Provincie gaat praten met eigenares Geslaagd concert door Katholiek Gemengd Koor WAT KRAAKT’T GEZELLIGST BIJ DE OPEN HAARD? Verlovingsring®" OBE VAN DER KLE' juwelier )l in O. „GAT” IN BESTEMMINGSPLAN MET NOODGREEP GEDICHT 1 Zeggingskracht in Deutsches Requiem i Btees.ra« van der steur herenmode damesmode herenkleding maatkleding kruisstraat 7 haarlem PERFECT-PARTS fjj p door Hans Bongers Tweede kans F Plannen Particulieren Vraagtekens Toekomst I 6 1 Smiths Chips O 1 Smiths S3* leven, jed. 1 op i ilaris, (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De geschiedenis van kasteel „Marquette” is in de laatste vijf jaren uitgebreid met een nieuw hoofdstuk. Naast de vermeldenswaardige historie van het in 1250 gestichte „Huis Heems- kerck” hebben recente verwikkelingen rond aan- en verkopen door particulieren genoeg opschudding veroorzaakt om een vergelijking met het middeleeuwse wapengekletter te doorstaan. Tweemaal bin nen korte tijd moesten provincie en gemeente ontwapend toezien hoe „Marquette” van eigenaar veranderde. Donderdagavond kwam het gemeentebestuur plotseling in actie. In alle haast moest een voorberei- dingsbesluit worden genomen om een gat te dempen in het bestem mingsplan. je •k jf dan 3n at 95, Kilts Wij hebben originele Schotse kilts van Kinloch Anderson (sluiting rechts!) voor 189,50. Ook lange avpnd-kilts. Ze zijn te dragen met jumpers die speciaal zijn aangeverfd in de bijbehorende kleuren (118,-), ende viyella blouses van Lady King en Lady Manhattan (vanaf 109,50). Op 5 november zullen tussen de Beverwijkse maatschap en het provinciaal bestuur besprekin gen plaatsvinden die op 15 no vember op gemeentelijk niveau zullen worden voortgezet. Pas daarna zal waarschijnlijk enig licht komen in de nog onduidelij ke toekomst van het landgoed. Een woordvoerder van de maat schap deelde intussen mede dat zij ten alle tijde openstaan voor onderhandelingen inzake het landgoed rondom het kasteel. Wil men dit waardevolle natuurge bied bewaren voor het nageslacht dan moeten er snel maatregelen getroffen worden. „Het ligt in on ze bedoeling het kasteel een com merciële functie te geven, waar het landgoed buiten staat. Wel is door ons onlangs een stichting in het leven geroepen met als doel stelling het behoud en zo nodig herstel van de landschappelijke, wetenschappelijke en cultuurhis torische waarde van het land goed”. In het bestuur van deze stichting hebben drie leden zit ting die tevens deel uitmaken van de maatschap. wIIIIwIkKmz Smiths chips. De gezelligste krakers van Nederland. ZUIGERVEREN-KLEPPEN- LAGERSCHALEN- PAKKINGEN ETC. VK Toekomst Marquette” onzeker door falend overheidsbeleid (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) 1 GEMMA COEBERGH. tel. 023-3200 89 vallep, jndag- immer isulta- preek- naand leeste en 10, iw aan ■rwijk. Idienst avond uur. jstraat smoei- phius- Pelefo- tot en akker, u, Na- ~re en en als zater- outen- rk, tel. middel 16,38; 1; zalm Deze recente eigendomswisseling door kruiste voor de tweede maal de plannen van het provinciaal bestuur om „Marquet te” in handen te laten komen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. In 1974 faalde de eerste poging toen jonkheer Gevers het kasteel, dat al sedert 1717 familiebezit was, te koop aan bood. Reden voor deze verkoop waren de hoge onderhoudskosten die al verschillen de jaren door de jonkheer bekostigd wer den uit de opbrengsten van grondverkoop aan de gemeente. Zo slonk het bezit in de loop der jaren van 650 tot de huidige omvang van 87 hectare. Thans bestaat het landgoed nog uit een rondom het kasteel gelegen park, een groot aantal percelen weiland, een belangrijk deel van de Mar- quettelaan, het Overbos dat aan de Rijks- straatweg grenst en het zogenoemde Huidtoneel. Nadat de jonkheer het voornemen be kendmaakte kasteel en landgoed te willen verkopen, meldde de gemeente Heems kerk zich als eerste gegadigde aan. Helaas bleek de koopsom, een slordige 2 miljoen gulden, geen haalbare kaart te zijn. Er werden daarna verschillende plannen naar voren gebracht, die een aankoop mogelijk moesten maken. Zo ontstond zelfs, op particulier initiatief, een actie die echter op niets uitliep. Een van de plannen van de gemeente Inmiddels bleek het kasteel een interes sant object te zijn voor kooplustige parti culieren. Drie gegadigden verdrongen zich voor de toegangshekken: de eigenaar van een groot slagersbedrijf, een Bever- wijkse maatschap en een onroerend-goed- maatschappij uit Amsterdam. De onder- handelingen met jonkheer Gevers spit sten zich vooral toe op het financiële vlak. Een van de nieuwe eigenaren heeft maar kortstondig kunnen genieten van de rust rondom „Marquette”. Niet lang na de aankoop overleed hij en kwam een deel van het bezit in handen van de familiele den, die tot verkoop besloten. In de twee de helft van de maand mei van dit jaar De prijs was 2,1 miljoen en bleef gehand haafd, waardoor twee aspirant-kasteelbe- zitters afhaakten. Als winnaar kwam de Amsterdamse onroerend-goedmaat- schappij uit de strijd. De jonkheer bleef, zoals hij bij de verkoop bedongen had, in het kasteel wonen en al met al veranderde er weinig aan de toestand van het land goed. De bossen en de resten van de eeris schitterend aangelegde parken kwijnden weg, terwijl de provincie en de gemeente alleen maar konden toekijken. want aan de voorbereiding van een derge lijk programma moet altijd een berg werk voorafgaan. Een compositie als Ein Deut sches Requiem van Brahms voert een amateurkoor tenslotte tot aan de grenzen van zijn kunnen, maar des te meer voldoe ning wordt er dan uit een goed resultaat geput. Als tegenhanger van de ingetogen en soms lang uitgesponnen muzikale taal van genoemd Requiem was de keus gevallen op Brahms’ Liebesliederwalzer opus 52, een sfeervolle reeks typisch romantische schetsen op gedichten van Gerry Frede rick Damner, teksten die op verschillende De gemeente Heemskerk werd wakker geschud uit haar afwachtende en berus tende houding. Vragen, gesteld door ge meenteraadsleden inzake het falende aan koopbeleid bereikten het Provinciehuis in Haarlem, waar het bekend worden van de eigendomswisseling van Marquette een ernstige tegenslag betekende. De onder- handelingen moesten weer geopend wor den, was de reactie van gedeputeerde W. van Gelder, die daarbij vermeldde dat de provincie voornamelijk geïnteresseerd Ook de gemeente en Gedeputeerde Sta ten werden ingelicht en tevens gevraagd of zij geïnteresseerd waren de onderhan- delingen te openen. Op 5 juli volgde een antwoord van het provinciaal bestuur waarin vermeld werd dat zo snel mogelijk contact met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zou worden opgeno men om de aankoop in overweging te nemen. Het bleef bij dit antwoord, de daarop volgende maanden werd niets meer van de provincie vernomen. Het veel wijd sere en veelom va ttender Deutsches Requiem was onder leiding ge steld van Anton de Beer. Hij slaagde er in dit gehele werk in een consequent doorge voerde, sobere ingekeerdheid te laten klinken, iets waardoor de zeggingskracht van de muziek zelf het woord kon voeren. Een zeer zuivere en artistieke visie, met vloeiend gekozen tempi en over het hele werk die sfeer van weemoedige bespiege ling die zo kenmerkend is voor Brahms. En al was het koor op enkele momenten even de draad kwijt, dan bleef dat geluk kig inderdaad ook bij momenten. Gedisci plineerde samenzang en zuivere samen klank bleven de boventoon voeren. En waar het op ingewikkeldere polyfone koorzang aankomt (de fuga’s) wist men ook voorbeeldig partij te bieden. manieren het thema „liefde” behandelen. Een door een pakkende en steeds gevari eerde reeks walsritmen getoonzet stuk muziek waarin het koor in genuanceerde schakeringen te werk kon gaan. Dirigent Hans Timmer zorgde voor een esthetische benadering met gloedvolle, maar ingehou den klankkleuren in de samenzang. Een en ander op even slagvaardige als muzika le wijze ondersteund door het pianospel van het duo Bouter-Van Luin, dat de juiste sfeer steeds uitstekend wist aan te reiken. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest droeg met een goed gerealiseerde begeleiding aan het welslagen van dit al les uitstekend bij. Met groot inlevingsvermogen zong Wout Oosterkamp de soli in het derde en zesde onderdeel van dit Deutches Requiem, waarbij hij de bronzen klank van zijn stem in alle schakeringen benutte. Zelden (zeer zelden mag ik wel zeggen) heb ik de sopraansolo „Ihr habt nun Traurigkeit” op het niveau horen vertolken waarop Nelly van der Spek dat deed. Vloeiend en soepel, uitermate genuanceerd. Nadat jonkheer Gevers het kasteel eind vorige maand verliet en tijdelijk zijn in trek nam op het landgoed „Waterland” in Velsen, ligt „Marquette” rustig te wachten op een nog onzekere toekomst. De nieuwe eigenares, de Beverwijkse maatschap, treft op het ogenblik de nodige voorzienin gen om het kasteel zonder schade te laten overwinteren. Na de laatste restauratie werkzaamheden in 1965 aan de fundering, de begane grond en de daken is er niets meer aan het kasteel gebeurd. Sedert 1945 is de eerste verdieping van het monumen tale pand, nadat daar in de oorlog een afdeling van de Duitse Luftwaffe gestatio neerd was, nooit meer bewoond geweest en langzamerhand vervallen. Om het ge heel weer in goede staat te brengen en geschikt te maken voor een toekomstige bestemming als hotel-restaurant of con gresoord, heeft de eigenares een Amster damse architect in de arm genomen, die landelijk al enige bekendheid verwierf met restauraties aan historische panden. Inzake de financiering van de restauratie is contact opgenomen met Monumenten zorg. Vernielingen. Bij een inbraak in de LEAO-school Kinheim aan de Hoflander- weg in Beverwijk zijn in de nacht van woensdag op donderdag achttien deuren van lokalen en kamers volledig vernield. Men kwam binnen door een raam com pleet met kozijn uit een muur te wrikken. Negen a tien rekenmachines worden ver mist. De totale schade beloopt volgens een eerste schatting in de duizenden guldens. Aanrijding. Bij een aanrijding tussen twee bromfietsers op de kruising Jan van Kuykweg-Jan Ligthartstraat in Heems kerk raakte een achttienjarige jongen uit Heemskerk gewond. Hij negeerde het ro de licht, waardoor hij in botsing kwam met een 16-jarige bromfietser uit Bever wijk, die over de Jan Ligthartstraat reed. De Heemskerker werd na behandeling in het St. Jozefziekenhuis naar zijn woning vervoerd. Bromfietscontrole. Bij een vrijwillige controle aan de Hofland-LTS in Bever wijk werden donderdag met behulp van de rollertestbank 24 bromfietsen nageke ken. Veertien exemplaren bleken een te hoog vermogen te hebben, twee hadden ondeugelijke remmen, bij vier bromfiet sen was de verlichting niet in orde en bij zeven anderen ontbrak de bel. ■ezins- andag r voor an be- n ont- Slof”, ijk. egwij- >t zon onder >r J. A. leems- 89-208; eljauw 22; ka- schol ol vier >6; ma- on één r 1760,- UK 20 JK 141 verder totaal i deze n zon- 17 tot vijk. 54. 37628. Krij- jmme- i 3 aange bot en en wij- ar; 100 en. deelden de erfgenamen de verkoopplan- nen officieel mede aan het provinciaal bestuur, zoals bij de aankoop in 1977 was overeengekomen. De provincie had hier door het eerste recht tot koop verworven. leek in eerste instantie een oplossing voor het financiële probleem. Op 11 juli 1974 werd in een vergadering van de commis sie bestemmingsplannen en volkshuisves ting het idee geboren een deel van het Overbos te exploiteren. Het plan hield de bouw in van 30 bungalows waardoor uit grondverkoop zo’n 3 miljoen gulden ver kregen kon worden. Met deze opbrengst zou een aankoop van „Marquette” geen probleem meer zijn. De hoofdingenieur- directeur van de Landinrichting Noord- Holland stak echter een spaak in het wiel. Er werd geen toestemming verleend om het natuurwetenschappelijk belangrijke gebied op te offeren aan woningbouw. Wel werd het voornemen geuit het gebied aan de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten toe te spelen. Dit laatste bleef bij een voornemen. Geen van de partijen wist „Marquette” in bezit te krijgen. was in het rondom het kasteel gelegen landgoed, dat door het achterwege blijven van onderhoudswerkzaamheden ernstig in verval was geraakt. „We zullen niets ongemoeid laten om het te kopen”, ver klaarde hij. BEVERWIJK. Al is de wat droge akoestiek van de Vredevorstkerk niet uitgespro ken ideaal voor de zang van een groot koor, begeleid door een volledig bezet orkest, toch kan de traditionele jaarlijkse uitvoering van het Beverwijks Gemengd Koor in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Des te plezieriger voor alle betrokkenen. I Slippartij. Een zestienjarige jongen uit Heemskerk, die donderdagochtend om streeks kwart over acht over het fietspad van de Hoflanderweg in Beverwijk reed, slipte met zijn bromfiets, viel en kwam tegen een betonnen bermpaal terecht. Hij is met onbekend letsel in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk opgenomen. Als oorzaak van het falende aankoopbe leid werd de traagheid waarmee de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten had gereageerd op de verkoopplannen aangewezen, terwijl ook een beschuldi gende vinger naar de gemeente Heems kerk werd uitgestoken. Met name vanuit de gemeenteraad werden bedenkingen geuit over de wijze waarop het college met de provincie onderhandelde. Heemskerk zou te veel een afwachtende houding heb ben aangenomen en nooit met de vuist op tafel hebben geslagen. Inmiddels b»eft het CDA-statenlid en ex-wethouder van Heemskerk H. J, M. Roozen een viertal schriftelijke vragen gesteld aan Gedepu teerde Staten over de mislukte aankoop pogingen van „Marquette”. De zitkamer in Mar quette die bij de verhui zing van Jonkheer Ge vers geheel werd ont daan van schilderijen en andere decoraties. Al leen de gordijnen en de vloerbedekking bleven. Een groot deel van de schilderijen zal binnen kort in Amsterdam ter veiling worden aange boden. Zij vertegen woordigen waarschijnlijk een miljoenenwaarde. Deze schitterende schoorsteenmantel in de balzaal is oorspronkelijk afkomstig uit het kasteel „Assumburg" dat rond 1900 door de familie Ge vers aan het rijk verkocht werd. Ook de vorige week van hun omkisting ontdane marmeren va zen bij de oprijlaan van ..Marquette" sierden vroeger ..Assumburg'. Onlangs werd ontdekt dat het bestem mingsplan „Natuurgebied Landgoed Marquette” in 1975 slechts gedeeltelijk door Gedeputeerde Staten was goedge keurd. Hierdoor vielen drie percelen van het landgoed niet onder het bestem mingsplan, dat behoudens normale on derhoudswerken iedere activiteit in het gebied onmogelijk maakt. Donderdag avond diende het college aan het eind van de raadsvergadering een ontwerp besluit voor een nieuw bestemmingsplan in waar nu ook de drie percelen, het kasteel, koetshuis en boerderij alsmede daaromheen gelegen gronden zijn opge nomen. Hiermede is het gehele landgoed beschermd tegen activiteiten die de land schappelijke, natuurwetenschappelijke of cultuurhistorische waarde van „Mar quette” kunnen aantasten. Dit met het oog op de aankoop van het kasteel door een Beverwijkse maatschap, die het voornemen heeft geuit het geheel een commerciële bestemming te willen geven. Het kasteel zal volgens deze plan nen in de toekomst een functie krijgen als hotel annex restaurant en congresruimte. Het bijzonder goed bewaarde interieur van Marquette" dat in 1741 ontstond na een ingrij pende verbouwing. Inmiddels had zich een koper aange diend, de Beverwijkse maatschap die al een jaar of vijf geleden haar oog op het kasteel had laten vallen. Nu kon de maat schap beschikken over een her-beleg- gingsreserve, waardoor de aankoop fi nancieel geen strobreed in de wég werd gelegd. Op 14 september was de koop rond. Provincie en gemeente visten weer achter het net. Pas toen de verkoop een week later bekend werd gemaakt brand den de reacties los. politienieuws Concert: uitvoering door het Be verwijks Katholiek Gemengd Koor. Dirigenten: Anton de Beer en Hans Timmer. Solisten: Nelly van der Spek-sopraan, Wout Oosterkamp. Begeleiding: het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het piano- duo Ans Bouter-Miep van Luin. Vre devorstkerk, Beverwijk. 25 oktober 1979. NU GEVESTIGD: R. PEEREBOOMWEG 18 WAARDERPOLDER HAARLEM TEL. 321052 - .NABIJ PTT. TOREN OM i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7