IJshockeyspeler/coach Larry van Wieren: Probleem voor Door enkelblessure Actie NBB slaat aan Hans Vul tink mist Unieke badmintonhal mogelijk NK 47/1 bij school in Hoorn sportpundq Nederlands elftal in [paardenkoersen SRV toernooi gouden beker K vergadering van hockeybond I tra V 2 s Vanillevla hele liter tijdelijk 1.39 I Kwalileilinuwslraatjc gevorderde leerling-journalist ig I Over competitie-opbouw g- iken I i: u 1979 OKTOBER WOENSDAG 31 SPORT 1 MMk -*L, ■■I jnverlich enkast met eer automat iiepvries c 1 ;iaal ;k Deze week bij de man van de SRV: Leeuwezegel tafelmargarine Halvamel literfles Glorix Amstel bier Heinz tomatenketchup KG koffie Jif Fruxano jus dorange Mars De Ruyter chocolade vlokken Unox tomatensoep Royal club tonic Royal club bitterlemon Croma SRV limonadesiroop (Van onze sportredactie) HEERENVEEN. „Voor Nederlandse begrippen hebben we een vrij aardige voorbereiding op de Olympische Spelen. We spelen wat interlands en gaan ook naar Amerika”. Larry van Wieren, de aanvoer der van het Nederlandse ijshockeyteam, geeft geen krimp. Hij weigert de gebrekkige voorbereiding van het Oranje-team aan de kaak te stellen. Hij weet best dat in andere landen heel anders naar de Spelen wordt toegeleefd, maar Van Wieren is professioneel genoeg om zijn eventuele kritiek niet naar buiten te brengen. Bovendien, Nederland presteerde tot nu toe het meeste op internationale kampioenschappen ha de meest gebrekkige voorbereidingen. F (ADVERTENTIE) IWetfue Moordhol Liiidse Courant Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. V,ik rl.iiul en ntiKlrckcn Doordat Engeland afviel stuurden de organisatoren zowel een uitnodiging aan Nederland als aan Spanje: twee landen die ieder twee keer een finale in een toernooi om het wereldkampioenschap verloren. Nu Nederland, in afwachting van het overleg met de clubs in het betaal de voetbal (waarvan enkele wel en andere geen bezwaren hebben) in principe heeft toegestemd, kan er nog een moeilijke situ atie ontstaan nu ook Spanje zij het onder voorbehoud positief heeft gerea geerd op de uitnodiging. Brieven met spoed aan hoofdredactie NNC, postbus 14, Purmerend. Linker bo venhoek vermelden: leerling-journalist. De Nieuwe Noordhollandse Cou rant, dagblad voor Waterland en omstreken, heeft zeer binnenkort een plaats vrij op de eindredactie voor een De hoofdredactie wil graag in con tact komen met een snel reage rende jongeman, die weet hoe hij berichten moet maken en die bo vendien belangstelling heeft voor techniek en opmaak van de krant Standplaats: Haarlem (technisch bedrijf) DEN HAAG (ANP). Voorzitter Wim Meuleman van de KNVB heeft in princi pe de uitnodiging van de voetbalbond van Uruguay aan het Nederlands elftal om deel te nemen aan het toernooi om de gouden beker geaccepteerd. Meuleman zei dat hij „ja” had gezegd op aandrang van Hermann Neuberger, de Europese vertegenwoordiger in de FIFA, die het contact onderhoudt tussen Uruguay en de desbetreffende Europese landen. Dit zijn dan de voormalige wereldkampioenen Italië en West-Duitsland. Engeland, we reldkampioen in 1966, heeft al bekendge maakt niet te zullen deelnemen. Het zou voor de organisatie een enorme teleurstelling zijn. Want vooral Vultink had in de voorbereiding op dit toernooi een grootse indruk gemaakt. De specialist van het éénstoots-kader finishte in de plaatsingsronde met 52.19 gemiddeld. Dat is veel hoger nog dan zijn Europees record (45.72), dat hij twee jaar geleden in Nancy vestigde. Maar uiteraard wordt het resul taat van een voorwedstrijd niet als zoda nig erkend. Behalve Hans Vultink zijn voor het kaderduel in Middelburg de volgende spelers geplaatst: Christ van der Smissen (titelverdediger) uit Sint Willebrord, Jos Bongers (Nijmegen), Willy Steures (Nij megen), Piet Vet (Berkhout), Jan Arnouts (Etten Leur), Hans Sundquest (Papen- drecht) en Louis Havermans (Z undert). HILVERSUM. Uitslagen van de gisteren te Hilversum gehouden koersen zijn: (Van onze sportredactie) HAARLEM. In navolging van het Haarlemse Duinwijck zal de Hoornse Badmintonvereniging met ingang van het seizoen ’80-’81 kunnen beschikken over een eigen badmintonhal. Enkele maanden geleden is de eerste paal gesla gen voor een project dat uniek mag wor den genoemd in Nederland. Geïnspireerd door de actie van de Ne derlandse Badminton Bond, die twee jaar geleden is gestart met de leuze „Sta pal voor een eigen hal”, werd in Hoorn aan vankelijk gestreefd naar een badminton hal in eigen beheer, die afgezien van de grond 1,4 miljoen gulden zou gaan kosten. Dat plan bleek niet te realiseren, waarop de gemeente Hoorn voorstelde de hal op te nemen in de plannen voor een schpol. Daarin waren drie gymlokalen gepland, waarvan er nu twee zullen worden samen gevoegd. Met de ruimte die daardoor ont staat, zal volledig worden voldaan aan alle specifieke eisen die de badmintonsport stelt. Van de zes banen die in de hal zullen worden uitgelegd, zal de Hoornse Bad mintonvereniging na schooltijd constant hoogstens in aanmerking komen voor een training-profcontract. Ijshockey daar is heel anders, harder in ieder geval. Daar ben ik het type niet voor. Bovendien boeit Canada mij niet zo erg. De afstan den zijn er enorm, je moet erg veel reizen en een normaal gezinsleven, zoals ik dat nu hier heb, is daar bijna niet mogelijk”. Ook elders in Nederland leeft het idee om zelf een hal te gaan opzetten, zoals in Zwolle, Heemstede, Haarlem, Heerhu- gowaard, Vlaardingen en Alkmaar. In het tennistoernooi van Tokio heeft Guillermo Vilas de eerste ronde niet overleefd. De 30-jarige Brit Buster Mot- tram schakelde hem via 6-4, 6-4 uit. Björn Borg had zeer veel moeite met Victor Amaya. Pas na drie tie-breaks kon de Zweed zich melden voor de tweede ronde. De Deense wielrenner Hans-Hendrik Orsted heeft gisteren moeten afzien van een poging de wereldrecords op de 4, 5,10 en 20 kilometer scherper te stellen. In Mexico City was de temperatuur te laag en er was bovendien erg veel wind. Een ander onderdeel van het be stuursvoorstel behelst het instellen van een hoofdklasse bij het dameshoc- key. Verder zullen worden behandeld de plannen voor een vaste winterstop van drie maanden, waardoor er ruim te wordt gecreëerd voor het afwerken van een zaalhockeycompetitie. ‘•fr Hans Vultink: hoog gemiddelde in voorwed strijd. (Van onze sportredactie) GROENLO. Voor de tweede keer dit seizoen dreigt Hans Vultink een Neder lands kampioenschap mis te lopen. De Groenlose biljarter raakte deze week ta melijk ernstig geblesseerd tijdens een voetbalwedstrijd en het is daarom nog lang niet zeker dat hij donderdag in Mid delburg kan aantreden in de kaderfinale 47-1. Van Wieren: „Westberg en ik hebben niet altijd dezelfde ideeën hoe ijshockey gespeeld moet worden. Maar we hebben het tot nu toe steeds goed met elkaar kunnen vinden. Het heeft geen zin om te gaan speculeren over een eventueel con flict”. OLEANDER PRIJS 2000 m: 1. Steven (C. de Lange) 2.46.8 1.23.4, 2. Runo W., 3. Rose Bowl. Toto winn. 14.00, pl. 2.00, 1.30, 1.40, kopp. 10.40, trio 135.70. Niet gestart: Serioca S. en Paula Duke. VIBURNUM PRIJS, 2000 m: 1. Sotello (M. van Leeuwen) 2.51.6, 1.25.8, 2. Stella Lebejos, 3. Sin- dy Dora. Toto winn. 2.50, pl. 2.60, 2.70, 4.00, kopp. 15.10. GERANIUM PRIJS (EERSTE AFDELING), 1600 m: 1. Pampa (J. Oorthuysen) 2.12.8,1.23.0,2. Rallant Way, 3. Paulownia S. Toto winn. 10.20, pl. 2.60, 1.30, 1.80, kopp. 12.10, trio 112.90. Niet gestart: Redempta. CALCELARIA PRIJS, 1540 m: 1. Tempo Ra ra (J. van Dooyeweerd) 2.12.0, 1.95.7, 2. Tirana- mes, 3. Tornado Star. Toto winn. 3.10, pl. 1.50, 1.70, 3.90, kopp. 4.90. Niet gestart: Taraminda. HAZELAAR PRIJS, 2920 m: 1. Pimpelmees H. (M. Bouwhuis) 4.11.0, 1.25.4, 2. Red. Silks, 3. Parel Holland. Toto winn. 8.00, pl. 2.00,1.70,2.80, kopp. 7.70, trio 281.70. MOERBEI PRIJS, 2440 m: 1. Odinus H (Mej. A. van Os) 3.20.9, 1.22.3, 2. Pallieter, 3. Ramma ker. Toto winn. 6.10, pl. 1.70, 3.00, 1.20, kopp. 29.30. MAGNOLIA PRIJS, 2000 m: 1. Nolivyr Alkes- tis (P. Petersen) 2.44.1, 1.22.1, 2. Remarquable W., 3. Orpheus. Toto winn. 3.20, pl. 1.70, 1.50, I. 80, kopp. 4.80, trio 109.40. Niet gestart: Limbus Hanover. PARELBES PRIJS (EERSTE AFDELING), 2000 m: 1. Peter Voorne (A Post) 2.46.1, 1.23.1, 2. Permano, 3. Ramina D. Toto winn. 9.20, pl. 2.30, 1.80, 1.80, kopp. 19.90. PARELBES PRIJS (TWEEDE AFDELING), 2000 m: 1. Pearl Heather (S. Hartman) 2.43.7, 1.21.9, 2. Sandor L., 3. Ricino du Bois. Toto winn. 4.90, pl. 1.40, 2.20, 1.50, kopp. 11.40, trio 68.20. GERANIUM PRIJS (TWEEDE AFDELING), 1600 m: 1. Sipo du Bois (P. Petersen) 2.10.6, 1.21.6, 2. Pop Glorie, 3. Pipi V. Toto winn. 2.10, pl. 1.30, 1.30, 1.70, kopp. 3.40. TOTALISATOR-OMZET 390.585.00. gebruik kunnen maken, zonder dat daar van concurrentie van andere sportclubs sprake zal zijn. Als tegenprestatie zal jaar lijks een huur van ongeveer 45.000 gulden moeten worden betaald. Daarnaast mag de club zelf een restaurant gaan bouwen (en exploiteren), waarmee een bedrag zal zijn gemoeid van 100.000 gulden. Op dit moment telt de Hoornse badmintonvere niging ongeveer 200 leden. De verwach ting is dat dit aantal snel zal stijgen tot 600. 5 I Vultink moest na een forse aanslag op zijn kwetsbare enkelbanden een paar da gen volstrekte rust nemen. „Om de gene zing te versnellen, ben ik iedere dag be handeld door de masseur van FC Twente. Maar ik kan nauwelijks lopen en zoals het nu aanvoelt, kan ik deze week beslist niet biljarten”, besefte Hans Vultink ruim twee dagen voor de start van het kampi oenschap. (ADVERTENTIES) GRUIS ItÖpuzzdsiuKjcs roorGRMK boodsdiapptn bi) aankoop van Het Nederlands handbal-jeugdteam, dat tijdens het wereldkampioenschap strijdt om de negende tot en met de der tiende plaats, heeft gisteren in Koge (Den) met 22-16 verloren van Frankrijk. Winy Schmeitz scoorde de helft van de Neder landse doelpunten. De finale van het toernooi om de Euro pese voetbaltitel voor landenploegen wordt op 22 juni in Rome gespeeld. Mocht er, ook na verlenging, geen winnaar zijn, dan wordt de eindstrijd twee dagen later herhaald. De loting voor het eindtoernooi vindt op 16 januari plaats in Rome. Het probleem voor de vergadering is, dat zij vorig jaar heeft besloten de hoofdklasse bij de heren uit te breiden tot twee afdelingen van tien clubs, ter wijl de commissie adviseert tot een afdeling van twaalf clubs, zoals die er nu is. Het besluit van vorig jaar heeft ertoe geleid dat dit seizoen een afwij kende regeling geldt, waardoor er van uit de lagere klassen een aanzienlijk versterkte promotie is. Het bondsbestuur, dat na jarenlange druk van het lagere hockey om de hoofdklasse uit te breiden tenslotte vo rig jaar door de knieën ging, heeft het voorstel van de commissie het te hou den op twaalf hoofdklasseclubs overgenomen. Als dit voorstel het haalt en dat lijkt niet onwaarschijnlijk, dan staat de competitieleider volgend jaar voor de noodzaak niet alleen de clubs die dit jaar extra promoveren terug te leiden naar hun oorspronkelijke ni veau, maar in verband met de voorge stelde strikt pyramidale opbouw zelfs nog meer clubs te laten degraderen dan er nu omhoog „vallen”. Een definitieve beslissing over het al dan niet deelnemen van Nederland is op korte termijn te verwachten. „Waar schijnlijk al binnen 24 uur” zei de heer Meuleman gisteravond. Larry van Wieren deed het op eigen houtje. Een self-made-man dus om het eens in het binnen het ijshockeywereldje gangbare Engels te zeggen. De ijshockey- kennis die Van Wieren uit Canada mee nam, was vrij gering. Zijn voorliefde voor het football ging immers ten koste van het ijshockey. Pas in Nederland wierp Van Wieren zich intensief op de ijshockeys- port. Hij sloeg er vakliteratuur op na, volgde een Canadees symposium en keek tijdens de wereldkampioenschappen in Galati nauwkeurig om zich heen om op die manier zijn trainingsmethoden te ver beteren. Van Wieren haalt zijn stof vooral uit de Oosteuropese landen. Van Wieren: „Van Canada kunnen wij niet zo veel meer (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. De buitengewo ne algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond staat zaterdag voor een belang rijke beslissing. Zij moet zich uitspre ken over een voorstel over de competi tie-opbouw, zoals dat is uitgewerkt door een commissie, die daar een gron dige studie van heeft gemaakt. In dat eisenpakket speelt het karakter - bij de 27-jarige Larry van Wieren een hoofdrol. Hij is ervan overtuigd dat je met een juiste mentale instelling ver kunt ko men. Zijn eigen ijshockeycarrière is daar een aardig voorbeeld van. Acht jaar gele den kwam hij vanuit Canada voor familie- bezoek naar Nederland, het land dat hij op tweejarige leeftijd verliet. Tijdens een voetbalwedstrijd in Den Haag kwam hij in contact met HYS en omdat zijn dierba re football vanwege een knieblessure niet meer mogelijk was, ging hij op het Haagse aanbod in. Via Nijmegen belandde hij drie jaar geleden bij het Heerenveense Flyers. Op 24-jarige leeftijd nam hij de training en de coaching op zich en naar later zou blijken met veel succes. De Flyers werden drie keer kampioen van Nederland, wonnen driemaal de beker, schopten het ver in de - Europa Cup, terwijl een vierde bekersuc- ces aanstaande is. Louk Sanders heeft zich niet serieus kunnen mengen in de strijd om de Euro pese indoortennistitel in Keulen. In de eerste ronde van het met 75.000 dollar gedoteerde toernooi werd hij uitgescha keld door de Amerikaan Nick Saviano: 2- 6, 6-4, 3-6. Ook de Chileen Jaime Fillol sneuvelde in de eerste omgang. Hij ver loor met 4-6, 7-6 van de Zuidafrikaan Ray Moore. 90 Toch moet de amateuristische wijze Qr» waarop Nederland naar de Winterspelen toeleeft de perfectionist Larry van Wie ren niet geheel lekker zitten. In Heeren- veen kan hij bijna alles naar zijn hand zetten. Als trainer-coach-speler van de ijshockeykampioen van het vorig seizoen vraagt hij veel van zijn teamgenoten. Van Wieren: „Dat is één van de weinige voordelen als trainer-speler. Je kunt van je spelers eisen wat je van jezelf kunt eisen”. De talentvolle Westduitse springruiter Hendrik Schulze Siehoff is gisteren tij dens een training aan een hartaanval overleden. De 26-jarige ruiter stierf in het zadel. Zijn belangrijkste triomf was de overwinning in de Grote Prijs van de stad Rome, twee jaar geleden. In het kader van de overigens wat brok kelige voorbereiding van het nationale ijshockeyteam op de Olympische Winter spelen wordt morgen in Heerenveen de interland Nederland-DDR gespeeld. Een curieus duel, omdat Oranje tijdens de wereldkampioenschappen in de B-groep de Oostduitsers in de laatste wedstrijd na een 0-3-achterstand met 4-3 versloeg. Ne derland verzekerde zich daarmee van promotie naar de A-groep. Het team van trainer-coach Hans Westberg was toen overigens al zeker van deelname aan de Winterspelen. leren. Mentaliteit en wat trainingsoefenin gen,. dan heb je het wel gehad. In Oost- Europa valt meer op te steken. Daar is men voortdurend bezig met nieuwe me thoden”. Van Wieren kijkt hoog op tegen het Oosteuropese ijshockey. Geen wonder derhalve dat hij allerminst blij is met de indeling tijdens de Olympische Spelen. Nederland moet onder andere tegen Po len en de Sovjet Unie spelen. „De zwaar ste poule”, concludeert Larry van Wieren niet bijster enthousiast. Hoewel hij zich allerminst van te voren gewonnen wenst te geven. Hoewel Van Wieren in Heerenveen erg veel heeft te doen, speelt ook bij hem Lake Placid voortdurend door het hoofd. „De Spelen zijn de kans van je leven. Ik ben ervan overtuigd dat de andere jongens er net zo over denken. Bovendien kunnen we daar een geweldig stuk propaganda leve ren voor het Nederlandse ijshockey. Men moet proberen de mensen warm te maken voor deze sport, want de inbreng van de Nederlandse Amerikanen en Canadezen kan niet eeuwig duren. Dank zij ons zijn de Nederlandse jongens ook beter gaan spelen. Wij hebben het ijshockey hier om hoog gebracht; de jongeren zullen het straks moeten overnemen”. Veel zal in de komende periode van Van Wieren afhangen. Hij is meer dan alleen maar een verlengstuk van Oranje-trainer- coach Hans Westberg. Hij is, zo wordt hier en daar gefluisterd, minstens zijn even knie. Van Wieren wil daar niet zoveel over zeggen. Hij heeft een goede veripuding met Westberg en daar zijn beiclen bij gebaat. De invloed van Van Wieren op de overige spelers is niettemin enorm en daar is niet alleen hijzelf, maar ook West berg zich van bewust. mH „Van Canada kunnen wij niet veel meer leren Larry van Wieren: „In Oost-Europa is men voortdurend bezig met nieuwe methoden Na de Olympische Spelen lopen vele contracten van de overzeese Nederlan ders af. Lake Placid vormt een aardige etalage waarin de ijshockey-avonturiers hun kunnen aan de wereld zullen probe ren te etaleren. Larry van Wieren ver wacht overigens geen grote uittocht. „Wat mijzelf betreft: ik zou in Canada

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25