OOK MINISTER SHARON DREIGT MET AFTREDEN Times 13 november weer te koop Verdeeldheid over SALT-2 Weer auteur uit Tientallen doden Oost-Duitsland bij treinongeluk Franse soldaten Grote emoties bij nazi-proces Sjah zou aan kanker lijden Drie tot vijf jaar cel voor Charta-dissidenten „Brezjnjev is verkouden’ ifirarikreich ZümTode verurteilt in Mauretanië Wegens ondermijning van de staat ïr Selderijknol Roede Kastanje op zak „Reactorpersoneel Harrisburg niet deskundig genoeg BREuj ■I 3 1979 WOENSDAG 2 4 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Schbppmak^r itallen koord trapie ■f ïerste .ager iding ■i (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Tijdens een vergadering van het Israëlische parlement zijn gisteren vijf moties van wantrouwen tegen de regering Begin ingediend. De moties, van de kant van de oppositie, werden alle verworpen in één stemming met 59 tegen 47 stemmen. rving (Van onze redactie buitenland) PRAAG/DEN HAAG. Zes onder tekenaars van het Tsjechoslowaakse manifest voor de mensenrechten Charta ’77 zijn gisteren bij het proces in Praag schuldig bevonden aan „on dermijning van de staat” en veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie tot vijf jaar. Een verdachte kreeg een voorwaardelijke straf. KEULEN. „Lischka, moorde naar! Hagen, moordenaar! Hein richsohn, moordenaar! - Sobibor, Treblinka!”. Spreekkoren voor het gerechtsgebouw aan de Appelhof- platz in Keulen, waar gisteren het proces begon tegen de vroegere SS’ers Kurt Lischka (70), Herbert Hagen (66) en Ernst Heinrichsohn (59), die ervan worden beschuldigd dat zij bij deportatie van minstens 73.000 Franse joden naar Ausch witz hebben voorbereid en uitge voerd. Regering-Begin overleeft vijf moties van wantrouwen i (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) „Meestal neem ik ’s morgens een uitge bloeide stengel van de gulden roede (Soli- dago) in de hand, voor ik de hakkende tocht door de tuin onderneem. Mijn tuin is 9 are (900 vierkante meter), en soms zijn de doorgangen nogal miniem. En hoewel ik spinnen bewonder, heb ik ze liever niet in mijn nek. Vandaar”. Al jarenlang brengt zuster Bosma mij daarom omstreeks deze tijd een zakje met kastanjes van de boom die staat naast de polikliniek van ons ziekenhuis. Zo ook dit jaar. Volgend jaar zal ik toch zelf moeten zoeken, want zij gaat helaas met pensioen. Deze coïncidentie en verdere wetenswaar digheden rondom uw Trijfel over kastan jes leken mij te aardig om u niet te ver melden”. Een dorpsgenote van me, al enkele ja- ren op de leeftijd des onderscheids, heeft ook altijd een kastanje in haar jaszak, en eentje in haar tas, die dan ook nog nooit rheumatiek heeft gehad. Ze gelooft er niet in, maar ze doet het toch maar. Waar komt het geloof vandaan, dat kastanjes een mens kunnen beschermen tegen artritis oftewel gewrichtsontsteking? Gelukkig hebben wij een goedaardige heks in onze vriendenkring, en die heb ik het even laten uitzoeken. Het zit dus zo. Een kas tanje zit in zo’n lichtgroen omhulsel met stekels. Dankzij die stekels wordt de kas tanje binnenin elektrisch geladen, die ste kels trekken namelijk elektriciteit aan. Een mens heeft elektriciteit nodig, als zijn elektrische veld niet op peil is, verzuurt het bloed. Of als het bloed verzuurt, ver mindert de elektriciteit, hoe die wissel werking precies in elkaar stak wist onze persoonlijke heks ook niet. Als het bloed verzuurd is, dus niet hel der en zuiver meer is, krijg je ontstekin gen aan de gewrichten, bijvoorbeeld rheu matiek. Omdat de kastanje dus een elek trisch geladen vrucht is, kun je je bloed, door een of meer kastanjes op zak te dragen, elektrisch bijladen en zuiver hou den, zodat het niet verzuurt. recteur )PA, is ■de van Bonn, em de en toe- •e ver- nauwe e pers- eretaris aat het ipie toe achten, twoord Abma var; de patiën- ian-me- it zegt, kheden sen, al- nan op bij de iet Bra- bereikt, ran het rhoging srkende nemers d giste- ëindigd om hun (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Sjah Mohammed Reza Pahlevi, de afgezette heerser van Iran, is opgenomen in een ziekenhuis in New York en lijdt volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken aan kanker. Ook zou de ex-sjah moeilijkheden hebben met zijn galblaas. Pahlevi, die maandagavond in New York arriveerde, werd ondergebracht in drie privé-kamers op de 17e verdieping van het ziekenhuis en wordt zeer streng bewaakt door eigen veiligheidsmensen. Gisteren heeft ook de Iraanse regering bekend gemaakt over inlichtingen te be schikken, dat de afgezette sjah aan kan ker lijdt. Hij zou zelfs in het laatste stadi um van deze ziekte verkeren. Een woord voerder van het ziekenhuis in New York volstond met te zeggen dat de sjah niet is opgegeven. Functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VS hebben er de nadruk op gelegd dat de sjah om huma nitaire redenen toestemming heeft gekre gen om het land in te komen. Zolang het medisch nodig is, mag hij blijven. Volgens mensen die de gang van zaken in de rechtszaal hebben meegemaakt, ging de uit drie leden bestaande recht bank met de Franse slag te werk. Zo werden als bewijs van de tenlastelegging van ondermijnende activiteit in beslag genomen documenten overlegd, zonder dat daarbij werd gezegd in welk opzicht deze documenten subversief waren. Vra gen van de verdachten hierover werden niet beantwoord door de rechtbank. De verdachten hebben met klem verklaard onschuldig te zijn. Intussen zijn in het buitenland talrijke protesten geuit tegen het proces in Praag. In het Poolse Kraskow zou een vijftiental dissidenten wegens een dergelijke actie zijn opgepakt. De vonnissen werden meegedeeld door mensen die het proces bijwoonden en werden later door het officiële Tsjechoslo- waakse persbureau Ceteka bevestigd. De Italiaanse president Sandro Pertini stuurde zijn Tsjechoslowaakse collega Gustav Husak een boodschap met het verzoek tussenbeide te komen ten gunste van de zes Charta-aanhangers. De Nederlandse regering liet gisteren weten, op dit moment nog geen protest te zullen aantekenen bij de Tsjechoslowaak se regering. In EG-verband zal worden bekeken, welke stappen eventueel zullen worden genomen, aldus een woordvoer der in Den Haag. Als Fassbender de namen van de aan klagers opnoemt, neemt een oudere man het woord: „Meneer de voorzitter, ik wil ook als aanklager optreden. Mijn ouders en mijn zusters zijn in Ausch witz vermoord, door die schoften daar. Dat zijn geen mensen”. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft met één stem verschil zich achter het SALT-2-verdrag geschaard. Senator Howard Baker had een ver gaand wijzigingsvoorstel ingediend dat nieuwe onderhandelingen met Moskou nodig zou maken. Baker vindt het onjuist dat de Russen driehonderd zware SS-18- raketten mogen handhaven waardoor vol gens hem met de Verenigde Staten het evenwicht is verstoord. inklijk •rbond en die ’t uige- irijf te :ijdens :en en s hier- aldus nota. lit jaar perso- t tegen ig jaar. ktober eerste In het an een ite van erdam Zo zit dat dus, volgens erkende heksen kringen. Een kastanjeboom is dus eigen lijk één grote elektrische centrale. Vol gens het „Huishoudboek van Ot en Sien” van Greet Buchner valt reuma te bedwin gen met thee en elsebladknoppen. De knoppen van de zwarte els plukken vlak voordat ze openspringen, zo snel mogelijk drogen, er thee van zetten en daar elke morgen een kopje van drinken. Een ander oud huismiddel is een selderijknol koken tot hij boterzacht is, knol door zeef halen, mengen met kookwater, ’s morgens drin ken op de nuchtere maag. e ver- ak dat net de en tijd meer nt, al- nd een i in het m in de dienst- e cam- i. Voor ;te ma an 8 tot I e Ruy- lenden i laten die de oktober ■rdamse aan van e geval- wen het r, auto- appara- gens de auto’s. aantal i 14.488. e aantal omdat liet ver- aangifte is dat „niet wordt afgeweken van het kader dat door de akkoorden van Camp David is vastgesteld. Om de vitale belan gen van Israel in het oog te houden moet men ook voortgaan met vestigen van ne derzettingen in de bezette gebieden. Niets in de akkoorden van Camp David ver biedt dit”, aldus Dajan. Dajan zei dat hij een boek wil gaan schrijven. „Ik hoop een boek te schrijven over de vredesonderhandelingen en het vredesverdrag met Egypte. Ik wil voor de komende twee jaar lid blijven van de Knesset en ik hoop nauw contact te kun nen houden met de joden buiten Israel.” Dajan meende dat het „onzin” is hem tot politiek opportunist te bestempelen, na dat hij de Arbeiderspartij verliet en later het ministerie van Buitenlandse Zaken op zich nam in een door de Likoed geleide coalitie-regering. „Niemand deed mij een plezier met de vraag me bij deze regering aan te sluiten en ik deed niemand anders een plezier”, zei hij. „Ik verlaat de rege ring niet omdat ze in een zwakke positie zit.” Als aanvulling op het Nederlands Geba renboekje van Herman Pieter de Boer en Pat Andrea vermeldde ik het hakkende gebaar met gestrekte arm waarmee ik me elke ochtend een weg baan („met een hakmes door de jungle”) door de spinne- webben die ’s nachts de uitgang van mijn huis hebben versperd. Als aanvulling daar weer op (je kunt op het gebied van Nederlandse Gebaren niet nauwkeurig genoeg zijn) schrijft de heer T. Hooyenga Jzn uit Suameer: wkge- let de goed nstru- jvatie is het Vervolgens het vertrouwde begin van nazi-processen in de Bondsrepubliek. De verdediging van Lischka wraakt de voorzittende rechter: hij zou om allerlei redenen (hij zou bijvoorbeeld geen be zwaar hebben gehad dit proces te lei den) niet onbevangen zou zijn. Die pro cedure duurt, relatief gezien, zeer lang. In de zaal stijgt de spanning. Mede- aanklager professor Friedrich Kaul be schuldigt de advocaten van Lischka het proces moedwillig te vertragen. De rechtbank besluit na overleg dat de voorzitter geenszins bevooroordeeld is. Dan is de eerste dag van het proces tegen Lischka en anderen ten einde. Morgen wordt het voortgezet. LONDEN (UPI). De 194 jaar oude Britse krant The Times zal 13 november weer in de Britse kiosken liggen. The Sunday Times, een blad van hetzelfde krantenconcern, volgt vijf dagen later. Beide bladen waren als gevolg van een arbeidsconflict over de invoering van mo derne technieken sinds 30 november vorig jaar niet meer verschenen. The Times had op dat moment een oplage van 300.000 per dag en van The Sunday Times werden er ’s zondags ruim anderhalf miljoen exem plaren verkocht. In een andere Trijfel beschreef ik hoe ik ’s avonds laat met kastanjes werd beko geld, die door een windvlaag links en rechts om me heen in het afgevallen bla derdek ploften, en hoe ik toen diezelfde aandrang weer in me op voelde komen als in de oorlogsjaren, toen ik in het ochtend- grauwen al de straat op ging om granaat scherven te zoeken (ik zou wel eens willen weten wat m’n moeder met m’n granaat scherven heeft gedaan, ik begin ze steeds meer te missen). Nu overwoog ik een ultrakort moment om met een zaklan taarn kastanjes te gaan zoeken voor mijn dochtertjes. Naar aanleiding daarvan schreef de heer B. J. Graatsma, anesthesist in Oran jewoud, het volgende: „De laatste alinea van uw Trijfel over kastanjes trof mij in het bijzonder. Ik stapte enkele dagen geleden ook ’s avonds uit de auto (om precies te zijn: omstreeks 19.30 op woensdag 10 oktober jl. op een landgoed in Nederlangbroek (U), alwaar ik was uitgenodigd om „aan te zitten aan een diner”), toen rondom mij, door'heftige windvlagen veroorzaakt, kastanjes neer vielen op het grind van de oprijlaan. Ik maakte mij echter geen zorgen over mijn fontanel maar wel over eventuele deuken in het dak van mijn auto! Verder zocht ik wèl in het duister naar een kas tanje en ik vond een prachtig exemplaar, dat ik opwreef op de mouw van mijn colbert, om het vervolgens in m’n broek zak te stoppen. Want al sinds jaar en dag heb ik in vrijwel elke broekzak of jasje (zelfs m’n witte doktersjas!) een kastanje. Dit, in navolging van mijn vader, die zich ook op deze wijze tracht te behoeden voor het krijgen van rheumatische ar thritis. het Israëlische Hooggerechtshof waarbij de ontruiming van de joodse nederzetting Elon Moreh werd bevolen, „de regering nu een duidelijke beslissing zal moeten nemen over de nederzettingen in de ge bieden.” Hij herhaalde zijn standpunt dat hij het vestigen van joodse nederzettingen in dunbevolkte gebieden voorstaat en dat Israel over voldoende domeingronden in de bezette gebieden beschikt, om geen beroep te hoeven doen op privé-gronden. Mosje Dajan nam, zoals bekend, ontslag als minister van Buitenlandse Zaken we gens fundamentele meningsverschillen met de harde lijn van de regering Begin inzake Palestijnse autonomie. Hij zei niet te geloven dat het standpunt van de rege ring, na zijn vertrek, harder zal worden. „Ik ben er zeker van dat de regering haar uiterste best zal doen een akkoord over autonomie te bewerkstelligen.” Dajan zette uitvoerig uiteen hoe hij per soonlijk de huidige en toekomstige onder handelingen ziet. Het wezenlijke voor hem Kurt Lischka laat zijn advocaat zeg gen dat zijn gezondheid hem niet toelaat nu uitspraken te doen. Herbert Hagen schildert zijn leven als een biografie die niet afwijkt van die van de meeste ande re mensen. Ernst Heinrichsohn, nog steeds CSU-burgemeester van het Beierse Burgstadt, beweert dat hij bij het „Judenreferat” in Parijs kwam om dat hij zo’n joodse naam heeft. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Frankrijk stuurt een een heid van 150 tot 180 militairen naar Nou- adhibou in Noord-Mauretanië, zo is giste ren gemeld in regeringskringen in Parijs. De eenheid moet Marokkanen en de bevrijdingsbeweging Polisario in de Wes telijke Sahara ervan afhouden het Maure- taanse grondgebied te schenden. Verder is het de bedoeling dat ze de 1.500 Fransen beschermt, die in Nouadhibou en omge ving wonen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt een commissie naar Marokko te sturen, die zal trachten te bemiddelen in het Sa- hara-conflict. Ech Chaab, het dagblad van de Alge rijnse regering, heeft gisteren scherpe kri tiek geleverd op het besluit van de presi dent van de Verenigde Staten moderne wapens te leveren aan Marokko. Het be sluit van Carter, aldus de krant, „is een vijandige daad jegens alle volken van Noord-Afrika”. Een oudere dame draag een schild met de tekst: „Slechts 3000 kwamen terug”. Inderdaad, in de periode maart 1942 tot mei 1944 zijn ongeveer 70.000 uit Frankrijk gedeporteerde joden in de gaskamers van het Derde Rijk omgeko men. De drie SS’ers worden daarvoor verantwoordelijk geacht. Dat dit proces, 35 jaar na de massa moord, uiteindelijk toch plaatsvindt, is voor een niet gering deel te danken aan de advocaat Serge Klarsfeld, die samen met zijn vrouw Beate, talloze documen ten heeft verzameld, die het bewijs leve ren dat Lischka, Hagen en Heinrich sohn wisten wat er met de gedeporteer de joden in het nazi-rijk zou gebeuren. In de nacht van maandag op dinsdag waren meer dan 200 Franse joden met de-trein naar Keulen gereisd om „ge rechtigheid” te eisen. Onder hen vele zonen en dochters van in de gaskamers omgekomen mensen. Om half negen gistermorgen ontstaat tumult. Vele demonstranten, die bijna allemaal een sticker hebben opgespeld met de tekst: „Franse Jood”, willen het gerechtsgebouw binnen. Er wordt ge duwd en geslagen. Het resultaat: vier lichtgewonden. Voor de ingang van de rechtszaal wordt eveneens gedrongen. Een vrouw, die een concentratiekampnummer op haar linkeronderarm heeft, wordt te ruggeduwd. Zij snikt en roept tegen de jonge agenten: „Weten jullie wel wat mij is aangedaan”. In de zaal, die veel te klein is voor alle belangstellenden (er was geen grotere beschikbaar), staat bijna iedereen op banken en tafels. De verdachten zijn er nog altijd niet. Uiteindelijk, tegen kwart voor elf, be treden de drie verdachten de zaal. Zij wenden zich af als de tv-camera’s en de talloze fotografen in actie komen. Hun verdedigers vormen een soort menselij ke muur. De voorzittende rechter Fassbender neemt het woord. Hij zegt dat het de opgave van de rechtbank is zakelijk te handelen. CALCUTTA (UPI/Reuter). Bij een treinongeluk in India, 250 kilometer ten noorden van Calcutta zijn gisteren 23 mensen om het leven gekomen en 130 gewond. Het ongeluk gebeurde toen de trein een brug over een rivier passeerde. Twee wa gons zouden uit de rails zijn gelopen en in de rivier gestort. Hoewel over de oorzaak van het ongeluk nog geen zekerheid be staat, deelde een politiefunctionaris mee, dat volgens zijn informatie de brug het had begeven. Buiten het gerechtsgebouw in Keulen demonstreerden gisteren ongeveer 200 Franse joden. Zij riepen leuzen tegen de drie voormalige SS ers (Lischka. Hagen en Heinrichsohn) die hier terechtstaan wegens het voorbereiden en uitvoeren van de deportatie van tenminste 73.000 Franse joden naar Auschwitz. BRUSSEL (AFP). De Russische staats- en partijleider Brezjnjev ver schijnt vrijwel zeker binnenkort weer in het openbaar. Een lid van het Russische Centrale Comité en de Opperste Sovjet, Vladimir Zagladin, heeft dit gisteren in Brussel gezegd. Zagladin is in verband met een Euro pees forum over ontwapening en veilig heid in de Belgische hoofdstad. Hij zei dat Brezjnjev kou had gevat en op het ogen blik rust neemt. Rond het Russische staatshoofd ontstonden eind vorige week geruchten als zou hij zijn overleden. De 39-jarige Peter Uhl, die tien jaar geleden om politieke redenen ontslagen werd als docent aan een technische school, werd veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf en de 43-jarige toneelschrij ver Vaclav Havel tot viereneenhalf jaar. Vaclav Benda, een 33-jarige filosoof en letterkundige die optrad als woordvoer der van Charta ’77, kreeg vier jaar. De 44- jarige Jiri Dienstbier, indertijd een popu laire radio-omroeper en ook een woord voerder van Charta ’77, werd tot drie jaar veroordeeld. Eenzelfde straf kreeg de 52- jarige televisiejournaliste Otta Bednaro- va. De andere vrouwelijke verdachte, de 46-jarige psychologe Dana Nemcova, moeder van zeven kinderen, kree twee jaar voorwaardelijk met een proeftijd van vijf jaar. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het personeel van de kernreactor bij het Amerikaanse Har risburg, die begin dit jaar onklaar raakte, beschikte niet over voldoende kennis en deskundigheid om de reactor te laten wer ken of toereikend te onderhouden. Dit staat volgens het Amerikaanse dag blad New York Times in een rapport van de presidentiële onderzoekscommissie die na de problemen bij Harrisburg is inge steld. Het definitieve rapport zou binnen kort aan president Carter worden overhandigd. De Amerikaanse Senaat moet het SALT-2-verdrag nog goedkeuren. Mede gezien de stemmenverhouding in de ge noemde Senaatscommissie wordt er reke ning mee gehouden dat het verdrag veel weerstand in de Senaat zal ontmoeten. In dissidentenkringen wees men er overigens op, dat de vonnissen „mild” waren, vergeleken met de straffen die tegen de verdachten waren geëist. Westerse diplomaten en journalisten wer den niet tot de rechtszaal toegelaten. Vol gens westerse bronnen in Praag wilden de autoriteiten de rechtszaak zo snel moge lijk afhandelen. De grote belangstelling voor en de vele kritiek in het buitenland op het proces zou de machthebbers in Praag hebben verrast. Na het opstappen van minister van Bui tenlandse Zaken, Dajan, vanwege het vraagstuk van de Palestijnse autonomie, dreigde gisteren ook minister van Land bouw, Sharon, met aftreden als geen op- lossing wordt gevonden voor de nederzet- ting Elon Moreh. Volgens de Israëlische radio zou Sharon Begin hebben laten we- ten te zullen aftreden als de regering ge volg zou geven aan de opdracht van het Israëlische Hooggerechtshof tot ontrui ming van deze nederzetting op de Weste lijke Jordaanoever. Sharon is fel voor-. stander van joodse nederzettingen op be zet gebied en vindt dat de regering zich niets moet aantrekken van de uitspraak van het Hooggerechtshof. Intussen heeft de extreem nationalisti sche beweging van getrouwen, de Goesj Emoniem, laten weten dat zij er absoluut tegen is dat de nederzetting Elon Moreh bij Nabloes wordt afgebroken. Ex-minister Mosje Dajan is overigens niet van plan een politieke „come-back” te maken, hoewel hij zijn zetel in de Knesset, het Israëlische parlement, behoudt. „Ik ben niet van plan me bij een of andere partij aan te sluiten of een partij op te richten. Persoonlijk denk ik niet dat ik nog lid zal zijn van een kabinet in toekom stige regeringen.” Dajan vertelde dit gisteren in een ont moeting met journalisten, nadat zijn ver rassende ontslag, dat hij zondag indiende, van kracht was geworden. De voormalige bewindsman behoudt zijn zetel in het par lement als onafhankelijke. Dajan zei te geloven dat na de unieke uitspraak van Simon ■ren als ichtbal- ■ichting lijn co- ferheij- op de trijfel O J WEST-BERLIJN (Reuter). Günter Kunert, een van de populairste schrij vers van Oost-Duitsland, is naar West- Duitsland vertrokken. Hij heeft zijn intrek genomen in het stadje Itzehoe bij Hamburg. Dit heeft een woordvoerder van zijn Westduitse uitgeverij Carl-Hanser meegedeeld. Volgens welingelichte kringen in Oost-Berlijn besloot Kunert Oost-Duitsland te verlaten, toen hij hoorde dat autoritéiten in het zuiden zijn boeken uit bibliotheken hadden gehaald en ze hadden vernietigd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3