TERUGBLIK OP KWART EEUW VAKBONDSWERK rs NIEUWE ASPRO 500 BRUIS SNELLER AKTIEF BL) PUN, MILD VOOR UW MAAG. I plein 1945 deze week Negentig vrijwilligers zetten zich in voor gehandicapten De Boer signeert eigen werk 11 „Pleitbezorger” int Wandelparkoers door Velsens natuurschoon Vergoeding Voor gebied IJmond huisvestingskaart in voorbereiding Vrijstelling Pluim ASPRO 500 BRUIS is de pijn te snel af. KOPEREN JUBILEUM INVALIDEN VERVOERSDIENST 5 MAANDAG 29 OK T O B E R IJMOND 1979 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Na harde strijd voor een evenredige welvaartsverde- ling en spreiding van kennis en macht is de tijd voor uitblazen vooralsnog niet aangebroken. De uiterste inspanning wordt juist nu van ons gevergd voor behoud van verworvenheden die door de economische teruggang gevaar lopen”. FNV-districts bestuur der Klaas Koornstra zei dit zaterdag in „Seven Seas” in Velsen-Noord waar de FNV-Voedingsbond afdeling Kennemerland het 25-jarig bestaan vierde. Koornstra voerde hier het woord als voorzitter van de Vakgroep Zuivel waar de jubilerende afdeling uit voortkwam. “S; 1 FNV-Voedingsbond Kennemerland kwam voort uit Agrarische Bedrijfsbond de rolstoelwagens waarmee de Invaliden Hulpdienst momenteel op de weg verschijnt. Een van L-Cll van Uü luipiucirrayuiio waauuw -- - Het eerste voertuig van dit type is uit de opbrengst van gehouden krantenakties aangescnart. (ADVERTENTIE) 7,50 joede- ikarta i pak- ieling deren ideld. onding -halve tót ge let le- iteiten o ver- katho- is de- venals is ziet lat de en on- nings- strijkt n al de \meri- ie van :ombe. op 13 e heb- liljoen zodat ebben, lat de en toe- >n. Als e hulp et hoe- op de balan- uur uur Districtsbestuurder Koornstra werkte die gedachte als tweede spreker wat ver der uit. De inkomstenverdeling (wel- vaartsspreiding) en ook behoud van werk gelegenheid en sociale zekerheden noem de hij als elementen die met de heersende economische malaise het eerst gevaar lo pen. 1980 wordt het jaar van harde strijd voor behoud van verworvenheden op dit punt, zo kondigde hij aan. „Wij moeten het been tegenover de heren werkgevers stijf houden. Strijd en harde onderhandelin- gen moeten zich eveneens richten op be houd van de koopkracht en verbetering van de positie van de vrouw”. Voorzitter en oprichter van de hulp dienst P. H. Koks legt uit hoe de stichting is ontstaan. „Als groep EHBO’ers waren we indertijd belast met de taak invaliden te vervoeren. We zagen dat vervoer met personenauto's eigenlijk geen haalbare kaart was. De invaliden hadden meer pijn dan plezier van het vervoer. We hebben toen de koppen bij elkaar gestoken en gezocht naar andere mogelijkheden. Met het ophalen van oude kranten hebben we op eengegeven moment een tweede-hands bestelwagen kunnen kopen in Hoorn. Daarmee konden we gehandicapten ver voeren met rolstoelen of brancards zon der dat deze ongemak of pijn ondervon den. In hetzelfde jaar is er nog een auto bijgekomen en enkele jaren later nog een”, aldus Koks. De voornaamste taak van de invaliden hulpdienst is het vervoer van invaliden voor recreatieve doeleinden. Alleen bij IJMOND. B. en W. van Velsen gaan in principe akkoord met extra werk zaamheden die de gemeentelijke bureau's economische zaken en sociografisch on derzoek krijgen toegeschoven door de in tergemeentelijke Commissie Woningte kort IJmond. llijke isieve het- 1 kan ichte- Rode toes- rege- ?t het i hul- limo- 4,80 2,60 5,50 770 3,50 3,75 rnati- d dat sische 'oegd- g van ïderic cialist Kruis oritei- praak Nieuwe ASPRO 500 BRUIS bevat 500mg aktieve bestanddelen per tablet. Dat is de evenwichtige dosis om een volwassene snel van z'n pijn af te helpen. Nieuwe ASPRO 500 BRUIS is een bruistablet. Laat het in een half glaasje water uitbruisen. Want reeds opgelost voor u het opdrinkt, ontziet het de maag ASPRO 500 BRUIS is een gedeponeerd handelsmerk van NICHOLAS De voornaamste bron van inkomsten is de opbrengst van opgehaalde oude kran ten. Daarnaast vormen de regelmatig ge houden rommelmarkten en collectes een bron van inkomsten. „Subsidie”, zegt voorzitter Koks' „willen we niet aanvra gen, zolang we het op deze manier kunnen bolwerken. Ik denk dat subsidies beter voor andere zaken verleend kunnen wor den”. Wel streeft de stichting al jaren naar vrijstelling van wegenbelasting. Ook zou zij graag van de gemeente een onderko men voor het wagenpark toegewezen krijgen. Behalve het vervoer van invaliden orga- Deze commissie wil op korte termijn informatie over woningbehoefte en bouw mogelijkheden op tafel hebben voor sa menstelling van een regiokaart met die gegevens. Eenzelfde opdracht is uitgegaan naar de bureau’s economische zaken en sociogra fisch onderzoek die voor de gemeenten Heemskerk en Beverwijk gezamenlijk functioneren. Over de financiële kant van de opdracht en de hiervoor gestelde tijds limiet is op dit moment nog niets naders bekend. Voor de dames waren er bloemen. Zij kregen van districtsbestuurder Koorn stra een forse pluim op de hoed als „dege nen die voorop gaan in de strijd voor met name de materiële belangenbeharti ging”. „Het gebruikelijke beeld van man en vrouw schouder aan schouder in de strijd voor een rechtmagig aandeel in de welvaartskoek strookt niet langer met de realiteit”, zo besloot hij, duidelijk zinspe lend op het recente optreden van vrou wen tijdens de stakingen in het Water weggebied. toe- Rode van reilig- lalige is nu rode r de ar ten. en komt het ook sneller terecht daar waar de pijn zit. Dus bij hoofdpijn, griep of verkoud heid: ASPRO 500 BRUIS. Sneller aktief en toch mild voor uw maag. (Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheek). In 1954 werd met een afdeling Kenne merland van de ANAB (Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond) de basis gelegd voor vakbondswerk ten behoeve van alleen de agrarische sector. Aange sloten waren toen twaalf leden, allen werkzaam in de zuivelindustrie en de bollenteelt. De heer G. de Jong, voordien al ingeschreven als landelijk lid van de ANAB, was initiatiefnemer. Hij speciaal werd zaterdagavond in het zonnetje gezet als oprichter van de nieuwe afdeling die destijds evenals de huidige FNV-Voe- dingsbond de gemeenten Velsen, Bever wijk, Heemskerk en Uitgeest als werkge bied had. VELSEN. De speeltuin „In Veilige’ Haven” aan de IJmuidense Heerenduin- weg is op 4 november beginpunt voor de sluitingswandeltocht georganiseerd door de afdeling IJmuiden van de Noordhol- landse Wandelsportbond. De start is tus sen tien uur en half een. Gekozen kan worden voor de afstanden 5, 10, 15 en 25 kilometer. Inschrijving is mogelijk op de volgende adressen: Lange Nieuwstraat 408, telefoon 02550-13024, Platanenstraat 4, tel. 02550-31968, Eenhoomstraat 18, tele foon 02550-20173, Fazantenlaan 30, tele foon 02550-30680 en voor Santpoort Bur gemeester Weertsplantsoen 72. Voor het wandelevenement is een par koers uitgezet door de landschappelijk aantrekkelijke delen van de gemeente Velsen. ontbreken van andere vervoersmogelijk heid. Drie jaar na de oprichting is de organi satie een stichting geworden. De eerste zeven jaar heeft de hulpdienst belange loos gereden. Daarna is zij een geldelijke vergoeding gaan vragen voor elke uitge voerde rit. De hulpdienst bestrijkt een regio die zich uitstrekt over Noord- én Zuid-Hol- land en voert zelfs ritten uit naar België en Duitsland. Invaliden kunnen gebruik maken van de hulpdienst door een centraal nummer te draaien, waarna in overleg met de chauffeur wordt bekeken of de rit uitge voerd kan worden. Niet minder dan 38 chauffeurs rijden op vrijwillige basis op de wagens van de hulpdienst. Samen met de EHBO’ers, die de invaliden tijdens de rit begeleiden en de krantenophalers vor men zij het vrijwilligerskorps van circa negentig mannen en vrouwen. De jubilerende afdeling telt momenteel 260 leden. De heer A. de Jager was vrijdag bijude jubileumviering woordvoerder als waarnemend voorzitter. Voorzitter W. Noë moest om gezondheidsredenen ver stek laten gaan. De Jager noemde in een korte toespraak de hoofdpunten waaraan destijds de ANAB-afdeling en nu nog steeds de FNV-Voedingsbond in Kenne merland zijn bestaansrecht ontleent. afdelingsleden met hun echtgenoten naar voren werden geroepen. Allen zijn 25 jaar onafgebroken afdelingslid. De zilveren FNV-speld (voor 25-jarig lidmaatschap) werd uitgereikt aan de heren J. Roos, C. Morees, J. Timmerman, A. Schram, J. Rijs, P. Schutte en J. van der Klok. Beide laatsten maakten direct na oprichting deel uit van het afdelingsbestuur. De le den J. Beentjes (50 jaar lid, goed voor de gouden FNV-speld), P. A. van Buggenum en J. Molenaar (beiden 25 jaar lid) lieten bij de jubileumviering verstek gaan en krijgen het jubileuminsigne binnenkort thuis overhandigd. Nader ging hij daarop in toen zeven Lees eerst de gebruiksvoorschriften „Ook nu de belangenstrijd zich minder emotioneel dan weleer op detailzaken toespitst is en blijft de Voedingsbond de aangewezen pleitbezorger tegenover de bedrijfsdirecties”, zo benadrukte hij. „Aan het loonfront is terreinwinst ten behoeve van de werkers illusoir gewor den. De schermutselingen in vakbonds- sfeer blijven vandaag de dag beperkt tot de zogenoemde complementaire arbeids voorwaarden. Voor de buitenstaander weinig in het oogspringende detailzaken waaruit de uitgangspunten van de toen malige oprichters, welvaart voor ieder een, sociale zekerheid en medezeggen schap, nochtans onverkort zijn af te lezen”. Uit de ANAB-afdeling kwam in 1971 voort de afdeling Kennemerland van de NW-Voedingsbond. Naast zuivelarbei- ders en bbllenkwekers telde deze bunde ling van tevoren apart opererende be- drijfsbonden mensen uit de bakkerijwe- reld, de slagersbranche en de suikerver werkende industrie onder haar leden. In 1977 ging de Voedingsbond na de fusie NKV-NW onder FNV-vlag varen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De stichting Invaliden Hulpverleningsdienst bestaat deze week twaalfeneenhalf haar. Begonnen met een tweedehands Ford-Transit, is de vereni ging uitgegroeid tot een organisatie met drie modern uitgeruste wagens, bemand door 90 vrijwilligers. Aanstaande zater dag recipieert de stichting in zaal Solie in Driehuis. niseert de hulpverleningsdienst ook gezel- ligheidsavonden en uitstapjes. In 1980 wordt er een carnavalsavond gehouden en is er een uitstapje naar de Keukenhof. Komende zaterdag is er ter gelegenheid van het twaalfeneenhalf jarig bestaan een groots opgezet feest in zaal Solie, waaraan wordt meegewerkt door het accordeon- duo Janê en John, goochelaar Hans Ka zan en de IJmuidense popgroep Trade Mark. Commissie financiën. Op de verga- deragenda voor het Velsense gemeente huis komende week bij elkaar drie com missiebijeenkomsten. De rij opent met de Commissie Financiën, vergaderend maandagavond om half acht. Bij de on- roerend-goedbelasting wordt voor het ei genaarstarief een verhoging voorgesteld tot 19,50 (per duizend gulden belastbare waarde). Dit komt neer op een verhoging met 4,4 procent voor 1980. Bij het gebrui kerstarief kan de stijging tot 2,8 procent beperkt blijven. Commissie bedrijven. Voor deze com missie, die woensdagavond om half acht vergadert, biedt een lange reeks tariefs verhogingen (reinigingsrecht, begraaf- recht, gebruik sporthal en zwembaden) stof tot discussie. In de begroting 1980 en in een enkel geval ook in de meerjarenbe groting (tot en met 1983) zitten die wijzi gingen al verwerkt. Commissie Milieuzaken. De Commisie Milieuzaken komt donderdagavond om half acht bijeen. Bij ontbreken van agen- dastukken daarover op dit moment niets naders. rf- FNV-districtsbestuurder Klaas Koornstra (links) richt het woord tot het afdelingslid G. de Jong Als tastbare herinnering aan het afdelingsjubileum kregen hij en zijn echtgenote naast bloemen, een schotel en een vaas met opschrift overhandigd. Het „Nederlands Gebarenboekje”, jongste geesteskind van de auteur Herman Pieter de Boer ging zaterdagmiddag gesigneerd over de toonbank bij boekhandel Knijnen- berg in Santpoort-Zuid. De Boer zetelde hiervoor tussen twee en vier uur in de boekenzaak aan de Bloemendaalsestraatweg. Van zijn hand halen momenteel nog vijf andere boeken indrukwekkende omzetcijfers. Voor zover het eigen werk betrof kreeg hij vrijdag de totale middagomzet onder de neus gedrukt voor plaatsing van zijn handtekening. Een routinegebaar veelal gecombineerd met een kort gesprek. Het directe contact dus tussen schrijver en lezerspubliek wat, getuige de reacties van weerskanten, op hoge prijs werd gesteld. Het middagje binnen de Santpoortse boekenzaak werd daarmee voor de schrijver in kwestie uitgetild boven het commercië le stuntwerk, immer duidelijk de benadering van winkelierskant. „De vrouw in het maanlicht” was de eerste titel waarmee Herman Pieter de Boer in 1973 opzien baarde. Zijn naam als literator was daarmee gevestigd. Hij was toen 45 jaar. Daarvóór was hij al jaren uiterst produktief als tekstschrijver voor theater, radio en tv, reclameman en journalist. Voor het Weekblad De Tijd vervaardigt.hij nog steeds trouw elke week zijn vaste rubriek. irgani- ‘deren engen. lp no- i hoog I ;n zijn jgaan- aldus ts en I Iet In- geen I kbaar. I etgeen lat dat I lening I uren 50.000

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5