I Zeevalking nieuwe voorzitter D'66 CDJA-leider voor nieuwe atoomraketten miljoen schade Glimmerveen bedreigd c h Akzo-adviseur Manifestatie Demonstratie tegen opleving fascisme Albeda: Snel gesprek over looneisen ’80 onderwijs tegen neutronenwapen Fabriek brandt uit: zeker 25 en dan dit nog Alfrink steunt „WRR-rapport minderheden Schiilebeeckx ,CDA na druk het weerj Schmelzer om’ discrimineert” rjfl Handhaven koopkracht centraal „Voorlopig geen nieuw stadhuis voor Amsterdam t H (V Intrekking geëist o Dierenleed Anti-abortus Bloedziekten Ritahuis pe da sti ge Be gii de G( Vi de ga lis PS bo (U roi ju] „F CPN „Dorp in zee” Eurocontrol Snelheid S (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Fractieleider Terlouw van D’66 heeft zater dag op een congres van zijn partij gezegd dat alleen een referendum uitsluitsel kan ge ven over de opvattingen in ons land met betrekking tot kern energie. Deze volksraadple ging moet een onderdeel vor men van de brede maatschap pelijke discussie over kerne nergie, omdat dit anders „een vrijblijvend aanleuteren tegen officials” zou zijn, aldus Terlouw. Fractieleider Terlouw wil referendum kernenergie het volgende decenni- Volksunieleider Glimmerveen op de vuist met een van de betogers in Soestduinen etmaal: 60 procent. C <0 (Van onze redactie binnenland) 14 21 16 8 16 0 12 20 18 4 9 8 8 9 10 5 10 6 8 7 8 9 9 17 8 13 10 10 10 1 14 7 7 18 9 11 24 25 25 21 2 4 4 12 3 7 7 10 10 1 11 0 6 12 15 3 4 5 11 19 16 16 14 7 4 4 7 2 0 0.3 2 2 0.4 0 0 2 0 0 26 0 0 0 13 0 19 0.2 0 14 14 0 0.3 2 0.1 0.1 0 0 01 o o 0.1 1 7 0.3 0 0 0.1 Overigens kwam het congres niet toe aan een bespreking van de veertien ver schillende moties over verschillende as pecten van kernenergie. Deze voorstellen variëren van een volstrekte afwijzing van kernenergie tot een oproep de kerncentra le van Borssele beter te bewaken. De moties zullen nu aan de orde komen op een speciaal congres, dat op 1 december in Amersfoort wordt gehouden. DEN HAAG (ANP). In Den Haag is zaterdag de landelijke manifestatie Vor ming voor vrede-onderwijs tegen de neu tronenbom begonnen. Bij de opening wa ren ruim tweeduizend mensen aanwezig, onder wie vertegenwoordigers van Japan se, Poolse en Westduitse organisaties te gen het neutronen wapen. Hij benadrukte de onafhankelijke maar wel progressieve opstelling van de Demo craten. Harde uitspraken over een komen de coalitie wilde hij niet doen. „Ik zie D'66 niet zo gauw toetreden tot een kabinet zonder PvdA. Maar dat wil niet zeggen, dat in elk kabinet met de PvdA ook D’66 zitting zal nemen”, aldus de nieuwe voor zitter. Voor het eind „De heer Schmelzer zal contact opnemen met diverse van zijn parlementaire rela ties teneinde het initiatief van PvdA en PPR in de grond te boren”. Jansen: „Ik denk dat de heren tevreden kunnen zijn is het aan werknemers niet te verkopen te matigen als er in hun bedrijf grote win sten worden gemaakt. In dit verband was het ook opvallend dat fractieleider Terlouw zowel PvdA als WD opriep om met D'66 het begrip recht vaardigheid nieuwe inhoud te geven. over de PvdA-PPR-plannen maakt vol gens Jansen duidelijk dat Schmelzer ach ter de ommezwaai van het CDA zit. Jan sen citeerde: over de houding van het CDA. Het past volledig in hun straatje”. Met een bijeenkomst in Raalte heeft de belangengroep „Rechten voor al wat leeft” zaterdag het tienjarig bestaan ge vierd. De groep is bekend geworden door acties op allerlei terrein om dierenleed te voorkomen. Successen zijn geboekt met het verzet tegen de zogenaamde legbatte rijen voor kippen, waarin de dieren nau welijks leefruimte hebben. In samenwer king met pluimveebedrijven en de detail handel is de groep erin geslaagd zoge naamde scharreleieren op de markt te brengen. Deze eieren zijn afkomstig van kippen die vrij rondlopen. Naar schatting vijfhonderd demon stranten zijn zaterdagmiddag in een stille tocht door de Haagse binnenstad getrok ken, om te protesteren tegen de legalise ring van abortus. De demonstratie richtte zich tevens tegen het huidige beleid van de overheid om niet in te grijpen bij overtre ding van de abortuswetten. In Groningen is de vereniging „Stut voet” opgericht voor begeleiding van pa tiënten die aan kwaadaardige bloedziek ten lijden en hun gezinsleden. Het werk terrein van de vereniging is voorlopig alleen de vier noordelijke provincies. Bij voldoende respons uit de rest van het land wordt overwogen er een landelijke vereni ging van te maken. n verand. o o wzw o verand. o nnw zzw wnw windst. n o zw wzw windst. windst. nno windst o o n ono wnw n ono o wzw 3 2 1 0 3 2 2 2 6 4 5 13 7 beledigd zou worden. Demonstranten wil den hem met harde hand verwijderen, waarop de politie ingreep. De leden van de PvdA/PPR-fractie heb ben in Provinciale Staten van Utrecht vragen gesteld over de bijeenkomst van het jeugdfront vorige week zaterdag. De Surinaamse organisatie LOSON heeft in een brief aan de directie van de VPRO geprotesteerd tegen het feit dat het jeugd front in een VPRO-televisie-uitzending „de gelegenheid kreeg openlijk fascisme en racisme te propageren". windst. nw windst nw n ono w windst ozo ozo zo zw windst. ALMELO (ANP). De textielfabriek Egger in Almelo is zaterdag op het kan toor na door brand verwoest. De bedrijfs leiding taxeert de schade op 25 tot 30 miljoen gulden. De brand is volgens de politie vermoedelijk ontstaan door las- werkzaamheden. op het dak. De brand komt uiterst ongelegen gezien het feit dat het bedrijf na een aantal zorgelijke jaren met veel verliezen, ontsla gen en rijkssteun uit de rode cijfers leek te zullen komen. Een felle uitslaande brand heeft zater dagmorgen het busstation van Emmen en zeventien bussen in de as gelegd. De scha de bedraagt zeker twee miljoen gulden. De politie onderzoekt de mogelijkheid van brandstichting. Zaterdagmiddag rond half vijf is een inwoner van Hontenisse zwaar gewond geraakt bij het aansteken van zijn kolen kachel. Zijn woning werd nagenoeg volle dig verwoest. De schade ligt ver boven de ton. Een onafhankelijke gemeentelijke on derzoekcommissie heeft rapport uitge bracht over de gang van zaken in het Eindhovense Ritahuis, dat onderdak ver schaft aan thuisloze vrouwen. De commis sie heeft niet kunnen vaststellen dat er in het huis sprake is geweest van mishande ling van de vrouwen, zoals werd beweerd. Wel moet de samenstelling van het be stuur worden herzien, het opnamebeleid moet worden verbeterd en er moet een klachtencommissie komen ten benoeve van de bewoners, aldus de commissie. Sa va: ho< Jo: ter tie: er wc 1 j wa nai gut set I Sal aai nie ein kei de dei die ooi I ont 'ver zici B zate grot gew van het aan van H lant en voo wie afgt kaa legt Bui P aan vaa dat en jaai Per „m; tior te j ver sab nen boe E bez ove boe kin var Ooi rod len om der luu ins tril de koi eer „ve no$ Henk Hoekstra, voorzitter van de CPN, is gisteren uit de Joegoslavische hoofd stad vertrokken na drie dagen onderhan delen met topfunctionarissen van de aan het bewma zijnde „Joegoslavische Liga van Communisten”. Gesproken is over de internationale si tuatie en over samenwerking tussen de Nederlandse en Joegoslavische commu nistische partij. Volgens een gisteren uitgegeven officië le bekendmaking waren de onderwerpen van gesprek de ontspanning in de wereld en andere belangrijke internationale za ken, de activiteit van de communistische partij in Nederland en in Joegoslavië, de beweging der niet-gebonden landen en de situatie met betrekking tot de internatio nale communistische en arbeidersbewe ging. De standpunten van beide partijen aangaande alle besproken zaken zijn zeer aan elkaar verwant, aldus de verklaring. Minister Albeda sprak zaterdag de stel lige verwachting uit dat het huidige kabi net een betere Vermogens Aan wasdeling (VAD) zal presenteren dan het kabinet- Den Uyl voor ogen had. Volgens de be windsman wordt de VAD, waarbij de werknemers delen in de overwinst, niet van vandaag op morgen ingevoerd. Het maken van een regeling die elk bedrijf dat extra winst maakt bij de VAD betreft noemde Albeda een moeilijke technische opgave. Albeda vindt dat het maximum aantal toegestane werkuren per week moet wor den beperkt van 48 tot 42,5. Op die manier wordt het overwerk verminderd en wor den meer arbeidsplaatsen geschapen. Op dit ogenblik kan elke werkgever zonder toestemming overwerk laten uitvoeren tot een grens van 48 uur. De ambtelijke werkgroep „Dorp in zee” heeft zich uitgesproken tegen de bouw van ruim drieduizend woningen en een jachthaven voor de kust van Schevenin- gen. De werkgroep komt in een rapport tot de conclusie dat het bouwen van een dorp in zee te grote verkeersproblemen zal opleveren. In het rapport staat dat realisatie van een bouwlocatie in zee technisch mogelijk is. Het knelpunt is echter het bestaande wegennet, dat het verkeer van en naar het eiland niet zal kunnen verwerken. Schmelzer gaf zaterdag in een reactie het bestaan van de brief toe. Volgens de oud-KVP-leider is de CDA-fractie echter nog niet tot definitief oordeel gekomen over het al dan niet instellen van een onderzoek naar het gedrag van multinati onals. „Persoonlijk zie ik weinig heil in een dergelijk onderzoek”, aldus Schmel zer, die verder opmerkte dat het CDA- standpunt zeker niet alleen door de be wuste brief zal worden bepaald. AMERSFOORT (ANP). De voorzitter van de christendemocratische jongeren organisatie CD JA, Peter Heukels, heeft zaterdag op de federatieraad in Amers foort gepleit voor modernisering van de NAVO-kernmacht in West-Europa. Een dergelijke modernisering kan vol gens Heukels worden teruggedraaid als de onderhandelingen over een derde SALT-akkoord, ter beperking van de stra tegische bewapening, resultaat opleveren. De CD JA-voorzitter zei verder onder meer dat het kabinet-Van Agt door extra arbeidsplaatsen te scheppen in de quar taire sector (de niet-winstgevende dienst verlenende bedrijven) een duidelijke rela tie maakt tussen loonmatiging en werkge legenheid. De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi is tegen modernisering van het NAVO-kernwapenarsenaal. De alge mene ledenvergadering van Pax Christi nam zaterdag in Amersfoort een motie aan, waarin de politieke partijen worden opgeroepen te voorkomen, dat nieuwe kernwapens worden geïnstalleerd op Ne derlands grondgebied. Het congres sprak zich wel uit over gewenste invloed van het Europese parle ment op de samenstelling van de Europe se Commissie. Voorts dient het openbaar vervoer, voetgangers- en fietsverkeer ho ge prioriteit te krijgen in de binnensteden. Naast invoering van vrije tram- en busba nen en directe fietsroutes wil D’66 auto- parkeren in de binnensteden vermin deren. Zowel de CDA-Kamerleden Van Rooi- jen als Van Dijk hebben verklaard dat de christen-democratische commissie zelf standig tot een opiniewijziging is geko men. Volgens Van Rooijen is er met Schmelzer „weleens een telefoontje” ge pleegd om te horen hoe Akzo over deze zaak dacht. Dit contact heeft volgens hem echter geen enkele rol gespeeld. Volgens Van Rooijen heeft de CDA-Kamerfractie zich nog geen definitief oordeel over deze kwestie gevormd. um heeft Nederland een kabinet waarin PvdA en VVD samenwerken. Dat is de stellige verwachting van de Utrechtse burgemeester Vonhoff. Op een congres zaterdag van de WD-kamercentrales Groningen, Friesland en Drente in Ma- rum over „Liberalisme in de jaren tach tig”, pleitte hij ervoor om „het echte con servatisme van het CDA buitenspel te plaatsen”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken wil op korte termijn van de Sociale Partners werkgevers en werknemers weten hoe het streven van het kabinet kan worden verwezenlijkt het volgend jaar de koopkracht tot en met het modale jaar inkomen 32.500 bruto) te handhaven. De bewindsman wil dat dit overleg vóór 12 november plaatsvindt. Op die datum spreken FNV en CNV zich uit over de looneisen voor volgend jaar. Albeda zei dit zaterdag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. (Van onze redactie binnenland) SOEST. Ruim vijftienhonderd mensen hebben zaterdagmiddag in Soest duinen gedemonstreerd tegen heropleving van fascisme en racisme. De demonstratie bestond uit een mars en een manifestatie met sprekers en muziekgroepen. Aanleiding was een demonstratieve bij eenkomst van vijftien leden van het Natio naal Jeugdfront, een afsplitsing van de Nederlandse Volksunie, een week eerder in de bossen bij Soestduinen. Deze vijftien waren in uniform met runetekens en rie pen onder meer op tot verwijdering van de gekleurde bevolking uit Nederland. Sprekers afgelopen zaterdag waren on der meer de publicist Anton Constandse en de Tweede Kamerleden Blaauw (WD), Gerritse (CDA) en Voogd (PvdA). Verder waren er vertegenwoordigers van lande lijke en plaatselijke organisaties. Onder de muziekgroepen bevonden zich de Chi leense groep Amaranto en de Surinaamse groep Redi Dron. De demonstratie verliep rustig. De poli tie moest eenmaal in acie komen om de leider van de Nederlandse Volksunie, Joop Glimmerveen, in veiligheid te bren gen. Hij was naar de demonstratie geko men om eventueel een kort geding aan te kunnen spannen indien zijn organisatie regen regen geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. regen onbew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. mist geh. bew. 1. bew mist geh. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. niet ontvangen 1. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. regen sneeuw zw. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. regen mist zw. bew. niet ontvangen zw. bew. onbew. onbew. regenbui Weer in binnen- en buitenland Centrums voor luchtverkeersleiding in Brussel en Bremen nemen binnen tien jaar de taken over die momenteel bij Eurocontrol in het Limburgse Beek be rusten. Daardoor zullen ongeveer 400 van de 540 arbeidsplaatsen in Beek verloren gaan. Die conclusies kunnen worden getrok ken uit het rapport van een ambtelijke werkgroep waarin Nederland, West- Duitsland, België en Luxemburg verte genwoordigd zijn. De ministers van Ver keer en Waterstaat van de lidstaten van Eurocontrol, waartoe ook Frankrijk, Ier land en het Verenigd Koninkrijk behoren, bespreken het rapport op 22 november. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht in ruste, heeft zich opgesteld achter de Nijmeegse theo loog professor dr. E. Schiilebeeckx. Vori ge week verklaarde bisschop Bluyssen van Den Bosch zich solidair met de hoog leraar die zich in december in Rome moet verantwoorden voor zijn theologische op vattingen. Tijdens het jubileumcongres van het Thijmgenootschap gesticht om de emancipatie van katholieken op weten schappelijk gebied te stimuleren bena drukte Alfrink dat de kerk wetenschaps mensen dankbaar moet zijn die haar bij het vervullen van de opdracht van de kerk willen helpen. Ketterjagerij lost de proble men waarmee de kerk te kampen heeft volgens Alfrink niet op. Het congres stelde zich in overgrote meerderheid achter een verklaring waar in wordt geprotesteerd tegen de procedu re tegen Schiilebeeckx. Het protest zal naar Rome worden gestuurd. HILVERSUM (ANP). Het PvdA-Ka- merlid Van Dam heeft zaterdagmorgen in een radiouitzending gezegd dat de rege ring tot 1984 geen geld zal hebben om de bouw van een nieuw stadhuis in Amster dam te bekostigen. Tot die datum kan de hoofdstad deze plannen vergeten, zo meent Van Dam. Ook als er een nieuw plan op tafel komt, wordt het op de lange baan geschoven, tenzij de regering opnieuw gaat ombui gen, aldus het PvdA-Kamerlid. Van Dam zal de kwestie morgen in de Kamer aan de orde stellen. d ;3 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het Rapport Etnische Minderheden van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) „sluit gevaarlijk aan bij tendensen van discriminatie en racisme in Nederland”. Dit stellen vijftien organisaties voor Su rinamers in Nederland, waaronder de Landelijke Federatie van Welzijnsstich- tingen voor Surinamers en de Stichting Welsuria, in een resolutie die zij zaterdag naar de Nederlandse regering hebben ge stuurd. Zij eisen intrekking van het rapport. Een van de voornaamste punten van kritiek is dat het rapport is opgesteld zonder dat de in Nederland levende etni sche minderheidsgroeperingen bij de op stelling ervan betrokken zijn of gehoord. Ook de redenering van de raad dat de verbetering van de positie van de etnische minderheden kan leiden tot positiever- slechtering van autochtone Nederlanders, met name de sociaal-zwakke autochtone Nederlanders, ontmoet heftige weerstand. Geadopteerde buitenlandse kinderen kunnen over enige tijd worden geconfron teerd met discriminatie. Dit is afgelopen zaterdag gesteld door verschillende perso nen tijdens een symposium Adoptiekinde ren of kinderen, georganiseerd door de Rijksuniversiteit te Utrecht. Gezegd werd onder meer dat adoptie kinderen nu nog in een gunstige positie verkeren, doordat zij veelal jong zijn en gëntegreerd zijn in de Nederlandse sa menleving. Volgens enkele sprekers zou deze situatie in de loop der jaren kunnen veranderen. De minister wil proberen te voorkomen dat de vakbeweging eisen gaat stellen die boven het regeringsstreven uitgaan de loonsverhoging te beperken tot een half procent bovenop de prijscompensatie. In het VARA-programma zei FNV-voorzit- ter Kok te betwijfelen of met een loons verhoging van een half procent de koop kracht van de modale werknemer kan worden gehandhaafd. Volgens Kok heeft zich een aantal nieu we ontwikkelingen voorgedaan dat de koopkracht aantast. Hij noemde met na me de kabinetsplannen voor een eigen bijdrage in de gezondheidszorg en het Kamerbesluit de kinderbijslag voor het eerste kind te bevriezen. Kok vindt dat tot nu toe tegenover de vakbeweging enorm „gemillimeterd” wordt als het gaat om loonsverhogingen. De FNV-voorzitter is van mening dat ook van de werkgevers wel eens mag worden gevraagd sociaal-maatschappelijke ver antwoordelijkheid te nemen. Volgens Kok De actiegroep „50 is te veel” is zaterdag een landelijke actie gestart voor het verla gen van de maximumsnelheid voor auto’s in met name de bebouwde kom. Het start sein van de actie was zaterdag in het Noordhollandse Hoogkarspel. De auto mobilisten daar werd gevraagd hun snel heid aan te passen aan die van de fietsters. Volgens de organisatie was het eerste „dagje rustig rijden” een succes. Het ac tiecomité „50 is te veel” is een samenwer king van „Stop de kindermoord”, de Eer ste Enige Echte Nederlandse fietsersbond (ENFB) en de Vereniging Bescherming Voetgangers. Volgens Vonhoff is een liberaal-socialis- tisch kabinet dichterbij dan men op grond van wederzijdse partijfunctionarissen zou verwachten. De wederzijdse verkettering nu stoelt volgens hem vooral op program matische verschillen uit het verleden. Oud-staatssecretaris Zeevalking, nu burgemeester van Rijswijk, werd zater dag de nieuwe voorzitter van D'66. Hij is de opvolger van oud-staatssecretaris Glastra van Loon, tegen wie Terlouw zei: „Jij hebt de partij weer op de been gehol pen”. Zeevalking vond dat PvdA en VVD nauwer moeten gaan samenwerken, om dat alleen op deze wijze een eind kan komen aan de overheersende positie van het CDA in de politiek Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Overwegend droog met kans op mist. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimumtemperatuur: omstreeks 5 gra den. Maximumtemperatuur: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog DINSDAG 30 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.30 uur, onder 17.17 uur Maan op 15.22 uur, onder 00.51 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.49 uur en 23.31 uur Laagwater 06.04 uur en 18.39 uur WEERRAPPORTEN b. al b. r .Eo EB 5 6 «j m 62 HILVERSUM. De Tweede-Kamer- fractie van het CDA is onder druk van oud-KVP-leider Schmeler nu adviseur van het Akzo-concern volstrekt omge zwaaid in haar houding tegenover het initiatiefvoorstel een Kamercommissie een onderzoek te laten instellen naar het gedrag van multionationals. Het PPR-Ka- merlid Jansen heeft dit zaterdag gezegd in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. Jansen en het PvdA-Kamerlid Van der Hek hebben twee jaar geleden het initia tiefvoorstel ingediend. Aanvankelijk stond de CDA-fractie volgens Jansen „po sitief kritisch” tegenover het plan. Sinds kort wil de CDA-commissie die het voor stel heeft bekeken volgens de PPR-politi- cus niets meer van het plan weten. Een brief tussen twee leden van de raad van Bestuur van Unilever (die evenals Schmelzer een commissievergadering van verschillende multinationals bijwoonden)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2