Pleidooi Amerikaanse commissie: socialisten Jaarlijkse traditie Hongerstaking van 200 Russische gevangenen Commissie van Mussolini Heftig protest na zelfmoord minister Boulin West-Duitsland Meer dan 100 miljoen gulden Chinese dissident in hoger beroep Extra noodhulp van EG voor Cambodja Gemenebest geeft Carrington steun ETA bedreigt Baskische DDR versoepelt verkeer met Verenigde Staten geen bemiddelaar in Saharaconflict Weduwe van Protest tegen VS-smaldeel overleden Ongeregeldheden Centraal-Afrika Britse regering wil strenger immigratiebeleid 1 7 Kannibaal Monsters Sprong voorwaarts Beroemde leerling móet 3 19 7 9 OKTOBER WOENSDAG 3 1 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker rkend nee rt loptie ajn 993 tegen- helft vakken idoptie Sedert ptiewet en gea- onomi- an het listeren halte •ands raffen »oycot van 13 ing 1980 dse Za- ‘t parle- cot van gisteren ld. Pre- gemene vragen ieleider a in het swerk (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een Amerikaanse adviescommis sie heeft naar aanleiding van het ongeluk met de kerncen trale in - Harrisburg, eind maart dit jaar, bij president Carter erop aangedrongen al le Amerikaanse kerncentrales grondig te inspecteren. trijfel Kerncentrales in VS grondig inspecteren 4 (Van onze redactie buitenland) Behalve Rudolf Slansky, van joodse af komst (zoals in de aanklacht nadrukkelijk werd vermeld), stonden terecht: Bedrich Geminder, van joodse afkomst, Ludvik Frejka, van joodse afkomst, Josef Frank, Tsjech uit een arbeidersfamilie, Vladimir Clementis, uit een Slowaakse bourgeois- familie, Bedrich Reicin, van joodse af komst, Karei Svab, Tsjech uit een arbei dersfamilie, Artur London, van joodse afkomst, Vavro Hajdu, van joodse af komst, Evzen Lobl, van joodse afkomst, Rudolf Margolius, van joodse afkomst, Otto Fischl, van joodse afkomst, Otto Sling, van joodse afkomst en André Simo ne, van joodse afkomst. „Onder het rode haar schieten in een gerimpeld masker laffe gemene oogjes heen en weer die een onderdeel van een seconde de zaal in staren. Hij loopt lang zaam, neemt plaats in de beklaagdenbank en gedurende een ogenblik maakt hij de indruk van een gebroken mens. Het is slechts een nieuw masker dat zijn Judas- gezicht slechts een ogenblik verbergt. Als een vertrapte slang die niet meer kan ontsnappen antwoordt hij onbewogen op de eerste vraag. Het masker van Rudolf Slansky is definitief gevallen. Er onder is het gezicht van een kannibaal verschenen. Het gezicht van een oude slu we agent in dienst van de bourgeoisie, een ondermijner van onze vrijheid en onze onafhankelijkheid, een lakei van de Ame rikanen die naar de wereldheerschappij streven. Het gezicht van een op heterdaad betrapte, nog net op tijd verpletterde, nu volkomen machteloze pretendent naar de titel van „de Tsjechoslowaakse Tito”. „Waarlijk, die 14 verdachten zijn mon sters, dat zijn geen mensen!”, schreef de Rudé Pravo op 23 november 1952. In de Rudé Pravo van 22 augustus 1963 wordt gemeld, dat alle verdachten in de zaak- Slansky c.s. alsnog van alle tenlasteleggin gen zijn vrijgesproken (ook Gustav Hu- sak, die op een ander moment terecht stond, wordt nu vrijgesproken). Eind goed al goed, alleen jammer dat Slansky, Geminder, Frejka, Frank, Cle mentis, Reicin, Svab, Margolius, Fischl, Sling en Simone al op 3 december 1952 werden geëxecuteerd. Doodsoorzaak: ver stikking door middel van worging. ■ing van t Rome- lerland- wens in eeft op- ng in El ■land de js heeft irie van gisteren rlandse mosek- chenen schiet aar het /de, die en van samen- loppen ri 1980 storale Ierland RABAT (Reuter). De Amerikaanse regering is niet van plan als bemiddelaar op te treden in het conflict over de weste- De Europese Gemeenschap zal in totaal 42 miljoen dollar op tafel leggen terwijl de rest door de afzonderlijke lidstaten zal worden bijgedragen. Ne derland heeft inmiddels al 2,2 miljoen dollar toegezegd. De noodhulp zal, vol gens minister Van der Klaauw via de gebruikelijke kanalen worden overge maakt, dat wil zeggen het Unicef van de Verenigde Naties en het Internatio nale Rode Kruis. Een commissiewoordvoerder zei dat de fondsen voor Vietnam (voorname lijk bestemd voor voedselhulp) welis waar nog bevroren blijven, maar dat hier spoedig een einde aan kan komen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Zuid-Afrikacommissie van het Gemenebest heeft zich gister avond onverwacht eenstemmig geplaatst achter de wijze waarop de Britse minister van Buitenlandse Zaken Carrington de acht weken oude Zimbabweconferentie in Londen leidt. Voor de guerrillabeweging Patriottisch Front, die Carrington partijdigheid in het voordeel van de regering in Salisbury verwijt,' betekent het Gemenebest-stand- punt een gevoelige ondergraving van haar positie. In een communiqué noemt de commis sie Carringtons opzet, Zimbabwe door eenstemmigheid over een nieuwe grond wet en door nieuwe verkiezingen tot onaf hankelijkheid te brengen, constructief. Zij sluit zich hiermee niet aan bij de kritiek van Nkomo en Moegabe op de Britse onderhandelaars. De twee guerrillaleiders hadden eerder op de dag voorgesteld een nieuwe topcon ferentie van Gemenebestlanden te organi seren teneinde de huidige besprekingen uit het slop te halen. MADRID (AP). In een communiqué van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, dat gisteren aan de persmedia wérd verstrekt, zijn leiders van de Baskische Socialistische Partij (PSV) met de dood bedreigd. De secretaris-generaal van de PSV Be- negas omschreef het bericht als een „re gelrechte oorlogsverklaring aan de PSV”. In het persbericht werd verder bekend gemaakt dat een ETA-strijder afgelopen zaterdag een lid van de PSV had gedood omdat hij een vertrouweling was van de politie. German Ganzales werd zaterdag dood geschoten, nauwelijks 48 uur nadat een meerderheid van de Baskische bevolking zich in een referendum had uitgesproken voor Baskische autonomie. De ETA kondigde in het communiqué nieuwe acties aan tegen andere vertrou welingen van de politie en socialistische leiders, waaronder het parlementslid, En rique Mujici. OOST-BERLIJN (Reuter). De DDR heeft zich bereid verklaard de tolheffing voor Westduitse auto’s die dit land bin nenkomen af te schaffen. Dit is gisteren van Westduitse zijde vernomen. In het deze week te ondertekenen ak koord wordt vastgelegd dat de DDR van volgend jaar tot 1989 jaarlijks vijftig milT joen mark als compensatie voor het ver lies van inkomsten krijgt. Er komen elk jaar ongeveer twee mil joen auto’s uit West-Duitsland de DDR binnen. Günther Gaus, hoofd van de West duitse vertegenwoordiging in Oost-Ber- lijn, zei te verwachten dat dit aantal nu sterk zal toenemen. Tot dusver zagen veel mensen van een reis per auto naar of door de DDR af vanwege de ingewikkelde for maliteiten die aan de grens vervuld moes ten worden. hebben luurbe- nieuwe lar van samen aar be- bepa- rt- De weduwe van Mussolini is gisteren overle den. Zij overleefde haar man 34 jaar. sie constateert dat het personeel over on voldoende kennis met betrekking tot de centrale beschikte en te veel instrumenten ondeugdelijk waren. De beheerder van de centrale, Metropo litan Edison Co., is veroordeeld tot de maximale boete van ongeveer 300.000 gul den. Naar verluidt zou de commissie een hogere boete bepleit hebben, maar ston den wettelijke bepalingen hierbij in de weg. Voor personeel en omwonenden bestaat volgens de commissie geen direct gevaar' voor de gezondheid. Wel zijn aanzienlijke psychische spanningen geconstateerd, die volgens de commissie echter van tijdelijke aard zijn. Zowel de regering als de autoriteiten van de staat Pennsylvania waren volgens het rapport niet voorbereid op een eventu eel ongeluk van deze aard en omvang. Dit blijkt volgens de commissie uit de geno men noodmaatregelen en de reacties di rect na het ontstaan van het euvel in de centrale. Ierland lar van ie een aange- eid bij ■wavel- it. Vol- is uit de uit- :an be- recrea- sschop sschop hannes e voor- van de mgenis- in baart lummer •eniging diswaar mgenis- retes, in latie, zo •verslag inisterie rdelijke 9.756 in veront- iet aan taal een aantal aar, een gevan- (Van onze redactie buitenland) PJONGJANG-SEOEL-WASHING- TON. Noord-Korea heeft via zijn staats radio felle kritiek geleverd op de komst van een Amerikaans smaldeel naar Zuid- Korea in verband met de moord op de Zuidkoreaanse president Park. De Ameri kaanse schepen zijn volgens Radio Pjong jang gekomen om het regiem in Seoel te ondersteunen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Russische beschul digingen van de hand gewezen dat de VS betrokken zijn geweest bij de moord op Park. „Wij wijzen de aantijging vierkant af. Wij hebben met de zaak niets van doen gehad”, aldus woordvoerder Hodding Carter. Minister Vance van Buitenlandse Zaken zal zaterdag de begrafenis van Park namens de Amerikaanse regering bijwonen. De straffen tot vijf jaar gevangenis voor de zes Charta-leden is een grote sprong voorwaarts in het streven om het commu nistische bewind in Tsjechoslowakije een menselijk gezicht te bezorgen. Want u weet, ik ben al gauw tevreden. Herinnert u zich Rudolf Slansky nog? Ik zal uw geheu gen even opfrissen. Slansky kreeg, als algemeen secretaris van de Tsjechoslo waakse Communistische Partij op 31 juli 1951 uit handen van president Klement Gottwald de Orde van het Socialisme, de hoogste Tsjechoslowaakse onderschei ding, uitgereikt op grond van zijn buiten gewone verdiensten bij de zegevierende socialistische opbouw van de Republiek Tsjechoslowakije. Op 8 september 1951 werd Slansky op voorstel van premier Zapotocky tot vice- voorzitter van de ministerraad benoemd. Op 23 november 1951 werd hij gevangen genomen op beschuldiging van spionage, hoogverraad, sabotage en verraad op mi litair gebied. Het proces duurde van 20 tot 27 november 1952. LONDEN (DPA). De Britse regering zal haar immigratiebepalingen verder gaan verscherpen. Dat heeft de minister van Binnenlandse Zaken, William White law gisteren aangekondigd. De maatrege len, die binnenkort in een „witboek” over immigratie zullen worden gepubliceerd, houden in, dat niet in Groot-Brittannië geboren Britse vrouwen voortaan geen echtgenoten of verloofden meer van bui ten de EG naar Engeland mogen halen. Hierdoor zullen vooral Aziaten uit de vroegere koloniën in Azië worden getrof fen. De maatregelen zouden niet gelden voor vrouwen, die weliswaar niet in Groot-Brittannië zijn geboren, maar wier ouders overzee in dienst van de Britse Kroon waren. Tot nu toe konden bijvoorbeeld mannen uit India en Pakistan zich in Groot-Brit tannië vestigen, wanneer zij huwden met ït Een jonge Cambodjaanse moeder houdt haar kind in de arm terwijl zij in een van de Thaise vluchtelingenkampen wacht op medische hulp. Tegen de tijd dat zij aan de beurt was bleek het kind te zijn overleden. Een illustratie van het feit dat de EG-hulp niet welkom zal zijn. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De EG-mi- nisters van Buitenlandse Zaken hebben besloten de steun aan Cambodjaanse vluchtelingen te verhogen tot 55 miljoen dollar (110 miljoen gulden), ofwel de helft van de 111 miljoen (222 miljoen gul den) dollar die volgens VN-des- kundigen als noodhulp voor de komende zes maanden nodig zijn. FORLI (Reuter). Rachele Mussolini, de weduwe van de fascistische Italiaanse leider in de Tweede Wereldoorlog Benito Mussolini, is gisteren op 89-jarige leeftijd overleden in Forli. Volgens haar familie overleed zij aan de gevolgen van een hart stilstand. Na de terechtstelling van de „duce” in april 1945 door partizanen, trok de wedu we zich terug in de geboorteplaats van haar man Predappio. Zij opende daar later een restaurant en streefde ernaar de herinnering aan de leider van het Italiaan se fascisme levendig te houden. Jarenlang streed zij. voor de teruggave van het stoffelijk overschot van haar man dat onder een andere naam was begraven op een kerkhof in Milaan. De teruggave geschiedde in fasen: in 1957 het lichaam in een zinken doodkist en in maart 1966 een gedeelte van de hersenen op sterk water dat aan het eind van de oorlog door de Amerikaanse militaire autoriteiten naar de Verenigde Staten was gestuurd voor onderzoek. Het familiegraf in Predappio werd al gauw een internationale bede vaartplaats voor rechtse extremisten en toeristen uit de hele wereld. Na langdurige discussies kreeg de we duwe van Mussolini in 1969 een pensioen van de Italiaanse staat. PARIJS. In Franse politieke kringen is een storm van protest opgestoken tegen wat wordt genoemd „de lastercampagne tegen minister Boulin”. De minister pleeg de gisteren zelfmoord in een bos nabij Parijs. Algemeen wordt aangenomen dat ont hullingen van het satirische weekblad Le Canard Enchainé aanleiding zijn geweest tot de daad van de minister. Dit blad publiceerde vorige week documenten over een grondaankoop door Boulin, wel ke niet geheel in de haak zou zijn geweest. Deze publicaties werden gevolgd door ar tikelen in het vooraanstaande dagblad Le Monde. Terwijl politici als president Giscard d’Estaing, premier Barre en parlements voorzitter Chaban-Delmas heftig uithaal den naar Le Canard Enchainé, wees dit blad in een commentaar echter alle ver antwoordelijkheid voor de dood van de minister af. Volgens de verklaring heeft men zich strikt beperkt tot de feiten en justitiële documenten. meltjes- men, en bekend namens istelijke de derwijs eed dat i. PEKING (AFP, AP). De Chinese po litieke dissident Wei Jingsheng is direkt na zijn veroordeling tot vijftien jaar ge vangenisstraf bij het hogere volksge rechtshof in Peking in hoger beroep ge gaan. Dit is gisteren uit een betrouwbare Chinese bron vernomen. Wei is 16 oktober veroordeeld omdat hij tijdens de Vietnamees-Chinese oorlog aan buitenlandse journalisten de namen van Chinese legercommandanten zou hebben doorgegeven. Volgens zijn verklaring tij dens het proces, die gisteren in een Bel gisch dagblad stond afgedrukt, ontkent Wei echter dat hij verraad heeft gepleegd. Het moet heel vernederend wezen com munist te zijn, of medewerker van een communistisch dagblad, leest u maar even mee hoe over Slansky werd ge schreven: De discussie over de noodhulp aan Cambodja ging niet zonder moeilijkhe den. Sommige landen, met name Groot-Brittannië, vinden dat zij ten de le uit oorspronkelijk aan Vietnam toe gezegde kredieten en hulp moet wor den gefinancierd. Maar zowel de Belgi sche minister Simonet als EG-commis- saris voor Ontwikkelingssamenwer king Cheysson zijn gekant tegen een harde houding ten aanzien van Vietnam. i Tot de deelnemers behoorden de joodse activist Anatoli Sjtsaranski en Joeri Or lov, mede-oprichter van de zogenaamde Helsinki-groep. Deze grqep bekijkt of de Sovjet-Unie zich houdt aan de bepalingen uit de slotakte van Helsinki. Hoeveel politieke gevangenen er in de Sovjet-Unie zijn is niet bekend. Een opga ve van Amnesty International spreekt van 10.000. Nobelprijswinnaar Sacharov stelt dat in alle kampen en gevangenissen in de Sovjet-Unie in totaal ongeveer twee mil joen mensen zitten. Het Russische blad Literatoernaja Ga- zeta heeft gisteren het Russische Schaats- echtpaar Protopopov en Belosoesova, dat gisteren politiek asiel in Zwitserland kreeg, uitgemaakt voor materialisten die hun verblekende carrière nieuw leven wil den inblazen door een schandaal. Ook de Tsjechoslowaakse tennisspeel ster Hannah Stratsjonova heeft gisteren politiek asiel in Zwitserland gekregen. Behalve meestal van joodse afkomst, waren de beklaagden óf vice-minister (acht stuks), óf minister van buitenlandse zaken (Clementis), óf een hoge functiona ris in partij of staatsapparaat, óf redac teur van de Rudé Pravo (André Simone). De combinatie jood en vice-minister was blijkbaar levensgevaarlijk, in die da gen. Trok het grootste partijblad, Rudé Pravo, partij voor zijn gearresteerde re dacteur Simone? Niet bepaald. Enkele termen waarmee de verdachten in novem ber 1952 in de Rudé Pravo bedacht wer den: .samenzweerdersbende. Slans ky en zijn handlangers. verraders. de doodsvijanden van ons land en volk. huurlingen. de walgelijkste troep impe rialistische agenten. het zionistische agentschap van het imperialisme.gi gantische afzichtelijke spin. daarom ge tuigen wij van onze dankbaarheid en onze grenzeloze liefde voor kameraad Stalin die zijn beroemde leerling Klement Gott wald terwille van ons volk heeft opge leid. lijke Sahara. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher gisteren in Rabat ge zegd na een onderhoud van tweeëneen half uur met koning Hassan II van Marokko. Zijn verblijf in Rabat en het aanstaande ..verblijf van president Carters adviseur jnzake de nationale veiligheid Brzezinski in Algiers moeten volgens de onderminis ter niet in verband worden gebracht met een eventuele wens van de Verenigde Sta ten om in de kwestie van de Sahara te bemiddelen. MOSKOU (DPA). Ongeveer 200 politieke gevangenen in de Sovjet-Unie hebben gisteren een hongerstaking van 24 uur gehouden tijdens dé herden king van het bestaan van „politieke gevangenen in de USSR”. Een dergelijke hongerstaking werd voor het eerst gehouden in 1974. Dit hangt af van een op 15 november door UNO-secretaris-generaal Wald heim uit te brengen verslag over Viet nams houding bij de hulpverleningso- peratie in Cambodja. ningen jvincie sdeelte Marne- >or een elaerts r brief >ld. De Luit op itelijke ijk een plan te ig dat Naar aanleiding van het ongeluk, door een technisch defect kwam radioactieve straling vrij, levert de commissie felle kritiek op regering, de overheid van de staat Pennsylvania, de Amerikaanse fede rale commissie voor toezicht op kernin- stallaties (NRC) en de beheerder van de kerncentrale zelf. „Uit de gegevens komt naar voren dat de NRC soms aan het gemak van de industrie ten onrechte voorrang gaf boven haar voornaamste opdracht: het verzeke- BANGUI (AFP). In de hoofdstad van de Centraalafrikaanse Republiek Bangui, is het maandag tot ongeregeldheden geko men, waarbij jonge betogers de woning van premier Ayando vernielden en in brand staken. President Dacko liet daarop het huis waarin zijn voornaamste tegenstander, oud-premier Patasse, huisarrest had ge kregen, met handgranaten tot een ruïne maken. Patasse zelf nam met zijn mede standers de wijk in een buitenlandse ver tegenwoordiging, naar verluidt het kan toor van het program van de Verenigde Naties voor ontwikkeling. Van de demonstranten die aanhangers van Patasse zouden zijn, werden er vijf tien opgepakt. Zij zullen wegens ordever storing terecht moeten staan. ren van de veiligheid”, aldus het commis sierapport, dat na een half jaar studie, op verzoek van president Carter, werd sa mengesteld. De commissie wil dat de NRC in haar huidige samenstelling wordt opge heven. Aangenomen werd dat de adviescom missie een algemene bouwstop voor Ame rikaanse kerncentrales zou bepleiten. Hoewel verschillende commissieleden hiervoor bleken te voelen, is hier in de eindconclusie van het rapport niet om gevraagd. Voorzitter John Kemeny van de commissie verklaarde gisteren dat het geen zin heeft een bouwverbod in te stel len zolang de aanbevelingen van de com missie worden bestudeerd. Het ongeluk in Harrisburg is volgens de commissie het gevolg van menselijk, me chanisch en institutioneel falen. De aanleiding tot het ongeluk was het onvoldoende functioneren van de instru menten. Onjuiste beslissingen als gevolg van de verwarring bij het centraleperso- neel verergerden de situatie. De commis- een Britse immigrante. Volgens Whitelaw zou hiervan misbruik zijn gemaakt door huwelijken te arrangeren, wat in deze kringen gebruikelijk is. Labour-afgevaardigde Shirley Sum merskill, die in de vorige regering minis ter van Immigratiezaken is geweest, sprak in dit verband van discriminatie van de vrouw en discriminatie op grond van ras „Het is beledigend en harteloos vrouwen te dwingen, tussen hun man en hun land te kiezen”, aldus het oppositielid. '■Ss? s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3