f „Britse hyena’s plunderen het land TRANSKEI Minister-president Mantanzima: 3*i IKi 3 w Jndiscbe: Oceaan I I w i 1 LESOTHO AFRIKA Mount Ayliff Mount Frere Tabankulu Maclear Qumbu Tsolo Lusikisiki Libode UMTATA Engcobo Port St. Johns Elliotdale Tsomo 'namakwe AFRIKA TRANSKEI y y)^C?km~^Z~50: nadenken en de zaak overwegen”. I0 ■n (Door Karl Breyer) Nog geen drie jaar is Transkei oud, als „onafhankelijke staat”, maar nu al begint deze „vijftigste republiek van Afrika” een reputatie op te bouwen als een van de meest corrupte landen van dit toch al niet erg onkreukbare continent. Dat is zeker niet alleen de schuld van de zwarte politici, die op 26 oktober 1976 uit handen van de toenmalige Zuidafrikaanse regering de onafhankelijkheid accepteerden. In Oemtata, de ongeveer 40.000 inwoners tellende hoofdstad spreekt men graag van de „Oehoeroe-hoppers”. Dat zijn blanke oplichters en profiteurs, die met steekpen ningen (een Mercedes voor een opdracht van enkele miljoenen) en andere metho den werken. 4 y Ngqeleni Mqanduli Idutywa Willowvale J»I «Bi ♦terwbrth Kentani Bizana Flagstaff ZUID-AFRIKA Gala •Sterkspruit Herschel MatStiéle Kokstad F ZUID>\/ 1 m ^MJmzimkulu |69 76 O Corruptie Transkei na 3 jaar al enorm Isen 8,a 195,a /el i ons land J terug van ■- Een deel van het Transkeise leger tijdens een parade. te „Wij hebben als volk der Xhosa erd 3' f I i i i i o o o o o o o o o o o o o o o Db 5 0 0 1 (Door Karl Breyer) George Matanzima, de jonge re broer van president Kaiser Daliwonga Matanzima, werd pas enkele maanden geleden minister-president van Trans kei. Sinds de - omstreden - onaf hankelijkheid van zijn land, in oktober 1976, was hij minister van Justitie en van Buitenland se Zaken. Hij stond en staat nog steeds in de schaduw van zijn broer, die ook als president pro beert het dagelijkse politieke le ven in zijn land te beheersen. De twee broers zijn ieder hoofd man van een deel van een der belangrijke stammen in het land, de Tembu. Transkei is nu bijna drie jaar onafhankelijk. Hebt u het gevoel dat u in deze drie jaar iets hebt bereikt? „Maar beslist. De ontwikkeling van Transkei is enorm vooruitge gaan. Wij hebben fabrieken ge bouwd, onze landbouwproduktie is omhooggegaan, wij hebben de wa- terverzorging in de landbouwgebie den verbeterd en ons doel is uitein delijk zelfvoorziening en daarna ex port van voedselprodukten”. een geschiedenis achter de rug, die volkomen verschillend is van die van de thuislanden in Zuid-Afrika. „Omdat wij ons land terug willen hebben. De Zuidafrikanen bezetten nog steeds wederrechtelijk een ge deelte van ons land. Op dit ogenblik kan ik alleen maar zeggen dat er meer bereidwilligheid van Zuidafri kaanse zijde is dan ooit tevoren, onder de regering-Vorster”. blijf niet in Transkei. Ik heb een huisje in East-London, daar ga ik wonen. Er gaan hier zoveel geruch- Ziet u de tegenwoordige minis ter-president Pieter Wilhelm Botha als een meer progressief man, die de problemen in Zuidelijk Afrika wil oplossen? „Als dat alles niet gedaan wordt om ons zand in de ogen te strooien dan geloof ik zeker dat Botha de betere man is. In elk geval ben ik bereid om met hem te spreken. Maar dan moet hij hier naartoe komen om met ons te praten”. concessies en bovendien kunnen zij er ook nog op rekenen dat zij vijftig percent van het benodigde kapitaal tegen een lage rentekoers van ons krijgen over een periode van tien jaar”. Welke toekomst heeft een blan ke in uw land? Ook wapens? „Natuurlijk ook wapens. Wij zijn geïnteresseerd in wapens”. tegen Zuid-Afrika Hebt u plannen om betrekkin gen met Oosteuropese staten op te nemen? „Wij zijn geen vrienden van het communisme, maar als de landen van het Oostblok ons willen helpen zonder condities, dan zullen wij die hulp graag aanvaarden”. „Daar is vooruitgang, maar in het geheim. Kijk, een van de grootste fouten van de staten in Afrika en de Organisatie voor Afrikaanse Een heid was de beslissing, die nog voor de onafhankelijkheid van de Trans kei werd genomen, ons land niet te erkennen. Daardoor zijn zelfs die staten, die met ons wilden praten, bevreesd om dit te doen. Maar er bestaan voldoende contacten en ik kan u verzekeren dat ik zelf ver schillende landen in Afrika heb be zocht. Maar ik ben niet bereid na men te noemen”. „Ik ben niet bereid daarover te praten. De rechters zullen in deze zaak beslissen, als het zover is”. Maar u hebt ook binnenlandse politieke problemen. Een groot ge deelte van de oppositie zit in de gevangenis en de belangrijkste op positieleider, Sabatha Dalindyebo, zal binnenkort wegens hoogver raad terecht staan. Kunt u daar over iets zeggen? Hoe staat het met uw betrek kingen met zwart Afrika?? „Er zijn altijd mensen die je wil len helpen om die dingen te krijgen, die je niet of moeilijk kunt krijgen. Zij komen en maken heel wat belof tes. Dat gebeurt hier ook. En er zijn nog steeds mensen, die ons willen bedriegen. Corruptie is natuurlijk tegen de wet, maar ook dat gebeurt. Wij doen echter ons best om derge lijke mensen te arresteren”. „Wij vragen om leningen, voor meer industrie in ons land. Wij krij gen heel wat investeringen, vooral uit West-Duitsland, maar wij heb ben meer nodig en wij vragen om meer. En vooral, wij bieden uitste kende condities voor investeringen. De TDC (Transkei Development Corporation) bouwt voor buiten landse investeerders de fabriek, die zij nodig hebben, er zijn belasting- Toch is de economische ontwik keling van Transkei de afgelopen drie jaar relatief niet eens zo be roerd geweest. In Oemtata worden in licentie van een Amerikaans be drijf, voor 12 miljoen rand cassette bandjes gemaakt. Chet Board heeft een contract voor de levering van hout aan Duitse handelaren in Bre men, voor 30 miljoen rand, over een periode van vijf jaar. Een Duits bedrijf dat geprefabriceerde huizen vervaardigt, Okal Fertigbau, gaat binnenkort van start met de bouw van huizen in Transkei voor de Eu ropese markt. Verder zijn er grote landbouw projecten in ontwikkeling, voor de verbouw van mais (het hoofdvoed- sel in dit land), terwijl ook wordt gewerkt aan de werving van toeris ten. Vooral uit Rhodesië waarvan de inwoners met hun paspoort ook erg weinig kunnen beginnen hoopt men toeristen aan te trekken, naar de „Wild Coast”, aan de Indis che Oceaan. Ondanks het feit dat de diploma tieke betrekkingen met Pretoria zijn verbroken, zijn de „menselijke relaties” met Zuid-Afrika beter dan ooit, zo meent men in Oemtata. Transkei is ervan overtuigd dat dank zij minister-president Pieter Eilhelm Botha binnen afzienbare tijd de laatste gebieden, die men nog van Zuid-Afrika opeist, terug zal krijgen. En bovendien: ondanks alle me ningsverschillen betaalt Zuid-Afri ka nog altijd 113,5 miljoen rand van Transkei’s begroting van 254 mil joen rand. Enkele jaren geleden schreef de Franse politicus Jacques Soustelle, ooit nog eens gouverneur van Algerije: „Ik ben bereid het eens te zijn met minister-president Matanzima, dat de onafhankelijk heid van de Transkei een belangrijk element betekent in de dekolonisa tie van Zuid-Afrika”. Maar dan, dr. Eschel Rhoodie, hoofdzondebok in het beruchte In- foschandaal, heeft Jacques Soustel le genoemd als een van degenen die geld hebben aangenomen van Zuid- Afrika )b 3 ie 3 3 3 3 3e J 0 3 3e 3 3 0 0 0 - Om vechten? „Ha, ha, ha. Ik zou niet zeggen tegen Zuid-Afrika, maar tegen in dringers. 139,00 52,00 8,80 8330 13,50 42,20 144,00 29,40 65,80 44,00 85,00 31,80 56,50 98.00 113,00 74,80 95,00 66,50 110.80 48.10 37,50 38.00 26,00 149,00 110.00 64,00 35.60 127,50 36.50 49.00 47,00e 59.80 44.80 130.00 37,00 47.00 125.00 52,00 47.00 8,46 1,71 3.8 446,a 310,a 5.41 48.00 64,00 83,10 46,90 147,00 43,50 51,00 125,00 36,00 49.80 92,50 63,50 90,00 43,00 35,00 111,50 50,50 58,00f 181,50 32,20 77,50 133,00 40.70 39,50 36,60 52,00 285.00 165.00 148,00 295,00 Wij werden nooit door een koloniale macht veroverd en kwamen alleen onder een koloniaal regime omdat onze hoofdmannen vroegen om be scherming van de Britten. Wij wil den beschermd worden tegenover de andere stammen in Zuid-Afrika, die de dorpen plunderden en de mensen vermoordden”. Wij zijn nooit een onderdeel van Zuid-Afri ka geweest, nooit een thuisland. Ons gebied was altijd bekend als het zogenaamde „Transkei terri tory”. „Wij zullen een dergelijk plan overwegen zodra wij meer bijzon derheden weten, als er geen politie ke bedoelingen achter zitten. Wij zijn niet tegen een economische sa menwerking in Zuidelijk Afrika. Er bestaan reeds eerste contacten en Pretoria zal zeker met ons over dit probleem willen praten”. Wat zou volgens u het Westen moeten doen, ter verbetering van de situatie in Transkei? zwarte vaklieden, dat we zelf heb ben opgeleid en dat zeker zo goed is als Europeanen. Wij maken sinds een jaar voor het eerst winst. Nee, mij persoonlijk bevalt het hier uit stekend. Wij hebben geen proble men met de mensen”. De bedrijfs leiders van de meeste firma’s in Butterworth denken er net zo over. De sterkste buurman van Transkei is echter nog altijd de „Wij aanvaarden mensen als mensen, zonder verschil van kleur”. reld scnuld aan de moeizame ont wikkeling van zijn land. „Wij zijn geen Bantoestan en wij hebben met de Zuidafrikaanse apartheids politiek niets te maken. Maar de westelijke mogendheden willen dat niet inzien. Het gevolg daarvan is dat niemand bij ons durft te inves teren”. Toch is er nauwelijks buitenland se industrie. Tot nu toe biedt de industrie werkgelegenheid aan 15.000 mensen. Maar per jaar ko men er 28.500 nieuwe arbeidskrach ten op de markt. Meer dan zestig percent van deze jonge arbeiders is gedwongen werk te zoeken in Zuid- Afrika, in de goudmijnen en in de industrie. Volgens premier George Matanzi ma draagt niet alleen Zuid-Afrika, maar eigenlijk de hele westerse we- a. „absurd” noemde. Het huis van de vroegere leider van de oppositie, de Democratie Party, Hector Nokazi, werd door twaalf leden van de Veiligheidspolitie totaal overhoop gehaald. De secretaris van de partij, Joseph Kobo, werd gearresteerd. De belangrijkste figuur in de op positie tegen Matanzima, de hoofd man van de Tembu-stam, Sabata Dalindyebo, zit al sinds enkele we ken in de gevangenis. Dalindyebo, die destijds geen tegenstander was van de „onafhankelijkheid” beging de onvoorzichtigheid in het open baar te verklaren dat het paspoort van Transkei niets waard is. Vol gens de wetten van Transkei is dat hoogverraad, waarop in sommige gevallen de doodstraf staat. Lie meeste planken in Transkei niemand kent het juiste aantal zijn dan ook allesbehalve gelukkig met de situatie in het land. De Ne derlander Gerry Hakkesteeg vertel de dat er nog acht Nederlandse fa milies in Oemtata wonen. Hij is zelf meubelmaker van beroep, direc teur van een grote meubelfabriek met een omzet van, twee miljoen rand (ruim vijf miljoen gulden) per jaar. Hij maakt lessenaars en ban ken, kasten en andere eenvoudige meubels voor scholen in geheel zui delijk Afrika. Tweehonderd tweeëndertig mensen werken in zijn fabriek, onder wie drie blanken. „Maar volgende maand word ik Republiek Zuid-Afrika. Waarom hebt u de diplomatieke betrekkin gen met dit land verbroken? Desondanks is het belang rijkste argument van de meeste landen om Transkei niet te erken nen nog steeds het feit dat uw land niet werkelijk onafhankelijk is. Een groot gedeelte van uw begro ting (113,5 miljoen rand is 272,4 miljoen gulden) wordt nog steeds door Zuid-Afrika betaald. U hebt nog steeds Zuidafrikaanse advi seurs en de gehele import en export van uw land zijn van Zuid-Afrika afhankelijk. Maar bovendien moe ten zestig percent van uw werk krachten naar Zuid-Afrika gaan om daar hun levensonderhoud te verdienen. Maar uw land is toch feitelijk niets anders dan een thuisland, een Bantoestan, dat zijn onafhanke lijkheid van Pretoria heeft gekre gen. Dat is toch hetzelfde als wat nu met Venda gebeurt of indertijd met Bophuthatswana? „Inderdaad. Wij praten op het ogenblik zelfs met een Engelse dele gatie om onze marine op te leiden. Maar er is geen sprake van dat wij soldaten in Nigeria of elders in Afri ka opleiden. Dat zijn alleen maar geruchten”. Hebt u te kampen met buiten landse bedriegers in uw land, die van de situatie willen profiteren, of van corruptie? „Dat is allemaal juist. Maar toen Lesotho onafhankelijk werd, werd het budget gedeeltelijk door Enge land betaald. Dat gebeurt vandaag nog met een reeks andere landen. Maar niemand zegt dat Lesotho of Botswana niet onafhankelijk zijn”. met de naam De la Cruz, behoren tot de regelmatige gasten van de Holiday Inn te Oemtata. Goed geïn formeerde kenners van de situatie beschouwen deze heren als „Oehoe roe-hoppers”. Sommigen menen zelfs dat zij er voor zorgden dat premier Matanzima 120 vrachtwa gens in Turkije kocht, allemaal met een links stuur. In Transkei, net als in Zuid-Afrika, rijdt men links (dus dient het stuur rechts te zitten). Oos tenrijk leverde 450 traktoren, waar voor in heel Transkei geen bestuur ders te vinden zijn. Maar ook politiek gezien is Trans kei na drie jaar onafhankelijkheid nog allerminst op orde. Sinds Kai ser Matanzima president is en zijn broer George premier, bestaan er wrijvingen tussen de gebroeders. De grondwet verbiedt elke inmen ging van de staatspresident in de politiek. Kaiser Matanzima wil daar graag verandering in brengen. Nie mand weet dus precies wie nu ei genlijk de macht in handen heeft. Het gevolg: niemand durft zijn mond open te doen, niemand durft beslissingen te nemen en iedereen is bang dat hij door de Veiligheidspo litie in de gaten wordt gehouden. Enkele dagen geleden vluchtte de vroegere chef protocol van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Liston Ntshongwana, naar Zuid-Af rika. De Britse ambassade in Preto ria gaf hem een reisdocument om naar Londen te vliegen. Ntshongwana vertelde voor zijn 65, dan schei ik er mee uit. Neen, ik vertrek dat de Veiligheidspolitie in Oemtata hem wilde vermoorden, wat politiekolonel Martin Ngeba Maar een buitenlander mag hier geen land bezitten? ten dat die Tembu- en Pondostam- men tegen elkaar gaan vechten. Ik heb nu dertig jaar met die mensen hier samengewerkt, dat is wel genoeg. De Duitser Willi Gauss, die ergens uit het Zwarte Woud komt en in Butterworth (het industriegebied van Transkei) een fabriek voor houtbewerkingsmachines, uitlaat- dempers voor auto’s (Zuidafrikaan se Mercedessen en BMW’s) heeft opgebouwd, denkt er anders over. „Kijk”, zegt hij, „de Transkei Deve lopment Corporation biedt buiten landse firma’s zoveel voordelen, dat je bijna niet nee kunt zeggen. Zij hebben de fabriek voor ons ge bouwd en bovendien vijftig percent van het kapitaal ter beschikking gesteld, tegen een rente van een procent, gedurende tien jaar. Wij hebben nu een behoorlijk aantal U bent bezig het leger van Transkei te vergroten? „Wij willen dat de Zuidafrikanen hier geen land kopen. Onze mensen in Zuid-Afrika kunnen dat daar ook niet. Maar als bijvoorbeeld een Duitser komt kunnen wij er over De Zuidafrikanen praten op het ogenblik veel over een federatie - van staten in Zuidelijk Afrika. „We willen Transkeise meubelhandelaars worden naar East-Londen, aan Zuid-Afrika’s oostkust uitgenodigd, gefêteerd en omgekocht. In ruil daarvoor tekenen zij dan een op dracht, die net zo gemakkelijk door meubelfabrieken in Transkei zelf, en ook nog goedkoper zou kunnen worden uitgevoerd. Reeds in januari van dit jaar had de Engelse directeur van de Trens kei Development Corporation een geheim rapport voor minister-presi dent Kaiser Matanzima samenges teld, waaruit bleek dat grote bedra gen waren gebruikt voor het omko pen van politici. James Skinner be weerde onder andere dat de Ont wikkelingsmaatschappij in 1978 een winst van 300.000 rand in haar boeken had staan, in werkelijkheid echter een verlies van 6,5 miljoen rand had geleden. Het duurde dan ook niet lang voordat Skinner uit Transkei werd uitgewezen. Een andere raadgever van de mi nister-president, het Britse parle mentslid Humphrey Berkeley, werd kort daarna door de veiligheidspoli tie in elkaar geslagen, naar de grens gebracht en aan de andere kant van de Kei-rivier (waaraan Transkei zijn naam dankt) neergegooid. En kele dagen tevoren had Kaiser Ma tanzima van „Britse hyena’s” ge sproken, die bezig waren zijn land te plunderen. Zijn rede werkte wel licht inspirerend op de veiligheid spolitie. Arabieren, zoals een zekere Al Hadj uit Beiroet, de Fransman Pa- nachel, de Oostenrijker Gerhard Zeissler en een man uit Venezuela Zuid-Afrika”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9