Gantwarg nam te veel risico in voorlaatste partij FC Utrecht-trainer Han Berger bemerkt invloed op jonge spelers China wil met 300 atleten naar Moskou sportpuntiqj cr rt:: ?ur her ÏT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 itie Gebaar Weer betalen n: (Van onze sportredactie) UTRECHT. Na de op papier toch niet zo interessante confron taties met Excelsior, NAC en Vi tesse kon Hans Maarschalker- weerd, penningmeester van de FC Utrecht, zich vergenoegd in de handen wrijven. De drie duels, stuk voor stuk begroot op zo’n 5 a 6000 toeschouwers hadden veel meer kijkers (gemiddeld 10.000) getrokken. De oorzaak: Wim van Hanegem. De stervoetballer-in- zijn-nadagen is hard op weg zich zelf terug te betalen in de vorm van extra toeschouwers. <7 i Titel Wiersma terecht tB JEROEN STEREL ir Dolblij meldt Harm Wiersma het resultaat van de negentiende partij aan zijn echtgenote. Vader Wiersma is ook blij. slaat over op het elftal 1 1111111111111»! JAN VAN DER NAT t it IIIIIIIIIIIIIH' I!» opener □UWEN 023- Minister Alberda van sociale zaken heeft ook in tweede instantie een arbeids vergunning geweigerd voor de twee Oos- teuropese voetballers, die Ajax wilde aan trekken. Het gaat, zoals bekend, om de Hongaar Balint en de Joegoslaaf Svilar. Ajax kan binnen dertig dagen in beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. In de tweede ronde van het satelliet- tennistoernooi in Amsterdam zijn de Ne derlanders Marc Albert (winnaar van het eerste toernooi), Martin Koek, Rob Men tink en Eric Wilbrorts uitgeschakeld. Al bert verloor met 6-7, 6-2 en 4-6 van de Amerikaan Bussert. Paul van Min, Huub van Boeckel en Rof Thung kwamen wel een ronde verder. De Belg Pattrick Sercu en de Westduit- ser Didi Thurau hadden gisteravond de leiding in de Zesdaagse van Frankfort. Alle andere koppels hadden een achter stand van één of meer ronden. „Een vijfde of zesde plaats moet haal baar zijn, al zijn er tal van factoren, die dat kunnen verhinderen. De wedstrijd thuis tegen Vitesse en de komende duels tegen Haarlem (zondag uit), AZ en Wil lem II (beide thuis) zijn voorlopig beslis send voor een vijfde of zesde plaats. Vooral AZ is belangrijk. Het is een sleu- telwedstrijd en ik verwacht een vol sta dion, zeker als we een behoorlijk resul taat boeken bij Haarlem”. In groep vier van het voor-olympisch voetbaltoernooi heeft Noorwegen gisteren in Stavanger gelijkgespeeld tegen Fin land. Het werd 1-1 door treffers van Rein voor de Noren en Rauiainen. Verrassend genoeg koos Wiersma in de ze negentiende partij voor een agressieve openingsbehandeling. En die instelling le verde direct resultaat op. Na veertien zet ten lang de theorie te hebben gevolgd, besloot Gantwarg tot een op grootmees- terniveau nooit eerder gespeelde uitstoot. NAGOYA. Als de leden van het Internationaal Olympisch Comité bij de schriftelijke stemming akkoord gaan met de toelating van communis tisch China, wil de Volksrepubliek aan de spelen van Moskou meedoen met een ploeg van driehonderd atleten en officials. Ruud Gullit van Haarlem, René Tol van Volendam en Arend Keuch van AZ’67 zijn opgenomen in de selectie van het UEFA-elftal dat aanstaande woensdag in Waalwijk (terrein RKC) een interland wedstrijd speelt tegen België. Voor dit duel dat om zeven uur begint heeft bonds coach Ger Blok verder de volgende spe lers opgeroepen: Jacques Storm, John Holshuysen, Ben Haverkort, René Kraaij (allen Ajax), Er win Koeman (PSV), Tjalling Teerling, Fred Rutten, Jerry Cooke (allen Twente), Rob Kelderman (De Graafschap), Danny Blind (Sparta), Marco de Vroedt (Den Haag), Jan Maessen (Fortuna Sittard) en Jan Gaasbeek (DOVÓ). Met deze uitstoot verklaarde Gantwarg zich bereid de grootste risico’s te nemen in de hoop Wiersma te verleiden tot onnauw keurig spel. Wiersma bleek echter bewust van alle gevaren en kwam met een goed plan om de dubieuze voorpost van Gant warg te bestrijden. Maar niet alleen Maarschalkerweerd is blij met de rentree van Van Hanegem in het Utrechtse voetbal, waar hij ooit zijn carrière begon. Ook FC Utrecht-trainer Han Berger is in zijn nopjes met De Kromme. Berger ontkent dan ook de pu blicaties, waarin werd gesteld, dat hij eigenlijk Van Hanegem niet wilde heb ben. „Ik heb toen gezegd, dat ik dacht dat Utrecht een man als Van Hanegem niet nodig had. Later heb ik weer met het bestuur gesproken. Het was natuurlijk zo dat de publieke belangstelling tegenviel. Er stonden te veel anonieme jongens in het elftal. Het publiek heeft kennelijk een speler als Van Hanegem nodig. De toeschouwersaantallen van de laatste wedstrijden bewijzen dat. Maar als ik per sé Van Hanegem niet had willen hebben, dan was hij niet gekomen. Zo liggen nu eenmaal de verantwoordelijkheden bij FC Utrecht”. Han Berger heeft inmiddels ondervon den hoe belangrijk een Van Hanegem kan zijn voor een ploeg. Hoewel hij nog duide lijk kampt met een conditietekort na zijn Amerikaanse avontuur, blijkt Van Hane gem een zeer positieve uitwerking te heb ben op de jeugdige ploeg van Utrecht. Berger: „De jongens trekken zich aan hem op. Willem is ook iemand die bereid is te praten met andere spelers. Sommigen nemen van hem gemakkelijker bepaalde zaken aan dat van mij. Hij is mentaal verschrikkelijk sterk en dat slaat over op de ploeg”. Tegen het einde van de huidige competi tie bestaat de kans dat Van Hanegem terugkeert naar de Verenigde Staten om daar bij de Chicago Sting de nodige pecu nia op te halen. Han Berger is niet bang voor een terugval in de slotweken van de competitie. Hij: „Misschien dat er op het mentale vlak wat problemen komen. Spel- technisch denk ik, dat ik voldoende alter natieven achter de hand heb om het ver trek van Van Hanegem op te vangen. Ik beschik over een ploeg van 18 man en Het zettenverloop van de negentiende partij was: Gantwarg wit, Wiersma zwart. 1. 32-28 17-22, 2. 28x17 11x22, 3. 37-32 12-17, 4. 41-37 6-11, 5. 46-41 8-12, 6. 34-29 19-23, 7. 32-28 23x32, 8. 37x28 16-21, 9. 41-37 14-19; 10. 40-34 10- 14, 11. 45-40 5-10, 12. 38-32 11-16, 13 31-26 3-8, 14. 43-38 7-11, 15. 28-23 19x28, 16. 32x23 20-25, 17. 48- 43 13-19, 18. 38-32 19x28, 19. 32x23 9-13, 20. 43-38 13-19, 21. 38-32 19x28, 22. 32x23 4-9, 23. 35-30 9-13, 24. 40-35 15-20, 25. 44-40 10-15, 26. 49-43 21-27, 27. 30-24 13-19, 28. 24x13 8x28, 29. 43-38 2-8, 30. 29-24 20x29, 31. 34x21 16x27, 32. 39-34 18-23, 33. 50-45 23- 28, 34. 35-30 28x39, 35. 34x43 1-7, 36. 40x29 1-7, 37 29-23 8-13, 38. 23-18 12x23, 39. 37-32 7-12, 40 32x21 15-20, 41. 21-16 13-18, 42. 16x7 12x1, 43. 36- 31 20-24, 44 43-39 14-20, 45. 38-33 20-25, 46. 47-41 24- 30, 47. 41-36 1-7, 48. 42-38 7-11, 49. 38-32 11-16, 50. 31-27 22x31, 51. 36x27 17-22. Wit (Gantwarg) geeft het op. Dit verklaarde Song Zhong, de secre taris generaal van het Chinees Olym pisch Comité gisteren in Nagoya. Zhong, die de uitslag van de stemming (25 november in Lausanne) met opti misme tegemoet ziet, kondigde voorts aan dat China ook bij de winterspelen van Lake Placid vertegenwoordigd zal zijn en wel bij het kunstrijden en het schaatsen. Zhong ziet niet veel medail les in het verschiet, maar hij is wel van mening dat de Chinezen zich in enkele takken van sport wel degelijk op Olym pisch niveau zullen manifesteren. Dat geldt dan voor het turnen, het schoon- springen (dames en heren), het boog schieten, gewichtheffen en het geweer- schieten. Van der Schoor is echter niet zo optimistisch, dat hij veronderstelt dat het vanda lisme in treinen en op tribu nes vanaf vandaag heeft op gehouden te bestaan. „We zijn keihard bezig. Het hangt af van de Nederlandse Spoorwegen of we zondag een Feyenoord-express laten rijden naar Arnhem. Ik heb een brief ontvangen, waarin Wiersma dus wereldkampioen. En te recht. Dat kan gerust worden vastgesteld. Verschillende partijen (bijvoorbeeld de tweede) heeft Wiersma werkelijk goede winstkansen gehad. Vreemd genoeg slaagde hij er juist in die duels niet in de Het voetbalelftal van de Verenigde Sta ten, dat afgelopen weekeinde nog met 1-1 gelijkspeelde bij Volendam, heeft gisteren in Boedapest verrassend met 2-0 gewon nen van het nationale elftal van Honga rije. De doelpunten werden gemaakt door Nanchoff en Dibernardo. De Hongaar Poczik miste een strafschop. :e BAB’ lingel 9 n. ir Han Berger: „Als je met supporters praat zijn ze poeslief. Zodra ze met een grote groep zijn gaat het echter toch mis". Van der Schoor: „Ik ben een verwoed fan van het En gels voetbal. In Engeland zijn ze inmiddels afgestapt van een cel- of geldstraf. Waarmee tref je een voetbal supporter het meest? Inder daad, wanneer je hem zijn wedstijd ontneemt. Ik be pleit een soort meldingssys teem gedurende de wed strijd. Ik hoopt dat ik justi tie en politie hiervoor kan interesseren. Nu zijn de el ders gearresteerde suppor ters eerder terug in Rotter dam dan de supporters die zich wél gedroegen. En over de geldboete, die ze veel la ter moeten betalen, halen ze onverschillig de schouders op.” (Van onze dammedewerker) UTRECHT. Harm Wiersma wereld kampioen! Zonder enig medelijden straf te de Fries de riskante winstpogingen van nu weer ex-wereldkampioen Anatoli Gantwarg af. Door zijn overwinning van gisteren forceerde Wiersma een gat van vier punten en deze kloof is met nog één partij te gaan niet meer te overbruggen. Voor Gantwarg resteert de schrale troost de mooiste winstpartij op zijn naam te hebben gebracht. Van der Schoor: „Het gaat dus om een kleine groep her rieschoppers, die zich veelal ophoudt op het inmiddels beruchte vak S. We hebben al eens een gebaar gemaakt naar die groep opstandige lieden. Een twintigtal, onder wie de man die vorig jaar tegen Volendam een bal op het veld gooide, hebben we zelfs geholpen aan een sei zoenkaart van Feyenoord.” „De voetballerij zelf treft eveneens blaam. Een trainer die op voorhand laat welten dat de beuk erin gaat, kent zijn vak niet. Een scheids rechter die de ene partij een strafschop cadeau doet en vervolgens gaat lopen mar chanderen, roept bij sommi gen eveneens agressie op. De voetbalwereld moet ervan doordrongen raken dat de klant koning is. Niet een kampioenschap moet cen traal staan, maar de wijze waarop het produkt aan de man wordt gebracht.” 295/21Ü na 13 ii L. jffet aan rbij int» 01720- wordt gevraagd of ik me ju ridisch aansprakelijk wil stellen. Logisch, dat ik daar niet intrap.” „Ik wil best moreel ver antwoordelijk zijn, maar de mensen van de Spoorwegen moeten begrijpen dat ze iets onmogelijks van me verlan gen. Er hoeft maar één gek te zijn en onze supportersvere niging is financieel geru ïneerd. Momenteel onder zoeken we in hoeverre we een verzekeringsmaatschap pij bereid kunnen vinden om met ons in zee te gaan. Wel gaan we identiteitskaartjes invoeren. Degene die zich misdraagt, wordt dat ding zonder pardon ontnomen.” kroon op zijn werk te zetten, terwijl in de partijen die Wiersma wel tot winst bracht, dit meer te danken was aan fouten van Gantwarg, dan aan eigen inventiviteit. In totaal houdt dat elkaar in evenwicht, zo dat Wiersma vandaag de officiële huldi ging volledig verdiend Gantwarg heeft dan wel zijn wereldtitel verloren, maar hij heeft bewezen een waardig titelverdediger te zijn. Vooral in Nederlandse damkringen leefde de me ning, dat Wiersma de match achter elkaar zou winnen.Maar met zijn fraaie stijl heeft de Rus twee magistrale overwinningen geboekt en daarmee veel bewondering opgewerkt. lijk een brief-op-poten ge schreven naar Huijbregts Enfin, hij was ons vergeten. Een dag later ontvingen we alsnog een invitatie, Waar schijnlijk om de subsidiege ver niet te ontrieven.” Van der Schoor claimt na melijk het recht om mee te mogen praten op grond van het rapport Gezond Betaald Voetbal, dat hij tromfante- lijk openslaat. „Een federatie van supportersverenigingen was destijds al het stok paardje van minister Van Doorn. De studiegroep heeft zich in het rapport Gezonder Betaald Voetbal eveneens openlijk uitgesproken voor een landelijke organisatie van voetbalconsumenten. Er wordt zelfs voorgesteld om die federatie gedurende drie jaar te subsidiëren met in totaal vier ton.” Sinds de treurige toestan den rond NACFeyenoord heeft Van der Schoor al me nigmaal als spreekbuis ge fungeerd om uit te leggen hoe het allemaal zou moeten; landelijk en regionaal. Van der Schoor wisselde sinds dien uitvoerig van gedachten met de directie van het Stadi on Feyenoord, alsmede met het management van de Rot terdamse eredivisieclub en aanvaardde de opdracht om mee te helpen het soms men sonterende gedrag van de supporters gedurende en rond de uitwedstrijden te normaliseren. daarbij zitten geen C-spelers of amateurs, zoals bij sommige andere ploegen het ge val is. De jongens, die nu buiten de ploeg staan, kunnen stuk voor stuk worden in gepast. Hebben ook allemaal ervaring met eredivisievoetbal. Marco Cabo bijvoor beeld is nu nog geblesseerd en verder heb ik nog jongens als Van Staa, Rietveld en Streuer, die vorig seizoen nog in de basis stonden. Als tweede keeper heb ik Jan Stroomberg, voor wie Ajax nog interesse heeft getoond. Die jongen heeft gewoon pech, dat hij achter een Van Breukelen staat”. Door zijn brede basis had Han Berger dan ook geen problemen met het wegval len van Henk van der Vlag, die na zijn onbezonnen actie contra Kees van Kooten door de KNVB voor zes wedstrijden naar de tribune werd verwezen. Met de rode kaart, die Van der Vlag van arbiter Geurds kreeg, was Han Berger het boven dien wel eens. „Op de keper beschouwd was het natuurlijk een terechte rode kaart. Alleen hadden veel andere scheids rechters in dit geval een gele kaart gege ven. Van der Vlag trof toevallig Geurds, die zich strikt aan de regels hield. Het was bovendien een stomme en onnodige overtreding. Maar of er nu voor gele en rode kaarten regels zijn of niet; wat Van der Vlag heeft gedaan was onjuist en als je dat niet aanpakt dan krijgen we een verwording van de spelregels”. Het wegzenden van de Utrecht-verdedi- ger had in het stadion van Go Ahead Eagles onmiddellijk een rel ten gevolge. Baldadige aanhangers van FC Utrecht sloopten een deel van het hekwerk. Het was natuurlijk niet de eerste keer dat de „clan” van FC Utrecht, de vroegere „Bun- nik-zijde” in opspraak kwam. In het verle den al was de (jeugdige) aanhang van „Utreg” berucht en zagen vele clubs met angst en vrezen op tegen de thuiswed strijd tegen de ploeg van Berger. De rood-witte aanhang heeft zichzelf overigens in de vingers gesneden met de ongeregeldheden in Deventer. Bij thuis wedstrijden werd jeugd, getooid met ten minste twee rood-witte attributen, gratis toegang verleend. Sinds de wedstrijd bij Go Ahead is dat voorbij. Afgelopen zon dag al moest er weer gewoon worden betaald. Han Berger: „We hebben dat gedaan als proef. Gewoon om meer publiek te krij gen. Het speelt lekker in een vol stadion en zo’n zee van rood-witte dassen en vlaggen is een heerlijk gezicht. Maar er was uit drukkelijk gesteld, dat het afgelopen zou zijn, zodra er één keer problemen kwa men. Ik vind het erg jammer, maar regel is regel en je kunt in een dergelijk geval de goeden niet van de kwaden scheiden. Het Utrecht-publiek is berucht en daar heb ik Raymond Goethals, voormalig trainer van de Belgische nationale ploeg, gaat naar Bordeaux. Goethals volgt bij de Franse club de Argentijn Luis Carniglia op, die maandag werd ontslagen. De Nederlandse heren-handbalploeg (voornamelijk bestaande uit spelers van De Gazellen) heeft in Toulouse met 16-21 verloren van de Franse B-ploeg. Eerder verloor Nederland van Catalonië en won de ploeg van Oostenrijk ;tenecht iekt kon- DAME 45 jr.) i. Br. m 4096 I r terwijl i zaterda: nden- w w station 1035. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ge schokt heeft ook het officië le supporterswezen kennis genomen van de recente tri- bunerellen tijdens NAC Feyenoord en Go Ahead EaglesFC Utrecht. De voorzitter van de Landelijke Federatie voor Supporters verenigingen, de Rotterdam mer Jan van der Schoor, ont wikkelde mede naar aanlei ding van de jongste golf van agressie een aantal initiatie ven, die erop gericht zijn ex cessen zoals die van 6 okto ber, tegen te gaan. Van der Schoor, die tevens praeses is van de supportersvereni ging van Feyenoord, heft de vinger beschuldigend naar een veelal kleine groep op standige raddraaiers. Maar hij schroomt evenmin om bij het beantwoorden van de schuldvraag in de richting te blikken van het betaalde voetbal zelf. En deze gepensioneerde hoofdverkoper bij een multi national, gaat het de heren in Zeist vertellen ook. Van der Schoor: „Pisnijdig ben ik ge weest, toen ik vernam dat men de Supportersfederatie van KNVB-zijde weer straal negeerde. Via Peter Stephan hoorde ik dat het de bedoe ling is om komende maandag in Zeist met alle betrokkenen te gaan brainstormen over het supportersvandalismë. Maar wij kregen geen uitno diging. Ik heb toen persoon- Borussia Dortmund, de koploper in de Westduitse Bundesliga, heeft gisteravond een verrassende nederlaag geleden bij de butant Bayer Leverkusen. Borussia nam de leiding via Manfred Burgsmüller, maar Leverkusen won via treffers van Hörster en Herzog. het moeilijk mee. Ik geloof dat we te maken hebben met een tijdsbeeld. Je treft het bovendien alleen in de grote steden (Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht) aan. Het is denk ik de mentaliteit van de jeugd in de grote stad. Het is vaak dezelfde groep als die ’s avonds in de stad moeilijkheden schopt. De meesten van die groep aanhangers zijn al eens met de politie in aanraking geweest. Wij hebben ook al vaak iets gedaan. Maar als je met ze praat zijn ze poeslief. Zodra ze met een grote groep zijn, gaat het toch weer mis”. Er wordt wel gesteld dat de gebeurtenis sen op het veld de oorzaak zouden zijn van rellen op de tribune. De mogelijk uit bui- tenspelpositie gescoorde goal van NAC tegen Feyenoord. Het wegsturen van Van der Vlag. Han Berger gelooft daar echter niet in. Berger: „Op zo’n moment slaat de vlam in de pan. Maar ze staan er gewoon op te wachten. Laatst hoorde ik op de radio iets over een buurthuis in Utrecht. Daar zei iemand letterlijk, dat hij met Utrecht mee ging, maar dat voetballen en FC Utrecht hem geen barst interesseerde. Dat geldt niet voor allemaal. De meesten zijn fana tiek en steunen de ploeg. Het is alleen vervelend, dat ze zich vaak misdragen. Vorig jaar waren ze er niet. Toen bleef de Bunnik-zijde leeg. Nou, dat was een akelig gezicht. Soms gaan supporters erg ver. De Utrecht aanhang hing bij Ajax een span doek op met de tekst „Für Juden verbo ten”. Dat doek werd door interventie van Berger verwijderd. „Ik ben naar die tribu ne gegaan ruim voor de wedstrijd en heb tegen de aanvoerder van die groep gezegd, dat zoiets niet kon. De knapen, die dat doek hadden opgehangen, behoorden overigens niet tot de harde kern. Voor mij wordt zoiets ingegeven door anderen. Je gelooft toch niet dat jongens van 13-14 jaar zo’n tekst verzinnen?” Met uitzondering van die ene keer in* Deventer heeft het Utrecht-legioen zich tot nu toe tamelijk netjes gedragen. Dat komt natuurlijk mede doordat het goed gaat met de club. Utrecht bezet de zesde plaats met elf punten uit tien duels en staat daarmee op de plek, die Han Berger zijn équipe tevoren had toegedacht. AZC Alphen heeft gisteren de eerste wedstrijd in de voorronde van het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen verloren met 5-6 van het Westduitse Spandau. De Nederlandse kampioen leed een onnodige nederlaag en moet de resterende twee duels, tegen Wör- thersee (Oost.) en Yuezme (Tur.) winnen om zich te plaatsen voor de halve finales. De Rus zag zich genoodzaakt veel tijd te spenderen voor het vinden van een cor recte verdediging en juist die tijdrovende bezigheid zou later zijn ondergang wor den. Nadat de voorpost van Gantwarg verdwenen was, had Wiersma een goede aanvalsstand verkregen, zodat Gantwarg zich slechts beperken moest tot het afbre ken hiervan. Maar ook Wiersma kampte, door het moeilijke middenspel, met enor me tijdnood, zodat hij tot tweemaal toe een kansrijkere voortzetting miste. En zo brak het moment aan waarop Gantwarg zijn titel definitief verloor. Opnieuw was de notatie niet bijgehouden en precies de eenenvijftigste zet was voor Gantwarg de verliezende. Wiersma, die wel wist dat hij al vijftig zetten gespeeld had, dacht een kwartier na alvorens de winnende zet uit bte voeren. Even later gaf Gantwarg ver slagen op. as waar rel alles iiscreet. orgens- el. 023- Supportersclub maakt zich sterk tegen raddraaiers „Mentaliteit Van Hanegem Vandaag kunnen de spelers vrijuit spe len in de laatste ronde maar in zijn toe spraak verzekerde Wiersma al dat het geen snelle remise zou worden. In dat geval heeft het publiek inderdaad de door Wiersma voorspelde zeven beslis singen gekregen. Stand Gantwarg Wiersma 17-21. W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13