Arrestatie beklaagden betreurd Materieel mag tegen Polisario worden ingezet begonnen Koerdenleiders willen aanval stopzetten Van Agt tijdens bezoek aan Madrid: Bahro wil links bundelen in Actie Thailand Bondsrepubliek Tijdens bezoek aan Bonn Proces tegen SS-er Lischka na beschieting door Cambodja EG: grens moet open voor vlees van varkens ontdekt tegen hondsdolheid Acties dreigen bij Surinaamse vliegvelden Stortplaats voor radioactief afval VS moet dicht Kinderen Moskou op vakantie tijdens Spelen Beter serum „Spanje moet meer doen voor mensenrechten” Hwa Guofeng bepleit Duitse eenwording 1 I Timman Voorspelling Canaponi I DINSDAG 23 OKTOBER 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 door Nico Scheepmaker me uin tact e rol zorg, chni- zordt i van ting ten ing pen pese .rug- intal f VS bekritiseren VS geven militaire steun aan Marokko (Van onze redactie buitenland) der verhalen heb vam iitje- van izoor 1 het cton- isten n en ddag bben linis- n re- edu- van „Is Brezjnjev al dood, staat Timman al gewonnen?”, vroegen we elkaar steeds af, toen we zaterdagmiddag in Harlingen wa ren om de felbegeerde Anton Wachter prijs aan Patrizio Canaponi uit te reiken voor zijn verhalencyclus Een gondel in de Herengracht. Met „we" bedoel ik voorna melijk Martin Ros en mezelf, die samen met Maarten ’t Hart en Ko Pop de jury uitmaakten voor de Anton Wachterprijs, die, zoals algemeen bekend is, pleegt te worden uitgereikt aan het debuut van een groot schrijver die als zodanig pas over twintig, dertig jaar zal worden er- en herkend. st in irps- van rali- :ster ken. ndse loes- •oen- één Voor van ienst scon- igres in de oven i me- n dat van )eten liste- M en gani- ende rales aan ij op imen be- (Van onze redactie buitenland) KEULEN. Vandaag is in Keulen het proces begonnen tegen de gewezen SS- luitenant Kurt Lischka, die ervan wordt beschuldigd tienduizenden Franse joden naar het concentratiekamp Auschwitz te hebben gezonden. Niet alleen is daarmee een begin ge maakt met een van de laatste spectaculai re nazi-processen, maar ook zien talrijke Franse anti-fascisten hun inspanningen om de man voor het gerecht te dagen beloond. Het onderzoek tegen de 69-jarige gepensioneerde uit Keulen, die nog steeds op vrije voeten is, ging gepaard met parle mentaire protesten uit Israel, tientallen betogingen, een amateuristische ontvoe- ringspoging en rumoerige taferelen voor de arrondissementsrechtbank van Keu len, welke tot ver over de Duitse grens de aandacht trokken. Lischka en twee andere beschuldigden, de gewezen SS-er Herbert Hagen en Ernst Heinrichsohn, beweren dat ze de eigenlij ke bedoeling van de jodendeportatie niet kenden. BRUSSEL. Vóór 30 oktober moet West-Duitsland zijn grenzen weer open stellen voor varkensvlees uit Nederland. Dit staat in een brief die de Europese Commissie aan de regering in Bonn heeft gestuurd. Als de Duitse regering geen gehoor geeft aan de oproep van het dagelijks EG- bestuur, loopt ze gevaar voor het Europe se Hof van Justitie te worden gedaagd. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) Het eenzijdig sluiten van de grens voor Nederlands varkensvlees is volgens de Europese Commissie strijdig met de re- gecoördineerd beleid op te zetten voor, wat wordt genoemd, arabische aangele genheden. autoriteiten verklaarden dat de organisa tie illegaal was en dat haar leden steun verleenden aan door de VS geleide propa ganda tegen Tsjecho-Slowakije. :hap Rijk liers tich- :t de Ider- van p in skee ;rge- van l in sala- der- :end >kto- k op een ging iveel krij- ïgen hun oen, van 1.000 het 4 in 1.795 nog 5.309 zijn mtal ver- i el- >kos- i de Het tsge- ;eno- voor BANGKOK(AFP/AP/Reuter). Thaise troepen hebben gisteren doelen in Cam bodja beschoten. De regering van Thai land heeft haar ambassadeur in de Viet namese hoofdstad Hanoi „voor overleg” teruggeroepen. In een verklaring van de Thaise rege ring blijkt dit een reactie te zijn op een beschieting zondag van een nabij de grens gelegen dorpje ih Thailand door Cambod jaanse troepen. Hierbij kwamen vier men sen om. gels inzake het vrije handelsverkeer in de EG. De Duitse regering ging drie weken ge leden tot sluiting van de grens over, omdat varkensvlees in Nederland niet op het voorkomen van bepaalde ziektekiemen (trychinen) wordt onderzocht, zoals dat in Duitsland gebeurt. Na felle protesten zag minister Van der Stee (Landbouw) zich genoodzaakt een tijdelijk compromis met de Duitsers af te sluiten om de Nederland se export van varkensvlees niet te bena delen. Ik heb Een gondel in de Herengracht met heel veel plezier gelezen, je hebt de ene zin nog niet achter de rug of je bent alweer benieuwd naar de volgende. Zo hoort het. Dat is schrijven. De Anton Wachterprijs zal zijn laatste prijs niet zijn. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Surinaamse lucht verkeersleiders zullen met ingang van vol gende week donderdag 1 november acties ondernemen als de overheid niet een aan tal maatregelen neemt om de vliegveilig heid en het sociaal klimaat te verbeteren. Verkeersleiders van Zanderij, Surina me’s belangrijkste luchthaven, verlangen verbetering van de navigatie-apparatuur, terwijl alle verkeersleiders hetzij uitbeta ling van overwerk verlangen, hetzij af schaffing ervan. Voorts toonde de Nederlandse bewinds man zich een voorstander van de spoedige toetreding van Spanje tot het non-prolife- ratieverdrag, dat de verspreiding van kernwapens wil tegengaan. Waarnemers voorzien echter dat Spanje dit op korte termijn niet zal doen. De Nederlandse premier en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken hebben gisteren met minister-president Adolfo Suarez en met de Spaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Marcelino Oreja uitvoerig van gedachten gewisseld over de veiligheidsconferentie, die vol gend jaar september in Madrid wordt gehouden. Beide regeringshoofden stre ven naar effectieve ontwapening en wa penbeheersing als middel tot ontspanning tussen Oost en West. In dit kader werd tijdens de besprekingen het recente Fran se ontwapeningsplan aangeroerd. Zowel Nederland als Spanje zullen zich beraden in hoeverre de slotakte van de akkoorden van Helsinki (over mensenrechten) cor rect wordt uitgevoerd. Premier Van Agt zei tegen zijn Spaanse ambtgenoot dat Nederland Spanje graag snel NAVO-lid ziet worden. Spanje toonde zich in het onderhoud met de Nederlandse delegatie teleurge steld in het tempo, waarmee de toetreding tot de Europese Gemeenschap verloopt. Premier Suarez zou het liefst zien dat Spanje al volgend jaar volwaardig lid van de EG zou zijn. Zowel premier Van Agt als minister Van der Klaauw meende dat de technische moeilijkheden van de aanslui ting bij de Europese Gemeenschap niet onderschat konden worden. Premier Sua rez vroeg de Nederlandse regeringsdele gatie er alles aan te doen om de onderhan- delingen af te sluiten, voordat de zittings periode van de huidige Europese Com missie eindigt. Van Spaanse zijde werd de wens geuit een of meer overgangsperioden in te las sen tussen de Spaanse toetreding en het volledig functionerend EG-lidmaatschap. METZ (AFP). Het bloedtransfusie centrum van de Franse stad Nancy is er als eerste in geslaagd een serum tegen hondsdolheid te ontwikkelen, dat van menselijke oorsprong is en geen risico voor de patiënt oplevert. Tot nu toe wor den alleen sera gebruikt die zijn bereid uit dierlijk plasma. Deze zijn niet zonder on gemak voor de patiënt. Volgens de direc teur van het bloedtransfusiecentrum, Francois Streif, hebben experimenten ge durende de afgelopen zes maanden bevre digende resultaten opgeleverd. CDU-chef ontvangen en CSU, Strauss. proces in Praag (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PRAAG. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren naar aanleiding van het proces dat in Praag is begonnen tegen zes leden van het „Comité ter verdediging van ten onrechte vervolgde personen” (VONS) verklaard de arrestatie van de zes activisten te betreuren. De woordvoerder van het ministerie, Hodding Carter, zei dat de VS de afgelo pen maand herhaaldelijk hun bezorgd heid hadden geuit omtrent deze zaak bij de Tsjechoslowaakse autoriteiten en dat verleden week de ambassadeur van Tsje cho-Slowakije in Washington op het mi nisterie was geroepen. In het proces tegen de mensenrechten activisten in Praag hebben gisteren drie van de zes beklaagden onschuldig gepleit, terwijl een vierde weigerde te antwoor den. Twee anderen waren nog niet ver hoord. De vrouw van een van deze laat- sten, was een van de twaalf aanwezigen die tijdens de eerste dag van dit grote politieke proces in het gerechtsgebouw in hechtenis werden genomen. Dit na een protest tegen de order dat zij moest op houden met het maken van notities. Praagse autoriteiten verboden iedereen behalve gezinsleden de toegang tot de rechtzaal. Verslaggevers, diplomatieke waarnemers en sympathisanten werd te vens de toegang tot het gebouw volledig ontzegd. Alle zes beklaagden worden er van beschuldigd dat zij behoren tot dege nen die vorig jaar een organisatie hadden gevormd om dissidenten te helpen. De aan de toenaderingspolitiek tot de Oost bloklanden van de huidige regering. Als lid van de christendemocratische opposi tie heeft hij deze zogenoemde Ostpolitik meermalen sterk bekritiseerd. Hwa Guofeng blijft een week in West- Duitsland, waar hij onder meer drie cultu rele verdragen zal ondertekenen. Gisteren sprak hij met SPD-voorzitter Brandt en Kohl. Verder wordt hij nog door de voorzitters Van FDP respectievelijk Genscher en WASHINGTON. De Amerikaanse regering wil Marokko militair gaan ondersteunen. Het gaat om minstens tien verkenningsvliegtuigen en een beperkt aantal zwaarbewapende gevechtshelicopters. Washington heeft bena drukt dat het gaat om een „defensieve” leverantie. Het materieel mag worden ingezet in de strijd tegen het Polisario, de guerrilla-organisatie die de onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara nastreeft. (Van onze redacteur in Madrid, Peter Hattink) MADRID. Premier Van Agt heeft gisteren bij zijn Spaanse collega Adolfo Suarez erop aangedrongen, de Spaanse banden met Latijns Amerika te benutten voor de verdediging van de rechten van de mens in die landen. Van Agt noemde met name Chili. TEHERAN (Reuter). De Koerdische strijdkrachten die het grootste deel van de stad Mahabad in handen hebben, hebben van hun politieke leiders opdracht gekre gen geen nieuw offensief tegen de stellin gen van de Iraanse regeringstroepen te ontketenen totdat het resultaat van de vredesonderhandelingen bekend is. Dit is gisteren in Teheran vernomen in kringen die nauw contact onderhouden met de rebellerende Koerden. Het bevel van de Koerdische Democratische Partij (KDP) aan de Koerdische troepen bete kent echter nog geen echt bestand. Er wordt dan ook nog steeds gevochten in en om Mahabad dat dooor de Iraanse rege ringstroepen belegerd wordt. Door dit beleg is er in de stad een tekort aan levensmiddelen ontstaan. De inwo ners zouden de stad echter wel mogen verlaten langs de door de regeringstroe pen opgerichte wegversperringen. Maar niemand mag de stad in. De Iraanse minister van binnenlandse Zaken, Hasjem Sabaghian, heeft inmid dels te kennen gegeven dat de Iraanse regering mogelijk bereid is onderhande- lingen te beginnen met de leider van de KDP, Abdoe Rachman Qassemloe en de geestelijke leider van de Koerden, Ezzed- din Hosseini, met het doel een eind te maken aan de opstand van de Koerden die naar autonomie streven. Het Amerikaanse Congres kan de ver koop van vliegtuigen en helicopters tegen houden. Zowel in Senaat als Huis van Afgevaardigden is daarvoor een „gewo ne” meerderheid van stemmen nodig. De voorgenomen leveranties lijken be doeld de Marokkaanse koning Hassan te stimuleren onderhandelingen met het Po lisario te openen. De vliegtuigen en heli copters zouden de onderhandelingspositie van Marokko kunnen versterken. Volgens deskundigen is de leverantie overigens ontoereikend om een militaire overwin ning te bewerkstelligen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is het besluit over te gaan tot deze leverantie genomen nadat duidelijk is geworden dat het Polisario aanvallen heeft uitgevoerd in gebieden die Marokkaans grondgebied zijn. Het Polisario wordt gesteund door Alge rije en Libië. Een aantal functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken en van de inlichtingen dienst CIA is tegen de regeringsplannen omdat wordt gevreesd dat met name Al gerije scherp zal regeren. Algerije levert grote hoeveelheden gas en olie aan de VS en de critici van de regeringsplannen vre zen dat deze leveranties gevaar gaan lopen. President Carter heeft door zijn goed keuring te hechten aan de militaire onder steuning van Marokko een sinds 1960 be staande bewapeningsovereenkomst door broken. Daarin staat dat Marokko Ameri kaanse wapens slechts voor binnenlands gebruik mag aanwenden. Sinds Spanje zich terug trok uit wat toen nóg heette de Spaanse Sahara zijn Marokko en het Polisario verwikkeld in een felle strijd om dit gebied dat in 1977 tussen Mauretanië en Marokko werd verr deeld. Mauretanië heeft zich enkele maan den geleden teruggetrokken. Saoedi-Arabië probeert in het conflict te bemiddelen. Prins Saoed al Faisal, mi nister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in Marokko aangekomen om de weder zijdse betrekkingen te verbeteren en een een tentamen op voorbereid: per (Van onze redactie buitenland) BONN. De Chinese partij- en regeringsleider Hwa Guofeng heeft zich gisteren op de eerste dag van zijn officiële bezoek aan de Bondsrepubliek uitgesproken voor hereniging van de twee Westduitse staten. Hij sprak zich uit voor een „opbloeiend sterk Duitsland”, wat in het belang van de wereldvrede zou zijn. Tijdens een gesprek met bondskanselier Helmut Schmidt stel de Hwa nadrukkelijk vast dat de Volksre publiek China de wens van het Duitse volk om weer één staat te vormen „respec teert”. De Westduitse president Karl Carstens roemde tijdens een officiële lunch de Chi nese steun voor Duitse eenheid. Hij heeft een uitnodiging om naar China te komen aangenomen. Volgens waarnemers gaf Carstens in zijn rede opvallend veel steun (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De Oostduitse criticus Rudolf Bahro, die vorige week door de DDR werd vrijgelaten en sindsdien in de Bondsrepu bliek is, wil in West-Duitsland een socialis tische beweging als partner van de soci- aal-democratische SPD opbouwen. Tijdens een perconferentie in het Bris- tol-hotel in Bonn zei de schrijver van het boek Die Alternative (Het Alternatief), waarvoor hij in de DDR tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld, dat hij een theoretisch platform wil uitwerken voor de onderling zeer verdeelde linkse Westduitse groepen. Bahro gelooft dat het aantal groeperingen dat positief op zijn vernietigende analyse van het Oostduitse machtsapparaat heeft gereageerd, veel groter is dan hij aanvankelijk had gedacht. Daaruit put de zich nog altijd marxist noemende DDR-dissident de „grote hoop” dat hij zijn ideeën in West-Duitsland in derdaad kan verwerkelijken. „Als dat niet lukt, ligt het voor meer dan 50 procent aan mijzelf”, aldus Rudolf Bahro. De vraagstelling: B. al dood, T. al ge wonnen?, regardeerde vooral Martin Ros en mij (dat het ons aanging is misschien te sterk uitgedrukt), omdat wij belangen hadden in de uitkomst van beide evene menten. Mijn belang was het kleinst. Ik had me voorgenomen een Trijfel aan de dood van Brezjnjev te wijden, maar zat niet om onderwerpen te springen, omdat ik voor 'maandag over mijn ontmoeting met Vladimir Boekovski wilde schrijven, en voor dinsdag over de uitreiking van de Anton Wachterprijs. Het zou mij dus niet ongelegen komen als Leonid B. zijn leven op aarde nog even zou kunnen rekken. Voor Martin Ros, een der directeuren van De Arbeiderspers, stonden grotere belangen op het spel. Zou Jan Timman winnen, dan lag de wereldtitel, bij wijze van spreken, voor hem open. Dan hoefde hij alleen nog maar van Spasski, Korts- noj, Tal, Poloegajevsky, Portisch, Hübner en Adorjan of Ribli te winnen, om van Karpov te mogen winnen. Zo simpel lag dat. Nederland zou in een Euwe-achtige schaakkoorts komen te verkeren, foto’s in de wereldpers van Nederlandse jongens die fietsend naar school nog op een han dig aan het stuur gemonteerd schaakbord een vluggertje schaakten, en herdruk na herdruk van het prachtboek Het match boek Karpov-Kortsnoj met tekst van Max Pam, illustraties van Jeroen Henneman, en niet te vergeten partij beschouwingen en analyses van de aanstaande wereld kampioen Jan Timman, dat deze week door De Arbeiderspers aan de boekhan dels wordt bezorgd, echter zonder een „buikbandje” met een wervende tekst als: „Lees Jan Timman.'”, hoewel boek, tekst, analyses en illustraties er natuurlijk, door dat ene over het hoofd geziene zetje in Rio de Janeiro, niet slechter door kunnen zijn geworden. MOSKOU (Reuter). Duizenden Moskouse kinderen zullen tijdens de Olympische Spelen die komende zo mer in de Russische hoofdstad worden gehouden, een vakantie krijgen op het platteland om de toeristen meer ruimte te geven. De kampen worden gesubsidieerd door de staat. Een Russische overheidsfunctionaris die dit gisteren bekendmaakte, wees erop dat de be slissing of de kineren naar de vakantie kolonies toe te gaan geheel aan de ouders is. Adri van der Heijden was ook in Harlin gen, hij nam de prijs in ontvangst voor Patrizio Canaponi, want dat is zijn pseu doniem, waar hij nu een beetje mee in zijn maag zit, bekende hij, omdat hij welis waar mooi samenvloeide met zijrt verha len over zijn Italiaanse familie, maar in de toekomst niet meer zou rijmen met de puur-Hollandse dingen die hij van plan was te gaan schrijven. Hoe hij schrijft, en hoe goed, moge blijken uit dit fragment, dat ik midden uit een opgepikt: sï Premier Van Agt (rechts) had gisteren na aankomst in Madrid een gesprek met zijn Spaanse collega Suarez. Later werd bekend gemaakt, dat koning Juan Carlos en koningin Sophia van Spanje volgend jaar voor een offi cieel staatsbezoek naar ons land komen Nooit had ik merkwaardiger wijze koptelefoon. De professor in kwestie leef de weliswaar van het geschreven woord van anderen, maar was als de dood voor schriftelijke weergave van zijn eigen woorden. Dat gold voor zijn filosofische commentaren in het algemeen en voor zijn hoorcolleges in het bijzonder. Hij pu bliceerde nooit. Zijn eigen woorden in druk onder ogen te moeten zien, dat zou hij nooit hebben overleefd. Maar ook al had hij geen bezwaar gehad tegen verprei- ding van zijn collegeteksten, dan nog zou het tot dictaat uittikken en stencillen ten enen male onmogelijk zijn geweest. Hij gebruikte geen aantekeningen. Als hij de draad van zijn betoog eenmaal te pakken had, beleefde hij eenvoudig een uittre ding. Hij wierp het lichaam van kennis, dat zich in hem gevormd had, via een onstuitbare monoloog plompverloren voor de voeten van zijn genoor. Voila. Zie maar wat je ermee aanvangt. De man was geen filosoof, maar een filosofisch medi um. Door hem sprak de filosofie. We kre gen college van een dansende tafel. Lite ratuur gaf hij niet op. Volgens zijn secre taresse werd voor het tentamen de „in houd van zijn college” als bekend veron dersteld, „meer niet”, wat betekende dat het welslagen enkel en alleen kwam af te hangen van de eventuele notities die je in de loop van het jaar had weten te maken. Maar wat die man in zijn tweemaal drie kwartier, struikelend over eigen en ander mans woorden, zoal bij elkaar brabbelde, was niet alleen met geen pen bij te hou den, maar ook met geen pen te beschrij ven. Toch zou en CARSON CITY(UPI). Gouverneur Robert List van de Amerikaanse staat Nevada heeft gisteren opdracht gegeven tot de sluiting van een stortplaats voor radioactief afval in de Nevada-woestijn. Hij is hiertoe overgegaan omdat de regels met betrekking tot het behandelen van radioactief materiaal werden geschon den. Een aantal vaten met radioactief afval werd begraven buiten het terrein van de stortplaats. De vaten waren wel goed afgesloten. tnjfël

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3