niet? Enquête: Onderzoek in EG-landen CONTROLE OP LICHT Pleidooi op CLAT-manifestatie: 58 procent Finnen tegen kernenergie Moeilijk jaar vakbeweging NCW-delegatie naar Taiwan Telefoneren op zonne-energie Certificaat voor brandveiligheid in Amsterdam Gasunie wil in Grote bezwaren tegen D’66- pensioenplan „Advertentie Bijenkorf misleidend 1986 kolengas in Eemshaven Premieverdeiing WAO gewijzigd f - Energietekort of 16 19 7 9 17 OKTOBER ECONOMIE Wim Spit (FNV): 99 k DINSDAG (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Op een internationaal symposium over energie in Amsterdam zijn gisteren zeer uiteenlopen de visies ter berde gebracht. Shell-directeur De Bruyne pleitte voor de bouw van on der meer vijfhonderd nieuwe kerncentrales om in het ver wachte energietekort te voor zien, terwijl de Rotterdamse hoogleraar Odell betoogde dat elke ongerustheid over een ko mend olietekort geheel onge grond is. 3 Tegenstellingen op energie-symposium (Van onze redactie economie) Nederlandse man dsen wast vaker af 0 199.50 dlijst. Internationaal front tegen bedrijfsleven ■ssoires.1 9 6 rgwand nee! 8.25 7.26 Mits wij zuinigheid betrachten en het energieverbruik rond de eeuwwisseling twintig procent efficiënter maken dan thans, zal dit toereikend zijn, zo meent de Shell-directeur. Hij voorziet reusachtige kapitaaluitgaven voor de energievoorzie ning: meer dan zeventig miljard dollar per jaar rond de eeuwwisseling (thans onge veer twintig miljard per jaar). Volgens hoogleraar aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam, Odell, hoeft de wereld zich geen zorgen te maken om een olietekort. Er zijn volgens hem voldoende oliereserves en bovendien meent hij dat de vraag in de komende jaren niet meer zo sterk zal toenemen als in de jaren voor de oliecrisis van zes jaar geleden. Toen steeg dit verbruik met gemiddeld zeven procent per jaar. Daarna was de stijging ongeveer een procent per jaar. Het streven naar eenheid van de vak centrales in Latijns Amerika wordt vol gens Ernesto Marius, adjunct-secretaris- generaal van de CLAT, bemoeilijkt door het feit dat de andere vakcentrales zich richten naar voorbeelden in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Volgens Marius is de democratische opening die nu in landen als Brazilië en Le aierke tegenstand kan gedeeltelijk veroorzaakt zijn door het feit dat deze peiling kort na het ongeluk in Harrisburg in de Verenigde Staten werd uitgevoerd. Maar het resultaat is toch nog verrassend indien men in aanmerking neemt dat er in Finland amper een debat rond de kern energie heeft plaatsgevonden. Daarom waarschijnlijk is er nog steeds een grote groep die verklaarde met gemengde gevo- lens maar niet afwijzend te staan tegen over kernenergie. Slechts 4 procent zei geen mening te hebben. Uit dit onderzoek blijkt dat de tegen standers voornamelijk onder de jongeren en de gepensioneerden te vinden zijn. De groep van middelbare leeftijd blijkt door gaans positiever te staan ten opzichte van een uitbreiding van de kernenergie. In het parlement rekent men daarente gen wel op een uitbreiding. Kort geleden werd een overeenkomst goedgekeurd die betrekking had op het importeren van uranium uit Australië. t ivei i. 49,30 37.70 38.00 26.60 150,50 112.00 62,50 35.801 124,00 36,50 48,50 45.966 .58.20 44.00 127,60 35,80 46,80 127,00 52,50 48,10 3.60 48,50 63,20 85,006 50,00 147,50 44.20 51.00 124,00 35,50 45.70 95,30 62,80 89,00 43,00d 32,80 113,000 50,50 60,006 180,00 31,70 77,10 132,50 40,806 38,00 37,10 49,30 283,00 670,00 163,00 148,00 295,00 139.50 53.50 9.00 83,20 13.50e 42.00 142,50d 29,10 63,80 44,00 83,00 31.00 55,20 97.20 113,30 72,50 94.00 64.506 115.00 SCHIPHOL (ANP). Een delegatie van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) is zondag voor een oriëntatiereis van ruim twee weken naar de Philippijnen, Taiwan en Zuid-Korea vertrokken. Doel van de reis is de NCW- leden beter bekend te maken met het sociaal-economische en sociaal-culturele klimaat in deze landen. De groep bestaat uit 32 werkgevers en staat onder leiding van J. A. Bakker, lid van het presidium van het NCW. In Taiwan en Zuid-korea willen de werkgevers vooral hun inzicht vergroten in de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven en in de plannen voor de economische ontwikkeling in de tachtiger jaren. In de Philippijnen zal de delegatie onder meer het congres bijwonen van de Internationale organisatie van christelij ke werkgevers (Uniapac) dat zich bezig houdt met het thema „De bijdrage van de ondernemingen aan de ontplooiing van mensen". Volgens De Bruyne is het noodzaak om, wil in de energiebehoefte van de niet- communistische landen worden voorzien, 500 kerncentrales, 600 nieuwe kolenmij nen, zes nieuwe gasbellen ter grootte van het Slochterenveld en zeven nieuwe olie bronnen met een voorraad als die van Nigeria in produktie te nemen. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse brandweer heeft een uniek initia tief genomen om de brandveiligheid in hotels en pensions te bevorderen. Met ingang van 1 januari kunnen alle hotels die aan bepaalde eisen voldoen de be schikking krijgen over een zogeheten „brandveiligheidscertificaat”. Dit certifi caat, dat bij de entree kan worden opge hangen, garandeert het publiek dat het gebouw tot in de puntjes tegen brand beveiligd is. De brandweer hoopt dat van deze actie een stimulans zal uitgaan om extra aandacht te besteden aan brandpre ventie. Amsterdam telt ongeveer 1100 logies- verstrekkende bedrijven, die uiteraard al le beschikken over een brandveiligheids- vergunning hetzij een voorlopige, hetzij een permanente. Dat betekent dat de noodzakelijke technische voorzieningen aanwezig zijn, maar, aldus de brandweer, aan de manier waarop die voorzieningen worden gebruikt mankeert nog wel eens wat. Met het certificaat hoopt men de hotels te bewegen meer voorzorgsmaatre gelen te treffen dan die waartoe zij wette lijk verplicht zijn. De betrokken hotels zullen tweemaal per jaar worden gecontroleerd om vast te stellen of zij het certificaat mogen blijven voeren. Volgens Odell is er op grond van de huidi ge economische ontwikkelingen geen re den om aan te nemen dat de stijging van het verbruik weer groter zal worden. De veronderstelling dat in de nabije toekomst olietekorten kunnen ontstaan is volgens Odell gevaarlijk, omdat er ver keerde beslissingen door kunnen worden Piet Jeuken sloot als vertegenwoordiger van de FNV met deze woorden nauw aan bij uitspraken van vakbondsleiders uit Latijns Amerika op een politieke en cultu rele manifestatie in Amersfoort. De bijeenkomst was georganiseerd door de Nederlandse afdeling van de CLAT, de internationale centrale van onafhankelij ke bonden van arbeiders en boeren in Latijns Amerika, die in december 25 jaar bestaat. CLAT-Nederland bestaat deze maand tien jaar. De manifestatie in Amersfoort werd bijgewoond door ruim tweehonderd van de 3200 CLAT-leden. Ook de vakbondsvertegenwoordigers uit Chili, Venezuela en Colombia en de boerenorganisatie FCL benadrukten in hun toespraken het belang van een groei naar eenheid in de vakbeweging. In Chili begint die eenheid langzaam van de grond te komen. Carlos Frez, voor zitter van de onafhankelijke bond FUT: „De oprichting van het comité ter verdedi ging van de rechten van de arbeiders, waarvan ik vice-voorzitter ben, is een stap in de goede richting. In dat comité zijn vier vakbonden samengegaan. Ons be langrijkste streven op dit moment is het bestrijden van een arbeidsplan, zoals dat door de militaire junta onder leiding van Pinochet is opgezet. In dat plan staat onder meer dat collectieve onderhande- e i l I I I l l i I I 9 J 9 9 9 9 9 9 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 9b 180,006 4 BRUSSEL. Getrouwde mannen in Engeland, Denemarken en Nederland zijn meer geneigd ene handje te helpen in het huishouden dan echtgenoten in ander EG-landen, zo blijkt uit een recent onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur. Slechts 15 procent van de Italiaanse mannen zegt dat ze hun vrouw vaak hel pen, terwijl de hulpvaardigheid van ge trouwde mannen in Engeland, Denemar ken en Nederland tweemaal zo groot is. Behalve over de verdeling van de huis houdelijke taken hebben de onderzoekers de ruim 8.000 ondervraagde mannen en vrouwen ook aan de tand gevoeld over hun tevredenheid met hun leven in het algemeen, hun houding ten opzichte van de veranderende rol van de vrouw en de deelname aan politieke activiteit. Huishouden is dus vrouwenwerk in Ita lië, maar politiek is onmiskenbaar eën mannenterrein. Bijna de helft van de on- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als het grootwinkelbe drijf De Bijenkorf in een advertentie stelt dat het de eerste algemene vrouwenboek handel in ons land opent, dan misleidt het daarmee het publiek en zet het zich af tegen andere vrouwenboekhandels. Op deze wijze mag De Bijenkorf niet meer adverteren. Aldus luidt de uitspraak van de Recla me Code Commissie (RCC), die een klacht heeft behandeld die de vrouwenboekhan dels De Feeks, Xantippe, Heksenkelder, vrouwenuitgeverij Sara en vrouwendruk kerij Virginia hebben ingediend tegen ge noemde advertentie van het grootwinkel bedrijf. De klagers achten de advertentie mislei dend, omdat De Bijenkorf niet de eerste algemene vrouwenboekhandel is. Sinds 1975 zijn er vijf vrouwenboekhandels ont staan. Ten onrechte wordt aldus de RCC voorts de indruk gewekt als zou men zich in dit grootwinkelbedrijf op een veel bre der terrein kunnen informeren dan in de bestaande vrouwenboekhandels. De Bij enkorf heeft echter een collectie van 350 titels, terwijl de meeste vrouwenboekhan dels 1000 titels hebben. AMERSFOORT. „De internationale vakbeweging kan het zich niet langer permitteren verdeeld te zijn. Een nauwere samenwerking tussen het Wereldverbond van de Arbeid en het Indernationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen is noodzakelijk als antwoord op het zich steeds hechter aaneensluiten van het internationale bedrijfsleven”. lingen per bedrijf worden toegestaan. Dat betekent dat de vakbonden uitgesloten worden van deelneming. Bovendien moe ten de arbeiders zich onderwerpen aan een maatregel dat stakingen verboden zijn. Wordt er toch gestaakt, dan hebben de werkgevers het recht stakingsbrekers in dienst te nemen en de arbeiders te ontslaan”. Het belang van het comité is volgens Frez, dat nu verspreid over heel Chili acties worden gevoerd. Door de brede vertakkingen is de vakbeweging ongrijp baarder geworden, en dat betekent dat het voor de militaire machthebbers moei lijken is geworden tegenmaatregelen te nemen. Frez zegt dat de Chilenen niet meer in de eerste plaats bang zijn voor de fysieke onderdrukking door de militaire junta, maar dat de angst zich aan het verschui ven is naar de economische repressie. Bolivia wordt gezocht, niet in eerste in stantie bedoeld om de positie van de ar beiders en boeren te verbeteren, maar is het een economische noodzaak. Zowel Marius als Jan Kulakowski, se- cretaris-generaal van het Wereldverbond voor de Arbeid (WVA), gingen uitvoerig in op de historische ontwikkeling van de onderdrukking en uitbuiting van de boe ren en arbeiders in Zuid Amerika. Kulakowski zei dat in de meeste Zuid- amerikaanse landen de armoede en uit buiting toenemen. Dit vormt volgens hem een geweldige bedreiging voor de hele maatschappij in dit werelddeel. „Het eni ge historische alternatief is een grote be- vrijding van Latijns Amerika, want alleen de volken kunnen de volken redden”, al dus de WVA-topman. Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking zei in een forumdiscussie over de rol van de boeren en arbeiders in de Latijnsamerikaanse revolutie dat juist de bevrijding van deze bevolkingsgroep onze eerste opdracht moet zijn bij de ontwikkelingshulp aan de landen in dit werelddeel. Verder wees de bewindsman op de noodzaak van een nieuwe internationale economische orde en betere internationa le samenwerking tussen de regeringen onderling en vakbewegingen onderling, die op dit gebied een enorme achterstand hebben op de multinationale ondernemin gen die in Latijns Amerika opereren. Ook pleitte de minister nog eens voor een strakke en verplichtende gedragscode voor multinationals. terd 8,50 1.73 3,87 460,00 324,00 5,44 dervraagde Italiaanse mannen zegt dat het land er slechter aan toe zou zijn als er meer vrouwen zitting zouden hebben in het parlement. In België, Nederland, De nemarken en West-Duitsland menen zo wel mannen als vrouwen dat meer vrou welijke parlementariërs geen politiek ver schil zal opleveren. Alleen Franse en Ierse vrouwen (respectievelijk 41 en 61 procent) verwachten wel belangrijke veranderin gen als zij een groter aandeel in de politiek zouden krijgen. Vrouwen vormen 35 procent van de beroepsbevolking in de negen EEG-lan- den. De helft van de vrouwen die niet werken, vindt het jammer dat ze geen baan hebben. Vooral in Frankrijk en Ita lië hebben vrouwen graag een baan bui tenshuis. „Het gezin” is de belangrijkste reden om geen werk buitenshuis te zoeken. In de meeste landen zijn werkende vrouwen en huisvrouwen ongeveer in ge lijke mate tevreden met hun bestaan. Twee uitzonderingen: Ierse huisvrouwen lijken de gelukkigste mensen in Europa: 77 procent is „erg tevreden” met hun leven. Aan de andere kant van de schaal staat Italië, waar slechts half zoveel tevre den huisvrouwen te vinden zijn. Overi gens weerspiegelt de opvatting van de huisvrouwen de algemene tendens in het land: de Ieren zijn over het algemeen tevreden met hun bestaan, de Italianen koesteren de meeste onvrede. In alle negen EG-landen zijn de vrou wen minder hoopvol gestemd over hun promotiekansen dan de mannen. In Ne derland en Engeland menen de vrouwen dat hun kans op promotie slechts half zo groot is als die van mannen. streefd naar 10 procent arbeidstijdver korting. Dit zal zowel nationaal als internationaal moeten worden gecoör dineerd om te voorkomen dat er een concurrentiestrijd over de ruggen van de arbeiders zal worden uitgespeeld. Dit zei vice-voorzitter Wim Spit van de FNV op een bijeenkomst in Eindho ven waar de afdeling Eindhoven van het NKV met 7500 leden en de afdeling van het NW met 4500 leden een fede- ratieovereenkomst aangingen in navolging van het landelijk voorbeeld. Volgens Spit is het werkloosheid sprobleem in Nederland het grootste maatschappelijke probleem. Er be staat volgens hem geen duidelijker voedingsbodem voor extremisme dan juist werkloosheid. Omdat er in deze kwestie geen sprake is van een overheidsbeleid dat hierop inspeelt en er een antwoord op geeft, en omdat ook van werkgeverszijde weinig be reidheid bestaat over dit vraagstuk na te denken, staat de vakbeweging er in feite alleen voor, aldus Spit. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. De Nederlandse Gas unie wil in 1986 starten met een kolenver gassingsinstallatie in de Eemshaven. De Gasunie heeft gekozen voor het „Lurgi- systeem”, genoemd naar een Duitse inge nieursbureau dat het uitdacht. Het project levert het Eemsmondgebied ongeveer 400 arbeidsplaatsen op. Het is de bedoeling dat het kolengas wordt gemengd met het vloeibare Algerijnse aardgas, dat tegen die tijd bij de Eemshaven wordt opges lagen. Het streven van de Gasunie is bekend geworden door uitlatingen van directeur G. Kardaun op een bijeenkomst van indu striëlen in Delfzijl. Hij deed die overigens op een moment dat de betrokken ministe ries nog niets wisten van deze plannen. De kolen voor de nieuwe installatie zullen worden aangevoerd uit Australië, Canada of Polen. Er is nog een onderzoek gaande naar de vraag welk land de meest geschik te kolen voor het vergassingsproject heeft. Van de zijde van de Gasunie gaf woord voerder Kroeze als commentaar dat de zaak nog steeds in een studiefase bevindt, hoewel hij niet wilde ontkennen dat het bedrijf 1986 als streefdatum heeft. „Inves teringsbeslissingen zijn er echter nog steeds niet genomen en die kunnen wel licht nog best een jaar op zich laten wach ten”, aldus de woordvoerder van de Gasunie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft de Sociaal Economische Raad (SER) advies ge vraagd over zijn plan tot wijziging van de bepalingen in de WAO over de premiever deiing tussen werkgever en werknemer. Deze wijziging moet het mogelijk maken dat het werknemersdeel in de premie meer dan de helft van de totale premie kan bedragen, hetgeen de wettelijke bepa lingen thans niet toelaten. Deze mogelijkheid tot herverdeling van de totale premie acht de staatssecretaris noodzakelijk geworden door ontwikkelin gen sinds de inwerkingtreding van de WAO, met name na de komst van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet, waarvan de premie geheel voor rekening van de werkgever is. De AAW fungeert als basisvoorziening en de WAO als aanvullende voorziening voor met name de nieuwe gevallen. Een steeds groter deel van het totaal aan ar beidsongeschiktheidsuitkeringen is na melijk voor rekening van de AAW. Dat is van invloed op de premieverdeiing van WAO en AAW samen. Om die verdeling de gewenste verhouding te kunnen geven, is het volgens De Graaf noodzakelijk een einde te maken aan de wettelijke bepaling dat het werknemersaandeel in de WAO- premie niet meer dan de helft van het totale premiebedrag mag bedragen. HELSINKI. 58 Procent van de Finse bevolking heeft zich in een opiniepeiling uitgesproken tegen kernenergie. De opi niepeiling werd uitgevoerd door het Finse Gallop-instituut. Voorts bleek dat slechts 17 procent van de Finnen een eventuele uitbreiding van het aantal reactoren wil zien. Momenteel zijn twee kernenergie centrales in werking in Lofisa. Slechts 12 procent verklaarde zich niet tegen een kerncentrale in de buurt waar men woont. ALICE SPRINGS (Reuter). De Australische stad Alice Springs heeft gisteren een wereldprimeur gekregen met het in werking stellen van een telefooncentrale voor interlokale ge sprekken, die loopt op zonne-energie. Een keten van tussenstations, die werken op zonne-energie, draagt de telefoongesprekken uit deze stad in de Simpson-woenstijn naar een 600 kilometer verder gelegen plaats, waar de keten is aangesloten op het landelijk telefoonnet. De zonne-ener- giecentrales vervangen een systeem met dieselaandrijving, dat alleen kon werken met tevoren aangevraagde gesprekken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, zegt dat het pensioenplan van D’66 de invoering van de algemene pensioenplicht vertraagt. In een brief aan het wetenschappelijk bureau van D’66 heeft de Stichting van de Arbeid commentaar geleverd op het door D‘66 gepubliceerde voorontwerp van wet tot wijziging van de Pensioen- en Spaar fondsenwet. De Stichting van de Arbeid zegt in de brief waardering te hebben voor de po ging van D’66 een bijdrage te leveren het euvel van het pensioenverlies wegens in flatie, vooral bij verandering van baan, te beperken. De Stichting van de Arbeid is bij de bestudering van het D’66-plan tot de slotsom gekomen dat tegen het ingedien de wetsvoorstel ernstige bezwaren bestaan. Met name vreest de Stichting van de Arbeid dat aanvaarding van de D’66-voor- stellen zal leiden tot een vertraging in de totstandkoming van de wettelijke pensi oenplicht, met de voorbereiding waarvan de pensioencommisie van de Stichting van de Arbeid vrijwel gereed is. Sinds gisteren kunnen automobilisten in Amsterdam hun autoverlichting bij de ANWB gratis laten controleren. Dit gebeurt in samenwerking met de Amsterdamse politie. Vorig jaar werden in één week een kleine 2000 auto’s nagekeken, waarvan ongeveer 60% gebreken vertoonde. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. Wanneer op 12 no vember het arbeidsvoorwaardenbeleid wordt vastgesteld, zal daarop geen ge makkelijk jaar 1980 voor de vakbewe ging volgen. Naast de handhaving van de koopkracht van modaal, zowel voor actieven als inactieven, zal het arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO-)beleid opnieuw aan de orde worden gesteld. Het aantal nieuwe arbeidsplaatsen zal nog jarenlang tekort schieten om de vraag op te vangen en daarom zal de komende jaren moeten worden ge- -i,- genomen. „Die veronderstellingen hebben het karakter van profetiën die zichzelf vervullen", aldus de hoogleraar. Hij ziet als mogelijkheid dat de oliepro ducerende landen hun voorraden in de grond zullen willen houden, om ook in de toekomst van produktie verzekerd te zijn. Dit maakt de neiging om geld te investe ren in het opsporen van nieuwe oliebron nen minder, waardoor ook minder olie gevonden zal worden, aldu? Odell. De voorzitter van het Internationaal Energie Bureau, de Deen Ershboll, zei gisteren in Amsterdam, dat een „hechte en adekwate” samenwerking tussen de westerse industrielanden en de OPEC, de organisatie van olieproducerende landen, noodzakelijk is. „Beide groepen landen kammen nu eikaars beleid af, maar een conflict zal alleen maar tot rampspoed leiden”, aldus Ersboll. Als onderwerp van samenwerking noemde hij de prijzen, de beheersing van de vrije oliemarkten (spotmarkets), de technologie, de ontwikkeling van alterna tieve energiebronnen, ontwikkeling van energiebronnen in de ontwikkelingslan den, opbouw van een raffinage-industrie in de olielanden zelf, de vorming van voorraden en aanvoer.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17