Tijdens bezoek Van der Klaauw Reacties gereserveerd Vingers erbij aflikken huwelijken in Verdrag tussen Sovjet-Unie en Zuid-Jemen Nog geen besluit over top Sadat-Begin Geestelijkheid Iran wil weer VS schrappen bezoek Praag Doodvonnis voor vier Palestijnen Lid Rode Brigade pleegt zelfmoord demonstraties Zaak-Strippel brengt minister in het nauw Namibië” „Geen gemengde Junta Salvador wil gesprek met bezetters Bi Vitaal? Underground Zwamborn Verloedering Ambiguiteit 3 VRIJDAG 26 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 1979 door Nico Scheepmaker acties Bom de ge- spoor- nabij Wereld was de at het Dulem- inder rking Vulca- nebben samen- ran een erland- I heeft ilijkhe- jn ont- perso- irgen n WD ;er van dat het ids als- :t. Deze lerzoek houden an het waarschuwing aan het adres van de NAVO-landen. chikt klem rk Ne- ie met tretaris nvrage Fruken eniging i gege- rekt igres (Van onze redactie buitenland) BOEDAPEST. De Hon gaarse minister van Buiten landse Zaken, Frigyes Puja, heeft gisteren op de eerste dag van het driedaags bezoek van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken aan Boe dapest gezegd, dat een beslis sing van de NAVO om het kernwapenarsenaal te moder niseren, onmiddellijk zal wor den gevolgd door een soortge lijke stap van de kant van de Sovjet-Unie. Waarnemers zien in deze uitlating een duidelijke eibus gaat in in Ne- ee jaar sagiers t open- Vanuit routes tag van korter belbus- e bus- 'otest ft I I J Hongarije waarschuwt NAVO voor nieuwe wapenwedloop Plannen voor meer inspraak N-Ierland i Egypte en Israel sluiten akkoord over bufferzone f r» i beslo- czaam- et pro- an. Dit ■denen, ogelijk sen zal ipenge- jken of van de ur van gerea- gewest zij ver- bouw andsto- Ahaus. ustheid vesti- sn uni- T. van kunde elft in i heeft ;svoor- immis- veer- onder- twee dagen de ministeries van Arbeid en Economische Zaken in de hoofdstad San Salvador bezet houden. „Wij zullen geen aanval plegen op de ongewapende linkse bezetters, we willen een gesprek met hen", aldus een verklaring van de junta. De bezetters hebben naar schatting 130 men Overigens sneed Van der Klaauw zelf, als eerste, de kwestie van de modernise ring van de westelijke tactische kernwa pens aan, door onder meer te spreken over de „terughoudendheid” die in brede lagen van de Nederlandse bevolking en in het parlement op dit punt bestaat. Hij voegde hieraan met nadruk toe, dat ons land in de NAVO zal blijven en „zal deel nemen aan de beslissingen". Van der Klaauw zei voorts tegen zijn Hongaarse collega, dat de Nederlandse strijdkrachten in het kader van de af- sahrikkingspolitiek van de NAVO ook kerntaken hebben en dat het aanbod van de Russische president Brezjnejv om te sprken over de beperking van de tactische kernwapens, de besluitvorming over deze zaak binnen de NAVO niet zal beïnvloe den. Zoals bekend zal de NAVO waar schijnlijk in december een beslissing ne men over het vraagstuk van de moderni sering van de kernwapens. Van der Klaauw heeft in het gesprek overigens geen nadere opheldering ge vraagd over de inhoud van Brezjnjevs voorstellen. De bewindslieden hebben in Boedapest ook gesproken over het probleem van de Zuidoostaziatische vluchtelingen. Minis ter Pua zei daarover onder meer, dat zich onder de 750.000 vluchtelingen „200.000 hoeren bevinden". Defensie heeft gisteren na besprekingen met de Egyptische president Sadat ver klaard dat er nog geen besluit is gevallen over een eventuele nieuwe topontmoeting tussen Sadat en de Israëlische premier Begin. Eerder hadden Israëlische rege ringskringen verklaard dat Sadat en Be gin elkaar eind november in de Egypti sche stad Aswan zullen ontmoeten. De Belgische regering heeft gisteren de tweede man van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO), Farouk Chaddoe- mi officieel ontvangen. In een verklaring na afloop van de twee uur durende be sprekingen heeft de Belgische minister Simonet van Buitenlandse Zaken gezegd dat de PLO volgens de Belgische regering als spreekbuis van het Palestijnse volk fungeert. Volgens Israëlische kringen is Israel be reid een officiële uitnodiging te sturen naai’ de Palestijnen om deel te nemen aan, de besprekingen over Palestijnse autono mie. Israel, Egypte en de Amerikaanse onderhandelaar Robert Strauss praten in Londen over deze kwestie. Tot nu toe overigens zonder resultaat. De Palestijnen weigeren tot dusver aan de besprekingen deel te nemen. De voor gestelde autonomie wordt door hen als een schijnoplossing gezien. In plaats van erkenning van het Palestijnse zelfbeschik kingsrecht beschouwen de Palestijnen de voorstellen een feitelijke sanctionering van de Israëlische bezetting van de Weste lijke Jordaanoever en de Gaza-strook. Europees commissaris Claude Cheys- son heeft vandaag besprekingen gevoerd met Caddoemi. Nadrukkelijk is echter verklaard dat het niet om een officiële ontmoeting gaat. Binnen de EG staat men op dit moment huiverig tegenover het leggen van officiële contacten met de PLO. Heb ik nu prinS Claus op zijn teen getrapt door in het eerste stukje de woor den „underground” (tussen aanhalingste kens) en renaissance (zonder aanhaling stekens) niet te vervangen door „onder grondse” en wedergeboorte? Me dunkt van niet. Met „underground” wordt be doeld: activiteiten en strevingen geba seerd op een alternatieve opvatting van cultuur en maatschappij, die min of meer illegaal moeten plaatsvinden omdat de gevestigde orde ze (nog) niet tolereert. Zo staat het letterlijk in het Groot Woorden boek der Nederlandse Taal Van Dale. Ondergronds is iets anders. En weliswaar kan „renaissance” in dit geval best met „wedergeboorte” worden vertaald, maar juist omdat het om taal gaat geeft „renais sance” meer kleur aan de bewering. ^r/arlA aie bi. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De zich steeds bloeddor stiger uitende leiding van geestelijken Khomeini verklaarde woensdag te hopen, dat de ex-sjah kanker heeft in Iran wil, verbitterd door de kritiek van tegenstan ders, weer demonstraties door het hele land organiseren om steun voor het be wind van Khomeini te betuigen. Er moeten weer, „solidariteitsmarsen” worden gehouden, zo bleek gisteren uit het blad De Islamitische Republiek, het orgaan van de regerende geestelijkheid in het land, dat voor het gemak alvast een lijst van „goedgekeurde” leuzen voor de marsen publiceerde. Gisteren zijn in Iran na een tijdelijke stop van ongeveer een week voor het eerst weer executies uitge voerd. Het ging om zes mannen met arabi- sche namen in de Zuidiraanse stad Ah- waz. Zij werden veroordeeld wegens rei zen naar het buurland Irak, het in bezit hebben van explosieven, sabotage aan olie-installaties en wapenovervallen. In de buurt van de stad Mahabad, die tien dagen lang het toneel van de strijd tussen Iraanse troepen en Koerden was, is gisteren weer zwaar geschoten. In de stad zelf was het over het algemeen rustig. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Volksrepubliek Zuid- Jemen heeft gisteren een vriendschaps- en samenwerkingsverdrag getekend met de Sovjet-Unie. Het verdrag dat de twee presidenten, Brezjnjev en Ismail, in Mos kou ondertekenden, legt de nauwe relaties vast, die tussen de twee landen zijn ont staan sinds de Britten zich in november 1976 terugtrokken uit hun strategisch be langrijke post Aden, aan de ingang van de Rode Zee. Na de breuk met Egypte en Somalië beschikt Moskou nu over twee arabische bondgenoten, Irak en Zuid-Jemen. waar mee het een vriendschapsverdrag heeft gesloten. Yiet‘ iovem- lemon- 'svoor- lisatie. landse liseert, mtebe- rege- sen gegijzeld, onder wie de ministers van Arbeid en Economische Zaken. Zij eisen onder meer forse loonsverhogingen voor de armen, lagere voedselprijzen en vrijla ting van alle politieke gevangen. De rege ring zegt dat er geen politieke gevangenen zijn (Van onze redactie buitenland) BONN. De minister van Justitie van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts, Otto Theisen (CDU), is gisteren hard aan gepakt door de fracties van SPD en FDP in het deelstaatparlement. Zij hebben zijn aftreden geëist, omdat hij politiek verant woordelijk zou zijn voor de „ongelooflijke nonchalance” waarmee het onder hem ressorterende Openbaar Ministerie is om gegaan met documenten over de van oor logsmisdaden verdachte Arnold Strippel. Deze 68-jarige zou destijds in 1944 me deverantwoordelijk zijn geweest voor het zogenoemde bunkerdrama in het Bra bantse Vught. Daar werden toen twintig vrouwen door de SS vermoord. Al in 1968 had het Westduitse Centraal Bureau voor de Vervolging van Nazimis- daden uit Nederland ontvangen documen ten naar de officier van jusitite doorge stuurd. Hoewel de naam van Strippel daarin wordt genoemd, heeft het Open baar Ministerie en daarna ook nog de procureur-generaal op vragen steeds ont kend, dat er aanwijzingen waren dat Strippel bij het bunkerdrama was betrok ken. De minister zei gisteren dat hij voort durend verkeerd was geïnformeerd en dat hem geen blaam betrof. De SPD overweegt een motie van wan trouwen tegen minister Theisen in te dienen. Het betoog van Puja is duidelijk erop gericht, de publieke opinie in de westerse landen te beïnvloeden, aldus Nederlandse delegatiekringen. De Hongaarse minister waarschuwde in het gesprek met Van der Klaauw voor het gevaar van een nieuwe bewapeningswed loop „als de westerse landen door invoe ring van nieuwe kernwapens de huidige evenwichtig militaire balans tussen Oost en West verstoren”. Volgens de Hongaar se bewindsman is er geen reden voor stationering van nieuwe kernwapens door de NAVO. „Harde feiten voor de westerse stelling dat de Russische SS-20-raketten een bedreiging vormen voor West-Europa zijn nooit geleverd”, aldus Puja tegen Van der Klaauw. De Hongaar suggereerde (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. Over twee weken zal de Britse regering met plannen komen om Noord-Ierland meer zeggenschap te geven in eigen zaken. De Britse minister voor Ierse qaken Humphrey Atkins wil daarna een conferentie beleggen met de vier belangrijkste partijen in de ..provincie”, zoals Noord- Ierland in Londen wordt genoemd. Atkins maakte echter meteen duidelijk dat het niet in de bedoeling lag om de Noordieren zeggenschap te geven in het handhaven van de orde en veiligheid In Holland Hèrald vraagt Bill Levy, de in Amsterdam wonende, voormalige hoofdredacteur en uitgever van de Lon- dense „underground”-krant „Internatio nal Times”, zich af of het zin heeft Neder lands te leren lezen en schrijven. Hij be gint met de ontmoedigende vaststelling dat er in de wereld meer lepralijders zijn dan Nederlanders, namelijk 16 miljoen tegen 14 miljoen. En vraagt zich vervol gens af waarom de Nederlandse taal, als die zo vitaal is als zijn Nederlandse vrien den beweren, dan zo zwaar gesubsidieerd moet worden door de staat? Alleen nood lijdende industrieën die niet in staat zijn zich op eigen kracht te handhaven worden immers door de staat gesteund? Bill Levy doet dan een simpel voorstel: verbied de Nederlandse taal! Maak haar illegaal! Iedereen weet dat alle essentiële dingen juist opbloeien als zij onderdrukt worden. Laten we het eens uitproberen. In tien jaar zal de Nederlandse taal of verdwij nen, of een renaissance ondergaan! In hët tweede Stukje schreef ik „orïder- laatst” in plaats van „onlangs”. Het eerste woord is ongebruikelijk, maar u zult het in elk ordentelijk woordenboek in de bete kenis van „onlangs" terugvinden. Hoe meer bruikbare woorden de schrijver of spreker ter beschikking staan, hoe rijker zijn uitdrukkingsvermogen is. Niet in de eerste plaats omdat hij zijn woorden kan variëren (de ene keer „onlangs”, de ande re maal „onderlaatst”), maar omdat al die woorden met een zelfde betekenis in werkelijkheid net iets anders plegen te betekenen, dank zij een ander timbre, een andere klankkleur, een andere afstam ming of een andere herkomst. Als je een woord uit een vreemde taal overneemt terwijl er een bruikbaar Nederlands woord voor is, verdubbel je dus je uit drukkingsvermogen, en kun je de taal alleen verarmen als je het Nederlandse woord nooit meer gebruikt. Penalty en strafschop. Je kunt je overigens afvragen of een woord dat alleen maar „bruikbaar” is, daaruit de verwachting mag putten dat het ook altijd opgesteld wordt in het taal- elftal. Bruikbaar, bruikbaar, Kees Zwam born is ook bruikbaar, maar met de Hon gaar Balint in de achterhoede was Ajax nu minder kwetsbaar geweest. Prins Claus heeft onderlaatst in een toespraak tot neerlandici geklaagd over de „taalverloedering” hier te lande. „Als de woordenschat van de gemiddelde Ne derlander niet twee- tot drieduizend maar tienduizend woorden bevat, zoals in een recent uitgebracht rapport staat, weet hij deze rijkdom doorgaans aardig te verber gen", zei de prins. Maar zelfs woordenrijk dom biedt geen waarborg tegen de verloe dering van de taal. „Het willekeurig overnemen van woorden en begrippen uit vreemde talen, wanneer er een bruikbaar Nederlands woord voor is, verarmt de taal. De taalverloedering is een gevaarlijk verschijnsel, wanneer nog altijd geldt: de taal is gans het volk”, meende de prins. Toegegeven, de taal is gans het volk (gans?, ja natuurlijk, gans is voor het gehoor toch meer dan heel?), maar de maag is ook gans het volk, en niemand zal toch willen beweren dat er van eetverloe- dering sprake is als we niet alleen meer boerenkool, hutspot, andijvie, gestoofde runderlapjes, appelmoes, bintjes, gries meelpudding en erwtensoep eten, maar ons af ën toe ook vergrijpen aan gevulde paprika, broccoli, bami extra, ijsbergsla, vleestomaten, kiwi’s, mais, tsatskiki, Che vrolet chevaux of plumpudding. Wie ons taalvermogen op een strikt vaderlands dieet wil zetten, en ondertussen ponder blikken of blozen Eisbein, Gugelhupf en Kaiser-Schmarrn aan zijn kinderen voor zet, voert een tweeslachtige politiek die onherroepelijk tot ambiguiteit leidt. Tot maagklachten dus. Het Nederlandse lid van het Europees Parlement, de christen-democraat Pen ders, liet gisteren weten dat het voor offi ciële erkenning van de organisatie van Jasser Arafat nog te vroeg is. Hetzelfde geldt volgens hem voor een bezoek van Arafat aan het Europese Par lement. <Van onze redactie buitenland) CUNEO. Francesco Berardi, een lid van de Italiaanse stadsguerrillagroepe- ring Rode Brigade die in de gevangenis van Cuneo viereneenhalf jaar celstraf .uit zat, heeft zich gisteren in zijn cel opgehan gen. Dit is door de Italiaanse autoriteiten bekendgemaakt. Berardi werd be schouwd als de koerier van de groep die indertijd oud-premier Moro ontvoerde en om het leven bracht. dat zou de bevoegdheid blijven van het Britse parlement. De voorstellen van Atkins, die hij in een toespraak in het Lagerhuis onthulde, wer den door de Noordierse parlementariërs koel ontvangen. Ian Paisley, de militante leider van de Democratie Unionists, zag er alleen heil in wanneer een conferentie belegd zou kunnen worden met gekozen afgevaardigden, die een duidelijk man daat van de kiezers zouden hebben. James Molyneaux, Lagerhuislid voor de Ulster Unionists, was van mening dat At kins’ voorstel niet meer was dan „etalage- versiering". Volgens hem kan de kwestie alleen in het parlement worden behan deld. Gerald Fitt, van de Social Democra tie en Labourpartij, zei dat iedereen in Noord-Ierland de conferentie met de grootste argwaan zou bejegenen en hij voorspelde dat er geen enkele overeen komst bereikt zou worden. Atkins toonde zich echter optimistisch. „Alle Ieren in het Lagerhuis”, zei hij, „hebben zich tijdens de verkiezingen op het standpunt gesteld dat Noord-Ierland meer zeggenschap moet krijgen. Die kans is er nu, maar zij moeten niet verwachten dat het parlement daarvoor speciale orga nisaties in het leven zal roepen”. Atkins gaf toe dat de periode van onderhandelin- gen „vol gevaren” was en zei dat het verboden katholieke Noordierse leger (IRA) geen belangstelling zou hebben voor de gesprekken. „De IRA is alleen geïnteresseerd in terreur en vernieling”, aldus Atkins. (Van onze redactie buitenland) CAIRO, LONDEN, BRUSSEL. Egypte en Israel hebben gisteren in Cairo feen akkoord bereikt over de controle over de voorlopige bufferzo ne die vanaf 27 januari de strijd krachten van beide landen in de Si- naï-woestijn zal scheiden. De zone zal worden ingesteld nadat de Israëli sche troepen tweederde van de Sinaï hebben verlaten. Egypte en Israel hadden in september al een voorlopig akkoord bereikt. De Israëlische minister Weizman van (Van onze redactie buitenland) ANKARA-LOD. Een Turkse militai re rechtbank heeft gisteren vier Palestij nen ter dood veroordeeld vanwege hun aandeel in de bezetting van de Egyptische ambassade in de Turkse hoofdstad Anka ra, in juli van dit jaar. Vier Turken die de actie ondersteunden kregen gevangenisstraffen die varieerden van zes maanden tot 19 jaar. Bij de aanval op de ambassade werden twee Turkse politie agenten gedood. Tij dens de bezetting kwam een personeelslid van de ambassade om het leven toen hij bij een ontsnappingspoging uit het raam viel. Door bemiddeling van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) werd de ac tie na twee dagen beëindigd. De vier ter- doodveroordeelde Palestijnen kunnen te gen het vonnis in beroep gaan. In Israel heeft een militaire rechtbank twee jonge Palestijnen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen. Zij wer den schuldig bevonden aan moord bij een aanslag op een Israëlische bus op 11 maart van het vorig jaar. Bij de petie kwamen 35 Israëliërs en negen Palestij nen om het leven. De twee veroordeelde Palestijnen, 18 en 19 jaar oud, waren de enige overlevende commando’s. Na het vonnis ontstonden emotionele taferelen in de rechtszaal. Veel aanwezigen hadden erop gerekend dat de Palestijnen ter dood zouden worden ver oordeeld. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/DEN HAAG. Was hington heeft gisteren een bezoek van een topfunctionaris van Buitenlandse Zaken aan Praag geschrapt om zijn kritiek te onderstrepen ten aanzien van het proces en de vonnissen tegen zes dissidenten in Praag. De functionaris, plaatsvervangend on derminister Robert Barry van het Europe se bureau van het ministerie, zou volgen de maand een aantal Oosteuropese lan den bezoeken. Praag is nu van zijn pro gramma vervallen. Intussen wil de Tweede Kamer in Den Haag graag nog deze week de bevindin gen kennen van de waarnemer, die de processen in Praag tegen de zes dissiden ten heeft bijgewoond Oppositieleider Den Uyl heeft Kamervoorzitter Dolman daar gisteren om gevraagd. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken had de Kamer toegezegd een waarnemer naar de processen te stu ren. De eerste dag is de waarnemer vol gens Den Uyl geweigerd, verder heeft hij de procesgang kunnen volgen. (Van onze redactie buitenland) WINDHOEK. De Nederduitse Gere formeerde Kerk van Namibië (Zuidwest- Afrika) gaat niet akkoord met de pas afgekondigde wetten die huwelijken van mensen van verschillend ras goedkeuren. De kerk heeft haar predikanten opdracht gegeven deze huwelijken niet kerkelijk in te zegenen. Op de synode van de kerk in Windhoek werd dezer dagen met 63 tegen 8 stemmen een motie aangenomen, waarin deze „ge mengde” huwelijken „zeer ongewenst" worden genoemd. Dominee Van der Spuy een van de wei nige tegenstanders van de motie zei tij dens het debat, dat hij weliswaar is gekant tegen huwelijken van mensen van ver schillend ras, maar dat hij voor dit stand punt geen gronden in de bijbel kan vin den. Hij wees er verder op dat de predi kanten door de staat zijn aangesteld als ambtenaar van de burgerlijke stand om huwelijkeg^te sluiten en dat zij daarom de wet niet kunnen negeren. daarmee dat de SS-20 niet op West-Euro- pa is gericht, maar op China, zo menen waarnemers. Puja's betoog wordt in Nederlandse de legatiekringen gezien als een aanwijzing dat yle Russische campagne om de weste lijke. besluitvorming te beïnvloeden, wordt opgevoerd. üs en n der 'olksre- ;en het it diep- ng van ht voor revolu- ijd met Beiden likken ze zich er de vingers bij af: de één beduusd en een beet/e boos (boven), de ander (onder) voldaan en tevreden. Gouverneur Jerry Brown van Californië (boven), in dit kleine rollenspel het met cocostaart bezwadderde slachtoffer, bedenkt zich voortaan wel drie keer voor hij zich weer laat overhalen tot een toespraak voor studenten. Als tenminste Aron Kay (beneden) er dan weer bij is. Kay, ex-,,yippie'' met de reputatie vermaard taartensmijter. gooide namelijk gisteren goed raak Het enige commentaar van Kay op zijn Laurel en Hardy-achtige daad: .Gouverneur Brown moet eens wat doen voor de gevangenen in Californië. Kay was er overigens op dat moment zelf een en werd rap weggeleid door de politie (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De uit burgers en militairen bestaande nieuwe regering van het Middenamerikaanse El Salvador wil een dialoog met de leden van het uiterst linkse Revolutionaire Volksblok die sinds tnjfel O

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3