PREMIER NEEMT VOORLOPIG PLAATS IN The Times 3 OBSERVER MELDT: Zia: Pakistan Carter bemoeide zich VS zouden 300 F-5’s willen r EG: grootscheepse hulp voor Cambodja gaat weer verschijnen met Zimbabwe-overleg in Europa Dode bij beving in Indonesië In Voerstreek 138 arrestaties Akkoord Vietnam-Thailand moet islamitische republiek worden Overstromingen in Sinaïwoestijn w Uitgevers Niet persoonlijk Hol-ogig Grap Kasteel 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 OKTOBER MAANDAG 2 2 door Nico Scheepmaker weerd lënten esters (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan, is gisteren afgetreden. Hij kon het niet langer eens zijn met de Israëlische regeringspolitiek inzake de Palestijnse autonomie. Zijn plaats wordt voor lopig ingenomen door premier Begin zelf. Het aftreden van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken wordt door voor- en tegen standers gezien als een regelrechte bedreiging voor het voortbestaan van de regering-Begin. partij iel heeft mannen ren ge- fé. Vijf, m open- Bij de ewond. ingen ingen iningen :en, dat cties in lere sa- Voor-I ;e gede- iie be- gezettel 'edepu- ssiden- svrouw partij- sturen, iter het (Van onze redactie buitenland) ASHFORD-CASTLE (IERLAND). De lidstaten van de Europese Ge meenschap zullen een grootscheepse reddingsactie starten om de hongers nood in Cambodja te bestrijden. Dit heeft de Ierse minister van Buiten landse Zaken en voorzitter van de Europese ministerraad van Buiten landse Zaken, Michael O’Kennedy, gisteren gezegd na afloop van twee daagse informele besprekingen van de raad in Ashford-Castle in Ierland. trijfël Aftreden minister Dajan bedreigt kabinet-Begin SS S Mahabad weer in handen Koerden lag in n een (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Koerdische opstan delingen hebben het grootste deel van de stad Mahabad in het noord westen van Iran zaterdagavond na hevige gevechten heroverd, zo is van inwoners van Teheran vernomen. over de toekomst van Zimbabwe in Londen op gang te houden. Dit heeft het liberale Britse weekblad The Ob server gisteren meegedeeld. nd van mwoor- ren van tiënten- i de be- nun pa- richten. sters en i Fries- gehou- ries als i motie den en lademy ir heeft over te enland- d) an het ■heiden Zolksu- i zater- en een louden icht te- rheids- ?n had igeveer r vlag- een de- ng uit e voor- ïjeugd. ngeren Guerrillastrijders zeiden dat de plaatse lijke politiekazerne is bezet, maar dit is niet bevestigd. De strijdkrachten hebben de stellingen van de opstandelingen beschoten. Hoe veel doden er zijn gevallen is niet bekend. De Koerden zeiden dat de gevechten waren uitgebroken nadat militairen de wegen naar Mahabad hadden afgezet en de stad hadden geblokkeerd om de op standelingen te kunnen overmeesteren. De meeste regeringsgebouwen kunnen al als in handen van de Koerden worden beschouwd omdat de meeste ambtenaren achter de zaak van de Koerden staan, aldus de zegslieden. Bij Naqadeh in het noordwesten hebben Koerden een kolonne politietroepen in een hinderlaag laten lopen. Het vuurge vecht duurde twee uren en de provinciale politiebevelhebber werd gewond, aldus de staatsradio, die zei dat het incident vrij dag was gebeurd. De Koerden hebben ook het radio- en televisiestation in handen, maar de inrich ting was al vernield. President Carter zou zich persoonlijk met de voortgang van het overleg hebben bemoeid, op verzoek van president Julius Nyerere van Tanzania, een van de vijf frontlijnstaten die tot dusver het Patriot tisch Front van Nkomo en Moegabe steun den, maar er steeds duiderlijker op uit zijn om een einde te maken aan het bloed vergieten in Zimbabwe. EILATH (AFP) Bij noodweer dat gisteren Sjarm-el-Sjeikh in het zuiden van de Sinai trof, zijn volgens de eerste berich ten twee mensen omgekomen en worden er twee vermist. Onweer en enorme regenbuien richtten vernielingen aan de weg van Sjarm-el- Sjeik naar Eilath aan. Telefoonkabels be gaven het. Honderden toeristen die hun weg geblokkeerd zagen, zijn met militaire vliegtuigen vervoerd. In de Egyptische hoofdstad Cairo zijn zaterdag 31 mensen omgekomen bij een botsing op een overweg tussen een goede rentrein en een autobus. Frank- ■t zich ten die gingen Daar- lisaties vrou- dat de is ge- lemen. te ge- swerk, Het is at het 1 gaat op be- ligers- celijke iuwen- econo- Enzovocut. Voor zeven uren had uitge verij Spectrum zijn kasteel dus even opge trokken in het Hilton Hotel. Aan tafel zei Boekovski dat hij niet tevreden was over zijn Engelse, Amerikaanse en ook Zweed se uitgever. „Ze maken reclame als dat nog geen zin heeft, geven eerst een dure gebonden editie uit om „uit de kosten te komen”, en gooien pas na één of twee jaar de pocketeditie op de markt als niemand zich het boek meer herinnert. Waarom niet meteen een pocketeditie die de werke lijk geïnteresseerden kunnen betalen, dan kom je toch ook uit de kosten? Nee, is dan het antwoord, de recensenten schrijven alleen over de hardcovers. Maar we ma ken toch geen boeken voor recensenten, maar voor lezers? De Franse uitgever is begonnen met de pocketeditie, de eerste 100.000 exemplaren zijn al zo goed als verkocht, er komt nu een herdruk van 30.000 exemplaren, en nog eens 15.000 exemplaren in een gebonden uitgave voor wie dat speciaal willen”. Uitgevers! Vladimir schudde zijn wijze hoofd. Hij had de Amerikaanse uitgever van Solzjenitsyn gevraagd, of hij diens boeken gelezen had. „Ja, maar niet per soonlijk", had deze marxist geantwoord. Spectrum geeft „Kasteel tussen vier mu ren” uit als paperback voor ƒ27.50, wat een redelijke prijs genoemd mag worden voor een boek van 428 pagina's. De eerste keer ontmoette ik Boekovski in december 1976 in Amsterdam, toen hij onverwacht naar het Westen was overge heveld na twaalf jaar als politiek gevange ne in psychiatrische inrichtingen, gevan genissen en werkkampen te hebben door gebracht. Hij zag toen even „afgetraind” en hol-ogig uit als Johan Cruijff na een zware Europa-Cupwedstrijd, alleen min der nerveus. Bijna drie jaar later blijkt hij 16 kilo te zijn aangekomen, hij ziet er welgedaan uit, een paar kilo minder zou geen kwaad kunnen. Voor het overige maakt hij dezelfde intelligente, uitgeba lanceerde indruk als direkt na zijn vrijla ting. Hij studeert fysiologie in Cambridge en komt op het ogenblik niet meer aan schrijven toe. Wat hij doet, doet hij blijk baar altijd met volle overgave: eerst als dissident, daarna als politiek gevangene, vervolgens als schrijver en nu dus als student. Afgelopen dinsdag overlegden de lei ders van het Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe, in het geheim met de attaché voor Afrikaanse zaken van de Ameri kaanse ambassade in de Britse hoofdstad. Nederland geeft overigens minder hu manitaire steun aan het Patriottisch Front dan in voorgaande jaren. Dit blijkt uit hetgeen het ministerie voor Ontwikke lingssamenwerking en een der leiders van het Front, Moegabe zaterdag hebben mee gedeeld na afloop van een gesprek tussen Moegabe en minister De Koning. Via parti culiere organisaties zal Nederland goede ren ter waarde van een half miljoen gul den ter beschikking stellen ten behoeve van slachtoffers van het conflict. „In een later stadium" en „indien de noodzaak tot meer steun concreet blijkt”, zal aanvullende steun van nogmaals een half miljoen „in welwillende overweging worden genomen”, aldus het ministerie. In 1976 werd de ZANU van Moegabe en de ZAPU van Nkomo, die samen het Patriot tisch Front vormen, hulp in de vorm van goederen tot een bedrag van 1,25 miljoen verleend. In 1977 en 1978 telkens 1,5 mil joen. Moegabe, die dit weekeinde voor een kort bezoek in ons land was, wilde niet het bedrag noemen, waarvoor hij steun had gevraagd. 1 heeft ■icht in an het brand- mrstof- weg te ettelij- >rand is om een ituurge- n van een na- iet huis keer en veg 27, ien ver- igesteld „In de Sovjet-Unie wordt alleen nog maar Hebreeuws en Chinees geleerd. He breeuws voor de Russen die weggaan en Chinees voor de Russen die blijven”. Dit was de enige Sovjetgrap die ik zater dag in het Hilton Hotel hoorde gedurende de zeven uur dat een twintigtal Nederlan ders de gast was van uitgeverij Het Spec trum ter gelegenheid van de verschijning van „Kasteel tussen twee muren” van Vladimir Boekovski, dat zelfs door aarts- criticus Andrej Amalrik, die niet gauw iets goed of in orde bevindt, als een uitste kend boek wordt aangemerkt. KARATSJI(Reuter). President Zia- Oel-Haq van Pakistan heeft in een vraag gesprek gezegd dat hij de democratie naar westerse stijl in Pakistan wil vervangen door een islamitische republiek. Tegen het dagblad Hoerriyet zei hij spoedig stap pen te zullen nemen om een nieuw islami tisch politiek stelsel in het land te introdu ceren. Vorige week stelde Zia de verkiezingen die volgende maand zouden worden ge houden, voor onbepaalde termijn uit en verbood hij politieke activiteit. In het vraaggesprek zei de president van plan te zijn een commissie in te stellen die bijzonderheden moet vaststellen voor de structuur van een islamitische demo cratische regering en de islamitische ver- kiezingsmethode. Voorts zei hij dat alleen praktiserende moslems zouden kunnen worden benoemd als verkiezingskandida ten en dat de kiezers zouden moeten vol doen aan minimum-eisen. Niet iedereen zal stemrecht krijgen, aldus Zia. JAKARTA(AFP). De aardbeving die zaterdag de Indonesische eilanden Bali en Lombok heeft getroffen, heeft aan één persoon het leven gekost. Negentien men sen raakten gewond. Dit heeft het Indone sische persbureau Antara vandaag ge meld. Door de aardbeving, die een kracht van 5,8 had op de schaal van Richter, is een groot aantal gebouwen beschadigd. antwoordelijkheid uit, meer vluchtelingen op te nemen als zij bij andere landen in Zuidoost-Azië en met name Thailand erop aandringen vluchtelingen toe te laten, al dus O’Kennedy. Intussen zijn Vietnam en Thailand het eens geworden over een beleid, dat 2,5 miljoen mensen in Cambodja van de hon gerdood zal redden en zal voorkomen dat de strijd in Cambodja zich uitbrejdt tot andere landen in het gebied. Dit is zater dag door een hoge Vietnamese diplomaat in Bangkok meegedeeld. De Vietnamese minister van Staat Nguyen Co Thach zie tot verslaggevers op een persconferentie op de ambassade van zijn land in Bangkok, dat Vietnam huma nitaire hulp aan Cambodja toejuicht. Hij beloofde, dat 200.000 man van de geregel de Vietnamese strijdkrachten uit Cam bodja zullen worden teruggetrokken, „als de toestand daar veilig is”. Vietnamese soldaten zullen de grens met Thailand niet overschrijden, ook niet als ze tegenstan ders achtervolgen, aldus de diplomaat. Gistermorgen zijn drie Thailanders en een Cambodjaan om het leven gekomen toen in het grensgebied tussen Cambodja en Thailand een granaat ontplofte op het grondgebied van Thailand. Intussen heeft Terres des Hommes Ne derland een aanloopbedrag van 100.000 ter beschikking gesteld en tevens een spe- I ciaal actiegironummer (100900) geopend I voor in nood verkerende vluchtelingen in het grensgebied tussen Thailand en Cam bodja. Het Comité Bootvluchtelingen heeft vo rige week al toegezegd zijn acties ook tot de in nood verkerende Cambodjaanse be volking te willen uitbreiden. Dajan maakte zijn ontslag gisterochtend bekend op de weke lijkse zitting van het kabinet. Hij las een korte verklaring voor en verliet daarop de vergadering. „Het was een genoegen met u gewerkt te hebben, tot ziens”, zei hij op zijn bekende abrupte manier tegen kabinetssecretaris Arieh Naor, die na afloop van de kabinetszitting Dajans ontslagbrief voorlas. Het was bekend dat Dajan al enige tijd overwoog het kabinet te verlaten. Alfgelopen donderdag had Dajan premier Begin al meege deeld dat hij van plan was af te treden, nadat hij eerder op 2 oktober in een brief aan premier Begin zijn onvrede had meege deeld. Bij die gelegenheid kondigde hij zijn ontslag per 1 januari aan. Dajan schreef toen dat hij de autonomieonderhandelingen als de hoofdzaak van het buitenlands beleid beschouwt, maar dat hij zich met die onderhandelingen niet bezig kon houden omdat hij zich niet met de lijn van de regering kan verenigen. Hetzelfde geldt voor de nederzettingenpolitiek op de bezette westelijke Jordaanoever. „Met wat mij werkelijk interesseert houd ik me niet bezig, en waar ik me mee bezig houd interesseert me niet”, zo vatte Dajan gisteren zijn beweegredenen samen. Dajan vindt dat hij zich als minister van Buitenlandse Zaken alleen met bijzaken, ceremonies en cocktailparties bezig hield. Dajans woordvoerder Naftali Lavie, die al enige weken van het voornemen van zijn minister op de hoogte was, zei dat Dajan Het Perzische persbureau PARS meld de dat Koerden met raketgranaten zater dag enkele legertanks in Mahabad hebben vernietigd. Aan beide zijden zouden ge wonden zijn. In de Koerdenstad Sanandaj waren za terdag winkels en kantoren gesloten uit protest tegen de dood van een vierjarig kind en drie anderen bij gevechten don derdag. Eenkele duizenden Koerden de monstreerden op straat Hij voegde er aan toe dat de Gemeen schap maatregelen moet en wil treffen om de „tot nog toe nooit voorgekomen om vang van de hongertragedie” in Cambod ja te bestrijden. O’Kennedy sprak van de „zeer tragische situatie in Cambodja”. De gastheer gaf te kennen dat noch de EG noch de lidstaten politieke voorwaarden zullen stellen aan de hulp. Wat slechts van belang is, is dat de levensmiddelen ook werkelijk de met hongersnood bedreigde Cambodjanen be reiken. Concrete beslissingen over de om vang van de hulpverlening zijn echter nog niet genomen. In dit verband bespraken de ministers ook het probleem van de weer groeiende vluchtelingenstroom uit Indochina. De Europese landen komen niet onder ver- (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Na een staking van elf maanden zullen het dagblad The Times en de weekeditie The Sunday Times weer verschijnen, vermoede lijk omstreeks half november. Welis waar moet dit nog door de leden van de betrokken vakbonden worden ge ratificeerd, maar dat wordt niet meer dan als een formaliteit beschouwd. De herverschijning werd gisteren na een marathonzitting van 26 uur tus sen de directie en vakbondsleiders bekendgemaakt, enkele uren voor het verlopen van een door de directie gesteld ultimatum. Op alle punten werd overeenstem ming bereikt, behalve over de bezet ting van de drukkerij. Dit laatste zal aan een arbitragecommissie worden voorgelegd en haar uitspraak zal voor alle partijen bindend zijn. De staking heeft het krantenbedrijf van Lord Thomson 100 miljoen gulden gekost. De staking werd verleden jaar no vember uitgeroepen, omdat de direc tie niet langer genoegen nam met de ongebreidelde acties van kleine groe pen employés die zonder machtiging van» hun bonden herhaaldelijk leid den tot vertragingen, kleinere edities en verlies van advertenties. Het be sluit van de directie om het bedrijf stil te leggen, werd door de Londense krantenwijk Fleet Street gezien als een poging om de macht van vakbon den in te perken. Of het daarin is geslaagd, blijft de vraag. Zeker is echter dat het uithou dingsvermogen van de vaknbonden deerlijk werd onderschat. Niettemin zei de directie gisteren dat het nu de meest vooruitstrevende overeen komst met de bonden had bereikt op het gebied van de nieuwe krantentec- nologie, vergeleken met welke Britse dagbladen ook. BRUSSEL (ANP). 138 arresta ties en zestien min of meer ernstig gewonden, plus een aantal verniel de rijkswachtvoertuigen, gewonde paarden en een vernielde reporta- gewagen van de Belgische Frans talige omroep, de RTBF. Dat was gisteravond de voorlopige balans die opgemaakt kon worden na een dag van harde gevechten tussen Vlaamse betogers en de rijkswacht in de Belgische voerstreek, gren- send aan Nederlands-Limburg. Vlaamse organisaties hebben in middels geprotesteerd tegen het „onnodig felle en harde optreden” van de rijkswacht. 64 leden van de extreem rechtse Vlaamse organisatie VMO (Vlaam se Militanten Orde) werden opge pakt en overgebracht naar de ge vangenis van Tongeren. Onder hen was de VMO-leider Armand-Albert Eriksson. De VMO’ers worden be schuldigd van bendevorming en overtreding van de wet op de privé- milities, omdat ze wapens (stokken) en uniformen droegen. Gisteravond was de rust in de Voerstreek weergekeerd. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Verenigde Staten hebben zich achter de schermen inge spannen om de onderhandelingen De Koerden hebben regeringstanks ver nietigd en een radiostation bezet. Ook gisteren werd hevig gevochten in Mahabad. altijd een actief en initiatiefrijk man was. Dat veranderde volgens Lavie een maand geleden. Sindsdien voelt Dajan zich als het ware werkloos. Een half jaar geleden nog weigerde Dajan Israel te leiden in de onderhandelingen met Egypte en de Verenigde Staten over de Palestijnse autonomie, die overigens tot dusver niets hebben opgeleverd. „Ik weigerde omdat ik niet het standpunt van de coalitie kon vertolken”, zegt hij nu. „Er moet een minister van Buitenlandse Zaken zijn wiens meningen door de regering worden geaccepteerd en ik ben die persoon niet”. Het solistische optreden van Dajan heeft in het recente verle den herhaaldelijk onder kritiek gestaan, omdat hij het regerings beleid stelselmatig leek te negeren en privé-gesprekken voerde met toonaangevende Palestijnen in de bezette gebieden. Premier Begin heeft nog geen opvolger voor Dajan in petto, maar er wordt druk gespeculeerd over vice-premier Yadin, minister van Justitie Tamir of minister van Binnenlandse Zaken Burg. Begin zelf heeft zich tot dusver erg op de vlakte gehouden over het ontslag van zijn minister van Buitenlandse Zaken. Hij gaf toe dat de regering verzwakt is, maar beloofde dat het probleem opgelost zou worden. Begin ontkende dat er zakelijke verschillen van inzicht tussen hem en Dajan waren. Hij noemde het besluit van Dajan een persoonlijke zaak, een ontwikkeling die hij betreurt. Het was volgens Begin niet mogelijk Dajan politiek tegemoet te komen, omdat deze helemaal geen alternatieven heeft voorgesteld. Voor- en tegenstanders van Dajan, binnen en buiten de rege ringscoalitie, zijn het over één zaak eens: het ontslag van Dajan is een nieuw bewijs van de algemene malaise waarin Begins kabinet verkeert. Binnen de coalitie is Dajans ontslag direct aangegrepen om een reorganisatie van de portefeuilles door te voeren, in de hoop dat een nieuwe verdeling van de ministeries redding zal brengen. Dajans besluit was koren op de molen van oppositieleider Sjimon Peres, die op de hele regering een beroep deed het voorbeeld van Dajan te volgen. Het ontslag van Dajan gaat binnen 48 uur in. Hij zal wel zijn zetel in het Israëlische parlement, de Knesset, behouden. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. In luchtvaartkringen in Europa is verbaasd gereageerd op sugges ties van de Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown om de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in Europa te „versterken” met bijna 300 relatief verou derde en erg eenvoudige F-5-straaljagers. Niet alleen in Europa, maar ook binnen de Amerikaanse luchtmacht bestaan grote twijfels over de haalbaarheid van derge lijke voorstellen. Browns’ plannen werden onlangs gepu bliceerd in het Amerikaanse legerblad Armed Forces Journal. De nieuwe toestel len zouden bestemd zijn voor de verster king van de zuidflank van de NAVO. De verbazing is vooral ontstaan, omdat Brown niet heeft duidelijk gemaakt of de F-5’s komen boven de honderden gloed nieuwe en hypermoderne F-16-jagers, die de Amerikanen in Europa gaan statione ren, of daarvoor deels in de plaats komen. Dat laatste zou voor de Europese landen nauwelijks aanvaardbaar zijn. Niet alleen omdat de F-5’s technisch veel minder zijn dan de F-16’s, maar ook omdat de Ameri kanen er juist alles aan gedaan hebben om hun F-16’s in Europa te slijten (Neder land koopt er 102) en dan zelf met minder genoegen zouden nemen. Bij de luchtmacht in Den Haag gaat men er dan ook van uit dat de aangekon- digde aantallen Amerikaanse F-16’s ge woon naar Europa zullen komen en dat het F-5-plannetje van tafel wordt gehaald, vooral omdat de Amerikaanse lucht macht volgens berichten uit Washington, zelf ook allerminst is ingenomen met de suggesties van Brown. Een traangaswolk en een kluwen bereden rijkswachters in het dorpje s-Gravenvoeren in de Voerstreek, waar zich tijdens het weekeinde ernstige ongeregeldheden voordeden. Zeker twintig mensen raakten gewond bij de gevechten. De rijkswacht verrichtte 138 arrestaties. Die ene zaterdag dat hij tijd had naar Amsterdam te komen verkocht en sig neerde hij eerst in de Bijenkorf 125 van zijn boeken in twee uur tijd, soms met uitvoerige opdrachten voor oude Russi sche dametjes die een bosje bloemen voor hem meegenomen hadden en huilden van ontroering. Daarna de luxe van het Hilton Hotel, als om te onderstrepen dat de tijd van de kunstmatige voeding, toen hij als hongerstaker weigerde te eten en zijn neusgaten werden uitgescheurd door de te dikke slang waarmee ze het vloeibare voedsel naar binnen werkten, voorgoed voorbij is. Garnaaltjes, paling en zalm vooraf. Daarna twee malse schijfjes vlees van een mij onbekende leverancier, met daarbij wat spruitjes en een struikje bloemkool waarop de kok alleen maai even geademd had, om de ergste rauw heid eraf te halen. Dat is deftig tegen woordig, goed voor de tanden. Een soort koffielikeur - zabaglione toe, het soort feestdis dus dat Boekovski in de gevange nis aanrichtte in het kasteel, waaraan hij iedere dag verder schetste. Om te ontko men aan het langzame wegzinken in het martelende, eentonig zich herhalende niets, probeerde hij altijd een potloodstift mee naar de strafcel te smokkelen, die hij gewoonlijk in zijn mond verborg. „En als het me lukte, zat ik mijn hele strafperiode op stukjes krant of gewoon op de vloer of de muur kastelen te tekenen. Niet zomaar een algemeen plan. Nee, ik gaf mezelf opdracht het kasteel helemaal op te bouwen vanaf de fundering, vloeren, trappetjes en geheime gangen tot aan de spitse daken en torentjes. Ik polijstte iede re steen, ik legde parket op de vloeren of betegelde ze met natuursteen, ik meubi leerde de zalen, hing gobelins en schilde rijen op, ontstak de kaarsen in de kande laars en de walmende harsflambouwen in de eindeloze gangen. Ik dekte de tafels en nodigde gasten uit, ik luisterde met hen naar muziek, dronk wijn uit bokalen en rookte daarna een pijp bij mijn kopje koffie”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3