w Toezegging minister Van der Stee: Thailand wil VN-controle behr. Congres voorzitter: Zuid-Afrika: V S' CV-pompje ais kerstgeschenk Nachtwaker vermoord Sabotage en staking Franse kerncentrales Spaanse politie maakt einde aan Carrington biedt einde sancties Zimbabwe aan Opnieuw doden in Turkije Damiate Pers niet op hoogte van „kernproef petri interieur ,,In strijd met mensenrechten” vrouwenbetoging Bij akkoord over gouverneur IJmuider Courant BC 4 (V Ai pla pli< ter is raa wa op zaa rig rui voc bet dui het sch als Ik het ke de out sch vai on< CV V wel ves de pai Rei ze 1 pai Gel pai ma var u leve scoc part i op te heffen zodra in dat land een Britse gouverneur is geïnstalleerd. ’t elegante woongebeuren DEN HAAG. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij zal bij het komende Europese visserijoverleg in Dublin ervoor pleiten dat de Nederlandse vissers volgend jaar 2.000 tot 3.000 ton haring in de Noordzee mogen vangen. L7 IX. 1 Pleidooi in Dublin p F Demonstranten maken het feministenteken. (Van onze redactie buitenland) Protest theologen tegen onderzoek Schillebeeckx 147,50 De Nijmeegse theologen erkennen dat de kerk de plicht heeft om het geloof te behoeden en het recht om nieuwe theolo- De onderzoeksprocedure is in strijd met de rechten van de mens, en met het Evan gelie en gaat ook in tegen de aard en de functie van de theologie als wetenschap, aldus de verklaring. MADRID. De Spaanse oproerpolitie heeft gisteravond in Madrid met behulp van rubberkogels en traangasgranaten een eind gemaakt aan een demonstratie van honderden vrouwen, die amnestie eisten voor elf Baskische vrouwen, die vandaag in Bilbao terecht moeten staan wegens abortus onder het bewind van wijlen generaal Franco. Het was de tweede maal in zes dagen tijd dat in de Spaanse hoofdstad met geweld een eind werd gemaakt aan een vrouwenbetoging. De politie reed met Ook in niet katholieke kring is fel ge protesteerd tegen het onderzoek en de daarbij gevolgde geheime procedure. De protestantse theoloog prof. Kuitert van de Vrije Universiteit in Amsterdam typeert de gang van zaken als „een proces uit de Middeleeuwen, een restant uit de tijd van de Inquisitie, eentreurig- overblijfsel uit duistere tijden". De voorzitter van de Raad van Kerken, prof. Berkhof, vindt dat „de door Rome gehanteerde methodes in een dictatuur thuishoren". In Portugal hebben ongeveer 200 vrou wen een dergelijke verklaring uitgege ven. Naar schatting overlijden in Portu gal, waar abortus eveneens strikt verbo den is, jaarlijks ongeveer tweeduizend vrouwen als gevolg van onoordeelkun dig uitgevoerde abortussen. In Lissabon begint maandag een pro ces tegen Conceica Massano en haar man, die openlijk een abortus hebben toegegeven. zij verklaarden vrijwillig een abortus te hebben ondergaan. |l 1 Deze verklaring werd gisteren uitge sproken door voorzitter Lord Kennet van de internationale parlementaire milieu- commissie. Hij sprak op een tweedaags congres in Den Haag dat is georganiseerd door de Werkgroep Noordzee. Vijf Neder landse ministeries hebben een financiële bijdrage geleverd aan het congres dat is bezocht door 134 deelnemers uit acht landen. Voorzitter Arie de Jong van de Werk groep Noordzee wees tijdens het congres op de verschillende ecologische (milieu) (Van onze redactie buitenland) LYMN. Gisternacht is een elektrici- teitsleiding voor de voorziening van de kerninstallatie van Eurodif in het Zuid- franse Pierrelatte, opgeblazen. Er vielen geen slachtoffers. De verantwoordelijk heid voor de sabotagedaad is telefonisch opgeëist door een „groep ecologen die zich verzet tegen kernenergie”. De elektrici teitsmaatschappij zei dat „de aanslag geen enkel gevolg zal hebben op nationaal vlak”. Het was de derde aanslag in drie maanden tijd in het gebied. De Franse vakbond CFDT heeft giste ren opgeroepen tot een onmiddellijke sta king bij de kerncentrale van het Noord- franse Gravelines (Grevelingen) om te protesteren tegen voorbereidingen om die centrale op te starten. Begin deze maand hadden de vakbonden CFDT en CGT zich uitgesproken tegen het opladen van de reactor, omdat bepaalde delen van de buizen in het koelsysteem van de genera toren haarscheurtjes zouden vertonen. Ze eisten extra onderzoek. Bij controle van het elektriciteitsnet aan een reactor in Tricastin is een arbeider omgekomen. Van officiële zijde is meege deeld dat het ongeluk in geen geval te wijten is aan het vrijkomen van radioacti viteit. Aan het tweedaagse congres hebben onder meer vertegenwoordigers uit Enge land, Frankrijk. België, West-Duitsland, Noorwegen, Italië en Nederland deelgeno men. Ook grote ondernemingen als Shell, BP. Dow Chemical, de NAM en Volkert Stevin gaven acte de présence. en economische problemen die de Noord zee bedreigen. Volgens De Jong hangt het voortbestaan van honderdduizenden ba nen af van het „welzijn” van deze zee. Alleen al in de visserij gaat het volgens hem om 110.000 banen. Het proces wordt „een grievende ver dachtmaking” genoemd dat „in uiterst schrille tegenstelling staat tot het intense engagement van collega Schillebeeckx met de kerk en de opdracht van de kerk, de boodschap en de persoon van Jezus Christus voor mensen van deze tijd ver staanbaar te maken”. De pro-abortus-demonstratie gisteravond in Madrid werd door de politie hardhandig uiteenge slagen. Schillebeeckx moet zich begin decem ber verantwoorden in Rome voor de chris tologische opvattingen die hij onder meer in zijn boek „Jezus, het verhaal van een Levende” heeft ontwikkeld. Met name wil de Congregatie onderzoeken of hij wel gelooft in de verrijzenis van Jezus Chris tus en of hij wel duidelijk genoeg aangeeft dat Jezus Christus zowel mens als God was. autobussen in op de vrouwen die in paniek wegrenden. Er werden twaalf arrestatie® verricht DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije Di de t ron< ling eise plat ton officieel ingealeind mei de jongste Britse voorstellen over Zimbabwe. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Ei hou den D< perc de) met kun hebl dan (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Groot-Brittannië is bereid de Britse sancties tegen Zimbabwe ISTANBOEL (AP). Bij gewelddadig heden in Turkije zijn negen mensen om het leven gekomen. Bij politieke geweld daden zijn in Turkije sinds begin vorig jaar zeker tweeduizend mensen gedood. Niet bekend is op wat voor wijze de negen slachtoffers omkwamen. Terwijl in Madrid de politie in actie kwam, publiceerden 800 vrouwen in Baskenland een communiqué, waarin Dit aanbod heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington ge daan aan premier Moezorewa van Zim babwe op de conferentie in Londen, waar al weken wordt onderhandeld over de regeling van de kwestie-Zimbabwe. Premier Moezorewa wil echter dat de Britse sancties tegen zijn land onmiddel lijk worden beëindigd, omdat hij al ak koord is gegaan met een nieuwe grondwet die de 230.000 blanken in het land na een overgangsperiode definitief van hun poli tieke vetorecht beroofd. Gisteren neooen ae Vb volgens caumg- Lord Kennet verklaarde dat hij wil ko men tot de instelling van een Noordzee- forum, samengesteld uit deskundigen en belangenorganisaties op internationaal niveau, onder auspiciën van de Europese Gemeenschap. Dit forum zou volgens Kennet moeten werken aan een geïnte greerde benadering van de Noordzeepro- blemen. De Britse voorzitter wil dat het forum ook controlerende activiteiten ont wikkelt met daarbij de mogelijkheid tot het opleggen van sancties. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Alle hoogleraren en lectoren en de grote meerderheid van de wetenschappelijke medewerkers van de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen, hebben vandaag in een verklaring fel geprotesteerd tegen het onderzoek van de Vaticaanse Congregatie voor de geloofsleer naar de theologische opvattingen van de Nijmeegse hoog leraar prof. Edward Schillebeeckx. mer als volstrekt irreëel van de hand. „Als ik 5.000 ton vraag, wordt ik weggehoond”, aldus Van der Stee gisteren tijdens het debat in de Kamer over de begroting van landbouw en visserij. gische formuleringen te toetsen aan de aanvaarde geloofsbelijdenissen. Maar zij protesteren „met de grootst mogelijke klem tegen iedere onderzoeksprocedure die steunt op geheime verdachtmakingen, die wordt afgehandeld door geheim overleg en die gebruik maakt van geheime verdediging”. De theologen wijzen erop, dat het onderzoek uiteindelijk kan leiden tot een spreekverbod voor Schillebeeckx en censuur vooraf op diens publicaties. Behr 2002. Een inter! eerlijn die meer atdwingt dan bewonderende blikken alleen. De professionele afwerking en de uitzonderlijke kwaliteit zijn een gegeven. Ontwerp en vormgeving zorgen voor de verrassende omlijsting. Als voorbeeld4 deze slaapkamer met talrijke elegante aan- en opbouwmogelijkheden. Smaakvol tot in de details. Een woonwereld die u vanaf nu de uwe kunt noemen. Petri helpt u daarbij. De bewindsman keerde zich tegen het voorstel van PvdA en CDA, de premies de Wet Tri'-ncferingsrokening (WIR) meer te gebruiken om de kleine en mid delgrote bedrijven in de Landbouw te stimuleren. Ook voelt Van der Stee er niet voor, het belastingstelsel zodanig te wijzi gen dat boeren die een hoog inkomen hebben wat meer belasting gaan betalen. „De belastingdruk in de landbouw is in ons land al hoger dan in de rest van de BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend teietoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Op de Noordzee heerst een chaotische situatie. Het gebruik van deze zee wordt geregeld door 62 internationale statuten. Het aantal juridische zones waarin de Noordzee is verdeeld, bedraagt 28. Dit heeft tot gevolg dat nauwelijks bekend is wat de regeringen van de aan de Noordzee gelegen landen voor beleid voeren. f 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 (Van onze redactie buitenland) BANGKOKNEW YORKDEN HAAG. Thailand heeft aangekondigd de Ver enigde Naties te verzoeken een permanen te commissie van waarnemers te sturen om de grens met Cambodja te controle ren. De Thaise minister Tinsulanonda van Defensie heeft gisteren verklaard dat het leger aan de grens volledig paraat is in verband met de gespannen situatie tussen Thailand en Cambodja. Thailand heeft Vietnamese troepen er van beschuldigd Thais grondgebied te hebben geschonden door artillerie be schietingen vanuit Cambodja. In New York wordt verwacht dat VN- secretaris-generaal Waldheim begin vol gende maand een conferentie over het Cambodjaanse vluchtelingenprobleem zal uitschrijven. Een dergelijke bijeen komst zou hetzelfde karakter hebben als de Geneefse VN-conferentie van juli over boot- en andere vluchtelingen uit Indo- China. De deelnemers aan die vergade ring zegden toen bijna driehonderd mil joen gulden toe voor de ongeveer 260.000 vluchtelingen. De nieuwe VN-conferentie zal naar ver luidt alleen aan het humanitaire aspect van de situatie en rond Cambodja aan dacht besteden. De politieke situatie zou bewust buiten de vergadering worden ge houden. Het Medisch Comité Nederland-Viet nam heeft 200.000 gulden beschikbaar ge steld voor geneeskundige hulp aan Cam bodja. Het bedrag wordt besteed aan ge neesmiddelen, medische instrumenten en melkpoeder. Het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken in Nederland heeft ook besloten twee ton voor de Cambod jaanse bevolking beschikbaar te stéllen. De Wereldraad van Kerken heeft zijn le den om een totale bijdrage van vijf mil joen verzocht. De internationale commissie van het Rode Kruis (ICRC) zal 120 artsen en ver pleegsters aantrekken om medische hulp te bieden aan de Cambodjaanse vluchte lingen in Thailand. Verschillende hulporganisaties als het Leger des Heils en Tear Fund hebben besloten grote hoeveelheden voedsel en medicamenten naar het grensgebied tus sen Thailand en Cambodja te sturen. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De ongeveer 800 amb tenaren van de provincie Gelderland kunnen als kerstgeschenk een energie besparende pomp op de centrale ver- warmingsinstallatie krijgen. Deze pomp bespaart bijna honderd gulden per jaar, de prijs waarvoor het ding in de handel is. Het idee van het CV- pompje als kerstgeschenk is afkomstig van de afdeling Milieuhygiëne van de Provinciale Waterstaat. De ambtena ren mogen ook kiezen voor het traditio nele pakket, bestaande uit drank en snoepgoed. EG", aldus van der Stee. Hij zei verder, dat de suggestie van WD en D'66 om in erfpacht gegeven land bouwgronden weer terug te kopen, be spreekbaar is. De aargasverhoging voor de tuinbouw betekent volgens de minister geen ramp voor de glastuinbouw. „De glastuinbouw is een sterke bedrijfstak die deze hobbel wel kan nemen”, zo liet hij de Kamer weten. Wel is de bewindsman bereid, het onderzoek naar energiebesparing te sti muleren. Maar hij voelt niets voor het plan van de PvdA-fractie, hiervoor 50 miljoen gulden vrij te maken uit de op brengst van de aardgasverhoging. De bewindsman zei verder, dat de extra kosten als gevolg van de zogeheten trichi- nekeuring van varkens (ingevoerd nadat West-Duitsland dit had geëist) voorshands niet in rekening wordt gebracht aan het Nederlandse bedrijfsleven. voor haringvangst De eis van de Kamermeerderheid om dit haringquotum op 5.000 ton te stellen wees de bewindsman gisteren in de Ka- (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/PRETORIA. De Ameri kaanse televisie-zender ABC heeft giste ren gemeld, dat de Amerikaanse inlichtin gendienst sterke aanwijzingen heeft dat Zuid-Afrika 22 september een kernproef heeft gehouden. Amerikaanse satellieten zouden de explosie hebben geregistreerd en de VS zouden hun bondgenoten heb ben gewaarschuwd. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Roelof Botha, zei vanmor gen niets af te weten van een atoomproef. „Waarom worden de Russen of Chinezen, of de Amerikanen zelf niet over dit onder werp ondervraagd”, vroeg Botha. „Het betrokken gebied is veel te groot om de verantwoordelijkheid voor zo’n proef au tomatisch aan Zuid-Afrika te kunnen toe schrijven”. Het hoofd van de Zuidafri kaanse raad voor atoomenergie J. de Vil liers, noemde het bericht vanmorgen „volslagen nonsens”. „Een of andere mo gendheid kan een proef hebben genomen, maar het was beslist niet Zuid-Afrika”. De Zuidafrikaanse regering heeft steeds tegengesproken dat zij aan de ver vaardiging van atoomwapens zou werken, hoewel het land over zeer veel uraniu- moxyde beschikt en tien jaar geleden is overgegaan tot de industriële vervaardi ging van verrijkt uranium. „Enorme chaos Zijl weg 36-38-2013 DJ Haarlem-Tel. 023-316399 (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. De 23-jarige nachtwa ker Robert Sopers uit Den Bosch is van nacht vermoord aangetroffen in de schrijfmachinefabriek Remington. De po litie heeft drie verdachten aangehouden. Een van hen heeft een bekentenis afge legd. De nachtwaker is met een ijzeren buis doodgeslagen, toen hij inbrekers op heterdaad betrapte. De moord werd om ongeveer kwart voor een ontdekt. Een collega van het slachtoffer, die bij bedrijven in de buurt surveilleerde, kreeg argwaan, toen hij het slachtoffer opriep per mobilofoon, maar geen antwoord kreeg. Met de portier van het bedrijf ging hij op onderzoek uit. In de montage-afdeling werd de nachtwaker dood aangetroffen. De drie verdachten werden door de gewaarschuwde politie op het terrein van de fabriek aangehouden. Volgens het Britse plan zal Engeland een gouverneur sturen naar Zimbabwe om dat land te besturen tijdens de overgangsperiode van twee maanden, waarna nieuwe verkiezingen moeten volgen. De leiders van het Patriottisch Front, de guerrillabeweging van Zimbabwe, heb ben aangekondigd dat ze vandaag in Lon den nieuwe tegenvoorstellen voor de overgangsperiode zullen indienen. op Noordzee” (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4