Baal speelt Sartres satire met prikkelende humor van Dam jra BBK’69 verwijt overheid een falend kunstbeleid Matige uitwerking van een leuk dansidee Archie Shepp spot met standaardopvatting 4 Vredenburg Jazzfestival met sprankelend Pullen/Adams Kwartet Tweede beurs voor kleine uitgevers Scenarioschrijver Jacobs overleden Zes finalisten in Camerettenf estival 5 Stadsschouwburg Utrecht bezet Werkcentrum Dans stelt teleur Haarlemse kunstenaars bespreken Couvée-nota Amerikaanse acteur Soboloff overleden EEN VRACHTAUTO HUREN? Bouwens Autoverhuur I ff* Uw budget voor/ uw eigen mode is\ bij ons ’t grootst! Karaktertrek Uiterst laag geP™90' |Van Dam mode per meter Van Dam mode per meter Van Dam:j: mode per meter Van Dam mode per meter Grote Houtstraat 8, Haarlem Rivièradreef 12, Schalkwijk z-Ea_ breed. INHOUD TOT 21 m3 KLEIN RIJBEWIJS VOLDOENDE!! Kampervest 23, Haarlem, Tel. 312638 (ADVERTENTIE) Nekrassov een vrolijke verrassing ■A Erika Trabi, Jan Muylaert en Piet Rogie in Kameubel Kamengelmoes van choreograaf Ton Simons. doven doven jonge- ispro- oems: doven roces- Zee- (ADVERTENTIE) jeugd- tv-se- m bo- JOHN OOMKES de and ■matte n Ita- id van □rek. ie. 18.05 Open 6 Gast- igen er. 0 Lied- rmatief •amma. Baal komt onder regie van Rudolf Luci- eer tot een verrassend vitale opvoering, waarin alle karikaturen die Sartre be dacht in een schitterend onthullend licht komen te staan. Aan Sartres stuk zelf hoef je niet eens zoveel gewicht toe te kennen, Volgens de BBK’69 heeft Bestek ’81 en de daaruit voortvloeiende bezuinigingen het aantal kunstaankopen fors doen da len. De aankoopsubsidie op kunst is afge schaft en de artotheken, de kunstuitleen- centra, bevorderen de kooplust ook niet omdat de door de overheid verworven kunstwerken hiermee gratis op de markt worden gebracht. Er is, meent de BBK’69, een duidelijke indicatie dat de tijden veranderen en dat er minder inkopen zijn. In Amsterdam wonen en werken 2500 beeldende kunste naars. Voor hen is aan gemeentelijke op drachten circa 1.800.000 gulden beschik baar. Daarvan is een derde deel bestemd voor de kunstenaars en twee derde voor de uitvoerders. De kunstenaars komen hiermee nog niet op 500 gulden per per soon per jaar. ROTTERDAM. In het theater Zuid- plein bracht het Werkcentrum Dans zon dagavond een modeshow met uiterst ori ginele kostuums van Andrew Lord, geïn spireerd op het gedicht „Kadans van lam- pedans” van Paul van Ostaijen. Met be hulp van schuimplastic waren de dansers verkleed als divans, een fles, een glas, potloden, een boek, een pakje sigaretten, wolkenkrabbers, een concertvleugel, een gitaar, dominostenen, Frankrijk, speel kaarten, dobbelstenen en een palet. Voorstelling: Nekrassov van Jean Paul Sartre. Toneelgroep Baal. Regie Rudolf Lucieer. Vertaling: Peter Verstegen. Decor: Benno de Vries. Kostuums: Elly Vermeulen. Spelers: Carol van Herwijnen, Kitty Courbots, Edwin de Vries, Trudy de Jong, Johan Leysen, Jack Vecht, Els Ingeborg Smits, Han Romer, Marjon Brandsma. Première 27 oktober Shaffytheater, Amsterdam. Het Werkcentrum Dans geeft ongeveer 70 voorstellingen per jaar om toch vooral tijd beschikbaar te hebben om jonge cho reografen volledig de vrije hand te kun nen geven. De groep treedt veelvuldig op voor scholen. Voor de kostuums zal de jeugd zeker belangstelling hebben, maar als ze die kostuums zelf mogen aantrek ken zullen er ongetwijfeld interessantere bewegingen tevoorschijn komen dan nu het geval was. Jammer van het ontzettend aardige idee. CONRAD VAN DE WEETERING (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De tweede beurs voor kleine uitgevers wordt 16 december in het Amsterdamse Paradiso gehouden. Deze beurs voor uitgevers van boeken, tijdschriften en ander drukwerk werd vo rig jaar voor het eerst gehouden. De beurs heeft plaats van 13 tot 19 uur. Werkcentrum Dans met Kameubel Kamengelmoes. Choreografie: Ton Si mons, muziek: Michel Waisvisz, kos tuums: Andrew Lord. Titel ontleend aan Paul van Ostaijen: Kadans van lampedans”. Jacobs, die van geboorte Engelsman was en in 1967 naar Hollywood verhuisde, is gestorven aan kanker. Zondag werd zijn overlijden pas bekend gemaakt. Tot de andere scenario’s die Jacobs op zijn naam had staan, behoorden: Point Blank, Hell in the Pacific, Sitting Target en The Seven-Ups. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Haarlemse Kunste- naarsoverleg houdt komende donderdag een openbare vergadering waarbij onder meer de recente nota van de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer D. Couvée, zal worden besproken. NEW YORK (UPI). De Amerikaanse acteur Arnold Soboloff is zondagavond tijdens een opvoering van de broadway- musical Peter Pan, kort nadat hij op het toneel gezongen en gedanst had, aan een hartaanval overleden. Een werkgroep van het kunstenaars- overleg, die de nota bestudeerd heeft, komt dan ook met eeij voorstel. De vergadering heeft plaats in De Waag. Aanvang 20 uur. BOUMHS AUTOVERHUUR HAARUH lub- Jer- op rare sge- iter r al >elt, isen een het zich tige der- xiau oz tSrookmeyer daarna moeite hebben om de aandacht gevangen te hou- den laat zich raden. Veel van hun sublie me samenspel en ragfine-techniek wordt helaas gestoord door geschuivel en sto ringen. LOS ANGELES (AP). Alexander Ja cobs, scenarioschrijver van French Con nection II en vele andere films is vrijdag in Los Angeles op 52-jarige leeftijd overleden. ten. van Pil- !Ug- nis- >ort k. 18.20 19.00 en (Mo- Film- 21.20 igazine. 0 Jour- a ;ht ;es lie >e- in- op le- ?et en lat rer ot- nk ht. an en m- ce- Je- .00 Un- tv-se- ■amma. ahe, tv- .45 Do- urnaai. \ktueel v-serie. literair .30 Tv i. 19.00 19.45 1.15 Ak- 1 Maga- 'amma. 22.30 •amma. 2.40 De Isperitu Zaterdagavond was geen sprake van gemakzucht bij Don Pullen en George Adams c.s. In drie onderling sterk ver schillende composities - het dromerige Metamorphosis for Mingus (met wie Pul len, Adams Richmond samen, :p komt deze nieuweling, die een opvallend gebruik van electronica maakt niet naar voren. Eens temeer omdat de as Patato- Puente ook nu (evenals tijdens het Hol land Festival) weer de gang van zaken bepaalt. Brille, zich ontladend in tegen draadse ritmiek en ongelooflijke fills, een grote dosis show en humor maakt ook ditmaal de latin zeer toegankelijk. Jam mer is het dat Puente cs. nogal eens voor te simpele melodieën kiezen. In werkjes als My Favorite Things van Rodgers en Hammerstein of African Boogie hoor je de tempowisselingen vaak al van tevoren aankomen en krijgt het optreden af en toe iets teveel een oppervlakkig en gemak zuchtig karakter. den), een slordige blues en het suite-achti- ge Double Ark Jake - laat dit ongewoon hecht musicerende kwartet horen hoe het zijn gelijke eigenlijk niet kent in de heden daagse jazz. Sprankelend avontuurlijk spel in elke maat, soort en kleuring; een karaktertrek die het sterkst in de calypso- getinte finale tot uiting kopit. De hemelse blik van Adams dwingt hèt publiek daar bij moeiteloos tot overgave. En val je daar niet voor dan rest een waanzinnig theatra le solo van Richmond, die het presteert om een stick verticaal op een snarevel te zetten; dan door zijn vingers langs de stick naar beneden te persen een snelle roffel weet te ontlokken. Een staaltje dat ik nog nooit eerder heb mogen aanschouwen. DELFT (ANP). Uit de voorronden van het jaarlijkse cabaretfestival Came- retten te Delft hebben zich zaterdag zes groepen geplaatst voor de finale. Dit zijn de Nederlandse groepen Herman Finkers uit Enschede, Jan van ’t Hof uit Utrecht, Cabaret Lang Tong uit Voorburg en Licht en Krachtig uit Groningen. Daarnaast drongen de Belgische groepen Dabaret Slu uit Antwerpen en De Bock Workshop” uit Maas-Mechelen tot de eindstrijd, die vrijdag 2 en zaterdag 3 november wordt gehouden, door. Ondanks nevenfuncties als leraar en opdrachten van particulieren en het be drijfsleven zijn de kunstenaars noodged wongen aangewezen op de Beeldende Kunstenaars Regeling. Een aanvullende regeling is broodnodig. De jubilerende beroepsvereniging signaleert met vreugde het initiatief van de minister van CRM, Gardeniers, die contact heeft opgenomen met haar collega van zociale zaken. De BBK’69 ontstond tien jaar geleden, toen 40 kunstenaars zich verontrust vol den over de kwaliteit binnen hun beroeps vereniging beeldende kunstenaars. Na de afsplitsing heeft de BBK’69 veel nota’s geschreven en talloze gesprekken gevoerd met ministers en commissieleden. De BBK’69 vertegenwoordigt met 500 leden een deel van de 14.000 kunstenaars in ons hele land. AMSTERDAM. In het begin van de jaren vijftig schreef Jean Paul Sartre zijn satirische komedie Nekrassov. In 1955 werd het stuk voor het eerst opgevoerd. In Parijs. Het werd geen onverdeeld succes en hield maar kort repertoire. Toneelgroep Baal heeft Nekrassov uit de vergetelheid opgediept en Peter Verstegen kwam voor de groep met een rigoureuze vertaling, waarin Sartres humor in strak regime recht op de man af uitstekend tot zijn recht komt. Het eerste deel van het stuk bezit zelfs een thriller-achtige spanning, die later helaas een beetje wegebt. In het middendeel van het stuk verflauwt de intrige, maar tegen het einde volgt er toch weer een aantrekkelijke opleving. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „Het gaat slecht met de beeldende kunstenaars”. Met die boodschap heeft de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK’69) zich ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan tot het kabinet en tot gemeentelijke overheden gewend. De BBK’69 spreekt van een falend kunstbeleid en vraagt kunstenaars meer te betrekken bij belangrijke maatregelen om zo op z’n minst enige verbetering te krijgen. Op vervormde piepgeluiden van een elektronisch orgel en mensenstemmen, mochten de dansers deze kostuums drie kwartier lang showen. Er was een choreo graaf voor aangetrokken, maar die wist absoluut niets aan te vangen met dit enige materiaal. Met heel veel goede wil zou ik hoogstens nog wat waardering kunnen opbrengen voor een wals van drie divans, de allereerste opkomst van drie rollende dobbelstenen en de benen van Frankrijk. ggb voor zijn ongebruikelijk grote omvang alert reagerende orkest is veel meer moge lijk dan bij een standaard big band. In het geïmproviseerde openingsstuk van Leroy Dibbs kan zanger Joe Lee Wilson tegen een imposant kakafonisch decor keer op keer dezelfde atonaal ge toonzette strofe herhalen en zo al enkele aardige gaten slaan onder het gehoor. Ook het anarchistisch aandoende ensem- blewerk wat daar op volgt spot met de directieve opvattingen zoals die in een big band-genre per definitie worden gehan teerd. Het lijkt op een aanpak die een muzikaal equivalent van action painting zou kunnen zijn. Telkens als Shepp vindt dat het vernuft uit een solo is weggegle den, heft hij de armen en verordonneert kolossale tutti waaruit dan weer een vol gend instrument zich losmaakt. Speelsheid, een goede sfeer en een bijna onbegrensd aantal stijlmogelijkheden herbergt deze band, die in vocalisten als Joe Lee Wilson (Steam!) en de gospelesk ingestelde Cooly Dixon (A Change has come over me) voortreffelijke publieks- menners bezit. Jammer dat het concert zo uitliep dat ik de tweede set niet tot het eind heb kunnen bijwonen. Eerder op de avond speelt het Latin Percussion Jazz Ensemble, dat ditmaal de geruchtmakende Cubaanse violist Alfre do de la Fe omvat. Erg sterk als solist Soboloff, die op het toneel onder meer tegenspeler van Liza Minnelli is geweest, is 48 jaar geworden. Als filmacteur speelde hij in Silent Mo vie van Mel Brooks en High Anxiety en in de nog uit te komen films Fatso en Board walk. (Van onze kunstredactie) UTRECHT. Een gedeelte van de Utrechts Stadsschouwburg is zater dagavond enige uren bezet geweest door ongeveer tweehonderd demon stranten in een actie van het Comité Tivoli Tijdelijk. Met de bezetting wil de het actiecomité haar eis voor meer zaalruimte in Utrecht kracht bij zetten. Door interventie van de politie kwam om kwart over een ’s nachts een einde aan de actie, maar niet zonder dat er klappen vielen en enkele ruiten sneu velden. Veertien dagen geleden bezette het comité het muziekcentrum Vreden burg in de Utrechtse binnenstad. Ook toen kwam het tot schermutselingen met de politie. Tivoli Tijdelijk heeft laten weten elk weekeinde acties voor te bereiden totdat het gemeentebes tuur over de door haar gesignaleerde zalennood wil praten. Nekrassov speelt tegen de achtergrond van de koude-oorlogsperiode in de jaren vijftig. De bewapeningswedloop en de groeiende argwaan tussen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie is in volle gang. En op de (katholieke) school waar ik mijn jongensjaren doorbreng wordt me ge leerd dat er niets verschrikkelijkers ter wereld ooit zal bestaan als een commu nist. We hebben wat afgebeden om dat gevaar te bezweren. Sartre steekt met die door Russen-angst aangetaste karakters met gulzig plezier de draak. Hij laat zien hoe het normale denken aan bederf on derhevig is, wanneer het door waandenk beelden wordt gevoed. Daartoe komt Sartre op de proppen met een zekere George de Valera, een oplich ter die op de vlucht voor de politie, zich uitgeeft voor de Sovjet-minister Nekras sov. Deze Nekrassov wordt volgens kran tenberichten vermist en zou naar het wes ten zijn overgelopen. Als Nekrassov ver koopt De Valera zijn „memoires en ont hullingen” aan de Franse krant Soir a Paris. Hij doet dat via de journalist Sibi- lot, een communistenvreter die al jaren een ijzeren campagne tegen de Sovjet unie in zijn krant voert De Valera is het vleesgeworden idee waar Sibilot om verle gen zit. De raad van bestuur van zijn krant was namelijk ontevreden over de dalende oplagecijfers en Sibilots hoofdre dacteur had hem preces een nacht de tijd gegeven om met nieuwe hetze-ideeën te komen. Sartres stuk heeft alle kenmerken van een komedie. De intrige is sterk overtrok ken en heerlijk duidelijk ongeloofwaar dig. Sartre steekt er niet alleen de draak in met de oost-west verhoudingen, hij schept ook fraaie karikaturen voor de journalis tiek en de politie, die in zijn stuk bespotte lijke opportunistische pijlers van de sa menleving worden. UTRECHT. Op het gebied van de geïmproviseerde muziek, en dan in bijna al haar vormen, beleeft Utrecht hoogtijdagen. Een dit jaar voor het eerst gepresenteerd Vredenburg Jazzfestival biedt warempel het beste dat in het kader van de „Oktober- Jazzmaand” gebeurtenissen is te horen. Als we alleen maar kijken naar de namen van het Don Pullen/George Adams-Kwartet en de „Attica Blues” Big Band van Archie Shepp, waarmee het festival besloten werd, dan lijdt het geen twijfel of er van „Utrecht” een aantrekkingskracht op het jazzminnende publiek uitgaat. Wat de eigentijdse jazz zonder de stimu lans van Archie Shepp zou opleveren laat zich alleen maar raden. Met een werkelijk onverzadigbare werklust treedt deze zo wel op tenor als op sopraan uitblinkende musicus in telkens andere formatie naar voren. Laatstelijk nog op het Northsea Jazzfestival, waar een feilloos duet met Sam Rivers een van de weinige hoogte punten van het omvangrijke Haagse ge beuren opleverde. In Utrecht heeft Shepp dit weekeinde opnieuw opzien gebaard. Voor een korte Europese trip heeft hij een maar liefst 30- koppige big band bijeen weten te harken, waarvan de musici merendeels betrokken waren bij de totstandkoming van een tweetal „Attica Blues”-opnamen, dat een jaar of zeven op de markt verschenen. Met die daverende platen liet Shepp destijds horen dat hij naast al zijn andere aktivitei- ten ook nog een opzienbarende affiniteit met het big band-genre kon opbrengen. Je kunt deze specifieke voorliefde ver klaren vanuit de hang naar het verleden die veel van het werk van Shepp de laatste tien jaar vertoont. Met een vette grijns op het zwetende gelaat kondigt Shepp dan ook een swingballad als Strolling van Ho race Silver of Randy Weston’s High Fly aan, waarin hij zelf excelleert. Het zou echter fout zijn deze Attica Band dan maar aan het verleden af te meten. In dit Concert: slotdagen Vredenburg Jazzfestival in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Programma zondagavond 28 oktober 1979: Latin Percussion Jazz Ensemble en de Archie Shepp „Attica Blues” Big Band. Bezetting LP JE: Tito Puente (timba les, vibrafoon), Carlos „Patato” Valdes (conga’s), Johnny „Dandy” Rodrigues (bongo’s, timbales), Eddie Martinez (piano, fenderpiano) en Andy Gonzalez (bas). „Attica Blues” Big Band: 30-koppig orkest featuring Archie Shepp. Muzikale leiding: Ray Copeland. Arrangementen: Ray Copeland en Charles Greenlee. Programma zaterdagavond 27 oktober 1979: Don Pullen/George Adams Kwar tet en Jim Hall Bob Brookmeyer. Bezetting Don Pullen/George Adams Kwartet: Don Pullen (piano), George Adams (tenorsax, fluit), Cameron Brown (bas) en Dannie Richmond (drums). Bezetting duo: Jim Hall (gitaar), Bob Brookmeyer (ventieltrombone). Scène uit Nekrassov. Zittend Els Ingeborg Smits en Kitty Courbots. Staande v.l.n.r. Edwin de Vries, Trudy de Jong, Han Romer en Jack Vecht. (Foto Hans Verhoeven) ook al lijkt er na meer dan twintig jaar nog maar weinig veranderd en duurt de spanning tussen de grote wereldmachten onverminderd voort Maar de voorstelling zoals Baal die laat zien is er een van gerechtvaardigde artistieke overdrijving. Een parodie op een samenleving vol klein burgerlijkheden, die door de spelers met kleurrijk typeren wordt ingevuld. Een voorstelling die ook letterlijk op rolletjes loopt, met verrijdbare stoelen van door zichtig plastic, waarin de spelers zich be wegen als in botsautootjes op de kermis. Nekrassov is Rudolf Lucieers eerste re gie bij Baal en het is een zeer geslaagde geworden, onconventioneel van structuur en doordacht tot in details. Het plezier waarmee aan de voorstelling moet zijn gewerkt, is merkbaar. De verrassing van de avond is voor mij de manier waarop Kitty Courbois de rol van Mouton, de president-directeur van de krant, speelt. Niet zozeer vanwege de travestie, maar vooral door haar voortref felijke stijl van acteren, subliem volge houden tot aan het einde toe. Courbois maakt van Mouton een boven elk gevoel verheven individu, met wie niet te spotten valt. De uiterlijke gelijkenis met ene Hit ler kan niet toevallig zijn. Maar van prikkelende humor zijn ook de anderen bij Baal. Edwin de Vries, die een overstapje gemaakt heeft vanaf het Onafhankelijk Toneel, is een heerlijke schlemiel van een Sibilot, met jengelende driftuitbarstingen. Carol van Herwijnen, ook nieuw bij Baal, zet De Valera/Nekras- sov met veel zwaartekracht neer en Johan Leysen (ook pas bij de groep) is een schit terende zenuwlijder van een chef-redac- teur. Erg gelachen heb ik om de verschil lende typeringen van Jack Vecht, in wiens bedrijfscommissaris Lerminier ik zowaar De Quay herkende. En ach, om wie moest ik eigenlijk niet lachen, deze voorstelling? Rest mij nog het ruimtelijke decor van Benno de Vries te noemen, een schepping die de regie alle mogelijkheden schonk voor de beweeglijke enscenering, die het stuk nu kenmerkt KO VAN LEEUWEN oltele- I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11