstenaarswereld vernomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-UTRECHT. Voorzitter Van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft verklaard niet opzettelijk gebruik te hebben gemaakt van malafide koppelba zen. De vakbondskrant van de FNV meld de gisteren dat Van Eijkelenburg in zijn hoedanigheid van bouwondernemer ja renlang malafide koppelbazen heeft inge schakeld. Volgens het FNV-blad is dit gebleken nu de belastinginspectie in Den Bosch een bedrag van tien tot twintig miljoen gulden aan niet afgedragen belastingen en pre mies wil verhalen op ex-werknemers van deze koppelbazen. NCW-voorzitter Van Eijkelenburg sluit overigens niet uit dat zijn bouwbedrijf met onderaannemers die belastingen (loonbelasting, BTW) en sociale premies ontduiken, heeft gewerkt. Maar dat is volgens hem dan gebeurd zonder voor kennis. Onderaannemers worden volgens de NCW-voorzitter bezien op hun antecen- denten. Het blijft volgens hem echter al tijd mogelijk dat een „goedgekeurde” on deraannemer vervolgens een collega in schakelt die minder goed staat aange schreven. De FNV vindt dat de belastingdienst ten onrechte voor de genoemde achterstallige schulden bij de werknemers aanklopt, omdat zij volgens de FNV te goeder trouw zijn geweest. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het woningbouw- programma voor dit jaar wordt bij lange na niet gehaald. De achterstand blijkt veel groter dan steeds is aange nomen. De verwachting is dat een aantal van hooguit 95.000 woningen wordt gehaald van de 105.800 die op het programma staan. De klad zit vooral in de premiekoop- en vrije- sectorwoningen. Volgende week zal minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) de meest actuele bouwcijfers openbaren. Het CDA heeft gisteren in schriftelijke vragen aan de bewindsman al om maatre gelen gevraagd indien het bouwprogram ma niet wordt gehaald. Het ministerie van Volkshuisvesting vreest dat het een hele toer wordt om niet uit te komen onder de 100.000 woningen. Een extra-tegenvaller is ook dat de bouwplannen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens ver achterblij ven bij de verwachtingen. Op Cyprus worden binnenkort Zweedse vrouwen ingeschakeld in het daar gestationeerde VN-legeronderdeel. Op de foto drie van de ongeveer drieduizend Zweedse vrouwen die hebben gereageerd op een advertentie waarin vrijwilligsters voor Cyprus werden gevraagd. Overigens worden slechts veertig Zweedse vrijwilligsters uitgezonden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uiisluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De van oorlogsmisdrij ven verdachte Blaricummer Pieter Men ten hoeft de ruim 600.000 gulden schade vergoeding die de Staat hem in de vijfti ger jaren heeft betaald, niet terug te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister De Ruiter van Justitie dat een diepgaand onderzoek heeft aange toond dat er geen mogelijkheden zijn het geld via een civiele procedure van Menten terug te vorderen. In 1952 en 1953 kreeg Menten het geld uitgekeerd voor goederen die volgens hem door de Binnenlandse Strijdkrachten vlak na de oorlog uit zijn villa in Aerden- hout waren gestolen. De commissie- Schöffer heeft verklaard dat zeker twee ton door het ministerie van Oorlog is uitgekeerd zonder dat was vastgesteld of Mentens claim terecht werd ingediend. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De nieuwe re volutionaire junta van El Salvador, die inmiddels met drie burgers is uitge breid tot vijf man, heeft gisteren be kendgemaakt diplomatieke betrekkin gen met Cuba te willen aanknopen. Op de bevolking werd een beroep gedaan af te zien van geweld en zich aan „de regels van het spel” te houden. De junta heeft een versoepeling van de staat van beleg en de veiligheids maatregelen aangekondigd. Demon straties zullen worden toegestaan zo lang zij vreedzaam blijven en de avondklok gaat voorlopig twee uur la ter in. De guerrilla-groeperingen ERP en BRP hebben tot een „volksoorlog” tegen het nieuwe bewind opgeroepen, terwijl de communistische partij in middels de junta heeft aanvaard. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt dat de ambassade in El Salvador op de hoogte was van de op handen zijnde staatsgreep in dat land, maar dat de Verenigde Staten geen rol hadden gespeeld bij de acties die tot de omverwerping van het bewind van president Romero leidden. DEN HAAG (ANP). Minister van Landbouw Van der Stee heeft de Tweede Kamer toegezegd dat hij bij de komende EG-onderhandelingen over de toegestane vangsten van vis op de Noordzee zal plei ten voor beperkte haringvangst. Hij ant woordde dit op schriftelijke vragen vanuit de visserij commissie van de Tweede Kamer. De bewindsman zei verder dat een ge middelde prijsstijging van gasolie voor de verschillende sectoren van de vloot te verwachten is van ongeveer 35 tot 50 pro cent ten opzichte van verleden jaar. Hier uit zal een verhoging van de totale kosten resulteren van 3,5 a 5 procent, zo meende Van der Stee. De minister deelde ook mee dat met het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij besprekingen zijn gestart over het organiseren van bijscholingscursus- sen voor vissers die door sanering hun baan verliezen. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Pais van On derwijs geeft in zijn plannen tot reorgani satie van het universitair bestuur te wei nig aandacht aan „positieve factoren als gemeenschapsgedachte en democratisch gehalte”, aldus de CDA-Tweede-Kamer- fractie. Volgens de fractie zijn die zaken heel goed in overeenstemming te brengen met de eisen van doelmatigheid en professio nalisme die Pais zegt na te streven. Met professionalisme bedoelt Pais dat de be sturen en wetenschappelijke staven van de universiteiten meer invloed moeten krijgen op onderwijs en onderzoek, ten koste van de studenten. De FNV heeft intussen de intrekking van de regeringsnotitie over de werkwijze van de zogeheten Open School geëist. Dit omdat de regering volgens de FNV de in proefprojecten ontwikkelde open-school- activiteiten naar bestaande instellingen voor onderwijs van volwassenen wil overbrengen, zonder de daarbij behoren de wettelijke voorzieningen te treffen. Het neusje van de zalm op keukengebied is nu verkrijgbaar en bovendien betaalbaar. Handgemaakte keukens volgens JAAR ambachtelijke schrijnwerkersmethoden, eventueel voorzien van met het penseel aangebrachte dekoraties. U kunt een heel Lj interieur aanpassen aan deze ((7 keukens. Ja, tot en met 'M! Hintte piafon(jbalken, deuren, tafels, stoelen, kasten en zelfs badkamers. Last but not least: American Kublon is nauwelijks duurder dan de gerenom- \\W meerde Duitse (fabrieks-) merken. v W «OW35 Spaarneweg 26, Heemstede, Industrieterrein Cruquius, L 023-289874 Vrijdag koopavond. ■sj^&GbLDEN Oude Z Groenmarkt 4 Haarlem. Tel. 327795 A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4