Full Speed” naar IJmuiden OVER IJMUIDEN GESPROKEN politienieuws The Merry Minstrels opnieuw op de plaat Haarlemmermeer gaat mondiaal HHHDGf DUIN WAT KRAAKT’T GEZELLIGST ALS JE AANT BABY SITTEN BENT? wat vertel je me nou? Amateurs-pur-sang met een professioneel geluid Vrouwencafé Heemskerk Commissie vergaderingen in Stadskantoor 1 Vergadering uitgesteld Cursus „Kijk op de maatschappij Jaarvergaderingen Partij van de Arbeid en Rooie Vrouwen 7 WOENSDAG 24 OKTOBER 19 7 9 T.V J. s Oude foto Alkmaar Packet Smiths Chips® Blauwe Buurt f NU’T MOOISTE 5 RESTAURANT 6 IJMOND J J I iï l Smiths Smiths chips. De gezelligste krakers van Nederland. ••••••••••••••••a f - h o I 1 (ADVERTENTIE) s (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) 1 BEVERWIJK. „The Merry Minstrels Live” luidt kort en bondig de titel van de tweede langspeelplaat van de Beverwijkse vocalgroup, zoals die deze week in een oplage van duizend stuks van de persen is gerold. Het betreft een kwalitatief alleszins redelijke opname van het sublieme concert, dat de Mintrels onder leiding van Bert Kransberg begin mei van dit jaar gaven in de sfeervol gerestaureerde Evangelisch- Lutherse kerk van Beverwijk. rondom scherp belijnd was. Toen kwa men vele masten tevoorschijn en week het rookscherm naar achteren. Dit laat ste - te danken aan het feit dat het Engelse eskader tegen de wind opvoer - droeg er niet weinig toe bij om het indru kwekkende te verhogen. „DE ENGELSE schepen waren spoe dig te tellen. Het waren er tien en de deskundigen wisten reeds dat het de slagschepen waren die vooruit, in dub bele kielwaterlinie varende, full speed naderden. Nauwelijks waren ook de schoorstenen en de rompen dier schepen te zien of wederom steeg een rook scherm aan de horizon op, thans links van de slagschepen en daarna weer een, daartussen. Dat bleken de kruisers te zijn met de torpedovloot in het midden. De toeschouwers bood die naderende zeemacht van het grote Britse rijk een onvergetelijk schouwspel en aan velen misschien tegelijkertijd een soort van beklemming. Die zeemonsters kunnen daar, nauwelijks in het gezicht van IJ muiden reeds, in oorlogstijd met hun zwaar geschut ver boven onze hoofden zelfs tot Velsen schieten. „SCHUIMENDE GOLVEN voor zich uit opzij werpende stoomde het gehele eskader in volmaakte orde en met nauw keurig behoud van de afstanden naar de Hollandse kust. Na tot op circa driedui zend meter gekomen te zijn zwenkten alle schepen naar links, veranderden van de kielwaterlinieformatie in de dub bele frontlinie, stoomden regelrecht in de richting rechthoekig op de haven aan en lieten te kwart voor twaalf tegelijker tijd de ankers vallen. Zelfs de Neder- Op 19 september plaatsten wij een foto van een groep dames uit IJmuiden-Oost die er gezamenlijk een dagje op uit trok ken. Uit reacties van lezers blijkt dat de foto in 1937 is genomen. Het reisje werd gemaakt met een autobus van Teun Le- vasier. Er werd een bezoek gebracht aan Montfoort en aan de „Bedriegertjes” in het park van kasteel Rosendael nabij Arnhem. Dankzij de speurzin van een aantal lezers en lezeressen hopen we Kort geleden heelde een „Oud-IJmuiden- se" herinneringen op aen de wandelmogelijk heden in vroeger jaren. Mevr. D. M. Tand te Umuiden stelde ons naar aanleiding hiervan deze foto ter beschikking die in 1925 op het Willemsplein werd gemaakt. Men ziet de Turn vereniging IJmuiden (TVU) startklaar voor de eerste van drie wandeltochten, uitgaand van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond. De afstanden waren achtereenvolgens 20, 22 en 25 kilometer. Wie alle tochten meeliep werd beloond met een zilveren me daille. binnenkort alle namen van de deelneem sters te kunnen vermelden. Enige lezers haalden voor ons herinne ringen op aan het feit dat vroeger met de boten van de Alkmaar Packet ook veel vis uit IJmuiden werd vervoerd. Dat gebeurde tegen een laag tarief zodat er graag gebruik van werd gemaakt. De vis werd in manden op steekwagens naar de in IJmuiden uiteindelijk zeer gemoede lijk verliep. De toenmalige commissaris van politie, De Ridder, en zijn mannen hadden echter hun handen vol om de stroom van binnen- en buitenlanders op te vangen. Toen De Ridder eens herinne ringen ophaalde noemde hij het vlootbe- zoek „een der bijzondere gebeurtenissen in IJmuiden waarbij buitengewone en belangrijke politiemaatregelen nodig waren.” steenveger de deur, toen deze voor zijn beperkte werkzaamheden een hoog be drag vroeg. De vrouw miste later een gouden schakelband en een doublé da meshorloge. De politie dringt er op aan niet in te gaan op aanbiedingen van onbe kenden een schoorsteen te vegen. Fietsongeval. Dinsdagavond orq 19.20 uur vond in Beverwijk een aanrijding plaats tussen een 79-jarige fietser en een 56-jarige automobilist, beiden in Bever wijk woonachtig. Op de kruising Konings- traat-Velserweg-Breestraat gaf de fietser geen voorrang aan de automobilist ko mende van de Velserweg richting Brees- traat. De bejaarde fietser is met verwon dingen aan zijn linkerarm naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht. Onder invloed. Dinsdagnacht werd een 42-jarige Beverwijkse automobilist in de Kloosterstraat aangehouden. De surveil lerende agenten vermoedden een overma tig gebruik van alcohol en gingen over tot een blaasproef. Deze werd echter door de automobilist gesaboteerd. Hierna werd tot een bloedproef overgegaan. Naar aan leiding van de resultaten daarvan werd Een lezeres: „Iedereen kende wel de „Rode Buurt” in Velseroord. Maar er was ook een „Blauwe Buurt”. Ik ben nieuwsgierig of iemand weet waar deze naam aan was te danken”. slag van die tijd: „Het vertrek van onze Engelse gasten was niet zo vrolijk en zo mooi als de aankomst. Op de vertrek dag, zaterdag 19 augustus, zou er een begrafenis van een onderofficier, gestor ven aan boord van de Good Hope te IJmuiden, plaats vinden en dat stemde al niet vrolijk. Maar behalve deze begra fenis, die trouwens niet geschiedde om dat de zee te fel bewogen was om met een sloep aan land te komen, was er nog iets. De officiële gastvrouw, Hr. Ms. Evertsen, verliet de gasten voordat deze vertrokken. De Evertsen, ’s nachts van de ankers geslagen, gestrand, weer los getrokken, werd tamelijk hulpbehoe vend die zaterdagochtend IJmuidens ha ven binnengesleept. Dat was geen vro lijk vertrek al trachtten de mannetjes van de Sapphire toch er een tintje aan te geven door bij het voorbijvaren der Evertsen „three cheers” te geven. En de gasten, de slagschepen en de kruisers, die- alle gewacht hadden tot de gast vrouw weer veilig in huis was, gingen toen snel de zee in.” SLOTOPMERKING IN het verslag: „Laat ons hopen dat de opperbevelheb ber, sir Arthur Wilson, steeds met geslo ten kanonmonden het Kanaal en de Noordzee mag bevaren.” - Die hoop ging niet in vervulling. Negen jaar later bleek dat de monden van de kanonen niet langer gesloten konden blijven. Grote zeeslagen braken uit waarvan men het gedonder zelfs in IJmuiden kon horen. (Van onze streekredactie) HOOFDDORP. De gemeente Haarlemmermeer wil een Commissie Moniale Vorming instellen. Het ge meentebestuur vindt dat zoiets niet kan uitblijven, wanneer men ook ach ter de Europese eenwording staat. koster van de Evangelisch-Lutherse Kerk aan de Koningsstraat verkrijgbaar. Aan het restauratiefonds van dit kerkgebouw komt tevens een vijfde deel van de op brengst van de elpee-verkoop (vastge stelde verkoopprijs: ƒ10,-) ten goede. De gelden zullen worden bestemd voor de restauratie van het meer dan een eeuw oude Flaes-orgel, dat dringend aan een grondige revisie toe is. In vakkringen bestaat grote belangstel ling voor „The Merry Minstrels Live”. In het NCRV-radioprogramma Late Date wordt vanavond uitvoerig aandacht be steed aan de jongste plaatopname van de Beverwijkse vocalgroup. Het programma gaat kort na het middernachtelijk uur via Hilversum 1 de ether in. DE NEDERLANDSE torpedoboot Cy cloop deed bij de komst en het verblijf van het eskader goed werk voor algeme ne politiediensten. Het grootste Neder landse schip dat het bezoek begeleidde was Hr. Ms. Evertsen (vijfendertighon derd ton). Nog enige citaten uit een ver- van de Beverwijker het rijbewijs alsmede zijn voertuig in beslag genomen. Inbraak. De Alkmaarse politie heeft op verzoek van de Beverwijkse collega’s een 24-jarige Alkmaarder aangehouden die verdacht werd van een inbraak in een woning aan de Beverwijkse Scheybeek- laan. De verdachte heeft inmiddels be kend een radio, platenspeler en cassette recorder en enkele grammofoonplaten uit het huis te hebben ontvreemd. Te water. Dinsdagavond omstreeks half zeven raakte een zeventienjarige jon gen uit Assendelft, die in de auto van zijn vader reed, op de Zuidermaatweg in Heemskerk de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen kantelde en in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam. De jongen slaagde er samen met zijn dertienjarige broertje in de auto te verla ten. Een kraanwagen moest de totaal ver nielde auto wegslepen. Arbeidsongeval. Een 32-jarige schilder uit Heerhugowaard heeft bij een val van een balkon op de tweede etage van een woning aan de Simon van Haerlemstraat een polsbreuk, inwendig letsel en een hoofdwond opgelopen. De man, die met schilderwerkzaamheden bezig was, ver loor zijn evenwicht. Hij is, na behandeling in het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk, overgebracht naar het Centraal Zieken huis in Alkmaar. BEVERWIJK. De jaarvergadering van de voetbalvereniging „Beverwijk” zou worden gehouden op donderdag 25 oktober. Door onvoorzienen omstandig heden moet deze vergadering echter wor den uitgesteld tot donderdag 8 november. Men vergadert dan in de kantine van het sportpaviljoen aan de Ringweg. HEEMSKERK. Het Vrouwencafé in Heemskerk heeft besloten tot een iets an dere werkwijze dan in de voorgaande seizoenen. Toen werd er tweemaal in de maand een thema behandelt onder leiding van een uitgenodigde deskundige. Nu zal de werkgroep zelf eens in de veertien dagen een thema aan de orde stellen. Voor de eerstvolgende keer op donderdagoch tend 25 oktober is dat het thema „emanci patie”. De bijeenkomst begint om negen uur in het buurthuis „De Zandkraai”. Er is peuteroppas beschikbaar. Nadere in lichtingen over het Vrouwencafé ver strekt A. Koopman, telefoon 41772. in Noord<Holland: WIJK AAN ZEE Ook de hotelkamenrs zijn fraai geworden! 40 METER BOVEN ZEE REDELIJKE PRIJZEN VRIÉNDELIJKE BEDIENING Z ^tel. (02517) 943 (wordt 5943). Burgemeester en wethouders zeggen dat men zich steeds meer bewust wordt van de grote verwevenheid van de relaties tussen rijke en arme landen. De armoede in de Derde Wereld heeft diepere oorza ken en wordt mede veroorzaakt door de in de rijke landen bestaande economische structuren „Kortom, er is een groeiend besef dat er een samenhang bestaat tus sen de problemen in de Derde Wereld en die in de eigen omgeving”. De instelling van de Commissie Mondia le Vorming is ook gebaseerd op het raam- werkprogramma van de politieke partijen in Haarlemmermeer. Daarin staat onder meer dat initiatieven van burgers op het terrein van de ontwikkelingssamenwer king verdienen van gemeentewege krach tig te worden ondersteund. In het pro gramma wordt ook gepleit voor een raadscommissie die de mogelijkheden on derzoekt om, eventueel in samenwerking met andere gemeenten, duurzaam contact te leggen met een gemeente in een Derde wereldland, teneinde steun te verlenen bij het opzetten van een bepaald project aldaar IN IJMUIDEN bleef het eskader ook de volgende dagen grote belangstelling trekken. Het commandoschip Sapphire, honderd meter lang, kon door iedereen worden bezocht, een mogelijkheid waar van duizenden gebruik maakten. Voor veel vertier aan de wal zorgden uiter aard de „vrolijke Jantjes met hun witte mutsen en wijduitlopende broekspij pen”. Men krijgt aan de hand van de reportages uit die tijd de indruk dat alles De nieuwe elpee van het éénentwintig leden tellende koor, dat in de elf jaar van zijn bestaan vele successen boekte, omvat zestien nummers. De plaat geeft een goe de indruk van de veelzijdigheid van het koor, of, om de door onze muziekrecen sent G. D. Koning geschreven hoestekst te citeren: „...om te beginnen met een Bour- rée van J. S. Bach en dan vervolgens via componisten als De Klerk, Certon, Debus sy en Di Lasso schijnbaar moeiteloos over te gaan op het „lichtere” genre en de close- harmony, daarvoor moet men van uitzon derlijk goede huize komen”. De langspeelplaat wordt door de koorle den in eigen beheer verkocht. Een klein gedeelte is via de handel (grammofoon platenzaak in de Begijnenstraat) en via de „AAN WAL WERD het steeds druk ker, steeds meer wandelaars, fietsers, rijdende mensen, auto's enz. Van Wijk aan Zee, Velsen, Beverwijk, Haarlem, Zaandam, Uitgeest en andere omliggen de plaatsen kwam het publiek. Amster dam voerde trein op trein aan en alles toog tegen tien uur naar de haven, naar de pieren. Nog nooit had IJmuiden zoiets beleefd. Onwillekeurig vroeg men zich af hoe het gaan zou als die scharen straks weer terugkeerden en een invasie in het plaatsje zouden doen ten koste van de aanwezige voedingsmiddelen! „HET WAS MOOI zeeweder. Een flin ke noordoostenwind zorgde voor een helder gezichtsveld naar het zuiden toe, zonder enige nevel of heiigheid aan de gezichtseinder. Tevens bracht dat bries je een beetje leven in het water en ver meerderde de steeds veranderlijke zee- tinten met veel wit. Vanaf het uiterste puntje van de Zuidpier gezien was het strand tot aan IJmuiden zwart van men sen. Tegen de duinglooiingen rechts eri links en bij de kleine pieren zaten zij. Ze plekten op het duinzand en tegen de heuveltjes als krenten op een krenten brood.” WAT WAS ER aan de hand in het IJmuiden van woensdag 16 augustus 1905? Reportages uit die tijd, ons ter beschikking gesteld door de heer J. G. van Gooi te Santpoort, wijden kolom menlang uit over het bezoek van het Engelse Kanaaleskader. Het was een de monstratie - voor geheel Europa - van de macht waarover Engeland beschikte voor de bescherming van zijn havens en de beheersing van de Noordzee in oor logstijd. Zojuist was een reorganisatie van de vloot voltooid onder leiding van» sir John Fischer, de nieuwe eerste zee- lord van de Britse admiraliteit. UIT EEN DER verslagen van het be zoek aan IJmuiden: Daar kwamen dui zenden mannen aan op schepen die mil joenen en miljoenen kostten. In het zuid en een eerst blauw-grijze en later zwar ter wordende rookstolp boven de hori zon van het gezichtsveld. Geen rook pluim, geen rookkolom, maar een gebo gen rookmassa, ietwat stolpvormig op de waterlijn liggende. De rookstolp ver anderde langzaam in een brede en zeer grote rookplek, iets zeer vreemds daar zo boven het zeevlak dat schitterde en steiger gebracht Vaak was er sprake van haastwerk om nog een vrachtje met de boot van negen uur 's morgens mee te krijgen. Soms was de boot al los van de wal wanneer er nog vlug wat manden met vis aan boord werden gedeponeerd. Door het in gebruik nemen van vrach tauto’s is aan dit vervoer met de boten van de Alkmaar Packet een einde gekomen. ueacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601.) BEVERWIJK. De raadscommissie fi nanciën vergadert donderdagavond 25 oktober van half acht 's avonds af in het Stadskantoor. De agenda vermeldt onder meer de vaststelling van de haven- en marktgeldenverordeningen voor 1980, een wijziging van de precario- en retributieverordening en besproken wor den verder de consequenties van de uit spraak van het Gerechtshof in Amster dam inzake de onroerendgoed belasting Hoogovens over 1976. De commissie jeugdzaken vergadert diezelfde avond. Op de agenda staat on der meer een aantal nota’s betreffende het verzoek tot oprichting van een kinderdag verblijf, de begroting van de Stichting Peuterspeelzalen, de ontslag-aanvraag van de projektleider van het jongerencen trum Labyrinth en de incidentele stimule ringsmaatregel ten behoeve van de speel- o-theek. het moet worden diezelfde bootjes inder daad zeeduivels, dan schieten ze blik semsnel over de golven, lanceren hun torpedo’s en verspreiden dood en ver derf mijlen ver om zich heen. Op die torpedovloot steunt een gehele moderne vloot.” landse zeeofficieren drukten onverholen hun bewondering voor die prachtig uit gevoerde manoeuvre uit.” TIEN SLAGSCHEPEN. Dat waren de Exmouth (met de opperbevelhebber, de luitenant-admiraal sir Arthur Wilson, aan boord), de Russell, de Cornwallis, de Duncan, de Caesar, de Prince George, de Triumph, de Swiftsure, de Albemarle en de Montague. De kruisers: de Good Hope, de Antrim, de Mommouth, de Do negal, de Dido en de Topaze. Toelichting van een verslaggever: „De kruisers zijn schepen van negenduizend tot veertien- duizend ton, met elk een bemanning van zo’n zeshonderdvijftig koppen. Het zijn drijvende dorpen, maar gewapende dor pen, voorzien van groot en zwaar ge schut. De slagschepen tellen nóg meer koppen. De meeste hebben achthonderd man aan boord, maar dat zijn ook drij vende forten van veertienduizend ton ieder. Geen wonder dat de ponden vlees, aardappelen en groente, voor zo’n vloot hier in IJmuiden benodigd en reeds be steld, uit getallen van vijf cijfers be staan. Meer dan dertienduizend man zijn daarmee te voeden. „DE TORPEDOBOTEN, met hun commandoschip, de slanke Sapphire, zetten zich weder in beweging om de haven binnen te stomen. Zwart, lang, twee- of driepijpig, glad als een slang, vlug nu en dan rechts of links of achte ruit stomend, gingen die „kleine duvels”, zoals wij ze konden betitelen, bedaard hun ligplaatsen bij en voorbij de IJmui- der sluizen opzoeken. Onschuldige, klei ne bootjes zou men zo zeggen. Maar als BEVERWIJK. De NVV-afdeling IJ- mond-Noord gaat in het komende seizoen een cursus „Kijk op de maatschappij” houden in het gebouw „De Wijkerbaan” aan het President Kennedyplein 3a in Beverwijk. Deze cursus begint op 8 no vember en men kan zich ervoor opgeven bij de heer B. Meijer, Dongestraat 32 of bij P. Over, Acacialaan 16 in Beverwijk. In een aantal lessen zal aandacht wor den besteed aan „De plaats van de arbeid binnen het bedrijf”. Daarna wordt ge sproken over „De plaats van de arbeid in de maatschappij”. De titel van de dercje serie cursussen is: „De plaats van de ar beid internationaal „met tenslotte een se rie lessen over: „De arbeidersbeweging vroeger en nu”. Aan de cursus kan wor den deelgenomen door leden van de FNV- bonden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De jaarvergadering van de Partij van de Arbeid wordt gehou den op 1 november in „De Zandkraai". Op dinsdag 30 oktober houden de „Rooie Vrouwen” hun jaarvergadering, eveneens in „De Zandkraai”. Na de pauze van deze laatste vergade ring wordt de diaserie „Opkomst van de vrouwenbeweging” vertoond Inbraak. In een autospuiterij aan de Vissershavenstraat in IJmuiden is in de nacht van maandag op dinsdag uit de werkplaats een hoeveelheid gereedschap pen ter waarde van zestienhonderd gul den weggenomen. Door een deur te force ren werd toegang tot het bedrijf ver schaft Verkrachting. Zondagmiddag om streeks half vijf is in een woning aan de Koningin Wilhelminakade in IJmuiden een 22-jarige vrouw door een 26-jarige man verkracht. De dader drong de wo ning binnen na te hebben aangebeld en de vrouw quasi de weg te hebben gevraagd. De man, die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, kon, doordat de politie tijdig werd gewaarschuwd, op het station wor den aangehouden. Schoorsteenvegers. Er zijn in de afge lopen dagen verschillende klachten bij de Velser politie binnengekomen over schoorsteenvegers, die absurd hoge be dragen voor hun werkzaamheden vragen. In de Kluyskenslaan in Santpoort is een 83-jarige man op deze wijze een flink bedrag kwijtgeraakt. Een 81-jarige vrouw, woonachtig in de De Noostraat in IJmuiden moest, zonder dat een schoor steenveger iets had gedaan, enkele tien tjes afgeven. In een woning aan de Kerkstraat in IJmuiden wees de bewoonster een schoor- ymuiden i. r

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7