Harkerige aanpak bij Nederlandse Operastichting c Theaterfestival voor vrouwen Ondergronds werk Sandberg uitgegeven iiswa ÏISIB wa «Bil VLADIMIR BOEKOVSKI „Experimenta typografica" neerslag filosofische gedachten Kunstraad blij met plannen muziektheater Die Fledermaus komt niet van de grond Prijs voor dichter Jozef Eyckmans Ambitieus project Recordbedrag voor schilderij Church Sikkensprijs stelt Mondriaanlezing in Romeins grafveld in Beieren ontdekt KASTEEL TUSSEN VIER MUREN 4 Y Ceiden Engelsen beletten uitvoer plaquette Rijksmuseum Vladimir Boekovski 27,50 Ome Willem Laat Op pttpost door Frank Tiesing Gebruik'm goed. nieuw van Het Spectrum nu bij de boekhandel Kaartje Uit het leven van een Russisch dissident os 9 KUNST ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 Dit indringende verhaal van ongekende geestelijke en lichamelijke weerbaarheid wordt gesymboliseerd door 'het kasteel’, waarin Boekovski zich terugtrekt om weerstand te bieden aan twaalf jaar gevangen schap. Scherp maar ook relativerend verteld, met de verfrissende humor van een sterk mens die weet dat afstand nemen voorwaarde tot overwinnen is. Uw vriend, die het post- codeboek altijd onder z'n diaprojector zet, heeft er eerst alle postcodes van familie, vrienden en ken nissen in opgezocht en genoteerd in z'n agenda. En hij gebruikt die post codes ookVolgende dia Spectrum Paperback, 400 blz.. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Willem Sandberg: nevenactiviteit tijdens onderduikperiode Een deeltje van de serie verscheen tijdens de oorlog bij de illegale drukker Inmiddels liggen de eerste twee deelt jes die uitgeverij Reflex in fascimile heeft laten drukken bij drukkerij Van den Dool in Sliedrecht, in de boekhan del. De prijs is 25 gulden en de oplage bleef beperkt tot 750 exemplaren. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Haagse dichter Jo zef Eyckmans (72) krijgt de literaire Wit- te-prijs 1979, die twee jaar geleden is ingesteld ter gelegenheid van het 175- jarig bestaan van de Nieuwe of Literaire Sociëteit De Witte. Eyckmans is door een jury, bestaande uit Claria Eggink, Hella Haasse, Albert Vogel en Pierre H. Dubois, onderscheiden voor zijn bundel „De omtrek van een woord". Frans Duwaer en een bij de „Vijf Pon den Pers” van A. A. Balkema. Na de oorlog werden er nog eens twee gepro duceerd door galerie „Der Spiegel” in Keulen. Na blootlegging van een vijfde van het terrein zijn al 700 graven, die uit de eerste tot derde eeuw na Chr. stammen, aange troffen. De graven liggen opvallend dicht bij elkaar. In de vroeg- en middenromein- se tijd, zo ongeveer tot 250 na Chr., wer den de doden op een centrale plaats ver brand, waarna de as in een zakje of urn werd bijgezet. Typisch voor Günzburg zijn de kleine aarden lampjes, die met de as zijn begraven. Wederom wordt een vol programma in twee zalen aangeboden waarvan ongeveer de helft van de voorstellingen voor man nen gesloten is. Na het succes van het eerste festival is besloten ditmaal sommi ge optredens twee keer te programmeren. De muziek leek zelfs bijzaak in deze Fledermaus, waarvan de harkerige regie van Günther Roth zijn stempel eveneens scheen te hebben gedrukt op het musice ren van het Omroeporkest onder leiding van Anton Kersjes. Kersjes wordt in het algemeen terecht geacht garant te kunnen staan voor een verende aanpak van mu ziek in driekwartsmaat waaruit ook deze partituur van Johan Strauss groten deels bestaat maar kon die image dit maal allerminst waarmaken. De keizer- wals klonk in de hier gebruikte bewerking van Schönberg, voor kleine instrumentale bezetting, zelfs alsof het eerste het beste Schrammel-orkestje zich eraan vergreep. Het Trojaans Paard presenteert twee keer de programma’. Ik ben niet gek, ik ben kwaad en Een dag uit het leven van Martha Koenen, wat ook geldt voor Poëzie Hardops collage- programma Stel dat Shakespeare een zuster had en het toneel stuk Spiegeling van Toneelwerkgroep Proloog. Bovendien leek het alsof de vocale solis ten (die in combinatie met het Neder lands Operakoor doorgaans te wisse lende prestaties binnen de eigen rollen leverde om er dieper op in te gaan) even als het orkest te weinig repetities achter de rug hadden. De zaak rammelde in elk geval (on)behoorlijk. Het toch al zo zouteloze libretto en de Van 22 april 1943 tot eind septem ber 1944 was de kunstschilder Henri Willem van den Bosch ondergedoken. Eerst vijftien maanden in Gennep bij Nijmegen en toen - nadat hij getipt was dat de SS uit Nijmegen en Venlo onderweg was om hem te arresteren - in Zuid-Limburg. Willem Sandberg, want dat was de werkelijke naam van „kunstschilder Van den Bosch”, moest vluchten omdat hij samen met een aantal andere verzetsmen sen, onder wie de beeldhouwer Gerrit van der Veen, de architect Koen Limperg, de schilder Willem Arondeus en de schrijver Johan Brouwer, een overval had beraamd op het Amsterdamse bevolkingsregister. Het doel was de vernietiging van het kaar- tensysteem om te voorkomen dat de dui zenden valse persoonsbewijzen die door de groep in omloop waren gebracht bij vergelijking op de centrale niet als vals herkend zou worden. Sandberg en ook Gerrit van der Veen wisten te ontkomen. Eenmaal in Gennep ging hij door met het vervalsen van per soonsbewijzen. Als grafisch ontwerper had hij er een verbluffende vaardigheid in. De Duitsers konden vals van echt nau welijks onderscheiden. Nu zegt hij daar van: „Dat is de grootste lof die ik ooit voor m’n typografisch werk heb gekregen.” Tijdens die onderduikperiode had hij met zijn vrienden Gerrit van der Veen en de drukker Frans Duwaer nog regelmatig contact. Bijna elke maand spraken ze elkaar over persoonsbewijzen en andere verzetszaken. Die ontmoetingen vonden plaats in hotel „Berg en Dal” bij Nijme gen. Sandberg: „Frans en Gerrit kenden mijn werkelijke verblijfplaats niet. Dat leek ons het veiligst. Daarom spraken we af in dat hotel, dat bovendien vol met Duitsers zat. Nou niet direct een plaats waar ze een paar illegalen zochten.” En niet bijzonder artistieke partituur zijn kennelijk in volkomen nonchalante han den. Een dergelijke manier van opvoeren kan dan ook gevoeglijk overgelaten wor- Van die citaten maakte hij kleine boek jes op een formaat van 15x21 cm. Boekjes is eigenlijk niet het juiste woord; dat ver onderstelt een gedrukt eindresultaat. Het waren manuscripten, waarin hij met zijn prachtig, hoogst authentieke handschrift de teksten schreef, van papier gescheurde In deze omstandigheden, waarin de al tijd bezige Sandberg zich betrekkelijk rustig moest houden, ontstonden de „ex- perimenta typografica”. „Ik heb toen erg veel gelezen. Vuural filosofen en de ge dachten die mij troffen, daar maakte ik aantekeningen van.” gezocht werden ze; op hun hoofd stond een prijs van (destijds) 10.000 gulden. De prijs, bestaande uit een bedrag van 2000 gulden en een legpenning van beeld houwster Thea IJdens-Schippersheijm, wordt op 14 november door de Haagse wethouder van onderwijs en kunsten, de heer A. A. J. M. van Lier uitgereikt. Hierbij een korte schets van de bijzon dere omstandigheden waarin Sandberg zijn „experimenta typografica” maakte. Zo groeide een reeks van 19 deeltjes „experimenta typografica” over de meest uiteenlopende onderwerpen. Ideeën over „kunst”, „eros”, „religie”, „gezondheid en genezing” maar ook over „vorm en plaat sing van tekst en foto’s” of over het „aan schaffen van letterproeven en lettermate riaal”. Niets was blijkbaar de uitzonder lijk belezen en oorspronkelijke denker Sandberg te veel. Het leek er wel op alsof Met zijn gigantische energie stort hij zich in het kunstleven, wordt snel direc teur van het Stedelijk Museum dat door zijn aanpak een internationale reputatie krijgt, bereist meer dan de halve wereld - behalve een tijdlang de VS, dat hem van wege zijn „linkse sympathieën” de toe gang onthoudt - en is te vinden in vrijwel elke organisatie die zich bezighoudt met kunst, kunstenaars en samenleving. wat in zijn leven tot dan van bepalende invloed was geweest, in die „experimenta typografica” een vorm heeft gekregen. ,,’t Gekke is,” zegt Sandberg nu, „dat ik nooit de bedoeling heb gehad om een serie van die boekjes te maken. Ik maakte dat eerste deeltje als verjaardagsgeschenk voor Frans Duwaer. Omdat hij me aan- moedigde ben ik ermee doorgegaan.” Niet zoveel later worden beiden gepakt. Op 10 juni 1944 krijgen Gerrit van der Veen en Frans Duwaer van de Duitsers de kogel. Tijdens al die - en nog veel meer - bezigheden ontwierp hij alle affiches en catalogi voor de tentoonstellingen in zijn museum tot aan zijn pensioen in 1962 toe. den aan de Hoofdstad Operette of zelfs aan amateurverenigingen, die er beslist meer liefde in steken dan hier het geval is. JOHAN VAN KEMPEN Als het zuiden van Nederland wordt bevrijd,wordt Willem Sandberg - omdat hij goed Duits sprak - assistent van de voedselcommissaris. In april ’45 is hij te rug in Amsterdam, verblijft elke nacht, gezocht als hij is, op een ander adres om op 5 mei via een simpel kaartje aan zijn talloze vrienden te kunnen laten weten dat de „kunstschilder Henri Willem van den Bosch weer Willem Sandberg neet en con servator van de gemeentemusea is.” André Swertz, uitgever en eigenaar van een boekenantiquariaat in Utrecht, is aan een ambitieus project begonnen. In de komende jaren wil hij alle 18 deeltjes van de „experimenta typografi ca” die Willem Sandberg de oud- directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam tijdens zijn onderduikpe riode in het Limburgse Gennep maakte, opnieuw gaan uitgeven. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Het tweede Haagse Vrouwentheaterfestival heeft plaats op 1, 2, 3, 8, 9 en 10 november in het Theater aan de Haven in Den Haag. Het eerste festival had pas tien maanden geleden plaats. Na de aanslag - waaraan Sandberg zelf niet deelnam omdat hij kort tevoren nog politiemensen in het Stedelijk Museum (waarvan hij toen conservator was) had rondgeleid, wat de anderen uit het oog punt van herkenning te riskant vonden - hebben de Duitsers een groot aantal van de deelnemers gearresteerd. Dertig van hen werden ter dood veroordeeld en op 1 juli 1943 gefusilleerd. En om zijn band met Duwaer nader te verklaren vertelt hij: „Ik ben in 1941 met hem begonnen aan het vervalsen van pas poorten en persoonsbewijzen. Toen wer den een aantal joodse vrienden van ons opgepakt en ik vond dat we iets moesten doen. Frans zei ook: Ik wil het doen maar alleen met jou. En dat heeft zo een tijdlang geduurd. Maar toen ik daar eind ’43 in Gennep zat, heb ik tijdens een van onze ontmoetingen in „Berg en Dal" gezegd dat het wel erg onpraktisch was, zij in Am sterdam en ik daar, om op die manier door te gaan. Ik heb toen voorgesteld dat Gerrit het zou overnemen. Frans reageer de daar heel goed op, hij was er eigenlijk wel blij mee. Meer dan eens heb ik hem horen zeggen: Ik ben bereid om met Ger rit te sterven.” door leden van het Nationale Ballet. Maar de muziek danst niet. Allesbehalve zelfs. NEW YORK (Reuter). Op een veiling in New York is donderdag een recordbe drag van 5 miljoen gulden betaald voor een werk van de 19e-eeuwse Amerikaan se schilder Frederic Edwin Church. Het schilderij, dat Ijsbergen genoemd wordt, werd deze zomer bij toeval ontdekt in een tehuis voor jeugdige delinquenten in het Engelse Manchester. Men schatte toen de waarde op 2 miljoen gulden. De som die het uiteindelijk heeft opgebracht, is het hoogste dat ooit voor een Ameri kaans schilderwerk is betaald. Church (1826-1900) was een bekend landschapsschilder. Hij bezat een grote bekwaamheid in het weergeven van de natuur, waarbij in het bijzonder zijn be heersing van het geraffineerde spel van licht en kleur opviel. Toen „Ijsbergen” een doek van 163 bij 285 cm in 1861 voor het eerst ten toon werd gesteld, viel hem een grote internationale bewondering ten deel. Zijn werken brachten in zijn tijd al enorme bedragen op. Het hoogste bedrag tot dusver op een veiling voor een schilderij betaald, is bijna 11 miljoen gulden. Dit was in 1970 voor het portret van Juan de Pareja, geschilderd door Velasquez. Eenmalige voorstellingen zijn ik zeg het hard op van toneelgroep Diskus, het Mie- nemut Vrouwencabaret tesamen met een vertoning van de film Veranderen daar gaat het om en twee thema-avonden met als onderwerpen de vrouw in kunst en verkrachting. vuui/.dg, uiu nij piaatble m een typografische vormgeving, compleet met aanwijzingen voor de te gebruiken letter types, kleuren en papiersoorten. Het wer den meesterstukjes van Sandbergs opvat ting over vormgeven: de vorm dient er slechts voor om een gedachte visueel te versterken. SASSENHEIM (ANP). De stichting Sikkensprijs heeft een Piet Mondriaanle zing ingesteld, een om de twee jaar te houden referaat over de positie van de beeldende kunst, al dan niet in relatie tot andere kunsten of vakgebieden. De eerste lezing wordt gehouden 15 no vember in Amsterdam door prof. dr. ir. Walter H. G. Lewin van het Instituut voor Technologie van de staat Massachussetts in Cambridge, Amerika. Prof. Lewin werkte mee aan projecten van de kunste naars Hans Haacke, Nam June Paik en Peter Struycken. De titel van zijn referaat luidt „Wetenschap is geen kunst”. Het bestuur van de Sikkensprijs heeft voorts onderscheidingen toegekend aan de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders voor de landschappelijke inrichting en I aan Armando voor zijn beeldend werk. Ter stimulering van projecten heeft het bestuur verder voor 20.000 steun toege- i zegd aan Rudy Uytenhaak voor een publi- katie over Bruno Taut, het Centraal Mu seum in Utrecht voor een scholierenboek je, en aan Jannis Kostoulas voor de film Hebdameros, die over Giorgio de Chirico gaat. Rudolf Ruivenkamp en Sylvia Geszty in de hoofdrollen van De Fledermaus, die gisteravond in een enscenering van de Nederlandse Operastichting in de Amsterdamse Stadsschouwburg in première ging, (foto: Jaap Pieper) Het Haags Vrouwenhuiskoor en het Leids Vrouwenorkest zullen ook op treden. Voor de plaquette een van oorsprong hollands stuk heeft de Engelse rege ring nog geen uitvoervergunning verleend om eerst Engelse musea de kans te geven alsnog een bod te doen. Dit zou, aldus directeur Levi van het Rijksmuseum, een normale gang van zaken zijn in Engeland. Dat bod is inmiddels gedaan, maar om dat het Rijksmuseum juridisch de eige naar is moet dit museum beslissen of het de plaquette wel dan niet wil verkopen voor hetzelfde bedrag als waarvoor het werd aangeschaft. Over de gang van zaken indien het rijks museum „nee” zou zeggen tegen de ver koop, wilde de directeur vooralsnog niet ingaan. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Edwin Ruttens pro gramma „Laat op”, dat vanavond in de Haarlemse Stadsschouwburg te zien is, begint om 20 uur en niet om 20.15 uur. MÜNCHEN (DPA). Bij opgravingen in de Beierse plaats Günzburg is volgens deskundigen de grootste Romeinse be graafplaats in Beieren ontdekt. (ADVERTENTIE) ^GROENOORDHAlV Exotische jaarmarkt met ca. 175 stands, restaurantjes en showprogramma met o.a.: ROB DE NIJS, LUV’, DUTCH RYTHM STEEL SHOWBAND, MAGNET STEEL, J I DREAM EXPRESS, KINDERSHOW MET KLUK KLUK, MASSADA. Dagelijks 12-24 uur; zondags 12-22 uur Toegang f 6,-; kind, tot 12 j. en 65+ f 3,-. --- B ----- Q---—S -O---O-------- AMSTERDAM (ANP). De Amster damse Kunstraad heeft in een brief aan B. en W. van de hoofdstad zijn tevreden heid uitgesproken over de versnelling waarin de plannen voor de bouw van een muziektheater zijn gekomen. Geconstateerd wordt, dat de samenwer king met de architecten en de onderhan- delingen met de regering een resultaat hebben opgeleverd dat een felicitatie waard is. De Kunstraad rekent erop, dat de in november door de gemeenteraad te nemen historische beslissing zal beteke nen dat Amsterdam als cultureel hart van Nederland binnen afzienbare tijd zal kun nen beschikken over het lang ontbeerde nationale muziektheatergebouw. De financiering zal volgens de kun straad weinig problemen opleveren. Dit omdat de 70 miljoen gulden die door de gemeente worden bijgedragen niet ten laste hoeven te komen van de gelden die in de gemeentebegroting zijn gereserveerd. Van de combinatie van muziektheater en stadhuis verwacht de Kunstraad, dat het gecombineerde gebruik van verschei dene ruimten een positief gevolg zal heb ben voor de drempelvrees die bij sommige publieksgroepen ten aanzien van het mu ziektheater nog kan bestaan. AMSTERDAM (ANP). Het Rijksmu seum in Amsterdam moet binnenkort be- slissen of het wel dan niet afstand doet van een zilveren plaquette uit het begin van de zeventiende eeuw die het museum enkele maanden geleden op een veiling van Christie’s in Londen voor 75.000 pond plus tien procent veilingkosten (in totaal 379 duizend gulden) kocht. Opvoering door de Nederlandse Ope rastichting van „Die Fledermaus" van Johann Strauss. Uitvoerenden: Het Om roeporkest en het Nederlands Opera koor. Muzikale leiding: Anton Kersjes. Regie: Günther Roth. Vocale solisten: Rudolf Ruivenkamp, Sylvia Geszty, Marco Bakker, John van Kesteren, Vit torio Terranova, John Vierkens, Nico Schaap, Thea van der Putten, Wemer Kotzerke, Saskia Gerritsen, Jan Polak. Decors en kostuums: Ottowemer Meyer. AMSTERDAM. Kosten noch moeite En vanaf de ouverture tot het tweede zijn gespaard ten aanzien van decors en bedrijf aan toe, was er gisteravond tijdens aankleding van de nieuwe enscenering de Amsterdamse première zelfs weinig van Die Fledermaus. Alles ziet er schitte- hoop dat wat dat betreft er nog iets ten rend uit. En er wordt gracieus gedanst goede zou kunnen keren. In de loop van de tweede acte werd het allemaal inderdaad wel wat beter. Er kwam eindelijk een klein beetje gang in deze allesbehalve mousserende opvoering, die ondanks de podiumglitter iets loodzwaars en bij tijd en wijle een amateuristisch karakter had. te®,: te* f#

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9