Hans Duif er en Jamsession als jazzmaand-attracties Rommelmarkt groot succes i'rtl I nt i^MI MINISTERIE DRINGT AAN OP BEWONERSPARTICIPATIE VEEL PLAATSELIJKE MUZIKANTEN IN WITTE TEJATER *S Alkmaar Inspraak Delegeren I 'P 4^ 5 MAANDAG 22 OKTOBER 1979 IJMOND 4 (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Wijkcomité oud-IJmuiden is het niet eens met de uitspraak van wethouder K. W. Bijl dat de subsidiemogelijk heid Goed en Goedkoop alleen zal worden gehanteerd bij de ver nieuwbouw van panden aan de Wilhelminakade en het voormali ge pand van Kloosterhuis. De le den van het wijkcomité zeggen zich heel erg goed te kunnen her inneren dat Bijl heeft toegezegd dat alle (eventuele) vernieuw- bouwprojekten zullen worden be keken op hun haalbaarheid voor deze subsidievorm. et hun I 1^0 MM .■.r-.-4r Oud-IJmuiden dupe van Ierland gemeentelijk formalisme .50 JAN BAART sinds het Haagse Northsea Jazzfestival vernieuwde samenstelling, daarna volgde een jamsession, waar meer dan een dozijn instrumentalisten uit IJmuiden en omge ving in meespeelden. Minstens vijftig be zoekers, waaronder een aantal zeer jonge, ek ook Ipricht- le mili- g kriti- maat- r land: van de op een atholie- riaanse uur ■ur A In de nieuwbouwwijk Huiswaard-4 in Alkmaar komen in één wijk diverse architectonische creaties voor Een situatie die waakt voor saaiheid en eentonigheid. dan nog bestaan dat „inspraak”, en de controle die de bewoners daarmee krijgen op het gehele proces, een sterke kostenbe- wakende functie heeft. Een standpunt dat door de heer Bodegraven niet werd weer legd. Dat laatste is in tegenspraak met de opvatting van de heer Bodegraven die zich op het standpunt stelt dat dat met 3000 woningzoekenden in Velsen een zaak is die erg moeilijk te regelen is. De bewo- nersafvaardiging heeft Bodegraven er at tent op gemaakt dat er beloften zijn. Be loften dat de toekomstige bewoners van het nieuwe oud-IJmuiden in de eerste plaats de huidige buurtbewoners zijn en voormalige bewoners die de wijk hebben moeten verlaten als gevolg van sloop en renovatie. Hierover gemaakte afspraken tussen college en wijkcomité zouden zelfs zwart op wit staan. Daarover zegt wethouder P. IJssels des gevraagd: „Dat is in de orde van grootte van het meest haalbare maar ik ken de IJmuidense problematiek. Als men in de tijd van wethouder Ockeloen laagbouw had doorgezet in plaats van de toen ver worpen etagebouw zou men toch heel wat goedkoper zijn uitgeweest. In die tijd had den we in Alkmaar een soortgelijk projekt in de oude binnenstad. Daar hebben we lage huren kunnen realiseren. Mede dank zij toepassing van de subsidie Goed en Goedkoop naast locatiesubsidie. Het ging om bedragen van respectievelijk 1200 en 45oo gulden”. Op de vraag of het in verband met de onvoorwaardelijke overeenstemming tus sen toekomstige bewoners en gemeente, die ten grondslag ligt aan Goed en Goed koop, niet moeilijk is dieovereenstem ming te bereiken antwoordt IJssels ont kennend. Dat laatste kan ook worden gezegd van de diversiteit van architectonische vor men die in bepaalde nieuwbouwwijk wor den aangetroffen. Het gemeentebestuur van Velsen gaat er in het geval oud-IJmui- Burgemeester P. J. Molendijk heeft het gemeentebestuur onlangs tegenover com missaris van de koningin in Noord-Hol- land R. J. de Wit verontschuldigd voor de trage voortgang van de ontwikkelingen met betrekking tot de Velserbroekpol- der. „Het ontbreekt ons aan kennis van zaken", was de kern van zijn verweer. Ook over de met die ontwikkelingen sa menhangende aspecten beschikt men in Alkmaar over jarenlange ervaring! Als in besprekingen met bewoners van oud-IJmuiden vertegenwoordigers van de gemeente Velsen gaan schermen met op vattingen en meningen van autoriteiten in de gemeente Alkmaar, dan is het mis schien leerzaam ter plekke eens een kijkje te gaan nemen. De plaatselijke omstan digheden vertonen duidelijke verschillen met het Velsense. Bijvoorbeeld over de opvatting over het begrip „inspraak”. Er zijn ook duidelijk overeenkomende zaken, zoals woonruimtegebrek! van meubelen, huishoudelijke artikelen, schilde rijen. fietsen en kleding tot speelgoed en nog veel meer tweedehands spullen Evenals de vorige keren was de markt een groot succes, van begin tot eind waren er veel belangstellen den die veel van het te koop aangeboden materiaal kochten. De opbrengst was weer bestemd voor het organiseren van vakanties en ,80 ,60 ,50 .70 .50 ,75 De heer Sjoer van het ministerie van Volkshuisvesting, dié deel uitmaakt van de Commissie Goed en Goedkoop, heeft tijdens die bespreking ernstige critiek geuit op de gemeente Velsen. De heer R. van Bodegraven, chef gemeentelijke af deling Volkshuisvesting, die de bespre king namens de gemeente bijwoonde met de heren Boerrigter (chef bureau Huis vesting) en de heer Hoek (projektleider ten behoeve van oud-IJmuiden), moest ontkennend antwoorden op de vraag van de heer Sjoer of de gemeente een zoge noemde participatienota heeft. Uit de formele wijze waarop de gemeente Vel sen zich bij voortduring opstelt zei de heer Sjoer te proeven dat de gemeente altijd het laatste woord wil hebben. Bij alle behandelde onderwerpen konsta- teerde Sjoer verschillende opvattingen tussen gemeente en bewoners. Hoewel hij de opvatting van Van Bodegraven, dat de gemeente formeel verantwoordelijk is niet bestreed, voegde hij daar aan toe dat dat niet wil zeggen dat de gemeente geen verantwoordelijkheid kan delegeren. melijk een te n om te vra- ek dat ien lo- »k dan i plein n, met aarbij. voor- üeuwe t in de roor in eloven rs een elijker i over iedere ekking erland, ,In een n dog- loeilijk anders katho- ■r ver- »r seks jijnlijk Illustratief voor de manier waarop men in Alkmaar gewend is het instituut „in spraak” te hanteren is onder meer de informatie die aan woningzoekenden wordt verstrekt. Op het moment dat de eerste grondwerkzaamheden op bouwlo caties ter hand worden genomen zijn alle bijzonderheden betreffende de te bouwen woningen met de toekomstige bewoners doorgepraat en vastgelegd. De verschil lende woningbouwcorporaties verstrek ken via het gemeentelijke bureau Voor lichting lijsten met bijzonderheden van de te bouwen woningen. Over vorm, soort en kleur valt „in te spreken". Dat strekt zich uit van de soort dakbedekking tot de wenselijkheid van een schrobputje in de badkamer. Meer dan 50 punten waarover men zijn voorkeur kan uitspreken vormen geen uitzondering. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In het Witte Tejater werd zondagmiddag een langdurige hap pening gehouden om ook daar de „okto- ber-jazzmaand” te vieren. Allereerst speelden Hans Dulfer en de Perikels in de ijgt het J kracht lictstof dingen n voor )69 be- an. De- stuks, ehoed- ar was ng wel 'eel le- enige te ko- zelf te kinde- I nu de aep wil oorbe- ig van en lei- il laten len en zullen Vervolgens was het de heer Majoor (lid van de ministeriële commissie) die aan alle onduidelijkheid over Goed en Goed koop een einde maakte. „De subsidie is bedoeld voor woningwetwoningen vol gens het minimumniveau met lage huren. Zijn de woningen gebouwd volgens het minimum, maar komt men uit op het gemiddelde, dan wordt een subsidie van ƒ4.000 verstrekt om de huur op het ni veau van de minimumwoningen te hou den op voorwaarde dat men in eerste instantie heeft kunnen kiezen voor de door de heer Bodegraven genoemde ex tra’s”, aldus de heer Majoor. Opmerkelijk is het overigens dat de heer Bodegraven onlangs gewag maakte van uitlatingen van de Alkmaarse wet houder P. IJssels. Die zou zich waarde rend hebben üitgelaten over de door de gemeente gerealiseerde huurprijs van 425 gulden van de 114 woningen die op het punt staan te verrijzen. Opmerkelijk om dat de gemeente Velsen in eerste instantie met huurprijzen over de brug kwam die aanmerkelijk hoger lagen. Al naar gelang het soort woning zouden er huurprijzen berekend moeten worden van 500 tot 800 gulden. Door het bouwplan onder druk van het wijkcomité te vereenvoudigen kwam men uiteindelijk op een gemiddel de maandhuur van 425 gulden. den van uit dat „doorgaan” met één be paald ontwerp kostenbesparend werkt. In Alkmaar heeft men echter voor op elkaar aansluitende locaties gebruik gemaakt van de ideeën van verschillende architec ten. Het resultaat is verrassend. Natuur lijk mag hierbij niet onvermeld blijven dat deze werkwijze in puur nieuwbouwge- bied beter tot zijn recht komt dan in een renovatiegebied. In de nieuwe opzet is meer ruimte voor planologische variaties als waterpartijen en groenvoorziening dan in kaalslaggebied dat zo sterk gebon den is aan een uiterste begrenzing waar binnen een zeker aantal woningen moet verrijzen. De angst voor een zekere saai heid in de buurt, zoals die door verschil lende woordvoerders tijdens een onlangs gehouden vergadering van de commissie Volkshuisvesting naar voren is gebracht, zou met gebruikmaking van de ideeën van meer architekten en één coördinerend ar chitect, te niet kunnen worden gedaan. Voor de bouw van de 114 woningen die officieel op 2 november ’s middags om half drie met een symbolischs han delswijze zal worden gestart waren de plannen van gemeentewege destijds al in een dermate vergevorderd stadium dat over Goed en Goedkoop niet meer te denken viel. Deze subsidie wordt alleen dan door de rijksoverheid in overweging genomen als duidelijk blijkt dat de bouwplannen het resultaat zijn van overeenstemming tussen betrokkenen. Dat wil zeggen gemeente en toekomstige bewoners. Om voor de subsidie Goed en Goedkoop in aanmerking te komen door de ge meenten ten onrechte voortdurend afge wezen als niet hanteerbaar naast andere subsidiemogelijkheden is overeenstem ming tussen betrokkenen .oodzakelijk. Bij gelegenheid van genoemde bespre king op 3 oktober heeft de heer Bodegra ven „de puntjes op de i willen zetten” en betoogde hij dat de subsidie Goed en Goedkoop niet bedoeld is om de huur te verlagen maar om ,,’t meerdere” in de woningbouw te verwezenlijken. Afgezien van de vraag of dat laatste niet belangrijk genoeg is om de omstreden subsidiemogelijkheid te hanteren, blijft gaven daarbij blijk van hun interesse en waardering. Hans Dulfer leidt al tweeëntwintig jaar zijn eigen groepen; gebrek aan ervaring kan hem dus niet ontzegd worden. Een aantal zaken gaan hem echter nogal slor dig af. Bij het voorstellen van zijn muzi kanten moet je bijvoorbeeld maar af wachten of de door hem opgegeven na men wel kloppen. Vermelding van titels is er al helemaal niet bij. Zijn speeltrant is evenmin bestendig. In de loop der jaren heeft Hans Dulfer middels zijn tenorsax een diversiteit aan stijlen en invloedssfe ren uitgedragen, variërend van avantgar- distische tendenzen tot ronduit sentimen teel repertoire. Effectief voor het publiek èn swingend is het echter meestal wel. Naast zijn gastoptredens (het laatste jaar onder meer bij Groep Ohm en sinds de zomer vooral veel bij de bluesgroep Barrelhouse), waar Dulfer zich onder ver antwoordelijkheid van anderen stelt, is het functioneren van zijn eigen groep toch meer maatgevend voor zijn visie op de „jazz”. Opvallend bij deze nog betrekke lijk nieuwe groep was het verzorgd sa menspel. Men was kennelijk goed ge traind in het naar elkaar luisteren, wat op zich al een verdienste is. Solistisch gezien werden er, afgezien van de eigenzinnige Hans Dulfer zelf, echter niet veel opval lende rollen gespeeld. De repertoire-keus liet de te verwachten (befaamde of naar verkiezing beruchte) oneigenlijke jazz-invloeden weer zien, wat tot een hoogtepunt kwam in de finale, waar „Miss You” van de Rolling Stones en „Red Red Libanon” van Dulfer zelf, el kaar gezusterlijk de eer van de latin funk probeerden af te snoepen. De jamsession had een ruime deelname. Onder aanvoering van Frido de Ligt aan de electrische piano werd door een groot aantal plaatsehjke muzikanten in één of meer stukken gespeeld. Het aantal spelers en vooral het veelvuldige wisselen maakte een volledige speellijst niet meer moge lijk. In ieder geval werd deelgenomen door de gitaristen Frans Brammer, Henk Schoorl en Gerard van Lent. Kees Booij en Wietze van Foeken wisselden de basgi taar af. Rob Visser, Sjaak van Amstel en Henk Koster waren achter de drums te vinden. Rob Broek liet zich op de electri sche piano horen en Michiel van Leeuwen was op tenorsax de enige blazer in het gezelschap. Aanvankelijk misschien nog iets te „net jes”, werd er steeds levendiger gemusi ceerd. Men ging gedurig vrijer met de thema’s om. Tot slot waagde Sjaak van Amstel zich, in een „blues in C”, zelfs op het vocale terrein. A De Perikels: Dorien Pfeifer (gitaar). Glenn van Windt (conga). Cees van der Laarse (basgitaar). Gerhard Jeltes (drums), Hans Dulfer (tenorsax) en Hessel de Vries (piano). dagjes uit van rolstoelpatiénten en langoung zieken zodat ook deze mensen er eens uit kunnen via week- en dagboottochten en familie bezoeken. Op deze manier is de IHD, die geheel wordt gedreven door vrijwilligers er opnieuw in geslaagd die bevolkingsgroep hulp te bieden die de hulp het hardst nodig heeft. Onlangs heeft de hoofdinspecteur-di- recteur van de provinciale dienst Volks huisvesting een renovatieprojekt voor de wijk oud-IJmuiden als „onhaalbaar” ge kwalificeerd. Ook hier zal vernieuwbouw moeten plaatsvinden. Wethouder Bijl is met zijn ambtenaren bezig om het betref fende projekt aan dat van „de 114” te plakken. Dat laatste tot ongenoegen van het wijkcomité dat Bijl nu herinnert aan zijn eerder gedane toezegging. Het wil dat voor het projekt - dat circa 60 woningen omvat in ieder geval de subsidie Goed en Goedkoop wordt aangevraagd. Met de voortvarendheid waarmee op het gemeentehuis nu te werk wordt ge gaan wordt „inspraak” met voeten getre den en zonder die inspraak wordt de bouw weer een puur gemeentelijke aange legenheid. Op 3 oktober hebben vertegenwoordi gers van het ministerie, van de gemeente en van de „mogelijke” toekomstige bewo ners van het „nieuwe” oud-IJmuiden over de problematiek van gedachte gewisseld. i moei- eizaam onden, iserva- n van clausu- aat; de Voor de zevende maal in haar twaalfen eenhalfjarig bestaan hield de Invaliden Hulp dienst (IHD) afgelopen zaterdag een zoge noemde „Waterioopleinmarkt" in de geheel overdekte bedrijfsruimte van een garagebedrijf aan de Kalverstraat. Op deze rommelmarkt werden allerlei zaken aangeboden, variërend i g I .-O*

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5