Opkomst boven verwachting t Nederlanders fietsen dwars door Israel PvdA Ziekenfondspatiënten langer in ziekenhuis ERASMUS Kleiner aantal verkeersdoden Miljoen boeken méér verkocht Kanker bij sjah verspreidt zich vanderpol 3ó 1 vandaag: Werkgroep wil onderzoek Minister vermoord in Georgetown het weer „DE DAMIAATJES het woord is aan... agenda pagina 9 Craig Russell Conflict Van Gelder L schröder danstip Koude nacht Elma Plast bv airconditioning En verder III Boedel PEtöE X“AAL NU 14.75 w VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 (ADVERTENTIE) 32 Nicolas Chamfort: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 24 DANSCENTRUM Economie Eigenhandig Filmpagina Filatelie Gastenhoek Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 en 11 Puzzel23 Radio en televisie/Strips.... 13 Schrijvende lezers15 Sport Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer... Beurs Binnen- en buitenland 2, 3 en 4 25 29 19 23 11 21 ..6 .31 en 33 2 15 23 schilderijen wandplastieken .- reproducties kunsthandel PERSPEX/PLEXIGLAS pagina's 69ste jaargang no. 302 Veilinghuis (Van onze redactie buitenland) MADRID. Ongeveer 90 procent van alle Basken die gisteren naar de stembus zijn gegaan, hebben zich per refe rendum uitgesproken voor be perkt zelfbestuur. In Catalo- nië, waar ook een referendum Buiten- verlichting Bontspeciaalzaken werd gehouden stemde onge veer 88 procent van alle kie zers die naar de stembus gin gen voor beperkte autonomie voor hun gebied. ^GULDEN Oude Groenmarkt 4 Haarlem. Tel. 327795 Boekhandel IJmuider Courant ALS HET OM BOEKEN GAAT NAAR Meerderheid Basken voor zelfbestuur aai- HILIPS ?en- nd. Het standpunt van de Hongaarse rege ring in deze kwestie is niet nieuw, niet uitzonderlijk en niet afwijkend van de theorie waarop alle Warschaupactlanden hun houding baseren: een eventuele ver nieuwing en uitbreiding van het kernwa- penarsenaal in Europa zal slechts kunnen leiden tot een verhoogde spanning en een opvoering van de op West-Europa gerich te Sovjetrussische atoomraketinstallaties. Conclusie: de Westeuropese NAVO-part- ners moeten goed weten welke weg zij kiezen en zich bezinnen op de vraag, of zij in deze kritieke situatie iets willen onder nemen om aan die fatale ontwikkeling een halt toe te roepen. Die Westeuropese partners zijn toeval lig zeer kort geleden onder vuur genomen door de Chinese diplomatie met de aan sporing, de constante Sovjetrussische dreiging te beantwoorden met een zo groot mogelijke uitbreiding van hun de fensieve bewapening van modern kaliber. Deze Chinese adviezen mogen niet gezien worden als een bewijs voor de grote liefde die China koestert voor de Westeuropese landen, maar als een zet op het schaak bord waaraan de Sovjet-Unie en China tegenover elkander zitten. Het is duidelijk dat deze beide grote machten, ondanks hun vertoon van goede wil om onderlinge geschillen uit te praten, doodsbang voor elkaar zijn. In dat beeld past dan de rol van West-Europa als Chinese pion op het schaakbord uitstekend, maar de Westeu ropese NAVO-landen believen zich voor lopig toch nog niet in die rol te schikken. Dat wil echter niet zeggen, dat zij uit andere overwegingen niet huiverig zijn om op aanbiedingen van het Warschau pact in te gaan of direct gehoor te geven aan waarschuwingen zoals die Hongaarse aan Nederland. Niettemin, er lijkt wel degelijk sprake te zijn van een beslissende keuze. Atoomwapenwedloop in Europa belooft geen enkele redelijke oplossing. Nadere informatie over wat het War schaupact aan werkelijke matiging van de Europese spanningssituatie wil bijdragen kan vrijblijvend gebeuren en zou in ieder geval beter passen in de vredesdoelstel- ling van de NAVO. Europa mag nooit vergeten dat zijn bestemming in een even tuele toekomstige atoomoorlog nu al vast ligt: het wordt weerloos slagveld, ook al zouden er 52 atoomraketten op de Veluwe staan. ■>IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllll|||||||||||||||||||||ltllll|l|||||||||| ANNIE OOSTERBROEK-DUTCHUN Tussen de akkers bloeit de liefde' Trilogie van: Het huis aan de oorsprong De hemel is niet altijd blauw Stijntje MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De lymfklierkanker waaraan de verdreven sjah van Iran al zes jaar lijdt breidt zich uit. Een van de artsen die de ex-sjah in een New Yorks zieken huis heeft behandeld, heeft dit verklaard. Hij sprak van een ernstige ontwikkeling, al achtte hij kansen aanwezig op herstel. De arts verwacht dat het voormalige Iraanse staatshoofd zeker een jaar tot 18 maanden intensief zal moeten worden be handeld. Het medische team van het Cornell- ziekenhuis zegt dat de afgezette monarch vijftig percent kans heeft op herstel. In middels zijn de galblaas en enkele galste nen bij de ex-sjah weggenomen. In Carré was het gisteravond één en al theater wat de klok sloeg. Zowel op het podium, waar de Canadese traves- tie-entertainer Craig Russell zijn/haar eerste optreden in ons land tot een doorslaggevend succes wist te maken, als in de zaal waar verscheidene be- zoekers/sters zich aan zijn/haar voor beeld trachtten te spiegelen. Zie de kunstpagina. IJmuiden, Lange Nieuwstr 243. tel 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel 378371 love you Herman Brood like I love Jive myself iiliiiiiiiiiiiiiillililliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Hongaarse waarschuwing Minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw is in Hongarije op bezoek en heeft daar met zijn Hongaarse collega en andere regeringsfunctionarissen de rela tieproblemen tussen beide landen onder ogen gezien. De gesprekken hebben geleid tot een gedachtenwisseling, die de positie van Nederland en Hongarije als deelgeno ten in controversiële statenblokken tot onderwerp had. In dit verband is de bewa peningswedloop tussen het Warschaupact en de NAVO aan de orde gekomen, waar bij minister Van der Klaauw een duidelij ke waarschuwing in ontvangst heeft moe ten nemen betreffende het gevaar van een nieuwe, uiterst riskante fase in de kern- wapenwedloop binnen het Europese terri torium. Jos de Graaff Gierstraat 47 Tel. 312801 H'lem Het adres voor al uw omlijstingen Droog en zonnig weer Minimumtem peraturen van 4 graden in Zeeland tot een graad onder nul in het binnenland. Middagtemperaturen rond 11 graden Vrij krachtige oostenwind. Kunststofkonstrukties Ruiten en dubbele beglazing Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023 -322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 Bloemendaalseweg 275/Overveen Tel. 023-259491 Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het kabinet-Van Agt zal geen defini tieve beslissing nemen over de vorming van nieuwe provincies. Dat verwacht de Kamercommissie van Binnenlandse Zaken tenminste. De PvdA er Staffelen wil minister Wiegel daarover volgende week interpelleren. In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schil derijen, klokken, antieke meubelen en an dere interessante verzamelaarsobjecten. Deze maand geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) Het oproer kraait binnen de Velsense PvdA-gelederen waar fractie en leden donderdagavond als kemphanen te genover elkaar stonden. In een leden bijeenkomst kreeg de socialistische wethouder H. J. Scheeper scherpe ver wijten te slikken naar aanleiding van de inmiddels vervulde vacature van de Moerbergschool waarbij de heer B. Leijenaar, voor velen dé geschikte man voor de functie van hoofd, buiten de boot viel. De inspraak zou hierbij met voeten zijn getreden. Scheeper wimpel de een verzoek om opening van zaken af met een beroep op hier passende geheimhouding. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De eerste helft van dit jaar zijn er zestien miljoen boeken ver kocht in ons land. Dat is één miljoen meer dan in de overeenkomstige periode van 1978. In totaal werd voor een bedrag van 285,6 miljoen gulden aan boeken uitgege ven en dat is 15 miljoen meer dan in dezelfde periode in 1978. Deze gegevens zijn ontleend aan het rapport Speurwerk Boeken Omnibus. De gemiddelde prijs van de verkochte boeken bedroeg 17,85 en dat is vijf cent minder dan de gemiddelde prijs in het eerste half jaar van ’78. Het rapport ver bindt hieraan de conclusie dat een zekere stabilisering of lichte stijging van de markt niet onwaarschijnlijk is. De gege vens zijn overigens verkregen door het nemen van steekproeven. DEN HAAG (ANP). In de eerste helft van dit jaar zijn 23 procent minder men sen in het verkeer om het leven gekomen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Dit blijkt uit gegevens die gisteren zijn gepubliceerd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). In dit eerste halfjaar vielen 910 ver keersslachtoffers. Het aantal bedroeg vo rig jaar 1175. Dit jaar gaf de maand januari in verge lijking met dezelfde maand vorig jaar, een daling te zien van maar liefst 53 procent. In februari bedroeg de daling 45 procent. In een verklaring van het ministerie van Economische Zaken wordt deze daling toegeschreven aan de uitzonderlijke weersomstandigheden in die maanden: het aantal weggebruikers nam als gevolg hiervan aanzienlijk af. (Van onze binnenlandredactie) DEN HAAG. Ziekenfondsverzekerden liggen meer in ziekenhuis dan particulier verzekerden. In verhouding tot particuliere patiënten lieten zij in 1977 56 procent meer verpleegdagen (per 1000 verzekerden) registreren dan particulier verzekerden. Dit verschil bestaat in ieder geval al sedert 1972. zondheid) de Tweede Kamer heeft ge stuurd. In dit rapport worden de verschil len in opnamefrequentie en gemiddelde verpleegduur getalsgewijs aangegeven. Het is gebaseerd op de registratiesyste men van de ziekenfondsen en de particu liere ziektekostenverzekeraars. Een deel van het verschil in verpleegda- genconsumptie kan worden toegeschre ven aan de verschillende leeftijdsopbouw van de groep fondsverzekerden in verhou ding tot de particulier verzekerden. Na correctie in dit opzicht resteert echter nog een verschil van 44 procent. De verschil len doen zich voor bij alle behandelwijzen. De werkgroep is van mening dat verder onderzoek zeer gewenst is, omdat het nu beschikbare cijfermateriaal niet toelaat een uitspraak te doen over de factoren die tot de consumptieverschillen leiden. Daarbij zal onderscheid moeten worden gemaakt tussen factoren die leiden tot een verschil in behoefte aan gezondheidszorg bij fondsverzekerden en particulieren en factoren die mogelijk in het ziekenfonds- verzekeringsysteem liggen besloten. (ADVERTENTIES) Voor betere bontmode Anegang 21 Haarlemmerweg 517 Haarlem Amsterdam Tel. 321424 Tel 020-823431 Ltd stichting bontwaarborg Eigen ateliers De Van Gelder-directie heeft nog steeds geen vervangend emplooi voor de honderdveertig personeelsleden waarvoor de werkgelegenheid door in gebruikstelling van twee nieuwe papier machines in Renkum in direct gevaar komt. Die directie wordt op dit punt laksheid verweten door de Indu striebond NVV in Velsen-Noord. Bij sommige mensen zijn liefdes het gevolg van goede maal tijden. ■ir Overal in Baskenland en Catalonië konden de kiesgerechtigden gisteren hun stem depone ren in plastic doosjes. Op de bovenste foto doet een Baskische boer zijn stembriefje in de doos, op de onderste foto brengt een oude vrouw uit Catalonië haar stem uit. In beide gevallen uiter aard onder het toeziend oog van leden van het stembureau. S^Zijlstraat 98 Haarlem Tel. 310527 (Van onze redactie buitenland) GEORGETOWN. De Guyaanse mi nister van Onderwijs, de 38-jarige Vincent Teekah, is gisteren doodgeschoten door twee mannen. Teekah had zijn auto in een voorstad van de Guyaanse hoofdstad Georgetown tot stilstand gebracht voor een stoplicht, waarna twee mannen naar de auto kwamen en het vuur op hem opende. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. Negentig amateur wielrenners uit Nederland zullen van 4 tot en met 15 november deelnemen aan een 1300 kilometer lange tocht dwars door Israel. Het is voor het eerst dat een dergelijk evenement in Israel wordt gehouden. De organisatie is in handen van de Nederlandse Rijwiel Toer Unie, het reisbureau Eden Tours Holland en de luchtvaartmaatschappij El Al. Aan de tocht die onder leiding staat van oud-wereldkampioen wielrennen Jan Janssen, nemen toerrenners deel variërend in de leeftijd van 15 tot 64 jaar. Volgens de organisatie bestond er voor de tochtt een dermate grote be langstelling dat volgend jaar vier her- halingstochten zullen worden gehou den. Twee hiervan zijn inmiddels vol geboekt. Dit blijkt uit het rapport van de werk groep „Consumptieverschillen zieken fonds- en particulier verzekerden”, dat staatssecretaris Veder-Smit (Volksge- 60 procent. Er hebben zich nergens inci denten voorgedaan. De uitslag van het referendum over de Baskische autonomie betekent een zware nederlaag voor de radicalen van Herri Batsuna. Deze extreemlinkse Baskische nationalistische coalitie heeft steeds ge zegd, dat de meerderheid van het Baski sche volk het statuut voor gedeeltelijk Baskisch zelfbestuur niet zou accepteren. Batasuna had zijn aanhangers opgeroe pen thuis te blijven. Waarnemers menen dat de uitslag de radicale Basken, die een revolutionair onafhankelijk marxistisch Baskenland predikten, politiek zal iso leren. In sommige Catalaanse kringen heerste teleurstelling over het feit dat ongeveer 40 procent van de Catalanen thuisbleef, ook al had geen enkele partij in Catalonië opgeroepen tot stemonthouding. Als re den hiervoor wordt genoemd verkiezings- moeheid (het was de zesde keer in vier jaar dat de Catalanen naar de stembus werd geroepen) en het slechte weer. In Baskenland verklaarde een woord voerder van ETA-Militar, de radicale vleugel van de Baskische afscheidsingbe- weging, dat de gewapende strijd wellicht binnen enkele dagen wordt hervat. De statuten voor beperkte autonomie voor Baskenland en Catalonië zullen op zijn vroegst pas half december in werking treden. Eerst moet het Spaanse parlement de wetten op deze regionale autonomie met een absolute meerderheid goed keuren. De opkomst bij beide volksstemmingen was groter dan verwacht. In beide regio’s volgens voorlopige schattingen ongeveer (ADVERTENTIES)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1