Show gunt bezoeker kijkje achter fagade van showbusiness Goede acteerprestaties in weinig boeiend stukl 300 Nederlandse Duetten van Kilian niet kunstenaars meer dan fraaie sier John Habraken BMBERDY: BONT WAAR JE TEGEN ZEGT! Duits orkest met drie Nederlandse solisten in Haarlems Concertgebouw Portretten van Pfalzische Philharmonic degelijk en saai VAN NIEL Hoe kies je uit David Röellprijs voor architect echtpaar Perin onthuld BONT MANTEL 298,- railOSIM®© A exposeren in VS 1 i N AL GEZIEN? 4 I 1 K A /IKKE want een goed advies I sneeuwvakanties precies de goeie? Wolken een te gekunsteld blijspel I Gekruide taal ITI I Rectificatie White Honey 1! i Britse Booker Prijs voor Penelope Fitzgerald f| 4 21 26 OKTOBER VRIJDAG KUNST 19 7 9 id i' tar. m. rd I. Ik) Te zien, te horen en onmiddellijk te leveren In onze portieketalage 3 staande klokken, eiken kast met Westminster speelwerk. ROTTERDAM AMSTERDAM ;e t te W AMSTERDAM. Fred Oster glimt na afloop van het stormachtig I en succesvol debuut van de Canadese entertainer Craig Russell. „We I nemen de tweede show op en zullen er circa 55 a 60 minuten van I kunnen uitzenden, maar niet voor januari. Tja en dat voor de AVRO. I Je moet je natuurlijk ook afvragen hoe de kijkers in Stadskanaal op I dergelijke zaken zullen reageren.” is de halve reis Haarlem Barteljorisstraat 6, tel. 023 - 317955 HORLOGERIE tj Craig Russell ustus van de mannen in het stuk tegenover een vrouweljke journalist. >ren (fotos Lex van Rossen) (ADVERTENTIES) JOHN OOMKES I -r» (ADVERTENTIE) ■j 513 <ke- eer- rider itaat LONDEN (AP). De belangrijkste li teraire prijs in Groot-Brittannië, de Booker McConnell Prijs, is dinsdag toe gekend aan de schrijfster Penelope Fitz gerald voor haar roman Offshore. Penelope Fitzgerald heeft nog een ro man op haar naam staan: The Bookshop, evenals een biografie. De prijs ter waarde van 10.000 pond (ongeveer 42.000 gulden) werd in 1969 in gesteld. te nabootsen zangeres getroffen en in hoe verre wordt de herinnering aan de speci fieke uitstraling die elke ster eigen is opgeroepen? Russell dringt in elk van zijn impersonations door tot in het meest we zenlijke van de grandes dames. Maar heel vernuftig en als een volbloed theaterdier vermijdt hij het effect van een wassen beeldenmuseum. Nimmer laat hij een kil le kopie zien, altijd bevat zijn act zijn eigen waarneming op het origineel. Russell hanteert de travestie feitelijk als een middel om de goede verstaander een doorblikje te gunnen; hij biedt je de onge kende mogelijkheid om eens een blik te werpen achter de facade van glitter en goud. Als Peggy Lee bijvoorbeeld het po- Het echtpaar nam in 1946 het initiatief de Kleine Komedie als schouwburg te doen herleven nadat het gebouw lange tijd als fietsenstalling in gebruik was ge weest. Ter herinnering aan deze voor het Amsterdamse toneelleven belangrijke ge beurtenis besloot de stichting tot instand houding van schouwburgen in Amster dam de portretten van beide initiatiefne mers blijvend ten toon te stellen. De onthulling gebeurde in tegenwoor digheid van onder andere burgemeester Polak en mevrouw Perin-Bouwmeester Er is nog een element in Russells show dat zo provocerend werkt dat je niet bang hoeft te zijn dat hij bij een groot publiek in het gevlei zal komen. Op de momenten dat hij zich opzij van het podium en onzicht baar voor het publiek staat te verkleden, kraamt hij hoogst vermakelijke teksten uit, die een absurd, maar een weinig ge- dium opwandelt in een wolk van blauwe chiffon, dan wordt haar doortrapte ero tiek tot een draak van jewelste. Zo gooit ze haar borsten in de strijd om de accenten in haar versleten herkenningsnummer Fever aan te scherpen, meesmuilt ondui delijk voor zich uit en citeert wanstaltig- potsierlijke gedichten van Grace Kelly. Merkwaardig is overigens dat Wolde- mar Nelsson, die dit zestig jaar oude sym- fonie-orkest dirigeert, in zijn gebaren soms haast extatische bewogenheid sug gereert, terwijl het eindresultaat in artis tiek opzicht te zeer aan de saaie kant is om van vervoering te kunnen spreken. Daar voor lijkt het gedisciplineerde ensemble misschien ook wel teveel bezig met het klankenproducerend „bedrijf" om in het duet moet beginnen, ont wikkelen ert afsluiten met een slotstandje? Zocht hij naar een bepaalde bewe- gingscombinatie van wel vingen en wendingen of probeerde hij zijn bewe- gingsscala te verrijken met het toepassen van verschil lende niveaus? In ieder ge val, als eindprodukten zijn deze beide nummers fraai maar oninteressant, als be scheiden fasen in de ont wikkeling van een fascine rende choreograaf zijn ze boeiend. CONRAD VAN DE WEETERING Minder geslaagd zijn Russells typerin gen van Bette Midler, de opeens pijnlijk- gekleineerde Katherine Hepburn en Bar bra Streisand. Dan werken zijn odes aan Judy Garland en zijn eigen kwetsbare ik in It ain’t easy veel bevrijdender. Craig Russell is echter een fenomeen, waarvoor zich in geen vijftig jaar een stand-in zal aanmelden. Gerrit Komrij vertaalde Frayns stuk, dat onlangs in Londen de laatste reprise- vo or stellingen beleefde, nadat het daar in 1976 voor het eerst werd opgevoerd. Kom rij zorgde voor rap Nederlands, dat zich het sterkst manifesteert in de „ik wist, jij wist-scène”, kort na de pauze. Dan krijgt de vertaling een soort versneld Pinter- effect, dat door Linda van Dyck en Jeroen Krabbé in het vereiste hoge tempo leuk wordt uitgespeeld. Maar Wolken is verder niet zo’n bijster interessant stuk. Het doet allemaal erg gekunsteld aan en daardoor bereikt de beoogde humor niet het gewenste effect. Veel meer valt er eigenlijk niet over Wolken te vertellen. Er wordt wel heel wat in afgefilosofeerd, maar dat legt zoveel gewicht in de schaal als de wolken van de titel. De Engelse journalist Owen Shorter ziet Cuba aanvankelijk vol cynische voor oordelen, later, in de ban van zijn vrouwe lijke collega Mara Hill, die voor een amu sementsblad schrijft, is Owens mening doorgeslagen naar de positieve kant. En de oorzaak daarvan is dus al even onbe trouwbaar. De Amerikaanse journalist in het gezelschapje, Ed Budge, ziet op Cuba alleen maar glorie en vooruitgang. De mening van Mara Hill hangt tegen het onbenullige aan. Hoewel Beethovens Concert voor viool, cello, piano en orkest evenmin tot de sterkste stukken behoort, was er in de uitvoering daarvan wel meer te beleven, ook al was er geen sprake van een artistie ke eenheid. Dat er hier duidelijk drie, niet altijd met elkaar overeenkomende visies van de solisten in het overigens goed slui tende samenspel meespraken, zal aan de zaak eigenlijk geen afbreuk hebben ge daan. Eerder was het ook hier niet zo bijzonder fijnzinnig afgewogen orkestspel te voelen als een weinig inspirerend decor voor de solistische verrichtingen van Em- my Verhey, Harro Ruijsenaars en Frédé- ric Meinders. AMSTERDAM (ANP). In de Kleine Komedie aan de Amstel in Amsterdam heeft Toon Hermans donderdagmiddag de portretten (foto respectievelijk pente kening) onthuld van Tilly Perin-Bouw meester en haar overleden echtgenoot P. N. W. Perin. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het optreden van de Groningse hard-rock formatie White Ho ney in het' jongerencentrum DAC aan de Ripperdastraat 13a in Haarlem heeft vrij dag 2 november plaats en niet vanavond zoals eerder aangekondigd. chauffeur denkt in opgeruimdheid overal het zijne van. Een fraai gestileerd en zon nig belicht decor kwam van John Otto. KO VAN LEEUWEN Wolken speelt vanavond weer in de Haarlemse Stadsschouwburg. een '<unt de F Hoogstraat 194 Verkoop Boot Ie etage (roltrap) Nieuwendijk 133-143 Verkoop Bont 1e etage (roltrap) ik- Lange bontjas van prima kwaliteit Lapin. Trek aan’ U vraagt het en Berdy heeft het: Wolf, Toscaans, Vos, Lapin. Bont’ Ik denk dat het vooral aan het stuk zelf ligt. Zeker niet aan Nicolas Rentons regie, die de vijf spelers in aantrekkelijk tempo door het stuk laat gaan. Ook niet aan de spelers zelf, want in hun spel zijn geen zwakke plekken te ontdekken. Linda van Dyck toont een opmerkelijk blijspelge- voel en een inzet die een betere zaak waard is. Jeroen Krabbé weet wel weg met haar Engelse collega en Rudy Falken- hagen blijft onvermoeibaar als de Ameri kaanse journalist die zich voortdurend in blijdschap verbaast. Pim Vosmaer heeft zelfs enkele heel mooie ernstige momen ten en Donald Jones als de gekleurde Toch dwingt Peggy Lee in werkelijk heid met dergelijke zoetelijkheden een zeker respect af en is haar impact geheel gebaseerd op dit soort maniërismen. Rus sell ridiculariseert haar feitelijk uit niet te verholen aanbidding. En dat is is vrijwel elke nieuwe imitatie het geval. De show business is verrot, vunzig misschien, maar tegelijk eenmalig en wonderschoon. Op een of andere manier loopt Craig Russell dat risico niet. Zijn tot in de per fectie gesublimeerde act, waarbij hij een twintigtal diva’s uit film- en showwereld reanimeert op het podium, steekt boven het niveau van poppenkast uit. Russell is geen verklede man, die eventjes een vrouw „doet”, zoals bij populaire traves- tie-acts nogal eens het geval is. En zijn optreden ontleent ook niet zijn kracht aan de detail tekening die hij aan zijn creaties geeft, hoezeer je ook zou zweren dat Peg gy Lee of Judy Garland zelf op de planken staat. Nee, Russell gunt zelfs daarin zijn publiek geen zekerheid. Travestie bergt in alle mogelijke opzich ten risico’s in zich, eigenlijk juist die risi co’s die de camp eigen zijn. Hoe zeker wordt de verschijning getroffen, in welke mate wordt de stemkarakteristiek van de De media zijn er bij en dus is Graig Russell opeens een ster in Nederland. Een dergelijk proces schijnt iedere showbusi- nessartiest en entertainer te moeten doormaken en werkt vaak verloederend. Als iemand als Bette Midler die vorig jaar opeens gefeteerd werd breed uit gemeten verschijnt op een showpagina, dan wordt veel van haar liberale venijn ingekapseld door de repressieve toleran tie van „kijk-nou-eens” J kritiseert uit pure aanbidding Gerald Tibbs en Alida Chase in Nuages, choreografie van Jiri Kylian. (poto jgrge Fatauros) DEN HAAG (ANP). Het Prins Bern- hardfonds heeft de David Röellprijs van 15.000 gulden toegekend aan de Neder landse architect en theoreticus John Ha braken uit Amerika. Hij krijgt de onder scheiding voor zijn uitzonderlijke bijdra ge aan de Nederlandse cultuur op het gebied van architectuur. Habraken heeft zich ingespannen om tekortkomingen in de woningbouw op te heffen voornamelijk door de bewoners weer een rol te laten spelen in het proces dat tot beslissingen over woningbouw leidt. Hij ontvangt de prijs 26 november in het Rijksmuseum te Amsterdam. John Habraken is 50 jaar en studeerde bouwkunde in Delft. Hij werkte op een architectenbureau, publiceerde in ’61 De Dragers en de mensen, het einde van de massa-woningbouw, is de geestelijke va der en was de eerste directeur van de in ’65 opgerichte stichting Architecten-Re- search in Eindhoven, werd in '67 hoogle raar bouwkunde aan de Technische Hoge school in Eindhoven en is thans hoofd van de afdeling architectuur aan het Instituut voor Technologie van de staat Massachu setts in de Verenigde Staten van Amerika. Zijn theorieën en ideeën leidden er toe dat architectenbureaus een bureau voor onderzoek oprichtten. Daar worden de inzichten verder uitgewerkt, ook tot pro jecten. Het meest vergaand zijn de ideeën van John Habraken toegepast in de woon wijk „Molenvliet” in Papendrecht, een on derdeel van experimentele woningbouw. Daarbij zijn 122 woningen van verschil lende aard en grootte gebouwd. In de jury voor toekenning van de on derscheiding zaten: S. H. Levie, R. H. Fuchs, J. Dibbets, W. G. Quist en J. Rie- zenkamp. HAARLEM. Het Staatsorchester Rheinland-Pfalz is een en al degelijkheid, zo was tijdens de Nederlandse toemee van dit orkest, nu ook in Haarlem vast te stellen. Niet alleen datgene wat ten on rechte het klapstuk van de avond moest voorstellen, namelijk de Tweede symfo nie van Sibelius, maar ook het Tripelcon- cert van Beethoven (met drie Nederlan ders als solisten) ontlokte daardoor ent housiaste reacties. Craig Russell als Judy Garland (links) en Bette Midler. liefd soort humor ontbloten. Wat te den ken van een losse opmerking dat hij de koninklijke suite in het Amstel Hotel heeft gekregen omdat de staf dacht dat hij de dochter was van Prins Hendrik? In een dergelijke gekruide taal com mentarieert hij ook Carol Channing, („Medley of my greatest hit”), maakt hij La Dietrich nog belachelijker („my left leg is insured by Lloyds”) en maakt hij de protse zinnelijkheid van Mae West ver baal tot een nog grotere giller. Niet ieder een zet Craig zo scherp en schijnbaar onbarmhartig neer. Als hij als Peggy Lee Billie Holiday imiteert stijgt hij vocaal tol grote hoogte in The Lady sings the Blues en God bless the Child. Een duet tussen Ella Fitzgerald en Louis Armstrong wordl gekenschetst door een ongelooflijke preci sie en timing, terwijl Janis Joplin en Tul- lulah Bankhead (als Bette Davis) ook le vensecht overkomen. De bemiddeling van het Nederlands Im- pressariaat leidde er toe dat deze begaaf de musici op deze manier nog eens een extra kans kregen om met orkest op te -. treden. Een loffelijk initiatief dat hier uiteindelijk maar mager beloond werd- doordat het geestelijk klimaatsverschil' tussen deze drie Nederlanders en de Pfal zische Philharmonic te groot was, om een min of meer genivelleerd musiceren te kunnen voorkómen. JOHAN VAN KEMPEN Voorstelling: Wolken (Clouds) van Michael Frayn. Regie Nicholas Ren ton. Decor John Otto. Vrije produktie van Joop van den Ende. Vertaling Ger rit Komrij. Spelers: Linda van Dyck, Rudy Falkenhage, Donald Jones, Je roen Krabbe en Pim Vosmaer. Premiè re 25 oktober, Stadsschouwburg Haarlem. SCHEVENINGEN. Via twee fraaie stukken sierkunst liet het Neder lands Dans Theater ons donderdagavond in het Circus Theater kennis ma ken met werk dat Jiri Ky lian maakte voordat hij ar tistiek leider van de groep werd. Het zijn twee duet ten, die in veel opzichten op elkaar lijken: Return to a strange land op muziek van Leos Janacek (In de nevel voor pianosolo) en „Nuages” op de eerste van drie nocturnes van Claude Debussy. Kylian maakte ze alletwee voor het Stutt gart Ballet, het eerste in 1973, het tweede in 1975. In beide gevallen draagt en draait de danser zijn danseres op allerlei manie ren om zich heen in een aaneenschakeling van wendingen die fraai en oogstrelend zijn, maar zich nooit ontwikkelen tot de rijk gevarieerde structu ren, die Kylian in zijn late re werk tevoorschijn tovert. „Return to a strange land” wordt prachtig, be heerst gedanst door Arlet- te van Boven en Chris Jen sen, maar „Nuages”, uitge voerd door Alida Chase en Gerald Tibbs blijkt toch nog iets meer te kunnen boeien, vermoedelijk door de kracht van de muziek. Het is goed, dat na deze duetten nog Stoolgame” werd uitgevoerd, want hierin (en dit stuk is toch ook al van 1974) blijkt tot welke grote dramatische spanningen en zich breed ontwikkelende bewegings- zinnen Kylian wel in staat is. In verband met de toe- HAARLEM. Een suggestie van maatschappelijk engagement op smalle - basis ligt er verweven in Michael Frayns blijspel Wolken (Clouds), dat gaat over een reis van drie journalisten, een regeringsambtenaar en een chauffeur, over het socialistisch hervormde Cuba. Frayn gebruikt het genationaliseerde Cuba alleen als actuele plaats van handeling voor een toneelstuk waarin het om grappen gaat. De Cuba-keuze betekent dat die grappen nu eens anders lijken dan in de meeste gevallen. De vrolijkheden gaan nu gelijkelijk opgedeeld over het voor en tegen van de samenleving zoals die op Cuba ontworpen is. En bepalend voor de in de tekst geuite meningen is de stemming Concert door de Pfalzische Philhar monic. Dirigent: Woldemar Nelsson. Solisten: Emmy Verhey, viool, Harro Ruijsenaars, cello, Frederic Meinders, piano. Programma: Beethoven, Sibe lius. Concertgebouw Haarlem. 25 okto ber 1979. Voorstelling: One-man-show van Craig Russell in Theater Carré. Ne derlandse première. Vanavond en morgenavond nog in Carré, zondag avond in Theater Luxor, Rotterdam. Nog enkele plaatsen beschikbaar. Mu zikale leiding: Paul Hoffert. Begelei ding: „The Amsterdam Orchestra”. Kleding en hairdressing: Gregory Andrews. Amsterdam, 25 okotber 1979. Li AMSTERDAM (ANP). Het Kunst huis uit Amsterdam houdt de vijfde beurs voor hedendaagse beeldende kun sten van 29 december tot 14 januari in de Amerikaanse stad Boston. Tweeduizend werken van driehonderd Nederlandse kunstenaars worden er geëxposeerd. Kunsthuis zoekt nieuwe afzetmarkten voor Nederlandse beeldende kunstenaars en doet dit door kunstbeurzen te organise ren. De eerste vier werden in ons land gehouden. Daaraan namen meer dan twaalfhonderd kunstenaars deel die 15.000 werken toonden. Er werden 42.638 bezoekers geteld en er werd voor 1.083.400 gulden verkocht, aldus Kunsthuis. Daar naast werden onder meer opdrachten ver strekt en werden deelnemers uitgenodigd voor nationale en internationale exposi ties. De stap naar de Verenigde Staten ziet Kunsthuis als een logisch gevolg op zijn activiteiten. Het kondigt aan dat er plan nen zijn voor een dergelijke beurs in New York. Ook staat onder andere Tokio op het programma. De zesde beurs van Kunsthuis wordt van 4 tot 28 april in de Oude Kerk in Amsterdam gehouden. Daaraan kunnen 700 kunstenaars deelne men. Zulke kunstenaars huren expositie- en verkoopruimte en kopen pagina’s in de catalogus. De, klant betaalt voor de beurs van Kunsthuis een entreeprijs èn koopt recht streeks van de kunstenaar. Voor de be roepskunstenaars bestaat er geen selectie. Het publiek is volwassen genoeg om zelf een oordeel te kunnen vellen, aldus Kunst huis. gebied achter de klank te kunnen raken. Daarbij komt dat er in Sibelius’ symfonie ook al heel weinig onder de vaak van koperklanken tetterende oppervlakte beweegt. De 41-jarige Nelsson (destijds winnaar van het Moskous dirigentenconcours en een tijdlang assistent van Kyrill Kondras- jin) die twee jaar geleden zijn Russische vaderland verruilde voor West-Duitsland, heeft de zaak technisch in elk geval wel goed in de hand en brengt ook dynamisch reliëf aan. Maar werkelijke subtiliteit was desondanks tamelijk ver te zoeken. En de uiterlijke geladenheid die de toch al van vals pathos vervulde finale van Sibelius „Tweede” meekreeg, wekte met episo des van dynamische wanverhoudingen door middel van overmatig schallend, dik en vettig koper bepaald niet altijd even overtuigende indrukken. GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 312934 - Speciaalzaak sinds 1883 Nederlands Dans Theater met de Nederlandse premières van twee pas de deux van Jiri Kylian: Return to a strange land op muziek van Leos Jana cek, gedanst door Arlette van Boven en Chris Jen sen, en Nuages op muziek van Claude Debussy, gedanst door Alida Chase en Gerald Tibbs. Verder op het programma: Translucent Tones en Greetings van Nils Christe en Stoolgame van Jiri Kylian. Scheveningen, Circustheater, 25 oktober 1979. lichtingen in het program ma moet me nog van het hart, dat er hierin veel meer informatie over de door de choreografen ge bruikte muziek is te vinden dan over de balletten en de choreografie. De toelich ting, dat Debussy zijn „Nu ages” ooit nog met het Concertgebouworkest in Den Haag heeft gediri geerd lijkt me nauwelijks relevant in verband met deze pas de deux, ik had liever iets meer gehoord over de bedoelingen van de choreograaf. Gebruikte hij dit werkje als vingeroefe ning om te zien hoe je een

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21