Doos van Pandora gaat open Damiate Pers IJmuider Courant NOTITIES OVER: c O MAANDAG 22 OKTOBER 19 7 9 ij» M X. II I De regering lijkt er op uit te zijn het autosnelwegennet te verdubbelen. Men accepteert een toename van het aantal auto’s met vijftig percent en een toename van het aantal autokilometers van 55 miljard nu tot jaarlijks 78 miljard rond 1995. Voor wegen (aanleg en verbreding) wil deze regering elf miljard gulden uitgeven. Daar tegenover staat een uitgave van slechts vier miljard voor de verbetering van het vervoer per trein, tram en bus. Dat betekent tot 1995 elk jaar 700 miljoen gulden (nu 600 miljoen) voor de wegenbouw tegenover slechts 260 miljoen voor het openbaar vervoer (nu 400 miljoen), terwijl de tekorten van het openbaar vervoer nauwellijks mogen stijgen. Dit is de mening van de werkgroep „Milieubeheer Leiden”, als reactie op de regeringsbeslissing over het structuurschema Verkeer en Vervoer. Voorbereidingen om de indianenvervolgingen aan de kaak te stellen, door Kees Klaasse, de overheid en de auto, door Rien Polderman, een Victoriaans keurslijf dat wat sleets begint te raken, door Tom Nillissen. I u i ll WvTS MM J i Verdubbeling net autosnelwegen? I' Tribunaal oordeelt over indianenvervolging i 147,50 I I ,l I I Het algemene beeld is, dat de auto toch eigenlijk overal op de eerste plaats komt, behalve in de grote stadsgewesten. Voor het openbaar vervoer wordt met enige uitbreiding het huidige voorzieningen niveau als uitgangspunt genomen. Bepaald veel minder terughoudend betoont men zich ten aanzien van de uitbreiding van het hoofdwegennet. De regering gokt er ten onrechte op, dat er Het plan om de Yanoama-india- nen te verspreiden komt van de Braziliaanse minister van Binnen landse Zaken, Mario Andreazzo, onder wie zowel de ontwikkeling (lees: ontginning) van het Amazo negebied valt, als de behartiging van indiaanse zaken. In januari 1978 opperde de Am sterdamse Werkgroep Indianen Project 4iet idee om een onafhan kelijk en internationaal tribunaal op poten te zetten over de rechten en de positie van de oorspronkelij ke bevolkingen van de Amerika’s: de indianen. De groep bestaat uit een aantal Nederlandse organisa ties, dat zich al langer bezighoudt met het geven van voorlichting over deze autochtonen. in het landelijk gebied een ander verkeers- en vervoersbeleid kan worden gevoerd, dan in de grote stadsgewesten. Beide gebieden hebben onderlinge relaties. Wanneer men in het landelijk gebied de auto de vrije teugel laat, geeft dat ook in de grote stad een verergering van de overlast van het autoverkeer. Verdere aantasting van het openbaar vervoer zal het gevolg zijn. Wil men werkelijk een vermindering van de overlast nastreven, dan zullen aan het autoverkeer op het platteland en in de kleine steden eveneens beperkingen moeten worden gesteld, zo meent de werkgroep. „Milieubeheer Leiden” wijst er op, dat nergens in het structuurschema de gevolgen worden vermeld van de beleidskeuze ten gunste van de auto. De toename van de verkeershinder in de steden, de relatieve stijging van het aantal verkeersslachtoffers, de voortgaande versnippering en aantasting van natuur en landschap, het toenemend energieverbruik per hoofd van de bevolking, enz. enz. worden verzwegen. Op de zeer fundamentele kritiek van verschillende groeperingen, die een beleid voorstaan, waarin de rol van de auto veel minder sterk op de voorgrond staat, gaat de regering nauwelijks in. „Is de regering het eens met deze kritiek, maar niet tot een ander beleid in staat, of is de regering niet bij machte de kritiek te weerleggen”, zo vraagt de werkgroep zich af. Ernstige bedenkingen heeft de milieuwerkgroep tegen de manier waarop de regering de noodzaak van bepaalde wegen aannemelijk probeert te maken. In de berekeningen, die het standpunt van de regering ondersteunen is een groot aantal aannamen verwerkt, die opzichzelf kunnen worden bekritiseerd. De mogelijkheden van het openbaar vervoer worden in de berekeningen op minimaal gesteld. Men gaat uit van te lange wachttijden en te lang berekend voor- en na-transport. Daarentegen worden de mogelijkheden van het autoverkeer gemaximaliseerd. Voor het zoeken naar een parkeerplaats, en het weer wegrijden daarvan, heeft men een veel te korte tijd aangenomen. En de gemiddelde rijsnelheid van de auto in het spitsuur houdt geen enkel verband met de feitelijk gemeten snelheden gedurende deze tijd. Deze constructie leidt in de computermodellen, waarop de regering haar beleid baseert, tot een enorme vraag naar autovoorzieningen, terwijl voor het openbaar vervoer slechts een restfunctie is weggelegd. De werkgroep vindt, dat in het structuurschema Verkeer en Vervoer ook de relatie met de Ruimtelijke Ordening zoek is. Het verkeer en vervoersbeleid is strijdig met het beleid dat men in de Ruimtelijke Ordening zegt voor te staan. „Men kan niet tegelijkertijd volhouden, dat de leegloop uit de grote steden niet overal verspreid in het landelijk gebied terecht mag komen, maar dat men wel overal in Nederland zo snel mogelijk met de auto moet kunnen komen”, aldus de werkgroep. „Milieubeheer Leiden” vindt dan ook dat de het Instituto Indigenista Intera- mericano (Mexico). Tenslotte wil de werkgroep, dat de regering de zogenoemde „parallelstudie van de Nederlandse Spoorwegen” publiceert. In deze studie onderzoeken de NS of de aanleg van een nieuwe weg in het westen des lands gevolgen heeft voor de parallel aan deze geprojecteerde weg gelegen spoorlijn. Voor de beoordeling van de wenselijkheid van een nieuwe weg is van belang in hoeverre deze weg de marktpositie van het openbaar vervoer ondergraaft. Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening nauwer bij het verkeers- en vervoersbeleid moeten worden betrokken. Een misleidende werking heeft het woord „wegverbreding” volgens de werkgroep. De regering doet milieuvriendelijk: wegverbreding in plaats van nieuwe wegen. Dat deze „verbreding” in een aantal concrete gevallen een verdrievoudiging van de verkeersoppervlakte betekent, zegt de regering er niet bij. Als argument voor nieuwe wegen noemt de regering vaak de veiligheid. De werkgroep vraagt zich af of de situatie er met nieuwe wegen werkelijk zo veel veiliger op wordt. Is er wel gedacht aan de extra aansluitende wegen die nodig zijn, de oude weg in de nieuwe situatie en het feit dat een nieuwe weg nieuw autoverkeer zal aanmoedigen? Zou de veiligheid niet meer gebaat zijn, wanneer het geld dat nu in wegen wordt gestopt, zou worden geïnvesteerd in direct op de vergroting van de veiligheid gerichte maatregelen? zo vraagt „Milieubeheer Leiden” zich af. uit elkaar rukken van gezinnen en als slaaf verkopen van kinde ren, in het bijzonder meisjes voor prostitutie; ontkenning en vernietiging van culturele tradities van de Aché, waaronder het gebruik van hun taal, traditionele muziek en reli gieuze gebruiken. DIRECTIE Damiate Pers b.v Mr H.C. van der Mije I l J HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning V die om del: plai een ove den dan gen bou ove Dat bev O reet huk wijl kw< mot met fent plal het zijn voo oim en M het gaai den bou lege O gers en v ners de i OU' de W. hei wo nie Wi ge dei zie inr dal boi kei de: D Voll de tijdt geul van deli kinj de I vest ten ontl de 1 noei torn sen heei altij alle teer tuss de o gem niet dat ven ii B: kinj ven bete Goe verl wor A bek sub: II l; I' afslachting van de indianen buite de reservaten door jagers en slavenhandelaars met hulp van de strijdkrachten en door leden van de regering oogluikend toeges taan en zelfs aangemoedigd; Oi in a mee wez subi min Doel van het tribunaal is de zaak van de indianen op grote school en in wijder verband aan de orde te stellen; hun zaak onder de aandacht te brengen van poli tieke, kerkelijke en andere gezag hebbende organisaties en perso nen en tevens de publieke opinie te mobiliseren. Daarbij zijn de ini tiatiefnemers zich ervan bewust dat ook de bestrijding van het mede door Hollywood verspreide beeld over indianen aandacht ver dient. De initiatiefnemende stichting gaat ervan uit dat de indianen het recht hebben op hun eigen cul tuur, taal en grondgebied en dat door derden wederrechtelijk in bezit genomen gronden hen beho ren te worden teruggegeven. Om het tribunaal internationaal te maken zijn ook contacten gelegd met andere Europese organisaties zoals de Russell Peace Foundati on (Engeland), Die Gesellschaft für bedrohte Völker (West-Duits- land), IWGIA (Denemarken), Sur vival International (Engeland) en enigen in wie de Zuidamerikaanse indiaan nog een pleitbezorger vindt. Het protest zal echter vrij wel zeker door de minister wor den genegeerd, gezien de onderge schiktheid van de indianen aan minerale rijkdommen en de enor me houtreserves van het amazo- newoud, die Brazilië op steeds alarmerender schaal wil gaan ont ginnen. Het Braziliaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het plan opgevat om ongeveer negen duizend Yanoama-indianen van uit hun gebied over te brengen naar een reservaat dat bestaat uit 21 losse stukken land. De Yanoa ma-indianen leven in het zuiden van Venezuela en het noorden van Brazilië, een gebied met tropische regenwouden en het stroomge bied van een aantal machtige ri vieren, waaronder de Orinoco. Andere zaken, waarvan is voor gesteld ze op het tribunaal aan de orde te stellen, zijn de onvrijwilli ge sterilisatie van indianen in Noord- en Zuid-Amerika, de posi tie van de indianen in Guatemala, de activiteiten van missie en zen ding, de kolonisatie van Bolivia door blanken afkomstig uit de zui delijke Afrikaanse landen (Zuid- Afrika, Rhodesië, Namibië) en de westerse onderwijssystemen. Teneinde een zo duidelijk moge lijk inzicht te krijgen wil de orga nisatie ook aan zoveel mogelijk betrokkenen (multinationals, mis sie en zending, regeringen) gele genheid geven hun standpunten naar voren te brengen. Zij zullen op de hoogte worden gesteld en verzocht aanwezig te zijn. Zij zijn de grootste nog betrek kelijk in afzondering levende groep indianen in het uitgestrekte regenwoud van Brazilië. Velen van hen leven nog in natuurlijke staat en hebben nooit contact ge had met een niet-indiaan, al zijn door hun grondgebied verscheide ne wegen aangelegd. De Werkgroep Indianen Project meent dat de problemen van de indianen internationaal nauwe lijks bekend zijn, terwijl toch een voortdurende strijd gaande is en de rechten ingeperkt worden door nieuwe wetten (Cunningham Bill in de VS; de landrechtenwet in Brazilië e.d.). Slechts spectaculai re gebeurtenissen, zoals Wounded Knee, worden door de media ge signaleerd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ïF Paus Johannes Paulus II in Ierland Volgende maand wordt er in de republiek Ierland weer een deuk geslagen in het schijnheilige pant ser van valse Victoriaanse deugd zaamheid. Dan namelijk treedt in de republiek een wet in werking die de verkoop van voorbehoedmidde len toestaat. Tenminste aan die Ie ren die over een trouwboekje be schikken, want buiten echtelijk ver band wordt louter op deugdzaam heid gerekend. Althans dat wil de openbare moraliteit, daarin op de bekende wijze voorgegaan door de in de republiek nog erg invloedrijke roomskatholieke kerk. Ondanks het feit, dat paus Johan nes Paulus II nog maar een paar weken geleden tijdens zijn bezoek aan Ierland, de bevolking opriep zich verre te houden van zaken als abortus en echtscheiding en de voordelen van een reine levenswan del met breed palet schilderde, kun nen de Ierse vrouwen zich in no vember met een wat geruster hart ter slaapkamer begeven. Het is overigens niet uitgesloten dat de echtelieden die van een voor behoedmiddel gebruik willen gaan maken, daar nog flink wat moeite voor zullen moeten doen. De midde len zijn uitsluitend op doktersre cept te verkrijgen en naar schatting 6000 Ierse apothekers, de helft, heb ben al laten weten een dergelijk recept niet te zullen honoreren, om dat hun geweten dat niet toelaat. En het is een publiek geheim, dat ook veel artsen heftig worstelen met dat geweten, al zijn er van deze be roepsgroep geen cijfers beschik baar die kunnen laten zien bij hoe- velen het geweten de bovenliggende partij is geworden. Verbazing behoeft de houding van de apothekers en van een aan tal artsen niet te wekken. De behan deling van deze zeer behoudende wet heeft een jaar geduurd en de emoties laaiden gedurende die tijd op als vuur op een rieten dak. De kerk liet weten het wetsontwerp „immoreel” te vinden en tegenstan ders spraken van een „doos van Pandora” die ongetwijfeld zal lei den tot een maatschappij waarin niets meer heilig zal zijn. In het parlement riep een volksvertegen woordiger geprangd uit, dat men wetten kan veranderen maar de Tien Geboden voor immer en on veranderlijk zijn. Vier roomskatho lieke bisschoppen lieten de Ierse overheid weten niet gediend te zijn van burgerlijke bemoeienissen met de moraal en verboden het de ka tholieken (ongeveer 94 procent staat als zodanig geregistreerd) voorbehoedmiddelen te gebruiken. Deze mensonterende praktij kenwaren enzijn er voornamelijk op gericht het grondgebied van de Aché vrij te maken voor kolonisa tie, veelal door veeteeltbedrijven. Deze schendingen van de mensen rechten van de Aché zullen, al thans wanneer hiertegen geen maatregelen worden genomen, ui teindelijk resulteren in de totale uitroeiing van het Aché-volk. Hun aantal werd in 1974 nog geschat op ongeveer 1100. 14,80 f 42,60 56,50 167,70 220,50 f 0,75 slavernij, marteling en doden van indianen in reservaten in Oost-Paraguay; onthouden van voedsel en me dicijnen aan de Aché, resulterend in hun dood door verhongering en ziekte; r4MHi Indien de Yanoama’s over 21 stukken land worden verspreid, is hun doodvonnis als volk gete kend. De uitgekozen gebieden zijn te klein om zich zelfstandig in stand te kunnen blijven houden. Bovendien zal door deze ver strooiing de onderlinge verbon denheid verdwijnen. Daarbij komt dat deze verspreide kleine gebieden veel toegankelijker zijn voor mijn- en wegenbouwers en houtfabrikanten, dan het huidige woongebied van de Yanoama’s. -B 41 De Amsterdamse Werkgroep In dianen Zuid-Amerika (W1ZA), die deze heilloze plannen in ons land bekendheid probeert te geven, maakt ook melding van het pro test van Braziliaanse antropolo gen en bisschoppen, nagenoeg de Toch zijn er in de republiek ook andere geluiden te horen. Opricht ster Rosita Sweetman van de mili tante Ierse vrouwenbeweging kriti seerde onlangs scherp het maat schappelijke klimaat in haar land: „De wetten en instellingen van de Ierse vrijstaat zijn gebaseerd op een uit de jaren ’20 daterende katholie ke theologie en Victoriaanse ethiek.” En in haar boek met betrekking tot het seksuele klimaat in Ierland, titel Op Onze Rug, zegt ze: „In een maatschappij zo gesloten en dog matisch als de Ierse, is het moeilijk te spreken over moraliteit anders dan binnen de lijnen van de katho lieke orthodoxie. Een meer ver draagzame houding tegenover seks is dringend nodig. En vaak pijnlijk duidelijk.” Zoals zo vaak als er in een moei zame kwestie een even moeizaam compromis moet worden gevonden, is niemand tevreden. De conserva tieven niet omdat toestaan van voorbehoedmiddelen hoe geclausu leerd ook, hun altijd te ver gaat; de liberalen niet omdat deze wet hun lang niet ver genoeg gaat. Er ligt overigens, ook al krijgt het ontwerp volgende maand kracht van wet, nog voldoende conflictstof opgestapeld. Een van de bepalingen in de wet is, dat de klinieken voor geboorteregeling die sinds 1969 be staan, moeten worden gesloten. De ze klinieken, momenteel acht stuks, mogen weliswaar geen voorbehoed middelen verkopen, maar daar was met een eenvoudige aanpassing wel onderuit te komen en voor veel Ie ren waren die klinieken de enige mogelijkheid aan middelen te ko men die hen in staat stelden zelf te bepalen hoeveel en wanneer kinde ren. Omdat de Ierse overheid nu de nieuwe wet er is, ook meer greep wil krijgen op verkoop van voorbe hoedmiddelen, wil ze sluiting van de acht klinieken. Personeel en lei ding daarvan hebben echter al laten weten daar niets voor te voelen en aangekondigd open te zullen blijven. In de klinieken is men namelijk bevreesd, dat veel bezoekers een te hoge drempelvrees hebben om eerst de arts om een recept te vra gen en daarna in een apotheek dat recept in te wisselen. Bovendien lo pen betrokken bij de apotheek dan ook nog de kans dat ze en plein public „neen” te horen krijgen, met alle gefluister en gegniffel daarbij. Maar ondanks het uiterst voor zichtige karakter van de nieuwe wet, is er vooruitgang geboekt in de Ierse vrijstaat. Vooruitgang voor in ieder geval die mensen die geloven in wat voor Europese burgers een paar honderd kilometer oostelijker allang een weet is: beslissen over eigen lichaam en leven doet iedere volwassen staatsburger zelf. Nu bijna twee jaar later, ziet het er naar uit dat dit tribunaal er ook werkelijk gaat komen. Een soort Russell-tribunaal, maar dan toegespitst op de rechten van de oorspronkelijke bewoners in Amerika. Als datum voor de eer ste zittingsperiode is half mei van het volgend jaar geprikt, terwijl als plaats van handeling aan het Haagse Vredespaleis wordt ge dacht. Uitgenodigd worden juris ten, antropologen, auteurs en ker kelijke vertegenwoordigers om in een internationale jury plaats te nemen. Voorts zullen een dertigtal getuigen, getuige-deskundigen uit Amerika en twintig indiaanse waarnemers verklaringen afleg gen. Het motto van dit internatio nale indianentribunaal: „Het recht van de Zwakste”. Daarmee is dan een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de trieststemmende geschiedenis van het bestaan van de indianen in zowel Zuid-, als Noord- en Mid- den-Amerika; een bestaan geken merkt door volkerenmoord, dis criminatie, armoede, slavernij, landroof en vernietiging van cul turele tradities. Inmiddels is reeds klein aantal gevallen geselecteerd, dat tijdens het tribunaal volgend jaar mei aan de orde zal komen. Daar bij is de uitroeing van de Aché’s in Paraguay. In 1974 beschuldigde de Internationale Bond voor de Rechten van de Mens samen met de Inter-Amerikaanse Associatie voor Democratie en Vrijheid, de regering van Paraguay van mede plichtigheid aan het tot slaaf ma ken of vermoorden van de Aché (Guayaki) indianen in Oost-Para guay. In een protest, gericht aan de secretaris-generaal van de VN, gedocumenteerd met bijlagen, ooggetuigenverslagen en foto’s, signaleerden de organisaties de volgende overtredingen van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4