UNICEF: 250 Britse voorstellen verworpen Patriottisch Front wil VN inschakelen Nieuw kabinet Van der Klaauw: in Denemarken door EG-landen AEG-Telefunken zou 13.000 man In januari weer willen ontslaan verkiezingen India Athene knoopt betrekkingen aan met Vaticaan Abortusproces in Bilbao Vooruitgang bij gesprek Israel-Egypte Charta-proces veroordeeld opgeschort li Unaniem besluit Algemene Vergadering Kaoenda kondigt amnestie af Aanklacht tegen exploitant „Harrisburg” Ook na modernisering gesprek met O.-Europa miljoen hulp voor Cambodja dood na ongeval in wapenfabriek” „Honderden Russen Ik k JF 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 27 OKTOBER ZATERDAG neren idend "hans oraat iloten ileum ngres nloop oe vrije aar de p ande- foren- ■boekje aange- ra acht A'orden iren. /l (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/JOHANNES- BURG. De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft secretaris-gene raal Kurt Waldheim opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de berichten dat Zuid-Afrika vorige maand een kernproef heeft genomen. 1/ I K 1 VAN DER KLAAUW vember gehou- naamse Lande- in Ne- nst(2,9 nisaties de posi- in het irbeids- over de iving. irrie zei voorzit- ig voor ilgeme- itn met komen van de Volgens de getuige lagen de ziekenhui zen vol met patiënten, die aan een myste rieuze ziekte leden. Velen van hen zou den zijn overleden. Aan familieleden zou toestemming zijn geweigerd de stoffelij ke overschotten van de overledenen, die met bruine vlekken waren bedekt, te zien. Na het ongeluk zou volgens de getuige de omgeving van de fabriek, die in een buitenwijk van Novosibirsk ligt, zijn gedesinfecteerd. Ook zou het verbo den zijn geweest de stad in of uit te gaan. hierbij de getuigenissen van een reiziger, die op het moment van het ongeluk in Novosibirsk was op au- lid Van meege- ver het Ginjaar lygiëne Ir moet het tel- aar het Hij wil fractie- Kamer esloten ctoraat eze on- wonde- :oestert aan de of. Ki> ultra- Zuid-Afrika heeft gisteren de berichtge ving, afkomstig uit Washington, krachtig tegengesproken. Nadat minister van Bui tenlandse Zaken Roelof Botha in eerste instantie verklaarde „van niets te weten”, had hij later in Johannesburg een onder houd met de Amerikaanse ambassadeur Aan het besluit van de Algemene Verga dering was een oproep voorafgegaan van de voorzitter van de VN-commissie tegen de apartheid, de Nigeriaan Clark, die sprak van „een zwarte dag voor Afrika”. Clark stelde met name de westelijke lan den aan de kaak, „en zeer recent ook Israel”, die naar zijn zeggen Zuid-Afrika materiële, technische en wetenschappelij ke hulp hebben verstrekt waardoor het land nu in staat zou zijn een kernbom te produceren. Het besluit van de Algemene vergade ring was unaniem. De Tanzaniaanse voor zitter Salim Achmed Salim verklaarde dat het, als de informatie juist blijkt te zijn, gaat om „een ernstige bedreiging van de vrede en de internationale veiligheid”. Een vooraanstaand functionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie zei gisteren dat de gebeurtenis een zwakke kernproef zou kunnen zijn geweest, maar ook een combinatie van natuurverschijn selen, zoals bliksemschichten. Overigens twijfelt niemand in Washing ton, en ook in andere Westelijke hoofdste den eraan, dat Zuid-Afrika in staat is een nucleair wapen te produceren. Pretoria De reactie van het Patriottisch Front, bestaande uit verklaringen voorgelezen door Joshua Nkomo en Robert Moegabe, heeft de Britse regering vooral verrast door de doordacht uitgewerkte argumen tatie en de details die Moegabe ter tafel bracht. De Britse regering stelt zich niet alleen op het standpunt dat het introduce ren van VN-troepen tot chaos in Zimbab we zou leiden, waardoor er helemaal geen verkiezingen gehouden zouden kunnen worden, maar beroept zich er ook op dat de huidige regering in Salisbury daar nooit mee akkoord zou gaan. De indruk wordt nu gewekt dat Londen meer de nadruk gaat leggen op de macht van Salisbury, op de macht van het Zim- babwese leger „dat nog nooit verslagen is”, en dat het om die reden de machts structuur in Zimbabwe dient te accepte ren. Bovendien is de Britse regering van mening dat er al voldoende concessies zijn geëist van bisschop Moezorewa, de eerste- minister van de Zimbabwese regering. heeft zijn eigen methode ontwikkeld voor de produktie van verrijkt uranium, een methode die veel weg heeft van het ultra- centrifuge-proces. MADRID (DPA). Het abortusproces in Bilbao, dat talrijke protestacties heeft opgeroepen in heel Spanje, is gisteren kort na het begin van de rechtszitting voor onbepaalde tijd geschorst. Als reden hier voor werd aangevoerd dat twee van de elf verdachten niet in de rechtszaal waren verschenen. Voor de rechtbank hadden zich meer dan duizend mensen verzameld die in spreekkoren vrijspraak voor de verdach ten eisten en legalisering van abortus. In ROME (Reuter) Ruim negenhonderd jaar na de breuk tussen de rooms-katho- lieke kerk en de orthodoxe kerken zijn Griekenland en het Vaticaan diplomatie ke betrekkingen aangegaan. Een Griekse woordvoerder deelde in Rome mee dat de betrekkingen officieel werden aangeknoopt toen premier Kara manlis van Griekenland gisteren in parti culiere audiëntie door paus Johannes Paulus de Tweede werd ontvangen. Het akkoord met het Vaticaan kan echter niet de goedkeuring wegdragen van de Grieks- Orthodoxe kerk. Van diplomatieke zijde is beklemtoond dat de nieuwe ambassa deur in Vaticaanstad alleen de Griekse regering vertegenwoordigt en zich niet zal inlaten met de theologische geschillen tus sen de rooms-katholieke kerk en de ortho- doxe kerken. In 1054 kwam het tot een schisma toen de orthodoxe kerk het oppergezag van de pau? niet wilde erkennen. BV in misluk- i over De 41 ba BV >ank in sind> rba, C. bedrijf s week ld zou Herba smaties 3 wordt in ons procent ettelijke ïgraven id. Den Haag hebben gisteren ongeveer hon derd vrouwen van het actiecomité „Wij vrouwen eisen” voor de Spaanse ambas- ig voor t jaar imster- f-huis” i er om ital elk zich al 77 642. st 1159. nboek, n Lijf” pvang- dus het lar aan sen de vereen- •1 loopt •soneel, sparing NEW DELHI (Reuter). De parle mentsverkiezingen in India zullen op 3 en 6 januari worden gehouden. Dit heeft de kiesraad van India gisteren bekendge maakt. Hiermee komt een eind aan de geruchten dat de demissionaire regering van Charan Singh de verkiezingen wil uitstellen. William Edmundson. Tijdens dat onder houd maakte Botha bezwaar tegen de suggestie van Amerikaanse zijde dat Zuid-Afrika ergens in de Indische Oceaan of in het zuiden van de Atlantische Oce aan een kernproef zou hebben uitgevoerd. Na afloop was geen van de partijen bereid commentaar te geven op wat was be sproken. De Amerikaanse omroepmaatschappij ABC onthulde eergisteren dat de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA aan de hand van gegevens van een spionagesatel- liet, sterke vermoedens had over een Zuidafrikaanse kernproef. Korte tijd la ter bevestigde het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken dat Washing ton informatie had „die erop wijst dat zich op 22 september een zwakke kernexplosie heeft voorgedaan in het gebied van de Indische Oceaan en het zuiden van de Atlantische Oceaan, inclusief een deel van het Zuidpoolgebied”. Het ministerie van Defensie voegde daar aan toe dat Ameri ka niet het onweerlegbare bewijs heeft dat Pretoria het zesde lid van de groep van atoomlanden is geworden. Washin- tong heeft wel onmiddellijk zijn waarne mingen geïntensiveerd en Frankrijk en Groot-Brittannië gevraagd eveneens een onderzoek in te stellen. sade gedemonstreerd voor vrije abortus in Spanje. Een delegatie van drie vrouwen werd tot de ambassade toegelaten. Zij spraken met de zaakgelastigde van de Spaanse ambassadeur. Deze hield de vrouwen voor dat het legaliseren van abortus in Spanje een kwestie is van binnenlandse politiek. Verder beloofde hij de eisen van de Nederlandse vrouwen te zullen doorge ven aan de Spaanse regering, aldus een woordvoerster van de delegatie. (Van onze redactie buitenland) BOEDAPEST. Wanneer de NAVO besluit de kernwapens in West-Europa te moderniseren, zal dit niet tot gevolg hebben dat de War- schau-pact-landen weigeren verder te onderhandelen over vermindering van kernwapens. Die indruk heeft minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken naar zijn zeggen tijdens zijn bezoek aan Hongarije gekregen van zijn Hongaarse collega Puja. Onderzoek VN naar atoombom Z-Afrika Dit is de grootste humanitaire actie in de geschiedenis. Desalniettemin zal de si tuatie voor de Cambodjanen zorgwek kend blijven. Zo zijn er voor vier miljoen mensen slechts vijftig artsen beschikbaar. In Thailand, waar de meeste Cambod jaanse vluchtelingen verblijven, wordt in tussen gewezen op de toenemende proble men aan de Thais-Cambodjaanse grens. Vooral de veelvuldige schietpartijen ba ren de Thaise regering zorgen. Premier Kriangsak heeft in verband hiermee te kennen gegeven dat hij secretaris-gene- raal Waldheim van de Verenigde Naties, zal verzoeken, een VN-delegatie naar het grensgebied te sturen „om daar de vluch telingenkampen en de aanvallen van Cambodjaanse troepen in ogenschouw te nemen”. In Genève deelde een woordvoer der van het Hoge Commissariaat van de VN voor de vluchtelingen mee dat tussen 18 en 25 oktober honderdduizend Cam bodjaanse vluchtelingen de grens met Thailand zijn gepasseerd. Men verwacht dat dit aantal in de komende tijd nog eens met honderdduizend zal toenemen. Het Hoge Commissariaat zal zijn financiële hulp aan Thailand verhogen. Secretaris-generaal Waldheim van de VN maakte gisteren gekend dat op 5 no vember in New York een internationale conferentie onder auspiciën van de VN zal worden gehouden om een noodprogram op te stellen voor de inwoners van Cam bodja. Waldheim legde er in zijn boodschap aan alle landen-leden van de VN de na druk op, dat het doel van de conferentie is „toezeggingen te krijgen voor hulp op humanitaire grondslag”. De conferentie die maar een dag zou moeten duren, zal zich dus niet bezighouden met de ingewik kelde politieke problemen met betrekking tot Cambodja. Intussen heeft het Europees parlement in Straatsburg in een resolutie aangedron gen op meer hulp van de EG-landen aan Cambodja. De Nederlandse organisatie NOVIB stelt uit de fondsen van de actie „Gast aan tafel” 100.000 gulden beschik baar voor de hulpverlening aan Cam bodja. jarheid rkwijze aantal ebatten te wor- mngen. ur van mdaag. t, drs. posium leid en KOPENHAGEN (UPI/AFP). Premier Anker Jörgensen heeft gisteren zijn nieu we sociaal-democratische minderheidsre gering aan koningin Margrethe voorge steld. Het is zijn vierde ambtsperiode als premier sedert hij in oktober 1972 het partijleiderschap van Jens Otto Krag overnam. Zijn vierde termijn volgt na de algemene verkiezingen van afgelopen dinsdag waarbij zijn partij 69 zetels be haalde in het parlement dat 179 afgevaar digden telt. Een verrassing is de afwezigheid in de nieuwe regeringsploeg van Knud Heine sen die in alle sociaal-democratische kabi netten sedert 1971 minister van Economi sche Zaken was. Volgens politieke waar nemers keert hij niet terug omdat hij voorstander is van een scherpe devaluatie van de kroon en van een economische politiek op lange termijn waarmee Jör gensen het niet eens is. Een tweede verrassing is de nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken, Kjeld Ole- sen. Hij was vice-voorzitter van de sociaal democraten sedert 1973. Begin dit jaar verliet hij het parlement om de fractie van de partij in het Europees parlement te leiden, welke functie hij nu zal opgeven. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Het Patriottisch Front heeft op de Zimbabwe-conferentie in Londen de voorstellen van de Britse regering voor de overgangsperiode op talrijke en belangrijke punten verworpen. In plaats van een door Londen aan te stellen gouverneur met absolute uitvoerende en wetgevende bevoegdheden, wil het Front dat een beroep wordt gedaan op de Verenigde Naties om niet alleen toezicht te houden op de verkiezingen, maar ook een VN-leger en een uit burgers bestaande VN-politiemacht in Zimbabwe te stationeren. LOESAKA (Reuter). President Ka oenda van Zambia heeft 96 veroordeelde misdadigers gratie verleend en de vrijla ting gelast van zes personen die in voorar rest zitten, ter gelegenheid van de vijftien de verjaardag van de onafhankelijkheid van het land deze week. Onder de vrijgelaten personen die in voorarrest zaten, bevinden zich twee vrouwen die drie jaar geleden met 27 anderen waren gearresteerd. Zij werden verdacht van betrokkenheid bij een anti- regeringsgezinde guerrillabeweging on der leiding van Adamson Moeshala die sinds de onafhankelijkheid op 24 oktober 1964 actief is in Zambia. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse commissie die toezicht houdt op de kerncentrales, heeft de „Metropolitan Edison Company”, de maatschappij die de kerncentrale bij Harrisburg exploi teert, gedagvaard wegens grove senen ding van de voorschriften toen zich daar in maart van dit jaar een ongeluk voor deed. De commissie vindt dat de maatschap pij een boete van 155.000 dollar moet betalen. De commissie liet gisteren weten dat de voorschriften op 17 punten niet zijn nageleefd. Gezegd wordt dat het ongeluk mogelijk anders had kunnen verlopen, ja zelfs geheel voorkomen had kunnen wor den, als de voorschriften strikt waren nagekomen. FRANKFORT (ANP). Het Westduitse elektronische concern AEG-Telefunken zou volgend jaar 13.000 van de 160.000 werknemers kwijt willen. Dat hebben de werknemersvertegenwoordigers in de raad van commissarissen bekendgemaakt na een vergadering van de raad. Het ontslag zou deel gaan uitmaken van een pakket maatregelen waarmee AEG moet worden gesaneerd. Het concern ver keert al jaren in de „rode cijfers”. De directie van de onderneming be treurt het dat de werknemerscommissa- rissen hebben gemeend een en ander naar buiten te moeten brengen. Zij noemde de gang van zaken „indiscreet”. Op 4 decem ber zullen nadere mededelingen worden gedaan, aldus de directie. De arbeiderscommissarissen merkten op dat het ontslag van 13.000 man perso neel overigens nog slechts een voorstel van de directie is en dat de uiteindelijke beslissing over het pakket in de commis sarissenvergadering van 3 december zal worden genomen. Gisteren, na afloop van de besprekin gen tussen beide bewindslieden in Boeda pest, zei Van der Klaauw dat hem van Hongaarse zijde duidelijk te verstaan is gegeven dat er een wapenwedloop zal beginnen als de NAVO de Pershing-2- en Cruise-raketten in West-Europa statio neert. Er ontstaat naar Hongaarse opvat ting dan een nieuwe ernstige situatie. Maar van een ultimatum in de zin van „geen onderhandelingen over verminde ring van het aantal tactische kernwapens” was geen sprake, aldus de Nederlandse bewindsman. Volgens Van der Klaauw weigerden de Hongaren te praten over de SS-20 als een kwalitatieve verbetering van het Russi sche kernwapenarsenaal. Hij noemde dat een „teleurstelling”, omdat er zo geen ope- ningen komen in een discussie die „wij op een serieuze manier op gang willen brengen”. Van der Klaauw zei verder dat de NAVO-landen hard werken aan een ant woord op Brezjnjevs voorstellen. „Waar schijnlijk wordt die brief nog vóór de vergadering van NAVO-ministers in de cember gestuurd”, aldus Van der Klaauw. Volgens hem zal de inhoud ervan een verwelkoming zijn van Brezjnjevs aanbod tot het terugtrekken van soldaten en tanks uit DDR en vermindering van kernwa pens, maar er zal zeker naar een gedetail leerde uitleg worden gevraagd, zo voegde hij eraan toe. De opvatting van de meerderheid van het Nederlandse parlement, dat een be slissing over modernisering van de kern wapens moet worden uitgesteld, wordt door de parlementariërs uit de meeste andere NAVO-landen niet gedeeld. Dat is gebleken op de vergadering van de NAVO-assemblee in de Canadese hoofd stad Ottawa. Een rapport van de Nederlander Klaas de Vries (PvdA), voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor defensie, waarin die aanbeveling stond, is door de meeste andere delegaties met kracht van de hand gewezen. De Britse minister van Defensie, Fran cis Pym, heeft gisteren gezegd dat de NAVO „onverantwoordelijk en gevaar lijk” zou handelen als ze doorgaat „als een struisvogel haar kop in het zand te steken voor de groei van de Russische nucleaire vermogens”. Ongeveer 350 miljoen kiezers zullen ver spreid over die twee dagen het nieuwe parlement kiezen. Het oude parlement is in augustus ontbonden toen premier Cha ran Singh zijn ontslag nam omdat hij een motie van wantrouwen vreesde nadat In dira Gandhi haar steun aan de regering had ingetrokken. Singh was in juli aan het bewind gekomen na het aftreden van de regering Dessai. In de regerende Janata- partij was een revolte uitebroken tegen het leiderschap van Morarji Dessai. DUBLIN (AFP). De regeringen van de negen lidstaten van de Europe se Gemeenschap hebben gisteren het proces tegen de zes ondertekenaars van Charta’77 in Praag veroordeeld in een gemeenschappelijke verklaring die in Dublin werd gepubliceerd. De regeringen zeggen „diep be zorgd” te zijn over de gang van zaken bij het proces en over de veroordelin gen die zijn uitgesproken. „De handel wijze van de Tsjechoslowaakse autori teiten is in strijd met hun verplichtin gen overeenkomstig de conferentie van Helsinki over veiligheid en samen werking in Europa”, aldus de verkla ring. „Het slotakkoord van de confe rentie legt uitdrukkelijk het respect vast van de deelnemende staten voor de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden”, aldus de EG-lid- staten. Drie Hongaarse intellectuelen heb ben gisteren een solidariteitsverkla ring met de zes veroordeelde Charta- aanhangers uitgegeven. De verklaring is gericht aan de veroordeelden zelf en ■stelt dat velen in Hongarije Charta’s strijd voor een democratischer Tsje- cho-Slowakije met grote sympathie en hoop volgen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington heeft onmiddel lijk laten weten dat de Britse regering de afwikkeling van het Zimbabwe-drama als zijn exclusieve verplichting ziet, en dat er geen sprake zal zijn van het inroepen van VN-hulp. Het Britse voorstel voorziet in waarnemers uit de landen van het Geme nebest, maar zegt niets over het aantal ervan. In de Britse pers wordt gesproken over honderd waarnemers. LONDEN (AFP/UPI). Na twee dagen van discussies in Londen zijn de Egypti sche premier Khalil, de Israëlische minis ter van Binnenlandse Zaken, Burg, en president Carters speciale afgezant, Strauss, het erover eens geworden dat de verkiezingen in de door Israel bezette ge bieden onder toezicht van burgers gehou den moeten worden. In het na afloop van het overleg uitgege ven communiqué wordt gezegd dat deze verkiezingen „ónder toezicht van bevoegd Israëlisch burgerpersoneel en plaatselijke Palestijnse arabieren, erkend door de on derhandelaars en vergezeld van andere burgers die individuen of instellingen ver tegenwoordigen, georganiseerd en gehou den zullen worden”. De Israëlisch» minister van Landbouw, Sjaron, heeft gezegd dat Israel het bevel van het Hooggerechtshof moet omzeilen en een nieuwe wet moet maken teneinde de toekomst van joodse nederzettingen in de bezette arabische gebieden te verzeke ren. Hij zei te zullen aftreden als de rege ring gehoor zal geven aan de opdracht van het Hooggerechtshof tot ontmanteling van de nederzettig Elon Moreh op de Westelijke Jordaanoever. Voorzitter Jenkins van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Ghali, hebben gisteren in Cairo het verdrag inzake de vestiging van een EG-vertegenwoordiging in Cairo on dertekend. Jenkins verklaarde dat de EG aan de „nieuwe betrekkingen” met Egyp te grote betekenis hecht. LONDEN (AFP). Een ongeluk in een fabriek voor bacteriologische wa pens in de Russische stad Novosibirsk, in Siberië, zou afgelopen zomer aan hon derden Russen het leven hebben gekost. Enkele duizenden Russen zouden zijn gewond. Dit meldt het Britse weekblad Now. Het ongeluk zou in juni van dit (Van onze redactie buitenland) KEULEN/BANGKOK/WASHING- TON. Een woordvoerder van UNI CEF heeft gisteren in Keulen meege deeld dat deze organisatie en het in ternationale Rode Kruis voor 250 mil joen gulden aan voedsel en medica menten naar Cambodja zullen sturen. Honderden vrouwen en mannen dromden gisteren samen voor het paleis van justitie in Bilbao waar het proces wordt gevoerd tegen elf vrouwen die zich hebben laten aborteren. De rechtszitting is intussen verdaagd omdat twee van de beklaagden niet kwamen opdagen. Kt S i ■V'V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3