T Haast met hulp op Oost-Timor DamiatePers Umuider Courant NOTITIES OVER: '!S M A MF ■itf+H IB fundamentele kritiek van Polen op Polen, door Ton Nillissen een stroom zwart goud richting Noorwegen, door Feico Houweling nijpende hulp die op korte termijn noodzakelijk is, door Bob Mantiri lin, vor vai ecc Kli wa bes Va EB Jeszce Polska Nie Zgin Ela: Nog is Polen Niet Verloren, zo luidt het Poolse volkslied, maar als men een recent in de Poolse hoofdstad War schau circulerend rap port mag geloven, kan daar binnenkort een vraagteken achter. 4^" - 1 W s - £::-| ’-4' - rendabel Nog is Polen niet verloren? Ne Partijleider Gierek Poolse wegwerkers in Gniezne 147,50 Over twee jaar komt produktie- platform-B. gereed. De bouw hier-' van is eind vorig jaar begonnen en het betonnen geraamte ligt inmid dels in een fjord bij Stavanger. De kosten van dit bouwwerk zijn in middels gestegen van zeven miljard kronen (2,8 miljard gulden) tot ten minste tien miljard kronen (vier miljard gulden). Dat betekende een flinke aderla ting voor de Noorse schatkist. Noor wegen neemt deel aan de ontwikke ling van het Statfjord-veld. En hoe wel inflatie een van de oorzaken van de kostenstijging is, zijn het vooral de Noorse veiligheidswensen geweest, die allerlei technische ver anderingen noodzakelijk maakten en de kosten aanmerkelijk deden stijgen. Maar duur of niet, Statfjord zal Noorwegen zeker geen windeieren leggen. In totaal zal er (verwacht Deze maand zal, als alles mee zit, de eerste olie stromen uit de nieuwste bron in de Noordzee: Statfjord. Het wordt de eerste opbrengst na vijf jaar hard wer ken aan dit veld, dat verreweg het rijkste is in Europa. De crises die broeien in de ver schillende sectoren van de maat schappij leiden Polen onherroepe lijk naar de afgrond. De situatie is alarmerend en om een ramp te voorkomen, zijn diepgaande poli tieke, economische en sociale her vormingen onontbeerlijk,” aldus de vijftig. Het lijkt erop, dat DIP bezig is de Poolse leiding te waarschuwen voor iets, dat zij klaarblijkelijk beter onderkent dan de eenzame Of het nu weer die kant uit dreigt te gaan; de vijftig van DIP lijken ervoor te waarschuwen en niet zonder recht en reden. De economische situatie in het land is weinig florissant. De eerste zes maanden van dit jaar bleef enige groei van de economie vrijwel uit en werd gesproken over de slecht ste economische cijfers sinds ja- ren. Vorig jaar bedroeg de inflatie Ook de industriële produktie bleef ver achter: het eerste half jaar 1979 werd er 17 procent min der cement, 11 procent minder vrachtwagens, drie procent min der landbouwmachines geprodu ceerd. De bouw bleef negen pro cent achter bij een al eerder in negatieve zin bijgestelde raming. Dit honingraatvormige bouwwerk is het betonnen geraamte voor het tweede produktieplatform voor het Stafiord-veld. Het is de grootste bouwconstructie voor buitengaatse oliewinning ter wereld en zal binnen twee jaar gereed zijn. De noodgebieden, veelal hoog in de bergen, zijn door de overstro mingen dan onbereikbaar gewor den. Het Rode Kruis wil in één maand 60.000 ondervoede en zieke Oosttimorezen in acht dorpen be reiken met hun hulp, aldus de Rode Kruis-functionaris. De katholieke organisatie CRS mikt op 240.000 Oosttimorezen verspreid over 120 locaties in heel Oost-Timor. De CRS legt in zijn hulp het accent op de voeding terwijl het Internationale Rode Kruis en het Indonesische Ro de Kruis zich meer toeleggen op de medische kant van de hulpverle ning. De situatie is zeer ernstig. Als gevolg van de gevechten tussen het Indonesische leger en het Fretelin- front na de inlijving van Oost-Ti mor bij Indonesië in december 1975, leiden veel Oosttimorezen sinds dien een zwervend bestaan. Van de goederen die zijn toege zegd is onlangs 650 ton aan Austra lische hulpgoederen binnengeko men bestaande uit bakolie, rijst, zout, suiker en transportauto’s. Ja pan heeft in totaal 5 miljoen dollar aan hulpgoederen toegezegd en de EG-landen beloofden 350 ton melk poeder te zullen sturen. Maar, zo verklaarde dr. M. Saronto-Martoyu- do, coördinerend lid van het Indo nesische Rode Kruis, daar is nog niets van binnen. Nederland heeft 500.000 gulden aan contanten be loofd voor de hulpgoederen; ook dat is nog niet binnen. Als deze hulp niet vóór 15 november binnen is dan ziet het er slecht uit voor deze mensen. Volgens de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis David Delapraz, hebben de Oostti morezen het veel slechter dan de Vietnamese vluchtelingen in Indo nesië. Voor zeker eenderde van de DIRECTIE Damiate Pers b v Mr H C vanderMije Di die der vaai gele de h ecor pen. vooi punl beer hour gen hour van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning In mer lanc gele van slot wer boll al ii ANi wer als i des! dinf wijl biet! „Oo emc toes aanj bedi „Aa behr den. sfee de i vooi weii waa mal: een, schs lezei Di 260 biju waa Noë stek korl dest stee mer veelheid aanwezig aardgas op hon derd miljard kubieke meter, maar er zal naar verwacht wordt nog meer worden gevonden. Bovendien kan er nog dertig miljoen ton vloei baar gas uit Statfjord gewonnen worden. Als voorwaarde heeft het Internati onale Rode Kruis wel gesteld dat alleen het IRC en het Indonesische Rode Kruis de distributiebevoegd- heden hebben op de verdeling van de goederen. Volgens Frederic Newcombe, de technische specialist van het Internationale Rode Kruis hebben de Indonesische autoritei ten zich keurig aan de afspraak gehouden. Toen de Australische hulpgoede ren twee weken geleden in Jakarta aankwamen bleek,dat niet één pak je is opengemaakt. De afhandeling van de eerste zending goederen werd in drie weken afgehandeld. Maar ook buiten de produktie- ve, materiële sfeer is er weinig reden tot opgewektheid. Eind vo rig jaar betoogden duizenden in Dantzig en herinnerden daarbij aan de hevige onlusten van zeven tig en eenenzeventig. Steeds weer oplaaiende onlusten aan de uni- versiteiten worden met harde hand onderdrukt. Ook de zich steeds weer manifesterende dissi dentenbewegingen onderstrepen In dat rapport, zo meldden on langs de Deutsche Presse Agentur en Agence France Presse, waar schuwt zo’n vijftigtal intellectue len de Poolse leiders voor „het gevaar van een uitbarsting van ontevredenheid onder de bevol king”. De vijftig, een politiek ui terst gevarieerd gezelschap, ver enigden zich vorig jaar onder de naam Ervaringen en Toekomst (DIP) en kwamen in november voor het eerst bij elkaar. Het be treft hier overigens geen gezel schap uitgesproken dissidenten. port over de toestand van de Pool se republiek en de mogelijkheden die te verbeteren,” onder meer aan partijleider Gierek werd toe gestuurd, komen de vijftig tot de conclusie, dat „in Polen alles schijn is; het socialisme, de vrij heid van meningsuiting, de recht spraak, de verkiezingen, de tevre denheid van het volk. De leiders kennen de werkelijkheid niet. ruim acht procent en zal dit jaar wellicht hoger zijn. Deskundigen van de betrokken oliemaatschappijen schatten dat er drie miljard vaten olie (van 159 li ter) uit het Statfjord-veld te halen zijn. Dit is gelijk aan vijftig jaar Ekofisk-veld Noors olieverbruik op het huidige niveau. Verder schat men de hoe- BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vri|dag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 men nu) zo’n zestig miljard kronen (24 miljard gulden) moeten worden geïnvesteerd om de olie en het gas boven de grond te krijgen. Daar staat tegenover dat de Noorse overheid, vooral via belastingen ze ker 150 miljard kronen (zestig mil jard gulden) netto gaat verdienen. Het werk wordt gedaan door Mo bil die 13,3 procent van de belangen in handen heeft. Bijna tweederde van de werkzaamheden die Mobil niet zelf kon uitvoeren is gegund aan Noorse bedrijven, wat een eis van de regering in Oslo was. In totaal leverde dit tot nu toe zo’n twintigduizend manjaren werk op. Geen geringe impuls voor de Noor se economie. Het gaat om een reusachtig kar wei. Zo is het eerste platform 254 meter hoog (vanaf de zeebodem ge meten). Er hoort laad- en op- slagtoren bij van 145 meter. Het hoofdplatform telt drie verdiepin gen met een zes bouwlagen tellend gebouw voor het personeel. Het tweede platform is zo moge lijk nog indrukwekkender. Het wordt 271 meter hoog en krijgt 24 olietanks van meer dan twintig me ter doorsnee en twintig meter hoog te. Ook hierbij komt een laadtoren, die in staat zal moeten zijn om twee supertankers binnen veertien uur te vullen met olie bij golven tot tien meter hoog. Geen luxe op het ruwe en onberekenbare water van de Noordzee. Nog deze maand krijgt het Noor se parlement plannen voorgelegd om een pijpleiding voor aardgas van Statfjord naar het vasteland te leggen. Er blijkt genoeg gas in de bodem te zitten om de aanleg van zo’n pijp rendabel te maken. In eer ste instantie was gedacht aan een buis naar Groot-Brittannië, maar onder meer door dreigende oliete korten is er op het Europese conti nent meer vraag ontstaan naar het Noorse gas. Nu wordt, waarschijnlijk komen de lente, een keuze gemaakt tussen een leiding naar het Noorse vaste land of naar het continent, waarbij West-Duitsland als grootste afne mer de beste kansen maakt. Er gaat overigens al een pijpleiding van het zuidelijker gelegen naar het Westduitse Emden. 60.000 mensen die onmiddellijke hulp nodig hebben, is intensieve medische zorg onontbeerlijk, het geen volgens hem niet gezegd kan worden van de Vietnamese vluchte lingen. Het Internationale Rode Kruis kreeg afgelopen april toes temming van de Indonesische rege ring om in samenwerking met het Indonesische Rode Kruis een hul pactie te starten voor de Oosttimo- rese slachtoffers. Dat Indonesië toen pas hulp toe liet aan het Internationale Rode Kruis heeft naar de mening van Delapraz te maken met de veilig heid in de mgelijfde voormalige Portugese kolonie. De situatie is nu helemaal geklaard, aldus de rode Kruis-functionaris, waardoor de hulpactie nu helemaal kan starten. Onmiddellijke aanleiding voor de op grote schaal voorkomende onlusten met als centra Dantzig en Stettin, waren de afgekondigde drastische prijsstijgingen voor voedsel, maar ook toen was duide lijk dat aan deze uitbarsting een jarenlang sluipende ontevreden heid was voorafgegaan. Uiteinde lijk moesten de nieuwe lei ders in Warschau de verhogingen intrekken en werden de voedsel prijzen bevroren. Honderdduizen den Poolse en Russische militai ren sloegen de bijna tot opstand verworden rellen neer. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Nog voordat de regentijd in december invalt moeten de be loofde hulpgoederen binnen zijn, anders dreigt de hulpactie van het Internationale Rode Kruis en het Indonesische Rode Kruis en de katholieke organi satie CRS op Oost-Timor te mislukken. De hulp van deze drie organisaties is afgestemd op de leniging van de nood van 300.000 Oosttimorezen, slacht offers van de burgeroorlog. mannen aan de top. En het lijkt daarbij tamelijk voor de hand te liggen, dat de vijftig intellectue len, onder wie vooraanstaande le den van de Poolse communisti sche partij, dat vooral met zoveel ernst en nadruk doen, omdat in Polen nog niemand de jaren ’70 en ’71 is vergeten, toen een uitbar sting van razernij vooral de Pool se havensteden wekenlang in haar greep hield en de Poolse politieke top bijna geheel verdween. Om een paar illustere slachtoffers te noemen: premier Cirankiewicz legde na 21 jaar zijn functie neer, Spichalski verdween als staats hoofd, partijleider Gomoelka moest weg en de kroonprins van Gomoelka, de als toekomstige partijleider gedoodverfde maar schalk Moczar, werd eveneens weggezuiverd. Daarnaast legden nog wat leden van het machtige politburo en tientallen lokale poli tici, het figuurlijke loodje. Statfjord ligt in het meest noorde lijke deel van de Noordzee, bijna in de Atlantische Oceaan, op 185 kilo meter ten oosten van de Shetland- eilanden en op eenzelfde afstand van de Noorse kust. Een klein deel van het veld is Brits, het grootste deel, bijna negentig procent, komt echter toe aan Noorwegen. Voor de oliemaatschappijen wordt het hoog tijd, dat de produk tie op Statfjord deze maand begint, want inmiddels is het niet alleen het meestbelovende, maar ook het duurste projekt in de Noordzee ge worden. Er staat nu één boortoren: het produktieplatform-A. Toen hier voor in 1974 de plannen werden gemaakt, schatte men de kosten op drie miljard Noorse kronen, naar de toenmalige kooers ongeveer an derhalf miljard gulden. Nu het plat form voor 95 procent gereed is blijkt het bijna acht miljard kronen te kosten (naar de huidige koers meer dan drie miljard gulden). Statfjordolie: duur maar Ui VOOI NVl ders ling drijl reld weri 1977 NK’ De groeidoelstellingen voor de landbouw vorig jaar 5,8 procent bleef met liefst 1,6 procent onder de maat. Gevolg: de noodzakelijke import van zeven miljoen ton graan en veevoer. Dat is normaal. De tweede zending echter werd in twee-en-een-halve dag geklaard. Dat is nog nooit ge beurd, aldus Newcombe. Op de samenwerking met het le ger en de Indonesische autoriteiten valt niets aan te merken, zo ver klaarde David Delapraz. De katho lieke hulporganisaties CRS is de zelfde mening toegedaan. Evenals het Internationale Rode Kruis ziet het er nauwlettend op toe dat de verdeling van de hulpgoederen on der hun toezicht gebeurt. Het probleem voor de drie organi saties is hoe men de hulpgoederen in de noodgebieden moet brengen. Mensen die onmiddellijke hulp no dig hebben wonen in dorpen hoog in de bergen. De wegen erheen zijn vooral in de regentijd onbegaan baar. „Daarom hebben we”, aldus Newcombe, „twee helikopters en een vliegtuig moeten huren. Het In donesische leger heeft zelf geen transportvliegtuigen beschikbaar. Wij moeten ze zelf huren, hetgeen een kostbare zaak is”. Hij schat dat voor een efficiënte hulpverlening de vliegtuigen per maand 80 uren vliegen; dat kost ongeveer 150.000 Amerikaanse dollars. „Aangezien het hulpverlenings programma een periode bestrijkt van zes maanden kosten alleen al de transportkosten 1,2 miljoen Ameri kaanse dollars, dat is een zesde van onze begroting”, aldus Newcombe. „De begroting is geraamd op 13 miljoen Zwitserse francs. We heb ben een bedrag van 7 miljoen francs toegezegd gekregen, zodat we nog 6 miljoen nodig hebben. Maar belangrijker is nog dat de goederen die de landen hebben toe gezegd zeer snel binnenkomen. Als dat niet gebeurt loopt het hele hulp- schema in de war en wie weet hoe veel mensen op dit ogenblik op de rand van leven en dood balan ceren”. Naar die eerste bijeenkomst stuurden de communistische par tij zelfs afgevaardigden. Wel is het zo, dat gezien de standpunten van sommige individuele DIP-leden, de leiders in Warschau de groep uiterst oplettend volgen. Het rapport waarover wordt ge sproken, is overigens niet nieuw. Al in mei ging het rond, maar pas onlangs kregen vertegenwoordi gers van de Westerse pers het in handen. Het is niet gering wat deze geor ganiseerde leden van de Poolse intelligentsia aan verwijten in huis hebben. Ze kritiseren de ei genmachtigheid van de regering, de bureaucratie, de censuur, het falende economische beleid, de willekeur, de privileges, de in breuken op de rechten van de mens, de sociale verschillen in de samenleving, de corruptie etc. etc. In het schrijven, dat 150 pagi na’s telt en onder de titel: „Rap- een klimaat van spanning en onrust. Niemand weet of het weer zal komen tot een volksoproer. Nie mand weet evenmin met zeker heid hoe de Poolse leiders zullen reageren op signalen die hen be reiken, zoals die van de DIP-intel- lectuelen. In het verleden heeft met name Gierek getoond liever eerst te willen praten alvorens das Militar te sturen, maar als herd gelijk Gomoelka eens, de gebeur tenissen met zoveel kracht zullen overvallen, blijft de vraag of er behalve de „harde hand” voor een land met de Sovjet-Unie als buur man, veel keus is. 'iS 4 w "Sn v I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4