Anne-Marie Prins inspireerde amateurskollektief uit Enschede Christie’s veilt handgemaakte mogelijkheden. Beklemming in Perfidia van Studio Scarabee Den Haag subsidieert Haagse Comedie voorlopig één seizoen voor kleine drie miljoen gulden Lady Antonia Fraser niet opvolgster van Dame Agatha Christie wij ontvingen Guido de Moor en Pierre Laroche in de leiding Tussen beeldende kunst en theater Detectives Engelse schrijfster missen vaart Gewurztraminer AC. 11 DINSDAG 2 3 OKTOBER 19 7 9 KUNST heeft in Mahagonny, legt het loodje. Spaarneweg 26, Heemstede, Industrieterrein Cruquius, 023-289874 Vrijdag koopavond. DEN HAAG. In het niemandsland tussen beeldende kunst en theater dwaalt nu al veertien jaar de groep Scarabee rond. De aanzet is vooral vanuit de schilderkunst begonnen, maar werd steeds meer een totale, al is die afkomst nog steeds heel herkenbaar en vertaalt die zich vooral in een magisch realisme. Het zijn vooral voorstellingen, die zich voordoen als gewaarwordin gen voor het oog. De spanningen ontstaan voornamelijk in de confrontatie van popperig acterende levende figuren met een op allerlei manieren te manipuleren filmwerkelijkheid, dus onwerkelijkheid op verschillende plans geprojecteerd. Muré»Ehrhartf Elzas. V' i j lifWm (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De directie van de Haagse Comedie zal met ingang van 1 september 1980 bestaan uit Guido de Moor en Pierre Laroche als artistiek leiders, en Hans van Westrenen, die zakelijk leider blijft. De huidige directeur van de H. C., Carl van der Plas, heeft kortgeleden meegedeeld zijn functie op 1 september 1980 neer te leggen. heeft nu de helft geproduceerd van het totaal, waarop Sjöwall en Wahlöö uit kwamen. Het is te hopen dat aan haar produktie voorlopig nog geen einde komt. I® I AMSTERDAM. Gebrek aan geld is de grootste misdaad hier op aarde, zegt Bertolt Brecht in zijn volkse opera Mahagonny (volledige titel Aufstieg und F all der Stadt Mahagonny). In de denkbeeldige stad Mahagonny, beheerst door de uitzuigster en weduwe Begbick, is alles mogelijk. Als er maar geld voor rinkelt. Een kapitalistische economie op overzichtelijke leest geschoeid, waarin de zakelijke weduwe ook best bereid is met prijsverlagingen genoegen te nemen, als dat haar klanten maar aan de stad, dus aan haar, bindt. Maar wie geen geld E. des Bouvrie ontwierp een kollektie opmerkelijke aanbouwkeukens: ’American Kublon, een handgemaakte keuken met ongekende I Verrassende opvoering Mahagonny J (ADVERTENTIE) 2) KO VAN LEEUWEN bibliotheek (ADVERTENTIE) ei- PIET RUIVENKAMP Import distributie Verkrijgbaar in de betere slgterij/wijnhandel MURÉ-EHRHAfW ®e<vurztramin<T trouweloosheid rond acht moorden”. Dat is de concrete lijn, die men in vijf kwartier snel opvolgende impressies herkent bij een viertalige dialoog. Wel kan gezegd worden, dat waar Boon het dichtst bij de directe confrontatie tus sen schilderkunst en film terecht komt, de meest verrassende moleculen uit zijn fa briekje Perfidia spatten. Boon lijkt geen vriend van de heersende klasse, hoe die zich ook manifesteert: als gangsterdom, als heren der schepping of als bodybuilders. Met hun prietpraat zet hij ze te kijk in een hoogst eigen decor en in die volstrekt oorspronkelijke combina tie komen ze daarmee in een nieuw en naakter licht te staan. Verloederde men sen, die niet meer passen in hun eigen landschap. Voor deze gelegenheid ver taald in Boons landschap en dat roept te meer de beklemming op. Wat gebeurt er met de toeschouwer? Daarin schuilt de kracht van Boons werk. Die begint associërend een eigen, heel tierig beeldenrijk achter die voorstelling op te bouwen, maar dat moet bij ieder individu wel heel verschillend uitvallen en kan ook met geen mogelijkheid meer om schreven worden. De vrouw die de weduwe Begbick speelt is de enige met grote zangervaring. Zij deed die op bij de amateuroperette en haar moeiteloos klinkende sopraan moet de anderen beslist tot grote steun zijn geweest. Het is een bruisende inzet, die het gehele ensemble toont, waardoor deze op voering zich tot een waar feest ontplooit met tot slot een „vuurwerk” aan fluorise- rende teksten, de rauwe waarheden bin nen de stad Mahagonny, nu in obscuur en decadent nachtclublicht. Er treedt tijdens deze sprankelende voor stelling geen moment van inzinking of zwakte op, integendeel, steeds blijft de opvoering een lust voor oog een oor. die direct in het oog lopen, zijn de grote artistieke eenheid die zij met deze groep heeft weten te bereiken en de dwingende enscenering die alle medewerkers, spelers en musici in deze verrassende opvoering voortdurend bezig en in beweging houdt. „De aansprekers”, roman door Maar ten ’t Hart, uitgave De Arbeiderspers. Deze Mahagonny kreeg een vernuftig handzaam maar suggestief decor van ver rijdbare platvorms, waardoor het ook in kleine theaters kan worden gebruikt. Fan- tasie-rijke kostuums met een jaren twin- tig-sfeer en in revue-achtige kleurcombi naties verlenen deze voorstelling extra glans. Uitstekend samenspel, voorbeeldi ge inzet bij de ondanks de muzikale ver eenvoudigingen toch lastig te zingen par tijen en een prettige saamhorigheid in acteren hebben een resultaat opgeleverd waarheen ik menige toneel- en muziek- vriend de weg zou willen wijzen. avond lang boeien. Dat is de verdiênste van Prins en haar spelers, die zingen, musiceren en acteren dat het een heerlijke lust is. Vervolgens treedt mevrouw Gardeniers in overleg met het Subsidiënten Overleg, waaruit de definitieve subsidietoezegging van de rijksoverheid moet resulteren. In het algemeen kunnen toneelgezelschap pen bij het geven van het „groene licht” rekenen op een drie jaar lange subsidië ring. Dit is van groot belang omdat een toneelgroep een redelijk lange-termijn-be- leid moet kunnen voeren, in verband ook met het sluiten van contracten. De nieuwe plannen van de Haagse Co medie worden officieel nog niet openbaar gemaakt, maar bekend is al wel dat men meer aan „vernieuwend" toneel gaat doen en dat de repetitie-perioden geïntensi veerd zullen worden, hetgeen betekent dat Het toneelgezelschap, ongeveer 100 man groot, krijgt van de grootste subsidiege ver, de gemeente Den Haag (60 procent), voorlopig slechts voor het seizoen 1980- 1981 subsidie. Vóór 1 januari a.s. moet de Raad voor de Kunst, die de minister van CRM (het rijk neemt de overige 40 procent voor zijn rekening) adviseert, een aanbe veling hebben gedaan. Van de 496 schilderijen werd de hoogste prijs 180.000 gulden betaald voor een winterlandschap van de 17e- eeuwse meester Pieter de Bloot. Voor een schilderij van de schilder Cornells Springer (Romantische School) werd een ton geboden. Andere toppers op de „Een huis met zeven kamers”, kinder boek door Joke van Leeuwen, uitgave Omniboek 19,75). „Ellen is een schrokkerd” verhaal voor jonge kinderen door J. J. Strong met illustraties van Catherine Brighton, uitgave Omniboek 14,90). Telefoon 015-569324* „Dodelijke seance”, detective door Peter Lovesey, uitgave A. W. Sijthoff 13,50). veiling waren werken van Jacob Maris (70.000 gulden), Hermanus Koekkoek (50.000 en 44.000 gulden), Wouterus Verschuur (48.000) en Isaac Israels (42.000). Krachtige, zuivere witte wijn met een verfijnde droogheid Bij vis en zuurkool ware traktatie. 1 ek iar ik- e- an tr- jn In het buitenland meer nog dan hier wordt Scarabee als iets heel uitzonder lijks herkend, een wonderlijke keten van indrukken, die zich nauwelijks in verstan den jke analyses laat samenvatten. Adri Boon, de ziel van het gebeuren, spreekt over zijn collega van beeld en geluid als „een maffioos gebeuren met verraad en voetangels en klemmen verborgen heeft, durven opvoeren met een kollektief van amateurtoneelspelers uit Enschede. Ze heeft daartoe een bewerking gemaakt sa men met Henk van der Meulen, die de gevaarlijkste struikelblokken in de overi gens prachtige muziek van Kurt Weil om werkte in speelbare en goed klinkende arrangementen. Zoals eerder in andere voorstellingen die zij met amateurs uit bracht, heeft Anne-Marie Prins het ook nu weer in bepaalde vereenvoudigingen ge zocht, vermoedelijk geïnspireerd door een van de eerste eenvoudige versies die Brecht van Mahagonny het opvoeren. Anne-Marie Prins moet een onweer staanbare gave bezitten haar mensen te motiveren, vooral ook ze gemotiveerd te houden. Met vijftien uit een veel groter aantal gerecruteerde spelers heeft zij bij na tien maanden aan deze voorstelling gewerkt. De twee grootste verdiensten, tie’s verdwijning nooit duidelijk is ge worden. Kathleen Tyler heeft haar fan tasie de vrije loop gegeven en het resul taat is een boeiend boek. Ook uit Alphen aan den Rijn, maar dan op een heel andere manier komt „Was de kat getuige?”, het vijfde boek van de Alphense schrijfster A. Lourens- Koop. Zij treeft het Zuidhollandse stadje omgedoopt in de romeinse en - nu nog steeds - carnavaleske naam Castellum aan den Rijn. Daar worden Eric Jager en zijn mannen voortdurend geconfron teerd met moorden. A. Lourens-Koop bewijst met „Was de kat getuige?” haar „Explosie in mei”, thriller door Koos van Zomeren, uitgave A. W. Bruna (ƒ4,75). „Het Oerlanderboek” (voor kinderen vanaf 8 jaar) door Leonie Kooiker met tekeningen van Carl Hollander, uitgave Ploegsma 14,90). „Het raadsel van de zon” (voor kinde ren vanaf 11 jaar) door Hilbert Kuik met Voorstelling Zangspel Mahagonny (Aufstieg und Fall der Stadt Maha gonny) van Bertolt Brecht. Opgevoerd door een kollektief van amateurspe- lers onder regie van Anne-Marie Prins. Muziek Kurt Weil, bewerking muziek Henk van der Meulen. Onder auspiciën van Theater a/d Markt Con cordia, Enschede. Amsterdam, 22 ok tober, De Engelenbak, tijdelijk gehuis vest in De Krakeling, Nieuwe Passeer- dersstraat 1. Vanavond en woensdag is Mahagonny hier nog te zien JAN VAN DER NAT Zwijgend als een non, door Antonia Fraser. Uitgever: Sijthoff Alphen aan den Rijn, 13,00 Het wilde Eiland, door Antonia Fraser. Uitgever: Sijthoff Al phen aan den Rijn, 13,00. Agatha, door Kathleen Tynan. Uitgever: Sijthoff Al phen aan den Rijn 17,50. Was de kat getuige? door A. Lourens-Koop. Uitge ver: Bruna (Zwarte Beertjes 1855). ƒ4,75. Scène uit Mahagonny van Bertolt Brecht, opgevoerd door een kollektief van amateurtoneelspe lers en musici onder leiding van Anne-Marie Prins. Tir De dood van Agatha Christie liet een leegte achter. vwyttta^elfjlce kundlteit Met Mahagonny houdt Brecht de wereld een spiegel voor waarin onbarmhartige .waarheden terugkaatsen. Maar deze Duit se toneelschrijver had het vooral op het Berlijn van de jaren twintig gemunt, toen hij zijn moderne parabelstuk schreef. Hij wilde de burgerij wakker schudden uit een verdoving van zelfgenoegzaamheid. •Brecht werkte aan Mahagonny tegen het einde van de jaren twintig, toen de grote crisis in Duitsland duidelijk contouren begon te krijgen. Mahagonny is het Ber lijn van de jaren twintig, maar geldt even zeer als mondiaal voorbeeld, doordat de teksten een universeel karakter dragen. Om zijn opera beter te kunnen laten wer ken paste Brecht ook hier zijn vervreem dingseffect toe: Mahagonny speelt in het Amerika van de kolonisten, de goudzoe kers en degenen die daaraan verdienden. Anne Marie Prins heeft de opera die qua enscenering, zang en muziek veel grote klasse, die al eerder in de Bruna- uitgaven „Ze kunnen het niet laten”, „Ze vragen erom”, „Tussen nu en nooit” en „Achter het net gevist” tot uiting kwam. Niet ten onrechte wordt zij vergelijken met het wereldberoemde schrijversduo uit Zweden Maj Sjöwall en Per Wahlöö. Zeer regelmatig toont A. Lourens- Koop dezelfde maatschappijkritische in stelling als het Zweedse echtpaar, dat tien zeer goede politieromans deed ver schijnen. De opbouw van de verhalen van de Nederlandse schrijfster kan de vergelijking onder meer weerstaan en dat is grote klasse. A. Lourens-Koop Vele jaren lang is het vrouwelijke element binnen het korps van detective schrijvers vertegenwoordigd geweest door Agatha Christie. Een unieke vrouw met een al even unieke produktie aan boeiende detectiveromans. Haar dood in 1976 liet een leegte achter, ook al verscheen haar complete werk in her drukken. Het was dan ook logisch dat er door andere, nieuwe schrijfsters pogingen zouden worden gedaan om het gat in de markt op te vullen. Eén van hen is de Engelse Lady Antonia Fraser. Zij creëerde ene Jemima Shore, een televi- siebekendheid. Deze is de hoofdfiguur in haar eerste twee boeken „Zwijgend als een non” en „Het wilde eiland”. Voor de ware liefhebber van detecti ves is het een kans iets heel nieuws in handen te krijgen. Het is echter de vraag of zij popelend zitten de wachten op nieuw werk van Antonia Fraser. Haar boeken missen vooralsnog de vaart, die noodzakelijk is voor een goede detective. Van een werkelijk goede detective moet je moeilijk afscheid kunnen nemen: Die moet je in één ruk kunnen uitlezen. Het lukte mij bij „Zwijgend als een non” en „Het .wilde eiland” niet. Dat was wel het geval bij een andere uitgave van Sijthoff in Alphen aan den Rijn: „Agatha”, een boek over de peet moeder van de detective zelf van Kath leen Tynan, dat ook al - met Vanessa Redgrave en Dustin Hofman in de hoofdrollen - is verfilmd. Als uitgangspunt is de verdwijning van Agatha Christie in 1926 gekozen, waar gebeurd, maar het verhaal is volle dig verzonnen. Dat was noodzakelijk, omdat de ware achtergrond van Chris- De Christie’s veiling in Laren duurt de hele week. Er zullen onder meer nog tegels, zilver, keramiek, tapijten en meubelen onder de hamer komen. „Aktiviteitenboek 2” (Wie doet er mee?), binnen- en buitenspelen voor kin deren, uitgave Jong Nederland, Ko- ningslaan in Utrecht. Dit door Maria Happel en Jan Moors samengestelde boekwerkje met tekeningen van Mark Hanegraaf, is bij de Stichting Jong Ne derland voor 8,90 te bestellen. „De klup van Gisteren” door Co Loer akker met tekeningen van de auteur, uitgave Oberon in de Bobo-boek reeks 12,50). „Hier woon ik”, een prenteboek van The Tjong Khing met teksten van Simo ne Schell, uitgave Oberon in de Bobo- boek reeks 12,50). Ernst-Jan Beeuwkes zorgde voor gego ten kostuums van de trouwelozen, die met de nasynchronisatie opmerkelijk veel minder moeite hadden dan in het gros van onze Nederlandse speelfilms valt te ervaren Voorstelling: Perfidia van Adri Boon en Raf Thunissen. Groep: Studio Scarabee. Kostuums Emst-Jan Beeuwkes. Choreografie: José Lewis. Tot 18 november in eigen theaterstu dio, Den Haag, Willemstraat. „Het lied van Bernadette”, roman van Franz Werfel, uitgave Em. Querido 34,50). „De eilanden”, lyrische essays van Jean Grenier met een voorwoord van Albert Camus, uitgave Athenaeum-Po- lak Van Gennep (ƒ21,50). „Sonnetten” van Francesco Petrarca, vertaald, ingeleid en toegelicht door Frans van Dooren, uitgave Athenaeum- Polak Van Gennep 22,50). „Op drift”, door J. K. Huysmans, ver taald en van een nawoord en bibliogra fie voorzien door Wim Raven, uitgave Athenaeum-Polak Van Gennep 19,50). „Dochter”, novelle van Alfred An- dersch, uitgave De Viergang te Aarlan- derveen 13,50). „De hel van Rimbaud” door Hans van Pinxteren, uitgave Athenaeum-Polak Van Gennep 22,50). „Lenin” door Hermann Weber, uitga ve in de serie De Haan Monografieën 29,50). „De slag om Arnhem”, door generaal- majoor R. E. Urquhart, uitgave A. W. Bruna (herdruk in de Zwarte Beertjes- serie 7,50). „Het Zweedse wittebrood” door Nico „De geheimzinnige minnaar”, roman door Theresa de Kerpely, uitgave L. J. Veen 19,90). „Duel in de diepte” door Anton Quin tana (met bijbehorende grammofoon plaat), uitgave Van Goor Jeugdboeken. „Een aanslag op de ouderdom”, over de poëzie van Remco Campert, door Harry Scholten, uitgave BZZTöH 10). „De dagen nadien”, dichtbundel door Philars, uitgave De Beuk 8,50). „Wie vraagt weet het antwoord zelf wel”, dichtbundel door Peter L. L. van der Mark, uitgave De Beuk 9,50). „Silicon chips and you” door C. D. Renmore, uitgave Sheldon Press Lon don 2,50). LAREN. De eerste dag van de najaarsveiling van Christie’s Amster dam in het Singermuseum in Laren heeft maandag een kleine drie miljoen gulden opgebracht. Volgens een woordvoerder van Christie's was maandag een absolute topdag. De kwa liteit van de geboden schilderijen was zo hoog, dat de topdirecteur van Chris tie's, J. Floyd, van Londen naar Neder land vloog om ’s avonds zelf de veiling- hamer te hanteren. Anne-Marie Prins heeft haar voorstel ling een zangspel genoemd en daarmee bepaalde pretenties bij voorbaat onder graven. De vorm waarin zij Mahagonny speelt is die van het muziektheater, zoals zich dat vanuit de musical heeft ontwik keld. Nu de scherpste klippen in Brechts oorspronkelijke opera op een geraffineer de en vakkundige wijze zijn omzeild (het prachtige maar uiterst moeilijke kraanvo- gellied is knap door poëtische gesproken tekst vervangen) blijkt dit werk opeens uiterst speelbaar en kan het een hele Daarheen althans is de werkwijze van Scarabee geëvolueerd met in de laatste produkties een ruim beroep op voorstel lingen, die op film werden vastgelegd. Zo is het ook weer met Perfidia, de negende produktie die tot 18 november tweemaal per avond in het eigen theater wordt ge bracht en vervolgens in Amsterdam, Rot terdam en in de Verenigde Staten. tekeningen van Bert Bouman, uitgave Ploegsma 16,90). „Stientje Robientje”, kinderversjes gesprokkeld door Dieuwke Winsemius met tekeningen van Gijs Mertens, uitga ve Omniboek 17,50). er jaarlijks in de Koninklijke Schouw burg nog 4 (was: 6) en in het HOT-theater nog 2 (was: 3) produkties op het program ma worden genomen. De Raad voor de Kunst en zijn commis sie Beoordeling Toneelgezelschappen le veren al vele jaren stevige kritiek op de Haagse Comedie. De verrichtingen van het gezelschap geven er geen blijk van de „tekenen des tijds” te verstaan, vindt het adviesorgaan. Bovendien lijden de H.C.- produkties volgens de Raad voor de Kunst al vele seizoenen lang aan gebrek aan „maatschappelijke relevantie”, waar mee de raad wil zeggen dat de H.C. zich te lang al te vrij bh j vend opstelt. Dat het voortbestaan van de Haagse Comedie op langere termijn zo plotseling minder zeker is geworden, wordt onder meer geweten aan de doorwerking van de jarenlange kritiek van de Raad voor de Kunst. Een woordvoerster van deze Raad echter is van mening dat de huidige moei lijkheden waarin het gezelschap verkeert, juist een bevestiging vormen van de waar schuwingen, die de raad al zo lang aan het adres van de H.C. uitdeelt. Scheepmaker. Dit boekje is voor een deel gebaseerd op eerder in onze krant gepubliceerde afleveringen van „Trij- fel" en werd uitgegeven door de Erven Thomas Rap 17,50). „Ballet, van de Zonnekoning tot Bé- jart”, een boek voor iedereen die van ballet houdt, aan ballet doet of er meer over wil weten, uitgave Omniboek 17,50). „Goethe” door Peter Boerner, uitgave in de serie De Haan Monografieën 29,50). „Wassen beelden”, detective door Pe ter Lovesey, uitgave A. W. sijthoff 13,50). Het neusje van de zalm op keukengebied is nu verkrijgbaar en - bovendien betaalbaar. Handgemaakte keukens volgens R ambachtelijkeschrijnwerkersmethoden,èventueelvoorzien van met het penseel aangebrachte dekoraties. U kunt een heel interieur aanpassen aan deze (K keukens. Ja, tot en met piafoncibalken, deuren, tafels, stoelen, kasten en zelfs badkamers. Last but not least: American Kublon is nauwelijks duurder dan de gerenom meerde Duitse (fabrieks-) merken. en

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11