START VILLABOUW GEMARKEERD MET Stan Poppe over uitkeringen burgerlijke stand j gevonden voorwerpen L EERSTE STEEN” Arie van der Veer: veertig jaar ambtenaar met scheepvaarthobby 8 3j ut z Verkeersoverlast in Diezestraat Carillonklanken Jac. Joosten in werkgroep GOOV Geen spreekuur kort ijmondnieuws z 7j,aus t<Ks ■S „INZET ONTSPROTEN UIT PURE LIEFHEBBERIJ” 11 Jfjl 5 ZATERDAG 27 OKTOBER 4 19 7 9 IJMOHD VELSEN I F (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen schiep in 1924 mogelijkheden voor een riant stuk nieuwbouw door de aankoop van de buitenplaats Velserbeek. Voor de villawijk van die naam in Velsen-Zuid werd precies vijftig jaar geleden de grondslag gelegd. Direct tegen de Van Tuyllweg verrezen in 1929 de eerste woningen in een voor die tijd kenmerkende stijl. Indrukwekkend Medewerker Kaalslag Stijlkenmerken eeuw woonoord voor welgestelden De villa Van Tuyllweg 21, vanouds bekend als „De Drie Gebroeders Arie van der Veer, hier gefeliciteerd door de heer Th Kofman, vrijdagmiddag een van de vele receptiegangers J ,50 JUf. Wijk Velserbeek halve A. J. Hertroys-A. Klingelei, lummelen; A. M. B. Grimbergen-M. J. C. Almoes, Voor burg; A. P. van der Schoor-N. van Ries- sen. Alkmaar; F. Clots-M. Doeve, IJmui- den; M. van de Geer-E. C. Pronk, IJmui- den; H. Kleine-M. W. Bakker, Noordwij- kerhout; G M. J. Kors-M. D. A. Donker, Alkmaar; L. W. Groenewoud-C. Haringa, Haarlem; L. C. Wessel-H. van Leeuwen, IJmuiden; I. Zwart-A. Wijker, IJmuiden; P. J. M. Klomp-H. C. M. Zwanenburg, Winkel. tong 14,30; één 80 60 50 ,70 50 .75 jur ur Velsen bood weer mogelijkheden voor zogenoemde particuliere bouw na een lange periode van stilstand. In de beboste strook ten oosten van IJmuiden kwam in één klap 51 hectare bouwgrond beschik baar door aankoop van de buiten plaats beek die in totaal 84 hectare besloeg. Als eerste kwam het pand Van Tuyll weg 22 voor bewoning gereed. Voor de gemeente voldoende aanleiding voor een „eerste steen”, ingemetseld aan de straat kant met de volgende inscriptie: „Deze steen in de 1ste villa in „Velserbeek” werd gelegd door ’t gemeentebestuur in januari 1929”. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Arie van der Veer is bekend in IJmuiden. Hoezeer bleek vrij dagmiddag in „De Rank” aan de Konin gin Wilhelminakade in IJmuiden, waar hij zijn veertigjarig jubileum als rijks- ambtenaar vierde. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om de jubilaris, mo menteel hoofdassistent bij het Ministerie van Landbouw en Visserij, geluk te wen sen. Onder meer het Hoofd van de Afde ling Produktie-aangelegenheden Zee- en Kustvisserij, de heer Th. Kofman, die namens de direktie het woord voerde. „Het werk in de visserij is voor jou een roeping”, sprak de heer Kofman. Een waar woord, want Arie van der Veer heeft het grootste deel van zijn leven gewijd aan de zeevisserij. Zijn kennis over Neder landse visserijschepen mag uniek ge noemd worden. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. De liefhebberij voor alles wat met sche pen te maken heeft dateert voor de jubila ris uit de lagere-schooltijd. Toen hij tien jaar oud was liep hij al met potlood en papier langs de havens om alle gegevens, die maar over visserijschepen te beden ken zijn, te noteren. Dit resulteerde op latere leeftijd in een indrukwekkend ar chief, omvattend een enorme collectie boeken, foto’s, tekeningen, plattegronden en gegevens van schepen. Het ministerie van Landbouw en Visserij maakt zo nu en dan, zoals de heer Kofman vertelde, dank baar gebruik van Arie van der Veer’s enorme kennis over de trawlers. De heer Kofman haalde enkele voor beelden aan van de parate kennis die de jubilaris over de scheepvaart achter de hand heeft. Als vleesgeworden nautische encyclo pedie heeft hij zijn kennis bepaald niet voor zichzelf gehouden. Dertig jaar gele den, in 1949, resulteerde een gesprek met de toenmalige chef-redacteur van deze Op de plaats van de huidige villa’s van Velserbeek stond in de jaren twintig wat lage bebossing. De hogere bomen waren in voorgaande jaren stuk voor stuk ge kapt in opdracht van de fabrikanten C. Alberts en P. N. Kluft van wie de gemeen te het terrein in 1924 kocht. Met de aan koop, voor een bedrag van 4,5 ton, kwam een eind aan een periode van al dan niet opzettelijke verwaarlozing van het boster rein en de schilderachtige bebouwing. De heer F. W. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken deed het familiebezit in 1918 over aan het fabrikantenduo. Hout kap aan de westkant tegen de spoorlijn langs IJmuiden-Oost was een eerste po ging om het nieuw verworven bezit renda bel te maken. De gemeente zette via een kapverbod en later aankoop een streep IJmuiden. Zaterdag 27 oktober be speelt beiaardier H. de Ligt het stadhuis carillon, het programma luidt als volgt. 1. Improvisatie, H. de Ligt; 2. a. Tumbala- laika, Joods; b. Little tent, Syrisch; c. Wenn der Gugen schreit, Oostenrijks; 3. Sonata XIII, D. Cimarosa; 4. Allegro, B. Schepers; 5. Andante, F. Couperin; 6. Gi- ga, F. Couperin; 7. Variaties op een Neder lands liefdeslied, Cor. Kee; 8. a. Reich mir die hand mein Leben, W. A. Mozart; b. Ein Madchen oder Weibchen, W. A. Mozart; c. Bei Mannern welche Liebe fühlen, W. A. Mozart; 9. Romance over: „Het loose vis sertje”, R. de Waard. Nu de regering plannen heeft om op die uitkeringen te besnoeien kan het zinvol zijn met betrokkenenen daarover van ge dachten te wisselen. Het PvdA-Tweede- Kamerlid Stan Poppe zal over het onder werp een inleiding houden en tevens zei een deskundige van het GAK aanwezig zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in Velserduin en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Op de bijzonder druk bezochte receptie maakten ook jongens van het Zeekadet- tenkorps IJmuiden, in uniform hun op wachting. Hun aanwezigheid houdt ver- band met het feit dat de jubilaris al sinds 1963 commandant is van dit korps. De heer F. van Nifterick herinnert zich „nog als de dag van gisteren” de bouwpe riode. Als jonge knaap heeft hij de wijk Zijn journalistieke produktie bleef niet beperkt tot het schrijven van een weke lijks stukje voor het dagblad. Arie van der Veer heeft inmiddels al een groot aantal artikelen voor maritieme uitgaven en tijd schriften op zijn naam staan en van zijn hand verscheen ook een vijftal boeken, eveneens over nautische onderwerpen. Van der Veer werd op de receptie bedol ven onder de cadeaus. Daarbij waren veel flessen drank en voor zijn vrijgezellen huishouding uiterst praktisch ook een elektrische frituurpan. De bij het jubi leum behorende gratificatie streek hij al op bij de salarisuitbetaling vorige maand. De aktiviteiten van Arie van der Veer bleven de afgelopen jaren niet beperkt tot schrijven alleen. Hij exposeerde ooit een aantal door hemzelf vervaardigde olie verfschilderijen, met als onderwerp, ui teraard, zee en schepen. letterlijk om zich heen zien groeien. „Di rect rond ons huis lag een ideaal speelter rein, want snel ging het niet met het vol bouwen van Velserbeek”. Een absurde zaak vindt hij achteraf beschouwd de hermetische afgrendeling van het wandel park Velserbeek „na zonsondergang”. De toegangshekken rond het zorgvuldig on- heinde park gingen tegen donker onher roepelijk dicht. Jonge paartjes maar ook baldadige jeugd werden zo op afstand gehouden. „Wie zich toch binnen de hek ken waagde riskeerde een pak rammel In Velserbeek zijn nog na zeventig de allerlaatste bouwkavels uitgegeven voor nieuwbouw nabij de Stationsweg. Langs de Dr. Kuyperlaan, J. Kostelijklaan en Verloren van Themaatlaan verrezen de allereerste villa’s. In westelijke richting werd verdergebouwd. In het bevrijdings- jaar 1945 was in deze hoek van de ge meente Velsen nog 17,5 hectare beschik baar voor bebouwing. van de boswachter die je letterlijk zat op te wachten”. Dat doorgaande verkeer wordt voortdu rend tegengehouden door vrachtauto's die aan de achterzijde van winkels aan het Marktplein en de Lange Nieuwstraat staan te laden en te lossen. Regelmatig komt het voor dat ter plekke geparkeerde personenwagens tussen de vrachtauto's worden ingesloten. Door de te nemen maatregelen wil men bij wijze van proef de gewijzigde situatie een jaar aanzien. experimentele bouwwijze die tussen de twee wereldoorlogen erg in zwang kwam. De architecten H. P. Berlage en Ed. Cuypers waren hierin de grote voorlo pers. Landelijke bekendheid kregen in dit verband ook de architecten Marg. Krop holler, C. J. Blaauw, P. L. Kramer en C. F. la Croix. De aanhangers van de nieuwe stijlrichting zetten zich af tegen de naar hun oordeel al te nuchtere „nieuwe zake lijkheid” met onder meer toepassing van betonconstructies. De Velsenaar Bartels ging daar met zijn ontwerpen volledig in mee. Natuurprodukten als baksteen hout en natuursteen zijn overvloedig toegepast voor de eerste villa’s in Velserbeek die qua bouwjaar net over de grens zitten voor plaatsing op de Monumentenlijst van het Rijk. Het Ministerie van CRM hanteert hiervoor minimaal vijftig jaar als maat staf. OVERLEDEN: A. W. Vogel, 78 j„ IJmuiden; C. Kars- dorp, 92 j., weduwe van J. Brouwer, Drie huis; H. Bronger, 58 j., echtgenoot van E. Kalkman, IJmuiden; T. M. Heres, 69 jr„ echtgenote van J. Gravemaker, IJmuiden. rERD eisten w; 19 1382 eisten eisten W 167 IK 48 135 1 VD 6 .100,-; 1M 44 varen ?som- oolvis 3; ka- f 108- 14-90; schel- helvis drie ae 47- 2; bot i twee nmen 0 ü- De eerste steen" in het hoekpand Van Tuyllweg-Minister Lelylaan waarmee de wor dingsgeschiedenis van de wijk vastgelegd. door de plannen (industrievestiging en na kaalslag bouw van arbeiderswoningen) die de voorgaande eigenaren in het ach terhoofd hadden. Het fraaiste terreinge- deelte, 43 hectare direct tegen de Park weg, werd al kort na aankoop heropend als openbaar wandelpark. Westgrens hier van werd de Van Tuyllweg. krant in een wekelijkse rubriek „Revue van de Zuidzij”. Hierin beschreef hij tel kens één vissersvaartuig maar na twee honderd afleveringen vond Van der Veer het tijd worden ook maar eens andere scheepstypen te beschrijven. De naam van zijn rubriek veranderde toen in „Langs sluizen en havens”. Onder deze naam heeft zijn wekelijkse bijdrage een grote lezersschare gekregen. Het totale aantal afleveringen moet inmiddels al ver voorbij de 110 liggen. VELSEN. Voor de afdeling IJtnui- den-Velsen van de PvdA wordt op 5 no vember een bijeenkomst belegd voor mensen die een werkeloosheids-, bij stand- of WAO-uitkering genieten. De heer F. van Nifterick, nu inwoner van IJmuiden, kan uit eigen ervaring ver tellen over het ontstaan van de villawijk. Als zestiger is hij de jongste van de drie gebroeders Van Nifterick (F., W. en C.) waarnaar de rietgedekte villa Van Tuyll weg 21 (hoek Minister Lelylaan) ver noemd werd. Zijn vader de heer N. W. Nifterick was opdrachtgever voor de bouw waarbij duidelijk niet op een paar centen gekeken is. Het pand, waarvan het naambordje onder nieuwe bewoners overigens verdwenen is, draagt alle stijl kenmerken van de zogenoemde Amster damse School. Gebruik van „eerlijk mate riaal” en speelsheid van grondplan en gevelindeling waren typerend voor deze VELSEN. De heer Jac. Joosten, me dewerker van het bureau economische zaken en sociografisch onderzoek, is door het gemeentebestuur van Velsen aange wezen om zitting te nemen in een werk groep ter bestudering van de vervoers voorziening in de regio Velsen. Deze werk groep is ingesteld door het Geïnstitutiona liseerd Overleg Openbaar Vervoer (GOOV) en ressorteert onder het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. IJMUIDEN. Maandag 29 oktober houden wethouder J. W. Meijer en burge meester P. J. Molendijk geen spreekuur. VELSEN. Naar aanleiding van klachten over de verkeerssituatie in de Diezestraat zal de Dienst Openbare Wer ken daar enige werkzaamheden uitvoe ren. De aanleg van parkeerhavens en een zogenoemd „industrietrottoir” zal wor den geprobeerd de rijbaan vrij te houden voor het ter plekke doorgaande verkeer. GEBOREN: E. C. M. Lammerse-van der Stap, z. Beverwijk; M. M. Smink-Gerhard, d„ Santpoort; M. J. Bruintjes-Petersen, z., IJmuiden; M. W. Prins-Vennik, z„ IJmui den; A. M. W. Groenendijk-van den Berg, d., Santpoort. ONDERTROUWD: P. J. Duineveld en E. A. M. van den Raadt, Santpoort; J. Scholder en J. Velu- wenkamp, IJmuiden; J. Pronk, Beverwijk en J. C. van den Hoek, IJmuiden; J. P. Vasseur en E. M. Hogesteijn, Santpoort. GETROUWD: J. G. de Graaff- M. G. Gomes, IJmuiden; D. Kiekens-E. M. Sperenburg, IJmuiden; IJMUIDEN. In de week van 19 tot 26 oktober zijn de volgende voorwerpen op i straat aangetroffen: Sleutel, Ir. Krijger- j school tasje inh. 6 ballpoints, examen- opgaven ’78 van de laboratoriumschool AVSH te Amsterdam, zilv. kl. meisjeshor loge met rood bandje, bruine hond, gou den kinderarmband met inscr. RA- CHAEL, portemonn. met inh., gestreept nylon kinderjack, bruine speelgoed beer, Yale sleutel, beige jongenshorloge (plastic kast), verz. pl. DQX-704, zilv. kl. armb, zilv. kl. halskettinkje met 2 schoentjes, zilv. kl. armbandje met nm.pl. Marianne, metalen bromfietsmandje, zwarte voet- balschoen (R), bril met metalen montuur in zwart etui, goedkl. dameshorloge met bruin leren bandje, zwart glacé dames- handsch (R), geel nylon jack, zonnebril (dames) in rood etui, huissleutel, rode au- toped op luchtbanden, huissleutel, pukkel inh. o.a. broodtrommeltje, gereedschap, binnenband etc., fietsdynamo, etui met 4 sleutels, waardebon, zilv. damesarmband met nm.pl., bromfietsslot, sleutelbos met 5 sleutels, verz.pl. TPQ-707, bril in koker. De plaatselijke architect Ch. Bartels ontwierp een groot aantal van de oudste villa’s in de wijk. Op zijn naam staat het ontwerp voor de „de eerste villa” en ook de riante woonhuizen Van Tuyllweg 21, Verloren van Themaatlaan 9, 11 en 13 zijn naar zijn ontwerp gebouwd. Vrouwentelefoon. Medewerksters van de groep Vrouwen bellen vrouwen komen vrijdag 2 november in het Vrou wencafé Velsen iets vertellen over hun ervaringen met de vrouwentelefoon. Zij zullen iets vertellen over de aard van de problemen waarover de vrouwen het meest bellen, welke vrouwen het meest bellen en wat de vrijwilligsters zo al doen. Ook kan er gepraat worden over het op zetten van een vrouwentelefoonproject in Velsen. Café open om half negen, het programma begint om negen uur. Amnesty International. Leden van de werkgroep Amnesty International in Vel sen zullen woensdag 31 oktober tijdens een koffieochtend in het buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekoplaan informatie geven over Amnesty. Na een inleidend verhaal wordt de diaserie „De fabel van de vos en de wakkere haan” gedraaid waarna eventuele vragen beantwoord zul len worden. Ook kunnen er brieven ge schreven worden voor de vrijlating van gevangenen. De koffie ochtend begint om half tien. Film en kienen. Donderdag 8 novem ber is er weer een grote kienavond in buurthuis De Brulboei aan de Kanaal straat waar mooie, leuke, gekke en lekke re prijzen te winnen zijn. Bovendien wordt deze avond de film „100 jaar Oud- IJmuiden” van de amateurfilmer A. Aland vertoond. Deze film gaat over het Oud-IJmuiden van vroeger, over de fees ten op het Koningsplein en in de Vishal, de grootste zeilscheper ter wereld en de de monstratie van het reddingswezen op het IJmuiderstrand. Bovendien worden er schilerijen van de heer Aland, die tevens amateurkunstschilder is, tentoongesteld. Ook deze schilderijen gaan over Oud- IJmuiden. De zaal gaat om zeven uur open, de film begint om half acht en het kienen om negen uur. Rijmonders. Zaterdag 3 november houden de Rijmonders hun jaarlijkse gro te routebeschrijvingsrit, ook wel Krake lingenrit genoemd. De start is bij Pavil joen Schoonenberg aan de Minister van Houtenlaan om een uur ’s middags, de inschrijving is vanaf twaalf uur open. De rit is ongeveer zestig kilometer lang en de snelheid waarmee gereden wordt ligt tus sen de 20 en 24 kilometer per uur. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden, leden hebben recht op een reductie van 1,50 per persoon. De automobielvereniging doet tevens een beroep op vrijwilligers om als controleur op te treden bij deze rit. Liefhebbers kunnen zich melden bij het secretariaat van de sportcommissie, tel. 02550-14376. I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5