HAARLEMS TEAM TWEEDE IN EUROPA CUP-TOERNOOI BADMINTON Noorwegen als tegenstander nauwelijks interessant sportpuntiq EINDSTAND Depagne wint military Tate op punten wereldkampioen Voortaan portvrije enveloppen voor uw betalingsopdrachten /paarbank uua/t nadarland McEnroe en Mayer lopen van baan af nUU een bank van deze tijd "uil c® [J Herstel 15 MAANDAG 2 2 OKTOBER 19 7 9 2 3 sportief Uw betalingsopdrachten en acceptgiro’s kunnen dus zo, zonder kosten, in de brievenbus. Met ingang van 1 oktober is onze service weer verder uitgebreid. Als u wat verder van één van onze bijkantoren woont, kunt u in het vervolg gebruik maken van enveloppen, waar u geen postzegel meer hoeft op te plakken. De enveloppen liggen voor u klaar bij alle kantoren van de Nutsspaarbank. Troostprijs voor Duinwijck hoofdprijs JAN BLIJBOOM (7) 70,90 9,20 (3) 72,60 9,15 9,15 72,15 (5) 9,00 8,90 8,90 9,15 71,65 (6) 8,20 8,75 70,10 (8) 8,95 9,15 72,85 (2) 9,00 9,25 73,15 (1) 8,95 9,20 72,50 (4) 8,85 8,15 69,15 (9) 8,45 8,05 8,65 69,10 (10) 8,65 8,70 8,40 68,15 (11) 8,60 8,20 8,35 67,30 (12) 7,95 64,95 (13) 36. 25 0 ord 12, S’79) 8, inleg 0; eerste 1,85; der- 29 - 32, i: 21.113; 10.853,15; 1.542,66; 7.713,29; 34 - 38. 89 17. (Van onze sportredactie) PRETORIA. Zaterdagavond heeft Zuid-Afrika „de oorlog om het zwaar gewicht in boksen” verloren. Eenentach- tigduizend toeschouwers en 800 miljoen televisiekijkers in de gehele wereld wer den getuige van de boksnederlaag van de Zuidafrikaanse zwaargewichtkampioen Gerrie Coetzee tegen de Amerikaanse ne ger John Tate. Vijftien ronden lang vocht de blanke Zuidafrikaan met wanhopige moed tegen „Big John" zonder een schijn van kans. Aan het einde verklaarde de jury van de World Boxing Association dat de 24-jarige Amerikaan de nieuwe wereldkampioen zwaargewicht en daar mee, althans theoretisch en door andere boksorganisaties niet erkend, de opvol ger van Mohammed Ali is. Vorig jaar nam de Haarlemse na de Europese kampioenschappen in Preston afscheid van het Nederlandse team, waar in zij nu met haar 33 jaar weer lijkt terug te keren. „Ik wil best terugkomen, maar ik zit met een baby. Het hangt er dus vanaf of ik de zaken thuis kan regelen”, aldus Ravelli, die verrast werd door het spel tegen Malmö. „Tijdens de training ging het helemaal niet. Alles mislukte, ik voel de me niet fit en ik had mijn racket net zo lief in de kast willen hangen”. Achteraf bleek de voorbereiding, onder leiding van bondscoach Sprensen, die tien BOEKELO. De Fransman Olivier Depagne heeft gisteren met het paard Djerk de internationale military in Boe- kelo gewonnen. Hij kreeg 50,60 strafpun- ten. Tweede werd de Brit Mark Philips met Lincoln (minus 50,80) en derde de Brit Judy Bradweil met Castlewellan (54,75). De beste Nederlander was Eddy Stibbe, die met Autumn Haze op de zesde «plaats eindigde (72,80). Teamleider Jef Holm-Hansen: „Wij heb ben het voordeel dat we vier leden van het nationale team in onze ploeg hebben: Le- ne KQppen, Morten Frost en Ann en Steen Skovgaard. Die trainen niet alleen twee keer per week in de club, maar ook tien avonden vooral op snelheid heeft getraind, echter uiterst waardevol. Vorig jaar werd Duinwijck tijdens het eerste Europa Cup-toemooi in de voorronden met 6-1 weggeslagen door het Westduitse Mülheim. De enige, die toen tot winst wist te komen was de nu afwezige Marjan Ridder. Die afstraffing vormde in feite de basis van het succes tijdens het afgelopen week einde. Vanaf begin september is intensief getraind, hetgeen leidde tot een plaats in de finale, waarin Gentofte overigens on grijpbaar was. De Denen hadden het trou wens helemaal niet nodig gevonden om voor het Europa Cup-toernooi extra te oefenen. hoger niveau te streven. En gezien de vreugde waarmee trainer S. Erik Lil ja en zijn echtgenote A. Lise veel middelmatige verrichtingen begroetten, lijkt ook de technische leiding zich te verenigen met recreatietumen op dit niveau. Om die redenen zou het volstrekt irreël zijn deze interland als een volwaardige krachtmeting te beschouwen. Veeleer was het de afsluiting van een week trainings- arbeid, die zes uur per dag in beslag had genomen en tekenend was voor de strenge aanpak van Leona Horvath. En vanuit die gezichtshoek bezien, mocht de ploeg te vreden zijn over wat er was gepresteerd. Dat Ingrid Bolleboom bij afwezig heid van haar nog steeds geblesseerde zuster Monique opnieuw als de beste te voorschijn zou komen van de nationale selectie, lag in de lijn der verwachtingen. Geen nieuw dus. Een aantrekkelijk as pect was de terugkeer van Marijke Aar- noutse, die vrijdagavond al blijk had gegeven van een opmerkelijk herstel na haar blindedarmoperatie, maar daar za terdagavond nog eens een extra-dimensie aan gaf door bijvoorbeeld zelfbewust aan de brug en bij de vrije oefening boven de 9 te scoren. Aan zulke waarderingen mocht ditmaal wel de nodige waarde worden toegekend. In tegenstelling tot wat er in de vorige interland uit tegen Hongarije werd gescoord, toen achter de jurytafels vrien delijkheid troef moet zijn geweest, werd tijdens deze wedstrijd streng geoordeeld. Met ingang van januari 1980, als er al thans geen uitstel komt, worden nieuwe richtlijnen van de internationale turnfe- deratie voor het jureren in de praktijk gebracht. Er wordt op het ogenblik druk „gesleuteld” aan details die er, alles bij de bel bij Bram Leeuwenhoek, die tijdens de Spelen van 1980 als chef d’équipe zal optreden. Weliswaar stelde Angela Rohof in haar thuiswedstrijd met William Teil ernstig teleur en liep ook Magda van Loo door een val heel wat strafpunten op, dat neemt niet weg dat de vaderlandse milita- ry-wereld zelden over zoveel talent in de breedte zal hebben beschikt. In Boekelo bijvoorbeeld werden toppers als Martin Lips en Harry van den Brink (nationaal titelhouder in 1978) nog gemist en zadelde ook ex-kampioene van Nederland Alice Waanders haar paard niet. Met Stibbe, De Jonge en Van der Schans gevoegd bij dit trio kan het NOC nog amper met reden twijfelen over de vraag of Nederland als equipe in Moskou kans maakt op een plaats bij de eerste acht. Voor dat succesje zorgde Guus van der Vlugt, die de echtgenoot van Koppen, Hans Rpke met 1-15,15-11,15-12 versloeg. JAN PREENEN De eindstrijd nam drieëneen half uur in beslag. Nadat hij de openingsset had ver loren had Gerulatis de partij vrijwel voortdurend onder controle. Pas in de vierde set kwam hij weer in moeilijkhe den. Vilas stribbelde heftig tegen toen Gerulatis de partij wilde uitmaken. De Argentijn deed vijf setpunten teniet, alvo rens hij het op het zesde definitief werd verslagen. Gerulutis hield aan deze overwinning 69.000 gulden over; Vilas 35.000 gulden. In de halve finale had Gerulatis met 6-1, 7-6 gewonnen van de Portoricaan Francisco Gonzalez en had Vilas met 6-4, 3-6, 6-1 de Australiër Kim Warwick verslagen. De Italiaan Adriano Panatta heeft gis teren een demonstratietennistoernooi in Rome gewonnen. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Corrado Barazzutti met 6- 4, 2-6, 6-3. In de halve finales had Baraz zutti voor een stunt gezorgd door de Ame rikaan John McEnroe terug te wijzen. De setstanden waren 7-6, 6-3. Met dezelfde cijfers zegevierde Panatta over de Ameri kaan Sandy Mayer. McEnroe was in het geheel niet te spre ken over de houding van het Italiaanse publiek, dat de eigen spelers voortdurend toejuichte en de Amerikanen tracteerde op een luid boe-geroep. De strijd om de derde plaats, tussen Mayer en McEnroe duurde slechts elf ga mes. De Amerikanen voelden zich door de negatieve instelling van het publiek niet meer geroepen verder te spelen. Zij pak ten hun spullen bij elkaar en verlieten de „arena”. De Limburger Mark Albert heeft in Veldhoven ook het tweede sateliettoer- nooi op zijn naam gebracht. In de eind strijd trof hij dezelfde tegenstander als vorige week in Ede, de Hongaar Zoltan Kuharsky. Albert zegevierde in Veldho ven met 6-2 en 7-6. Joop Zoetemelk heeft de 54e editie van het criterium der azen, een wielerwed strijd achter demies, gewonnen. Patrick Dereu en Didi Thurau voeren het klasse ment aan in de Zesdaagse van Dortmunt. Het koppel heeft een ronde voorsprong op Clark/Schutz en Peffgen/Fritz. De Italia nen Saronni en Moser hebben in Bergam beslag gelegd op de Trofeo Baracchi. Een koppeltijdrit voor amateurs om de Trofeo Valco werd gewonnen door de Nederlan der Broers en de Brit Jones. De Amerikaan Bill Rodgers is gisteren voor de vierde maal winnaar geworden van de marathon van New York. De Ne derlanders Nijboer, Vriend en Terbroke eindigden respectievelijk als elfde, der tiende en zeventiende. De strijd bij de dames leverde winst op voor de Noorse Grete Waitz. Het bridgeteam van de Verenigde Sta ten is in Rio de Janeiro wereldkampioen geworden door een overwinning (253-248 punten) op Italië. Nederland heeft in Merksem de 84e landenwedstrijd korfbal tegen het Belgi sche twaalftal in winst omgezet. De eind stand was 10-9. Sittardia bereikte de tweede ronde in het toernooi om de Europese beker voor handbalkampioenen door ook de tweede wedstrijd tegen Fola Esch te verslaan. De Luxemburgse titelhouder werd in eigen zaal met 25-2 opzij gezet. g-MW, sad-Ro- ix-PEC -F eyen- 1 1 J 3 ngen 0- terdam- W 0-3, Cam- •acles 2- endam- 26- 9 9- 6 26-12 13- 3 13- 5 15-11 21-11 14- 7 14- 9 I 12-14 7- 5 12- 13 13- 17 9-15 9-18 12-23 7-13 5-25 10-31 ifschap. rijd FC amen. Graaf- ur, Hel- V-SW. dingen de Gro- dam. SYDNEY. De Amerikaan Vitas Ge rulatis heeft het internationale tennis toernooi om de open Australische indoor kampioenschappen in Sydney gewonnen. Gerulatis rekende in de finale in vier sets af met de Argentijn Guillermo Vilas: 4-6, 6-3, 6-1, 7-6. u last, AZ 1-0, Fey- Vjax ge- e-Excel- llem I]. elkaar, toe moeten leiden dat facetten als risico, stijl en originaliteit meer dan voor heen in de beoordeling worden betrokken, waarbij dan gemaakte fouten minder zwaar mogen worden aangerekend. Hoewel deze normen nog niet worden gehanteerd, is het bijna niet te vermijden WI»r KLOPT JUSET/vSgS,2F ^PUGFVBUIX vursswxw&wx GRAT'S I POPr^tfiip rMVfLOWFv!/ UITSLAGEN HALVE FINALES Duinwijck-Malm0 5-2; Gentofte-Mülheim 7-0. FINALE. Duinwijck-Gentofte 1-6. Gedetailleerde uitslagen finale (Nederlandse namen eerst): Rob Ridder-Morten Frost 6-15 5- 15; Guus van der Vlugt-Hans RBpke 1-15 15-11 15-12; Inge Robbé-Lene Koppen 2-11 0-11; Paula Kloet-Kirsten Meier 2-11 10-12; Rob Ridder/Piet Ridder-Morten FrosVSteen Skovgaard 4-15; 6- 15; Marja Ravelli/Sylvia Robbé-Lene Koppen/ Ann Skovgaard 3-15 7-15; Marja Ravelli/Guus van der Vlugt-Ann en Steen Skovgaard 2-15 6- 15. De Westduitse turnplueg, die 2 en 3 november in Beverwijk tegen Nederland uitkomt, heeft in Györ de interlandwedstrijd tegen Hongarije met bijna dertien punten verschil verloren: 379,45-366,70. Vorig jaar bij de wereldkampi oenschappen in Straatsburg eindigde Honga rije als vierde en werd West-Duitsland negen de. Het verschil tussen de twee teams bedroeg toen 8.55 punten. 21- 9 19- 7 19-13 22- 11 18-11 14- 9 12-14 12- 16 16 20 14-20 13- 14 11- 14 13-17 13-19 10-17 9-11 12- 15 7-17 -F eyen- :t in de Al na het afwerken van de verplichte oefenstof op vrijdagavond, was het in sprekende cijfers duidelijk geworden dat Nederland deze interland eenvoudig niet kon verliezen. De enige Noorse deelneem ster die zich tot de Westeuropese top mag rekenen was Hanne Kraft-Johanssen, die zó sterk voor de dag kwam, dat ze ook op de tweede dag uitsluitend jury-waarderin gen van 9 en hoger oogstte. Dit leverde haar een totaalscore op van 73,15, waar mee ze Ingrid Bolleboom met een verschil van 0,3 punt de baas bleef. Dat bezorgde haar de eerste plaats in het individuele eindklassement. Voor het overige presenteerden de Noorse meisjes zich als goedwillende turnsters, die niet de indruk wekken ten koste van zeer veel inspanning naar een (Van onze sportredactie) HAARLEM. De troostprijs in de vorm van de tweede plaats had voor Duinwijck dezelfde waarde als de hoofdprijs. Dat het Deense Gentofte ook het tweede Europa Cup-toernooi badminton voor landskampioenen zou winnen, stond al bij voorbaat vast. Zaterdagavond onderstreepte de Nederlandse bondscoach Steen Sorensen nog eens de kracht van de uit louter kampioenen samengestelde formatie nog eens door op te merken: „Zelfs al zou je de krachten van de drie halve finalisten Duinwijck, Mülheim en Malmö; bundelen, dan nog zou het erg moeilijk, zo niet onmogelijk, zijn om van Gentofte te winnen”. Gistermiddag maakten de Denen zelf duidelijk dat zij op Europees niveau geen enkele vorm van concurrentie dulden. Or ganisator Duinwijck werd toen in de fina le in zijn eigen hal in Haarlem met 6-1 weggespeeld. Die nederlaag kon het toer nooi voor de Nederlanders echter niet meer kapot maken. In de voorbeschou wingen was namelijk met enige zorg aan gekeken tegen dit evenement, omdat de sterkste dame, Marjan Ridder, met een been in het gips aan de kant moest blijven, nadat zij enkele weken geleden in Dene marken haar achillespees had gescheurd. Guus van der Vlugt: „Zonder Marjan za gen we het somber in en vroegen we ons af of we wel door de voorronden zouden komen”. Die vraag werd vrijdag en zaterdag krachtig beantwoord. Het Portugese Gruppo Dramatico en het Joegoslavische Jezica werd met nederlagen van 7-0 duide lijk gemaakt dat zij op badmintongebied de vertegenwoordigers zijn van ontwikke lingslanden. Alleen de tweede keus van Wimbledon (in Engeland wordt het Euro pa Cup-gebeuren nog niet serieus geno men, waardoor onder andere Gillian Gilks en Paul Whetnall ontbraken) bleek de beginnerscursus achter de rug te heb ben en beperkte de schade tot 5-2. Op dat moment leek de zwakte van de dames Duinwijck te zullen opbreken in de halve finale, temeer omdat tegenstander Malmö kon beschikken over de nummers twee, drie en vier van Zweden bij de dames en de nummer één bij de heren: Sture Johnson. De Europese kampioen van 1971 werd echter voor het eerst in zijn carrière verslagen door Rob Ridder (15-8, 15-11), Piet en Rob Ridder waren in het heren-dubbel veel te sterk voor Hakan en Lennart Larsson en Marja Ravelli weer legde de stelling als zou Duinwijck alleen op de heren zijn aangewezen. Ravelli won in het enkelspel van Brit Marie Larsson (12-9, 11-0) en haalde bo vendien met Guus van der Vlugt in het gemengd-dubbel het beslissende punt (4- 3) en de toegangskaarten voor de finale binnen. 35 - 37. Inemers: ibedrag: tweede ,35; vier- 449,81. De gebeurtenis in het voor alle rassen opengestelde stadion Loftus Versfeld in Pretoria werd in Zuid-Afrika als het grootste sportevenement van de laatste jaren beschouwd. Zware regenbuien en onweer bedreig den tot op het laatste ogenblik het evene ment. Toen om half elf s’ avonds de ont moeting begon, was John Tate 109 kilo gram en Gerrie Coetzee 101 kilogram zwaar. Tot in de zevende ronde leek het erop alsof de Zuidafrikaan wel een kans had, maar toen landde de Amerikaanse ghetto-boy, zoals hij door de Amerikaanse sportjournalisten wordt genoemd, in een killer-punch die Gerrie volkomen ver lamde. Vanaf de tiende ronde probeerde Coet zee alleen nog maar aan de harde slagen van Big John te ontkomen. De gong redde hem feitelijk van een knock-out. Toch hield hij nog vol tot het bittere einde. In de strijd voor „mijn vaderland” zoals Gerrie het graag formuleerde, sloeg Tate Coetzees linkeroog open. De wenk brauw was achteraf erg gezwollen. Tates manager Ace Miller zei later: „Gerrie onderschatte eenvoudig Johns krachten”. nog eens tweemaal in de nationale selec tie. Bovendien spelen Kóppen en Frost regelmatig toernooien, zodat extra trai ningen niet eens ingelast konden worden”. Vooral Frost werkt in deze weken een zwaar programma af. In tegenstelling tot Kóppen is Frost geen prof, maar aange zien hij er als student geschiedenis niet tegenop ziet een jaar extra te studeren, legt ook hij het accent duidelijk op bad- terecht dat jury’s in dit stadium hun beoordelingen al een beetje naar de nieu we richting ombuigen. Mèt daarbij de reële opvatting dat niemand met het ge ven van „cadeautjes” gebaat is. En zeker niet de Nederlandse ploeg, die over veer tien dagen, als laatste wedstrijdvoorberei ding, in Beverwijk tegenover West-Duits land komt te staan en daarna nog slechts een paar weken over heeft alvorens de reis naar Fort Worth kan beginnen. De enige die deze keer duidelijk bene den de verwachting bleef, was Debbie Amson. Bij de verplichte oefenstof liep ze al een grote achterstand op. En een dag later met uitzondering van een goede brugoefening die haar, evenals vrijdag avond, een 9 opleverde benadrukte ze opnieuw vormverlies. Voorts werd hier en daar puntenverlies geleden door oververmoeidheid, zoals Marleen Houter, die aan de brug-ongelijk met haar voet achter de lage legger bleef haken, waar door ze zeer onelegant op de mat terecht kwam. Overigens mocht ze enigszins als excuus aanvoeren dat de brug en daar klaagden alle deelneemsters over een hinderlijke vering bezat, waardoor met name het „hechten” nogal eens proble men opleverde. Het landenklassement leverde een overwinning op voor Ierland met minus 229.20 punten. Tweede werd Engeland (261,80) en derde Frankrijk (340.00). Ne derland eindigde met minus 345.15 punten als vierde. Met de vierde plaats in de landenrang schikking trok het oranjekwartet toch aan ü- Lene Koppen: geen tegenstand van betekenis minton. Zo nam hij vorige week zondag deel aan het toernooi in Denemarken, was hij maandag en dinsdag actief in Zweden, maakte hij woensdag deel uit van het Deense team dat in Londen met 4-3 van Engeland won en is hij vanmorgen weer naar Canada gevlogen voor een invitatie- toernooi. Dat Gentofte in het Europa Cup-toer nooi niet tot zware inspanningen werd gedwongen, kwam voor Frost dan ook uitstekend uit. Gentofte prolongeerde het bezit van de beker door op weg naar de finale maar één game af te staan. Het Oostenrijkse Sankt Polten. Penarth uit Wales en Mülheim werden met 7-0 versla gen en alleen Duinwijck wist tenslotte nog een tegenpunt te scoren. De voorbereiding op de strijd om de Europese kampioenschappen, die van 13 tot 20 april 1980 in Groningen wordt gehouden, verloopt voorspoedig. Bondsdirecteur Rob Spee: „Wij zijn bijna rond. Van de sponsors hebben wij reeds toezeggingen voor bedragen tot 125.000 gulden gekregen. We komen nog tien mille te kort. Maar ik heb goede hoop, dat dit spoedig in orde is. We zijn nog met een aantal gegadigden aan het onderhandelen”. De totale kostenpot voor de E.K. gedraagt tweeëneenhalve ton. De NBB, de Nederlandse Badminton Bond, heeft het voordeel dat de deel nemende landen de onkosten voor ei gen rekening nemen. „Anders hadden we het ook nooit kunnen redden”, aldus Spee. rf- Hanne Kraft-Johanssen beste turnster van interland Nuttig oefenweekeinde turnploeg (Van onze sportredactie) HELLEVOETSLUIS. De verrichtingen van de Nederlandse keurturnploeg blij ven zich in een licht stijgende lijn bewegen. Hoewel de ruim uitgevallen zege over Noorwegen (361,60 tegen 353,05) niet mag worden overschat, bood ze toch wel zoveel houvast, dat trainster Leona Horvath niet bij voorbaat, als de wereldkampioenschap pen in Amerika ter sprake komen, de kansen op plaatsing voor de Olympische Spelen nihil hoeft te achten. Omdat het namelijk minstens even speculatief is, met grote stelligheid te beweren dat die sprong onmogelijk kan worden gehaald. ZEO, /VEMEIVSEN 1 PtAKKEfV TE6EN- kco«?r*6 ■poSTZESaS OP HUNmrvtfV ivcmtspuAP- 7 \Euihk.,''] Nederland Marleen Houter 35.35 8,90 8,40 9,05 Marijke Aarnoutse 36,45 8,90 8,95 Bibi Vos 36.35 8,55 9,35 Marja Huyting 36.15 8,60 8,85 Debbie Amson 35,20 8,95 9,00 Ingrid Bolleboom 36,65 9,05 9,05 Noorwegen Hanne Kraft-Johanssen 36,55 9,10 9,15 Siri Stenshorne 36,40 8,85 9,10 Janne Bore 35.15 8,50 8,50 Kate Sörhus 35,25 8,70 Berit Lien 34.30 8,10 Siv Brun 34,05 8,10 Kjersti Loken (reserve) 33.30 8,35 7,50 7,85

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15