schrijvende lezers Nieuw ontwerp voor zuinig rijden het verkeer Maar hoé? 1 Veel jongeren komen om in De Amro Bank is er voor iedere belegger.^ U moeteen effectenportefeuille beheren. Nieuws in ’t kort Onder geleide op zoek naar plaats Tips voor zuinig rijden succesvol Boycot Spelen 1 Spaarndam Boycot Spelen 2 Achterlichten Boycot Spelen 3 Aantjes Bijsluiter HEMA Moeder Teresa 15 VRIJDAG VARIA 2 6 OKTOBER 19 7 9 I I I I I I I I I I in. G£Lf)- WLW6S« «ÖteMAlQ re ONROf- REND' GOED FONDS 'RppAMCO 'AMRO OMGAte 'RDRENTO [EDELMETALEN SOUP HEXENiN6\ ZJlWUlLj<MN& -1 I gt.| ■1 MENGFoW SEN AMR00BLW4 KOMBINATIE AMftOAAMOElfM COMBINATIE /mmbelegwngS mogelijkheden AAWUtNFOMSJQ. 'ROBfCO fl|l p 1 1 sSOsssSsiSS obligaties zoals o.a. die van de Nederlandse Staat en de Bank Nederlandse Gemeenten. Daardoor is de directe uitkering hoog en loopt men weinig risico s. Precies wat ze zoekt. Daarnaast zijn er geen problemen bij uitlating en aflossingen, of welke belegging nu weer zou moeten worden gekozen. De beheerders van het fonds nemen die pro blemen immers voor hun rekening. klant dt gedraja Het aantal verkeersdoden in de boven omschreven groep behoort tot het hoogste van alle leeftijdsgroepen. Er is hier sprake van een, zoals de SWOV zegt: „schril contrast met de situatie van bijvoorbeeld 1950, toen'er nog geen sprake was van massamotorisering”. In de achter ons Liggende jaren kwa men per jaar zo’n 300 kinderen om in het verkeer: 12 percent van het totale aantal verkeersdoden. De SWOV heeft eveneens nagegaan hoe het staat met het alcoholgebruik van de mensen ach ter het stuur. Ook die situatie blijkt weinig verheugend: twee jaar geleden was wat het alcoholgebruik aangaat bijna weer het niveau bereikt, van voor de alcohol wetgeving in november 1974. Men zou minstens 200 doden min der te betreuren hebben, als in het jaar 1977 geen enkele automobilist alcohol zou hebben gedronken. Uit het consult van de SWOV blijkt ook, dat vrachtwagens vaker dan per sonenwagens betrokken zijn bij onge lukken met dodelijke afloop. Hoewel de personenwagen tien maal het totale aantal kilometers van vrachtwagens aflegt. De SWOV onderzoekt thans maatregelen om dit zoals het insti tuut zegt „relatief grote gevaar” van vrachtwagens in te dammen. Al met al echter neemt de verkeer sonveiligheid in ons land met 18 ver keersdoden per 100.000 inwoners, geen bijzonder ongunstige plaats in, verge leken met de landen om ons heen. In Denemarken en Engeland is het echter veiliger op de weg. gens de berekeningen in dertig percent minder brandstofgebruik. De toekomstige wagen - waarvan het overigens onzeker is of ze ooit zo op onze wegen zal rondrijden - heeft een ruime variatie aan elektronische hulp middelen: van een computer die infor matie over de reis verstrekt en digitale instrumenten tot aan een amusements- paneel met o.a. spelletjes voor de pas sagiers. Ford gaat er kennelijk van uit, dat passagiers na 1990 niet meer de behoefte hebben om naar buiten te kijken. De foto’s tonen exterieur en interieur van het toekomst-ontwerp. volle licht te kunnen zetten; de zebra van de Barteljorisstraat af loopt pal op de ingang aan, dit om tegemoet te komen aan het publiek, dat conform de snedige opmerking van Pieter Jongens in het laat ste jaarboek van de Vereniging Haerlem zich graag gedraagt als vissen die arge loos een fuik binnenzwemmen. Maar niets is volmaakt, ook de presentatie van de Hema niet: het zich op de winkeldeuren, van de Barteljorisstraat uit, wordt belem merd door een paar platanen. Die bomen moeten weg.'Of zou de Hema gedach tig aan het spreekwoord „Beter binnen bekeerd dan hem buiten gesmeerd” juist op de aanwezigheid van die maske rende platanen prijsstelten? P. ROBERT. Haarlem Zij (56) heeft een effectenportefeuille. Die heeft haar man op haar naam laten overschrijven. Maar hoe ze die nu verstandig moet beheren is haar niet helemaal duidelijk. Eén ding weet ze wel. De opbrengst legt ze opzij voor haar kleindochter. Toen ze de' bank om advies vroeg adviseerde men haar de portefeuille om te zetten in een deel neming in het AMRO OBLIGATIE EONDS. Dit beleggingsfonds belegt in eersteklas den, clubhuizen, postkantoren, banken en bioscopen. Dit alles kost de Zuidafrikaan- se regering miljoenen guldens. In Zuid- Afrika komen nu ook zwarte vakbonden en worden de lonen van de zwarte arbei ders opgetrokken (de laatste jaren al in sterke mate), zodat uiteindelijk de belo ning voor blank en zwart gelijk wordt. En zo zijn er ettelijke voorbeelden te geven van de veranderingen en verbete ringen die door de regering Botha zulten worden uitgevoerd. Dit kan echter niet op korte termijn, daar zijn nog enkele tiental len jaren voor nodig, maar komen doet het, in het belang van zowel blank als zwart. Daarom is het zo dringend nodig dat in ons land nu eens wordt afgeweken van de eenzijdige en onware voorlichting over Zuid-Afrika. Wat in het hoofdartikel, vorige week in uw blad werd vermeld, n.l. dat de afschuw van rassendiscriminatie door bepaalde personen en groepen in ons land wordt verduisterd door hun eigen gedragingen ten opzichte van de niet-Ne- derlandse gezinnen, die zich in hun straat willen vestigen, afwijzing van sollicitan ten, huurders en pensiongasten, vanwege het feit dat ze geen Nederlander zijn, is maar al te waarl Inderdaad: deze mensen eisen van Zuid-Afrika meer dan van zich zelf. Tot slot: om in ons eigen land te blijven: komt er nu ook een protest van de zijde van de PvdA en CDA tegen het feit dat er in het Brabantse plaatsje Asten zigeuner kinderen worden geweerd van blanke schoten, zulks op verzoek van de ouders van de Nederlandse kinderen? Y. BANNING Haarlem In de centra van grote steden maakt het autoverkeer, dat op zoek is naar een vrije parkeerplaats, een belangrijk deel uit van het gezamenlijke verkeer. Zeker tijdens de spitsuren neemt dit „parkeer-verkeer” een groot deel van de capaciteit van het stedelijk wegen net in beslag. Om dit probleem op te lossen heeft men in verschillende bui tenlandse steden (bijvoorbeeld Aken) een zogenoemd parkeer-geleidingssys- teem ingesteld. In het kort komt zo’n systeem erop neer, dat dooi- middel van signalen langs de toeleidende we gen automobilisten attent worden ge maakt in welke parkeergarages nog plaatsen vrij zijn. Het is dan wel nodig, dat alle parkeergarages rond het cen trum van een stad op dit systeem zijn aangesloten. Via de telinrichtingen bij de ingang van deze garages wordt nauwkeurig de bezetting geregistreerd. Met deze gege vens wordt het systeem gevoed. Zij bereiken automatisch de lichtgevende signaalborden langs de wegen, die op hun beurt aangeven waar en in welke buurt nog plaatsen vrij zijn. Op deze manier hoopt men voortaan te voorko men, dat lange rijen auto’s door het stadscentrum zwerven op zoek naar een plaats. Ook filevorming en daar mee stremming van het overige ver keer bij de ingangen van verschillende parkeergarages wordt zo bestreden. È^sSssssS OBUGA JIEFONDSFN Als lezeres van uw krant erger ik mij aan het openbare geleur voor een baan voor Aantjes. Waarom laat men deze man niet zelf een baan zoeken. Moeten alle Nederlanders zo nodig worden geconfron teerd met de zorg die de overheid voor hem tentoonspreidt. Wat er ook waar of niet waar is ten aanzien vanrzijn oorlogs verleden, deze man heeft zich op zijn minst een laffe Nederlander getoond in de oorlogstijd. Er zijn genoeg Verzetshelden die nooit in de openbaarheid zijn getre den, genoeg mannen die om het simpele feit, dat ze hun Nederlanderschap hoog hielden, dit met de dood moesten beko pen. Laat men het Nederlandse volk de kans geven deze lafaard te vergeten en hun ergernissen of zelfs verdriet te bespa ren. Ik denk niet, dat ik de enige ben die er zo over denkt. E. M. L. FABER-PIEREN, Haarlem. De motie van de PvdA om de multiraci ale Zuidafrikaanse sportploeg (blanken en zwarten) te weren van de speten voor gehandicapten, volgend jaar in ons land te houden, heeft een meerderheid gekregen, dankzij de medewerking van de CDA- fractie in de Kamer. Aan de haatcampagne tegen Zuid-Afri ka in ons land, is nu weer een verbijste rend hoofdstuk toegevoegd. Zij ontnemen door deze harteloze opstelling de gehandi capten, die toch al zoveel levensvreugde moeten missen, de kans op een verblijf in een ander land en het beoefenen van hun sport met lotgenoten uit andere landen. Ik zal de laatste zijn om te beweren dat de levensomstandigheden voor de zwarte bevolking in Zuid-Afrika ideaal zijn, maar dat het overgrote deel van de Neder landers een totaal verkeerd beeld heeft van de toestanden in Zuid-Afrika, is be grijpelijk als men ziet hoe wij hier via t.v. en radio worden „voorgelicht”. Een sterk voorbeeld daarvan is de onlangs door de Vara vertoonde reportage over Zuid-Afri ka, en in het bijzonder over de zwarte voorstad van Johannesburg Soweto, waarbij men zich bediende van verborgen camera’s en ons de meest onzinnige ver haaltjes verteld werden. Ik ben enkele maten in Zuid-Afrika geweest en tijdens mijn laatste bezoek vorige maand, heb ik 2 dagen doorgebracht in Soweto. Ik kon vrij en ongehinderd filmen en fotografe ren, kon vrijelijk praten met iedereen! Als men onze voorlichters mag geloven is de toestand in Soweto afgrijselijk, zoals huisjes van plaatijzer, zonder een enkele voorziening. De werkelijkheid is wel even anders. De zwarte bevolking daar woont in goede, stenen huisjes, met goede sani taire voorzieningen. Geregeld worden ver beteringen aangebracht, zodat over enige tijd alle huizen zijn aangesloten op het electrisch net. Ook werd ons niet verteld in de reporta ge dat er in Soweto diverse ziekenhuizen zijn. Eén daarvan is het grootste en best geoutilleerde ziekenhuis van geheel Afri ka. De medische verzoring voor de zwar ten is uitstekend. Verder zijn er in Soweto honderden kerken, ongeveer 300 schoten, 110 voetbalvelden, tenniscourts, zwemba- De wagen wordt Probe I genoemd: een auto voor vier personen met een sterk beitelvormige neus, een voorruit die in het verlengde is geplaatst van de motorkap, glad weggewerkte ramen en afgesloten wielkasten. Volgens Ford I bedraagt de luchtweerstand de helft van het Europese gemiddelde voor per sonenwagens. Bij een gemiddelde snel heid van 120 km/uur resulteert dit vol- Is de beslissing die de Tweede Kamer heeft genomen betreffende de boycot van Zuid-Afrika inzake de Olympische Speten voor gehandicapten nu werkelijk een be slissing van het Nederlandse volk of al leen van die Kamer. Is dat laatste het geval, weet zij dan wel wat zij deze gehan dicapte mensen in Zuid-Afrika aandoet, die overigens net zo hard hebben getraind als onze gehandicapten. Wat heeft de poli tiek met sport te maken? Laat de Kamer zich met de Nederlandse economie be moeien, maar niet met sportzaken. FRANK VAN ’t VEER. Assendelft. Hierbij wil ik mijn verontwaardiging uitspreken over het feit dat het College van Geneesmiddelen nu pas heeft beslo ten fabrikanten en importeurs erop te wijzen de bijsluiter van de mijns inziens gevaarlijke pijnstiller Glifon te wijzigen. MEVROUW G. DE GROOT, Haarlem. J. C. ROSENHART-DE BOER, Haarlem. Natuurlijk ben ik het eens met de heer M. van der Bijl naar aanleiding van zijn ingezonden brief over het niet functione ren van fietsachterlichten. Maar is het de heer Van der Bijl dan ook niet opgevallen dat in diezelfde Haarlemse Wilhelmina- straat over nog geen 300 meter een vier- wegs racebaan is gecreëerd die in zuide lijke richting in een flessehals uitmondt. Dus iedereen de voet op het gaspedaal om maar als eerste bij die flessehals te zijn. Voor de fietser is er nagenoeg geen plaats als de rijbanen volledig door de auto’s benut worden, maar ja dat geeft kennelijk niets. Waarom niet gedaan zoals op de Gedempte Oude Gracht? Verder memoreer ik de doffe ellende van het tweerichtingsverkeer in de Barre- voetestraat. Onvoorstelbaar hoe dat ver keer zich elke dag weer door die straat „heenwurmt”, parkeren mag je er niet, maar je moet er maar eens gaan kijken, zoals ook in de Paul Krugerstraat, daar is ook geen doorkomen aan. Het parkeren tegen de rijrichting van het verkeer is ook de gewoonste zaak van de wereld geworden. Niemand trekt zich ergens wat van aan en geen agent doet er wat aan. Zelfs het fout parkeren door rijschoolhouders in de Zocherstraat wordt niet eens meer opgemerkt door examinators, laat staat de politie, die tuft kennelijk alleen maar wat rond in een leuk autootje en wil dan nog wel eens ’s morgens in een lege Grote Houtstraat het boekje trekken als een scholiertje in de verboden rijrichting rijdt. Maar ja het zal de tijd wel zijn. G. P. BRASPENNING Haarlem. In Zwitserland is een actie gestart om automobilisten zuiniger te laten rijden. Aan honderden automobilisten is inmiddels een zogenoemde spaar kaart uitgereikt, waarop zij het brand stofverbruik kunnen noteren. Zo wordt het voor de automobilist moge lijk om zeer eenvoudig na te gaan of tips voor zuinig rijden in zijn geval inderdaad effect sorteren. Met een ant woordkaart melden de automobilisten de resultaten die zij geboekt hebben. Opvolging van „zuinig-rijden-tips”, zo bleek, heeft reeds geleid tot een bespa ring van bijna tien percent. Als in Zwitserland alle automobilisten de tips nauwgezet zouden opvolgen, betekent dit - zo heeft men berekend - per jaar een besparing van zo’n 260.000 ton benzine. De naam Haarlem komt vermoedelijk van Harula-hem, hetgeen betekent: woon plaats (hem) op het smalste gedeelte van een zandrug (haru, verkleinwoord haru- la). Als de naamgevers ver genoeg in de toekomst hadden kunnen kijken zouden ze de nederzetting stelling Harula-HEMA hebben genoemd. Nog nooit immers is een winkelier zó door het gemeentebestuur in de watten gelegd als thans in Haarlem de Hema: Hij mag ter stede de grootste luifel hebben van opzij gezien net een maar half gelukte erectie; de rijbaan is voor hem verlegd zulks tot ongemak van het openbaar vervoer; het gemeentelijk ener giebedrijf heeft gezorgd voor de nodige schijnwerpers om de winkel straks in het „Christelijke” politici wijzen invaliden de deur die een paspoort hebben dat hun niet aanstaat. Hoe is het mogelijk? Maar, het is wel een lesje: Nooit van mijn leven meer zal ik op het CDA stemmen. W. VAN CASPEL-BOS. Ha, In de leeftijdsgroep van 15 tot 20 jaar is letsel in het verkeer opgelopen, ver reweg de belangrijkste doodsoorzaak. In de jaren 1976/1977 kwamen elk jaar ongeveer 700 personen uit deze leef tijdsgroep om het teven. Dit is een van de conclusies uit een consult van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV), dat een beeld geeft van de onveiligheid in het verkeer op de Nederlandse wegen. Mitsubishi zal volgend jaar een nieuw model lanceren, dat later ook kan worden uitgerust met een diesel motor. Er komt ook nog een versie, voorzien van een turbo-charger. (ADVERTENTIE) Dat Spaarndam bij het gemeentebe stuur van Haarlem op de onderste plaats staat is al jarenlang bekend, maar dat het nu zelfs deze plaats nog gaat verhezen is toch wel duidelijk. Want wat Haarlem nu doet is een eeuwenoude dorpsgemeen schap wegvagen. Is het de bestuurders dan nog nooit opgevallen, laat) staan be kend geweest, dat een dorp niet alleen maar ontstaat door wat huizen neer te zetten, maar dat daar wel degelijk door de bewoners van deze huizen een gemeen schap van wordt gemaakt, Welnu, dat is in Spaarndam ook bebeurd. Tot 1 mei 1927, toen ging Spaarndam op in de grote ge meente Haarlem. De 36 gemeentewonin- gen die later het Havenplein vormden waren toen al in aanbouw. Er zijn sinds die bewuste datum 19 woningwetwonin gen bij gebouwd. En er was enige dure particuliere bouw, die grotendeels be woond werd door mensen van buiten Spaarndam. Ja, plannen werden wel ge maakt, maar uitvoeren was er nooit bij. Vanwege die onderste plaats, weet U. Nu worden er 18 premiekoopwoningen neer gezet. Het zeggen was dat dat alleen voor Spaarndammers was. De jonge gezinnen die naar de stad gedreven waren konden dan terugkeren. Er was zelfs te veel aan vraag, waardoor enkelen afgewezen wer den. Ten behoeve van inwoners van Haar lem. Dus waren we weer bedrogen. Maar gelukkig, er kwamen een paar gemeente- woningen teeg. Wat dacht U, voor Spaarn dammers? Wel nee. Het worden wisselwo- ningen voor inwoners van Haarlem. Wel staat een pand van de gemeente Haarlem al enige jaren leeg. Maar dat mag er niet voor gebruikt worden want daar is z.g. een plan voor in de maak. Maten die ambtelijke molens dan zo langzaam? Weer komen er enkele woningen beschik baar. Voor wie? Ach, we maken ons geen illusies meer. Spaarndammers worden, als er al eens woonruimte voor ze is, naar de stad gedreven, waar ze zich nooit thuis zulten voeten. Uit het vorenstaande blijkt wel duidelijk dat het woningbouw- en verdeelbeleid van de gemeente Haarlem ten opzichte van Spaarndam wel zeer on betrouwbaar is en men totaal geen moeite doet ook maar iets van de noden, behoef ten en levenswijze van een gemeenschap als Spaarndam, dat in het hete land be kend staat als tets unieks, te begrijpen. Laat staan er iets aan te doen. M. DE VRIES-MEIJERS Spaarndam Het artikel over Moeder Teresa, ge schreven door Hans Rombouts en gepu bliceerd in Erbij van 20 oktober, heeft mij aan het denken gezet wat voor een dag blad uw krant nu toch wel is. Wat is de bedoeling van deze journalist geweest om de paus in zijn artikel te betrekken? Is het een stilte trap aan zijn adres geweest of heeft de paus tot op heden nog niemand gechoqueerd? Een dergelijke journalist is de oudste krant van Nederland niet waard. Het blijkt, dat Ford Amerika ver vooruit kijkt: voor de jaren na 1990 heeft dit concern een auto-ontwerp vervaardigd, waarvan men hoopt dat het voldoet aan de eisen op het gebied van rijden en sparen, die dan zulten gelden. Het AMRO OBLIGATIE FONDS maakt deel uit van de vele Amro beleggings- mogelijkheden. Wilt u een beleggingsrekening bij de Amro Bank openen, dan kunt u zich laten inschrijven bij uw eigen Amro vestiging. Op de dag dat het fonds uw opdracht ontvangt volgt omrekening in participaties. Participaties zijn vrij van bewaarloon. Van elke storting, opname of uitkering houden rekeningafschriften u op de hoogte. Zo houdt u overzicht. Indien u in méér dan één beleggingssoort deelneemt, ontvangt u na iedere wijzi ging een nieuw totaaloverzicht, alles onder één rekeningnummer. Wilt u meer weten over de beleggingsmogelijkheden die de Amro Bank u biedt en hoe deze afgestemd kunnen worden op uw specifieke wensen? Dan kunt u in elke Amro vestiging terecht. De brochure Amro Effecten-Beleggingsrekeningen ligt er alvast voor u klaar. i t

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15