Reactie VNO en NCW op Miljoenennota Steeds meer aandacht voor hergebruik afval Historische Codecommissie veroordeelt advertenties achtergrond] SRV Kansen voor Nederland in handel met Egypte bandopnamen in archieven „Groei Russische economie trager” Winter in Moskou Woordvoerder Westduits ministerie: Slijterij koopt drankenmarkten Cairo wil betere financiering kwaliteit inuwslraafy: 19 WOENSDAG 24 OKTOBER 19 7 9 ECONOMIE Deze week bij de man van de SRV: gratis legpuzzdshiKjcs voor GRATIS boodschappen bij aankoop van Bolletje beschuit Calvé pindakaas Bonzo Voordeelvriend Greenspot Hero cassis Honig tomatensoep Kotex maxi Kotex mini Koeleman appelmoes Andy Liga Peynenburg ontbijtkoek Goudappeltje Blue band (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Egypte staat zeer positief tegenover Nederland en het Nederlandse bedrijfsleven. Dit heeft een Nederlandse handelsmissie naar dit land ervaren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgeversorganisaties VNO en NCW kunnen maar weinig waardering opbrengen voor de belasting maatregelen die het kabinet in de miljoenennota voor volgend jaar heeft aangekondigd. Dit blijkt uit het commentaar op die maatregelen dat de werkgevers aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. - Kritiek werkgevers op belastingplannen |V VNO-voorzitter Van Veen sen «.08 195.10 el (ADVERTENTIE) het energievoorzieningsverhaal met een reser- VNO en NCW constateren dat dergelij ke systeemwijzigingen leiden tot een reële drukstijging. De blijvende onttrekking van 515 miljoen gulden aan het WIR-fonds en de overheveling daarvan naar de alge mene middelen bevestigt volgens de werk gevers dat de eerdere vulling van het fonds in ieder geval voor die 515 mil- DEN HAAG (ANP). De slijterij Party Shop BV zal op 5 november alle Sante- drankenmarkten overnemen. Party Shop heeft momenteel veertien vestigingen, al lemaal in de Randstad, met een omzet van ongeveer veertig miljoen gulden. Door de overname van de drankenmarkten komen hier nog een zevental vestigingen bij plus een omzet van 12,5 miljoen gulden. De drankenmarkten zullen onder de oude naam worden voortgezet. per jaar per hoofd van de bevolking wordt verdubbeld zal in 1985 zelfs 25 miljoen ton graan moeten worden ingevoerd, zo wordt gezegd. V(er van de vijf toonaangevende institu ten voor economisch onderzoek in West- Duitsland rekenen op een vermindering van de reële economische groei in de Bondsrepubliek van ruim vier procent dit jaar tot 2,5 procent volgend jaar. In een gezamenlijk rapport over de Westduitse economie concludeert een instituut uit Kiel dat de reële groei zal verminderen tot 1,5 procent. j De president van de Westduitse centrale bank, Otmar Emminger, heeft vorige week gezegd dat de Westduitse economie volgend jaar met drie procent of iets meer zal groeien, tegen 4,5 procent dit jaar. Gevaar voor een recessie is er echter nauwelijks, zo menen de instituten. De raming van de economische groei en deze verwachting zijn voornamelijk gegrond op het gunstige investeringsklimaat in West-Duitsland. pte heeft gebracht. missie met vertegen- K. •9' IB 5 49.00 36.60 38.00 26,50 137.00 110.50 62.50 37.40 127.50 36,00 47.70e 47.80 58.80 126.80 36.50 125.00 52.00 47.90 3.60 48.00e 62.10 84.50 50.00 147.50 43.20 48.00 122.00 35.50 45.10 95.20 61.00 89.50 42.2(1 33.00 115.00b 51,00 59.20 181.00 31,50 77.50 130.30 40.30 39.80 36,70 50.00 285,00 590.00 160,00 145.00 285.00e 180.00b 139,00a 54.00 9.00 83.20 13,50e 42.50 145,00 29.10 61.10 44,00 84.00 31.80 55,20 97.60e 110.00 73,00 93.00 64.20 114.10 De EG-landen zijn voor wat hun grond stoffenvoorziening betreft uitermate af hankelijk van invoer uit andere landen. De voorraden aan metalen als ijzer, koper en tin die nu bekend zijn zullen over enkele tientallen jaren uitgeput zijn. Zelfs els het verbruik per oofd van de bevolking niet stijgt hetgeen niet te verwachten valt zal het totale verbruik in het jaar 2000 alleen al tengevolge van de groei van de wereldbevolking zijn verdubbeld. Daar komt bij, dat de producerende landen net als nu de oliestaten met „politieke" prij zen kunnen gaan werken. Er vallen in Met een brochure over steenkool speelt SSM Coal (nieuwe naam voor wat voorheen bekend was als Scheep vaart en Steenkolen Mij., onderdeel van het SHV-concern) in op de „steen- kooltrend", die pas goed is begonnen. Moeten we onze eigen kolenvoorraden aan boren en hoe dan? Waar en hoeveel kolenvergassingsinstallaties zullen er komen? Deze en andere vragen leven nu sterk, mede in afwachting van de Kolennota, die minister Van Aardenne (Economische Zaken) in november hoopt te presenteren als tweede deel van zijn „energie-trilogie". Mede gezien de moeilijke energiesi- tuatie wil SSM aangeven dat - althans op de korte en middellange termijn steenkolen een oplossing kunnen bie den voor problemen als: de afhanke lijkheid van olieproducerende landen, het zo optimaal mogelijk gebruiken van de eigen aardgasreserve; de gerin ge tijdsruimte om de problematiek bij opwekking van kernenergie uit te wer ken. De problemen bij het gebruik van steenkool in de praktijk zijn bekend, in een jaarlijkse hoeveelheid afval in de lid- staten van in totaal anderhalf miljard ton. Met name in dichtbevolkte gebieden kan al dat afval niet zonder meer worden gestort, zowel vanwege de milieubescher ming als vanwege de protesten vanuit de bevolking tegen grote vuilstortplaatsen of grote vuilverbrandingsinstallaties. De kosten (inclusief die van het inzame len en het transport) worden bovendien zo hoog (in West-Europa al 100 a 150 gulden per ton huishoudelijk afval), dat recycling volgens Wolbeek ook economisch steeds aantrekkelijker wordt. Er zijn goede contacten gelegd, maar het is niet zo, dat men „met een zak vol opdrachten” is teruggekomen. Wil het zo ver nog eens komen dan zal zeker aan één De werkgeversverbonden wijzen verde re stijging van de belastingdruk, die het kabinet voor volgend jaar becijfert op een half procent, van de hand. Volgens het kabinet is 0,35 van die 0,5 procent een „statistische drukstijging” veroorzaakt door de derde fase van de vervanging van kinderaftrek door kinderbijslag en door de gevolgen van de vervanging van ver vroegde afschrijving en investeringsaf trek door gelden in het kader van de Wet Investeringrekening (WIR). (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Reclame Code commissie heeft de reclame voor een be paald merk „vlooienband" (voor honden en katten) veroordeeld, omdat tekst en foto van de advertentie niet in overeen stemming zijn met de op de verpakkipg van de band staande waarschuwing. De advertentie toont een foto van twee kinderen, van wie de een een hond op schoot heeft en de ander’ een poes tegen zich aandrukt. De waarschuwing op de verpakking luidt: „Waarschuwing. Be strijdingsmiddelen, op deze band, bevat ten een giftige stof, houdt u daarom zorg vuldig aan de aanwijzingen. Na het aan brengen handen wassen. Vermijd daarna het aanraken van de band, in het bijzon der door kinderen”. Een andere klacht die gegrond werd bevonden, ging over een bananenadver tentie, waarin onder meer werd gezegd dat een banaan bijna tweemaal zoveel calorieën bevat als bijvoorbeeld een ap pel. De RCC vindt dit onjuist, evenals de bewering dat bananen rijk aan eiwitten zijn. Een banaan bevat slechts één gram eiwit per 100 gram eetbaar produkt, ter wijl dat eiwit op zichzelf geen voedingstof is. Veroordeeld werd ook een reclametekst waarin een auto werd aangeprezen alsof men daarmee langs stranden, door zand verstuivingen en over de hei zou kunnen rijden. Zowel de gebezigde teksten (onder meer: „op de weg, daar is geen moer- meer aan") als het feit dat men in ons land in het algemeen niet op stranden en dergelijke kan rijden veroorzaken dat de advertentie in strijd is met de reclamecode. en uit politieke noch uit economische overwegingen een oplossing op lange termijn De recente ontwikkeling in Iran toont dat overduidelijk aan, meent het bedrijf. Gezien de schaarste mag worden betwijfeld of de voorge melde opvoering van olie-importen voor de centrales wel kan worden ver wezenlijkt. „Kerenergie voor stroomopwekking stuit op bezwaren: de ontwikkeling der toepassing voldoet niet aan de ver wachtingen en door nu te kiezen voor kernenergie zal men zich vastleggen op nog niet opgeloste problemen, speciaal voor komende generaties. Bovendien rhoet men zich afvragen of in zo'n dichtbevolkt land als het onze kerne nergiecentrales maatschappelijk aan vaardbaar zijn", zo stelt SSM Coal. Daarom is steenkool het enige vol waardige alternatief. SSM stelt dat zonder de milieupro blemen te onderschatten het op grote schaal stoken van kolen in centrales in vele gevallen mirider milieubelastend kan zijn dan het stoken van olie. De zwaveldioxyde-uitworp blijft binnen aanvaardbare normen en het vlieggas dat bij het proces vrijkomt, is in aanleg Thans beoogt de inkomstenbelasting nog netto-inkomens (bruto-inkomens mi nus de kosten die op verwerving van het inkomen betrekking hebben) te treffen. Als de wetgever de kant opgaat van het belasten van bruto-inkomens, dan is een verlaging van de inkomstenbelasting noodzakelijk, menen VNO en NCW. joen geen „statistische" maar een reële drukverzwaring heeft betekend. VNO en NCW hebben grote moeite met het besluit de 515 miljoen blijvend aan het WIR-fonds te onttrekken. Dat besluit zal gepaard gaan met een verlaging van de basispremies voor nieuwe en bestaande gebouwen van respectievelijk 23 en 15 naar 18 en 11 procent. Volgens de werkge vers zal deze snelle verandering in de werking van de WIR ernstig afbreuk doen aan het vertrouwen dat ondernemers me nen aan de WIR te kunnen ontlenen. Dat geldt in het bijzonder als zij investe ringen overwegen waarvan besluitvor ming en investeringen over meerdere ja ren zijn gespreid. „De effectiviteit van overheidsmaatregelen ter bevordering van investeringen en werkgelegenheid neemt döor gebrek aan continuïteit van het overheidsbeleid drastisch af”, conclu deren de verbonden. De werkgevers hadden graag gezien dat het kabinet was begonnen de voorstellen in te voeren uit de studie-Hofstra, die de negatieve gevolgen van de inflatie voor de belastingheffing moet opheffen. De argu menten van het kabinet om dat niet te doen vinden VNO en NCW onvoldoende en onjuist. De werkgevers wijzen in dit verband de redenering die het kabinet volgt ten aan zien van de beperking van de aftrekbaar heid van hypotheekrente van de hand. In de opvatting van het kabinet kunnen de Hofstra-voorstellen niet worden inge voerd, omdat dan aan die aftrekbaarheid zou moeten worden getornd, iets wat het kabinet afwijst, maar volgens de werkge versverbonden hoef je niet noodzakelijk aan de hypotheekrente te komen om toch de Hofstra-voorstellen in te voeren. De gevolgen van de beperking van de aftrek baarheid voor de werkgelegenheid in de bouw kunnen worden ondervangen. Overigens zijn de werkgevers vóór hand having van de volledige aftrekbaarheid. De beperking van de inflatiecorrectie voor de loon- en inkomstenbelasting tot tachtig procent stemt de werkgevers tot moedeloosheid, zo schrijven zij. Die be perking vinden zij voor volgend jaar des te ongepaster, omdat voor dat jaar enkele specifieke accijnzen, zoals voor benzine en alcohol, worden verhoogd. VNO en NCW wijzen de voorgestelde verscherping van de progressie in de loon- en inkomstenbelasting volstrekt van de hand. „De nadelen van die verdergaande verscherping zijn genoegzaam bekend, zo als de daardoor veroorzaakte ruïneuze verlamming van de werking van de ar beidsmarkt". De werkgevers constateren dat de voor gestelde beperking van de rente-aftrek in de privé-sfeer aangeeft, dat de wetgever zich via normering van allerlei aftrekpos ten op het hellende vlak van een in komstenbelasting naar bruto-inkomens gaat begeven. Egyptische wens tegemoet moeten wor den gekomen: het door Nederland verle nen van financieringsfaciliteiten. Deze kwestie zal de missie in ons land dan ook aan de orde stellen. Dit bleek gisteren uit een toelichting van ir. P. C. de Man van met ministerie van Verkeer en Waterstaat, die als voorzitter is opgetreden van een 47-koppige Neder landse missie welke de afgelopen weken een bezoek aan Egy; Opzet was, dat de woordigers uit de bouwsector, de toeleve ringsbedrijven en de ingenieurswereld zich zou oriënteren. Voorbereid door de Nederlandse ambassade heeft men onder meer met de betrokken Egyptische minis ters, havenautoriteiten en veel personen uit het bedrijfsleven van gedachten gewis seld. De Man ziet voor Nederlandse bedrij ven veel mogelijkheden op grond van „de grote Nederlandse kennis, het kunnen le veren van kwaliteitsprodukten en de eer lijke wijze van zaken doen”. Daar staat echter tegenover dat Egypte in bepaalde opzichten de Nederlandse produkten duur vindt. een grondstof voor cement, beton- en wegenbouw. Groter fandeel van steen kool als brandstof voor stroomopwek king heeft gunstige gevolgen voor de werkgelegenheid en de economie van ons land. Het gebruik van steenkool kan ook aanleiding geven tot op groter schaal aanpakken van onderzoek naar nieu we toepassingsmogelijkheden, zoals vergassing en bereiding van vloeibare produkten. Het is nu meer dan'ooit tijd om duidelijk het kader vast te leggen voor intensief steenkoolgebruik, stelt SSM Coal. Het bedrijf wijst er daarbij op dat bindende internationale afspra ken die gevolgen kunnen hebben voor het Nederlandse energiebeleid, niet tot stand lijken te komen. De overheid dient zelf stappen te ondernemen. Zij zou mogelijkheden moeten scheppen om voldoende kennis te vergaren met betrekking tot het ge bruik van steenkool op grote schaal. Zij zou een wetgevend kader moeten maken voor intensiever steenkoolge bruik. Bij elke uitbreiding en vervan ging van centrales of onderdelen daar van zou steenkool de voorkeur moeten krijgen. Er zou een onderzoek moeten komen naar de vraag welke centrales op technische en economische gronden vroegtijdig omgeschakeld kunnen worden op steenkool. Aldus deze bij drage van het kolenverhandelende be drijf SSM Coal. WASHINGTON (ANP). Een stijging van de prijzen van grondstoffen, de drei ging van een tekort aan energie en een kleinere toeneming van het aanbod van arbeid en kapitaal zullen in de jaren tach tig leiden tot een aanzienlijke daling van de economische groei in de Sovjet-Unie. Dit staat in een rapport van de commissie voor economische zaken van de Ameri kaanse Senaat en het Huis van Afgevaar digden. Douglas Whitehouse en Raymond Con verse van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA merken in het rapport op dat enkele van de genoemde problemen nu al de Russische economie parten spelen. Te korten aan industriële produktien die een sleutelpositie innemen, zoals staal, bouw materialen en machines hebben reeds bij gedragen aan een vertraging van de. groei van de zware industrie sinds 1975, aldus het rapport. De Russische graanoost, die dit jaar door het Amerikaanse ministerie van Landbouw op 175 miljoen wordt ge- tegenstelling tot die van kernenergie, meent SSM Maatregelen van de overheid, gericht op een intensiever gebruik van steen kool, zullen volgens dit bedrijf een sti mulans zijn om enkele nog slechts in theorie bekende oplossingen praktisch uit te werken. Alle centrales moeten zoveel mogelijk op kolen worden inge steld. Er moeten langlopende contrac ten met exportlanden komen, zoals Po len, Zuid-Afrika en Australië. SSM legt uit dat het er met de ves aan steenkool in de wereld gunsti ger voorstaat dan die van olie en gas (een mening, die niet iedereen deelt, trouwens). In grote lijnen zijn nu al de prioriteiten gesteld voor de sectoren van energieverbruik, het aardgas is hoofdzakelijk voor de huishoudens en voor verwarming; olie voor het trans portsysteem (Voor treinen ook elektri citeit); kolen, olie en elektriciteit voor de industrie. Omschakeling van gas naar olie als belangrijkste energiedrager voor stroomopwekking is uit nood geboren AMSTERDAM (ANP). Te vaak wissen journalisten en historici een bandopname van historisch zeer inte ressante vraaggesprekken uit. Daarom moet er een net komen van regionale geluidsarchieven, waar dergelijke op namen bewaard kunnen worden. Dit zegt de deze maand in Amsterdam opgerichte vereniging voor mondelin ge historische documentatie, die dit interviewmateriaal wil redden. De vereniging, gevestigd in het Histo risch Seminarium van de Universiteit van Amsterdam, telt zestig leden onder wie studenten, journalisten, medewer kers van geluidsarchieven en universi taire docenten. Het historische inter view heeft grote opgang gemaakt om meer te weten te komen over het leven van „gewone" mensen in het recente verleden. Vraaggesprekken leveren meer op dan traditionele bronnen voor kennis van onder meer arbeiders-, vrouwen-, buurt- en lokale geschiede nis, vindt de vereniging. Ze wil ook regelmatig bijeenkomsten organiseren, waarin beoefenaren van het historisch interview, ook wel „oral history” genoemd, ervaringen uitwis selen. raamd, zal in 1980 190 a 212 miljoen ton bedragen en in 1985 212 a 236 miljoen tonj zo valt in het rapport van het Congres te lezen. Dat is in beide gevallen aanzienlijk minder dan de 237 miljoen ton in 1978. Elizabeth Denton van de CIA acht het onwaarschijnlijk dat de Sovjet-Unie dankzij gunstig weer en een snelle toene ming van de produktie van kunstmest de doelstelling van een oogst van 260 miljoen ton graan in 1985 zal verwezenlijken. Op grond van de raming van de vraag komt Denton tot de slotsom dat de Sovjet- Unie volgend jaar 27 miljoen ton graan moet invoeren en in 1985 16 miljoen ton. Indien de doelstelling van een toeneming van de vleesproduktie met drie procent rd 8.50 1.71 3.85 456.06 317.00 5.42 ieder geval prijsstijgingen te verwachten, aldus Wolbeek. De problemen kunnen door recycling alleen niet worden opgelost, maar recy cling kan volgens Wolbeek wel een bijdra ge aan die oplossing leveren. In West- Duitsland schat men, dat door het opvoe ren van recycling-activiteiten kan worden voorzien in tien tot vijftien procent van de behoefte van de industrie aan ruwe grondstoffen. Wolbeek zei verder, dat de waarde van recycling bovendien vaak niet zozeer in het terugwinnen van materialen ligt als- wel in de energiebesparing die mogelijk is bij de verwerking van „secundaire” grondstoffen. Er is meer energie nodig om uit ruwe grondstoffen glas te maken dan om „nieuw" glas te maken van „oud". Hetzelfde geldt bij schroot en oud papier. Bij vuilverbranding (dus geen recy cling) kan de Warmte daarnaast worden gebruikt voor de energievoorziening. Zo wordt nu al vijf procent van de behoefte aan elektriciteit in de stad Hamburg ge dekt via de moderne vuilverbrandingsin stallaties. Met nadruk stelde Wolbeek, dat recy cling nooit mag worden gezien als een alibi om pogingen om verspilling tegen te gaan te verminderen. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Gezien de energiesituatie en de stijgende prijzen van grond stoffen, zullen de politieke aandacht en steun voor het hergebruik van materialen uit afvalstoffen, in de toekomst verder toenemen. Dr. B. Wolbeek van het Westduits minis terie van Binnenlandse Zaken voorspelde dit gisteren in Utrecht op een tweedaags EG-congres over verpakking, het terug winnen en het hergebruik van materialen J uit afval („recycling”). EG-schattingen uit 1977 komen neer op Steenkool volwaardig alternatief? (Van onze redactie economie) Steenkool is een volwaardig alternatief voor onze energievoorziening. Althans, dat vindt SSM Coal, een bdrijf dat - de naam zegt het al veel in en met kolen doet. Steenkool voor de elektriciteitscentrales in het bijzonder, maar we moeten er wel vlug bij zijn, want de vraag groeit internationaal sterk, het aanbod is vooralsnog beperkt en er kan relatief goed en goedkoop worden geleverd. De overheid moet ook op dit stuk van duidelijk beleid komen. «mm A De eerste sneeuwvlokken dwarrelen al weer neer in de Russische hoofdstad Dat levert meteen een schilderachtig tafereeltje op bii een van de kleine Russisch-orthodoxe kerken in Moskou 5 A. VV*'. XV? s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19