Er lijkt al vier jaar een vloek te rusten op sportcomplex in Zuid 29 69 09 Sluitend 98 05 Wadden Hoe bak je een ei? Maar ook: 29 Op instorten Noodbrug Toernooien meermalen afgelast 49 „Hoe gebruik je een condoom?” fW ar Extra kit Hart luchten v „Wij staan klaar” 12 13 f in n op voor het Amsterdamse sportleven. 'ereen „Een aanwinst van belang nieuwe mogelijkheden voor evenementen die veel toeschouwers trek ken. zaalsporten zullen mede door de kwaliteit van deze accommo datie nieuwe impulsen kunnen krijgen.daarom draagt het gemeen tebestuur deze sporthallen vandaag in vol vertrouwen over aan de sportbeoefenaren”. Een paar dagen eerder gleed bij een toernooi van het Nederlands Handbal Verbond een speelster uit in een plas water en brak haar enkel. De vereniging denkt er hard over de gemeente Amster dam voor dit ongeval aansprake lijk te stellen. Het adres van de Stichting Kin dertelefoon is geheim. Het num mer is 020-224455. Elke dag van vier tot acht uur, ook in het week einde. De problemen waar kinderen van acht tot achttien jaar het meest mee te kampen hebben lig gen op het vlak van verliefdheid, verkering, vrijen, seksualiteit en de verhouding met de ouders. Dit blijkt uit gegevens van de Stich ting Kindertelefoon in Amster dam, die in vier maanden tijd 1800 telefoontjes te verwerken heeft gekregen van kinderen die over hun problemen willen praten. tg of AMSTERDAM alleen zo lek als ’n gieter 9 9 9 9 Kindertelefoon vult gat in hulpverlening •fr Links: Regenwater maakt de vloeren van de sporthal spiegelglad. gen in de bouw van sporthallen. Hij heeft al 400 „instant”-hallen neergezet in Neder land, Duitsland, België en Luxemburg volgens zijn beproefde procédé „goed en goedkoop”. Nergens zijn er ooit proble men geweest met de bouw of ellende ach teraf. De kinderen kunnen elke dag bellen van vier tot acht uur. Ze hoeven nun naam niet te noemen en ook niet te zeggen waar ze wonen. Bij de Stichting Kindertelefoon bestaat de indruk dat er veel kinderen uit Amsterdam bellen en dat de rest van het land toch ook behoorlijk vertegenwoor digd is (te horen aan de dialicten en de kwartjes die in de telefooncel opraken). De meeste telefoontjes hebben geen door verwijzing tot gevolg. Vaak is één gesprek voldoende. Sommige kinderen willen niet doorverwezen worden, terwijl dit eigen lijk wel nodig is. Zij zeggen alleen hun hart te willen luchten. Als de medewer kers van de Kindertelefoon doorverwij zen gebeurt dit naar het JAC (of soortge lijke instelling), de Rutgers Stichting, ver trouwensarts, Adviesburo Jongeren en Ouders of de huisarts. Naast de genoemde 1800 telefoonge sprekken in vier maanden noteerde de Kindertelefoon een even groot aantal nep- telefoontjes. Wat de medewerkers van de Kindertelefoon wel hadden verwacht en wat niet kwam, waren telefoontjes uit kindertehuizen, problemen over werk, uit kering of onderdak, problemen op straf rechtelijk gebied, problemen met hard drugs of alcohol en tenslotte problemen van kinderen van gastarbeiders (de twee de generatie). De Stichting Kindertelefoon heeft zich ten doel gesteld een leemte in de hulpver lening op te vullen. Volgens de medewer kers zijn er in dit land nauwelijks instel lingen voor hulpverlening waar kinderen zelfstandig naar toe kunnen gaan. Kinde ren weten trouwens over het algemeen niet waar ze terecht kunnen en dan nog zijn de drempels van de instellingen fi guurlijk veel te hoog. Door gesprekken met de kinderen hoopt de stichting lacu- Ook sporthallenbouwer Henk Pellikaan is uiterst spaarzaam met mededelingen omtrent de problemen rond zijn geestes kind in Amsterdam-Zuid. „Ik heb er al s5- Boven: De trots van de gemeente Amster dam en sporthallenbouwer Pellikaan is nu een afschuwelijke nachtmerrie. (Foto's Lex van Rossen) ür Er mag nog maar een tram tegelijk over de Nieuwe Amstelbrug. Voor auto's is de brug al sinds juni taboe. ongeluk niet riskeren en hebben gewei gerd nog langer met hun voertuig over de Nieuwe Amstelbrug bij de Ceintuur baan te rijden. Deze brug staat zo goed als op instorten, een feit dat al een paar jaar bekend is in de hoofdstad. In juni van dit jaar liet de directie van publieke werken weten het niet langer verant woord te vinden dat de brug normaal voor alle verkeer in gebruik blijft. Maat regelen bleven niet uit. Alle autoverkeer werd verboden, fietsers en voetgangers kunnen er gebruik van blijven maken en. trams. Weliswaar één tegelijk en niet te hard, dan kan er weinig fout gaan, aldus de ingenieurs van publieke werken. Kilometers rails dwingen de trambe stuurder in Amsterdam in het gareel, maar hij (en zij) is natuurlijk niet op het achterhoofd gevallen. Hij weet dat zijn voertuig dertig ton weegt en dat daar in de spitsuren tweehonderd passagiers mee verplaatst kunnen worden. Deze gegevens legden de conducteurs naast een openbaar rapport van publieke wer ken, waarin staat te lezen dat de Nieuwe Amstelbrug een staalconstructie heeft die voor zeventig percent compleet is weggerot. De bestuurders van lijn drie zijn in hun vrije tijd eens onder de brug gaan kijken en zagen met eigen ogen weggeteerde troep op plaatsen waar sta len balken behoren te zitten. De bestuur ders van lijn drie hébben de directie van het Gemeentevervoerbedrijf laten weten dat er voor 1 november een alternatieve route moet zijn, anders wordt er niet meer over de wrakkige brug gereden. S, Al vrij snel na de opening van Sporthal len Zuid lekten de najaarsbuien dwars door het dak heen. Vooral de grootste van de drie hallen was er slecht aan toe. Ge dacht werd aan kinderziektes die snel verholpen konden worden. De bouwer nam maatregelen in overleg met de ge meente, maar het haalde niets uit. Men trof nieuwe voorzieningen: extra kit werd in de naden gespoten en dakgoten kregen een nieuwe bekleding. Het bleef echter lekken. „Niet bij elke regenbui hebben de sport beoefenaren hinder van lekkage”, zegt de heer B. Verweij van de dienst sportzaken op het stadhuis, „het lekt steeds op ver schillende plaatsen en op verschillende tijdstippen. Het kan gaan lekken wanneer het buiten allang weer droog is. Het lijkt of het water zich verzamelt in de plafond platen die gaan lekken als ze verzadigd zijn”. Gemeente Amsterdam en bouwer Pelli- Een tram die door een brug zakt, dat ontbreekt er nog aan in bouwvallig Am sterdam. De vaste bestuurders van lijn drie willen een dergelijk afschuwelijk I? 9 3XZK3>® TXZXS® Tot en met zondag 25 november expo seert de „Landelijke Vereniging tot be houd van de Waddenzee” in het Glazen Huis in het Amstelpark aan de Europa- boulevard. De vereniging, opgericht in 1965, toont op deze expositie schitteren de foto’s van dit unieke gebied (Wadden zee, Waddeneilanden en de kuststrook) en geeft een inzicht in de ontwikkeling van haar werk aan de hand van brochu res, posters enz. Allerlei informatie, deels gratis, is verkrijgbaar op de expo sitie en natuurlijk is er gelegenheid voor opgave van nieuwe leden. Op de ten toonstelling in het Glazen Huis is een mini-diaramavan zeezand ingericht met opgezette dieren, dat een beeld geeft van dc samenleving van plant en dier in de Waddenzee. Voor de jeugd is er een speelhoek met diverse spelen die betrek king hebben op de Waddenzee. Scholen die een project over de Waddenzee wil len houden, kunnen» op de tentoonstel ling terecht voor informatie. Het Amstel park is bereikbaar met de buslijnen 8 en 23 van het GVB en met bus 29 van Centraal Nederland. Geopend op woens dagen van 13 tot 17 uur en in het week einde van 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. Vragen van deze soort kwamen bij de Kindertelefoon het meeste binnen. Kinde ren in de leeftijd van dertien en veertien jaar waren het sterkst vertegenwoordigd en er belden twee keer zoveel meisjes als jongens. Problemen die iets minder aan de orde kwamen hebben betrekking op de school (slecht rapport), het uiterlijk (bril, puistjes) of andere kinderen (ruzie). Pro blemen die daarna hoog scoren gaan over zwangerschapl seksueel misbruik (door ouders of kennissen) en liefdesrelaties tussen kind en leraar. Het minst vaak bellen kinderen over problemen met broer of zuster, eenzaamheid, het roken van sigaretten of soft drugs en mishande ling. De kinderen snijden lang niet altijd di rect problemen aan, vaak wordt er alleen informatie gevraagd. Meestal over seksu ele voorlichting en voorbehoedmiddelen. Er komen ook wel vragen die geen van de medewerkers van de Kindertelefoon had verwacht. Bijvoorbeeld: „Hoe bak je een ei”. Ook op die vragen krijgen de kinde ren antwoord. Wethouder Harry Verheij is blij en trots bij het uitspreken van deze tekst in sep tember 1975. Met de CPN-er als bestuur der leidt het Amsterdamse sportleven een florissant bestaan. De opzet is geslaagd om de stad een kolossaal en riant complex van sporthallen te geven aan het Ijsbaan pad naast het Olympisch Stadion. Scho len en verenigingen zijn onder'dak voor alle denkbare sporten. Er is plaats voor 3000 toeschouwers .De bouwkosten be dragen 18 miljoen gulden. De bouwtijd is met 235 werkdagen nog niet eens één jaar. Het is nu najaar 1979. De feestrede van toen roept een wrange smaak op. Sport hallen Zuid hebben in de vier jaar die sinds de opening verstreken zijn weinig vreugde gebracht en niemand hoeft er trots op te zijn. Vanaf de ingebruikstelling lekt het dak van het sportcomplex als een gieter. Talloze reparaties en kunstgrepen hebben geen zier geholpen: het hemelwa ter blijft vrijelijk binnenstromen. Tot overmaat van ramp zijn gemeente en aan nemer elkaar in de haren gevlogen over de schuldvraag. Er lijkt een vloek te rus ten op Sporthallen Zuid. Er moet iets gruwelijk mis zijn gegaan bij de bouw van het complex, die door de dienst der publieke werken van de ge meente werd uitbesteed aan Pellikaan Bouwbedrijf te Tilburg. Directeur Henk Pellikaan, in de jaren dertig voetballer in het Nederlands elftal, is geen kleine jon- heel wat gebouwd”, zegt Pellikaan, „maar dit is me nog nooit gebeurd. Hoe dat mogelijk is? Ik zou u graag van dienst zijn met dat te vertellen, maar dat kan nog niet. Niet zolang het TNO-rapport nog niet gepubliceerd is”. Weet Pellikaan werke lijk niet wat er met de daken van Sport hallen Zuid is uitgehaald? Hij zegt zich in elk geval te schikken naar elke uitspraak die straks gedaan wordt. Pellikaan: „Als we aansprakelijk gesteld worden, zullen we repareren. Het duurt nu echt niet meer zo lang voor er maatregelen genomen worden. Wij staan in elk geval klaar”. Pellikaan vermeldt tenslotte dat hij pas een brief naar het college van B. en W. geschreven heeft met voorstellen om uit de impasse te geraken. Welke voorstellen? Pellikaan: „Laten we nu eerst het ant woord van B. en W. eens afwachten”. De Sporthallen Zuid blijven bij al de problemen bepaald niet leeg. Zo goed en zo kwaad als mogelijk is wordt er in de hallen gesport. Deze week gaat het uitste kend, maar de storm en regen van de week daarvoor gooide roet in het herfst- toernooi van de scholen. Alle sportactivi teiten werden afgelast, omdat de nat ge worden vloer elk spel onmogelijk maakte. De GVB-directie zegt uitsluitend de adviezen op te volgen van Publieke Wer ken die de brug vrijwel dagelijks contro leren. Direct commentaar op de eisen van de trambestuurders wordt niet gege ven, wel gaat de directie nog deze week praten met het personeel en PW-deskun- digen. Ook is bekend geworden dat de alternatieve route voor lijn drie over de Hogesluis (Sarphatistraat) al gereed ligt. GVB en het college van B. en W. hebben hun aarzelingen bij deze omleiding om dat het te veel geld kost. Geld zal trouwens ook de bouw van een nieuwe brug tussen Ceintuurbaan en Ruyschstraat kosten. De gemeente raad heeft al een krediet van twee mil joen gulden voor een nieuwe brug goed gekeurd. Verwacht wordt dat met de bouw daarvan niet binnen twee jaar kan worden gestart. B. en W. hebben voorge steld een noodbrug te bouwen even ten noorden van de huidige overspanning. Met de bouw hiervan zal zeker een jaar gemoeid zijn. kaan wisten werkelijk niet meer waar ze de oorzaak van de lekkage moesten vin den. Beiden kwamen overeen een onaf hankelijke deskundige in te schakelen. TNO-Delft kreeg een jaar geleden op dracht de zaak te onderzoeken. Gehin derd door het barre winterweer kon TNO pas in het voorjaar het dak op voor een inspectie. De afgelopen zomer kwam het voltooide rapport van TNO in handen van gemeente Amsterdam en bouwer Pelli kaan. Tot op de dag van vandaag mag iedereen raden naar de inhoud van dat rapport, want het wordt angstvallig ge heim gehouden. De ergernis in Amster dam over deze gang van zaken is groot, nu vermoedelijk zwart op wit staat wie de schuld heeft in deze aïfaire. „Juist in verband met de aansprakelijk heidsstelling moet de inhoud van dat rap port nog geheim blijven”, zegt Verweij van sportzaken, „de dienst publieke wer ken wil eerst B. en W. rapporteren over het rapport van TNO. Daar moet een voorstel bij over hoe de problemen moe ten worden opgelost. Iedereen is door drongen van de noodzaak snel iets aan de sporthallen te doen, maar men is voor zichtig nu de kwestie van de aansprake lijkheid voor de schuld is gaan spelen”. nes en tekorten in de bestaande hulpverle ning te signaleren. Zo is na een paar maanden werken al een aantal zaken dui delijk geworden: kinderen beneden de dertien jaar die van huis weglopen kun nen op geen enkele manier verwezen wor den; bij problemen met het gebruiken van soft drugs is geen begeleiding mogelijk; er is een ontstellend gebrek aan goede seksu ele voorlichting; kinderen van particulier verzekerden kunnen niet anoniem naar de huisarts. De Stichting Kindertelefoon in Amster dam werkt met 25 vrijwillige medewer kers. Het is de bedoeling dat er twee betaalde krachten voor de halve werktijd worden aangetrokken. De Nationale Kommissie Jaar voor het Kind heeft de Kindertelefoon subsidie gegeven tot april volgend jaar. Om door te kunnen gaan moeten CRM en de gemeente Amsterdam met subsidie over de brug komen. Met vier overdekte speelvelden op een totaal van zestien beslaan de Sporthallen Zuid aan het Ijsbaanpad een kwart van het totale overdekte velden-oppervlak in Amsterdam. De hallen zijn eigendom van de gemeente. Overdag zijn ze in gebruik bij scholen, ’s avonds en in het weekeinde worden ze gehuurd door verenigingen. Het op diverse plaatsen lekkende dak stelt de gebruikers van de hallen, de gemeente en de aannemer al vier jaar voor grote problemen. Desondanks heb ben de sportbeoefenaren de weg naar het Ijsbaanpad wel weten te vinden. Vorig jaar namen hier 112.839 mensen deel aan een of andere tak van sport. Naar hen kwamen 68.667 toeschouwers kijken. Bij deze aantallen zijn de deelnemende scho len nog buiten beschouwing gelaten. De drie hallen staan open voor voetbal, handbal, volleybal, basketbal, korfbal, microkorfbal, tennis, badminton en krachtsporten. Tussen de bedrijven door moet het personeel nauwlettend toezien op het neerkomen van stralen regenwa ter uit de dakpartijen. Dweilen is dan de boodschap, want de vloer wordt ogen blikkelijk spiegelglad. Meermalen zijn wedstrijden of toernooien om deze reden Net als voorgaande jaren zal de ge meente Amsterdam ook voor 1980 een sluitende begroting hebben. Niet dat al les financieel koek en ei is in de hoofd stad, maar dankzij een maatregel van de regering drukken de zware verhezen uit het nabije verleden niet langer op de jaarlijkse begroting. Half november wordt de precieze inhoud van de ont werpbegroting bekendgemaakt. Wet houder Wim Sinnige (financiën) spreekt nu al de verwachting uit dat er genoeg ruimte op de begroting is om het tweede jaar van het programakkoord ook met eert gevulde portemonnee ten uitvoer te brengen. Er is zelfs sprake van verlaging van belasting en tarieven voor de Am sterdammers zelf. De prijs van elektrici teit blijft net als de onroerendgoedbelas- ting en de rioolbijdrage gelijk. Water, havengelden, zwembaden en reinigings recht worden zelfs goedkoper. - De kinderen die bellen zijn afkomstig uit het hele land, want het idee van een telefonische hulpdienst speciaal voor kin deren is in de hoofdstad het eerste uitge voerd. Ook voor andere steden staan Kin dertelefoons op stapel: Hilversum, Utrecht, Rotterdam, Venlo en Papen- drecht. In Duitsland bestaat al langer de vergelijkbare „Sorgentelefon”. Een maat schappelijk werkster uit Amsterdam heeft vorig jaar het initiatief genomen iets dergelijks voor Nederland in te stellen. De opzet van de Kindertelefoon is zodanig dat de kinderen anoniem blijven en hun problemen niet worden doorgespeeld. „Hoe gebruik je een condoom”; Hij wil met mij naar bed en ik niet; Ik ben ver liefd op twee tegelijk, hoe moet dat nu; Mijn ouders willen dat ik het uit maak; Hoe weet je of je lesbisch bent of homo”. Riante hallen, i ■-111 uh ,,2^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13