Officier: anders PvdA vraagt interpellatie aan I oordelen over R Ziekenfondsraad voor verhoging van premie 11 G Ir Harde acties vrouwen slaags met politie het \x/€€r] in zakken V Om koopkracht op peil te houden Eroscentrum op losse schroeven en dan dit noq Wachttijden rijexamen worden bekort verkrachtingen „Regeringssteun aangekondigd bij BATCO Demonstrerende van koppelbazen” I ij Se di bi I i r 1 I ii 1979 OKTOBER 2 V i Hf (Van onze redactie binnenland) Bom Waarborgen Geschikt Minder Met klem VRIJDAG 26 (V. I ga; lar hei vai mi Bu da] sin kei nis dei lijl So’ in i Reacties BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De meerderheid van de Ziekenfondsraad vindt dat de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering volgend jaar op 8,2 procent van het premieplichtig inkomen moet worden gesteld. De premie is dit jaar 8,1. Deze verhoging met 0,1 procent wordt de staatssecretarissen van Volksge zondheid en Sociale Zaken geadviseerd. DEN HAAG. Het kabinet- Van Agt zal geen definitieve beslissing meer nemen over de vorming van nieuwe provin cies. Dat is de overtuiging van de Tweede-Kamercommissie van Binnenlandse Zaken. De ze commissie werd gisteren meegedeeld dat er binnen en kele weken een vraagpunten nota over deze kwestie zal ko men omdat het kabinet het niet eens is. Belbus Samenwerking Protest 1 I Congres ,2 s £2 z f A f W/ SHL,v Vraagpuntennota op komst 1 over nieuwe provincies r een Vervoersbond FNV stelt van 1,5 procent looneis i nno 16 61 w B Bij graafwerkzaamheden voor de ge deeltelijke vernieuwing van een spoor brug over de Beneden Merwede is nabij Sliedracht een bom uit de Tweede Wereld oorlog gevonden. Even na drie uur was de bom onschadelijk gemaakt, zodat het treinverkeer tussen Dordrecht en Culem- borg kon worden hervat. Kamerleden van PvdA, CDA en WD hebben gisteren minister De Ruiter van Justitie gevraagd te waarborgen dat het geld van het Nederlandse Leprafonds als nog de bestemde doeleinden bereikt. Deze week werd na anderhalf jaar onderzoek de directeur van het fonds aangehouden vanwege fraude met de gelden van het fonds. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Stoffelen vindt dat de regering daar vanaf moet gezondheid zodanig geadviseerd. De vak beweging was voor toelating omdat Flevo land als samenleving in opbouw geheel eigen voorzieningen zou moeten krijgen. De meerderheid betwijfelt of de nood zaak voor een dergelijk fonds wel aanwe zig is. Er zijn nu drie ziekenfondsen in de polder werkzaam. Bovendien wordt ge steld dat Flevoland geen afzonderlijke bestuurlijke eenheid lijkt te worden, maar volgens de huidige plannen ingedeeld zal worden bij verschillende provincies. Faber in een reactie: „Ik heb de kamer commissie voorgesteld aan het kabinet schriftelijk te vragen wat nu de samen hang kan zijn van de vraagpuntennota en het wetsontwerp voor een functionele de centralisatie, dat al een tijd bij ons ligt. De zaken staan nu toch wel vreselijk lang op de rails”, zo zei hij. Deze nederlaag werd enerzijds geweten aan het verlangen binnen het kabinet om het aantal groter te maken, daarbij reke ning houdend met de plannen voor 22 politie-regio’s en 26 BB-districten. Aan de andere kant is er ook het Brabantse verzet tegen opdeling van de provincie die, naar men aanneemt, van invloed is geweest op de visie van vooral de KVP-ministers. rond de plannen een nederlaag voor mi nister Wiegel. In het kabinet heeft hij onvoldoende steun kunnen vinden voor de indeling in 17 provincies. Bij de demonstratie staken de vrouwen kartonnen dozen in brand en bespoten de straat met verf uit spuitbussen. Nadat een vrouw daarom was gearresteerd ontston den de ongeregeldheden, waarbij politie te paard werd ingezet. Een aantal vrou wen heeft een klacht ingediend over het politieoptreden. „De aanvullende eis”, aldus voorzitter Jan Schroer, „is nodig om de koopkracht van de modale werknemer (die met een inkomen van rond 32.000 gulden) op peil te houden”. Volgens Schroer dreigt deze achteruit te gaan als gevolg van onder meer verhoging van de aardgasprijs en andere op handen zijnde tariefswijzi gingen. De motie van wantrouwen die bedoeld was voor Schroer en districtsbestuurder Van Eldik, eerder deze week ingediend op ROTTERDAM (ANP). De miljoenen steun van de regering aan de scheeps bouw komt voor een groot deel terecht in de zakken van koppelbazen. Veel subsidie D'66-kamerlid Brinkhorst is het in grote lijnen eens met de PvdA en het CDA. Hij sprak over een „volstrekt misse verto ning". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat verwacht dat de wachttijden voor het rijexamen binnen kort kunnen worden teruggebracht. De bedoeling is dat vanaf 1 november, wan neer nieuwe regels voor het rijexamen van kracht worden, de wachttijden tot acht weken beperkt kunnen blijven. De minister antwoordde dit gisteren op vra gen van de WD en CDA-fracties. Tuijnman deelde ook mee dat per op- roepplaats een aantal vaste examenroutes Eerder deze week heeft de Diensten bond FNV bekendgemaakt met een aan vullende looneis van 3 procent te komen. Die loonsverhoging zou evenwel niet in de portemonnee van de werknemers terecht moeten komen, maar rechtstreeks moeten worden gestort in een pot voor meer werk. Op 12 november zal blijken of de FNV met de nota over het loon- en arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar en daar na volgens de leden op de goede weg is. Dan worden de reacties daarop van de leden geïnventariseerd. Volgens Kok hangt veel af van de wijze waarop de verschillende bonden erin sla gen een herkenbare belangenbehartiging te combineren met het samen-doen op hoofdpunten, zoals kwaliteit van de ar beid, herverderling van arbeid, zeggen schap, collectieve voorzieningen, sociale zekerheid en dergelijke. FNV-voorzitter Wij Kok meent dat on der invloed van de stakingen in de afgelo pen maanden een spanningsveld is ont staan tussen het samen-doen in een breed opererende vakbeweging en de individue le bedrijfssituatie waarin de leden verke ren. Hij zei dit gisteren tijdens een toe spraak op de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Deventer is de meest geschikte vesti gingsplaats voor de toekomstige open uni- versiteit. Tot die conclusie komt W. T. van Rij, student aan de afdeling bouwkunde aan de Technische Hogeschool Delft in zijn afstudeerscriptie. In de scriptie heeft hij, zich baserend op de vestigingsvoor waarden van de voorbereidingscommis sie open universiteit, de mogelijke veer tien locaties in Nederland aan een onder zoek onderworpen. B. en W. van Amsterdam hebben beslo ten een deel van de 230 straatwerkzaam- heden die voor volgend jaar op het pro gramma staan, niet te laten doorgaan. Dit gebeurt niet om bezuinigingsredenen, maar om de binnenstad zo goed mogelijk bereikbaar te houden. Op 45 plaatsen zal de weg in ieder geval niet worden openge broken. Het college zal voorts bekijken of in het kader van de coördinatie van de werkzaamheden de uitvoeringsduur van de werken kan worden bekort. De Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland heeft de Kamercommissie met klem gevraagd er bij staatssecretaris Haars op aan te dringen de asielaanvrage voor de ondergedoken christen-Truken nog eens te overwegen. De vereniging heeft de Kamercommissie nieuwe gege vens over 41 asielaanvragen verstrekt. il 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Wijzend op de situatie in Twente, waar al enige tijd een gewestraad functioneert, zei Brinkhorst dat men daar inmiddels zover is dat er van terugdraaien geen sprake meer kan zijn. Komt er in het komende jaar geen beslissing van het ka binet, dan zullen we zelfs een initiatief moeten nemen om de Twentse verlangens te honoreren Li om min bek lerl At dat Noo: han< Tl stigt Kho dat vert ders lanc wim Ei wor het orgc het lijst mar na i wee voei scht waz zen heb olie Ir tien tuss gist zelf S, mili het een link O O o o o o o ono o ozo no n zo ozo nno nnw n verand. nnw ozo wnw ono zzo o zw nw w wmdst. nno windst. o ono n wnw ozo nnw worden vastgesteld. Zowel de instructeur als de kanditaat kan tevoren van die rou tes kennis nemen. Over het laten meerij den bij het examen van de instructeurs is nog overleg gaande, zo zei hij verder. W hin£ topi aan ond en Pra Di den se t de i den grai In Haa gen pro< ten Den daa; M lanc een ren. gen de 13 15 4 10 2 11 10 6 5 5 2 15 6 1 0 1 0 10 o 11 o o o 0 o 9 2 3 3 2 0 4 4 4 0 8 3 9 8 11 2 8 8 0 9 1 0 6 3 13 7 10 Ruim 540 Twentenaren hebben gerea geerd op de advertentie waarin het gewest Twente de krantenlezers vroeg of zij ver-l ontrust zijn over het plan voor de bouw van een depot voor radioactieve brandsto j felementen in de Westduitse plaats Ahaus.l Vrijwel iedereen deelt de ongerustheid' van de Twentse bestuurders. ROTTERDAM (ANP). 8 de toekomst voor een Eroscentrum in Rotterdam ziet er sinds gisteren minder rooskleurig uit. Ambtenaren van de Rotterdamse dienst stadsontwikkeling hebben een tussentijds rapport gepubliceerd waaruit blijkt dat de toekomstige woningbouw bij de wijk Feijenoord-Noordereiland door het vesti gen van een Eroscentrum daar nog maar heel moeilijk te realiseren is. Voor de Rotterdamse gemeenteraad was voortgezette woningbouw een voor waarde waaronder akkoord gegaan werd met de vestiging van het centrum. Een woordvoerder van de Bewonersor ganisatie Feijenoord (BOF) toonde zich niet verbaasd over de opmerkingen in het tussentijds verslag. „We hadden het voor speld. Het is pijnlijk voor burgemeester en wethouders”, aldus het commentaar van de BOF. De dienst hoopt over ongeveer twee maanden met harde gegevens te komen. B. en W. hebben meegedeeld daarop te wachten alvorens besluiten te nemen. een ledenvergadering in Rotterdam, is niet aan de orde gekomen. Wel kwam een andere motie uit Rotter dam ter sprake. De voormalige stakings leider in de haven Flip Schults keerde zich in de motie tegen het CAO-plan van de FNV voor volgend jaar. Het voorgestelde arbeidsvoorwaardenplan biedt geen en kele garantie voor handhaving van de koopkracht, zo stelde hij. De motie werd verworpen, ondanks een toespraak van een van de havenarbeiders over de stemming onder de havenwer kers. „Onze mensen zijn wanhopig”, zo zei hij onder meer. ROTTERDAM (ANP. Verkrachtin gen moeten veel meer vanuit de positie van de vrouw worden bezien. De recht banken gaan bij het beoordelen van ver krachtingszaken nog veel te veel uit van een mannelijke visie en vragen zich dan af hoe het mogelijk is dat een vrouw in een bepaalde positie verzeild is geraakt en of ze zich wel genoeg tegen de verkrachting heeft verzet Dit zei officier van justitie mevrouw Korvinius gisteren voor de Rotterdamse rechtbank bij de behandeling van de zaak tegen drie Rotterdammers die worden verdacht van verkrachting van een 19- jarig meisje. Zij eiste twaalf maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. „Wij zijn er achter gekomen dat een verkrachting zich vaak heel anders af speelt dan men denkt. Het stereotiepe beeld van een vrouw die op een verlaten plaats door een bruut wordt belaagd en verkracht, klopt niet. Een verkrachting werd vroeger alleen bewezen geacht als een vrouw zich had verzet. Uit een onder zoek is naar voren gekomen dat slechts de helft van de vrouwen zich nadrukkelijk verzet”, aldus de officier. Zij wees erop dat veel vrouwen uit angst verwondingen op te lopen meewerken. De raadslieden van de verdachten stel den dat hun cliënten op geen enkele wijze was gebleken dat het meisje niet wilde. Zij vroegen een straf gelijk aan het voorar rest. Uitspraak volgt op 8 november. In de discussie over deze kwestie bleek gisteren dat er drie standpunten zijn. Dat van de meerderheid (8,2 procent) was, zoals bij stemming bleek, in overeenstem ming met de prognoses voor volgend jaar op het gebied van lonen en prijzen en met een voor de exploitatie van de fondsgel den aan te houden reserve van 3,9 pro cent In dit standpunt was begrepen dat de reserve niet opnieuw lager mag wor den, zoals van jaar tot jaar al is geschied. De tegenstanders van premieverhoging werden overwegend bij de vakbeweging gevonden. Zij wilden afwijken van de voorspellingen voor volgend jaar en de reserve lager stellen: de FNV pleitte voor een risico-dekking van 2 procent, het CNV voor een dekkingsreserve van 3 procent. De stemverhouding was: 24 voor verho ging, 5 tegen. De geringe verhoging is alleen mogelijk, omdat het Rijk ruim een half miljard in de kosten bijdraagt De meerderheid van de Ziekenfonds raad wil geen apart ziekenfonds toelaten voor Flevoland. Zij heeft gisteren het verzoek om toelating voor het in oprich ting zijnde ziekenfonds „De Polders” af gewezen en de staatssecretaris van Volks- I. bew. I. bew. on bew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew geh. bew. regen zw. bew. onbew. weerlicht zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. regenbui 1. bew. geh. bew. h. bew. regenbui h bew. 1. bew. onbew. regen zw. bew. regen h. bew I. bew mist onbew geh. bew. regen 1. bew. met ontvangen met ontvangen niet ontvangen - h. bew. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). Een demonstra tie van ongeveer tweehonderd vrouwen op het Binnenhof in Den Haag tegen het emancipatiebeleid van staatssecretaris Kraaijeveld, is gisteren uitgelopen op schermutselingen met de politie. Tegen zes vrouwen werd proces-verbaal opge maakt. Met ingang van 18 november gaat in Oost-Groningen de eerste belbus in Ne derland rijden. Het betreft een twee jaar durend experiment waarbij passagiers vooraf telefonisch een bus van het open baar vervoer kunnen bestellen. Vanuit Winschoten worden dagelijks twee routes gevolgd, die afhankelijk van de vraag van de kant van de passagiers langer of korter gemaakt kunnen worden. De twee belbus lijnen vervangen drie bestaande bus lijnen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Vervoersbonden FNV zijn van plan bij de komende CAO-onderhandelingen bovenop de prijscompensatie een aanvullende looneis te stellen van minstens 1,5 procent. De federatieraad van de Vervoersbonden besloot hiertoe gis teren in Utrecht. AMSTERDAM (ANP). Bij de met sluiting bedreigde sigarettenfabriek BAT CO in Amsterdam zullen met ingang van volgende week „keiharde acties” worden gevoerd. Dit heeft Henk Koning van de Industriebond FNV gisteren aangekon digd nadat een laatste onderhoud met de directie van het concern op niets was uitgelopen. De bespreking resulteerde slechts in een officiële verklaring van de directie, waar in zij stelt „nog steeds bereid te zijn tot overleg”. Vakbonden en ondernemings raad (OR) nemen dat aanbod echter niet serieus. Zij zijn ervan overtuigd dat de directie slechts bereidwilligheid veinst omdat zij op dit moment geen arbeidson rust kan gebruiken. De produktie moet, aldus de FNV, op volle toeren draaien omdat er op grote schaal gehamsterd wordt met het oog op de komende verhoging van de sigaret- tenprjzen. Volgens de FNV zou deze situa tie het concern dit jaar een sloridge zes miljoen extra winst opleveren. Zoals bekend wil de BATCO-directie de Amsterdamse produktie overhevelen naar haar vestiging in Brussel, hetgeen betekent dat de driehonderd personeelsle den in de hoofdstad op straat komen te staan. Vakbonden en OR hebben zich tegen dit voornemen steeds fel verzet, omdat de Amsterdamse fabriek meer dan rendabel is. Zij stellen dat de vestiging in Brussel betaald is met de winst uit Am sterdam. zien en wil minister Wiegel van Binnen landse Zaken daarover volgende week donderdag interpelleren. In vragen wijst Stoffelen erop dat vanaf de regeringsverklaring van het kabinet keer op keer, onder meer bij alle behande lingen van de begroting van Binnenlandse Zaken, nagenoeg alle fracties erop heb ben aangedrongen dat het kabinet ten spoedigste knopen doorhakt over de pro vinciale herindeling. Beseft het kabinet, zo informeert hij verder, dat zeker na een brief van de minister van Binnenlandse Zaken van mei vorig jaar, waarin een 17-provinciën- plan werd aangekondigd, het indienen van een vraagpuntennota over de provin ciale herindeling de toch al zeer grote verwarring en onzekerheid in het land zo mogelijk nog verder zal vergroten? Zowel de PvdA’er als zijn CDA-collega Fabcr ’aren in de jongste ontwikkelingen Vakbeweging tegen Drie grote ijzergieterijbedrijven, Vulca-I nus, Doesburg en Rademakers, hebben besloten te bezien of zij kunnen samen werken. Dit gebeurt in het kader van een herstructureringsplan dat de Nederland se Herstructureringsmaatschappij heeft ontworpen in verband met de moeilijkhe den die in de gieterij branche zijn ont staan. Er wordt niet gedacht aan perso neelsinkrimping. De CDA-Kamerleden Evenhuis en Scholten hebben minister Van der Klaauw gisteren gevraagd bij de Volksre publiek Kongo te protesteren tegen het feit dat zeshonderd kinderen in het diep ste geheim en zonder toestemming van hun ouders naar Cuba zijn gebracht voor een opleiding tot „pioniers van de revolu tie”. Zij vinden dit in flagrante strijd met de rechten van de mens. Meer dan 2000 burgemeesters, wet houders en raadsleden komen 8 novèm- ber in Den Haag bijeen voor een demon stratief congres over de regeringsvoor stellen voor de bestuurlijke organisatie. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die het congres organiseert zijn nog niet eerder zoveel gemeentebe stuurders bijeen geweest om over rege- ringsplannen te oordelen. De WD stelde dat er „eigenlijk niets bijzonders aan de hand is”. Voor WD- woordvoerder Evenhuis sprak het vanzelf dat bij een zo gevoelige aangelegenheid eerst de mening van de Kamer gevraagd wordt. Hij karakteriseerde het presente ren van een vraagpuntennota als het inne men van een standpunt door het kabinet. 21 i ZATERDAG 27 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.25 uur, onder 17.23 uur Maan op 13.25 uur, onder 22.27 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.16 uur en 19.36 uur Laagwater 02.53 uur en 15.14 uur WEERRAP PORTEN SC 12 13 13 16 13 11 12 11 14 14 11 15 18 14 16 11 14 3 16 8 8 18 11 14 12 12 24 22 9 19 5 15 20 18 6 22 Eén van de demonstrerende vrouwen wordt af gevoerd door de politie. bekuiuc m nel zogenaamde zwarte circuit omdat het „inlenen” hand over hand toe neemt Dit staat in een brief van de be leidscommissie scheepsbouw aan de werf- organisaties Cebosine en Hoogezand. De commissie overweegt om minister Van Aardenne van Economische Zaken te adviseren de steunverlening te koppelen aan de voorwaarde dat wie met koppelba zen werkt geen subsidie krijgt. Met de herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw is dit jaar een bedrag van ongeveer 250 miljoen gulden steun gemoeid. o S E g -r* o -n a Q g 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 34 9 41 0 9 0 0 0 0.2 0 0 0 3 I) 23 Vooruitzichten zondag opgesteld door het KNMI. Opklaringen en overwegend droog. Middagtemperatuur omstreeks 16 gr. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon 2 tot 8. Min. temp, omstreeks 6 gr. Max. temp, omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kans op geheel droog etmaal 80 procent. bfi 05 Q. 63 5 s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2