Verwarring op Zimbabwe-top Uit brief aan Kamervoorzitter blijkt: Koper en staal verkocht als baartjes goud Zeker 25 doden Geen besluit door tyfoon Markerwaard het weer Bus botst op trein: 15 doden Brezjnjev ziek maar niet dood Amsterdam-Noord zonder bussen 2IO Regering voert motie over Paralympics uit het woord is aan... vandaag: Na Brezjnjev EN/STA agenda pagina Moeder Teresa En verder Onze artikelen en inventaris zijn verloren, maar perioden met zon Voor gezond eten moet u zijn bij... Van Assen naar paradijs Travestie als beroep KARL GRANNETIA AUTOPREMIES VOOR BETERE RIJDERS! (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 297 ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Robert Moega be, een van de leiders van de Zimbabwese guerrillabewe ging Patriottisch Front, heeft gisteravond op Schiphol ge zegd te verwachten dat de vre- worden f E desbesprekingen in Londen afgebroken als de Onze receptuur en vakkennis niet, dus wij komen terug De tijd van de herbouw willen wij graag benutten om nieuwe ideeën uit te werken. Heeft u suggesties, schrijft u ze ons. Namens direktie en medewerkers spoedig tot ziens! Banketbakkerij-tearoom Rivièradreef 18 Winkelcentrum Schalkwijk E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 meubel pagina's Britse minister van Buitenlan- se Zaken Carrington „zijn on redelijke houding voortzet”. Roeland’s variaties Militair Museum Chaos dreigt bij sport KERK VOOR ELKAAR Oeganda na de val van Idi Amin: Het weer op gang brengen van alle diensten die de kerk hier sinds 100 jaar heeft bewezen zal enorme inspanning vragen, en veel hulp van buiten ook’. Pakistan, waar men de meeste christenen aantreft onder straatvegers, dagloners en kleine boeren: Onze kerk gemeenschap zou niet veel kunnen doen als we financieel helemaal op onszelfwaren aangewezen Voor een hulp die zó nodig is, en zó gewaardeerd wordt is er de kerkkollekte op 21 oktober en GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Achtergrond2 Binnen- en buitenland2, 3 Economie15 Eigenhandig29 Kerkdiensten4 Kunst13 Plaatselijk nieuws4, 5,7 Radio en televisie/Strips9 Sport17,19 Weerrapporten2 IJmui ourant Moegabe: Af breken overleg mogelijk zijn aankomst op Schiphol (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) ZITGROEPEN ZimbabweRhodesie, Robert Mugabe (rechts) bij Utrecht een Zuid-Afrika manifestatie bij. De baartjes werden aangeboden voor een prijs van zestienduizend tot achttien duizend gulden per kilo, terwijl de prijs van goud momenteel ongeveer 25.000 gul den per kilo bedraagt. DEN HAAG (ANP). In de provincie Noord-Brabant en incidenteel ook in an dere delen van het land, is de laatste TARBES (AP). In de Franse plaats Tarbes zijn gisteren zeker vijftien mensen om het leven gekomen toen een bus met rooms-katholieke pelgrims uit Spanje op een trein botste. Reddingsploegen zijn de hele nacht bezig geweest met het uitzagen van slachtoffers. Gevreesd wordt dat het dodental tot boven de twintig zal stijgen. Godsdienst en wetgeving heb ben zich altijd aan kritiek ont- trokken. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Puin- en vuilafvoer per container Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Perioden met zon maar ten zuiden van de grote rivieren eerst nog af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 gr Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west Donderdag gaf de meerderheid van de Tweede Kamer haar steun aan een motie, die was ingediend door PvdA-woordvoer- der Relus ter Beek. Deze was gebaseerd op een mede door Nederland onderschre ven resolutie van de Verenigde Naties. Namens de regering raadde minister Van der Klaauw aanvaarding van deze motie ten sterkste af. Niettemin stemden de fracties van de PvdA, D’66, PPR, PSP, CPN en het grootste deel van de CDA- Kamerleden vóór de motie. Zoals verwacht heeft de regering zich nu bij deze motie neergelegd, zij het niet Premier Moezorewa verwierp het denk beeld van nieuwe verkiezingen en wees suggesties dat zijn kabinet nog voor deze verkiezingen ontbonden zou moeten wor den van de hand. De leiders van het Patri ottisch Front wilden een VN-vredesmacht in Zimbabwe voor een half jaar en ver wierpen de wapenstilstand. TOKIO (AP). De zwaarste tyfoon smds 13 jaar heeft gisteren een spoor van vernielingen achtergelaten op het grootste eiland van Japan, honshu, zo hebben de autoriteiten bekendgemaakt. De tyfoon eiste minstens 25 mensenlevens, terwijl nog 13 personen worden vermist. 44 huizen werden totaal vernield en 94 zwaar beschadigd. Daarnaast kwamen bijna twintigduizend huizen blank te staan. Veel wegen, bruggen en dijken wer den verwoest. Weerdeskundigen verklaarden dat de tyfoon met snelheden van 80 kilometer per uur in noordelijke richting over het eiland raasde. Aan het vertrek van de guerrillaleider gistermiddag uit Londen was een rumoe rige en verwarrende bijeenkomst van de drie partijen bij de Zimbabwe-top vooraf gegaan. Carrington deed hier drie voor stellen: een wapenstilstand van twee maanden met direct daarna verkiezingen, internationaal toezicht onder Britse coör dinatie in deze periode en instandhouding van het kabinet Moezorewa in deze tijd, zij het ook onder toezicht. De verkiezingen zouden onder een Britse verkiezingscom- missaris moeten plaatshebben. De Thaise premier Kriangsak kondigde gisteren een verrassende wending aan in zijn beleid: de tienduizenden vluchtelingen die zijn land vanuit Cambodja binnenstromen mogen, wanneer zij dat willen, blijven. De stroom Cambodjanen houdt inmiddels aan. Zie pagina 3. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft gisteren in een brief aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer bekendgemaakt, dat zij de donder dag door de Kamer aanvaarde motie tegen deelname van Zuid-Afrika aan de Paralympics, zal uitvoeren. De brief is ondertekend door minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Moeder Teresa heeft voor haar mens lievende werk onder de armsten de Nobelprijs gekregen De Albanese reli gieuze is al jaren bekend door haar activiteiten, niet alleen in India (Calcut ta) maar ook in een groot aantal andere landen. Hans Rombouts, die haar in India sprak, geeft een schets van deze grote kleine non, die zich het lot aan trekt van stervenden, hongerigen, ge- brekkigen. zieken en in de steek gela ten kinderen. Jacob Polnaya en zijn vrouw vertrokken twee jaar geleden uit Drente naar de Molukken, naar het land van hun vade ren Ze zijn gelukkig, dat ze de stap hebben ondernomen. Ze missen Bo- vensmilde en Assen niet en zouden ook niet meer terug willen Bob Mantiri, onze correspondent in Indonesië, zocht wat geremigreerde Molukkers op. Zo sprak hij ook met de Polnaya’s. Hierop verdaagde Carrington de bijeen komst. Hij kondigde aan een gezant naar zeven staten, waaronder de vijf zoge noemde frontlijnstaten en Nigeria, te stu ren om deze op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen. De Federatie Goud en Zilver in Den Haag heeft dit bekendgemaakt. Het gaat om baartjes goud die bij nader onderzoek van verguld koper blijken te zijn en plaat jes witgoud van 18 karaat die weliswaar mooi blinken, maar van roestvrij staal zijn vervaardigd. De recherche van de rijkspolitie in Den Bosch heeft de zaak in onderzoek. (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Koen Corver) MOSKOU. De Russische partijleider en president Leonid Brezjnjev is wel ziek, maar niet overleden. Dat is gebleken na 24 uur van gissingen en speculaties. Donder dagmiddag begonnen geruchten de ronde te doen dat de Russische leider was overleden. Ofschoon politieke waarne mers in Moskou niet twijfelen aan de juistheid van de laatste mededelingen over Brezjnjevs gezondheidstoestand, wijzen sommigen er wel op dat de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft giste ren, ondanks urenlang vergaderen over deze kwestie, nog geen besluit genomen over al dan niet inpolderen van de Mar kerwaard. „De zaak is te belangrijk voor een overhaaste beslissing”, aldus premier Van Agt na afloop van het kabinetsberaad. Hij zei te verwachten dat de beslissing volgen de week vrijdag zal vallen. Het kabinet heeft plannen gereed voor een algemeen minderhedenbeleid, zo meldt het blad Motief van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders. Er zou in het nieuwe beleid minder nadruk worden gelegd op het welzijnswerk. Zie pagina2. Bijv. catw. 10.000207.- 15.000244.- 20.000282.- VERZEKERINGEN HELMERSSTRAAT 11 - ZANDVOORT TEL. 02507-2150 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM-NOORD. Het open baar vervoer in Amsterdam-Noord is gis teravond stilgelegd. Het Gemeentelijk Vervoerbedrijf besloot hiertoe in overleg met de politie, omdat kinderen in de buurt ondanks herhaalde waarschuwingen ste nen naar bussen gooiden. De situatie werd te gevaarlijk voor chauffeur en passagiers geacht. Tot wan neer de maatregel duurt is niet bekend. van harte: „Gegeven de door de uitspraak van de Tweede Kamer ontstane situatie rond de Spelen in Arnhem is de minister raad echter tot de conclusie gekomen dat handhaving van het aanbod tot materiële steun aan de Paralympics indien een Zuidafrikaans team zou deelnemen niet verstandig zou zijn”. NU TOT 50% NO CLAIM!! WA All-risk informeer 474.- eens 621.- vrijblijvend 781.- De opwinding en spanning over het wegvallen van Leonid Brezjnjev waren de afgelopen dagen duidelijke tekenen van het grote belang dat de buitenwereld hecht aan een mogelijke koersverande ring in het Kremlin. Zij illustreerden ook de betekenis van Brezjnjev voor de stand vastigheid van de huidige Sovjet-Russi- sche koers, waarop andere machtige na ties hun beleid sinds jaar en dag hebben afgestemd. Brezjnjev heeft langer dan welke machthebber in het verleden (Stalin uitge zonderd) zijn stempel gedrukt op de bin nen- en buitenlandse politiek van de Sov jet-Unie. Twee andere machtige naties, de Verenigde Staten en China, hebben in het door Brezjnjev geregeerde Rusland een stevig houvast gevonden voor hun beleid, omdat de politiek van Brezjnjev stabiel en behoudend is geweest, met een onmisken bare consequentie en rechtlijnigheid. Zij weten wat zij aan de Sovjet-Unie hebben, maar zij zouden volkomen in het onzekere raken op het moment dat de opvolging van Brezjnjev actueel zou worden. En het lijkt erop dat dit uur nu geslagen heeft. De dood van een dictator schept altijd een vacuüm, voor zover althans deze zelf niet testamentair in die opvolgingsproce- dure heeft voorzien. Het valt aan te nemen dat in het Kremlin reeds enige tijd reke ning gehouden is met het wegvallen van de „grote baas”, die in de Russische volks mond de bijnaam „vadertje wenkbrauw” heeft verworven. De vraag of Brezjnjev zelf een actief aandeel heeft gehad in het totstandkomen van de blauwdruk die het beleid voor zijn opvolging moet uitstippe len, is al even ongewis als de uitkomst ervan. Daarmee wordt ook enige twijfel gewekt aan de betrouwbaarheid van de politieke lijnen die Brezjnjev de laatste tijd heeft uitgezet. Zijn aanbod om troe pen en kernwapens uit Oost-Duitsland terug te trekken komt daardoor nog meer in een licht van twijfel te staan: was het wel serieus, moet het niet gezien worden als de persoonlijke gril van een oude man die men voor die paar maanden nog maar zijn gang laat gaan? Als in de opvolging van Brezjnjev is voorzien zonder dat in het Kremlin van een crisissfeer sprake is, kan men ervan uitgaan dat die opvolger of opvolgers al belangrijke invloed hebben uitgeoefend op de kern van de Sovjetrussische politiek in de laatste maanden, al of niet met volledige instemming van Brezjnjev. De lust en de kracht om zich te verzetten tegen nieuwe denkbeelden zullen mis schien bij hem niet zo groot meer zijn geweest. Is hij daarom plotseling geko men met een gebaar, dat eigenlijk niet in zijn lijn lag? Want de behoudende, recht lijnige en starre politiek van Brezjnjev paste eigenlijk niet bij een taktiek van verrassingen en koerswijzigingen. Van daar ook dat Brezjnjev met zijn aanbod de diplomatie van zijn buitenlandse riva len in verwarring heeft gebracht. De toekomst van de internationale ver houdingen wordt uiteraard grotendeels bepaald door wat de Sovjet-Unie in haar schild voert. En de Sovjet-Unie is: Brezjn- weken vals goud verkocht aan juweliers en particulieren. Craig Rusell, een Canadese entertai ner, heeft van travestie zijn beroep gemaakt. Hij is een voortreffelijke imita tor van sterren als Peggy Lee, Barbara Streisand, May West, Marlene Dietrich enz. Russell, een van de grootste thea- terattracties van de laatste jaren in de VS, komt eind oktober naar Nederland John Oomkes zag en sprak de Cana dees in Hamburg. keringen dat de Kremlin-leider „alleen maar" ziek is niet van de allerhoogste partijkringen komen. Officieel is er zelfs helemaal niet gereageerd op de ge ruchten. Waar deze begonnen zijn, is nauwelijks meer te achterhalen. Maar de geruchten werden wel gevoed door het feit dat de Russische partijleider vermoeid was te ruggekeerd uit Oost-Berlijn waar hij de festiviteiten had bijgewoond ter gelegen heid van de viering van het 30-jarig be staan van de DDR. Na zijn terugkeer heeft hij niemand meer ontvangen en hij is ook niet verschenen bij het bezoek van de Syrische president Hafez Al-Assad. Voor al dat laatste feit schijnt sterk te hebben bijgedragen aan de stroom van geruchten over de „fatale” toestand van Brezjnjev. Publicatie Nationaal Missiebureau PMW Postbus 93140 - Den Haag. Een van de leiders van het Patriottisch Eront in Hij woont morgen in jev. Zo was het tot voor kort althans. De spanning in de buitenwereld omtrent de lichamelijke gesteldheid van „vadertje wenkbrauw” hangt samen met de bran dende vraag: in wiens handen valt de macht van deze supermogendheid en waartoe zal zij worden aangewend? Moegabe kwam naar Nederland om morgen de manifestatie in Utrecht tegen apartheid bij te wonen, welke wordt geor ganiseerd door het Comité Zuidelijk Afri ka. Hij zal ook diverse parlementariërs ontmoeten. Moegabe verweet Carrington tijdens een persconferentie op Schiphol „openlijke vooringenomenheid” tegen zijn organisatie.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1