Piet Perkament Steekwonden Avonturen Overlast De strijd van één land tegen een multinational JVaar België vanwege de belastingen, dat wil ik niet ontkennen” r Directeur van sigarettenfabriek: Oude prijs Misverstand Hr Sluiting - jr WOENSDAG 31 11 AMSTERDAM OKTOBER 1979 onder redactie van Theo van der Kaaij hH „Wilt u een sigaret? U rookt niet? Nou, dat is dan precies het probleem waar wij als sigarettenfabrikan ten mee te maken hebben. Dit is geen groeimarkt meer en toch willen wij de continuïteit van de firma op de lange termijn waarborgen.” Directeur P. Dekker van de Amsterdamse sigarettenfabriek BATCO steekt maandagmiddag zelf wel een in eigen bedrijf vervaardigde Gladstone op en met nerveuze halen probeert hij de spanning in zijn lijf te temperen na de harde confrontatie met zijn personeel en de vakbonden. Er kan nu gepraat worden over alternatieve plannen voor BAT CO-Amsterdam. Dat kan moder nisering van de fabriek zijn of nieuwbouw. De directie is bereid daarover te praten, maar let wel, het besluit om BATCO over te plaatsen naar Brussel is nog steeds niet teruggenomen.” IliHI l!L mOCHT Omdat dp directie na een jaar zeker niet van gedach Sterk Batco moet verdwijnen want winst moet nog groter De prachtige ballon die de directie had Geen wonder dat wij het niet vertrouwden in het licht van de komende prijsverhogin- British American Tobacco aan de Zoutkeets- gracht. „We moesten de tijd krijgen”, zegt Henk Koning van de Industriebonden FNV. In februari 1978 vroeg de directie collectief ontslag aan voor alle 230 werknemers. De uitwerking daarvan was averechts. In een kort geding eiste de Voedings bond CNV volledige handhaving van de werkgelegen heid bij BATCO-Amsterdam en de rechter voldeed aan deze eis. Twaalf maanden lang dienden de Britse eigenaren hun Amsterdamse vestiging ongemoeid te laten. Het CNV en de andere vakbonden toonden zich verheugd: „Het vonnis is een duidelijke aanwijzing dat multinationale ondernemingen met vestigingen in Ne derland toch minder oppermachtig zijn dan wel eens wordt gedacht.” ■ir BATCO-Amsterdam is een van de honderd fabrieken die de multinational heeft in vijftig landen. Kuin concludeerde overigens wel dat de BATCO- directie tegenover het personeel „autoritair en sociaal onhandig te werk is gegaan.” In juni besliste de Onderzoekskamer dat BATCO in Amsterdam diende te blijven. Het rapport-Kuin werd hiermee genegeerd. want 230 mensen kun je niet nog langer aan een hengeltje laten hangen.” „BATCO blijft nog open, die conclusie mag u nu trekken”, zegt directeur Dekker. Gladstone, Mantano, Belinda, North State, Tivoli, Chief Whip, Miss Blanche en Senior Service zijn de merken sigaretten die in dagelijkse porties van der tien miljoen stuks de fabriek uitrollen van BATCO- Amsterdam aan de Zoutkeetsgracht op de Westelijke Eilanden. BATCO maakt een kwart van alle sigaret ten die in Nederland gefabriceerd worden. Laurens (o.a. Caballero) is de grootste. Zo gemakkelijk als het personeel en de vakbondsfunctionarissen zich laten ver leiden tot uitspraken over de toestand in de fabriek, zo moeilijk is de directie te benaderen voor commentaar. Nu echter komt het drietal er niet onderuit, hoewel ze niet bepaald gul zijn met woorden. 1 De expositie „Het archief pakt uit” maakt duidelijk hoe het Amsterdamse Gemeentearchief aan de Amsteldijk tot stand is gekomen, welk materiaal men daar kan aantreffen en hoe dat gebruikt kan worden voor onderzoek. Van de ruim 23 kilometer plankruimte toont de expositie slechts 20 meter: ongeveer 19 meter boeken en een meter losse stuk ken. Er zijn documenten te zien van Floris V, Willem van Oranje, Johan de Wit, Tsaar Peter de Grote en Darwin. Wie er zin in heeft kan op speurtocht De al acht jaar durende strijd van personeel en vakbonden om BATCO-Amsterdam te behoeden voor overplaatsing naar Brussel wordt in Nederland gezien als testcase van een strijd van één land tegen de kwalijke praktijken van multinationals. Deze super- concerns met vestigingen over de hele wereld kunnen de fabrieken op die plaatsen laten draaien waar de arbeidskracht het goedkoopst is en de belastingdruk het laagst. Veranderen deze twee factoren ten ongunste en beïnvloeden zij het winstcijfer negatief, dan kan het besluit vallen een fabriek op te heffen of te verplaatsen. BATCO-Amsterdam is daar een voorbeeld van. ten zou zijn veranderd maakten de vakbonden gebruik van het enquêterecht om een onderzoek op gang te krijgen naar het beleid bij BATCO. De rechter wees ook dat onderzoek toe, een voor Nederland unieke gebeurtenis. De chirurgen van het Amsterdamse Binnengasthuis hebben zich de afgelo pen jaren een zeldzaam specialisme ei gen gemaakt: de oorlogschirurgie. De ligging van het BG in de binnenstad maakt het aanbod van slachtoffers van gewelddaden relatief erg groot, zodat de artsen gewend zijn geraakt aan de be handeling van een groot aantal steek- en schotwonden. Chef de clinique dr. P. Leguit jr. vertelt in het voorlichtingsblad van het Academisch Ziekenhuis: „Een tijdje terug hadden we vrijwel een hele zaal vol patiënten met steekwonden. Daaronder was er maar één Nederlan der; die was met het broodmes bewerkt door een driftige echtgenote. De overi gen kwamen allen uit dezelfde criminele hoek.” De grafiek van steekwonden in de borst, behandeld in het BG, toont tot 1960 een strak verloop met twee a drie gevallen per jaar., Vanaf 1970 klimt de grafiek angstwekkend snel naar 42 steekwonden in 1977. Leguit vermoedt dat dit sterk te maken heeft met de verhoging van de prijzen op de heroïne markt. Als het moet kunnen de chirurgen in het BG binnen twintig minuten rond de operatietafel staan. Leguit: „De diagno se is het moeilijkst. Je moet alle organen nalopen en daar moet je heel precies in zijn. Vaak is er alcohol in het spel en geven de patiënten geen pijnreacties, waardoor je een verkeerd beeld zou kun- gaan naar de internationale politieke situatie in de 17e eeuw en hoe de Amster damse burgemeesters daarvan op de hoogte bleven, de vroegere bronnen van inkomsten van het Burgerweeshuis, hoe men probeerde de Bank van Lening op te lichten, onderhoudsrapporten met te keningen van de Westertoren, de be drijfsvoering van een suikerraffinade rij, het reilen en zeilen van een sportver eniging en het wel en wee van een voorname Amsterdamse familie. De eer ste archivaris van de gemeente Amster dam werd in 1848 benoemd, dr P. Schel- tema, bijgenaamd Piet Perkament. „Wij zijn wel tevreden. Een misverstand is het trouwens te denken dat de plannen voor overplaatsing naar Brussel afkom stig zijn van Londen. Dat zeggen de vak bonden tenminste. Die plannen zijn echter van onszelf, dus van Amsterdam en Brus sel samen. Wij moeten de continuïteit van beide fabrieken op de lange termijn waar borgen. Maximalisatie van de winst is daarbij niet ons leidmotief. Maar Brussel maakt geen winst en we willen naar Bel gië vanwege de belastingen hier, dat wil ik niet ontkennen.” De bonden verloren dit voorjaar op punten toen prof. Kuin na een onderzoek rapporteerde dat overplaatsing naar Brussel niet verboden zou moeten worden. Kuin had opdracht gekregen de Onderne mingskamer van het Gerechtshof te adviseren. De professor schreef: „Het is niet goed als Nederland de reputatie krijgt van een fuik te zijn, waar men gemak kelijker in, maar niet zonder kleerscheuren uitkomt.” Het archief van de gemeente Amster dam is tot 7 januari volgend jaar te gast in het Amsterdams Historisch Museum. „Het archief pakt uit” is de titel van de expositie die min of meer op aandringen van de UNESCO wordt gehouden. Deze instantie heeft onlangs opgeroepen om in internationaal verband de aandacht te vestigen op het archiefwezen. Dit is nodig omdat het publiek weinig of niets weet van de betekenis van archieven in het dagelijks leven. Daarom ook heeft het ministerie van CRM de produktie van een film financieel mogelijk ge maakt. Deze film („Het Archief”) zal in het museum te zien zijn. De samenstel lers zeggen zelf over hun rolprent: „Een archief. Dat woord doet denken aan stoffige zolders, vergeelde papieren, ou de ordners, rekken en kasten. En toch is archief een spannend begrip. Deze film speelt in het archief van een middelgrote stad, Dordrecht. Iedereen kan het ar chief van zijn gemeente en zoveel andere Nederlandse archieven bezoeken. Toch gebeurt het maar weinig. Hoe komt dat? Misschien omdat niet veel mensen weten dat een archief tienduizenden spannen de avonturen bevat. Wie een archief be zoekt, gaat op reis. Hij ontdekt verre voorvaderen. Hij wordt getuige van zeeslagen, arbeidsconflicten, oorlogen. Hij bezoekt krankzinnigengestichten, jazzclubs, bordelen. Hij ziet begrafenis sen, ruïnes, voetbalwedstrijden.” Het college van B en W van Amster dam heeft besloten in 1980 45 geplande wegopbrekingen niet te laten doorgaan. Deze beslissing vloeit voort uit een eer der genomen besluit waarin het stads bestuur heeft uitgesproken dat bij het in uitvoering nemen van straatwerkzaam- heden nauwlettend in de gaten wordt gehouden dat - met het oog op de bereik baarheid - de overlast beperkt wordt. Een en ander heeft er ook in 1979 toe geleid dat een aantal geplande werk zaamheden van de lijst is geschrapt. In totaal zullen in 1980 144 werken worden uitgevoerd. B en W hebben de beslissing over het al of niet uitvoeren van nog eens 41 werken aangehouden. Een uitspraak daarover wordt pas gedaan als de studie naar de onderlinge samenhang van de werken is afgerond. In totaal waren voor 1980 230 straatwerkzaamheden gepland. „Of ik tevreden ben?” zegt Henk Koning van het FNV tenslotte. „Ik ben pas tevre den wanneer BATCO definitief open blijft. We hebben nu tenminste een basis om op fatsoenlijke wijze de studieperiode in te gaan. De akties van de afgelopen weken en de dreiging met hardere akties hebben de directie tot dit akkoord ge bracht. Ze zijn nu verplicht de studieperi ode serieus te nemen. Het gesprek met de directie duurt niet lang en laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het FNV hoeft geen APO te verwachten tot 31 maart 1981. De heren Dekker, Van Vliet en Van der Arend laten zich echter niet uit over welke datum dan wel. Voor Koning is de maat vol. Hij deelt het personeel mede dat voor hem deelna me aan verdere onderhandelingen zinloos is. De directie wil deze middag nog één keer praten, maar Koning zal slechts toe hoorder zijn. CNV-er Nijdam zegt wel te willen praten, want hij ziet „nog een piep klein gaatje”. opgelaten werd niet lang daarna door de vakbonden doorgeprikt: „Vieze truuk gaat in rook op”, meldt de FNV-krant „Bondig”. „De directie wil blazen en het meel in de mond houden”, merkt een produktiechef op. De opzet van de directie is duidelijk: de firma ruikt geld. De maan den oktober, november en december moe ten absolute toppen vertonen in de pro duktie. Per 1 januari volgend jaar wordt immers een pakje sigaretten duurder door de accijnsverhoging. En wie wil nog niet even een slof van zijn lijf merk voor de oude prijs binnenhalen? Produktie dient er gemaakt te worden en dat kan alleen wanneer het personeel daartoe bereid is, dus waarom niet de mensen de kluif voor gehouden van zekerheid in de nabije toe komst? nen krijgen. Je weet met een steekwond nooit wat je gaat aantreffen. Soms zou je bij wijze van spreken geneigd zijn er een leukoplastje op te plakken. Maar je weet natuurlijk niet hoe lang het mes was. Ook als de aanvaller het mes heen en weer heeft gehaald kan de schade aan zienlijk zijn. Binnen de buik kan dat desastreus zijn. We krijgen hier ook wel patiënten binnen met het mes nog tussen de ribben. Het klinkt misschien merk waardig, maar dat is zelfs niet zo on gunstig. Je kunt op een röntgenfoto precies zien hoe diep en waar het mes zit.” Het Binnengasthuis zal over afzienba re tijd verdwijnen wanneer het Acade misch Medisch Centrum in Bullewijk klaar is. De chirurgen geloven niet dat de grotere afstand waarover de slachtof fers straks vervoerd moeten worden een bezwaar is. Zij zijn het bepaald oneens met de ideeën om in de binnenstad een eerste hulppost achter te laten na ver trek van het BG. De verwachtingen van het publiek zouden veel te hoog zijn, want een dergelijke post moet ernstige verwondingen toch doorverwijzen, wat tijdverlies oplevert. Als Dekker en zijn mededirecteuren Van Vliet en Van der Arend nu maar gewoon de bazen waren van een gewone Nederlandse sigarettenfabriek, zouden er nauwelijks problemen zijn. Helaas staan de letters BATCO voor British American I Tobacco Corporation, samen met BAT- CO-Brussel deel uitmakend van de ta baksdivisie van British Industries, een gigantische multinational. In Londen staat het schaakbord opge steld waarop de topdirectie de stukken verschuift: honderd fabrieken in vijftig landen. BATCO-Amsterdam, waar 230 produktiemedewerkers zorg dragen voor de fabricage van dertien miljoen sigaret ten per dag, hetgeen de directie volmon dig beaamt. Toch moet deze hechte ves ting worden opgeofferd om vrij baan te maken vóór een. wat mank gaande loper: de zwakke dochteronderneming in Brus sel. De reden? Het maken van nog grotere winst. De multinational doet al acht jaar po- I gingen om BATCO-Amsterdam over te plaatsen naar België met achterlating van al het personeel. De directie in Amster dam mag dat beleid uitvoeren. De vak bonden voeren de strijd met de directie en meermalen bracht het conflict de partijen I voor de rechter. Steeds moest de directie bakzeil halen, want justitie heeft nog geen acceptabele redenen kunnen ontdekken voor de sluiting van BATCO. Londen blijft echter doordrukken: BATCO-Am sterdam moet en zal naar Brussel. Begin augustus liet directeur Dekker weten dat het nu toch echt ging gebeuren. De woede van personeel en vakbonden kende geen grenzen. De stellingen werden weer ingenomen, nieuwe juridische stap pen beraamd, een actiecomité door het I personeel opgericht en ook de buurt trok partij. Op 10 oktober kwam de directie plotseling met een verklaring en niemand wist even nog hoe hij het had. BATCO zou toch open kunnen blijven, voorlopig althans. Samen met de onderne mingsraad kon bekeken worden welke toekomst er voor de fabriek zou zijn weg gelegd. BATCO-Amsterdam vormt samen met BATCO- Brussel, Wintermans en Velasquez in het Brabantse Eersel een groep van de in Londen zetelende multinati onal British American Tobacco Corporation: de groot ste tabaksfabrikant ter wereld. De tabakken van BAT CO zijn weer een van de vier pijlers van de overkoepe lende multinational: British Industries. Dit concern doet ook nog in papier, cosmetica en supermarkten. bod van de directie voorleggen: een APO tot 1 januari 1981 en de bereidheid bin dend advies te aanvaarden over de toe komst van de fabriek van een nieuwe raad van commissarissen. „Nijdam: „We heb ben nu een basis bereikt om verder te gaan. In alle rust kunnen we werken aan een studie. Wel moeten we met beide be nen op de grond blijven staan, want we weten nog niet of het bedrijf altijd kan blijven bestaan.” Directeur Van der Arend: „Wij gaan hier heel graag op in zodat we gezamenlijk in alle rust kunnen gaan zoeken naar mogelijkheden voor de toekomst.” Driemaal klinkt er applaus in de kantine. De FNV-leden zullen later op één na het bereikte akkoord ondersteu nen. Henk Koning krijgt zoenen en handen. Het personeel heeft weinig hoop op re sultaat. De mensen slenteren naar hun afdeling, maar er zal deze middag niet meer worden gewerkt. Er wordt weinig gepraat, velen staren uit het raam. „Noem mijn naam maar niet”, zegt een produktie chef, „want ik zit in dit bedrijf precies tussen twee vuren. Ik wil wel een paar dingen kwijt. De rechter heeft de directie indertijd opdracht gegeven met de vak bonden te onderhandelen. Het lijkt erop dat ze dat ook doen, maar dat is niet zo. De directie heeft alleen maar de sluiting van deze fabriek in de kop. Waarom? Deze fabriek draait fantastisch en de mensen verdienen goed. De directie moet alleen geld investeren want het gebouw is oud, er zijn geen mogelijkheden voor uitbreiding en het is hier op de Westelijke Eilanden „Onze eis was een APO tot 31 maart 1981 om in alle rust de mogelijkheden voor de/ toekomst te bekijken. De directie wilde slechts een APO tot het eind van dit jaar. Maandagmiddag half vier. De kantine van BATCO stroomt vol met personeel. Directie en vakbonden zijn uitgepraat. Er moet iets bijzonders aan de hand zijn, want na de vakbondslui Koning en Nij dam betreedt ook de drie man sterke bedrijfsdirectie de kantine. „Dat is nog nooit eerder gebeurd”, fluistert het perso neel. Op volgorde van binnenkomst leg gen de onderhandelaars hun verklaringen af. Koning: „Ik wil de leden het laatste Het personeel trapt er niet in en legt uit protest het werk een dag neer. Dat was vorige week dinsdag. Intussen hebben de onderhandelaren Koning van het FNV en Nijdam van het CNV het hoge woord uit de directie gekregen: BATCO kan hele maal niet open blijven, de toezeggingen aan het personeel worden weer ingetrok ken. De standpunten aan de onderhande lingstafel verharden zich. De directie zegt best een studie te willen doen naar nieuwe bestaansmogelijkheden voor BATCO- Amsterdam, maar weigert daar een ar beidsplaatsenovereenkomst (APO) aan te verbinden. Dat zou betekenen dat het per soneel al ontslagen kan worden terwijl de studie nog niet is afgerond. gen voor sigaretten. Er moet nü produktie gemaakt worden.” Accepteert de directie de eis voor de APO niet, dan zullen harde re acties volgen, met deze gedachte stapte Henk Koning maandagmiddag de onder- handelingskamer binnen. De leden kon den kiezen uit een scala van mogelijkhe den: van langzaam-aan-acties tot bedrijfs bezettingen toe. slecht bereikbaar. BATCO-Brussel is de dochteronderneming en draait stukken slechter. Weliswaar is het werk daar ar beidsintensiever omdat er in kleine pak ketten voor de export wordt gewerkt, maar er moet altijd geld bij. En dat geld komt al jaren uit Amsterdam. Londen wil hier niet investeren, dat kost te veel geld en Brussel moet beter draaien. Dus moet Amsterdam naar Brussel, omdat daar ook nog bouwterrein voorhanden is en de winst zal groter zijn. Dit speelt al vanaf 1971. Toen zei de directie nog: wie wil kan mee naar Brussel. Dat zeggen ze nu niet meer. Er moet nu echt een besluit vallen,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11