0 Publiek heeft In meerjarenprogramma geluid: slecht beeld 1 Voorproefje GAB’s moeten Raad Arbeidsmarkt discriminatie N.-Holland bekend Studenten moeten F uit flats na fascistische rel Kamer vraagt actie tegen Jeugdfront Minister Beelaerts aan Kamer: S k KNOV wil meer voor innovatie en dan dit nog vrouwen staken prijsstijgingen Kabinet houdt rekening met huurverhoging van 6 procent Samenstelling weinig veranderd Kamervragen PvdA over ombuigingen Tweede Kamer wil standpunt over boycot Z.-Afrika 11 F *1 WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Diefstallen CAO-akkoord Moerman-therapie 5! Als eerste Werving I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Om de invoering van de wet geluidshinder mogelijk te maken, moet er op alle minerale brandstoffen (onder andere benzine) een extra-belas- ting geheven worden. Voor dit plan heeft minister Ginjaar definitief gekozen in het gisteren verschenen Indicatief meerja renprogramma geluid, dat geldt tot en met 1984. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Sociaal-Econo- mische Raad (SER) heeft voor alle provincies de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt (RRA) samenge steld zoals deze tot eind 1981 zal func tioneren. De regionale raden zijn, net als de landelijke Raad voor de Ar beidsmarkt, zelfstandig opererende commissies van de SER. Als advies- n 12 11 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet heeft voor de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting rekening ge houden met een huurverhoging van zes procent. Dat heeft minister Beel aerts van Blokland gisteren geant woord op schriftelijke vragen over zijn begroting. Over een mogelijk vaste formule voor huurverhogingen heeft de minister advies gevraagd aan de Raad voor Volkshuisvesting. Lager Onderscheiding vei pai vai Be kaï vei tec o 3 0 0.2 0 0 0 0 Sa c a ï3 1 Ginjaar kiest voor extra belasting op brandstoffen De I 14 Deze vond dat de kwestie van de olie-boycot te belangrijk is om af ge handeld te worden tijdens de begro ting van het ministerie van Buiten landse Zaken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat de regering haar standpunt bekendmaakt met betrekking tot een olieboycot van Zuid-Afrika. Dit moet gebeuren in een brief van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, die zo mogelijk volgende maand al behandeld moet worden. De Kamer stemde in met een derge lijk verzoek van de GPVer Ver- burgh. i i i i I ,1 jl De ondernemersleden in de raad zijn A. J. Th. Conijn te Bergen, H. G. Vaandrager De onafhankelijke leden in de RRA Noord-Holland zijn de heren Dubbeldam (Alkmaar), gedeputeerde W. T. van Gelder (Amsterdam), wethouder Heerma (Am sterdam), G. de Jong uit Wormerveer die de commissie voorzit, H. J. Kok uit Hui zen, burgemeester Reehorst van Haarlem en F. L. Schimsheimer (Amsterdam). 8 13 10 10 10 12 11 11 21 22 10 17 11 12 10 8 10 11 5 4 4 2 8 5 9 14 13 3 4 2 dam, FNV), J. Kerkhof (Alkmaar, FNV), J. H. van der Ploeg uit Purmerend is voor de FNV de opvolger van D. Visser, F. W. Roco te Amsterdam neemt voor dezelfde organisatie de plaats in van H. van Gende ren en tenslotte G. van Wissen (Amster dam, FNV). Het is voor de eerste keer dat de Raad MHP een vertegenwoordiger in de Raad heeft gekregen. waai, veroorzaakt door het vliegen met modelvliegtuigjes wordt aan banden gelegd. Het wegverkeer is de voornaamste lawaaibron in ons land. Vooral de bromfiets en de vrachtauto zijn grote hinderveroorzakers; luchtverkeer zal in de nabije toe komst nog eens een extra-stukje herrie met zich mee brengen. De ontwikkelingen, met name voor de omge ving van Schiphol, noemde de minister evenwel „niet ongunstig". In zijn nota komt de minister tot de conclusie, dat het ook in ons land mogelijk moet zijn te komen tot het gebruik van stillere compressoren. Binnenkort komt Ginjaar met een voorstel tot wijziging van de luchtvaart wet, dat onder meer de bedoeling heeft beperkingen aan het luchtverkeer te kunnen opleggen voor de behartiging van ook andere belangen dan die van de veiligheid. Deze wijziging is van betekenis voor het beleid dat de regering voor het toelaten van luchtverkeer boven stilte- en na tuurgebieden kan voeren. Het aanwijzen van de eerste zones rond de luchtvaartterreinen zal gebeuren in 1982. DEN HAAG (ANP). Vijf bewoners van de studentenflats aan de Klikspaan- weg in Leiden moeten voor 17 november hun kamer verlaten wegens hun aandeel in een fascistische rel op het studenten complex in de nacht van 5 op 6 augustus. De president van de Haagse rechtbank, Blaauw, achtte bewezen dat zij nazisti sche liederen hadden gezongen en fascis tische en discriminerende kreten hadden geslaakt. De Stichting Leidse Studentenhuisves ting had een kort geding tegen zeven stu denten aangespannen. Twee van hen had den hun kamers al verlaten. De rechtbankpresident vergeleek de on geregeldheden op het studentencomplex met de samenkomst van het Nationaal Jeugdfront in Soest, afgelopen zaterdag. Hij zei dat beseft moet worden dat het hier belangrijke voorvallen betreft en noemde de misdragingen hoogst ongewenst. Heffingen op het luchtverkeer ter financiering van deze operatie zullen nog voor het einde van dit jaar in werking treden. Via de heffing op de brandstofprijs hoopt de minister jaarlijks een bedrag van veertig miljoen gulden binnen te krijgen. De minister prefereert deze vorm boven andere, omdat Nederlandse berijders van motorvoertuigen in ieder geval geen heffing verschuldigd zijn als zij in het buitenland rijden en tanken. Op den duur komt deze heffing echter weer te vervallen, om dan vervangen te worden door een zogenaamde aanschaf heffing. In 1982 zullen de heffingen industrielawaai van kracht worden. Aan de gemeenten en provincies heeft de minis, financiële steun toegezegd voor de opbouw van het ambtelijk apparaat, nodig voor het uitvoeren in fases van de wet geluidshinder. Hij verwacht, dat het aantal ambte naren dat zich thans reeds met dit vraagstuk bezighoudt, ruim tweemaal zo groot moet worden. gaan van 1.055.000 woningen. De minister schreef ook dat hij wil pro beren de particuliere beleggers te „herac- tiveren” in de nationale woningbouw. Hij kondigde voorts overleg aan over de huisvesting van vluchtelingen in ons land. Gezien de recente toename van de stroom vluchtelingen is twijfel gerezen over de vraag of de thans bestaande mogelijkhe den voor de toekomst nog wel toereikend zullen zijn. Die betreffen regelingen via voorkeurswoningen en vrijwillige onder brenging. De PvdA heeft gisteren in de Tweede Kamer geen meerderheid kunnen krijgen voor een onderzoek naar de voor- en nade len van het aan banden leggen van de verkoopprijzen van woningen. De PvdA wilde een dergelijk onderzoek omdat de huidige situatie nadelig zou zijn voor de lagere inkomens. DEN HAAG (ANP). Het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond (KNOV) vindt de tien miljoen gulden die het kabinet in de Innovatienota heeft uige- trokken om het midden- en kleinbedrijf te helpen bij het dragen van risico’s tijdens de invoering van nieuwe produkten en diensten, te weinig. „Op zijn minst is hier voor vijftig miljoen extra nodig”, aldus het KNOV in een commentaar op de nota. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er in ons land 464.495 nieuwe perso nen- en combinatiewagens verkocht tegen 476.035 in dezelfde periode van vorig jaar. Daarmee is de autoverkoop tot oktober 2,4 procent lager geweest dan in de eerste negen maanden van vorig jaar. In het eerste halfjaar was er nog sprake van een stijging van 0,5 procent ten opzichte van vorig jaar, zo heeft de RAI in Amsterdam meegedeeld. Wolfgang Weynen, die al jaren directeur is van het Westduitse persbureau DPA, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Bonn, D. W. baron Van Lynden, die hem de onderscheiding verleende, zei in een toe spraak dat hiermee de bijzondere ver diensten van Weynen, alsmede zijn nauwe samenwerking met het Nederlandse pers bureau ANP gehonoreerd worden. De Voedingsbond FNV heeft bij de pluimveeslachterij Goossens in het Bra bantse Asten een CAO-akkoord bereikt, waardoor de 600 werknemers van het bedrijf uiteindelijk een loonsverhoging van 35 gulden bruto met terugwerkende kracht tot 1 april krijgen. De werknemers van Goossens hebben dit akkoord giste ren goedgekeurd en de staking beëindigd die zij maandag waren begonnen om hun looneisen kracht bij te zetten. In de week van 14 tot en met 20 oktober zijn bij de recherche van de Amsterdamse gemeentepolitie 406 aangiften gedaan van diefstallen uit auto’s. In de meeste geval len, aldus de politie, hadden de dieven het gemunt op autogeluidsapparatuur, auto papieren, kleding en foto- en filmappara tuur, Vooral dat laatste ligt volgens de politie vaak open en bloot in de auto’s. In 1977 en 1978 bedroegen het aantal aangiften respectievelijk 14.466 en 14.488. Volgens de politie is het werkelijke aantal diefstallen uit auto’s echter hoger, omdat veel mensen, vooral wanneer zij niet ver zekerd zijn, niet de moeite nemen aangifte te doen. Naar de mening van staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) staat het aan artsen vrij de Moerman-therapie toe te passen als zij dat noodzakelijk achten. De staatssecretaris zegt dit in antwoord op vragen van het SGP-Kamerlid Abma over het optreden van inspecties var) de volksgezondheid tegen artsen, die patiën ten behandelen volgens de Moerman-me- thode. Staatssecretaris Veder-Smit zegt, dat door de inspecties geen moeilijkheden in de weg worden gelegd aan artsen, al leen omdat zij de methode-Moerman op hun patiënten toepassen. ozo pzo ozo o zo ozo ozo ozo zo o zzo windst windst. o zo zzo no zw nno zzw windst. o wnw windst. ono ozo windst. nw windst. o nnw z zzo ono n n wnw n zzw n nno o zzo ono Het Nederlandse Christelijk Werkge versverbond (NCW) is tevreden met de regeringsnota. De nota komt op een goed moment en met de keuze van de instru menten ter bevordering van de innovatie zijn wij het van harte eens, aldus het NCW. Knelpunten bij de technologische ver nieuwing in kleinere bedrijven is vaak dat de leiding de handen al vol heeft met de lopende gang van zaken, zodat er geen tijd overblijft voor innovatie. Daarom is meer geld nodig dan nu beschikbaar komt, al dus het KNOV. 8 7 0 9 3 -2 -0 10 9 8 4 8 13 14 -2 13 -5 7 12 9 -3 -2 6 16 12 19 17 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 11 0 0 7 1 0 o 0 0 i 2 0 3 0 0 0 o 0.1 o 40 0 DEN HAAG (ANP). Het PvdA-Ka- merlid Kombrink wil van premier Van Agt opheldering over de eventuele uitvoe ring van de door de VVD gevraagde aan vullende ombuigingen tot een bedrag van 500 800 miljoen gulden. Kombrink noemde het in schriftelijke vragen ongewenst nog langer onduidelijk heid te laten bestaan over de vraag of en hoeveel het kabinet-Van Agt aan extra- ombuigingen zal voorstellen. Hij wijst erop dat WD-fractievoorzitter Rietkerk en de financiële woordvoerder De Korte tijdens spreekbeurten over door het kabinet gedane toezeggingen spreken. op Kamervragen. De regering is pas van plan dwingende maatregelen voor warmte-isolatie van wo ningen te overwegen als blijkt dat de normen uit het Nationaal Isolatieplan niet gehaald worden. De minister dacht echter dat het niet zover zal komen gezien de grote belangstelling en medewerking van alle betrokkenen. De woningwet zal op korte termijn worden gewijzigd in ver band met de invoering van nieuwe kwali teitseisen voor de geluidwering, zo deelde hij verder mee. De woningvoorraad per 1 janauri be draagt 4.744.000 woningen. Dat is belang rijk minder dan in de Verstedelijkingsno- ta werd geraamd. Het tekort heeft ertoe geleid dat het woningbouwprogramma zal worden geïntensiveerd. Oorspronke lijk werd uitgegaan van een gewenste produktie van 987.000 woningen geduren de de periode 1980-1900 Nu wordt ’OL'T' I sta set hel Ce Vis Br pe< hei Br bil sta gei F hei adl rer I bei teil taa is 1 bes vin I ten eer die hai I riji tiel dei wa slu viji No F Pa opi Yo vai ten ex- gal I Yo dri va; be Gii be scl ke un vo vo op 1 Bi de nil ge mi 20 n 12 10 18 22 23 9 20 6 9 21 17 8 10 8 21 15 22 23 25 26 F .ten vra dre boi losi tin; rad ten vol Isn mii lijk Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Bij de meerjarenramingen van de uitga ven voor de individuele huursubsidie wordt uitgegaan van een gemiddelde werkelijke inkomensstijging van 0,5 pro cent voor alle inkomenscategorieën. Voor het volgend jaar wordt geraamd dat in 430.000 gevallen subsidie zal worden toe gekend. Ook dit antwoordde de minister Om te beginnen wil de minister de handel in zogenaam de sportuitlaten verbieden; ook wil hij het gebruik van lawaaiige grasmaaiers beperken, althans op de week einden en in de avonduren. Hovercrafts zullen verboden worden en ook uitzonderlijke vormen van luchtvaartla- Weer in binnen- en buitenland (her weer] Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI. Eerst zonnig, later meer bewolking. Middagtemperaturen ongeveer 13 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over nederland. Aantal uren zon 1 tot 6. Minimum temperaturen omstreeks 8 gr. Maximum temperaturen omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 40 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. werknemersvertegenwoordigers zijn de Amsterdammer A. Andeweg (CNV), F. Horsman te Uitgeest die de Raad voor Middel baar en Hoger Perso- organen zijn zij in feite de regionale neel representeert, L. Jenezon (Amster- spreekbuizen van het bedrijfsleven. (Wieringermeer), Th. Weda uit Castricum, G. Wilmink te Beverwijk die de plaats inneemt van M. Davidse, J. J. C. N. Wou ters (Eindhoven), J. Ph. Ypma uit Zaan dam, terwijl voor de heer J. Elkerbout nog geen opvolger is gevonden. Hr In Amsterdam geeft men de zoutbakken en strooiers alvast een opknapbeurt, nu het weer kouder wordt en de winter voor de deur staat. De marine begint volgende maand een wervingscampagne om te voorzien in het personeelstekort dat de laatste jaren in de operationele en wapentechnische dienst-1 vakken is ontstaan. Het gaat bij de cam pagne om ongeveer 250 vacatures. Voor de wervingsactie wordt het nieuwste ma rinefregat, de H. M. Callenburgh, van 8 tot I 12 november afgemeerd aan de De Ruy- terkade in Amsterdam. Belangstellenden uit het hele land kunnen zich dan laten voorlichten over de mogelijkheden die de marine biedt. De raden geven gevraagd en onge vraagd advies aan de landelijke raad, provincie- en gemeentebesturen. Werkge vers, werknemers en onafhankelijke le den vormen tezamen een regionale raad. In de samenstelling van de Noordholland- se raad is maar weinig veranderd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De fracties uit de Twee de Kamer hebben gisteren een gezamen lijke verklaring uitgegeven waarin zij stel ling nemen tegen de uiterst rechtse orga nisaties de Nederlandse Volks-Unie en het Nationaal Jeugdfront. Het front hield af gelopen zaterdag een bijeenkomst in de bossen van Soest. Zij stellen met „afschuw kennis geno men te hebben van een aantal pamfletten” dat door deze organisaties is verspreid. Die ademen een sfeer van haat, racisme en anti-democratische gezindheid, zo wordt gesteld. De fracties vragen minister van Justitie De Ruiter te bekijken of straf rechtelijke vervolging geboden is. De mi nister heeft inmiddels aan de hoofdoffi cier van justitie in Utrecht om eën onder zoek naar de gebeurtenissen van zaterdag gevraagd. De voorzitter van de Nederlandse Volks-Unie, Joop Glimmerveen, heeft ge zegd het Nationaal Jeugdfront niet langer als de jongerenorganisatie van de unie te beschouwen. Wijzigt het front zijn naam niet, dan overweegt de Nederlandse Volks-Unie een kort geding, zo zei hij. Glimmerveen verklaarde ook dat er wel punten zijn waarmee hij zich kan vereni gingen, maar dat de jongeren zaterdag in hun uitlatingen te ver waren gegaan. Voorzitter Duisterhof van het front sprak bijvoorbeeld over „gele, bruine en zwarte schooiers”. De Surinaamse welzijnsstichting Welsu- ria heeft in een brief aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie en de burgemeester van Soest om een verbod van organisaties als de Nederlandse Volks-Unie, het Nationaal Jeugdfront en de Vikingjeugd gevraagd. DEN HAAG (ANP). Het Nederlandse publiek kan zich geen goed beeld vormen van de prijsstijgingen, die te verwachten zijn. Deze conclusie trekt de gisteren offi cieel geopende Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Konsumentenaangelegen- heden (SWOKA) uit de voorlopige resulta ten van een enquête, gehouden onder vijf honderd Nederlanders. De gevolgtrekking, die daar volgens de SWOKA weer uit moet worden gemaakt, is dat grote aandacht moet worden ge schonken aan consumentenvoorlichting, wil men de mensen bewuster maken van de prijsverhogingen, die op komst zijn. De SWOKA is er onder meer verbaasd over, dat de voorgenomen prijsverhogin gen van aardgas relatief weinig tot het publiek zijn doorgedrongen, vooral bij de lager opgeleiden. Van de laag-opgeleiden wist slechts ongeveer een kwart dat aard gas aanmerkelijk duurder gaat worden. Van de prijsstijgingen van tabaksarti kelen, benzine en alcohol heeft iets min der dan de helft van de ondervraagde Nederlanders weet, zo bleek uit het onder zoek. DEN HAAG. Gewestelijke arbeids bureaus (GAB’s) moeten voor gescheiden vrouwen bij scholing, her- en bijscholing dezelfde normen hanteren als voor man nen. De Tweede Kamer stelde zich giste ren unaniem achter een motie van de WD en het CDA, die bepleitte deze onge wenste discriminatie uit te bannen. Geble ken is dat de arbeidsbureaus die bestaan de normen verschillend toepassen. Ook een tweede CDA-WD-motie kreeg de steun van de meerderheid van de Tweede Kamer. Hierbij werd het kabinet opgeroepen een commissie in te stellen die moet bekijken of de raden voor de kinder bescherming als incassobureaus voor ali mentaties kunnen optreden. De liberalen steunden de motie echter niet toen bleek dat minister De Ruiter zich niet met de motie kon verenigen. De WD-handteke- ningen konden echter niet meer worden teruggetrokken. Volgende week wordt er nog gestemd over een motie van het D’66-kamerlid Wessel-Tuinstra, waarin wordt gepleit voor een beperkte tijdsduur voor alimen- tatieverlening. De ministerraad heeft inmiddels beslo ten het wetsontwerp tot instelling van een Emancipatieraad naar de Raad van State te sturen. De raad krijgt dertien leden, die een deeltijdtaak van een of twee dagen per week zullen krijgen, aldus het ministe rie van CRM. De indiening van het wets ontwerp is enige tijd vertraagd geweest. De huidige emancipatiecommissie zal de staatssecretaris voor Emancipatiezaken daarom nog enige tijd blijven adviseren. „Meer onderzoek energiebronnen” DEN HAAG (ANP). De regering moet in Europees verband aandringen op meer onderzoek naar en een ontwikkelingspro gramma voor alternatieve energie en an dere toepassingen van steenkool. Een mo tie daartoe van CDA en WD is gisteren in de Tweede Kamer aangenomen. De oppositie stemde tegen, omdat CDA en WD elk een andere uitleg aan de tekst gaven. Van der Linden (CDA) wilde voor komen, dat te snel naar kernenergie wordt gegrepen, Bolkestein (WD) rang schikte kernenergie ook onder de alterna tieven. PvdA en D’66 konden zich vinden in de uitleg van Van der Linden. Die wijzigde de tekst van zijn motie echter niet, waardoor Bolkestein geen reden zag zijn handtekening eronder in te trekken. Voor de oppositie bleef de zaak daarom onduidelijk en stemde zij tegen. De motie stelt tevens, dat ervoor auto’s, huishoudelijke apparaten en verwar- mingsinstallaties maximum-verbruiks- normen moeten komen. De hete-luchtballonvaarder Simon Faithfull uit Wagenberg is er gisteren als eerste in geslaagd met een hete-luchtbal- Ion de Noordzee in westelijke richting over te steken. Hij vertrok met zijn co- piloot Morgan om zeven uur uit Terheij- den en landde tegen twaalf uur op de Engelse kust. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. regen geh. bew. 1. bew. regen onbew. mist mist 1. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. 1. bew. onbew. mist onbew. geh. bew. zw. bew. mist h. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. DONDERDAG 25 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.21 uur, onder 17.27 uur Maan op 11.37 uur, onder 20.31 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.56 uur en 18 09 uur Laagwater 01.47 uur en 13.54 uur WEERRAP PORTEN ■c- d£ .d Ei £S .ES SC "s 63

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2