Tweede Kamer: 1 Luchtmacht VS: -r' 1 F-16 doorvoeren Regering „Koopkracht mag niet aangetast ft Illegale werker nagel aan ieders d f achtergrond! v grenzen aan alimentatie en dan dit nog g' ir „LEGALISEREN HANDTEKENINGEN VERBIEDEN” het \x/€€rj „Wijzigingen aan Regering moet meer doen aan energiebesparing Bevriezing bijslag nog 2 jaar Jskist Biesheuvel blij met Betico 0 v K f '■%888fc. Ti I i WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND 2 99 (X (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat de regering stappen onderneemt om het verstrekken van zogenaamde nagatieve-goederenverklarin- gen tegen te gaan, zoals arabi- sche landen die vragen. In die verklaringen staat, dat goede ren of onderdelen ervan niet uit Israel afkomstig zijn. De Tweede Kamer heeft gisteren een PvdA-motie daartoe met bijna algemene stemmen aan genomen. Alleen de PSP stem de tegen. Minister Van Aar denne van Economische Za ken had de motie ontraden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering wil gevolg geven aan het verzoek van de Tweede Kamer om de bijslag voor het eerste kind „bevroren” te houden. Maar niet langer dan tot 1 januari 1982, op welke datum de algehele herziening van het kinderbijslagstel- sel gereed moet zijn. Junta erkend he kil ho Oefenterrein móet Willebrands 99 Meer adoptie f Meer celstraffen Nota olieboycot A si h( tr m C le gi Huurwet discrimineert weerrapfortén Zwavelgehalte Kruimeltjeswerk S H h l< Kamer: weg met negatieve goederenverklaringen ür 9 9 I I 33 0 DEN HAAG (ANP). De regering moet komen met een pakket aanvullen de maatregelen voor de energiebespa ring. De oppositie in de Tweede Kamer heeft gisteren een CDA-motie daartoe gesteund, zodat die is aangenomen. Mi nister Van Aardenne van Economische Zaken was er tegen, evenals de WD. De voorstellen moeten komen voor de be handeling van de begroting van Econo mische Zaken. ono wzw 7 20 2 13 19 19 2 6 9 20 22 23 23 0 De proeven omvatten het simuleren van allerlei situaties die zich in oorlogstijd kunnen voordoen. Voorzover tot op heden bekend, ging de Amerikaanse F-16 verlo ren toen hij een duikaanval ondernam, daarbij werd aangevallen door twee F-15- toesteUen, maar er niet in slaagde snel genoeg op te trekken om aan zijn belagers te ontkomen. „Blijkbaar werd van het vermogen van de F-16 meer verlangd dan de motor kon leveren”, aldus de Konin klijke Luchtmacht. De F-15 is, zoals bekend, uitgerust met dezelfde motor als de F-16 (Pratt Whit ney F-100), zij het dat de F-15 twee moto ren heeft en de F-16 één. Rondom deze motor zijn al vele malen grote problemen ontstaan, vooral door storingen. Eén aan tal F-15’s is verongelukt doordat onder dezelfde omstandigheden als met de F-16 op 1 oktober, de brandstoftoevoer staakte wanneer snel opgetrokken werd. De motorenfabriek heeft naderhand verklaard dat deze tekortkoming verhol pen was en liet tevens weten dat dit pro bleem zich met de motoren voor de F-16 nimmer had voorgedaan. De Belgische F- 16 verongelukte doordat de vlieger, na in de lucht te hebben bijgetankt, de tanks niet had afgesloten, waardoor hij brand stof had verloren. De wijzigingen die de Amerikaanse luchtmacht aan de F-16 wil laten uitvoe ren, zijn bedoeld om te verhinderen dat de F-16 te snel van een duik- op een stijg- vlucht kan overgaan; een flexibiliteit die door de fabriek tot dusver naar voren was gebracht als een van de grootste „deug den” van de F-16. Voorts wil de Kamer ook het legaliseren van handtekeningen door het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Kamers van Koophandel onder dergelijke verkla ringen verbieden. De CDA’ej- Van Dijk trok zijn motie in, waarin hij de regering vroeg om de instel ling van een meldingsplicht van pogingen tot boycot van Israel door arabische lan den. Minister Van Aardenne had immers (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Bij een inval in een confectie-atelier in het centrum van Am sterdam zijn maandag achttien Turken aangehouden. Zestien van hen bleken illegaal in ons land te verblijven. Ze zijn gisteren door de Amsterdamse Vreem delingendienst teruggestuurd naar Tur kije. Over maatregelen tegen de werkge ver wordt niet gesproken. Die zoekt „ge woon” nieuwe Turken. Met ingang van morgen 1 november zal zo’n werkgever er minder eenvou- dig vanaf komen. Dan wordt namelijk de nieuwe Wet Buitenlandse Werkne mers van kracht, waarin wordt bepaald dat werkgevers zware straffen opgelegd kunnen krijgen als blijkt, dat zij illegale buitenlandse werknemers in dienst heb ben. Enkele dagen geleden zegde minis ter Albeda (Sociale Zaken) deze werkge vers onomwonden de wacht aan. Hij wil een soort snelrecht met zware straffen, om bij de werkgevers de schrik er goed in te brengen. Dat blijkt wel nodig ook. Naar schat ting lopen er in ons land zo’n 30.000 illegale werknemers rond: Marokkanen, Turken, Egyptenaren, Syriërs en Polen. Of straffen echter veel zullen helpen is een tweede. Albeda heeft zich, evenals zijn voor- Verlenging van de bevriezingsmaatre- gel mag de koopkracht niet aantasten. Bekeken wordt nu op welke manier de koopkracht kan worden gewaarborgd. Dit zeggen de staatssecretarissen De De ernst van het energieprobleem is nog onvoldoende tot de mensen doorge drongen, vindt prof. dr. J. M. Dirksen, lid van de Algemene Energieraad en voorzitter van de Consumentenbond. Het geeft te denken, zei hij vanmorgen op het lustrumcongres van het Amster- Een ander probleem van deze agrari sche werkgevers is, dat een legale bui tenlandse werknemer vaak na enkele maanden ontdekt, dat hij in een fabriek of via een koppelbaas meer kan verdie nen dan in de tuinbouw. Gedurende enkele jaren bestaat in het gebied een Stichting Personeelsvoorzie ning Westland. Arbeidsbureaus, minis terie en vakbonden hebben echter be paald geen hoge hoed op van deze stich ting, die tot nu toe de lap erin heeft laten hangen. Van alle kanten wordt erop ge wezen, dat het bittere noodzaak is, dat eindelijk eens een personeelsbeleid voor het gehele gebied gevoerd gaat worden. Enkele personeelsleden van het arbeids bureau in Delft hebben recentelijk in een studiescriptie de mogelijkheid geop perd om een nieuwe stichting perso neelsbeleid in het leven te roepen. Een stichting, die personeel in vasté dienst heeft en uitleent aan de bedrijven, zoals dat ook in het Waterweggebied gebeurt. het bedrijfsleven door strafmaatregelen zou worden beperkt. De Nederlandse Credietverzekerings- maatschappij mag overigens Van de Tweede Kamer geen kredieten meer ver zekeren, als een exporteur in zijn contract voorwaarden opneemt, die in strijd zijn met de huidige en toekomstige wetgeving ter bestrijding van de ongewenste gevol gen van de arabische boycot. Op de frac tie van de SGP na, steunde de hele Kamer deze motie van Van den Bergh. Een motie van D’66- schade geleden door niet nale ven van arabische boycotbepalingen ver zekerbaar te maken - haalde het niet. Alleen PSP, PPR en CPN steunden dit voorstel. Al geruime tijd geleden hebben de politiekorpsen van de procureurs-gene- raal de strikte opdracht gekregen illega le buitenlandse werknemers in de kraag te vatten en over de grens te zetten. Een plaatselijke commandant in het West land zei toen: „Hoe kunnen we dat nou doen. Mijn mensen wonen, leven en wer ken in dit gebied. Als je een klopjacht gaat ontketenen, kun je net zo goed gaan verhuizen, want dan word je het leven zuur gemaakt en is het werken hier ook niet meer mogelijk.Recentere geluiden laten er geen twijfel over bestaan dat de politiemensen er nog net zo over denken. Of de nieuwe Wet Buitenlandse Werk nemers veel effect zal sorteren is daar om op z’n minst twijfelachtig. liet pro bleem van de illegale werknemer blijkt niet eenvoudig op te lossen en is in elk geval een nagel aan de doodskist van iedereen die ermee te maken heeft. Een van de Westlandse tuinders: „Ik heb liever een illegaal in dienst, met alle risico’s van dien. Als ik merk, dat er na enkele dagen geen werk meer is, kan ik tegen hem zeggen, dat hij kan vertrek ken.” Een eerlijk antwoord, waarbij men zich echter kan afvragen of de door minister Albeda in het vooruitzicht ge stelde strenge straffen zulk een mentali teit zullen kunnen veranderen. vermelding van de koopkrachtvoorwaar- de. De staatssecretarissen zeggen toe dat een nota van wijzigingen op dit punt zal worden ingediend. De regering wil de koopkracht van de modale werknemer (getrouwd, twee kin deren, 32.000 bruto per jaar) handhaven, ook met bevriezing. Wijziging mag het wezen van het voorstel niet aantasten. Dit heeft consequenties, omdat het hier gaat om bundeling van de bijslag en de aftrek. De bewindslieden erkennen dat de econo mische situatie dwingt tot verdere ombui ging in de sfeer van de kinderbijslag en dat voortgezette bevriezing zo’n ombui ging is. Tot deze conclusie komt de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosek sualiteit (COC) in het gisteren verschenen „Te grijs boek”. Volgens het COC schiet de nieuwe wet met name tekort waar het gaat om de rechten van de ongehuwde, die achterblijft na vertrek of overlijden van de partner met wie hij of zij samen woonde. Nederland heeft de nieuwe regering van El Salvador, de junta die president Rome ro heeft verjaagd, erkend. De Nederland se ambassadeur in Mexico, die tevens in El Salvador is geaccrediteerd, heeft op dracht gekregen de nieuwe regering in El Salvador te laten weten dat Nederland de betrekkingen wil voortzetten, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. de’ inc ha F reg °P 1 eei str kr: sta ra] sta ke C CQ 2 0.1 0.2 0.1 0 1 1 0 0.2 0 12 0.5 0 3 0 0 0 0 1 0.3 8 0 0 0 4 0 0 0 1 0 0 1 0.1’ 2 15 1 0.6 0.3 Gedeputeerde Staten van Groningen moeten het streekplan voor de provincie zo wijzigen, dat in het noordelijk gedeelte van het Lauwerszeegebied de Marne- waard plaats wordt ingeruimd voor een militair oefenterrein. Minister Beelaerts van Blokland heeft dit gisteren per brief aan GS van Groningen meegedeeld. De minister beroept zich bij zijn besluit op artikel 38 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Daarin staat, dat het Rijk een provincie kan opdragen een streekplan te wijzigen als het nationaal belang dat vergt. Kardinaal J. Willebrands, aartbisschop van Utrecht en de Antwerpse bisschop mgr. G. Danneels zijn door paus Johannes Paulus II benoemd tot gedelegeerde voor zitters van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen. De bijzondere synode van bisschoppen van Nederland begint op 14 januari 1980 in Rome. Het onderwerp is: het pastorale werk van de katholieke kerk in Nederland in de huidige situatie. ganger Boersma, bijzonder kwaad ge maakt over de praktijken met illegale buitenlandse werknemers, die vooral in het Westlandse tuinbouwgebied zonder problemen aan de kost kunnen komen. Een zaak, waarover al jaren wordt ge sproken, maar die nog steeds niet is opgelost. Een probleem ook met uitstra lingseffecten naar de rest van de Rand stad, zoals Den Haag, Delft en het Water weggebied. Ongeveer een jaar geleden bleek, dat de Westlandse tuinders „officieel” zeker 2.000 illegalen in dienst hadden. De afge lopen zomer werd het gebied „bezocht” door nogal wat illegale Egyptische en Poolse studenten, die in hun vakantie- tijd enkele honderden guldens wilden verdienen. Omdat er niet voldoende le gale werknemers waren om te helpen tijdens de oogsttijd, waren zij in het gebied van harte welkom. Het grote probleem voor de tuinders is, dat zij slechts gedurende de oogsttij den grote behoefte aan mensen hebben, in totaal voor ongeveer negen maanden per jaar. Als de tomaten rood worden en de bloemen uit de knoppen dreigen te barsten, moet er wel geoogst worden. „We kunnen dan beslist niet wachten tot het arbeidsbureau eens iemand voor ons heeft. Als er op het moment van de grootste drukte een illegale buitenlander aan de deur komt, is hij welkom. Op Hill zijn sinds afgelopen zomer voor een periode van ruim een jaar in totaal tien F-16’s gestationeerd voor uitgebreide proeven, aan de hand waarvan - aldus de Koninklijke Luchtmacht - „het handboek voor het gebruik van de F-16 wordt sa mengesteld”. Van Nederlandse kant zijn twee vliegtuigen voor deze proeven naar de VS gezonden, van de zes waarover de Koninklijke Luchtmacht thans de be schikking heeft. De motie stelt, dat de doelstelling van vijf procent bezuiniging op energiege bruik niet wordt gehaald. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig. Van Aardenne had betoogd, dat het niet ging om vijf procent energiebesparing, maar om vijf procent besparing op het oliever- bruik. regen regen motregen regen geh. bew. regen regen geh. bew. motregen zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. motregen zw. bew. zw. bew. mist .onbew. sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. wijdst. regen mist onbew. onbew. onbew. mist onbew. motsneeuw geh. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. 1. bew. niet ontvangen onbew. regenbui Weer in binnen- en buitenland ZW zzw windst. nnw windst. w nnw ozo zzw ono nno zo n wnw windst. o n In de eerste helft van dit jaar zijn 993 verzoeken tot adoptie toegewezen, tegen over 806 toewijzingen in de eerste helft van vorig jaar. Over dezelfde tijdvakken bedroeg het aantal aanvragen tot adoptie dit jaar 1014 tegen 796 vorig jaar. Sedert de inwerkingtreding van de Adoptiewet zijn tot 30 juni ruim 20.600 kinderen gea dopteerd. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft deze cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek gisteren bekend gemaakt. De toename van het aantal gevangenis straffen en van de zwaarte daarvan baart zorgen. Dit staat in het oktobernummer van KRI, een uitgave van de Vereniging van Reklasseringsinstellingen. Weliswaar daalt procentueel het aantal gevangenis straffen ten opzichte van de geldboetes, in werkelijkheid verslechtert de situatie, zo wordt in KRI gesteld. Uit het jaarverslag over 1978 van het Openbaar Ministerie blijkt, dat het aantal onvoorwaardelijke gevangenisstraffen toenam van 9.756 in 1977 tot 10.302 vorig jaar. Vooral veront rustend noemt KRI de stijging in het aan tal gevangenisstraffen van minimaal een jaar, de zwaardere straffen. Dit aantal steeg van 654 in 1977 tot 731 vorig jaar, een feitelijke stijging met minimaal 77 gevan- genisjaren. Nog voordat de Tweede Kamer, van 13 tot en met 15 november, de begroting 1980 van het ministerie van Buitenlandse Za ken bespreekt, zal de regering het parle ment een nota over een olieboycot van Zuid-Afrika overleggen, aldus is gisteren in Den Haag officieel meegedeeld. Pre mier Van Agt had tijdens de algemene beschouwingen, in antwoord op vragen van onder andere de CDA-fractieleider Ruud Lubbers, een dergelijke nota in het vooruitzicht gesteld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Amerikaanse luchtmacht wil dat General Dynamics een aantal wijzigingen in de F-16 tot stand brengt, nu tijdens oefeningen op de Amerikaanse basis Hill in Nevada op 1 oktober opnieuw een F-16 is veronge lukt. Evenals bij het eerste ongeluk, in augus tus op dezelfde basis met een F-16 van de Belgische luchtmacht, heeft de vlieger het toestel met zijn schietstoel verlaten en is ongedeerd gebleven, aldus de Koninklijke Luchtmacht in ons land. Het toestel dat nu is verongelukt, was van de Amerikaanse luchtmacht. lijk one Wa zeg hal Ma 2 ...ver jnz ...in ter eer ten bei F de leic Mu OV6 ove stil api we haf lat( hei se J var dal op ges eer gec dat An de on< we vae toe 4. dw vai t» 3 CB a I ëS 8 6 7 5 6 8 8 5 10 6 8 17 5 1 10 6 2 3 -6 4 4 3 11 2 11 2 3 14 6 2 10 1 10 11 12 0 5 11 15 19 Ongehuwd samenwonenden hebben nog steeds een minder goede huurbe- scherming dan gehuwden. De nieuwe Huurwet, die op 21 juni van dit jaar van kracht werd, heeft de positie van samen wonenden weliswaar verbeterd maar be vat toch enkele discriminerende bepa lingen. bij het debat vorige week over de Neder landse betrokkenheid bij de boycot van Israel toegezegd, een dergelijke meldings- pficht voor personen en bedrijven te zul len instellen. Verrassend was de steun die de motie- Van den Bergh (PvdA) over het af geven van de negatieve-goederenverklaring ont ving van de kant van de VVD. Dit gebeur de, nadat de PvdA’er had verklaard op dit moment niet te denken aan de invoering van een wettelijke maatregel. Voor de liberaal Bolkestein was dit namelijk het breekpunt: hij wilde wel het afgeven van negatieve-goederenverklaringen zoveel mogelijk terugdringen, zonder dat hierbij echter de eigen verantwoordelijkheid van Vooi*uitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI: Opklaringen en eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 7. Minimimumtempera- tuur omstreeks 6 graden. Maximumtempera tuur omstreek 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. DEN HAAG (ANP). Aan alimen tatieplicht moeten grenzen worden gesteld. De Tweede Kamer heeft gis teren een voorstel van D’66 daartoe aangenomen, met de steun van PvdA en de WD. Het CDA, de kleine chris telijke partijen, CPN, PSP en Boe renpartij stemden tegen. Op grond van een ex-huwelijksre- latie kan een zekere verantwoorde lijkheid voor elkaar blijven bestaan. In financieel opzicht moet dat een aflopende verantwoordelijkheid zijn en moet ook hier gelden, dat in princi pe iedere volwassene voor zichzelf moet kunnen zorgen, aldus de motie van mevrouw Wessel-Tuinstra. Het Vrouwen Aktie Kollektief „De Strijdijzers” had tevoren een open brief aan mevrouw Wessel gestuurd met een fel protest tegen haar voor stel. De werkelijke slachtoffers de gescheiden vrouwen worden ver geten, aldus de brief. D’66 is „het redelijk alternatief voor de redelijk rijke mannen, die redelijk goedkoop hun vrouw willen inruilen”. Daarom werkt D’66 mee aan de „wegwerp- vrouw”. Een man vindt zo weer een nieuwe, omdat vrouwen in de maat schappij toch een achterstand heb ben en nog steeds van de man afhan kelijk zijn, aldus „De Strijdijzers”. De emancipatiedoelstellingen ge lijke rechten en kansen voor mannen en vrouwen zijn nobel, maar nog lang niet bereikt, menen de vrouwen van het kollektief. Het voorstel van mevrouw Wessel werkt er alleen maar aan mee de achterstand te ver groten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Milieugroepen uit Noord-Nederland hebben gisteren aan minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een petitie aangeboden, waarin wordt aange drongen op grote terughoudendheid bij het toestaan van stookolie met een zwavel gehalte van meer dan één procent. Vol gens de aanbieders van de petitie is uit recente onderzoeken gebleken dat de uit stoot van zwaveldioxide schade kan be rokkenen aan land- en tuinbouw, recrea tie en visserij. damse onderzoekbureau, „Marktonder zoek Groep”, dat nog bijna de helft van de mensen de energiesituatie niet als een ernstig probleem ziet en dat zeer velen het zien als een probleem van tijdelijke aard. Het probleem wordt, volgens deze zeer velen, overtrokken. Er zijn genoeg energievoorraden, menen zij. 24 12 DONDERDAG 1 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.34 uur, onder 17.13 uur Maan op 16.20 uur, onder 03.28 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 00 43 uur eri 13.14 uur Laagwater 08.56 uur en 21.14 uur Graaf (Sociale Zaken) en Nooteboom (Fi nanciën) in de gisteren verschenen memo rie van antwoord over het wetsontwerp herziening kinderbijslag. Dit voorstel houdt samenvoeging in van de vijf be staande bijslagregelingen tot een algeme ne, de gehele bevolking omvattende verze kering vanaf het eerste kind en afschaf fing van de kinderaftrek van de loon- en inkomstenbelasting. Een en ander per 1 januari 1980. Tijdens de algemene beschouwingen is enkele weken geleden van diverse zijden in de Kamer gepleit voor handhaving van de bijslagbevriezing voor het eerste kind, die al vanaf 1973 dateert. Premier Van Agt heeft daarop positief gereageerd met so as u. z z z zzo z z z zzo zzw zzw zw windst. n o zzw z zzo n ono windst. windst zo ono Het onderwijsbeleid is kruimeltjes werk: hier wat geven, daar wat nemen, en wat je geeft drie maal aan het volk bekend maken. Zo heeft A. van der Leer, namens de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO), de overheidsbemoeienis met het onderwijs vandaag gekarakteriseerd. Hij deed dat op de jaarvergadering in Arnhem. rf- Na eerder in Den Haag en de Antillen te zijn bijeen gekomen vergaderde giste ren voor de derde keer in Den Haag de Konink- rijkscommissie over de toe komstige verhouding van de Nederlandse Antillen en Ne derland. Op de foto voorzit ter Biesheuvel met de Aru baanse politicus Betico Croes. 0-52 tX 12 12 9 9 12 12 13 8 12 12 11 23 18 2 16 12 9 11 9 8 5 18 19 13 10 18 23 O

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2