n et de Vilder Raad volgt voordracht B W bij benoeming hoofd Moerbergschool s Gemeente ziet vroegere kerk als oplossing Verlovingsringen obE VAN dek KlE’ juwelier ijmondnicuws lp ^reestraat (H Banq&Olufsen 2-6 Beverwijk VANDALISME STERK TOEGENOMEN NA CRISIS IN BUURTCENTRUM DE MEL VOORKEUR OUDERCOMMISSIE EN ONDERWIJSTEAM GENEGEERD it Kwaliteiten Nulpunt Verwarring Wij denken anders Vitaenkeranderledes Crisis Prioriteiten (Van een onzer verslaggevers) - y crisisjaren weer in opbouw is. Het gemis aan een vast honk en goed functionerend jeugdwerk is duidelijk te merken aan de Vel sennoordse jeugd, die zich steeds vaker aan vandalisme en balda digheid schuldig maakt. Hoe anders, willen wij u graag tonen en... laten horen. Geautoriseerd B&O-dealer: VELSEN-NOORD. Voor het grotendeels door brand verwoes te gebouw van het buurtcentrum De Mel is door B. en W. een sloop vergunning afgegeven. Begin vol gende week zullen de resten van het gebouw dat in januari van dit jaar ten prooi viel aan het vuur onder de slopershamer vallen. In middels is nog geen permanente huisvesting gevonden voor het buurtcentrum dat na een drietal (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Oud-IJmuiden is tóch weer de klos”. Met deze formulering verwoordde een van de inwoonsters van deze wijk haar teleurstelling over het feit dat de gemeenteraad niet het waarnemend schoolhoofd B. Leijenaar benoemde tot hoofd van de Moerbergschool maar de heer H. H. K. van Dorp. De raad volgde daarmee de voordracht van het college van burgemeester en wethouders dat de nu benoemde kandidaat bovenaan de lijst had gezet. Na het bekend worden van deze voordracht hielde de ouders de leerlingen van de Moerbergschool vorige week vrijdag thuis uit onvrede met de gevolg de benoemingsprocedure. jlr Jaap van der Meij de volle aandacht (ADVERTENTIES) 50 De belangstelling was groot voor de gemeenteraadsvergadering Velsennoordse jeugd schreeuwt om betere buurthuisaccommodatie Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 ;n nu een ilden pre- i van st ten allige dopt, rouw amer stitie mge- n het jnten som- erder lerne- euwe ur ir „Fryske Trou” In gebouw „De Rank” aan de Wilhelminakade in Umui- den organiseert „Fryske Trou” vrijdag avond 26 oktober een dans- en kienavond voor zowel Friezen als niet-Friezen. De De heer Van Dorp kreeg twintig stem men terwijl het waarnemend school hoofd Leijenaar de helft van dat aantal verzamelde. Voor de benoeming van Van Dorp waren CDA en VVD terwijl CPN, D’66 en Progressief Velsen voor Leije naar kozen. De PvdA-fractie stemde ver deeld. aanvang is om acht uur en de toegangs prijs bedraagt twee gulden vijftig. Welvaartsmarkt De „Roestige Pot” houdt zaterdag 27 oktober in het voorma lige gemeentelijke badhuis aan de Snelli- usstraat 41 in IJmuiden van tien uur tot half vijf een welvaartsmarkt. De op brengst hiervan gaat naar de derde wereld. Ruilbeurs De afdeling Kennemer- land van „De Verzamelaar” houdt zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur een ruilbeurs voor postzegels, munten, ansichten, eerste dag-enveloppen enzovoorts in De Abeel aan de Abelenstraat in IJmuiden. Wethouder H. Scheeper hield zijn ant woorden dan ook in algemene termen, waarbij hij indirect aangaf waarom het college een voorkeur had voor de kandi daat Van Dorp. „Het is de plicht van het college om een voordracht te doen aan de raad. Er waren twee kandidaten en bij de procedure waren diverse raadgevers be trokken. Uit alle adviezen bleek dat beide kandidaten geschikt waren voor de func tie. Uit het wegingsproces van die advie zen bleek het college dat de ene kandidaat wat zwaarder was dan de andere en B. en W. hebben gekozen voor de kandidaat die prioriteitenstelling krijgt. Scheeper toonde zich tenslotte niet ver ontrust over de toekomstige samenwer king tussen het onderwijsteam en het nieuwe schoolhoofd. „In een eerder ge sprek heeft het team mij toegezegd een raadsbesluit te respecteren, daar zal ik het team aan houden. Van de ouders van de leerlingen verwacht ik dat zij de benoe ming zullen respecteren”. sluit (drijf ngen mies at is voor- Het lamgelegde centrum moest weer zo snel mogelijk op krachten gebracht wor den. Direct nadat het bestuur opstapte werden de eerste stappen ondernomen om tot de formatie van een voorlopig bestuur te komen. Dat werd op 8 februari geïnstalleerd en kreeg drie belangrijke taakstellingen mee: handhaven van het buurthuiswerk, op peil brengen van de staf en realiseren van een nieuw onderkomen. Af gezien van het buurthuiswerk dat tot het nulpunt was teruggebracht om weer vanaf de grond opgebouwd te kunnen worden heeft het voorlopig bestuur thans aan een van haar taken voldaan: de staf is weer grotendeels op krachten gekomen. Met ingang van 1 juni werd Jaap van der Meij benoemd als teamleider terwijl hij inmiddels door twee nieuwe stafkrachten voor het jeugd- en volwassenenwerk wordt bijgestaan. In de afgelopen maanden werd hard gesleuteld aan een voorlopig programma dat echter door het gebrek aan ruimte slechts be perkt kon blijven. Momenteel moet de beschikbare tijd nog verdeeld worden tus sen het actieve buurthuiswerk en de reor ganisatie van De Mei waarin een nieuw beleidsplan met daarin de noodzakelijke geld hem ■hten rden- issie- twee Jg is ld of id. Sta man en en ssade ft de De 1 zijn ochet in de 'eren, voor eense )rlan- zitter ands JCW) lik te elba- neld- i zijn r ja- inge- sdrij- Men- lade- njfti- ig te 30 50 50 ?0 50 T5 s de ecen- »r al- on- a in- ange- als beste uit de procedure naar voren kwam", aldus Scheeper. Ook bestond er nogal verwarring over het feit dat de benoemingsprocedure op een gegeven moment opnieuw gestart was. Bij een eerste procedure waren er twee kandidaten waarvan er zich een te rugtrok. De heer Leijenaar bleef toen als van gisterenavond. Op de publieke tribune veel leraren en ouders van leerlingen van de Moerbergschool. De voordracht van het college maakte veel kritiek los bij de raadsleden die Leije naar steunden. De kritiek spitste zich vooral toe op de benoemingsprocedure zoals die door het college gevolgd was. Ondanks de duidelijke voorkeur van de oudercommissie en het onderwijsteam van de Moerbergschool voor de heer Leij enaar werd toch de andere kandidaat bovenaan de lijst geplaatst zonder dat daarvoor duidelijke argumenten aange voerd werden. CteDeensewmgeveisvanbeeldengeluid enige over. Daarna is er opnieuw een procedure gestart die de twee huidige kandidaten opleverde. Dat zette vooral bij de ouders van de leerlingen kwaati bloed hetgeen uiteindelijk resulteeerde in de schoolstaking van vorige week vrijdag. ding fifty-fifty. Dan moet je wel érg goede argumenten hebben om deze kandidaat te passeren, die argumenten zou ik graag van de wethouder vernemen”, aldus het raadslid D. Kuijper van Progressief Vel sen. Ook mevrouw C. Maes van D’66 en mevrouw A. Meijer van de CPN hadden zich in die zin uitgelaten. Die argumenten kwamen er echter niet omdat er dan over de kwaliteiten van de twee kandidaten gepraat zou moeten worden en in de regel geschieden dergelijke discussies uitslui tend in besloten vergaderingen. Geen der partijen reageerde echter positief op de vraag van burgemeester P. J. Molendijk of pers en het talrijke publiek uit de vergaderzaal verwijderd moesten worden zodat de raad achter gesloten deuren ver der kon vergaderen. Afgelopen dinsdagavond moest de poli tie ingrijpen nadat een groep jongeren omwonenden lastig viel in de omgeving van het voor de sloop bestemde gebouw „De Schulpen” aan de Melklaan. Enkele pogingen van de gewaarschuwde politie om de jongeren met zachte hand in toom te houden mislukten waarna tot hardere akties werd overgegaan en zelfs enkele rake klappen vielen. Drie jongens wer den aangehouden en met een overvalwa gen naar het hoofdbureau overgebracht. Deze gebeurtenis staat niet op zichzelf. De politierapporten maken melding van een groot aantal ongeregeldheden die in de afgelopen maanden tot een vast pa troon werden in Velsen-Noord dat door de bevolkingsopbouw en de geïsoleerde lig ging als een van de probleemgebieden in de IJmond geldt. Het hardhandige optreden is voor Jaap van der Meij, sinds 1 juni teamleider van De Mei, het teken dat de grens bereikt is. „De toename van het vandalisme en de baldadigheid heeft de irritatie bij het pu bliek ten top gedreven. Er wordt krachtig gereageerd op iedere misstap van de jeugd hetgeen weer tot felle tegenakties kan leiden.” Als motief voor deze ongere geldheden noemt de stafkracht van het buurtcentrum de ontevredenheid die bij de betrokken groep jongeren, ook wel de „Meljeugd” genoemd, heerst over het jeugdwerk zoals het de laatste drie jaar heeft gefunctioneerd. „Vele malen wer den ze met loze beloften van het kastje naar de muur gestuurd, dat heeft kwaad bloed gezet”, aldus Jaap van der Meij. De moeilijkheden ontstonden nadat het jeugdwerk in buurtcentrum De Mei door conflicten tussen stafleden onderling en tussen stafleden en bestuur zo’n drie jaar geleden stil kwam te liggen. De Mei werd hierdoor een zwakke schakel in de reeks buurthuizen die Velsen rijk is. De cen trumfunctie van het buurtcentrum in het sociaal-maatschappelijk problematische Velsen-Noord liep af totdat aan het begin van dit jaar de conflicten tot een climax kwamen. Per 1 februari stapte het voltalli ge bestuur op terwijl de staf van het buurtcentrum nog minimaal functioneer de. Inmiddels was het 9 jaar oude onder komen van De Mei door brand gedeelte lijk in de as gelegd en moesten de resten van het eens zo florerende buurthuiswerk ondergebracht worden in de voormalige kleuterschool „De Bijenkorf” die als de pendance van De Mei in gebruik was. grens bereikt prioriteitenstelling, volgens Jaap van der Meij, „een grote klus”, richt de aandacht zich ook op de herhuisvesting van De Mei in een geschikt onderkomen. Samen met een ambtelijke werkgroep zijn inmiddels verschillende mogelijkheden bekeken. Di verse gebouwen passeerden de revue doch werden als ongeschikt afgewezen. Thans hebben de staf en het bestuur van De Mei alle hoop gevestigd op een kerkge bouw aan de Grote Hout of Koningsweg dat onlangs door het gereformeerde kerk bestuur te koop werd aangeboden. Ook het college ziet het kerkgebouw als een uitstekende oplossing voor het huisves tingsprobleem van De Mei en zegde alle mogelijke steun toe. Dat resulteerde in een bod op het gebouw terwijl tevens een optie bij het kerkbestuur werd bedongen. Het grote voordeel van het voormalige kerkgebouw is de gunstige situering; niet alleen is het centraal gelegen maar boven dien ligt het zover van de omringende bebouwing dat overlast voor de omwo nenden tot het minimu beperkt zal blijven. Indien de huisvestingsproblematiek dit jaar tot een oplossing gebracht kan wor den dan heeft het voorlopige bestuur aan haar taakstellingen kunnen voldoen en kan een nieuw definitief bestuur, dat vol gens de verwachting aan het eind van het jaar gevormd wordt, zich geheel richten op de wederopbouw van het buurt huiswerk en uitbreiding van het jeugd werk. Volgens wethouder Scheeper was deze procedure gevolgd na overleg met de on- derwijsinspecteur. „Volgens de wet is een enkelvoudige voordracht wel toegestaan hoewel de voorkeur uitgaat naar een meervoudige voordracht zodat de raad een keuze heeft”, aldus Scheeper. „De inspecteur ging dit keer niet akkoord met een enkelvoudige voordracht zodat de be noemingsprocedure opnieuw gestart moest worden. De oudercommissie en het onderwijsteam zijn daarover in een vroeg stadium ingelicht, kennelijk is die infor matie onvoldoende overgekomen. Dat be treur ik, wij zullen in de toekomst dan ook proberen dit soort misverstanden te voor komen. Aan elke procedure waar zoveel mensen bij betrokken zijn kleven manke menten, maar de geruchten die er toe leiden dat benoemingen door de gemeente Velsen in een kwaad daglicht komen te staan moet ik met klem ontkennen. Alle betrokkenen hebben naar eer en geweten gehandeld”. „De inspecteur van het kleuter- en lager onderwijs had geen bezwaar tegen de kandidatuur van de heer Leijenaar en in de onderwijscommissie was de verhou- Bij het vaststellen van het beleidsplan en de prioriteiten heeft het buurtcentrum de hulp gekregen van de Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie (VAK) die in de afgelopen jaren een deel van het bij De Mei aan de grond geraakte buurthuiswerk overnam. De VAK heeft zich als sociale werkgroep in de moeilijke jaren opgewor pen als spreekbuis voor de bevolking in het overleg met overheden inzake de voortgang van het buurthuiswerk. In het gezamenlijk overleg tussen De Mei en de VAK heeft deze laatste organisatie het jongerenwerk als een van de belang rijkste prioriteiten naar voren gebracht. Daarbij is een duidelijke kanttekening geplaatst bij het huidige jeugdwerk in het buurtcentrum dat thans in de vorm van een jongerencafé slechts drie keer per week ’s middags en één keer in de twee weken ’s avonds functioneert. Hierdoor kan een grote groep jongeren niet aan de activiteiten deelnemen. Vroe ger stond De Mei iedere avond voor de jeugd open. Er waren toen ook zeker voor 90 procent minder moeilijkheden. Binnen de nu aanwezige mogelijkheden is zo’n openstelling niet haalbaar. Dit hoeft ook echter niet, als de jongeren maar een paar avonden per week in het buurtcentrum terecht kunnen om zich te ontladen”, al dus VAK-secretaris Wim Spruit die vooral het gemis aan sportaccomodatie in het voorlopige onderkomen in „De Bijen korf” zwaar laat wegen. Hij ziet een nieuw onderkomen voor De Mei als oplossing voor veel problemen. Naast het beleidsplan met daarin de De jeugdproblematiek, zoals die zich de laatste tijd in Velsen-Noord heeft voorge daan willen we met het jeugdwerk bin nen de muren van het buurtcentrum ha len. Daarbij moet wel aangetekend wor den dat we slechts een gedeeltelijke op gang kunnen bieden daar ook andere pro bleemgroepen een claim op ons leggen. Naast de activiteiten voor de groep van 16 jaar en ouder zal onze aandacht vooral gericht zijn op de jongeren van 11 en 12 jaar waardoor we moeilijkheden zoals die zich nu voordoen bij de eerstgenoem de groep mogelijk kunnen vermijden. In ons buurthuisprogramma zullen voorts emancipatieprocessen en de problema tiek van de buitenlanders in Velsen- Noord ruime aandacht behoeven”, aldus Jaap van der Meij. tüt Het door brand verwoeste onderkomen van De Mei ligt er triest bij. Begin volgende week komen de slopers en zullen de resten van het gebouw uit het straatbeeld van Velsen-Noord verdwijnen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5