n It a in Velsen overleden s Promotor van amateur-archeologie H. J. Calkoen „Creativiteitsonderwijs Velsen is vatbaar voor uitbreiding” IN BEROEP BIJ GEDEPUTEERDE STATEN TEGEN RAADSBESLUIT DISTRICTSGENEESKUNDIGE DIENST OP LOSSE SCHROEVEN WARM PLEIDOOI IN TWEEDE DISCUSSIENOTA Z Uitkomsten AUTEUR-ILLUSTRATOR VAN BELANGWEKKENDE PUBLICATIES 1 IÉ o Illustrator 1 J. I F F s' Is IK r i i K i O (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van burgemeester en wethouders in Velsen voelt er weinig voor het overleg met Beverwijk, Heems kerk, Uitgeest en Castricum be treffende een gemeenschappelij ke regeling voor een Districtsge- neeskundige Dienst (DGD) voort te zetten. Een van de oorzaken is het verschil van mening tussen Velsen en de overige IJmond-ge- meenten (met name Heemskerk) over een eventuele toetreding van Velsen tot de Kennemerraad. (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. In zijn woon plaats Driehuis is op 85-jarige leeftijd overleden de heer H. J. Calkoen. Tijdens zijn leven ver wierf de heer Calkoen grote be kendheid als amateur-archeo- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De oudercom missie van de Moerbergschool gaat bij Gedeputeerde Staten een beroepsprocedure starten om het raadsbesluit van donderdag 18 oktober, waarin H. van Dorp tot nieuw schoolhoofd van de Moer bergschool is benoemd nietig te laten verklaren. Van Dorp heeft inmiddels zijn benoeming aan vaard. en onze bladen. In 1967 ver scheen van zijn hand het boek „Velsen, grepen uit de historie van een oude woonplaats in Kennemerland”. loog. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog dreigden, door het op gang komen van grote bouw activiteiten en daarmee gepaard gaande grondverplaatsingen, veel historische bodemsporen verloren te gaan. Als promotor voor het georganiseerd beoefe nen van amateur-archeologie slaagde de heer Calkoen er in veel sporen van het onbekende verleden te redden. Ook ver wierf hij veel bekendheid door zijn publicaties in vakliteratuur IJMOND Oudercommissie Moerbergschool voort- d- B Leijenaar Opnieuw conflict tussen Velsen en Heemskerk over Kennemerraad I 50 V-'\ west ezige jaar )p de waar- scom- •struc- jegen- jarige 'sbon- i, van ndere vaart, -sbon- trecht n over chter- ungen ïrdam de vis Ier. u-itiek grote ren en i. Het groot n, de jen de ;r het a van lizend Idaten ;rond- 30 50 50 70 50 75 ur jr Maandagavond is hiertoe besloten in een speciale vergadering waarin onder wijsdeskundigen vragen van ouders be antwoorden maar aanleiding van de be noeming van A. van Dorp in plaats van „Wij willen een eventuele toetreding tot de Kennemerraad los zien van de dis- trictsgeneeskundige dienst. Heemskerk betrekt een eventuele toetreding van Vel sen tot dit overlegorgaan wel in haar standpuntbepaling over de DGD. Boven dien wacht Heemskerk met haar eindoor- Velsen wil graag tot dit overlegorgaan voor Zuid-Kennemerland, waarin ook Haarlem vertegenwoordigd is, toetreden. Heemskerk en ook de andere IJmond- gemeenten achten het onaanvaardbaar dat de gemeente Velsen naast haar belan gen in het overlegorgaan voor Midden- Kennemerland, het IJmond-beraad, ook nog eens zitting neemt in de Kennemer raad. deel over de DGD tot de begrotingsbehan deling in februari”, aldus wethouder W. J. Meijer. „Wij zijn het praten zat en zijn van mening dat we moeten stoppem”. „Velsen betaalt per inwoner ongeveer 50 procent meer dan Castricum en Uit geest. Ik kan me voorstellen dat er een aanloopperiode nodig is. Maar het lijkt me niet nodig dat Velsen de financiële tekor ten van de andere gemeenten blijft dek ken”, aldus de WD-woordvoerder. Velsen heeft in tegenstelling tot de overige gemeenten een gemeentelijke ge zondheidsdienst, de GG en GD. Een regio nalisatie van de gezondheidsdienst bete kent een efficiëntere wijze van werken, wat financieel aantrekkelijker is voor de gemeente Velsen. met zo’n adhesiebetuiging moet ik wel doorgaan. Ik zou er helemaal geen moeite mee hebben als het gemeentebestuur op een juiste wijze had gehandeld en op basis van goede argumenten voor een betere kandidaat hadden gekozen. Maar de wijze waarop het is verlopen stuit me tegen de Wereldschokkende leesvoer bevat dit tweede discussiestuk niet. Na de geslaag de proef met het elementaire muziekon derwijs wordt voor meer „deelexperimen- ten” gepleit onder de noemer „kunstzinni ge vorming”. Genoemd worden in dit ver band de onderdelen verbale, audio-visue- le en beeldende expressie en ook dans- en bewegingsleer. Veel waarde wordt toege kend aan kunstuitingen, op uitnodiging binnen de school, door groepen of indivi duele artiesten van buiten het onderwijs. De vakleerkracht moet al of niet via cursussen in die richting een begeleidende Niet als aanvulling op het leerprogram ma, zoals tot nu toe het geval, maar als min of meer vast onderdeel van het schoolprogramma. Door raadpleging van een keuzemap met mogelijkheden op dat terrein wordt doelgerichte inpassing van deze kunstzinnige extraatjes bij onder meer het vak wereldoriëntatie mogelijk geacht. Wat minder concreet kwamen bo venstaande aanbevelingen ook voor in discussienota I over het creativiteitson- derwijs. In de gemeente Velsen zijn vak leerkrachten voor lichamelijke opvoeding en handvaardigheid actief. De nieuw ver schenen discussienota wil de positie van deze specialistische leerkrachten onder meer door taakverruiming versterken. In 1958 werd hij voor zijn vele verdien stelijke werk voornamelijk op het ter- Het is nauwelijks verwonderlijk dat de Velsense amateur-archeoloog Calkoen tot voorzitter werd benoemd van deze vereniging die Op het ogenblik niet min der dan 2500 actieve leden telt. Vooral in de beginjaren was Calkoen de bindende kracht in de AWN. In de vervolgnota zijn de uitkomsten van gevoerde discussie over het thema kunstzinnige vorming verwerkt. De Ge meentelijke Inspectie van het onderwijs in Velsen is in beide gevallen de samen steller van de beleidsstukken die voor B. en W. als leidraad dienen. Over de coördi natie van op de school gerichte kunstzin nige activiteiten wordt een aparte notitie in het vooruitzicht gesteld. Uitgangspunt is dat het onderwijzend personeel hiermee niet extra mag worden belast. rol gaan spelen ten aanzien van bijscho ling van de vaste leerkrachten aan de diverse scholen. Via ervarings- en kennis overdracht uit die hoek moeten deze inge speeld raken op het zelf geven van de creatieve vakken, aldus de tweede nota die maandagavond op de agenda voor de commissie onderwijs prijkte maar we gens tijdnood onbesproken bleef. Finan ciële mogelijkheden voor eerdergemelde bijscholing ontleent de tweede discussie nota aan de in 1976 verschenen „Nota nascholing onderwijsgevenden”. Daarin wordt rijkssteun voor dit doel wenselijk en noodzakelijk genoemd. rein der westnederlandse archeologie onderscheiden met de „Zilveren Anjer”. Bij zijn aftreden als voorzitter in 1960 werd hij terecht benoemd tot erevoorzit ter van de AWN. In het boekwerk dat begin 1967 bij uitgeverij Vermande Zonen te IJmuiden van zijn hand verscheen werd niet uit sluitend gerept over de historie van Vel sen. Ook de destijds recente ontwikke lingen werden uitvoerig beschreven. Calkoen legde als het ware een spoor van 800 voor Christus tot heden. Opmer kelijk was het dat in het boek enkele feitelijke zaken werden onthuld die een ander licht wierpen op wat tot dan als vaststaand werd aangenomen met be trekking tot de historie van Velsen. Gids” zeging iwoor- »r vier iberen ncept- V' de toenmalige R.H.B.S. in Velsen. Hij beperkte zich niet tot het bijbrengen van liefde voor het tekenen en schilde ren maar trachtte vooral zijn jeugdige leerlingen zijn veelomvattende kennis over te dragen van de historie en prehis torie van Velsen. In 1951 werd besloten een plaatselijke vereniging op te richten. Deze breidde zich al spoedig uit tot een landelijke organisatie: de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland, kortweg AWN. jsprek „knel- iets is Nati- lan de :cono- aldus Afrika uitla- „bela- d- Een oud-Fnese boerderij getekend door H J. Calkoen an de hand van gegevens die werden ontleend aan vondsten op het terrein van Hoogovens. O Op tal van plaatsen in Kennemerland hield de heer Calkoen- zich met een klei ne groep amateur-archeologen bezig met onderzoekingen van de bodem. Met name op het Hoogovensterrein werden onder zijn bezielende leiding interessan te vondsten gedaan. d- In 1958 werd de heer H. J. Calkoen door Prins Bernard onderscheiden met de „zilveren anjer" als blijk van waardering voor zijn veel en verdienstelijk werk op het gebied van de amateur-archeologie. ntuele en pu- ler de maat- iensen is hoe ’ids. en het, Overleg Orgaan Openbaar Onder wijs onderstreepten de zienswijze van de oudercommissie. De onderwijsdeskundigen gingen met name in op de proceduele kant van de zaak. „Hoe zwaar heeft het advies van de ouders en het team van onderwijzend personeel gewogen, die voor de volle hon derd procent de kandidatuur van de heer Leijenaar steunden”, aldus ABOP verte genwoordiger B. Groot. „Wettelijk heeft de gemeente niet onjuist gehandeld”, zei Groot verder. „Maar de wijze waarop zij de procedure heeft gevoerd is onjuist”. niet doen en ook niet kunnen doen. Maar Ook de heer Van der Voort, voorzitter van de schoolraad, stelde dat de gemeente raad afgelopen donderdag over de streep is gegaan. Hij wilde het advies van de schoolraad aan het college niet kenbaar maken, hij zei wel dat het college onvol doende rekening heeft gehouden met an- Wfci-Z. .WA (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op scholen voor gewoon lager en buitengewoon onderwijs in Vel sen is het vak Algemene Muzikale Vor ming, als basisopleiding gemeengoed ge worden. De gemeenteraad schiep hier voor eind 1977 de financiële ruimte. Als aanvulling op de lopende leerprogram ma’s is het vak AMV tot nu toe het enige tastbare resultaat van de in 1976 versche nen discussienota Creativiteitsonder- wijs. De nota heeft als aanzet voor een discussie over kunstzinnige vorming op de Velsense scholen nochtans ten volle aan de verwachtingen voldaan, zo staat te lezen in de zojuist verschenen vervolg nota over hetzelfde onderwerp. De crematie van het stoffelijk overschot van de man, die als amateur- archeoloog zo’n belangrijk aandeel heeft gehad in de landelijke ontwikkeling van een bijzondere hobby, heeft maandag middag, overeenkomstig zijn eigen wens, in alle stilte plaatsgevonden. V De onlangs gereedgekomen gemeen schappelijke regeling voor de districtsge- zondheidsdienst Midden-Kennemerland heeft in principe de goedkeuring van de commissie volksgezondheid. Als maar één van de vijf gemeenten af ziet van de ge meenschappelijke regeling, trekken de overige gemeenten één lijn en gaat de regionalisatie van de gezondheidszorg niet door. Veel van zijn publicaties - onder an dere in het tweemaandelijkse tijdschrift Westerheem - werden gecompleteerd met prachtig verzorgde en uitstekend gedetailleerde tekeningen die betrek king hadden op de meest uiteenlopende archeologische onderwerpen. Tot aan zijn pensionering was de heer Calkoen als tekenleraar verbonden aan borst. Bij de eerste procedure bijvoor beeld zou ik in vergelijking met de andere kandidaat geen hoofdervaring hebben. Nu geldt dat argument niet, terwijl ik enige en de andere kandidaat helemaal geen ervaring als schoolhoofd heeft. Te gen de oudercommissie zegt de wethouder dat het papiertje niet doorslaggevend is. Tegen mij zegt hij daarentegen dat de andere kandidaat theoretisch beter on derlegd is”, aldus de heer B. Leijenaar. Ook het feit dat er een tweede procedure gestart is zit het waarnemend hoofd en de ouders hoog. In hoeverre het vertrouwen van de ou ders in het college van de raad was geslon ken, bleek wel uit de bijval van de zaal om een bijzondere neutrale school op te rich ten; ook al beseften de ouders dat zij bij dit schooltype eveneens niet alles voor het zeggen hebben. De commissie volksgezondheid, die maandag in vergadering bijeen was, was daarentegen van mening dat na vijf jaar voorbereiding de initiatiefnemer niet in de allerlaatste fase kan en mag opstap pen. Afgezien van de financiële kant vond ir. F. G. Hoek (WD) het een positieve zaak dat er op regionaal niveau een ge zondheidsdienst komt, en verwoordde daarmee de heersende mening van de commissie. handhaaft kandidatuur Leijenaar de heer B. Leijenaar, waarnemend hoofd van de Moerbergschool. De redenen waarom, maar bovenal de wijze waarop het college van burgemees ter en wethouders en de gemeenteraad, het feitelijk bestuur van de openbare school, bij de benoeming de voorkeur hebben gegeven aan de heer Van Dorp boven waarnemend hoofd Leijenaar, is bij de ouders verkeerd gevallen. „De heer Leijenaar heeft het volle ver trouwen van de ouders. Hij staat al 11 jaar voor de klas bij deze school en hij heeft ervaring als schoolhoofd. Ik begrijp niet dat wethouder Scheeper deze redenen niet voldoende vindt om hem voor te dra gen als kandidaat”, aldus een woordvoer ster van de oudercommissie. Onderwijs deskundigen van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP), de Ver eniging voor Openbaar Ondèrwijs (VOO) jfcg S f - V dere adviezen. De onderwijsdeskundigen waren van mening dat de gemeente vooraf normen moet geven, waaraan de kandidaten moe ten voldoen. De procedure en de uiteinde lijke beslissing wordt dan doorzichtiger volgens hen. Ook pleiten zij voor een soort verdeelsleutel waarin wordt vastgelegd hoe zwaar de verschillende adviezen wegen. De heer Leijenaar zei desgevraagd tot het einde te zullen strijden voor zijn be noeming. „Als ik alleen stond zou ik het

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5