Hwa Guofeng nu in Londen VN ontslaat prins Alfred Priester drukte valse lires Cambodja weigert hulp VS Ex-politiechef in El Salvador vermoord Aanslag in ziekenhuis Demonstratie na aanslag DDR stopt met innen losgeld gevangenen F Bond dreigt VS Na kritiek uit Derde Wereld met olieboycot wellicht explosie Russische raket Ambtenaar vroeg betaling woonvergunningen Ultimatum aan bezetters „Kernproef” was kJ Cestoda Prijs Kees van Kooten Zijn schoenen Per post v 4 11 V - HIHB Ik I 3 •F l. «MK I ntrol Iheid ortus ahuis ekten nleed SAN SALVADOR (AFP/UPI). In Santa Ana op 60 kilometer ten westen van San Salvador is een voormalig hoofd van de Salvadoriaanse politie, Jose Antonio Castillo, doodgescho ten. Castillo werd belaagd door acht tien mannen, van wie het slachtoffer er twee doodschoot en een derde ver wondde. zee” CPN 'HM',» door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. Vierduizend personen hebben gistermid dag in Zumaya een demon stratie gehouden uit protest te gen de aanslag van de radicale Baskische afscheidingsbewe ging ETA-Militar, die zaterdag de 34-jarige socialist German Gonzalez Lopez doodschoot in Villarreal de Urretxua. Tij dens de manifestatie, die geor ganiseerd was door de socia listische arbeiderspartij PSOE en de socialistische vak bond Unie van Werknemers (UGT), werden kreten uitge roepen als: „ETA, fascisten, jullie zijn terroristen!”, en „Fascisten, jullie moeten te- gen de muur gezet worden!”. De socialistische vakbond UGT en de communistische vakcentrale CCOO hebben uit protest tegen de moord op German Gonzalez Lopez voor vandaag een algemene staking in het Baskenland afgekon- digd. l V - I trijfel ■f Basken in verzet ing in n tien ;el bij ek be- 00 van ■rloren ’etrok- itelijke West- verte- n Ver- »n van |k, Ier- ■horen, nber. terdag verla- auto's t start- in het auto- n snel- itsters. eerste Iet ac- snwer- le Eer- •sbond ïrming tie van ogelijk taande aar het demon in stille getrok- egalise- richtte van de >vertre- jke on- uitge- in het lak ver- ommis at er in shande- eweerd. het be- tebeleid oet een ienoeve issie. male si ssen de :ommu- officië- werpen wereld lale za- istische avië, de •n en de ernatio- rsbewe- partijen :ijn zeer klaring. Jose Antonia Castillo, die politiehoofd was onder de presidenten Sanchez Her nandez, Molina en Romero, werd door de guerrillabewegingen in Els Salvador be schouwd als „volksvijand". Intussen heeft de aartsbisschop van San Salvador, mgr. Oscar Arnulfo Romero, aan de guerrillabewegingen gevraagd de nieuwe regering een kans te geven en eën’ einde te maken aan hun bezetting van kerk- en dienstgebouwen. Als men wil dat de rechten van de rtiens geëerbiedigd wor den, zei de aartsbisschop, dan moet men die van mensen die men gegijzeld heeft, ook respecteren. Het Revolutionaire Volksleger ERP, een ondergrondse guerrillabeweging, heeft de 'verantwoordelijkheid voor de aanslag op zich genomen. Reden voor het uit de weg In kringen in Oost-Berlijn werd overi gens tegengesproken dat de Oostduitse regering contante betaling kreeg per ge- De junta heeft de bezetters vrijdag 72 uur de tijd gegeven hun gijzelaars vrij te laten. De bezetters daarentegen willen al leen met de beide gegijzelde ministers onderhandelen. Inwoners van El Salvador en het aan grenzende Guatemala zijn zaterdag in pa niek uit hun huizen gevlucht toen zich een aardschok voordeed die volgens de Ame rikaanse geologische dienst een sterkte had van 6.3 op de schaal van Richter. Volgens de eerste radioberichten heb ben 20 mensen verwondingen opgelopen. Dit kon een woordvoerder van het Rode Kruis echter niet bevestigen. Het epicen trum van de beving ligt langs de zuidwes telijke kust van Guatemala. ruimen van Castillo was het feit, volgens het „ERP". dat hij een „beul" was. Leden van het Revolutionarie Volks- blok (BPR) in El Salvador willen niet onderhandelen met de junta over de gijze ling van de ministers van Arbeid Ga briel Gallegos en Economische Zaken Manuel Hinds en tientallen ambtena ren. De volksblok-leden houden ongeveer 250 gijzelaars vast op de beide ministeries in San Salvador vangene. Het geld zou worden gegeven in de vorm van kredieten, die werden ge bruikt voor de financiering van de handel tussen de twee Duitslanden. Oost-Duits- land zal, naar eerder naar aanleiding van het dertigjarig bestaan van de DDR werd aangekondigd, tegen 14 december amnes tie verlenen aan tot 25.000 gevangenen. Geen hunner zal echter volgens dezelfde Oostberlijnse kringen naar het Westen mogen emigreren. Volgens Westelijke ju ridische deskundigen bevinden zich onder deze groep die zal worden vrijgelaten 5.000 mensen die zijn veroordeeld op poli tieke gronden. TEHERAN (AFP. Reuter). De bond van personeel in de Iraanse olie-industrie heeft gedreigd de leve ring van olie aan de VS stop te zetten als Washington de voormalige sjah, die in een New Yorks ziekenhuis be handeld wordt, niet aan Iran uitle vert. Volgens een mededeling van presi dent Carter krijgen de VS maande lijks ongeveer 50 miljoen vaten olie uit Iran. (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) BELFAST (ANP). Twee als arts Ver momde mannen hebben in een ziekenhuis in Belfast een Britse soldaat, die waakte over een andere zieke soldaat, met scho ten uit een vuurwapen verwond. De sol daat werd in de. arm geraakt. Toen een derde soldaat het vuur op de twee aanval lers richtte namen deze ijlings de benen. Een soortgelijk incident deed zich een week geleden ook al voor in Belfast. Toen drongen twee onbekenden een ziekenhuis binnen onder het mom dat zij op bezoek gingen. Eenmaal op één van de kamers aangekomen, verwondden zij een patiënt ernstig, eveneens met schoten uit een vuurwapen. I „Stut- van pa- iedziek- t werk- iorlopig ■ies. Bij iet land vereni- BERGAMO (Reuter). Een rooms-katho- lieke priester is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het drukken van vals geld in zijn pastorie, zo is gisteren van officiële zijde in de Italiaanse plaats Ber gamo meegedeeld. Pater Remo Cereda weende toen hij en vier medeplichtigen zaterdag schuldig be vonden werden aan het drukken van dui zenden briefjes van 50.000 lire. De leider van de bende, Pietro Michelin, heeft zes jaar gevangenisstraf gekregen. eeft de il wat tan ge ;n door leed te kt met gbatte- ;n nau- enwer- detail- 1 zoge- arkt te tig van naai lucii vermoedde Russische raket die op 1.200 zeemijl voor de kust van Kaap stad in zee was gestort. in zee” bouw sn een ïvenin- apport an een ilemen ie CPN, hoofd- derhan- de aan ae Liga „Ik ben de laatste tijd niet helemaal in orde. Zo kom ik twee weken geleden, aan de afwas, ons kleine steelpannetje voor halve uitsmijters en zonde van de aardappels tegen. Nooit last gehad met dat pannetje, maar plotseling slaat zijn zwart geblaker de buitenbodem mij ziedend op mijn zenuwen. „Hebben we staalwol in huis?” roep ik naar B. „Staalwol?” vraagt B„ „wat moet je nou in godsnaam weer met staalwol? Kom nou gezellig zitten; zo meteen begint Fantasy Island". „Niks gezellig zitten!” krijs ik terug, „eerst moet die steelpan schoon!” Koortsig zwetend, vimmend en vloe kend besteed ik twee volle uren aan het blinkend schoonschuren van een onschul dig pannetje. „Asjeblieft!” bijt ik B. toe wanneer ik tegen elven de kamer binnen barst met de pan, alsof ik een verwoestende service van plan ben, dreigend boven mijn hoofd geheven, „DIT noem ik een schone steel pan. ja?!" „Weet je wat die steelpannetjes tegen woordig kosten?” gaapt B. 4,95. Daar ben jij tweeëneenhalf uur lang als een gek voor te keer gegaan”. „Dat heeft er hoegenaamd niets mee te maken!” roep ik. „het gaat om het princi pe dat je de boel gewoon eens een beetje knap I JOHANNESBURG (UPI). Een voor aanstaande Zuidafrikaanse atoomgeleer de acht het mogelijk dat de lichtflits vermoedelijk een kernontploffing die de Verenigde Staten in september hebben waargenomen, is veroorzaakt door een Russische atoomraket die zestien jaar ge leden in het zuiden van de Atlantische Oceaan verongelukte. Professor J. R. Smit van de universiteit van Westville was in 1963 betrokken bij een hoogst geheim Amerikaans-Zuidafri- kaans project voor het lokaliseren van een AMSTERDAM (ANP). Een 28-jarige ambtenaar van de gemeentelijke dienst herhuisvesting in Amsterdam heeft be kend woonvergunningen te hebben aan geboden tegen betaling. In totaal zou hij hiermee vijftienduizend gulden hebben verdiend. Hij is hierbij geholpen door een andere man die even eens is aangehouden en heeft bekend. Een onderzoek naar deze kwestie wordt naar verwachting deze week afgerond. De woonvergunningen waren bestemd voor huizen in de Amsterdamse wijk Oud West. BANGKOK (UPI). Cambodja heeft zaterdag een voorstel van de VS om op grote schaal hulp te bieden van de hand gewezen. Het Cambodjaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat het voorstel van de VS om hulp te bieden aan alle strijdende partijen met kracht van de hand werd gewezen. Het voorstel om vanuit Thailand over land per dag 1.000 ton goederen (voedsel en medicijnen) aan te voeren, bestemd voor alle Cambodjanen, ongeacht aan wiens kant ze staan in het conflict, werd afgelopen woensdag door drie Ameri kaanse senatoren in Phnom Penh voorge legd aan de Cambodjaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hung Sen. Phnom Penh wees het Amerikaanse aanbod af, omdat daaraan de „onaan vaardbare voorwaarde” was verbonden dat de hulp ten goede komt aan alle partij en in Cambodja, zo meldt het Cambod jaanse persbureau. Het bewind in Phnom Penh ziet in het Amerikaanse voorstel een „manoeuvre van imperialisten en interna tionale reactionairen” om de voedselhulp te gebruiken als voorwendsel voor steun verlening aan „groepen die de revolutie saboteren en voor inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van het Cam bodjaanse volk". De Rode Khmer daarentegen heeft geen bezwaar tegen humanitaire hulpverlening over de weg vanuit Thailand naar Cam bodja en heeft haar volledige medewer king toegezegd, zo meldt het radiostation van het verdreven bewind van Pol Pot. Ook het voormalige staatshoofd prins No rodom Sihanoek ziet in massale hulpver lening over de weg de enige mogelijkheid om het Cambodjaanse volk voor de on dergang te behoeden. Hij acht het abso luut noodzakelijk dat de hulpverlenende instanties zelf toezicht houden op de dis tributie van de hulp, om te voorkomen dat de hulp alleen bij de militairen terecht komt. Sihanoek bepleit het zenden van een internationale interventiemacht om te „verhinderen dat Vietnam de drie miljoen nog in leven zijnde Cambodjanen doodt". De Westduitse regering heeft haar me thode om de vrijheid te kopen voor gevan genen altijd verdedigd door dit een huma nitair beleid te noemen, dat ten doel heeft mensen te helpen die in de gevangenis zijn gekomen wegens vermeende misdrijven inzoverre deze in het Westen althans niet als zodanig worden beschouwd. Smit vertelde dat op 2 augustus 1963 twee dagen voor de ondertekening door Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie van het verdrag dat kernproeven in de atmos feer verbiedt een Amerikaans volgstati- on in Zuid-Afrika een voorwerp regi streerde dat zich langs de Afrikaanse kust voortbewoog in zuidelijke richting. „De verdenking bestond dat de Russen nog gauw een raket met kernkop wilden beproeven voor de ondertekening van het verdrag”, aldus de professor. Er werd een intensieve speuractie op touw gezet, maar men vond niets. U hebt er, net als ik, natuurlijk al een paar weken naar toe geleefd, maar van daag is het dan zover: de bekendmaking van de winnaar van de Cestoda Prijs 1979, die zich moet hebben onderscheiden door „het moeiteloos beoefenen van de Neder landse taal in al haar genres”. U herinnert zich dat de Cestoda Prijs in 1975 naar Gerrit Komrij ging, in 1976 naar Herman Pieter de Boer, in 1977 naar Har ry Mulisch en in 1978 naar Hugo Brandt Corstius alias Piet Grijs, Battus, Jan Eter e.v.a. De allereerste Cestoda Prijs werd op 29 oktober 1974 aan mij, Nico Scheepma ker. toegekend door het Geheime Trium viraat K. Schippers, Eelke de Jong en Theun de Winter, die het bericht doorga ven aan het ANP, dat er onmiddellijk melding van maakte. Gelukstelegrammen van kranten, vrienden en collega’s stroomden toe, totdat ik, wantrouwig ge worden, ontdekte dat er van een uitste kend gelukte practical joke sprake was. In mijn toenmalige Hopper-rubriek in De Volkskrant publiceerde ik mijn gironum mer, waarop medelijdende lezeressen één gulden compensatiegeld konden storten. Er kwam in totaal 53,64 binnen, en sinds dien is dit het bedrag dat jaarlijks met de toekenning van de Cestoda Prijs gepaard gaat, plus een gegraveerd bekertje, en de prettige wetenschap dat de jury alleen uit mijzelf bestaat. De Cestoda Prijs, toege kend dus voor het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres, is daardoor de enige literaire prijs in Nederland die tot hu toe steeds bij de goede schrijver-dichter terecht is ge komen. „De conclusie toen moest zijn dat we met een meteoor te maken hadden ge had", aldus Smit, „maar nu zou het wel eens kunnen blijken te gaan over de kern kop die er zo lang over heeft gedaan om te ontploffen". LONDEN. De Chinese premier Hwa Guofeng is gisteren met groot vertoon van Britse hoffelijkheid in Londen ontvangen. Eerste minister Margareth Thatcher noemde zijn bezoek in een toespraakje op de luchthaven Heathrow „een unieke ge beurtenis”. De Chinese premier zei op zijn beurt dat „West-Europa een belangrijke rol te spelen heeft in het handhaven van de vrede” een duidelijke verwijzing Ik citeer liever over een steelpannetje dan over zijn vader, er zijn nu eenmaal dingen waar je geen willekeurige hap uit neemt. Wie een beetje oplette tijdens het lezen Wist natuurlijk vroeger al bij Kees van Kootens „Treitertrends" dat hier een van onze beste auteurs aan het woord was. maar met deze verhalen in „Autobio” kan dat door niemand meer over het hoofd worden gezien. Rest nog de vraag of Kees van Kooten voldoet aan het crite rium dat hij de Nederlandse taal in al haar genres moeiteloos beoefent. Behalve zijn korte stukken, en zijn langere stukken in „Autobio", heeft hij voor radio en tv teksten geschreven, hij heeft liedteksten geschreven, aforistische regels, en haiku achtige Haikoots (gedichten dus) op de Bescheurkalender. Sommige van zijn schrijfactiviteiten staan mede op naam van Bie (de eeuwige vraag: „hoe dun is de dikke, hoe dik is de dunne?”),maar er blijft meer dan genoeg over om hem tot een buitengewoon waardige Cestoda- Prijswinnaar te stempelen. Bekertje en somma gelds zijn hem heden, zoals de traditie wil, per post toegezonden. De man die u nu nog mist in het boven genoemde rijtje, Kees van Kooten, heeft hem nu dan ook gekregen! Zijn autobio grafische verhalen in de Haagsche Post, onlangs verzameld in de bundel „Koot graaft zich autobio”, hebben de doorslag gegeven. God, wat zijn dat een mooie verhalen, waarin hij door de aardlagen Kasper (zijn zoontje), Koot (z’n eigen dus) en Vader (die vorig jaar overleed) naar hun aller verwantschap boort. Tranen met tuiten van het huilen, en tranen zon der tuiten van het lachen. Maar over de poes is ook mooi en over B. natuurlijk, en over zijn moeder. En over het kleine steel pannetje, maar dat gaat dus eigenlijk meer over zichzelf, en de dood van zijn vader. Dat verhaal begint aldus: op de redactie een cel heeft van de ETA, stond dat de lasser German Gonzalez Lo pez een vertrouwensman was van de poli tie. Een aantal communisten, dat het slachtoffer heeft gekend, noemde het be richt in deze krant over de aanslag vol strekt valse informatie. German Gonzalez Lopez werd zaterdag middag door twee mannen beschoten op het moment dat hij zijn auto parkeerde. Direct na de aanslag vluchtten de daders in een gereedstaande auto. Op de plaats van het misdrijf heeft men negen kogel hulzen gevonden van het type „Parabel- lum-9 mm”, de munitiesoort, die ETA- Militar gewoonlijk gebruikt. De verantwoordelijkheid van de aan slag is zaterdagavond in een communiqué aan het Baskische persbureau Euskadi Press opgeëist door een autonoom com mando van de ETA. In deze verklaring gaven de daders van de aanslag felle kritiek op alle Baskisch nationalistische partijen, die het statuut van zelfbestuur hadden opgesteld. Het commando noem de het Baskische statuut een poging om het Baskische volk op te lichten. Op het vliegveld van San Salvador keer de na een ballingschap van tweebaar in Costa Rica. Ernesto Claramont terug. Hij wérd twee jaar geleden bij de presidents verkiezingen verslagen :door Humberto Romero. Bij die verkiezingen zou echter geknoeid zijn. Tegen deze „handel” was in de afgelo pen maanden vooral kritiek geuit door landen van de Derde Wereld in de VN. De DDR werd vrijdag lid van de Veiligheids raad. Bij de vrijlatingen ging het volgens Westduitse regeringsbronnen vanaf het begin van de jaren zestig om gemiddeld ongeveer 1.000 gevangenen per jaar. Per persoon werd gewoonlijk een bedrag tus sen de twintig- en veertigduizend gulden betaald, maar er zouden uitschieters van tot 120.000 gulden zijn geweest. Volgens Westduitse persberichten zou de regering in Bonn voor de vrijlating van 16.400 gevangenen in totaal vanaf 1963 een be drag van rond een miljard gulden hebben betaald. Volgens Bonn ging het bij de vrijlatingen in de meeste gevallen om Oostduitsers die waren veroordeeld we gens pogingen om naar het Westen te vluchten. naar China’s bezorgdheid over de macht van de Sovjet-Unie. Premier Hwa, die overigens vergezeld wordt door een gezelschap van 43 man (onder wie een arts, een verpleger, twee lijfwachten, en een kok), zal zes dagen in Engeland door brengen. Op het program ma staan bezoeken aan een boerderij, de Rolls-Roycefabrieken en het technische hoofdkwartier van de Britse Spoorwegen. Woensdag is hij de gast van koningin Elizabeth voor een lunch. Voor Engeland hangt economisch veel van het Chinese bezoek af, ook al ver wacht men niet dat er deze week al con tracten worden afgesloten en getekend. Verleden jaar exporteerde het Verenigde Koninkrijk voor 400 miljoen gulden naar China. Gedurende de eerste negen maan den van dit jaar was dit al bijna twee keer zoveel. Txiki Benegas, secretaris-generaal van de PSOE in het Baskenland, hield voor de woning van het slachtoffer een korte rede, waarin hij de ETA het nieuwe fascisme van het Baskenland noemde, dat tegen de arbeiders en tegen de Baskische vrijhe den strijdt. Nicolas Redondo, secretaris generaal van de vakbond UGT, verklaar de dat men de terreur van de ETA met een andere vorm van geweld moet bestrijden. Een groep Baskische communisten heeft gistermiddag in Bilbao voor het hoofdkantoor van de Baskische krant Egin een aantal exemplaren van dit blad verbrand. In de zondageditie van Egin, die GENÈVE (UPI). Het hoofd van het VN-bureau voor vluchtelingenhulp op Cy prus heeft vrijdag zijn ontslag gekregen, nadat hij in opspraak was gekomen door de aanwezigheid in zijn huis in Nicosia van iconen van onschatbare waarde en diverse antieke stukken. De VN-man, de Oostenrijkse prins Al fred zur Lippe-Weissenfeld was sinds 15 september geschorst, in afwachting van de uitslag van een intern onderzoek. Toen hij ruim een maand geleden van Cyprus naar Genève vloog, zei prins Alfred dat hij de kostbaarheden in Nicosia had gekocht. De autoriteiten van Cyprus verdachten hem ervan dat hij ze langs onrechtmatige weg had verkregen. De politie van Nicosia nam half septem ber drie vrachtwagens aan kunstschatten uit de particuliere collectie van de Oosten rijker in beslag, waaronder ongeveer 30 Byzantijnse iconen. Naar het oordeel van de autoriteiten hadden Turkse rovers ze op het noordelijk deel van het eiland bui- tegemaakt. Sinds vijf jaar is Cyprus na een burgeroorlog verdeeld in een Cyprio tische en een Turkse zone. De Oostenrijkse prins was 25 jaar in dienst van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Hij was vanaf juli vorig jaar op Cyprus gestationeerd, waar hij verantwoordelijk was voor duizenden vluchtelingen. Met gebalde vuist roept deze Iraniër om de dood van de sjah tijdens een demonstratie van enkele honderden Iraniërs bij het Newyorkse ziekenhuis waar het afgezette staatshoofd wordt verpleegd. tegen ETA-Militar OOST-BERLIJN (Reuter). De DDR is volgens goed ingelichte krin gen in Oost-Berlijn gisteren gestopt met het tegen betaling laten gaan van politieke gevangenen naar het Westen. Het dreigement staat in een com muniqué, zaterdag door de bond ge publiceerd. Bij deze bond is hoofdza kelijk administratief en technisch personeel aangesloten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3