Verwacht advies Ziekenfondsraad: dit nog Lubbers over uitspraak Den Uyl: F S b Uniek museum zaterdag open K si OR bouwbedrijf Scholten tot adviseur Carter: Wapenbeheersing weegt zuinige lamp Staatssecretaris in nota: I Geen vrije dag burger-donors op ministerie Philips komt met nieuwe Stijging aantal sterilisaties Samenwerking met VVD voor gehele periode voor regering zwaar Hulp voor provincie bij emancipatiewerk 4 Van Eijkelenburg boos op bonden T Rapport gevraagd over Jeugdfront I r k BÜ DINSDAG 23 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 1979 1 I' (Van onze redactie binnenland) I II o o o o 0.5 DEN HAAG. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM) wil met ingang van 1 januari de provincies helpen bij het opzetten van kader- trainingen voor emancipatiewerk. Ook wil zij de provincies in staat stellen om naar eigen inzicht eman- cipatie-activiteiten te ontwikkelen. Rijkskosten Moestuin Hervatting Tasmanië I de He ke kei Zij denkt daarbij aan emancipatie- manifestaties en activiteiten van provinciale en/of regionale vrouwe norganisaties. Teruggelopen Storing Beter contact (Van onze redactie binnenland) VEENENDAAL. Hoezeer Den Uyl naar ons buigt, wij zijn een samenwer king in dit kabinet aangegaan voor deze parlementaire periode. Wij gaan een samenwerking altijd aan voor een gehele parlementaire periode. Dit zei CDA- (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De pre mie voor de verplichte zieken fondsverzekering zal volgend jaar iets hoger moeten wor den. De Ziekenfondsraad (ZFR) zal donderdag, naar wordt verwacht, de staatsse cretarissen van Volksgezond heid en Sociale Zaken advise ren het percentage van 8,1 op 8,2 te brengen. S es Premie ziekenfonds moet iets omhoog I het weerj I 26 0 I I In een informeel gesprek gistermiddag op het ministerie van Landbouw hebben de bewindslieden van de betrokken minis teries erkend dat bij de voorgenomen re organisatie niet de juiste overlegprocedu re is gevolgd, aldus een woordvoerder van de ambtenaren. i i ‘l I i I .1 Het is niet zeker of de regering dit advies zal volgen, want uit de begroting van Sociale Zaken bleek reeds dat reke ning wordt gehouden met een stijging van de premie tot 8,5 procent. Dit ondanks het feit dat het Rijk opnieuw aanzienlijk zal bijdragen in het streven naar zoveel mo gelijk stabiliteit in de premielasten der sociale verzekeringen. 19 15 0 3 0 0 13 0 3 0.3 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 2 0 De meningen binnen de ZFR lopen uiteen over de hoogte van de aan te houden reserve en over de bij de berekeningen in aanmerking te nemen loon- en salarisstij gingen. Desondanks kon er zij het langs ver- Daarbij is de ZFR ervan uitgegaan dat de in de Rijksbegroting genoemde bedra gen voor de bejaardenverzekering en de vrijwillige verzekering (achtereenvolgens 1272 en 148 miljoen) in ieder geval beschikbaar komen. Om tot reductie van premies over te gaan, zoals gewenst wordt geacht, zullen echter hogere Rijksbijdra- gen nodig zijn. Als het aan de Ziekenfondsraad ligt zullen ook voor dit jaar weer bedragen worden uitgetrokken om premiereducties mogelijk te maken voor de bejaardenver zekering en voor de vrijwillige zieken fondsverzekering. Donderdag moet wor den beslist welke extrasteun precies zal worden verleend. Voor de bejaardenver zekering zal het om ongeveer een miljard gulden gaan en voor de vrijwillige zieken fondsverzekering om ruim 9 miljoen. Er zijn, volgens hem, geen concrete voor stellen aan Nederland gedaan. Aangeno men mag worden dat Aaron er bij Schol ten op heeft aangedrongen in december met de moderniseringsplannen van de NAVO akkoord te gaan. In een aan de Tweede Kamer gezon den nota omschrijft zij het doel van deze bureaus als volgt: „Het scheppen van voorwaarden voor veranderingen die betrekking hebben op de positie van vrouwen en mannen in de samenleving en het verruimen van hun keuzemoge lijkheden”. Naar de mening van mevrouw Kraaij- veld moeten de bureaus worden gezien als een service-instituut, waar de vrou- wen-beweging een beroep op kan doen voor wat betreft ondersteuning, stimule ring, informatieverstrekking en active ring. In de nota wordt verder voorgesteld dat de financiële lasten gezamenlijk door Rijk en provincie worden gedra gen. De staatssecretaris zegt een verde ling voor te staan waarbij het Rijk de personeelskosten „bewaakt” en provin cie de huisvestings- en apparaatskosten voor haar rekening neemt. In het verslag werd het niet ondenk baar genoemd dat de sterke stijging mede een gevolg was van publiciteit over de pil. In publikaties werd ge waarschuwd dat langdurig pilgebruik bij vrouwen van 35 jaar die roken, de kans op hart- en vaatziekten vergroot. Het aantal abortussen werd aan de hand van de gegevens van de „peilsta- tions” geschat op 15.000, hetgeen een lichte stijging betekent ten opzichte van 1977. Het werkelijke aantal kan wat hoger liggen omdat niet alle vrou wen via hun huisarts naar een abortus kliniek gaan, aldus het verslag. beide onderwerpen werden gemaakt bij de vorming van het kabinet-Van Agt. De CDA’er vond hiermee duidelijke taal te hebben gesproken over de uitlating van PvdA-fractievoorzitter Den Uyl dat de CDA-fractie bezig is met het leggen van de grondslag voor een nieuwe samenwer king met de PvdA. De CDA-fractievoorzitter benadrukte dat de wijzigingsvoorstellen van de PvdA, ingediend tijdens de diverse begrotings behandelingen, zijns inziens verhullen dat die partij zich nu ook heeft neergelegd bij de noodzaak tien miljard gulden om te buigen. „Het is mij echter een raadsel waarom ze hier niet eerder voor uitgeko men zijn”, zo zei hij over de socialisten. De Moluks-Islamitische gemeenschap in Ridderkerk kan op kosten van het Rijk een moskee bouwen. Minister Gardeniers van CRM heefh dit de betreffende stich ting meegedeeld. Het ministerie heeft de stichting Bouw Molukse Moskee Ridder kerk erkend als vertegenwoordiger van de Moluks-Islamitische gemeenschap in Ridderkerk. De eigendom van de moskee zal aan deze stichting worden overge dragen. Voorwaarde voor de bouw op rijkskos ten is, dat de gemeente Ridderkerk de grond ervoor aan de staat verkoopt. Het project wordt uitgevoerd door de Rijksge- bouwendienst, die de bouw heeft opgeno men in het meerjarenprogramma voor volgend jaar. Bijna een kwart van de Nederlandse gezinnen beschikt over een eigen moes tuin. De hoeveelheid zelfgekweekte groen te, die daaruit voorkomt, bedraagt één achtste deel van het totale gebruik. Voor fruit is dit zes procent. Dit blijkt uit de voorjaarsmeting van het Nederland Instituut Agrarisch Markton derzoek (NIAM), waarvan de uitkomsten door het Produktschap voor Groenten en Fruit gisteren zijn gepubliceerd. Het formele overleg tussen de ministe ries van Landbouw en Visserij en CRM en de ambtenarencentrales over de reorgani satie van Staatsbosbeheer wordt volgende maand hervat. De ambtenarencentrales weigerden eerder hun medewerking aan het overleg, omdat zij meenden dat zij op geen enkele wijze bij de voorgenomen splitsing van Staatsbosbeheer zijn be trokken. bi S6 Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI 11 11 11 10 12 10 10 10 11 10 11 17 22 11 21 11 12 13 4 11 12 8 21 14 14 I 1 I, li I o o o o o ozo o ono o ono zzo windst. nw ono w ono no nno wnw ono ono no nnw windst. o o windst. nnw windst. o nnw n ono ‘o nw w nw n windst. no n zo zo zw Volgens hem komt dit niet door de politie ke overtuiging van de PvdA, maar veel meer doordat de partij geen echt intern gezamenlijk gedragen alternatief meer heeft. Als het CDA op deelterreinen van het sociaal-economisch vlak soms tot dezelfde conclusies komt als de PvdA en D'66, dan zal van die inzichten niet om louter oppo sitionele verhoudingen worden afgewe ken. „Integendeel, het CDA zal haar eigen koers behouden”, zo zei hij. I gis uit E stei wei me de pul vol teei I roe net eer aar Ca: 'I I I W st D C g< 16 24 29 Zes inwoners van het dorp Lutjegast in Groningen zijn door de vereniging Dorps belangen uitgekozen om een bezoek van enkele weken te brengen aan het Australi sche eiland Tasmanië. Ook burgemeester J. Verbree en wethouder Mellema maken, met hun echtgenoten, de reis mee. De uitnodiging voor het bezoek kwam van de Australische autoriteiten. Lutje gast namelijk is de geboorteplaats van Abel Tasman, die in 1642 het eiland voor de Australische kust ontdekte. I I I pn lui bei na. hel I mé re Fr orr bel gej op me bel rin de len aai 19 24 23 8 20 7 12 21 21 6 10 10 2 15 3 1 8 -2 6 6 -0 13 10 6 1 13 15 13 3 15 2 5 14 13 -2 4 5 15 13 20 4 2 2 1 2 5 2 2 5 ■2 9 12 T stri sta< var gen gen ont vre L krii me var (KI ker wo om rin I aar ner ver per nie I Za del reg lini KL get dir mé die I' I' I' Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis EINDHOVEN (ANP). Philips zal vol gend jaar met een alternatief voor de gloeilamp op de markt komen. Deze nieu we lamp zal passen in een normale fitting en ongeveer 5000 branduren hebben. Dat is vijfmaal zoveel als bij de huidige lamp. Tevens zal de nieuwe lamp, die thans nog in een ontwikkelingsstadium verkeert, slechts twintig percent van de energie van de bestaande gloeilamp gebruiken. Dit betekent, dat een nieuwe lamp van twintig Watt gelijk zal staan aan de oude lamp van honderd Watt, aldus een woordvoer der van Philips. schillende wegen overeenstemming worden bereikt over een premiepercenta ge van 8,2 procent. Er is nog geen reke ning gehouden met eventuele maatrege len tot kostenombuiging, zoals die van Bestek ’81. Die bezuinigingen zouden per 1 januari van kracht moeten worden, maar de gevolgen daarvan zijn nog niet te overzien. De werkgelegenheid in de Westeuropese havens is de afgelopen jaren sterk terug gelopen. In Rotterdam daalde het aantal werknemers in het havenbedrijf van 14.887 in 1970 tot iets meer dan 13.000 begin dit jaar. In Amsterdam liep het aantal havenwerkers terug van 5.064 in 1964 tot 2.480. Antwerpen telt nu 10.795 havenarbeiders. In 1960 waren dat er nog 14.147. In Londen had men in 1965 25.309 mensen in de haven aan het werk. Nu zijn dat er slechts 8.105. Het totaal aantal werknemers in de Westduitse havens ver toonde een geringere teruggang dan el ders in West-Europa. DEN HAAG. Nederland zal niet met een besluit tot modernisering van de kernwapens van de NAVO akkoord kunnen gaan, als daar geen concreet voorstel voor wapenbeheersing aan is gekoppeld. Over het voorstel moet dan vervolgens met de Russen worden onderhandeld. De wapenbeheersing weegt voor de Nederlandse regering zeer zwaar. Dat heeft minister Scholten (Defensie) gisteren tegen David Aaron, de plaatsver vangend veiligheidsadviseur van de Ame rikaanse president, gezegd. Deze maakt momenteel een ronde langs een aantal Europese NAVO-landen om daar te pra ten over de modernisering van de Wester se kernbewapening, in antwoord op onder meer de nieuwe Russische SS-20-raket. Over de inhoud van de besprekingen weigerde men gisteren verder iets mee te delen. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie noemde het „een goed en openhartig gesprek”, de gebruikelijke kwalificatie van dit soort ontmoetingen. Veel bewolking met kans op regen. Middagtemperaturen ongeveer 14 graden Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 0 tot 5; Min. temp, omstreeks 8 gr.; Max. temp, omstreeks 14 gr.; Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pcocent; Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. fractievoorzitter Lubbers gisteravond tijdens een toespraak in Veenendaal. Tegelijkertijd jnaakte hij de VVD dui delijk dat het CDA niet van plan is die partij tegemoet te komen in de menings verschillen over de kernbewapening en de hypotheekrente. Lubbers wees de libera len nadrukkelijk op de afspraken die over Weer in binnen- en buitenland Rijksbijdragen zou het percentage van de premie ruim boven de 9 moeten komen. Hierbij is rekening gehouden met een geraamde kostenvermindering van 0,3 procent in verband met beëindiging van de verplichte verzekering per 1 januari wegens uitsluiting van de verzekering krachtens de Ziektewet van degenen die 65 jaar worden. In het advies zal de ZFR de bewindslie den vragen een wettelijke regeling te ma ken waarbij het Rijk zich garant stelt voor uitgaven van verstrekkingen van de wet telijke ziekenfondsverzekering. Daardoor zou het aanhouden van een risicodekking overbodig worden. Een dergelijke rege ling bestaat al bij de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). Opgemerkt wordt ook dat een interne bundeling van de liquiditeitsbehoeften van zowel ziekenfondsverzekering als AWBZ-verzekering een eenmalig voorde lig gevolg van 40 miljoen zou betekenen. DEN HAAG. Minister De Ruiter van Justitie heeft aan de Utrechtse hoofdoffi cier van justitie Van Dijken een rapport gevraagd over de manifestatie van het uiterst rechtse Nationaal Jeugdfront, za terdag in de bossen van Soest. Het minis terie verklaart „uiterst waakzaam” te zijn in kwesties als deze. De minister wil op grond van de inlich tingen van de Utrechtse hoofdofficier be slissen of een vervolging tegen het Natio naal Jeugdfront moet worden ingesteld wegens het aanzetten tot rassenhaat. De staatssecretaris zegt dit in haar „nader voorlopig standpunt” met be trekking tot de op te richten provinciale vrouwen-emancipatiebureaus. Daaruit blijkt dat vooralsnog gedacht wordt aan één bureau per provincie. Grote steden zullen eventueel in aanmerking kunnen komen voor een afzonderlijk bureau. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. In Nederland hebben vorig jaar naar schatting 51.000 man nen en 57.000 vrouwen zich laten steri liseren. Dat betekent een sterke stij ging ten opzichte van 1977, toen die aantallen respectievelijk 37.000 en 45.000 waren. Er was toen, vergeleken met 1976, zelfs sprake van een lichte daling. Deze cijfers zijn berekend aan de hand van gegevens van een aantal „peilstations” in Nederland. Dat is een landelijk netwerk van huisartsenprak tijken dat één procent van de bevol king bestrijkt. Evenals in voorgaande jaren werden relatief de meeste sterilisaties, bij zo wel mannen als vrouwen, in de leef tijdsgroep van 35 tot 45 uitgevoerd, aldus het jaarverslag van de „peilsta tions”. Door een storing in een onderdeel van een van de computers die bij IBM in Zoétermeer gebruikt worden voor de sala risadministratie van een aantal Neder landse bedrijven, krijgt een onbekend aantal werknemers het salaris over okto ber enige dagen later dan gebruikelijk op bank- of girorekening. Volgens een woordvoerder van IBM zou de vertraging een tot twee dagen bedragen. Hoeveel mensen hun salaris nu later zullen krij gen, kon de woordvoerder niet zeggen omdat de gegevens over bedrijven die hun salarisadministratie door IBM laten doen, vertrouwelijk zijn. De ingenieur kan een belangrijke rol spelen in de preventieve gezondheidszorg, als bij het ontwerpen van nieuwe techni sche apparatuur meer aandacht wordt besteed aan de gezondheidsaspecten van de nieuwe techniek. Dit zei dr. P. van Wely, directeur van de medische dienst van Philips, gisteren tijdens een perscon ferentie naar aanleiding van het congres „Ingenieur en Preventie” dat vrijdag in de Technische Hogeschool van Eindhoven wordt gehouden. Beter contact tussen ingenieurs en me dici kan volgens Van Wely voorkomen dat de nadelige gezondheidseffecten van nieuwe technieken achteraf weer moeten worden weggenomen. De ZFR ziet echter kans, dankzij de Rijksbijdrage van 525,5 miljoen, op een percentage van 8,2 te gaan zitten. Zonder (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het burgerpersoneel van het ministerie van Defensie krijgt voorlopig geen vrije dag voor het afstaan van bloed aan de militaire bloedtransfu siedienst. Dat heeft het ministerie van Defensie besloten. Een vrije-dagregeling, die vorige maand werd aangekondigd, is hiermee voorlopig opgeschort. Defensie was van plan burgerambtena ren van het departement na elke keer bloed afstaan een vrije dag (buitenge woon verlof) toe te kennen met behoud van salaris. Volgens het ministerie van Defensie kan door een „aantal niet voor ziene omstandigheden” aan dit besluit geen praktische uitvoering worden gegeven. Toen de vrije-dagregeling vorige maand bekend werd gemaakt, kwam daarop nog al wat kritiek, onder andere van de bloed transfusiediensten. In Nederland geldt in principe dat niemand recht heeft op een vrije dag voor het afstaan van bloed. Een uitzondering wordt sinds 1956 alleen ge maakt voor militair personeel dat zich door de militaire transfusiedienst bloed laat afnemen, een regeling die nog steeds van kracht is. Lubbers zei dat de PvdA nu van dezelf de loonsomontwikkeling als het kabinet uitgaat en stelde dat de ,PvdA ook op andere punten van het sociaal-econo misch terrein het CDA is gaan volgen. 1 i tó- Een hekeldorsmachine op de voorgrond in het poldermuseum „Het Grootslag" in het Noordhollandse Odijk. Het museum is ondergebracht in het voormalige gemaal in de polder en geeft een beeld van het leven in de polder. Het museum, dat uniek is in zijn soort, wordt zaterdag officieel geopend. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. regen geh. bew. 1. bew zw. bew. regen bew. onbew mist onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. h. bew. regen h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew WOENDAG 24 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.20 uur, onder 17.29 uur Maan op 10.34 uur, onder 19.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.20 uur en 17.35 uur Laagwater 01.15 uur en 13.24 uur ROSMALEN (ANP). De onderne mingsraad (OR) van het bouwbedrijf Van Eijkelenburg te Rosmalen heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin de „per soonlijke aanval van de federatie Bouw en Houtbonden NW-NKV op de heer S. J. van Eijkelenburg als bouwondernemer” wordt weerlegd. Volgens de onderne mingsraad wordt er bij Van Eijkelenburg beslist niet met koppelbazen gewerkt. Bovendien is het bedrijf er enkele jaren geleden toe overgegaan de werknemers van onderaannemers te controleren op hun inschrijfnummers bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, aldus de verkla ring van de OR. „Door collegabedrijven en de bedrjfs- vereniging wordt erkend dat ons bedrijf in bestrijding van malafiditeit een voor aanstaande plaats inneemt. Wij betreuren het ten zeerste dat door het kennelijk niet sluitend zijn van het controlesysteem ma lafide onderaannemers toch nog op onze werken hun praktijken hebben kunnen uitoefenen, doch dat dit willens en wetens is gebeurd, wordt uitdrukkelijk ontkend”, zo wordt in de verklaring van de onderne mingsraad verder gesteld. WEERRAPPORTEN ■c- ds 5 v f i- Eu c- co

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2