GS IN NOTA GEMEENTE HERINDELING: Geen nieuw Noord-Holland Kimman B.V. Haarlemmers in bestuur overleg over bouwlokaties drinkwaterbedrijf BDZK verliezen bezoldiging veilingen beverwijk kort ijmondnieuws 33 ^5 I KEnnanER IOTER5PORT Ss* S 2 WINTERSPORT SERVICE CENTRUM 11 IJMOND 19 7 9 NOVEMBER DONDERDAG 1 10 I <1 ontvangen of stelt u prijs op verdere informatie, dan kunt u terecht op het arbeidsbureau in uw omgeving. Huis aan huis. 5,7mihoen exemplaren. Al va. f 11.190,- inkl. btw. Dit verbod treft ook de werkgever die gebruik maakt van buitenlandse werknemers via bijvoorbeeld uitzendbureaus, onderaannemers of zgn. koppel bazen. Overtreding is strafbaar op grond van de Wet economische delicten. De boete die opgelegd kan worden bedraagt 10.000,- per illegale werknemer. Overtreding kan zelfs leiden tot hechtenis en bedrijfssluiting. Onder werkgevers is inmiddels een folder verspreid waarin de wet nader wordt uitgelegd en waarin de te volgen procedures worden omschreven. Heeft u deze nog niet Donderdag 1 november 1979 wordt een nieuwe wet van kracht die voor de werkgevers van buitenlandse arbeidskrachten een aantal vérstrekkende gevolgen met zich brengt. Wat is de kern van die nieuwe Wet arbeid buitenlandse werknemers? <|HHn Het is een werkgever verboden zondereen tewerkstellings vergunning van de minister van Sociale Zaken buitenlandse werknemers in dienst te hebben (tenzij het gaat om werknemers voor wie een ontheffing van de vergunningsplicht geldt). ir tv- (ADVERTENTIE) Gemeenten kleiner dan 6000 inwoners moeten opgeheven 75 75 beleidsnota gemeentelijke herindeling 176 176 iw. 977 (Van onze Haagse redacteur) Zijlweg 35/Schipholweg 5Haarlem. (023) 339069 (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) Een publicatie van het ministerie van Sociale Zaken. •«TERSPDf BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen waren woensdag als volgt. Planten: azalea 300450, cyclamen 350- 800, gloxinia 250, calancoë 40-65. Groenten: andijvie 20-31, bleekselderij 27-59, bloemkool 69-96, boerenkool 28-58, bospeen 49-135, selderij 15-36, breekpeen 18-35, knolselderij 30-61, komkommers 30- 96, kroten 17-19, peterselie 22-77, prei 63- 82, pronkbonen 110, raapstelen 40, rode kool 17-28, snijbonen 310-580, sperziebo nen 210-230, spinazie 42-165, sla 25-51, spitskool 51, tomaten 620-860, uien 34-60, waspeen 21-43, witte kool 27, retich 41-48, gesneden boerenkool 48-51, broceli 180- 190, Bloemendaalse gele kool 37-48, cham pignons 144-149, paprika 45. Aanvoer: andijvie 33.000 kilo, spinazie 4000 kilo, prei 17.000 kilo, bospeen 8500 bos, glassla 7500 stuks, natuursla 6000 stuks, tomaten 800 bakjes, uien 8700 kilo. Bloemen: anjers 30-70, trosanjers 210- 325, chrysanten 150-300, per stuk 50-100, freesia 20-50, gerbera 30-50, iris 16-20, lelie 15-75, liatris 15, nerinen 2040, roos 40-90, babyroos 12-32. Gezinsdienst. Zondag 4 november wordt onder leiding van ds J. F. van Woerden een gezins- en oogstdienst ge houden in de kerk De Hoeksteen te Sant- poort-Zuid. De dienst begint om tien uur. 175 tel. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben uitgangspun ten opgesteld voor toekomstige gemeen telijke herindelingen. Het college deelt niet de opvatting van minister Wiegel, dat gemeenten met minder dan 10.000 inwoners zouden moeten worden opgehe ven. GS leggen de grens, beneden, welke een gemeente niet meer naar behoren zou kunnen functioneren, bij 6.000 inwoners. Het zelfstandig voortbestaan van ge meenten met tussen de 6.000 en 9.000 inwoners moet van geval tot geval wor den beoordeeld. HAARLEM. De hele gemeenteraad was het gisteravond roerend met elkaar eens dat bekeken moet worden in hoeverre raadsleden die uit hoofde van hun functie in andere organisaties zitten presentiegeld mogen ontvangen voor dat wérk. Daarover bestond dus geen enkel verschil van mening, en binnenkort zullen de fractievoorzitters, die samen met de burgemeester de raadscommissie voor Algemene Zaken vormen, zich over dit probleem buigen. GS hebben in hun nota van uitgangs punten voor de gemeentelijke herindeling een minimumpakket van taken opgeno men, die elke gemeente zelfstandig moet kunnen uitvoeren. Het gaat om dienstver lening aan de burger, interne zaken, voor lichting en representatie, financiën en ge meentelijke belastingen, het maken van De motie werd na enige discussie uitein delijk aarigenomen met de stemmen van CDA en VVD tegen, uitgezonderd die van wethouder Leo van den Berg (CDA) die voor de motie stemde. Na fractie-overleg stemde ook D'66 voor de motie evenals PSP/PPR, CPN en PvdA. Met negentien stemmen voor en zestien stemmen tegen werd de motie aangenomen. Uit een inventarisatie is gebleken, dat vrijwel alle gemeenten die kleiner zijn dan 977 aal. to- <m 3G 977 llic. 977 976 taal 979 illic. 979 'aal. (AD VER TENTIES) lnnocenti.De ex- Mini Cooper. 76 Wél stond gisteravond, tijdens de raads vergadering die een hele middag en een hele avond in beslag nam, ter discussie of nü al nee gezegd moet worden tegen een presentiegeld voor degenen die namens de raad in het bestuur zitten van de ge meenschappelijke regeling voor de drink watervoorziening, de BDZK. In de statu ten van de BDZK staat dat een presentie geld kan worden betaald. DEN HAAG. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) voelt er niets voor om al op dit moment in Noord- Holland een nieuwe overlegronde te star ten over het eventueel aanwijzen van nieuwe bouwlokaties. De bewindsman wees vragenstelster Salomons (PvdA) er op dat op verschillende plaatsen in de provincie wordt gewerkt aah de uitwer king van de plannen die een jaar terug zijn vastgelegd in een structuurschets voor de woningbouw. Ten zuiden van het Noordzeekanaal, aldus de bewindsman, is nu gekozen voor het bouwen in de Velserbroekpolder en het noorden van de Haarlemmermeer. Ten noorden van de waterweg zullen in het gebied rond Alkmaar nog eens 10.000 huizen moeten worden gepland. Voor de realisatie daarvan werkt het provincie bestuur onder meer aan de herziening van het streekplan voor Noord-Kennemer- land. Zolang de voornemens worden uit gewerkt vindt de minister het niet noodza kelijk om overleg te starten over weer nieuwe bouwlocaties. Burgemeester J. de Widt van Benne- broek verklaarde gisteravond tijdens een raadsvergadering, dat hij de plannen van de provincie aanzienlijk positiever beoor deelt dan die van minister Wiegel. „Hierin wordt niet alleen maar over opheffing gepraat, maar wordt ook de mogelijkheid van vergroting van een te kleine gemeente opengelaten. Dat is een geluid dat meer bij onze opvattingen aansluit”. Waarbij de burgervader overigens tot zijn genoegen vaststelde dat Bennebroek in de provinci ale nota niet als dringend geval wordt beschouwd. Jeugdoperette. De Santpoortse Jeugd Operette geeft zaterdag 3 novem ber een uitvoering van „De Sneeuwkonin gin”, een werk dat is gebaseerd op de sprookjes van Andersen. De voorstelling heeft plaats in de aula van het project Spaarnberg aan de Wüstelaan in Sant poort. De aanvang is vastgesteld op kwart over acht. betalen van presentiegeld al gesproken is met de andere gemeenten die in de ge meenschappelijke regeling zitten. „Die raadsleden hebben over het algemeen echter een lagere vergoeding dan die van Haarlem, omdat het om kleinere gemeen ten gaat, terwijl ook veel wethouders een part-time functie hebben”, zo legde de stadsbestuurder uit. Hij liet evenwel dui delijk blijken dat een steuntje in de rug uit de raad niet onwelkom zou zijn. Het amendement (=een wijziging in een voor stel) werd, op aanraden van de bestuur der, omgezet in een motie verzoek aan B. en W.) zodat de statuten niet worden aangetast. Captijn, zo bleek echter tijdens zijn betoog, sprak echter niet namens het hele college van B. en W. Wethouder Aad Vos (CDA) merkte op dat hij het stand punt niet deelde. „Maar wethouder Thuis en ik hebben dat steeds namens het colle ge verdedigd”, aldus Captijn verbaasd. Dat lokte weer de discussie uit over de voor- en nadelen van een vierde bestuurs laag, waarbij de politieke kansen voor een dergelijke nieuwe bestuurslaag momen teel klein zijn. Wiegel wil er niet aan en het officiële Noordhollandse standpunt is nog wel pro-gewestvorming. Maar ook daar is dat een precair onderwerp omdat een deel van de Staten (WD, maar ook een belang rijk deel van de PvdA-fractie) niet staat te juichen over een vier-lagenbestuur. Deze discussie loopt door de opinievorming Over de provinciale herindeling door, maar speelt ook bij de filesofieën over gemeentelijke herindeling een rol. 6000 inwoners het bouw- en woningoe- zicht niet meer zelfstandig kunnen uitvoe ren. Gemeenten die kleiner zijn dan 5000 inwoners konden doorgaans verschillen de sociale wetten niet uitvoeren. Op grond van deze ervaringen kwamen GS op hun I kritische grens van 6000. Overigens vin- i den GS wel dat gemeenten ook weer niet te groot moeten worden gemaakt. Geble- I ken is dat in gemeenten met meer dan 30.000 inwoners de „burgerzin” begint af te nemen. Dat was een indicatie voor de stelling van GS: niet groter dan 30.000. Orchideeën. De Nederlandse Orchi deeën Vereniging van de kring Haarlem houdt dinsdag 6 november een bijeen komst in het EHBO-gebouw links van de R.K.-kerk aan de Herenweg te Heemstede. Naast een lezing over de bouw en inrich ting van plantenkassen, bespreekt de heer Lodewijk in het kort de Paphiopedilums (venusschoentjes). Een dertigtal orchi deeën wordt verloot en een aantal bloeien de planten wordt tentoongesteld. De avond begint om 20.00 uur en voor niet- leden bedraagt de toegangsprijs twee gulden. Dat neemt niet weg, dat er kan worden geconstateerd dat sommige gemeenten gewoon te klein zijn om bepaalde bestuurstaken aan te kunnen en die zou den kunnen worden betrokken bij een zuiver gemeentelijke herindeling, zonder dat daarbij gesproken kan worden van gewestvorming. Sommige gemeenten moeten hun burgemeester, secretaris etc. delen met andere, terwijl ook dubbelfunc ties bestaan als burgemeester-secretaris en secretaris-ontvanger. Dat is bestuurlijk niet zo’n gunstige situatie. Deze normen zouden tot gevolg hebben, dat 21 gemeenten in Noord-Holland bij een herindeling zouden worden betrok ken. Voor 19 Noordhollandse gemeenten zou gelden dat ze, afhankelijk van allerlei omstandigheden, wel of niet voor een her indeling in aanmerking komen. Volgens de gegevens van het jaarboek voor Noord- Holland voor 1979 zit de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude beneden de kritieke grens van 6.000 inwoners, met een inwonertal van 4.611. (Zoals gemeld heeft de raad van Haarlemmerliede dinsdag ingestemd met een aan Haarlemmermeer te richten verzoek een volksstemming te mogen houden in Zwanenburg over een eventuele samenvoeging van Zwanen burg bij Haarlemmerliede. Het inwoner tal van Zwanenburg zou Haarlemmerlie de over de kritieke grens kunnen tillen). De gemeente Bennebroek komt volgens de gegevens uit het jaarboek 201 inwoners tekort voor de kritieke grens van 6.000 inwoners. Een snelle groei zou deze ge meente dus nog in de „twijfelzone” van 6.000 tot 9.000 inwoners kunnen brengen. Uitgeest zit met 9.374 wel in de veilige zone volgens de provinciale normen, maar be neden de grens die Wiegel stelt. GS willen hun beleid erop richten, ge meentelijke herindelingen zoveel moge lijk streeksgewijs te laten plaatsvinden. Uitgaande van dat standpunt komen de streekplangebieden Noord-Kennemer- land, Kop van Noord-Holland en Texel en Waterland in principe voor gemeentelijke herindeling in aanmerking. In de overige streekplangebieden bestaat momenteel, uitgaande van het inwonertal van de daar in gelegen gemeenten, geen aanleiding een systematische gemeentelijke herinde ling in overweging te nemen, aldus GS. Dat betekent dat Haarlemmerliede en Bennebroek wat GS betreft voorlopig als zelfstandige gemeente mogen blijven voortbestaan. structuur- en bestemmingsplannen, het bevorderen van inspraak bij bestem mingsplannen, struktuurplannen en streekplannen, de zorg voor de volkshuis vesting, grondbeleid en gronduitgifte, de uitvoering van sociale wetten, de zorg voor kleuter- en basisonderwijs, jeugdza ken, sportzaken, bejaardenzorg en dorps centra. Elke gemeente moet volgens GS tenminste deze taken kunnen behartigen en daarvoor een passend ambtelijk en bestuurlijk apparaat hebben en voldoen de geld. Het inwonertal is daarvoor van Al vanaf 1851 is het probleem onder kend van in financieel opzicht en qua inwonertal en bestuurlijk apparaat te kleine gemeenten. Uit de geschiedenis valt te leren, dat de gemeentelijke herindeling door de jaren heen is aangeprezen als oplossing voor de problematiek van te kleine gemeenten. Herindeling werd van af de twintiger jaren tevens als bestuur lijk antwoord gezien op de problematiek van de schaalvergroting. In 1949 telde Noord-Holland nog 121 gemeenten, mo menteel zijn het er 81. Geleidelijk aan groeide evenwel het besef dat men niet doorslaggevend belang. De PvdA maakte gisteren door het in dienen van een amendement duidelijk dat niet gewacht moet worden op de discussie in de raadscommissie, maar nu vast nee moet worden gezegd tegen dat prestatie- geld. Alleen de secretaris van het bestuur zou presentiegeld kunnen ontvangen, mits hij geen volledige baan heeft als wet houder, zo stelden de sociaal-democraten. De nota van uitgangspunten voor gemeentelijke herindeling wordt vrijdag bespro ken in de Statencommissie voor Bestuurlijke Organisatie. Na de commissiebehande- iing wordt het stuk eventueel nog aangepast aan de verlangens van de commissie toegezonden aan de gemeentebesturen. Deze moeten voor 1 februari 1980 hun commentaar leveren. In december zullen Provinciale Staten de nota behandelen. In het voorjaar 1980 tenslotte zullen GS, rekening houdend met de opvattingen van de Staten en de reacties van de gemeenten, een aan de Staten ter vaststelling aanbieden. CDA en WD voelden niets voor het amendement. Zij wilden de discussie af wachten. Bovendien achtten zij het niet redelijk ten opzicht van degenen die lid zijn van besturen waar wél een presentie geld wordt betaald. D’66-fractieleider Jaap Bregman ver klaarde zich ook tegen het amendement. Zijn partijgenoot wethouder Paul Cap tijn, die namens het college van B. en W. sprak, verklaarde echter dat over het niet- aan het herindelen kon blijven bij een steeds maar voortgaande schaalvergro ting. Er ging meer behoefte ontstaan aan een bestuurlijke oplossing op regionaal niveau. Gemeenten gingen hun proble men samen oplossen door middel van gemeenschappelijke regelingen. Het naast elkaar bestaan van verschillende gemeenschappelijke regelingen voor tel kens hetzelfde groepje gemeenten leidde vanzelf naar de instelling van gewesten. Wij staan in de Gouden Gids. Omute helpen. Werkgevers van illegale buitenlanders zijn per 1 november strafbaar. belag impregnatie warm waxen binding afstellen belag reparaties ski’s slijpen schaatsen slijpen VERHUUR: ski’s, schoenen, sneeuwkettin gen, „met recht van koop” Wij testen de ski's met de meest moderne elektronisch gestuurde apparatuur. Marsmanplein 15 - Haarlem-N. Tel. 023-370404

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11