Vermindering aantal standplaatsen dreigt HULDIGING BIJ JUBILEUM Automatische Boek voor mgr. Zwartkruis i Kalshoven-Zandbergen houden leiding dankzij sterk spel inlichtingen over Schiphol hcivcn- berichten „Flirt van CDA met socialisten onhandig O VVD-leider Rietkerk in Lisse: Interpellatie VVD contra PvdA uitgesteld kort ijmondnicuws BRIDGECLUB BOC: Stuur bloemen als Andere vorm voor wijkcontacten Hernieuwd pleidooi voor beroepskracht het pad niet over rozen gaat 1979 23 OKTOBER 9 DINSDAG IJMOND (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) w Z LISSE. WD-fractieleider Koos Rietkerk vindt de vermeende flirt van het CDA met de Partij van de Arbeid niet zo handig. Op een spreekbeurt in Lisse vroeg Rietkerk zich gisteravond af, wie het CDA daarmee een dienst denkt te bewijzen. „Als ik lees, dat volgens een recente NIPO-enquête tachtig procent van de CDA-achterban geen tweede kabinet-Den Uyl wil, dan lijken mij zulke manoeuvres niet bevorderlijk voor de rust in eigen kring”, aldus Rietkerk. HAARLEM. Moet het aantal standplaatsen, dat in het ontwerp provinciaal woonwagenplan voor elke regio is vastgelegd, worden verminderd met een elfde gedeel te, in verband met de onduidelijk heid over het percentage trekkers onder woonwagenbewoners? Of moet eerst het woonwagenplan worden vastgesteld overeenkom stig het voorstel van Gedeputeer de Staten, met een regeling van het trekkersprobleem achteraf? Tussen deze twee mogelijkheden moeten Provinciale Staten ko mende maandag een keuze doen. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Aan de veelvuldige overbelasting van Schiphols tele fooncentrale, waardoor men er op drukke dagen dikwpjls de in-gesprek- toon kreeg te horen, zal binnenkort een einde komen. Op 1 november zullen telefonische inlichtingen over de aankomsttijden van chartervluch ten via een antwoordapparaat wor den verstrekt. Hiervoor wordt een nieuw nummer ingesteld: 020- 5110666. Staten vragen meer duidelijkheid over trekkende woonwagenbewoners (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) De Noordhollandse Staten zijn gisteren blijven steken in hun debat over het pro vinciaal woonwagenplan. Hoewel de be schouwingen over het woonwagenvraag stuk een gehele dag in beslag namen, waren er in de debatten nauwelijks ernsti ge meningsverschillen te beluisteren over dit oriderwerp. Het woonwagenplan zal komende maandag dan ook wel zonder veel moeilijkheden worden aanvaard. Op heldering wilden alle fracties nog wel heb ben over het cijfermatige aandeel van de trekkers in de per regio vastgestelde aan tallen standplaatsen in het voorstel. Het is mogelijk dat de tegenstellingen zich maandag juist op dat punt gaan toe spitsen. Aan de ene kant ligt er thans een amen- Fleurop Interflora staat garant voor uw bioemengroet Konlngmne gracht 135, 2514 AM Den Haag dement van het WD-Statenlid Bom, me de ondertekend door Meinema (CDA) en Wagensveld-Drukker(D’66). Daarin wordt overwogen, dat in de becijfering van het aantal standplaatsen in het ontwerp is rekening gehouden met tien percent voor trekkersplaatsen. Voorts wordt aange haald, dat GS met opzet hebben nagela ten, per regio aan te geven hoeveel trek kersplaatsen moeten worden verwezen lijkt, omdat over het trekgedrag weinig bekend is. Daarmee wordt een belang rijke basis aan het cijfermateriaal ontno men, zo wordt in het amendement gesteld. Daarom zou de tekst van het voorgestelde woonwagenplan in zoverre moeten wor den veranderd, dat de vermelde getallen voorlopig worden verlaagd met een elfde deel. GS zouden vervolgens, na overleg met de gemeenten en regio’s zo spoedig mogelijk maar in elk geval binnen een jaar, een aanvullend plan aan de Staten moeten voorleggen. In dit aanvullende De eerste bijeenkomst is op donderdag 22 november in het buurthuis „De Licht boei”, Maasstraat 5 in Heemskerk. De bewoners krijgen dan gelegenheid wen sen, klachten en problemen naar voren te brengen. Op die avond zullen de gemeen tebesturen niet aanwezig zijn, maar er wordt dan een rapportage gemaakt die in een hanteerbare vorm aan de colleges van B. en W. wordt toegezonden. Tijdens een tweede bijeenkomst op 17 januari zullen dan de colleges van beide gemeenten naar „De Lichtboei” komen om nader in te gaan op de gestelde vragen. Het eerste exemplaar van dit verslag in woord en beeld over diens leven en reizen mocht de heer Schouten enige weken geleden in Rome aan de paus zelf aanbieden. ■A Mgr. Th. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem, heeft gistermiddag uit handen van Elsevier-directeur G. Schouten het tweede exemplaar van het boek Paus Johannes Paulus II ontvangen. verlenende afdeling voerde vrijdag de heer V. J. Clemens het woord. Het doel van het provinciaal woonwa genplan is het tot standkomen van kleine re kampjes, in principe in alle gemeenten. ’t Karpertje - De hengelsportvereni- ging ,,‘t Karpertje” in Beverwijk hield zondag wedstrijden in Nieuwe Niedorp. Uitslagen: I. A. Kouwenhoven 392 cm.; 2. J. Heremans 174; 3. R. Ravenhorst 169; 4. P. Korver 129; 5. K. Huttinga 101. Gedeputeerde Van der Knoop stelde, dat de provincie zal meewerken aan de toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, als de normale be stemmingsplanprocedure langer gaat du ren dan met het oog op een goede uitvoe ring van de woonwagenwet verantwoord is. Naar verwachting zullen veel gemeen ten gebruik maken van deze versnelde planologische procedure. Met het invoeren van het automatische systeem hoopt men het bestaande inlich tingennummer 020-5110432 voor een be langrijk deel te ontlasten. Dit nummer blijft wel gehandhaafd voor informatie over andere vluchten en algemene inlich tingen. Volgens de luchthaven is het belangrijk dat mensen die het nieuwe nummer draai en het vluchtnummer weten van de vlucht waarover men informatie wil hebben. Volgens de luchthaven vergeten reizigers maar al te vaak dit vluchtnummer, dat achterop het ticket staat, bij de thuisblij vers achter te laten. plan zou rekening kunnen worden gehou den met standplaatsen voor trekkers, al dus het amendement-Bom. Tegenover dit amendement staat een motie, ingediend door Peter Zwart (PSP) en mede ondertekend door vertegenwoor digers van PvdA en PPR. In deze motie wordt Uitgesproken, dat in beginsel in iedere regio ongeveer tien percent van de standplaatsen voor woonwagens wordt gereserveerd als passantenplaatsen. De motie verzoekt GS om met de Statencom missie voor Maatschappelijk Welzijn een regeling uit te dokteren, waarin de reser vering van passantenplaatsen wordt vei lig gesteld. Zowel in het amendement als in de motie wordt dus het belang van de pas santenplaatsen onderstreept. Het amen dement tast echter de tekst van het woon wagenplan aan en betekent nogal een ingreep na alle overleg, dat intussen tus sen gemeenten en provincie over deze VELSEN. De Stichting Witte Thea ter wil op de gemeentebegroting voor 1980 alsnog een bedrag gereserveerd zien voor aanstelling van een beroepskracht waarvoor al sinds 1977 bij het Velsense college wordt gepleit. In een brief die maandagavond aan leden van de com missie welzijn ter hand werd gesteld wordt opnieuw gewezen op de noodsitua tie waarin de theaterstichting met in gang van 1 januari 1980 komt te verkeren door het ontbreken van een betaalde staf- kracht. Degene die gedurende de afgelopen twee jaar zonder geldelijke vergoeding voor de stichting actief was heeft met ingang van genoemde datum zijn vertrek aangekondigd. B. en W. stelden eerder dit jaar een nota in het vooruitzicht met be leidsaanbevelingen voor nieuwe huisves ting en de stafbezetting bij het Witte Teja- ter. Zonder tijdige voorziening in eerder- gemelde vacature komt voortgang van de lopende activiteiten en ook het voortbe staan van de stichting in gevaar. Ge vraagd wordt voor een nieuwe aan te stellen beroepskracht alvast de financiële ruimte te scheppen. Vooruitlopend op de aangekondigde nota die nog steeds op zich laat wachten. V Alleenstaanden - De werkgroep van de Soos 35-65 houdt donderdagavond 25 oktober een bijeenkomst in het buurthuis (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag niet toege komen aan de door VVD-aanvoerder Ma- chielsen gevraagde interpellatie. Zoals gemeld wil Machielsen met de PvdA de degen kruisen naar aanleiding van het besluit van de provinciale vergadering van de socialisten, dat GS-leden zich moeten schikken naar de wensen van de fractie en dat de fractie gehoorzamer moet zijn aan de achterban. De PvdA- leden in GS zouden daartoe voorstellen aan GS eerst in de fractie moeten door spreken. Machielsen wil ondermeer we ten, hoe dat is in te passen in de eigen verantwoordelijkheid van GS. De interpellatie (die door menigeen met spanning tegemoet werd gezien vanwege de duidelijke parallel met het gekrakeel in Amsterdam over de grip van de PvdA- achterban op het lokale beleid) moest worden uitgesteld tot komende maandag. De behandeling van het provinciale woon wagenplan slokte veel meer vergadertijd op, dan men had verwacht en zo schoot er voor de krachtmeting tussen WD en PvdA geen tijd meer over. Machielsen vroeg in een kort ordedebatje aan het eind van de vergadering nog wel om een schrif telijk antwoord op zijn vragen, vóór de voortzetting volgende week. Commissa ris, drs. R. J. de Wit, wilde dat niet toe staan, en maakte, na nog enige tegensput teren van de WD-leider, abrupt een eind aan de bijeenkomst met de opmerking: „Ik heb gelijk, zolang de meerderheid van de vergadering dat niet tegenspreekt. Ik sluit de vergadering” (pats, hamerslag). Behalve de interpellatie en de staart van de woonwagen-discussie, komen maan dag nog aan de orde het onderwerp demo cratisering van gemeenschappelijke rege lingen waaraan de provincie deelneemt en een drietal borgstellingen. maken van de gevolgen van een en ander en daarom kwam hem de schorsing van een week eigenlijk wel goed uit. Waar schijnlijk zal de gedeputeerde ook de me ning vragen van de belangenbehartigers van de woonwagenbevolking. Intussen -blijft het natuurlijk ook mogelijk, dat de indieners van amendement en motie in feite helemaal zover niet van elkaar blij ken af te staan, waarna wellicht beide teksten tot een nieuwe motie/amende- mentstekst kunnen worden „ineengescho ven”. Over de krachtsverhoudingen is ook niets met zekerheid te zeggen. WD, CDA en D’66 vormen een meerderheid. Maar uit gesprekken in de „wandelgangen” zou kunnen worden afgeleid, dat sommige CDA-mensen niet achter het amendement staan. HEEMSKERK/BEVERWIJK. Al ge ruime tijd worden in de verschillende wijken van Heemskerk wijkcontactbij- eenkomsten georganiseerd door het ge meentebestuur. Voor de wijken Zuid- broek en Oostèrwijk is voor een andere vorm gekozen, omdat verschillende vraagstukken in die wijken zowel de ge meente Heemskerk als de gemeente Be verwijk aangaan. kwestie heeft plaatsgevonden. De motie laat het woonwagenplan zelf in takt, maar wil daarna duidelijkheid scheppen in de kwestie van de trekkers. Belangen-behartigers van de woonwa genbevolking (aanwezig op de publieke tribune) verklaarden desgevraagd een voorkeur te hebben voor de motie. Het amendement zet namelijk alle aantallen standplaatsen weer op losse schroeven en schept opnieuw onzekerheid. Men was net zo blij met het provinciale plan, dat uitein delijk in nauw overleg met de belangenbe hartigers tot stand is gekomen. Het gevaar bestaat, dat het sleutelen aan de aantallen standplaatsen in het woonwagenplan zelf - ook al is dat met het oog op de onzeker heid omtrent de aantallen trekkers - uit eindelijk een structureel tekort aan stand plaatsen zal veroorzaken, zo stelden zij. Gedeputeerde korver onthield zich maandag nog van een oordeel over amen dement en motie. Hij zal studie moeten „De Zandkraai” aan de Heemskerkse Handelstraat 93. Harm Snater zal dan ’dia’s laten zien en vertellen over de dui nen bij Heemskerk. Voor nieuwe leden is de toegang vrij. •Klaverjassen - Klaverjassen kan men donderdagavond 25 oktober in het buurt huis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhof- laan in Beverwijk en op vrijdagavond 26 oktober in de ADO-kantine in het sport park „De Vlotter” te Heemskerk. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. In de bridgecompetitie van BOC blijven Kalshoven-Zandbergen sterk spel leveren want ook op de vijfde wedstrijddag bleven zij aan de top van het klassement. Het voortreffelijk opererende duo scoorde dit keer 16 overwinningspun- ten en kwam daardoor op een totaal van 91. Jongbloed-De By hebben er 85 en zijn naar de tweede plaats opgerukt. Keppels-Postma (69) pakten nu slechts 3 punten en zakten vier plaatsen waardoor zij thans zesde zijn. „Bij postzaken toonde u zich altijd de optimist ten voeten uit. Naast uw opgeruimdheid viel daar op uw rol als wandelen de vraagbaak”. De heer L. den Nieuwenboer van de afdeling centrale diensten bij Hoogovens richtte zich vrijdagmid dag met deze woorden tot de Velsennoorder J. Bouwens vanwege diens 40-jarig dienstjubileum bij het staalconcern. Te midden van familie en collega’s werd dit feit ge vierd in het ontvan- gstcentrum. Als chef van IJmuiden; Kara, Rouen, IJmuiden; Orjen, New Orleans; Prinsenborg, Halmstad; Springbuck, cont. plat, Velsen; Nornews Leader, Skogn; Maasborg, Finland. Maandag vertrokken: Jemrix, Kings- lynn, IJmuiden; Cairnfreighter, Swansea; Prinses Margriet, Palmouth, Pluto, Peter head, IJmuiden; Norrsundet; Hartebeest, cont. plat, Velsen; Frans Held, Solves- borg; Holstentrader, Londen; Glafki, Zambia; Satalith, Beverwijk, Whitby; Refsnes, IJmuiden, Solverborg; Alpha- gas, IJmuiden, New Ross. Dinsdag aangekomen: Bouake, Le Ha vre; Dalsland, Gent, Velsen. Dinsdag vertrokken: Ciudad de Perei- re, Bilbao. nnk-Elferink 57, echtp. Westerveld 57, Sanders- Kamoen 56, Witters-Huismans 56. mevr. De Jong-Pasveer 54, Maas-Weijerman 54, Van der Linden-Van Schinkel 51, Gerard Groen-Stren- gers 51, echtp. Van der Berg 50, De Jong- Steinberg 50, Koomen-Van Deursen 47, Bakker- Draaijer 47, mevr. Witters-Wermenbol 46, Hu- beek-Tolman 45, Bakkum-De Vents 44, dames Van Zant-Van Deursen 39. dames Mulder-Van der Berg 38, Lips-Van der Zand 38, Scheffer- Vervaat 35, Fictoor-De Vries 35, dames Fabel- Scheerder 33, Hartman-Koot 33, echtp. Koster 23, echtp. Kramer 22, dames Drenth-Dekker 19, dames Van Ravenswaay-Bouwman 18, dames Hubeek-Koomen 14, dames Van Denderen-Van der Linden 14, dames Sanders-Van der Werff 7. Kalshoven-Zandbergen kan de zege van de eerste serie die over zes ronden gaat nauwelijks meer ontgaan. Mogelijk dat Jongbloed-De By, die met de week sterker gaan spelen, roet in het eten kunnen gooi en. Hun totaal van 85 betekent een achter stand van zes punten op het leidende duo. Tabbers-Van de Krol (84) behaalden de maximale winst: 20-0 en zullen ongetwij feld ook alles in het werk stellen Kalsho ven-Zandbergen uit hun toppositie te ver dringen. Rijnders-Van der Linden (75) zijn vierde en worden op geringe afstand ge volgd door Hellingman-Porck (71). Vier teams delen met 69 punten de zesde plaats en dat zijn: Tervoort-Wittebrood, het echtpaar De Jager, Wim Groen-Van der Werff en Keppels-Postma. Het echt paar De Jager weet "zich voortreffelijk tussen de sterkere koppels te handhaven. Gerard Groen-Strengers (50), De Jong- Steinberg (51) en Bakkum-De Vente (44) blijven tot nu toe beneden de verwachting en belopen zelfs de kans zich niet voor de volgende serie te plaatsen. De stand ziet er na de vijfde ronde als volgt uit: Kalshoven-Zandbergen 91. Jongbloed-De By 85, Tabbers-Van de Krol 84, Rijnders-Van der Linden 75, Hellingman-Porck 71, Tervoort-Wit tebrood 69, echtp. De Jager 69, Wim Groen-Van der Werff 69, Keppels-Postma 69, echtp. Zijlstra 68, De Winter-Van Zanten 68. mevr. Zwager- Koch 68. Kamp-Missaar 67, Toeset-Darwen 66. echtp. Bink 64. Bijvoets-Bronkhorst 62, Elfe- de afdeling waaronder „postzaken” ressorteert overhandigde de heer Den Nieuwenboer hier de gebruikelijke jubi leumcadeaus (gouden armbandhorloge en be- drijfsinsigne) na felicita ties en een terugblik op de loopbaan van de jubi laris. De heer Bouwens werkte in de periode 1947-1968 als ovenbou wer (metselaar) bij Hoog ovens. In 1968 kwam hij als sorteerder/bezorger bij de post- en bode dienst van het bedrijf. Als chef van deze dienst- Klaverjassen. Vrijdag 26 oktober wordt in de Stormvogelskantine op het sportpark Zeewijk de halfjaarlijkse kla- verjasdrive om de P.C. Heere-beker ge houden tussen de Klaverjasclub Stormvo gels en de leden en supporters van de voetbalvereniging. Buiten de strijd om de beker wordt er gekaart om een groot aantal waardevolle persoonlijke prijzen. De klaverjasdrive begint om acht uur, belangstellenden kunnen zich vanaf half acht in laten schrijven. Namens de „sfeercom- missie” bij de afdeling postzaken richtten de heren Rol en Van der Meij het woord tot de ju bilaris. Felicitaties gin gen hier vergezeld van cadeaus. Bij de foto: me vrouw Bouwens gespt haar echtgenoot het gou den uurwerkje om de pols. De heer Den Nieu wenboer (rechts) kijkt belangstellend toe. De liberaal ontkende gisteren desge vraagd nadrukkelijk, dat er kortgeleden sprake zou zijn geweest van een gesprek tussen afgevaardigden van de VVD en andere partijen, waaronder PvdA en D’66. „Er zijn alleen gesprekken geweest tussen mensen van verschillende politieke partijen over de mogelijkheden voor poli tieke samenwerking. Dat gebeurde vanuit de JOVD (de jongerenorganisatie binnen de WD, red.). Aan die gesprekken mag je geen politieke betekenis toekennen in die zin, dat het zou zijn gegaan om enige afvaardiging van partijen”. Rietkerk wees iedere gedachte van de hand, dat de VVD de rit met het CDA niet zou uitzitten. „Wij hebben de volle bedoe ling om deze regeringsperiode met het CDA te voltooien. Wat er daarna, in 1981, gaat gebeuren wordt door de partij be paald. We willen als liberalen eerst een goed programma maken en van daaruit bezien, wie het beste onze coalitiepartner zou kunnen zijn”, aldus de liberaal. Rietkerk wilde niet bij voorbaat enige partij uitsluiten, maar voorzal wel „grote moeilijkheden” indien de liberalen samen met de PvdA zouden gaan praten over een coalitie. „Met het oog op de grote verschil len in opvatting op maatschappelijk ter rein zie ik zo’n samenwerking persoonlijk niet zitten”. De WD-fractieleider zie het te betreu ren, dat het CDA bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer met een motie kwam, waarin de aftrekbaar heid van de hypotheekrente aan eem be paald bedrag werd gebonden. Het optre den van D’66 en PvdA bewijst volgens hem, dat de WD gelijk had met de stel ling dat een dergelijke grens (voorgesteld werd ƒ400.000) gemakkelijk verlaagd wordt. Dat zou een slechte zaak zijn voor de bevordering van het eigen woningbezit. Het getuigt volgens Rietkerk van politie ke werkelijkheidszin om geen grens te leggen. Mensen die een huis hebben ge kocht, zich daarvoor een leven lang zware lasten op de hals hebben gehaald in de mening, dat de hypotheekrente kon wor den afgetrokken, zouden nu halverwege in moeilijkheden kunnen komen, vreesde de liberaal. In de praktijk betekent het leggen van een grens waarboven de rente niet langer afgetrokken zou kunnen wor den volgens hem het begin van een steeds verder afglijden. Het CDA heeft geen reden, verbaasd te zijn over dit standpunt van de liberalen, zei Rietkerk. Vorig jaar had hij zijn me ning op dit punt in Assen al openbaar gemaakt. „We hebben het CDA hier niet mee overvallen'. De bedoeling van dit streven is de ophef fing van het isolement van de woonwa- gen-bevolking (waartoe de grote kampen met eigen voorzieningen, woonwagen scholen en dergelijke hebben geleid). Klei ne kampen, vlakbij de gewone bebou wing, kunnen er toe leiden, dat de woon wagenbewoners zich mengen met de „burger”-bevolking, zo is de filosofie. Zo kan de achterstandsituatie van de woon wagenbevolking geleidelijk aan ver dwijnen. GS willen ernst maken met de uitvoe ring van het plan. Zodra de Staten het woonwagen plan hebben vastgesteld, zal een brief worden gezonden aan de ge meentebesturen, waarin het Statenbesluit wordt meegedeeld. GS zullen in de brief aan de gemeenten vragen binnen twee maanden te berichten welke maatregelen zijn getroffen tot uitvoering van het plan. Daarna zullen GS de gemeenten, die on willig tonen het woonwagenplan uit te voeren, nog vier maanden de tijd gunnen om de in dit plan voorgeschreven hoeveel heid standplaatsen te creëeren. Tenslotte zullen GS desnoods gebruik maken van de dwangmiddelen, die door de wet wor den geboden. 43.000 Fleurop-mterflora bloemisten verzorgen uw bloemen, waar ook ter wereld Rietkerk zei dat het CDA op dit punt de mening van de WD moet respecteren, „net zoals wij sommige zaken uit het CDA-programma aanvaarden, hoewel we er soms niet volledig achterstaan”. Rietkerk haalde gisteren ook uit naar D’66 met de mededelingen, dat die partij geen enkele duidelijkheid verschaft over de vraag, welke politieke samenwerking de democraten eigenlijk voorstaan. „Is Terlouw ingegaan op de uitgestoken ar men van CDA-leider Ruud Lubbers? Heeft D’66 alsnog positief gereageerd op de progressieve combinatie die Den Uyl zo graag koestert? Niets van dat alles. Het begint er op te lijken, dat D’66 zich zo elitair voelt, dat het straks alleen nog maar met zichzelf wil regeren”, aldus Rietkerk. Maandag aangekomen: Transsund, Knarrevik; Nordking, Gevle, Beverwijk; Stella Sirius, Moirana; Willem Barendz, Rotterdam, IJmuiden; Bothniaborg; Ka ra, Rouen, IJmuiden; Satrunus, Lerwick,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9