Buis wint in Sloten Haarlemmer met ’n Ei hoort erbij M experimenteel zeilschip in Specerijenrace Nerveuze Elft 1 China” nog niet besproken Hurst manager van Chelsea spanningen rusteloosheid, examenvrees. Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan wortel. Leiden 0 Doyer mogelijk lang buitenspel r hr Rugby-ploeg wil op toernee in Zuid Afrika Spanning stijgt in biljartcompetitie n Sercu en Thurau winnen zesdaagse is pttpost Nederlandse Amerikanen Wereldramp? H Pyjama WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 SPORT 25 24 iimiiiiiiiiiiiimimiiiiiimiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiimiiiiiiiiiimii i- t. I. Gebruik'm goed. Eén keer een com plete lijst maken met de adressen van alle familie, vrienden en ken nissen. Mét post codes. Voorkomt véle keren zoeken. onder redactie van Jan van der Nat «4- Ook u kunt kalmer leven met ^groenoordhal^ i Groot Brittannië (Van onze biljartmedewerker) onder druk gezet ir THEODOOR DOYER Yr Dl Dl THURAU De voorzitter van de raad, de Nigeriaan 1-311330 (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze wielermedewerker) 4 ü- Het schip dat gaat deelnemen aan de Specen/enrace Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. buitenspel l V' I Uitsluitend bij apotheker en drogist. Ordia deelde mee dat alle Afrikaanse, Caribische en communistische landen, die naar Moskou gaan zullen eisen dat als sprake is van een „intensivering van de Britse sportwereld met het racistische HAARLEM. Op het parcours van Sloten zijn twee koersen voor liefheb- bers/veteranen gehouden en een daarvan is gewonnen door Henk Buis uit Vijfhui zen. Zes ronden voor het einde plaatste Buis een demarrage en die werd door enkele andere renners beantwoord. Ten slotte kwam de Vijfhuizenaar toch alleen weg en won hij met voorsprong. Tweede op tachtig meter werd Jan Hof man uit Gouda en Klaas Duivenvoorden uit Noordwijkerhout regelde het spurtje om de derde plaats in zijn voordeel. De andere rit in Sloten werd door de Amster damse Bataaf-rijder Leo Hagrnan gewon nen. Aad Caspers uit Haarlem kwam op de derde plaats en de Heemstedenaar Piet Steenvoorden werd zesde. Het zouden flarden kunnen zijn uit een verslag van een wereldramp, hoe wel het slechts een sportgebeurtenis betrof. Voor Jan Hein Donner zit daar in kennelijk niet zoveel verschil.... Het nationale herenteam heeft sinds een aantal jaren de successen te dan ken aan Nederlandse Amerikanen en de rijke clubs in de eredivisie maken graag gebruik van dit soort spelers. Sommige teams zelfs zo, dat de echte Nederlanders worden verwezen naar de wisselbank, zoals bijvoorbeeld bij Parker/Leiden, waar naast twee Ame rikanen de basis gevormd wordt door drie Nederlandse Amerikanen, terwijl een vierde eerste wisselspeler is. Otte zegevierde bij de nieuwelingen in 25.22,2, Arnold Kok was in 26.13,5 de snel ste aspirant en Anja Kok was in 26.23,6 de snelste aspirant en Anja Temming won in 29.20 bij de dames. De ritten voor de jeugd werden gewonnen door Patrick Buis (A- kl.), Imanuel van Tintelen (B-kl.) en S. Heisteeg (C-kl.). Het wassenbeeldenmuseum Grévin in Parijs wordt binnenkort uitgebreid met het hoofd van wielervedette Bernard Hinault. De Franse kunstenaar Daniel Druet is belast met de uitvoering van het werkstuk en naar onze bescheiden mening heeft hij nog wel wat te doen voor de gelijkenis er is. Enfin, concludeert u zelf. Een van onze collega 's van de kunstredactie sprak bij het zien van dit (voorlopige) resultaat: „D'r wordt wat afgekleid in de wereld..." Bovendien is het de vraag of de NBB de regel kan handhaven. Tenslotte kreeg men het ook voor elkaar om tegen het reglement van de FIBA in Mitchell Plaat op te nemen. HAARLEM. In de biljartcompetitie van de F.B.H.O. heeft ’t Hoekje III een grote overwinning behaald op Haarlem- West III van 6-2. Door deze winst werd weer aansluiting verkregen met de kop lopers, D.W.K. en Haarlem-West. Er is van een experiment sprake omdat het schip is uitgerust met twee kielen in de vorm van vliegtuigvleugels en twee roe ren. Verder zijn de masten ongestaagd en is het jacht jonk getuigd. Het schip is 35 voet lang. Op het ogenblik hebben voor deze race 18 équipes ingeschreven, onder wie de bekende zeezeiler Dirk Nauta. (Van onze zeilmedewerker) HAARLEM. Eén van de deelnemers aan de bekende Specerijenrace, die vol gend jaar op 12 maart in Djakarta van start gaat, is de Haarlemmer Ewald Ney- enhoff. „Met een experimenteel ontwerp van de Haarlemmer Kees Koopman”, zo vertelde hij tijdens de tewaterlating van zijn „Beachcomber” op scheepwerf De Rietpol in Spaamdam. Niettemin wordt verwacht dat IOC- voorzitter Lord Killanin zal trachten Chi na te doen opnemen in het IOC. In zijn korte toespraak bij de opening van de vergadering nam hij weliswaar het woord „China” niet in de mond, maar hij deed, volgens velen, wel een suggestie in de richting van China met zijn tekst: „Ik kan u verzekeren dat de gesprekken, die wij de komende dagen zullen houden tot doel hebben zo veel mogelijk sportmensen met een zo groot mogelijke spreiding over de landen van de wereld, te laten deelnemen aande Olympische Spelen”. DORTMUND (SID/ANP). Het West- duits/Belgische koppel Thurau-Sercu is gisteravond winnaar geworden van de zesdaagse van Dortmund. r1 De uitschakeling van Jan Timman in de strijd om de wereldtitel schaken is hard aangekomen in de schaakwe reld. Niet geheel onbegrijpelijk na tuurlijk, want eindelijk leek een Ne derlander zich weer eens te kunnen scharen in het selecte groepje toppers. Na de opwinding rond de sensationele overwinning van Timman op Velimi- rovic die beruchte partij, waarvan niemand meer de winnende voortzet ting zag werd schakend Nederland in rouw gedompeld. (ADVERTENTIES) De enige beslissingen, die het bestuur op de eerste van zijn drie vergaderingen heeft genomen zijn het akkoord met de Amerikaanse televisiemaatschapij ABC over de rechten van de Zomerspelen van 1984 in Los Ageles en de toelating van Bahrein als nieuw lid. Het Olympische comité van Bahrein is het 135ste dat door het IOC wordt erkend. Door de nieuwe regel wordt de „on gezonde” situatie echter voorlopig niet opgelost. De toestand wordt slechts geconsolideerd. De minder rijke clubs, die geen Nederlandse Amerikanen in dienst hebben, zullen nimmer meer op deze veel toegepaste manier verster king kunnen krijgen. Voor de toekomst lijkt de maatregel goed. Nederlands talent krijgt dan eindelijk weer de kans om in de eredivisie te spelen. Voorlopig echter zullen de met Nederlands/Ame- rikaans bloed volgepompte teams de zaak blijven beheersen en zal de zeer oninteressante competitie van dit jaar nog een lang vervolg krijgen. Gerrie Knetemann werd met zijn part ner Udo Hempel (Wdl) vijfde op een ach terstand van tien ronden. De eindstand van de zesdaagse is: 1. Thurau/ Sercu (Wdl-Bel) 220 punten, 2. Op een ronde: Clark/Schultz (Aus/Wdl) 210 punten, 3. Op een ronde: Peffgen/Fritz (Wdl) 146 punten, 4. Op acht ronden: Savary/Frank (Zwit/Den), 5. Op tien ronden: KnetemannZHempel (Ned/Wdl), 6. Op vijftien ronden: Schuiten/Venix (Ned). Voor ’t Hoekje versloeg Willem Dobrow met een goede eindsprint Aad v. Velzen in 37 beurten. John de Haan zette de volgen de partij in winst om tegen Peter Verster- re. Met knap seriespel liet De Haan zien, dat hij ongetwijfeld verder kan komen mits de concentratie behouden blijft. In 27 beurten besloot hij de partij, moyenne 1.85. Hans Os verloor, door ongeïnteres seerd te spelen, zijn partij tegen Peter Hogendoorn. Rob Paap versloeg Nic Bijs ter in 31 beurten. Leider D.W.K. won de belangrijke strijd tegen Astoria met 6-2. Voor D.W.K. speel de Tom Vrolijk sterk tegen Bob Blom- maert. Hij begon met niet minder dan 23 caramboles. Blommaert trachtte middels series van 6,5 en 4 terug te komen, maar het was verspilde energie. In achttien beurten was de zaak beslist; moyenne 2.61. Standen: A klasse: Bolwerk II, 6-30, Ingrid, I, 6-29 D.O.KI 6-26. B. klasse: H. West II 6-42 TelescoopI 5-25, Kruispunt, I, 6-24. C.klasse: D.W.K. II, 6-34, H.West IIII, 6-30 Hoekje III 6-28. D. klasse: H. West IV, 4-28 Kruispunt II, 5-26, D.W.K. III 6-24. In juni, tijdens de vergadering van het IOC te San Juan, werd de weg voor China vrijgemaakt door Taiwan te verplichten, indien het zijn lidmaatschap van de inter nationale Olypische beweging zou willen verlengen, deel te nemen onder een ande- r.' Abraham Ordia, heeft er in een communi- qué op gewezen dat de raad zeer ongaarne zou zien dat de Spelen van 1980 werden verstoord door, eventueel, een boycot er van door Afrikaanse landen. NAGOYA (ANP). Het vraagstuk van de twee China’s is nog niet ter sprake gekomen in de eerste vergadering van het bestuur van het IOC. Monique Berlioux, de directeur van het Internationaal Olympisch Comité, veronderstelde dat vandaag in Nagoya (Japan) zal worden gepraat over de mogelijkheden zowel China als Taiwan toe te laten tot de Spelen van 1980. LONDEN. Geoff Hurst is benoemd tot manager van Chelsea. Bobby Gould wordt zijn assistent. Hurst, die drie keer scoorde in de finale van het wereldkampioenschap 1966, dat Engeland de titel bracht, werkte als waar nemend manager. Sinds de 38-jarige Hurst de taak van Danny Blanchflower, die vorige maand ontslag nam, had overgenomen, won Chelsea vijf wedstrij den in successie. Dat was in zés jaar niet meer voorgekomen. (ADVERTENTIE) Exotische jaarmarkt met ca. 175 stands, restaurantjes en showprogramma met o.a.: ROB DE NIJS, LUW, DUTCH RYTHM STEEL SHOWBAND, MAGNET STEEL, J i DREAM EXPRESS, KINDERSHOW METKLUK KLUK, MASSADA. I Dagelijks 12-24 uur; zondags 12-22 uur Toegang f 6,-; kind, tot 12 j. en 65+ f 3,-. i----Q.Q ---Q—Q -A) Het Nederlandse Basketbal Bond heeft afgelopen zaterdag een einde ge maakt aan de niet aflatende stroom van in de Verenigde Staten opgegroei de Nederlanders, die sinds een aantal jaren gemeengoed zijn geworden voor clubs in de eredivisie. Tijdens de ver gadering van de Topsportliga in Nij- kerk werd vastgesteld dat deze zoge noemde Nederlandse Amerikanen voortaan drie jaar in Nederland moe ten spelen, voordat zij als Nederlan der in een ploeg kunnen worden opge nomen. Daarmee volgt de NBB het reglement van de internationale fede ratie (FIBA), die eenzelfde standpunt inneemt, waar het nationale teams betreft. Het ANP was zeer hard in zijn con clusie. „Timman heeft gefaald, omdat alleen de eerste drie plaatsen telden”, luidde de bikkelharde conclusie van het Algemeen Nederlands Persbureau. De betrokken redacteur kon zo hard zijn, omdat hij vrij nuchter tegenover de hele zaak stond. Voor Jan Hein Donner lag dat heel anders. Wie maandagmorgen het ver slag van Donner in De Volkskrant heeft gelezen, moet de indruk hebben gekregen, dat Donner jankend achter zijn machine heeft plaatsgenomen om de laatste regels over het interzone- toemooi aan het papier toe te vertrou wen. Jan Hein Donner is natuurlijk zelf een goed schaker en zijn analyses zijn, zo is de algemene opinie in scha kerskringen, van zeer hoog niveau. De tekst echter, die de man er maandag bij schreef, deed vermoeden dat zich aan de andere kant van de aarde een regelrechte ramp had voltrokken. Compleet indruisend tegen de stijl van De Volkskrant, schreef Donner onder meer: „Het was toen één uur ’s nachts bij ons en aangezien de nieuwsvoorzie ning in Nederland tijdens het week einde geheel stil bleek te staan, lukte het een kleine groep fanatieke schaak- liefhebbers in Amsterdam niet de bei de hangstellingen onder ogen te krijgen. Pas zondag omstreeks het middag uur wisten wij via een Spaans persbu reau Timmans positie te pakken te krijgen. Gejuich in de eerste momen ten, omslaande in verdriet Even verderop maakt Donner het nog bonter: „Een zondagmiddagwandeling met mijn dochter was daarna geen genoe- Het winterprogramma van Excelsior ziet er verder als volgt uit: 28 nov.veldrit; 3 nov.: kienavond in de kantine van DSC’74; 4 nov.. prijsuitreiking voor de A-, B- en C-jeugd in het eigen clubhuis; 11 nov.: veldrit (hoogspringen voor de jeugd); 18 nov.: 1000-meterloop (versprin gen voor de jeugd); 18 nov.: prijsuitreiking voor amateurs, veteranen, junioren, nieu welingen en dames om twee uur in het clubhuis; 25 nov.: strandloop in Bloemen- daal; 2 dec.: veldrit (kamp.); 9 dec.: 750- meterloop; 16 dec.: oriëntatierit; 23 dec.: tijdrit; 30 dec.: veldrit (kamp.); 1 jan. ’80: voetbalwedstrijd Excelsior-Hoogland Boys om twaalf uur met na afloop een nieuwjaarsreceptie; 6 jan.: veldrit (kamp.); 13 jan.: tijdrit of 1500-meterloop; 20 jan.: clubkampioenschap hometrainen; 27 jan.: veldrit (kamp.) met na afloop prijsuitreiking van het over vijf ritten gehouden veldritkampioenschap; 3 febr.: tijdrit of hindernisrit; 10 febr.: koppeltijd- rit; 17 febr.: wegrit; 24 febr.: tijdrit; 2 maart: wegrit en prijsuitreiking van het all-roundkampioenschap. Het wegseizoen wordt zondag 9 maart ’80 door Excelsior geopend. BLOEMENDAAL. Het ziet er naar uit, dat het herenhockeyteam van Bloe- mendaal het voorlopig zal moeten stellen zonder international Theodoor Doyer, die al geruime tijd sukkelt met een onwil lige knie. De sportraad, aldus Ordia, zal in decem ber in de hoofdstad van Kameroen verga deren en een van de voornaamste punten op de agenda zal het deelnemen der Afri kaanse landen aan de O.S. van Moskou zijn. Zuid-Afrika”, Groot-Brittannië moet wor den uitgesloten van de Spelen te Moskou, omdat anders alle Afrikaanse landen die gebeurtenis boycotten. Enige van ’s werelds snelste lopers zijn Afrikanen. De Afrikaanse opperste sport raad, die nauw is verbonden met de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid, had een Afrikaanse boycot verordonneerd van de relaties van de Olympische Spelen van 1976 (Montreal), omdat men daar Nieuw- Zeeland had toegelaten dat ook geweigerd had de sportbanden met Zuid-Afrika te verbreken. De Afrikaanse zwarte landen zijn over het algemeen van mening dat de O.S. te Moskou er minder onder zullen lijden als Groot-Brittannië wordt uitgesloten dan als alle Afrikaanse landen wegblijven. De Bloemendaal-aanvaller, die afgelo pen zondag in de eerste helft van de wedstrijd tegen Oranje Zwart het veld moest verlaten, omdat hij opnieuw last ondervond van deze kwetsuur, is gisteren in het ziekenhuis in Amstelveen opgeno men. Daar zal vandaag door specialist dr. Kriek worden bekeken of een chirurgi sche ingreep noodzakelijk is. Gevreesd wordt voor een meniscus of gescheurde kniebanden. M re naam dan Chinese Republiek, onder een andere vlag en met een ander volks lied. De vice-voorzitter van het Olympi sche comité van Taiwan heeft gesteld dat dergelijke voorwaarden in strijd zijn met het Olympische handvest. „De eis”, voeg de hij er bovendien aan toe, „brengt ons in conflict met onze grondwet”. Als eerste onderdeel van de wintercom petitie met de titel van beste all-rounder als inzet, liet de Haarlemse Raceclub Ex celsior een tijdrit over 19,1 kilometer ver rijden. De junior Paul Eyking kwam daar in tot de snelste tijd. Veteraan Henk Buis kwam tot de tweede tijd en was de ama- teurs te snel af. De uitslagen: amateurs: 1. H. Buis in 23.03,6; 2. N. de Bondt in 24.04,4; 3. K. Schrama in 24.15,5; 4. H. de Vries in 24.18,7; 5. P. Roosen in 24.22,4. Junioren: 1. P. Eyking in 22.40,9; 2. R. Vroom in 24.06,9; 3. B. Luyken in 24.29,5. Veteranen: 1. Ko van Tintelen in 24.24,4; 2. Buus Schouten in 25.48,1; 3. H. van Steyn in 26.22,2. Wim gen. Vrolijke vragen allerwegen. „Mis”, kon ik slechts antwoorden. De hervatting vond om 11 uur ’s ochtends plaats in Rio, drie uur bij ons en om half vijf gaf de radio het eerste bericht over een oceaan van tranen Pe trosjan gewonnen. Timman speelde aanvankelijk nog, maar zonder kansen”. Raimundo Saporta blijft voorzitter van het organisatiecomité voor het wereld kampioenschap voetbal 1982. Na gesprek ken tussen de minister van cultuur, Clave- ro Arevalo en de secretaris van de socia listische partij Gonzalez, die bezwaren had tegen bepaalde plannen van Saporta, is het aanblijven van de voorzitter als een gemeenschappelijk belang beschouwd. Saporta heeft daarop zijn ontslagaanvra ge ingetrokken. iu net Nederlands team Nee, de NBB heeft een misschien logisch, maar onverstandig be sluit genomen. Veel beter zou men het aantal Nederlandse Amerikanen per ploeg kunnen limiteren tot één of twee. Daarmee zou het nationale bas ketbal veel meer gediend zijn. Dat de relatie tussen Haarlem-trai- ner Barry Hughes en zijn collega van AZ, George Kessler, niet erg best is, is een algemeen bekend gegeven. Vorig seizoen kwam die slechte verhouding zeer nadrukkelijk naar buiten bij de competitiewedstrijd Haarlem-AZ. Toen maakte Hughes de AZ-oefen- meester publiekelijk belachelijk door regelmatig met een rolfluitje in zijn richting te blazen. Afgelopen zaterdag avond zorgde de Brit na afloop van de confrontatie tussen beide formaties in de Alkmaarderhout voor veel hilariteit door tijdens het perspraatje het lang durige analyserende betoog van Geor ge Kessler ongeduldig te onderbreken met de opmerking: „Als het nog erg lang duurt voordat ik aan de beurt ben, haal ik eerst mijn pyjama even...” YAOENDE (Kameroen) (AP). De „Afrikaanse opperste sportraad” is giste ren onder de derde wereld- en communis tische landen een campagne begonnen om Groot-Brittannië uit te sluiten van de Olympische Spelen van 1980 te Moskou als er volgens de plannen dat jaar een RU Britse rugby-ploeg op toernee gaat in Zuid-Afrika. v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25